خرداد؛ ماجرای عجیب و تلخ سحر خدایاری، هوادار آبی‌ها، دنیای فوتبال را متاثر و شوک‌زده کرد و واکنش‌های فراوانی در پی داشت.

روز دوشنبه 11 شهریور، اورژانس تهران دختری را که در مقابل یکی از دادسراها اقدام به خودسوزی کرده بود به بیمارستان مطهری منتقل کرد. دختر پس از خروج از دادسرا در حالی که فریاد می‌زد با بنزین خود را به آتش کشیده بود.

میزان سوختگی سحر خدایاری، 29 ساله ساکن قم، 90 درصد بود. خیلی زود مشخص شد سحر هوادار تیم استقلال بوده و در تلاش برای ورود به ورزشگاه بازداشت و سپس آزاد شده و برای پیگیری پرونده‌اش به دادسرا آمده است. سحر خدایاری در کمتر از یک هفته به تیتر مهم‌ترین رسانه‌های جهان و هشتگی شناخته‌شده در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.

 

خواهر سحر خدایاری پس از این حادثه در مصاحبه با خبرگزاری رکنا اعلام کرد: «سحر هوادار استقلال بوده و اسفند سال 97 برای دیدن بازی تیم محبوبش استقلال و العین امارات با لباس پسرانه به ورزشگاه آزادی می‌رود. هنگام ورود به ورزشگاه ماموران متوجه می‌شوند و سحر بازداشت می‌شود. او سپس به زندان منتقل می‌شود و 2 روز بعد با قرار وثیقه 50 میلیونی آزاد می‌شود.»

 

به گفته خواهر سحر خدایاری او در مدت بازداشت لطمه روحی زیادی می‌بیند و وقتی روز 11 شهریور برای گرفتن گوشی به دادسرا می‌رود می‌شنود که باید 6 ماه در زندان بماند. قاضی پرونده مرخصی بوده. سحر از دادسرا بیرون می‌آید و خودش را به آتش می‌کشد.

 

ماجرای عجیب و تلخ سحر خدایاری، هوادار آبی‌ها، دنیای فوتبال را متاثر و شوک‌زده کرد و واکنش‌های فراوانی  در پی داشت.

 

اولین واکنش به این حادثه متعلق به مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی بود. او در صفحه اینستاگرامش نوشت: «همان‌گونه که در گذشته‌های نه‌چندان دور، اعمال زور برای برداشتن حجاب به ضرب چماق و یا عدم حق انتخاب برای رفتن دخترانمان به مکتب و مدرسه، باعث تعجب ما و سرزنش طرز تفکر شنیع و قرون وسطایی گذشتگان‌مان شده است!! بدون شک امروز هم خودسوزی دختری که دلیل کارش تمدید حکم بازداشتش به اتهام تلاش برای دیدن یک مسابقه فوتبال بوده، برای آیندگان غیرقابل درک است.»

 

 

وریا غفوری، بازیکن تیم استقلال تیم محبوب سحر، نیز در اینستاگرام خود در واکنش به این اتفاق نوشت: «دیدن یک مسابقه فوتبال یک حق طبیعی برای عموم مردم جامعه است ولی در کشور عزیزمان ایران حق بسیاری از افراد جامعه به دلیل زن بودن پایمال میشه و اجازه حضور در ورزشگاه‌ها داده نمی‌شود. واقعاً این طرز تفکر و اندیشیدن که منجر به راه ندادن زنان در ورزشگاه‌ها میشه قابل توجیه نیست مثل بسیاری از قوانین پوسیده که در گذشته وجود داشته و اکنون ما گذشتگانمان را مواخذه می‌کنیم و غافل از اینکه همین راه ندادن خانم‌ها به ورزشگاه که در سال‌های عمر ما اتفاق افتاده وجود دارد. این امر نادرست دلیلی است برای مواخذه ما توسط نسل آینده! خبری که در این چند روز به گوشمان رسید واقعاً دردناک بود اقدام یک دخترخانم جوان به خودکشی در پی مشکلاتی که دامن‌گیرش شد برای ورود به ورزشگاه! کاش یک اتحاد همگانی داشتیم که خانم‌ها به حقشون که ورود با احترام به استادیوم‌های فوتبال است می‌رساندیم.»

 

 

میلاد میداوودی بازیکن سابق استقلال هم طی بازنشر مصاحبه خواهر سحر خدایاری با روزنامه شهروند در اینستاگرام به این حادثه واکنش نشان داد.

