مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین گفت: آمار طلاق در شهر قزوین در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته ۱۳.۸ درصد و در شهرستان آبیک ۲۸ درصد کاهش داشته، اما در شهرستان البرز که فاقد سامانه تصمیم است، آمارها افزایش طلاق را نشان می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مریم بیدخام در گفت‌وگو با صبح قزوین با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در راستای کاهش آسیب‌ها اظهار کرد: در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی طی چند سال اخیر اقدامات مطلوبی انجام شده و با شفاف‌سازی و رسانه‌ای کردن آن، اطلاعات با آمار و ارقام ارائه می‌شود که این امر به بهبود اوضاع و کاهش و جلوگیری از رشد آسیب‌ها کمک به سزایی می‌کند.

وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع جلسات متعددی از سوی سازمان امور اجتماعی کشور با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد؛ چراکه پیگیری جدی آسیب‌ها مورد تاکید رهبری است‌.

 قزوین در آسیب‌های اجتماعی در میانگین کشوری قرار دارد

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین تصریح کرد: با انجام کار کارشناسی در این حوزه، مجموعأ پنج آسیب دارای اولویت در سطح کشور مطرح شد که خوشبختانه استان قزوین با داشتن سابقه تاریخی و فرهنگی و مردمی متدین و دین‌مدار در زمینه آسیب‌های اجتماعی در مقایسه با سایر استان‌ها در میانگین کشوری قرار دارد.

وی ادامه داد: پنج آسیب احصاء شده در کشور خوشبختانه در استان قزوین دارای آمار بالایی در قیاس با رنج میانگین کشوری نیست؛ اما به منظور کنترل آسیب‌ها و جلوگیری از بحرانی شدن شرایط تلاش کردیم تا با استفاده از امکانات موجود، بهره گرفتن از ظرفیت سمن‌ها و دستگاه‌های دولتی و اعتبارات مرتبط با موضوع، مطابق برنامه ششم توسعه آسیب‌ها را کاهش دهیم.

پیشگیری از آسیب‌ها به صورت خواسته ملی درآمده

بیدخام تصریح کرد: ماده 80 برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرده که طبق قوانین و مصوبات شورای اجتماعی کشور، طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی را با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی به گونه‌ای مدیریت کند که آسیب‌ها حداقل تا ۲۵درصد کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: خوشبختانه عزم جدی‌ در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در تمامی ارکان حاکمیت، دولت، قوای سه‌گانه، سازمان‌های مردم نهاد در پیشگیری از آسیب‌ها وجود دارد و به صورت خواسته ملی و عزم همگانی درآمده است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین عنوان کرد: طرح "تقسیم کار ملی" پس از برگزاری جلسات با مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفت که در جای خود طرح بی‌نظیری است، زیرا پیش از آن هر دستگاه متولی یک آسیب و فقط همان دستگاه پاسخگو بود اما طرح تقسیم کار ملی همه را پای کار آورده است.

ارسال تجهیزات ورزشی به 96مدرسه محروم استان

وی اضافه کرد: در چند سال اخیر اعتبارات خوبی در این حوزه در استان قزوین شکل گرفته و اعتبارات قابل توجهی به دستگاه‌ها اختصاص یافته است.

بیدخام توضیح داد: امسال نیز توانستیم اعتبارات خوبی از این محل برای استان جذب کنیم به طور مثال بسیاری از مدارس استان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم مجهز به وسایل آموزشی مورد نیاز همچون میز و نیمکت، پرینتر و کامپیوتر نبودند که توانستیم از همان ردیف حدود 2میلیارد و 200میلیون تومان برای تجهیز 96 مدرسه جذب کنیم.

وی بیان کرد: اعتبارات جذب شده مستقیم به حساب دستگاه‌ها واریز می‌شود به عبارتی امور اجتماعی استانداری فقط پیگیری‌های لازم را انجام و مسائل و آسیب‌ها را انعکاس می‌دهد و در ادامه درخواست اعتبار برای طرح مشخص کرده و مراجع ذی‌ربط به صورت مستقیم اعتبارات تخصیص یافته را به حساب دستگاه واریز می‌کنند و ما فقط بحث نظارت رابر عهده داریم.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین تصریح کرد: علوم پزشکی نیز بحث آموزش حین ازدواج برای زوجین در شرف ازدواج را با تاکید بر سبک زندگی ایرانی اسلامی برعهده دارد؛ همچنین برنامه‌های پیشگیرانه نظیر افزایش آگاهی مردم و خانواده‌ها نسبت به سوء مصرف الکل، مفاسد اخلاقی و ایدز توسط علوم پزشکی اطلاع رسانی و برنامه‌هایی در این راستا اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) گفت: همیشه اینگونه بود که دانشجویان فقط تحصیل می‌کردند و ممکن بود پس از اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی توانمندی خاصی نداشته باشند، لذا در این طرح حمایت از تولیدات دانشجویی با تاکید بر مشاغل کوچک مدنظر قرار گرفت تا دانشجویان بتوانند از ظرفیت خود در کنار تحصیل استفاده کنند.

