رویداد۲۴ سرلشکر باقری که روز گذشته (چهارشنبه) در پاسخ به دعوت همتای چینی خود وارد پکن شد امروز پنجشنبه در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه دفاع عالی چین در پکن افزود: جمهوری اسلامی ایران در این شرایط و در چارچوب موازین بین المللی و با اتکا به آموزه‌های دینی، اعتقادی و انقلابی خویش و با اتکاء به تدابیر رهبری معظم انقلاب اسلامی و با پشتیبانی ظرفیت‌های بی انتهای مردم خود با هدف توسعه هر چه بیشتر رفاه و امنیت و توسعه ملی، دکترین دفاعی را بعنوان دکترین امنیت ملی خود برگزیده است.وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این دکترین ظرفیت‌های دفاعی و نظامی خود را پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارتقاء بخشیده است اظهار کرد تاریخ نشان می‌دهد ما هیچگاه آغازگر تجاوز و یا هیچ جنگی نبوده و نخواهیم بود، ولی از امنیت و حاکمیت خود در صورت هر گونه تجاوز و یا مداخله بیگانگان قاطعانه دفاع می‌نماییم.

سرلشکر باقری اظهار داشت: عبور از بحران‌های گوناگون طی ۴ دهه گذشته مثل عبور موفق از جنگ ۸ ساله تحمیلی و بحران‌های متعدد سیاسی، امنیتی، کودتا، تحریم‌های اقتصادی و مقابله مقتدرانه با مداخلات آمریکا و غرب و همزمان توسعه بی سابقه ظرفیت‌های علمی، صنعتی، دفاعی و نظامی نشانه‌هایی از آن است.


تحلیل شرایط کنونی جهان
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برخی از مختصات و رویکرد‌های نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در تحلیل و برآورد مسائل جهانی و منطقه‌ای پرداخت و گفت: همانطور که همه صاحبنظران و تحلیلگران امنیتی - نظامی و راهبردی بر آن تاکید دارند جهان پس از دوران جنگ سرد گرفتار شرایطی بی ثبات و بحرانی و ناامن شده است و شرایطی شبه آنارشی بر جهان و یا لااقل بر برخی مناطق جهان حاکم است.

وی ادامه داد: توزیع قدرت در جهان منطقی و متعادل نیست مرز‌های جنگ و صلح به سختی قابل تفکیک است و امنیت ملی برخلاف تعریف سنتی خود تعریفی موسع یافته و ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی در یک رابطه تنگاتنگ و درهم کنش قرار دارند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه در یک برآورد کلی برخی از مناطق مختلف و مهم جهان گرفتار تنش‌ها و کشمکش‌های سیاسی، نظامی و امنیتی هستند اظهار کرد در آسیای غربی، در شمال آفریقا و در اقیانوس هند و در خلیج فارس شرایط تنش آلود ادامه دارد مرز‌های حاکمیتی برخی کشور‌ها از ثبات و امنیت لازم برخوردار نیست و برخی گروه‌ها و دولت‌های کوچک و بزرگ با زیر پا گذاشتن موازین پذیرفته شده جهانی به مداخله در دیگر کشور‌ها و ایجاد جنگ و کشمکش می‌پردازند.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: روز گذشته (۱۱ سپتامبر) اولین روز حضور ما در پکن یادآور یکی از حوادثی است که اگر چه نحوه شکل گیری و وقوع آن هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما این روز نقطه عطفی در آغاز دوره‌ای از تجاوز و لشکر کشی امریکا به افغانستان و عراق و آغاز حوادثی تلخ از تجاوز و تعدی بویژه در آسیای غربی به بهانه مقابله با تروریسم خود ساخته آمریکا و غرب بوده است.

وی تاکید کرد: چشم انداز راهبردی محیط بین الملل دورنمای روشنی از صلح و امنیت ترسیم نمی‌کند و بویژه در برخی مناطق جهان تهدیدات سیاسی، نظامی، امنیتی، فرهنگی در حال فزونی است عرصه فضای مجازی عرصه‌ای جدید برای مناقشات فرهنگی، تمدنی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی است چالش‌های اقتصادی در جهان، فقر و غنا، تروریسم و افراطی گری صورت‌های دیگر تهدیدات امنیتی در جهان ما است.