 

 

عیسی عظیمی روزنامه‌نگار و مترجم ورزشی هم در واکنش به خودسوزی دختر هوادار استقلال نوشت: «حالا دم مسعود و وریا و آن‌ اندکی که واکنش نشان داده‌اند گرم، اما لیستی هم باید باشد از بدهکاران به فوتبال. آنها که حمایت ‏شدند و حمایت نکردند. یک جایی مثل اینجا که بد نیست کمی از آن همه مهر و شور جاری از سکو به چمن را تسویه کرد. اگر سر این ‏حق بدیهی نه، پس کی؟ پس کجا؟»

 

پدر سحر خدایاری در مصاحبه با شهروند گفته بود واکنش‌ها در همان حد فضای مجازی بوده و هیچ فوتبالیستی به دیدار دخترش در بیمارستان نرفته است.

 

یکشنبه 17 شهریورماه سحر خدایاری به دلیل شدت سوختگی در بیمارستان سوانح سوختگی تهران درگذشت. با مرگ سحر واکنش‌ها گسترده‌تر شد و در کمتر از چند ساعت فضای مجازی پر شد از هشتگ اسم او.

 

واکنش اهالی فوتبال

 

علی کریمی در واکنش به مرگ سحر خدایاری در اینستاگرام خود نوشت: «زنان سرزمین ما، خیلى وقت‌ها، خیلى مَردَن، تا اطلاع ثانوى استادیوم {ممنوع}.»

 

 

فرهاد مجیدی بازیکن مورد علاقه سحر هم نوشت: «سحرجان، سکوهای آزادی حسرت دیدنت را تا ابد با خود خواهد داشت.»

 

 

شجاع خلیل‌زاده بازیکن پرسپولیس، کریم انصاری‌فرد و علیرضا جهانبخش بازیکنان تیم ملی، حسین ماهینی کاپیتان پرسپولیس و روزبه چشمی بازیکن استقلال از دیگر فوتبالیست‌هایی بودند که در فضای مجازی به مرگ دختر هوادار استقلال واکنش نشان دادند.

 

 

باشگاه استقلال و پرسپولیس هم با انتشار بیانیه‌ای مرگ دختر هوادار استقلال را به خانواده او تسلیت گفتند.

 

فدراسیون فوتبال ایران پس از واکنش‌های گسترده سکوت را کنار گذاشت و با انتشار بیانیه‌ای درگذشت سحر خدایاری را به خانواده‌اش تسلیت گفت.

 واکنش سیاستمداران

 

واکنش‌ها نسبت به این اتفاق محدود به ورزشکاران نبود. سیاستمداران و هنرمندان هم نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

 

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس، در توییتر خود نوشت: «او تنها دختر آبی نبود. سحر دختر ایران بود. در جایی که مردانش برای زنان تکلیف تعیین می‌کنند و ابتدایی‌ترین حقوق انسانی‌ را از آنها سلب می‌کنند، و زنانی که علیه زنان در این ظلم آشکار مردان را همراهی می‌کنند، همه ما در حبس و سوختن سحرهای این سرزمین مسئولیم.»

 

 

علی مطهری دیگر چهره سیاسی بود که به مرگ دختر هوادار استقلال واکنش نشان داد. مطهری در صفحه توییتری خود نوشت:‌ «مرگ سحر دختری که به خاطر ورود پسرانه به استادیوم آزادی بازداشت و در اثر شنیدن محکومیت‌اش به 6 ماه زندان خودسوزی کرد، حاکی از بی‌تدبیری مسئول مربوط است. فرضا کار او غیرقانونی بوده، کافی بود چند کلمه نصیحت شود نه محکوم به زندان. حفظ نظام به این کارها نیست.»

 

 

معصومه ابتکار هم در واکنش به مرگ سحر خدایاری اطلاعیه روابط معاونت امور زنان ریاست جمهوری را منتشر کرد.

 

در متن این اطلاعیه آمده است: «با ابراز تاسف و تاثر شدید از درگذشت خانم سحر.خ، به اطلاع می‌رساند اقدامات این معاونت از زمان انتشار اخبار مربوطه در رسانه‌ها در پی خودسوزی نامبرده، به شرح زیر بوده است:

 

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده هفته گذشته پس از اطلاع از موضوع خودسوزی خانم سحر.خ و بررسی صحت و سقم موضوع در جلسه چهارشنبه دولت، به دستیار ویژه حقوق شهروندی خود، خانم شهناز سجادی ماموریت داد تا در محل بیمارستان حاضر و موضوع را شخصاً بررسی کند. خانم سجادی روز پنجشنبه 14 شهریور در بیمارستان با مادر و خواهر سحر دیدار و جزئیات ماجرا را همان روز به طور کتبی گزارش کرد. این گزارش روز شنبه به پیوست نامه‌ای رسمی به امضای معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده برای رئیس محترم قوه قضاییه ارسال شد. در جلسه دولت روز یکشنبه نیز موضوع مطرح و وزیر ورزش و جوانان در مورد اقدامات صورت‌گرفته برای حضور خانم‌ها در مسابقات توضیح داد.»