وقوع بیشترین طلاق‌ها در 5 سال‌ اول زندگی مشترک

بیدخام تصریح کرد: نمایشگاهی از توانمندی دانشجویان در دانشگاه امام قزوین برگزار شد و ما قول حمایت دادیم که این امر در داخل و بیرون از دانشگاه استمرار داشته باشد.

وی بیان کرد: همچنین اعتبار خوبی به ورزش و جوانان استان برای خرید تجهیزات ورزشی تخصیص یافت و اقدامات مناسبی از جمله راه‌اندازی زمین چمن در روستاهایی همچون دیال آباد و خرید تجهیزات ورزشی برای مناطق محروم انجام شد.

این مسئول تصریح کرد: اگر بتوانیم اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را به شکل مناسبی با ورزش پر کرده و آنها استعدادیابی شوند، به طور قطع نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: بهزیستی سهم موثری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد و با وجود اینکه آمار طلاق در استان به شکل بحرانی نبود، اما سامانه تصمیم در کل استان راه‌اندازی شد و فقط شهرستان‌های البرز و آوج فاقد این سامانه هستند که امیدواریم امسال در این شهرستان‌ها هم افتتاح شود.

فرهنگ گفتگو در برخی خانواده‌ها نهادینه نشده

بیدخام تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهند شهرهایی که دارای سامانه تصمیم هستند آمار طلاق کاهش قابل توجهی داشته است.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین آمارها وضعیت طلاق در شهر قزوین در سه ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته 13.8درصد و در شهرستان آبیک 28درصد کاهش داشته، اما در شهرستان البرز آمارها افزایش طلاق را نشان می‌دهد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین گفت: این آمارها نشان‌دهنده تاثیرگذاری سامانه "تصمیم" در کاهش آمار طلاق است، زیرا بیشترین طلاق‌ها در سال‌های بین یک تا پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد که زوجین به دلیل عدم آشنایی نسبت به روحیات و خلق و خوی یکدیگر و نداشتن مهارت‌های زندگی ممکن است، با بروز مشکل به صورت هیجانی تصمیم به جدایی بگیرند.

بسیج نقش تاثیرگذاری در کاهش آسیب‌ها دارد

وی تصریح کرد: توسعه مراکز مشاوره به ویژه در مناطق محروم نظیر آوج از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته توسط بهزیستی است که می‌تواند کمک کننده باشد؛ زیرا بسیاری از آسیب‌ها ناشی از عدم آگاهی و تعامل و نداشتن مهارت‌های زندگی است ضمن اینکه فرهنگ گفتگو در برخی خانواده‌ها نهادینه نشده است.

بیدخام بیان کرد: طرح مشترکی با بسیج با اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در محلات حاشیه نشین انجام شد، چراکه بسیج برآمده از بطن مردم بوده و می‌تواند در محلات تاثیرگذار باشند.

وی عنوان کرد: خانواده کسانی که به هر دلیلی به زندان می‌افتند؛ ممکن است در معرض خطر جدی باشند که در راستای کنترل و کاهش آسیب‌ها، آموزش فرزندان و همسران زندانیان با برگزاری دوره‌های حضوری و غیرحضوری در دستور کار اداره امور زندان‌ها قرار گرفته است.

