به گزارش جهان نيوز، چند ماه بعد از قتل میترا استاد توسط محمد علی نجفی، محمد شهریاری نماینده دادستان در این پرونده در صفحه شخصی خود در اینستاگرام زوایایی دیگر از نحوه قتل را توضیح داد.

شهریاری در مورد نحوه شلیک‌های نجفی به مرحوم میترا استاد نوشت:

۱-شلیک گلوله اول:
آقای نجفی پس از برداشتن سلاح از داخل کمد آن را از ضامن خارج و گلنگدن را می‌کشد و مسلح می‌کند و بالش را از روی تخت برمی دارد و وارد حمام می‌شود.

مرحوم استاد در جلوی وان ایستاده که نجفی با سلاح برتا وارد حمام می‌شود و اولین شلیک را انجام می‌دهد که از بالش عبور می‌کند و به صورت معجزه آسایی از لای پا یا بغل پای مرحوم استاد عبور و به لبه وان می‌خورد. در تصویر دوم و سوم کاملاً مشخص است و آثار شلیک و ورودی گلوله روی لبه وان دلالت به شلیک مستقیم دارد و روی بالش هم سوراخ ورود و خروج مشخص است. این اولین شلیک مستقیم نجفی به سمت میترا استاد می‌باشد.
 
۲-شلیک گلوله دوم
مرحوم استاد از شلیک اول حسابی ترسیده و ملتمسانه می‌خواهد که شلیک نکند و تا همه مسایل را درست کند. حتی دست‌های خود را روی شانه نجفی می‌گذرد و با گفتن ((علی همه چی را درست میکنم)) موجب می‌شود که نجفی با سلاح که در دست راست وی بوده و حالا با دخالت مرحومه مواجه شده و در حالی که دست راستش پایین است شلیک دوم را به سمت کمد زیر روشویی انجام که در تصویر چهارم مشخص است.

تا اینجا دو شلیک و دو اثر برخورد گلوله البته گلوله دوم وارد کمد زیر روشویی شده و از کف کمد خارج می‌شود که در تصویر مشخص است.
 
۳-شلیک گلوله سوم:
گلوله سوم همانطور که در تصویر پنجم مشخص است به دیوار روبروی درب ورودی برخورد و کمانه کرده و به سقف وارد می‌شود. سقف حمام کاذب است و گلوله همراه با تکه‌های کاشی به سقف کاذب برخورد و علاوه بر ورود به سقف تکه‌هایی از گلوله به همراه سرامیک‌های خرد شده به سقف برخورد که آثار آن بر روی سقف مشهود است.

اشتباه فاحش وکلای نجفی این است که تصور آنان بر این است که این گلوله پس برخورد به دیوار به بدن مرحومه وارد که کاملاً اشتباه است. وکیل می‌گفت گلوله از سقف به دیوار کمانه می‌کند نه از دیوار به سقف! که با توجه به کاذب بودن سقف و نحوه استقرار امری محال است. تصاویر که طناب کشی شده در تصویر پنجم گویای همین موضوع است.
 
۴-شلیک گلوله چهارم
گلوله چهارم به دیوار جنوبی بالای وان می‌خورد و از ضلع جنوبی حمام به فاصله ۲۰ سانتی متر کمانه و به دیوار ضلع غربی حمام برخورد می‌نماید. تصویر شماره شش گویای همین موضوع است. تا اینجا چهار شلیک و شش اثر برخورد گلوله که دو تای آن کمانه است. پس همان چهار شلیک بوقوع پیوسته است.

۵-شلیک گلوله پنجم:
گلوله پنجم در حالت در گیری صورت می‌پذیرد و پس از ورود به کف دست مرحومه از پشت دست وی خارج و با توجه به نحوه استقرار متهم و مقتوله وارد بدن مقتوله می‌شود. گلوله به استخوان کف دست می‌خورد و با ایجاد آثار تخریبی زیاد از پشت دست خارج می‌شود. در شلیک پنجم گلوله در بدن مرحومه می‌ماند و خروجی ندارد.
 