آمریکا به دنبال هژمونی نامشروع خود است
سرلشکر باقری در ادامه با بین اینکه آمریکا بعنوان ابرقدرت باقیمانده از دوران جنگ سرد همچنان تلاش می‌کند هژمونی نامشروع خود را با ابزار‌های نظامی، اقتصادی، تهدید، تحریم، اتهام زنی و مداخله و تجاوز به جهان تحمیل نماید گفت: این کشور هر کشور و ملتی را که بخواهد به استقلال و حفظ حاکمیت ملی خود پای بفشارد بطرق مختلف مورد هجمه قرار می‌دهد و در این مسیر همه تعهدات و موازین بین المللی را زیر پا می‌گذارد.

وی عبور از این شرایط تلخ و خطرناک و شکننده را نیازمند عزمی جهانی دانست و گفت: دولت‌ها و ملت‌های آزاد و مستقل و فرهیختگان و اندیشمندان بایستی در یک همگرائی هوشمندانه و خردمندانه به مقابله با این شرایط پرداخته و راهبرد‌های مناسب را اتخاذ نموده و با مقابله قاطع با زیاده طلبی برخی قدرت‌ها و برمحور حقوق و موازین پذیرفته شده و با رعایت حقوق و منافع مسلم ملت‌ها و کشور‌ها آینده‌ای روشن برای صلح و ثبات و امنیت در جهان تصویر نمایند.


مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای را بر نمی‌تابیم
این مقام بلند پایه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای و در آسیای غربی را دفاع از رویکرد مشارکت فعال همه کشور‌های منطقه برای معماری یک ساختار امنیت دسته جمعی و منطقه‌ای دانست و گفت: ایران در این سیاست هژمونی و مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای را در مسائل منطقه بر نمی‌تابد.

سرلشکر باقی با بیان اینکه ایران هیچ گاه حضور بیش از ۷۰ هزار نیروی نظامی و بیش از ۴۰ پایگاه نظامی آمریکا را در منطقه نپذیرفته و تایید نمی‌کند گفت: رفتار آمریکا در آسیای غربی و خلیج فارس شباهت زیادی به رفتار‌ها و عملکرد آن کشور در دریای جنوب چین و دریای کره و در شرق جهان دارد تجربیات بلند مدت ما نشان می‌دهد که اگر امریکا در شرق جهان نیز فرصت پیدا کند، به توسعه بیشتر پایگاه‌ها و استقرار انبوه نیرو‌ها و در پناه آن مداخلات نامشروع در مسائل کشور‌ها خواهد پرداخت و آرامش و ثبات را از این منطقه نیز خواهد گرفت و کشمکش و بحران را جایگزین آن خواهد کرد.


امنیت خلیج فارس باید توسط کشور‌های منطقه تامین شود
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بایستی برای صدور انرژی مورد نیاز جهان امن باشد البته این امنیت لاجرم باید فقط توسط کشور‌های حاشیه خلیج فارس و تنگه هرمز تامین گردد حضور، استقرار و رفت و آمد نیرو‌های نظامی آمریکا و غرب و طرح هایی، چون طرح ائتلاف از پیش شکست خورده آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس، بجز توسعه ناامنی نتیجه‌ای نداشته و نخواهد داشت.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران با استراتژی مقاومت فعال طی چند سال اخیر بر این دیدگاه خود پافشاری نموده است نمونه آن سقوط هواپیمای RQ ۴ امریکا بدلیل نفوذ به فضای آسیمانی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بوده است.

سرلشکر باقری گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و به سهم خود امنیت این منطقه حساس را طی سال‌های طولانی تامین نموده و خواهد نمود، اما حضور نظامی قدرت‌های خارجی را چالشی عمده برای امنیت این منطقه می‌داند.

داعش و القاعده محصول سیاست‌های آمریکا و غرب هستند
این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران از تروریسم و افراطی گری بعنوان تهدیدی فراگیر در جهان و یکی از چالش‌های آسیای غربی نام برد که منطقه را دچار بحران نموده است و افزود: مقابله با آن قبل از هر چیز نیازمند شناخت درست عوامل ایجاد کننده و پشتیبان از آن است.