 

ناهید خداکرمی و الهام فخاری از اعضای شورای شهر دیگر سیاستمدارانی بودند که به این موضوع واکنش نشان دادند.

 

واکنش هنرمندان

 

در بین هنرمندان هم مرگ سحر خدایاری واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت. جعفر پناهی و تهمینه میلانی از جمله هنرمندانی بودند که در فضای مجازی در این‌باره نوشتند.

 

 

بازتاب مرگ سحر خدایاری در رسانه‌های بین‌المللی

 

خبر تلخ درگذشت سحر خدایاری پس از واکنش گسترده کاربران فضای مجازی بازتاب جهانی پیدا کرد و رسانه‌های معتبر به آن پرداختند.

 

واشینگتن پست 

 

 

 

گاردین 

 

 

 

 

تلگراف

 

 

عمر مومنی، کارتونیست مطرح اهل اردن، برای دختر عاشق فوتبال که در ایران خودسوزی کرد و درگذشت طرحی کشید و با اشاره به ماجرای خودسوزی این دختر، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «منع زنان از حضور در استادیوم و تماشای فوتبال کار درستی نیست.»

 

 

گری لینه‌کر، مهاجم سابق تیم ملی انگلیس و مفسر شبکه اسکای اسپورتس، در توییتر با بازنشر توییت خبر بی‌بی‌سی، نوشت: «خبری بسیار ناراحت‌کننده، و چقدر بد که یک زن نمی‌تواند وارد استادیوم فوتبال شود.»

 

 

کاپیتان تیم ملی زنان سوئد با اشاره به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران در صفحه توییتر خود نوشت: «این اتفاق یک تراژدی است و [ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه] دیگر نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند. زمان آن رسیده که فیفا وارد عمل شود و به سکوت خود خاتمه دهد.»

 

 

دروازه‌بان این تیم هم به یاد سحر عکس یادگاری تیم ملی ایران و سوئد را به اشتراک گذاشت.

 

 

پل پوگبا بازیکن تیم ملی فرانسه و باشگاه منچستریونایتد هم به مرگ دختر هوادار استقلال واکنش نشان داد.

 

 

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در واکنش رسمی به این اتفاق نوشت: «امروز خبرهای بسیار غم‌انگیزی را از ایران شنیدیم و از این فاجعه اندوهگین هستیم. فیفا تسلیت خود را به خانواده و دوستان سحر اعلام می‌کند و باز هم تاکید می‌کنیم که مسئولان ایران باید امنیت و آزادی زنانی را که برای رفع ممنوعیت حضورشان در ورزشگاه‌ها مبارزه مشروع می‌کنند تامین کند.»

 

مرگ سحر خدایاری هوادار استقلال در حالی جهان فوتبال را تحت تاثیر خود قرار داده که ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه در ایران وارد چهلمین سال خود شده است (در حال حاضر ایران تنها کشور جهان است که زنان در آن اجازه ورود به ورزشگاه‌های فوتبال را ندارند).

 

 

 

مسعود شجاعی پس از برد تیم ملی ایران برابر هنگ‌کنگ، در اینستاگرام خود مرگ سحر خدایاری را تسلیت گفت.

 

 

 


برچسب ها: سحر خدایاری

منبع: خرداد

کلیدواژه: سحر خدایاری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت khordadnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خرداد» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۸۶۲۶۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آمار عجیب مشارکت در انتخابات مجلس؛ اینهمه ریزش آراء مردم نشانه چیست؟

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود و گوش یک بعثی را برایش هدیه فرستاد +تصاویر

مجازات اکبر طبری افکار عمومی را راضی می‌کند؟

عبور از بورس| عامل اصلی افزایش نرخ دلار در بازار ایران چیست؟

۱۰۰۰ شی‌ء تاریخی در مخازن امن زنجان ساماندهی می‌شوند

خبر بعدی:

وحدت‌ نباید بر حول افراد صورت بگیرد/ اینکه می‌گویند در عین وحدت تعدد نامزد دارند، بی‌معنی است

یک چهره اصول‌گرا گفت: اینکه گفته می‌شود اصولگرایان وحدت دارند اما در عین حال تعداد زیادی از این جریان در انتخابات عرض اندام می‌کنند، فاقد ‌معنی است.