وکیل متهم نجفی مدعی است که سوراخ ورودی به بدن مقتوله بیضوی است. ما هم قبول داریم. گلوله به کف دست مرحومه خورده و استخوان کف دست را شکسته و از حالت مستقیم خارج و به صورت غیر مستقیم وارد بدن مرحوم می‌شود. به این برخورد غیر مستقیم گفته می‌شود نه کمانه. طبیعی است که سوراخ ورودی به بدن نمیتواند مدور باشد باید بیضوی باشد
 نجفی پنج شلیک کرد و شش اثر گذاشت، البته با محل شلیک داخل کمد زیر روشویی می‌شود هفت اثر شلیک. هیچ اثر شلیک دیگری نیز وجود ندارد. محل صحنه و عکس و فیلم‌ها هنوز موجود است.

نجفی آنقدر شلیک کرد تا بالاخره به قصد خود که قتل بود برسد و این هم در دست‌نوشته‌های نجفی متبلور شده که نوشته من مرحومه را با قصد کشتم منتهی با انگیزه‌ای خاص و هم در نحوه عملکرد وی و هم در دفاعیات خود که می‌گوید تا زمان تمام کردن مرحوم شلیک کردم. اما در جریان رسیدگی، چون متوجه شد که نمی‌تواند اثبات کند با ترفندی که وکیل بکار گرفت به سمت و سوی قتل شبه عمدی و کمانه و عدم قصد قتل رفت. وکیل خود را عزل نمود و تمرکز را به عدم سونیت و شبه عمدی گذاشت. در حالی که در لوایح وکلای اول خود صحبت از قتل با قصد قتل و انگیزه خاص مطرح است. آشفتگی دفاعیات وکلای نجفی کاملاً هویدا می‌باشد. اقیانوسی از آشفتگی.
 
به نظرم نجفی با توجه به متهم بودن، شرافتمندانه‌ترین دفاع را کرد البته با کمی عدم صداقت در برخی مقاطع که برای یک متهم به قتل طبیعی است.

قصد نجفی از قتل با توجه به کشیدن سلاح و از ضامن خارج کردن سلاح و کشیدن گلنگدن و بردن بالش به حمام جهت کم کردن صدا کاملاً واضح است. اینکه توی حمام با وجود سرامیک ۵گلوله کمانه کرده یا غیر مستقیم وارد بدن شده کاملاً طبیعی است. دفاعیات بلاوجه است و قتل منطبق بر بند الف ماده ۲۹۰ قانون مجازات است.
 
وکیل در دادگاه فقط می‌گفت که کارشناس سلاح بیارید. تحقیقات ناقص است و... در حالی که فقط به نشر اکاذیب مشغول بود. در لایحه اعتراضیه ۱۰۰ صفحه‌ای دادسرا به رای دادگاه به همه آن‌ها جواب داده شده است. مثلاً می‌گوید که چرا متهم را شب اول ساعت ۲۲ به روانپزشکی بردید؟! جواب واضح است، چون نجفی پس از قتل متواری می‌گردد و ساعت ۱۹ خودش را معرفی و در رویه جاری و پرونده‌های مهم متهم همان لحظه جهت تست روحی و روانی، الکل، اعتیاد و مواد روانگردان معرفی تا بعداً ادعایی نشود. نجفی هم همین آزمایشات را داد. اگر میخواست در روز روشن آزمایش بدهد خوب زودتر خودش را معرفی می‌کرد.
 
جالب اینکه یکی از وکلای متهم نجفی در لایحه‌ای کتبی ادعا می‌کند که متهم تحت تاثیر مواد روانگردان بوده است غافل از اینکه نتیجه آزمایش روانگردان همان شب اخذ شده است. وکیل سعی داشت با جو سازی رای شبه عمدی بگیرد، اما در دادگاه بدوی موفق نشد و باید صبر کرد تا دیوان عالی رای نهایی را اعلام نماید.