سرلشکر باقری گفت: داعش، القاعده، جبهه النصره، احرار الشام و دیگر گروه‌های تروریستی و افراطی بی تردید بنا به اعترافات مکرر و علنی رهبران آمریکا محصول سیاست‌ها و اقدامات سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و غرب است آن‌ها با ایجاد این گروه‌ها برای بهم ریختن نظام موجود در منطقه و مهندسی مجدد ساختار خاورمیانه جدید بدنبال ارائه تصویری زشت و غیر واقعی از اسلام بعنوان دینی متعالی و مبتنی بر فرهنگ خرد و منطق و رحمت و مهربانی بوده اند.

وی با بیان اینکه این پدیده با حمایت آشکار و پنهان آمریکا در سوریه، عراق، یمن، لیبی و افغانستان ایجاد و تا مرز‌های چین و دیگر کشور‌های آسیای شرقی توسعه یافته است گفت: جمهوری اسلامی ایران با حضور فعال و موثر در میادین نبرد با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و در کنار دولت‌های قانونی این کشور‌ها و با تقدیم شهدای فراوان نقشی تاریخی و ماندگار در مبارزه‌ای صادقانه و پیروزمندانه با تروریسم و افراطی گری بازی کرده است و تنها راه موفقیت در این مسیر را حضور صادقانه و فعال دیگر کشور‌ها و نه حضوری نمایشی و فریبکارانه در مقابله با تروریسم افسار گسیخته می‌داند.
رژیم نامشروع اسرائیل به هیچ اصول و قانونی پایبند نیست
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از تروریسم دولتی و اشغال سرزمین به عنوان دیگر مسائل و چالش‌های بحران ساز و بی ثبات کننده در جهان نام برد و گفت: سرزمین فلسطین چند دهه است که توسط رژیم نامشروع اسرائیل تحت اشغال است و ملتی مظلوم و تحت ستم از سرزمین‌های خود رانده شده اند.

او ادامه داد: این رژیم به هیچ یک از اصول انسانی و قوانین بین المللی پایبند نیست و تا بن دندان مسلح بوده و همچنان نه تنها به تضییع حقوق مردم فلسطین بلکه به تهدیدات و تجاوزات خود به کشور‌های همجوار مانند لبنان، سوریه و ایران ادامه می‌دهد و همه کشور‌ها و ملت‌های منطقه را تا آستانه استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید می‌کند.

سرلشکر باقری تاکید کرد: تکرار این سناریو توسط عربستان و امارات در سرزمین فقیر و بی دفاع یمن است که طی حدود ۵ سال گذشته با حمایت آمریکا سخت‌ترین تهاجمات و بمباران‌ها را علیه زنان و مردان و کودکان این سرزمین روا داشته است لذا عبور از این بحران طولانی فقط با بازگشت مردم فلسطین به سرزمین‌های خود، مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی و احترام به رای و نظر مردم فلسطین و در یمن پایان یافتن تجاوزات و حملات است.

در بحث برجام راهی جز بازگشت به تعامل منطقی و رعایت حقوق مردم ایران نیست
سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچگاه در اندیشه ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و اصولا تولید و کاربرد سلاح‌های نامتعارف و کشتار جمعی را بر خلاف ارزش‌های اعتقادی خود می‌داند تلاش پژوهشی و صنعتی ایران در موضوع هسته‌ای صرف بهره برداری از مواهب و ظرفیت‌های هسته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، تولید انرژی، بهداشت و درمان و موارد مشابه تحت قواعد و معیار‌های سازمان انرژی هسته‌ای بین المللی بوده است و تاکنون حتی یک گزارش از تخلف جمهوری اسلامی ایران از موازین آن سازمان به مجامع بین المللی ارائه نشده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در همین چارچوب در یک تعامل مثبت و منطقی با جامعه جهانی مذاکرات هسته‌ای ۵+۱ را پذیرفت و حتی محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های هسته‌ای خود قائل شد دوستان چینی و روسی ما در این مذاکرات نقش مهم و تاثیرگذاری داشته اند، اما امریکا پس از سال‌ها مذاکره و حتی پس از امضاء اسناد توافق با زیر پا گذاشتن تعهدات خود و توافقات صورت گرفته بین دولت‌های ۱+۵ همه تعهدات خود را انکار نمود و همه توان خود را برای تهدید و تحریم ایران گذاشت.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران اگر چه همچنان به تعهدات خود پایبند است، اما با یک رویکرد کاملا منطقی تصمیم دارد در صورت عدم اجرای تعهدات از سوی سایر کشور‌ها همه اقدامات هسته‌ای خود را از نو آغاز کند در مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ هیچ راهی جز بازگشت به یک تعامل منطقی با رعایت حقوق طبیعی مردم ایران نخواهد بود.


