در حالی‌ که هنوز چند روزی به فصل پاییز و بارش باران باقی مانده اما با کوچک‌ترین باران بسیاری از کوچه و خیابان‌های مازندران دچار آبگرفتگی شده و مسئولان امر مشکلات زیرساختی را دلیل آن می‌دانند. ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴ استانها مازندران نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مازندران، باران موهبتی الهی است که با باریدنش علاوه بر پاکیزگی آسمان و زمین سبب سیراب شدن زمین‌های کشاورزی و باغات زراعی و افزایش ذخایر سدها می‌شود.

موهبتی که با اقدامی غیرمسئولانه از موهبت خارج و به مصیبتی عظیم نظیر آبگرفتگی خیابان و سیل تبدیل می‌شود که نمونه آن را بسیاری از ما در زمستان سال 97 و بهار امسال در این استان و بسیاری از شهرها و استان‌های دیگر تجربه کردیم و همین دیروز بود که با یک بارش نه چندان رگباری بسیاری از کوچه و خیابان‌های شهرهای مازندران را آب گرفت.

وقتی صحبت از اقدام غیرمسئولانه به میان می‌آید بسیاری از ما به‌دنبال مقصر یا مقصرین در میان مسئولان می‌گردیم در حالی‌که همه ما اعم از شهروندان عادی یا خاص می‌توانیم در ایجاد آن نقش داشته باشیم.

از رهاسازی آب‌های سطحی به کوچه و خیابان، ریختن زباله در نهرها و جوی آب، انتقال فاضلاب خانگی به کوچه و خیابان، انتقال غیراصولی پساب‌ها و آب‌های سطحی به رودخانه‌ها و دریا توسط شهروندان گرفته تا عدم لایروبی مناسب، استفاده از تجهیزات و لوله‌های نامناسب برای انتقال فاضلاب و عدم نصب خط لوله انتقال توسط مسئولان مربوطه همگی از مواردی هستند که در پدیداری مشکلات مختلف نظیر سیل و آبگرفتگی نقش دارند.

آبگرفتگی معابر شهری و غافلگیری مسافران در مازندرانبارش های رگباری و هشدار وقوع آبگرفتگی در برخی استان هاآبگرفتگی 11 روستا در پی بارندگی بلوچستان؛ بیش از 140 سیل‌زده امدادرسانی شدند

البته وجود زیرساخت مناسب نقش مهمی در جلوگیری از بروز سیل و آبگرفتگی دارد، موضوعی که در گفت‌وگو با دومان نوعی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر بابلسر مطرح شده و اظهار داشت: مهم‌ترین علت آب گرفتگی خیابان‌های بابلسر ناشی از مشکلات زیرساختی بوده و باید برطرف شود.

وی افزود: لایروبی‌ها نباید به صورت سنتی بلکه باید به صورت حرفه‌ای و با تجهیزات نوین انجام شود. مردم اگو خانگی را با آب‌های سطحی قاطی می‌کنند که برای برطرف کردن این مشکل در ساخت بناهای جدید در سطح شهر و برای صدور پروانه پایان کار باید سپتینگ نصب و مورد تأیید اداره حفاظت از محیط زیست قرار گیرد.

نوعی افزود: لایروبی اگوهای سطحی و روان به عهده شهرداری بوده و باید به درستی در سطح شهر اجرایی شود. فاضلاب‌های شهری که در نقاط مختلف شهر احداث شده باید به ایستگاه‌های پمپاژ یا تصفیه آب و فاضلاب شهری متصل شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر بابلسر افزود: یک نفر به عنوان مشاور آب‌های سطحی و روان در شهرداری فعالیت دارد و باید طرح جدید برای برطرف کردن مشکلات اشاره شده به ما ارائه کند. در جلسه بعدی در صحن علنی شورای شهر به‌صورت ویژه به این خواهم پرداخت.

اما بد نیست بدانید که ایجاد زیرساخت مناسب و لایروبی نوین با استفاده از تجهیزات نوین نه تنها جزو وظایف مردم نیست بلکه از توانایی آنها خارج بوده و بر اساس وظایفی که دولت‌ها برای  سازمان‌های مختلف مشخص می‌کنند ایجاد زیرساخت مناسب در حوزه آب و فاضلاب در بخش مهار و مدیریت آب‌های سطحی بر عهده شهرداری و شرکت آب و فاضلاب بوده که به دلیل عدم اجرای برنامه‌های اصولی در این بخش سال‌ها است که مردم و شهروندان این شهر را با مشکل روبه‌رو کرده است.