اگر دادسرا ۵ روزه پرونده را با جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه ارسال کرد، وکیل ظرف ۵۰ روز فقط آشفتگی ایجاد کرد و بیراهه رفتن. در جلسه دوم اعلام می‌نماید که فرد دوم هم در کار است بعد با مصاحبه با روزنامه شرق عقب نشینی و در جلسه سوم عدول میکند.

 این نیز گذشت. البته سیاست قضایی در پرونده‌های قتل تمرکز به صلح و سازش است و بر همین اساس بود که در روز دوم قتل جلسه صلح و سازش تشکیل و نجفی از خانواده مقتوله طلب بخشش و حلالیت نمود و با توجه به رویکرد وی، اولیادم نیز گفتند ما فکر می‌کنیم و اعلام رضایت می‌کنیم و اگر نبود برخی شیطنت‌ها همان مرحله دادسرا نجفی موفق به اخذ رضایت می‌شد و اولیادم با طبع بلند و اعتقادی که داشتند از حق قصاص خود می‌گذشتند، اما موج سواری عده‌ای نگذاشت و البته بالاخره رضایت.

والعاقبه للمتقین اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا کپی متن خبر برچسب ها: میترا استاد محمد علی نجفی

منبع: جهان نيوز

کلیدواژه: میترا استاد محمد علی نجفی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jahannews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جهان نيوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۸۸۹۵۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اتفاق تلخی در خوزستان در حال رخ دادن است

نرخ تخم مرغ اعلام شد

یک عکس حیرت‌انگیز از وضعیت مردم خوزستان/ صف کپسول گاز در مجاورت صدها چاه نفت!

روحانی: از الان پیروزی ملت ایران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تبریک می‌گویم

جرایم منافی عفت از زنا و لواط تا مساحقه و تفخیذ

خبر بعدی:

می‌توانستم اما شلیک نکردم/ روایت محیط‌بان زخمی از رویارویی با شکارچیان

همشهری آنلاین_شهره کیانوش‌راد:  خیلی زود متوجه شد که شکارچیان غیرقانونی باز هم پا به این منطقه حفاظت شده گذاشته‌اند و اگر دیر بجنبد حیوان زبان‌بسته‌ای جان خود را از دست می‌دهد. او درحالی که شکارچیان غیرمجاز را تعقیب می‌کرد هدف تیر شکارچیان آنها قرار گرفت اما خوشحال است که توانسته بار دیگر جان قوچ و میش‌ها را نجات دهد. «امیرحسین کرمیان» که این روزها در دوران نقاهت به سر می‌برد می‌گوید: «اگر باز هم به گذشته برگردم شغل محیط‌بانی را انتخاب می‌کنم.» 