توان موشکی ایران در راستای دفاع از خود است
سرلشکر باقری در ادامه توانائی‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران را یک اقدام دفاعی در برابر تهدیدات ادامه دار و پیش روی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: ما با اتکا به ظرفیت‌های بومی و بابراوردی که از تهدیدات موجود در منطقه داشته ایم باجدیت و با عزمی ملی و دفاعی به توسعه توان موشکی خود پرداخته و خواهیم پرداخت.

او تصریح کرد: بطور طبیعی در منطقه‌ای که رژیم صهیونیستی تا بن دندان به انوع سلاح‌ها و حتی سلاح هسته‌ای مسلح بوده و به تهدیدات شبانه روزی خود علیه ملت‌های منطقه بویژه جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد، ده‌ها هراز نیروی آمریکایی و غربی با استفاده از بالاترین ظرفیت‌های تسلیحاتی هوایی، دریایی و زمینی در این منطقه رفتاری تهدید آمیز و تجاوزکارانه را به نمایش گذاشته اند و برخی از رژیم‌های منطقه مانند عربستان و امارات بخش عمده‌ای از ثروت‌های ملی خویش را با صرف سالیانه میلیارد‌ها دلار به خرید انواع سلاح‌های پیشرفته می‌پردازند، جمهوری اسلامی ایران ناگزیر است برای تامین امنیت خود و مقابله با شرایط احتمالی توانایی دفاعی خود را در بالاترین سطح آماده نگهداشته و برای وقوع هر احتمالی آماده باشد این یک رویکرد کاملا منطقی و دفاعی است.


روابط چند هزار ساله ایران و چین
وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت روابط چین و ایران اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به عنوان دو کشور و دو ملت بزرگ با تاریخ چند هزار ساله و نماینده دو تمدن بزرگ در جهان هستند.

سرلشکر باقری افزود: روابط ایران و چین رابطه‌ای چند هزار ساله بوده و در گذشته‌های دور در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و سیاسی برقرار بوده است و در حافظه تاریخی دو ملت نسبت به یکدیگر هیچ نقطه منفی وجود ندارد.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و طی ۴۰ سال گذشته با توجه به مواضع مستقل هر دو کشور در مسائل جهانی همچنان روابط دو جانبه در سطوح عالی برقرار بوده و اینک روابط دو کشور بی تردید در سطح همکاری‌های راهبردی برآورد می‌گردد.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های نظامی نیز چین را شریکی مطمئن برای خود می‌داند اراده مشترک رهبران دو کشور همچنان بر حفظ و توسعه روز افزون این روابط قرار دارد و سفر اینجانب به پکن و هیات همراهم در عالی‌ترین سطح نشانه‌ای بر عمق و گستره روابط نظامی و دفاعی و راهبردی بین دو کشور است.

سرلشکر باقری افزود: نیرو‌های مسلح دو کشور اینک روابط عمیقی را در ابعاد مختلف دفاعی، علمی - آموزشی، فنی و صنعتی پایه ریزی نموده اند و در مسیری همگرا و متناسب با اهداف و منافع مشترک گام بر میدارند. منبع: ایرنا برچسب ها: رویداد24 ، سرلشکر باقری ، محمد باقری ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ، دانشجویان دانشگاه دفاع عالی چین سرگرمی

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:

نخستین تصاویر از شبنم نعمت‌زاده در دادگاه

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

رامبد جوان و نگار جواهریان در ایام محرم+عکس

کلیدواژه: رویداد24 سرلشکر باقری محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۶۱۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