«نیره اخوان بیطرف»، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، در واکنش به اینکه شنیده‌ها خبر از حضور تعداد بالایی از چهره‌های اصول‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری را می‌دهند، آیا امکان به وحدت رسیدن اصول‌گرایان جهت معرفی نامزد برای انتخابات 1400 وجود دارد؟ به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: این قضیه مربوط به انتخابات ریاست جمهوری نمی‌شود، ورود چهره‌های مختلف به انتخابات امری متداول است.

این فعال سیاسی اصول‌گرا در خصوص تعدد چهره‌های اصول‌گرا در انتخابات افزود: امیدوارم از میان چهر‌های مطرح هرکدام که صلاحیت بیشتری دارند و شایسته هستند، به عنوان نامزد انتخاباتی جناح اصول‌گرا معرفی شوند و نه به دلیل اینکه، این طرفدار ما است و یا ما طرفدار او هستیم.

اخوان بی‌طرف با تاکید براینکه «وحدت‌ نباید بر حول افراد صورت بگیرد» تصریح کرد: وحدت باید حول محور حق و حقیقت شکل بگیرد و در نتیجه چنین وحدتی، افراد شایسته انتخاب شوند.

این چهره اصول‌گرا در پاسخ به اینکه اصول‌گرایان در توجیه تعدد کاندیداهای این جناح در انتخابات به حضور تعداد بالایی از چهره‌های شاخص در این جریان تاکید می‌کنند و این تعدد کاندیداها را به نوعی وحدت در عین تکثر قلمداد می‎کنند، اظهار کرد: اینکه می‌گویند در عین وحدت تعدد نامزد دارند، بی‌معنی است، به عبات دیگر اینکه گفته می‌شود وحدت دارند اما در عین حال تعداد زیادی از این جریان در انتخابات عرض اندام می‌کنند، فاقد ‌معنی است.

اخوان بی‌طرف در پایان یادآور شد: در حقیقت اصول‌گرایان باید صلاحیت عمومی را در نظر بگیرند که بتوانند وحدت برسند. ما طرفدار عدالت هستیم و این عدالت‎خواهی منجر به این نمی‌شود که برابر اقدامات افراد هم جناحی خود، کوتاه بیاییم و نادیده بگیریم و یا در مقابل اقدامات افراد جناح مقابل بایستیم. 3

دیگر خبرها

 • دشمن تمام عزم خود را برای نابودی جبهه مقاومت جزم کرده است/ رسانه‌ها به میدان بیایند
 • دشمن بدنبال دوگانه سازی معیشت و امنیت و مقاومت و معیشت است
 • قهرمانان و چهره‌های تاریخ‌ساز ورزش مازندران خوشامد گفتند/ استقبال شیرین از رنگرز
 • روسیه امن‌ترین منطقه سیاحتی برای زنان
 • فرماندار نیر: حضور مسوولان در میان مردم از برکات نظام اسلامی است
 • پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس هنوز بسته نشده!/ تصمیم AFC سیاسی بود
 • رسمی ؛ آخرین واکنش باشگاه استقلال به جنجال بازگشت استراماچونی ؛ هیاهویی برای هیچ + سند
 • واکنش مدیر رسانه ای استقلال به شایعه مذاکره روزبه چشمی با یک تیم قطری / ویدیو
 • بازدید رییس کل دادگستری مازندران از زندان آمل
 • خبر بد رسانه ترکیه ای برای هواداران استقلال ؛ بازگشت لژیونر استقلالی منتفی شد
 • وزیر خارجه آفریقای جنوبی در واکنش به ادعای رسانه آمریکایی: هم ما تعجب کردیم هم دوستان ایرانی ما
 • دیدار رئیس فدراسیون کشتی با مسئولان سیاسی و ورزشی استان خراسان جنوبی
 • آیا علی دایی را هم مثل فردوسی‌پور از فوتبال ایران حذف کرده‌اند؟
 • برانکو ایوانکوویچ: ایمان مبعلی بهتر از زین الدین زیدان است / تقویم طرفداری (28 شهریور)
 • پذیرش اجتماعی نسبت به کاندیدای نظامی‌ سختگیرانه است/ مراجع رأی‌ساز دینی ضعیف شدند/ یک خواننده زیرزمینی یک تعداد رأی دارد که بسیاری ندارند
 • دیاباته و چهره‌ای که از او ندیده‌اید!
 • اتهام زنی یک چهره اصولگرا علیه احمدی نژاد: قطعا احمدی‌نژاد رد صلاحیت می‌شود و تلاش می‌کند فتنه‌ای به راه‌ بیندازد
 • هجوم حزب اتحاد ملت به ارکان نظام با اسم رمز «نوید افکاری»
 • واکنش ستاره محبوب هواداران استقلال به شایعه رسانه الکاس قطر