بیدخام در پایان گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای در مناطق محروم دیمج و بلاغی و الوند مراکزی که از قبل مشخص شده بود را تجهیز کردند تا خانم‌های سرپرست خانوار و افشار آسیب پذیر با گذراندن دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای، توانمند شوند.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

جلسه ترامپ درباره «حمله نظامی» علیه ایران با حضور مقامات پنتاگون| گزینه محتمل آمریکا برای دفاع از عربستان چیست؟

فیلمی از تصادف تریلی با مینی‌بوس در کرندغرب

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۶۸۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

وجود لکه ای از آسیب اجتماعی در قم هم پذیرفته نیست

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، بهرام سرمست در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان قم در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری با اشاره به اهمیت اورژانس اجتماعی اظهار کرد: یکی از راه‌های جلوگیری از آسیب اجتماعی، تقویت اورژانس اجتماعی است، دو پایگاه اورژانس اجتماعی در قم داریم که پیشنهاد ایجاد یک پایگاه دیگر داده شده است.

وی ادامه داد: تا زمانی که خودمان را در جایگاه قشر آسیب پذیر نگذاریم، نخواهیم توانست که آسیب‌های اجتماعی را کاهش بدهیم و فقط به راهکارهای رفع تکلیفی بسنده می‌کنیم.

استاندار قم افزود: باید دستگاه‌های اجرایی استان فراتر از وظایف اداری شان به سازمان بهزیستی در انجام وظایفش در قبال آسیب‌های اجتماعی کمک کند، باید لکه‌های آسیب‌های اجتماعی را از چهره شهر قم پاک کنیم.

سرمست با اشاره به عملکرد نیروی انتظامی اظهار کرد: وقتی یک دستگاه کار خودش را به خوبی انجام نمی‌دهد، سرریز مطالبات به نیروی انتظامی می‌رسد، این نیرو باید به همکاری خوب خود با اورژانس اجتماعی ادامه بدهد.

وی ادامه داد: اداره ارشاد قم در نقاطی که آمار آسیب‌های اجتماعی بالاتر است، به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری می‌پردازد، باید شاهد تقویت هر چه بیشتر این زیرساخت‌ها در منطقه نیروگاه باشیم.

استاندار قم افزود: تعهدات ارائه شده توسط دستگاه‌های اجرایی استان در قبال بهزیستی پیگیری می‌شود، ایجاد احساس مسؤولیت در این دستگاه‌ها را دنبال می‌کنیم، هدف گذاری ما پاک شدن لکه‌های آسیب‌های اجتماعی در شهر قم متناسب با شان این شهر است، باید آسیب‌های اجتماعی در قم کاهش پیدا کند.

سرمست  با اشاره به دفاتر تسهیل گری توسعه محلی خاطرنشان کرد: ایجاد این دفاتر و فعالیتشان به صورت ملی شروع شده است و دستگاه های مختلف باید با دفاتر تسهیل گری توسعه محلی همکاری داشته باشند.

دیگر خبرها

 • لزوم مشارکت ارگان‌های دولتی و نهادهای مردمی در کاهش‌آسیب‌های اجتماعی
 • شرایط نافرم لباس های فرم/پای مفسدان را از استان خواهیم برید/با این فرمان، بعید است به مشکل نخوریم
 • کاهش آسیب‌های اجتماعی با آموزش فراگیر محقق می‌شود
 • شناسایی ۴۰۰ کودک کار در قزوین
 • اجرای طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی در منطقه حکمت‌آباد
 • دبیر ستاد مردمی اربعین استان قزوین: اربعین امسال ۵۰ هزار زائر از قزوین راهی کربلا می‌شود
 • نحوه حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق
 • افغانستان مقصد اصلی کالا‌های صادراتی سیستان و بلوچستان/رشد ۸۶ درصدی کالا طی ۵ ماهه سال‌جاری
 • حفاظت از عربستان، بهانه ای برای حضور نظامی آمریکا در منطقه
 • نهادهای فرهنگی رسالت ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی را برعهده دارند
 • رسالت نهادهای فرهنگی ارتقاء سرمایه‌های فرهنگی است
 • فعالیت سامانه کاهش طلاق در 4 شهرستان
 • سامانه کاهش طلاق در 4 شهرستان فعال است
 • قم| از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد در حل آسیب‌های اجتماعی استفاده شود
 • میزگرد| رصد و پایش تأمین و توزیع داروی دامپزشکی در کردستان وارد فاز عملیاتی شد
 • کاهش 19 درصدی تعدیل نیرو در استان قزوین
 • شوهر حق طلاق دارد اما محدود به نظر قاضی
 • تعدیل نیرو در استان قزوین ۱۹ درصد کاهش یافته است
 • در سه ماهه تابستان امسال چند هزار نفر در جاده‌ها جان باختند؟