رایزنی‌ها و تعامل ایران و روسیه در تامین منافع دو ملت و منطقه است

رؤسای جمهور ایران و روسیه روابط و همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های گوناگون دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی را دوستانه، مثبت و روبه گسترش دانستند و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه و تعمیق مناسبات تهران-مسکو تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام حسن روحانی عصر دوشنبه در حاشیه پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا، و در دیدار «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، روابط و همکاری‌های دو کشور را راهبردی، روبه توسعه و پیشرفت روزافزون دانست و گفت: ایران و روسیه علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی در زمینه همکاری‌های دفاعی و هسته‌ای نیز پیوندهای خوبی با هم دارند.
رئیس جمهوری افزود: رایزنی‌ها و تعامل دوستانه مسئولان بلند پایه ایران و روسیه در حاشیه اجلاس‌های گوناگون بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، شانگهای و اوراسیا و نیز روابط چند جانبه دو کشور با دیگر کشورها بویژه با ترکیه در موضوع سوریه و با آذربایجان در زمینه حمل و نقل در تامین منافع دو ملت و منطقه تاثیرگذار است.
روحانی ادامه داد: با اراده دو دولت روابط ایران و روسیه در حال حاضر از هر زمانی عمیق‌تر و صمیمانه‌تر است.
رئیس جمهوری فعالیت و ارتباط مستمر روسای کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را عامل مهمی در اجرای توافقات فیمابین دانست و اظهار کرد: استفاده دو کشور از پول ملی در مناسبات تجاری طی ماه‌های گذشته روند رو به افزایش داشته و این روند ادامه خواهد یافت.
روحانی تصریح کرد: همکاری ایران با اتحادیه اورآسیا که به زودی عملیاتی خواهد شد، فرصت بزرگی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای در زمینه‌های مختلف اقتصادی ایجاد خواهد کرد.
رئیس جمهوری عملیات احداث نیروگاه سیریک در جنوب و برقی کردن خط آهن اینچه برون - گرمسار را نمادی دیگر از فصل جدید همکاری‌های دو کشور دانست و گفت: ایران از سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی و بخش خصوصی روسیه در عرصه‌های مختلف اقتصادی و توسعه همکاری‌های مشترک استقبال می‌کند.
روحانی اظهار کرد: امروز آمریکا بدنبال بی نظمی در جهان بوده و قوانین و مقررات بین‌المللی را یکی پس از دیگری زیر پا می‌گذارد، از این‌رو باید با گسترش همکاری‌ها در برابر یکجانبه‌گرایی ایستادگی کنیم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه برجام، توافقی مهم و بین المللی و نماد حل و فصل مسائل از طریق دیپلماتیک بود، گفت: امروز که آمریکا بدون دلیل از این توافق خارج شده است، دیگر طرف‌های مذاکره بویژه روسیه می‌توانند نقش آفرینی مثبتی را در مسیر حفظ برجام داشته باشند.
روحانی اظهار داشت: اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی گامی در راستای حفظ برجام و تعهد کامل طرفین آن است و در صورت ایفای تعهدات طرف مقابل، ایران نیز آماده بازگشت به تعهدات برجامی است.
رئیس جمهوری همکاری‌های ایران، روسیه و ترکیه در راستای روند آستانه را مهم و درتوسعه امنیت و ثبات پایدار در سوریه قابل توجه دانست و خاطرنشان کرد: امروز سوریه در شرایط حساسی قرار گرفته و دولت این کشور پیروزی‌های خوبی علیه تروریست‌ها به دست آورده است، از این‌رو همچنان تعاملات و کمک‌های سه کشور می‌تواند در روند توسعه امنیت در سوریه و منطقه بیش از پیش تاثیرگذار باشد.
روحانی ادامه داد: مهمترین اقدام برای سوریه در حال حاضر عملیاتی شدن توافقات مربوط به پاکسازی ادلب از تروریست‌ها و ایجاد ثبات و امنیت در این منطقه است.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز در این دیدار با بیان اینکه روابط و همکاری‌های دو کشور به خوبی ادامه داشته و روبه گسترش است، گفت: تهران و مسکو در عرصه‌های مختلف بین المللی بویژه در سازمان ملل متحد، سازمان شانگهای و سازمان همکاری‌های اوراسیا تعاملات و همکاری‌های متقابل و مثبتی با هم دارند.
رئیس جمهوری روسیه روابط اقتصادی با ایران را روبه توسعه دانست و افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری شاهد رشد قابل توجه تعاملات تجاری و اقتصادی فی مابین ایران و روسیه بوده‌ایم و باید در راستای گسترش بیش از پیش آن تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه باید در راستای استفاده هرچه بیشتر از ارز ملی در روابط تجاری تلاش کنیم، گفت: زمینه‌های لازم برای اتصال سیستم بانکی دو کشور به پیام رسان‌های اختصاصی در مراحل نهایی است.
پوتین با بیان اینکه روسیه از حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا استقبال می‌کند و آن را فرصت مهمی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه‌ای و منطقه‌ای می‌داند، اظهار داشت: مصممیم توافقات و پروژه‌های مشترک اقتصادی دو کشور که بر مبنای چشم‌اندازی ۵۰ میلیارد دلاری تدوین شده هر چه سریعتر به نتیجه برسد و آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیریک و برقی کردن راه‌آهن اینچه برون-گرمسار آغاز این فرآیند خواهد بود.
وی ادامه داد: روسیه همچنین متعهد به ادامه همکاری با ایران در حوزه‌های دفاعی، نظامی و هسته‌ای است.
پوتین خاطرنشان کرد: نقش جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مسائل منطقه، بویژه در پیشبرد ساز و کار سیاسی حل بحران سوریه، مبارزه با گروههای تروریستی و شکل‌گیری و ایجاد کمیته قانون اساسی در این کشور، مثبت و بسیار حائز اهمیت است.
رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: موضع مصمم مسکو حفظ برجام بوده و در این مسیر تلاش خواهد کرد.
وی ادامه داد: روسیه به برجام متعهد است و نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مهمترین نشانه بر پایبندی ایران به تعهدات خود می داند./