همه ساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و فصل پاییز حجم وسیعی از بارش باران در کشور آغاز می‌شود که مازندران و شهر بابلسر نیز از این غائله مستثنی نیست و به تبع آن بسیار از کوچه‌ها و خیابان‌های شهر دچار آبگرفتگی می‌شود و زندگی مردم را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

یکی از شهروندان آملی در گفت وگو با تسنیم درآمل اظهار داشت: متاسفانه با آغاز فصل بارش باران بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های این شهر دچار آبگرفتگی می‌شود.

وی افزود: شش ماه از سال زمان مناسبی برای پاکسازی نهرها و جوی آب و حتی اگو شهری بوده در حالی‌که همه منتظر هستند تا زندگی مردم مختل شود و بعد پای کار بیایند.

این شهروند ادامه داد: مازندران به باران‌های وسیعش معروف بوده و طبیعتا" در این استان بحث آبگرفتگی نیز مطرح است. چرا پیش از هر گونه اتفاق نباید به فکر چاره بود.

یکی از شهروندان بابلی در گفت وگو با تسنیم در بابل با اشاره به نقش شهرداری در مهار آب‌های سطحی و جلوگیری از آبگرفتگی خیابان‌ها اظهار داشت: اگر شهرداری‌ها در این حوزه به درستی عمل کنند در این فصل از سال با یک بارش کوچک زندگی مردم مختل نمی‌شود.

وی افرود: مشکل آبگرفتگی کوچه و خیابان‌های مازندران مشکل چندین ساله بوده که ناشی از مدیریت اشتباه برخی‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی و تغییر شیب خیابان‌ها و خیلی چیزهای دیگر است.

این شهروند ادامه داد: مردم که نباید شیلنگ دست بگیرند بروند اگوهای شهری را باز کنند یا با بیل رودخانه‌های فرعی که در کناره‌های شهر قرار دارد را لایروبی کنند. مردم عوارض می‌دهند و در ازای عوارضی که می‌دهند باید خدمات دریافت کنند نه اینکه ابتدای صبح لنگه شلوار را بالا بزنند و به محل کار خود بروند.

وی افزود: نهادهای نظارتی اگر کار خود را به درستی انجام دهند و قانون را برای همه یکسان و به درستی اجرایی کنند دیگر همه کار خود را به درستی انجام می‌دهند و این قبیل اتفاق های تکراری در استان رخ نمی‌دهد.

یکی از شهروندان بابلسر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بابلسر اظهار داشت: برخی از خیابان‌های این شهر نظیر شهید شریفی، آستانه، امیرمازندرانی، امامزاده، امام خمینی(ره)، میاندشت و چندین خیابان دیگر سال‌هاست که با مشکل آبگرفتگی همراه بوده و گویا هیچ عزمی برای برطرف کردن این گرفتاری عمومی وجود ندارد.

وی افزود: اگر نهادهای متولی قادر به انجام کار نیستند رسما" اعلام کنند تا خود مردم و نیروهای بسیج پای کار بیایند و یک بار برای همیشه این مشکل را برطرف کنند.

این شهروند ادامه داد: هر سال یک موضوع را به عنوان مشکل آبگرفتگی به مردم اعلام می‌کنند، ما هم می‌دانیم مشکل زیرساخت و چیزهای دیگر است اما شما باید آن را برطرف کنید یا مردم که مشکلات را به آنها تکرار می‌کنید. چرا هر وقت در این شهر باران می‌آید به‌جای لذت باید ذلت بکشیم و لنگه شلوارمان را بالا بزنیم و چاه فاضلاب کوچه را باز کنیم.

وی تاکید کرد: نهادهای نظارتی باید در این‌گونه موارد نیز نظارت داشته باشند و نظارت فقط مالی و پولی نیست که مراقب باشند اختلاس نشود بلکه باید هنگامی که اگوکشی شهری انجام می‌گرفت نظارت می‌کردند تا امروز بعد سال‌ها با مشکل آبگرفتگی روبه‌رو نباشیم.

به گزارش تسنیم آنچه خواندیم گوشه‌ای از مطالبات شهروندان درباره مشکل آبگرفتگی خیابان‌های مازندران بوده که به دلیل حجم وسیع انتقادات تنها به انتشار گفت‌وگوی چند شهر بسنده کردیم اما بد نیست بدانید که عدم وجود یک سیستم کارآمد جهت هدایت آب‌های سطحی، بالا رفتن تراکم مناطق مسکونی در بسیاری از نقاط استان و عدم توجه به شیب ‌بندی مناسب معابر و کانال‌های انتقالی جهت دفع هدایت آب‌های سطحی باعث بروز این مشکلات شده و با توجه به اینکه بازگشایی مدارس و فصل باران را پیش‌رو داریم باید پیش از ایجاد هر گونه مشکل دیگر درصدد پیشگیری از آن در مازندران گام برداشته شود.