صدایش به سختی از پشت تلفن به گوش می‌رسد. هنوز بعد از گذشت ۱۰ روز جای زخم ۱۲ ساچمه‌ای که از اسلحه شکاری به سمت او شلیک شده است درد دارد. به توصیه پزشک معالجش و به دلیل پایین آمدن سطح سیستم ایمنی بدنش در اثر جراحت و خونریزی، در قرنطینه به سر می‌برد اما امید دارد که به‌زودی خوب شود تا بتواند دوباره در کوه‌ها و طبیعت ورجین با دیدن قوچ‌ها و میش‌هایی که برای خوردن علوفه به دامنه کوه می‌آیند جان دوباره‌ای در رگ‌هایش جاری شود. علاقه به طبیعت و حیوانات دلیل انتخاب او برای این شغل بوده و حالا بعد از چند سال کار مداوم و شبانه‌روزی در منطقه حفاظت شده ورجین، این ناحیه کوهستانی خانه اول او شده است. کرمیان از شامگاهی می‌گوید که شکارچیان متخلف شبانه با استفاده از تاریکی هوا پا به ورجین گذاشتند: «شغل ما طوری است که ۱۸ شبانه‌روز کار می‌کنیم و ۱۲ روز تعطیل هستیم. یک هفته‌ای بود که سر شیفت بودم و باید برای نگهبانی به بالای کوه می‌رفتم. ۲ نیمه‌شب ۱۹ شهریور همراه یک نفر سرباز وظیفه به سمت بالای کوه ورجین حرکت کردیم. حدود ساعت ۵ بود که به بالا رسیدیم و یک ساعت بعد، دم دمای صبح صدای شلیک چند گلوله در کوه‌ها پیچید. با تجربه‌ای که داشتم متوجه شدم که پای شکارچیان متخلف در میان است. بلافاصله به دنبال صدا رفتم. وقتی به نزدیکی آنها رسیدم پا به فرار گذاشتند و سکوت در کوهستان حکمفرما شد. اما کمی بعد دوباره صدای گلوله شنیده شد. رد صدا را دنبال کردم و متوجه شدم شکارچیان کجا کمین کرده‌اند. به دنبال آنها رفتم. درحال تعقیبشان بودم که پا به فرار گذاشتند. ۵ نفر بودند و با خود اسلحه داشتند. وقتی به ۱۰ متری آنها رسیدم به عقب برگشتند و یکی از آنها مستقیم به سمت من نشانه گرفت. من هم اسلحه همراه داشتم و آماده شلیک بود اما این کار را نکردم. چون می‌خواستم بدون خشونت به این موضوع خاتمه دهم. اما متأسفانه آنها سوءاستفاده کردند و با تفنگ شکاری‌شان به سمت من شلیک کردند.»
کرمیان با فشنگ چارپاره اسلحه شکاری که مخصوص شکار حیوانات بزرگ جثه است مورد اصابت قرار گرفت. او می‌گوید: «به نظر می‌رسید فشنگ چارپاره که به سمت من شلیک شد ۲۸ تایی بود که حدود ۱۰ تا ۱۲ ساچمه آن به من اصابت کرد. شانس آوردم که دوربینم را به گردنم آویزان کرده بودم. چون حدود ۳ یا ۴ فشنگ به دوربینم، اصابت و بقیه به پا و شکم من برخورد کرد. خون زیادی از من رفته بود. وقتی نیروهای امدادی در محل حاضر شدند، بعد از مداوای سطحی، مرا به بیمارستان میلاد منتقل کردند. چند روز در بیمارستان بستری بودم و اکنون در منزل تحت مراقبت هستم و تا مداوای کامل نمی‌توانم سر کار حاضر شوم.»

 محیط‌بانی تنها انتخاب من است

دلتنگ طبیعت است. اصلاً همین علاقه به طبیعت و محیط‌زیست دلیل انتخاب شغل او بوده و حالا که نمی‌تواند سر کار برود دلش برای طبیعت ورجین تنگ شده است. کرمیان می‌گوید: «محیط‌زیست برایم مهم بود. آنقدر مهم که شغل محیط‌بانی را انتخاب کردم. هر بار که شکارچیان متخلف را تعقیب می‌کنم احتمال می‌دهم که ممکن است به طرف من شلیک کنند. اما این فکر باعث نمی‌شد که احساس وظیفه نکنم و به خاطر ترس از جانم به فکر حفاظت از حیوانات نباشم. این بار هم وقتی به شکارچیان رسیدم صددرصد می‌دانستم که می‌خواهند شلیک کنند ولی احساس وظیفه کردم و نتوانستم بی‌تفاوت باشم. اینکه از موجود بی‌دفاعی حفاظت می‌کنم حس خوبی است که در این سال‌ها تجربه کرده‌ام و موجب شده که این کار را با تمام سختی‌هایش ادامه دهم و برای حفاظت از محیط‌زیست بیشتر تلاش کنم.»