پایان پیام/50

دیگر خبرها

 • استمرار ارزش‌های دفاع مقدس در کشور منافع دشمنان را به خطر خواهند انداخت
 • یک منبع دروزارت دفاع عربستان:ریاض به ائتلاف دریایی آمریکامیپیوندد
 • ترامپ در نقش سوپرمن! / آرزو‌های آمریکا را به خبر تبدیل نکنید!
 • انصارالله:«ما زدیم» آمریکا و آل‌سعود :«نه! شما نزدید، ایران زد»/ نشانه‌های نظم جدید منطقه‌ای
 • ثبت‌نام کاروان پیاده‌روی اربعین دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر تا ۲۸ شهریورماه ادامه دارد
 • دستگری ۲ نفر از عاملان مسافر فروشی در مرز بین المللی مهران
 • سیاستمدار کویتی: دفاع دیگران از ما در برابر ایران خیال خام است
 • پس‌لرزه‌های حمله پهپادی به آرامکو/ مقاومت یمن کابوس آل‌سعود
 • عراق| مخالفت مجدد با حضور تل‌آویو در خلیج فارس/ عبدالمهدی به دبیرکل ناتو چه گفت؟
 • واکاوی حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان در رسانه های داخلی
 • پشت پرده سناریوسازی علیه ایران درباره آرامکو/ توصیه‌ای که سفیر فرانسه به روحانی کرده بود
 • امنیت خلیج فارس با امنیت ملی مصر مرتبط است
 • السیسی: امنیت خلیج فارس با امنیت ملی مصر مرتبط است
 • مأموریت جدید دریایی برای موشک‌های ۲۰۰۰کیلومتری سپاه
 • السیسی: امنیت خلیج فارس با امنیت ملی مصر گره خورده است
 • کاروان «حفاظت از منافع ملت» به مسجد فارسان رسید
 • دانشگاه خلیج فارس هیات علمی جذب می‌کند
 • زندگی شکننده خلیج‌فارس
 • گزارش ویژه تسنیم| ماموریت جدید دریایی برای موشک‌های ۲۰۰۰ کیلومتری سپاه/ از غدیر تا خرمشهر مهیای ماموریت جدید