گزارش از هومن رمضانیان

انتهای پیام/ح

R41358/P/S6,74/CT7

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۸۵۸۲۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آمار عجیب مشارکت در انتخابات مجلس؛ اینهمه ریزش آراء مردم نشانه چیست؟

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود و گوش یک بعثی را برایش هدیه فرستاد +تصاویر

مجازات اکبر طبری افکار عمومی را راضی می‌کند؟

عبور از بورس| عامل اصلی افزایش نرخ دلار در بازار ایران چیست؟

۱۰۰۰ شی‌ء تاریخی در مخازن امن زنجان ساماندهی می‌شوند

خبر بعدی:

محلول‌پاشی ۸۴ هکتار از عرصه‌های شمشاد در غرب مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- نوشهر، عبدالرضا سنگاری افزود: عملیات محلول‌پاشی از اسفند سال گذشته تا مهر ماه امسال در هفت مرحله و در قالب قرارداد منعقده در سطح 100 هکتار صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برای اجرای این عملیات یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شد، افزود: این بهترین زمان ممکن برای اجرای این عملیات است که می‌تواند بیشترین تاثیر بر روی آفت هدف و ایجاد بیشترین تلفات و کاهش انبوهی جمعیت آفت را داشته باشد.

 مدیرکل منابع طبیعی نوشهر با اشاره به اینکه عملیات محلول‌پاشی درپارک جنگلی سی‌سنگان، ماشلک نوشهر و منطقه گلندرود رویان انجام شد که در حال حاضر دارای شمشادهای سبز است، خاطرنشان کرد: برای این عملیات از محلول بیولوژیکی و سازگار با محیط زیست و موثر در امر کنترل آفت استفاده شد که این ترکیبات هیچگونه پایداری در محیط نداشته و فاقد اثرات سوء بر روی محیط زیست و سایر موجودات زنده در طبیعت است.

به گزارش فارس، از مجموع ۸۵۰۰ هکتار رویشگاه جنگلی شمشاد در غرب مازندران، سطحی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار طی طغیان" آفت شب پره "شمشاد از سال ۹۵ مورد خسارت قرار گرفته و حدود ۵ هزار هکتار نیز در اثر فعالیت قارچ عامل بیماری" سوختگی برگ "شمشاد (بلایت) دچار خشکیدگی شده است.

انتهای پیام/۸۶۰۴۱/ع

دیگر خبرها

 • پاکسازی خیابان ولی عصر از فیلتر سیگار
 • پاکسازی بلند‌ترین خیابان خاورمیانه از " ته سیگار "
 • پاکسازی بلندترین خیابان خاورمیانه از فیلتر سیگار
 • گفت‌وگوی خواندنی با "شمیلا"ی قصه مجید مجیدی / "فیلم هندی زیاد می‌دیدم"
 • مشکل قطعی شب گذشته اینستاگرام چه بود؟
 • قصه دختری که عاشق پسری ناشنوا شد
 • قصه دختری که عاشق پسری ناشنوا شد در «مکث»
 • قصه اعتیاد یک ورزشکار حرفه‌ای در «شکلات تلخ»
 • واکنش عضو شورای شهر به فوت یک کودک در پروژه خیابان طالقانی تبریز
 • تحلیل و بررسی تمامی قصه‌های قرآن در «ساختار نمایشی قصه‌های قرآن»
 • گپی با شمیلای قصه مجید مجیدی / فیلم هندی زیاد می‌دیدم
 • توضیح فرماندار تهران در مورد مخالفت با نام خیابان مهندس بازرگان: نظر هیات حل اختلاف مرکزی، ملاک عمل خواهد بود | مستندات مخالفت فرمانداری تهران با نامگذاری خیابانی به نام مهندس بازرگان و اعظم طالقانی
 • آتش سوزی در یک ساختمان تجاری در قلب تهران
 • پاسخ فرماندار تهران درباره مخالفت با نامگذاری خیابان بازرگان
 • درگیری شهرداری ها و شوراهای شهر مشکل آفرین است
 • عکس/ کوچه مادربزرگ‌هایی که قصه‌هایشان زنده است
 • استاندار فارس: مشکل آب شرب مرودشت تا یک ماه آینده برطرف می‌شود
 • پایان قصه استراماچونی و استقلال، صعود ایران در رده‌بندی فیفا و «علی منصور» پشت فرمان تراکتور
 • دستفروشان سنندج جمع‌آوری و ساماندهی می‌شوند