 اهالی محلی همیاران محیط‌زیست

منطقه حفاظت شده ورجین در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. وسعت این منطقه ۲۷ هزار هکتار است و در کوه‌های آن قوچ و میش و حیواناتی دیگر زندگی می‌کنند. شکار در این منطقه غیرقانونی است. با این حال هرازگاهی شکارچیان متخلف به این منطقه می‌روند و بعد از شکار، گوشت این حیوانات را به فروش می‌رسانند. بسیاری از روستاییان در گذشته به شکار حیوانات اشتغال داشته‌اند و از این راه زندگی می‌کردند اما پس از آنکه این منطقه جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفت به ندرت حیوانات را شکار می‌کنند و حتی چند نفر هم جزو گروه‌های همیار محیط‌زیست شده‌اند و در حفاظت ورجین به محیط‌بانان کمک می‌کنند. اما شکارچیان متخلف از کشتن حیوانات ماده نیز ابایی ندارند. ۱۱ محیط‌بان وظیفه حفاظت از ورجین را برعهده دارند که به گفته کرمیان کافی نیست و لازم است تعداد محیط‌بانان بیشتر شود. او می‌گوید: «اگر شرایط استخدامی برای محیط‌بانان فراهم شود و اداره محیط‌زیست امکانات مالی برای جذب نیرو را داشته باشد بسیاری از جوانان محلی حاضرند به‌عنوان محیط‌بان از منطقه حفاظت کنند. اگرچه تعدادی به‌عنوان همیار محیط‌زیست فعالیت می‌کنند اما نمی‌توان کل منطقه را پوشش داد.» 
با وجود همه سختی‌هایی که این شغل دارد، از حقوق کم تا حضور شبانه‌روزی در منطقه کوهستانی و دوری از خانواده و حتی خطرات جانی که در کمین محیط‌بانان است، کرمیان علاقه‌اش به محیط‌زیست را این‌گونه بیان می‌کند: «اگر باز هم به گذشته برگردم شغل محیط‌بانی را انتخاب می‌کنم. چون می‌توانم از طبیعت مراقبت کنم. با دیدن حیواناتی که با آرامش در این محیط زندگی می‌کنند من هم انرژی و آرامش می‌گیرم.»

کد خبر 549678 برچسب‌ها حیوانات - شکار منطقه ۱ همشهری محله محیط زیست جنگل مناطق حفاظت شده محیط زیست ایران

دیگر خبرها

 • جزئیات قتل مهدی رحمتی به قتل
 • مهدی رحمتی به قتل رسید + جزئیات
 • مهدی رحمتی به قتل رسید!
 • بینش ولایی وجه امتیاز ارتش ایران از سایر ارتش‌های جهان است
 • قتل برادر با شلیک ۵ گلوله
 • شاه‌حسینی: قانون سقف‌قرارداد برای باشگاه‌های متمول وجود ندارد
 • مهدی رحمتی به قتل رسید! / او قصد میانجیگری داشت! + فیلم لحظه اتفاق و عکس
 • فرار عجیب از صحنه قتل مرد آشنا در دیواندره
 • حواله میلگرد در قراردادهای بازیکنان لیگ برتری
 • قتل برادر با شلیک 5 گلوله
 • ترس بورس از روز یک‌شنبه +جدول
 • پایان اختلاف 2 برادر با شلیک ۵ گلوله / بهنام قربانی ارثیه پدری شد
 • جزئیات افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان
 • پایان اختلاف ۲ برادر با شلیک ۵ گلوله
 • مرگ تلخ بازیکن لبنانی با شلیک گلوله به سر
 • مرگ تلخ بازیکن لبنانی به شلیک گلوله به سر
 • مرگ بازیکن ۳۳ ساله به ضرب گلوله
 • مرگ فوتبالیست لبنانی بر اثر شلیک گلوله
 • مرگ فوتبالیست لبنانی بر اثر شلیک گلوله در مراسم خاکسپاری