جمعی از نمایندگان طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی ایثارگر شدند. ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، جمعی از نمایندگان در نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور خواستار تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی ایثارگر بر اساس بند(د) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه و ماده 21 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شدند.

طرح 2 فوریتی مجلس درباره ایثارگران+متن طرح

متن نامه به شرح ذیل است:

سلام علیکم

همانگونه که مستحضر هستید طبق ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران کلیه دستگاه‌های موضوع ماده 2 این قانون مکلفند حداقل 25 درصد از نیازهای استخدامی و تأمین نیروهای مورد نیاز خود را اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط و جایگزینی نیروهای خود اخذ می‌نمایند به خانواده‌های شاهد، جانبازان و آزادگان، همسر و فرزندان شهدا و جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان یک سال و بالای یک سال اسارت اسرا و خواهر و برادر شاهد اختصاص دهند و 5 درصد سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان باسابقه حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و آزادگان کمتر از یک سال اسارت اختصاص دهند و براساس بند «ذ» ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اصلاح و دو تبصره به آن اضافه شده است. 

در تبصره 1 این اصلاحیه آمده است: وضعیت استخدامی مشمولان این ماده حداکثر پس از سه ماه رسمی قطعی می‌شود. آنچه از الحاق این تبصره در بادی امر به نظر می‌رسد این است که مقنن به دنبال حل مشکل تمام ایثارگرانی بوده است که قبل از تصویب قانون جامع یا حتی بعد از آن چه با استفاده از سهمیه فوق یا بدون استفاده از سهمیه به استخدام دولت درآمده‌اند و طی سال‌های متمادی بدون ثبات شغلی در دستگاه‌های مشمول ماده 4 قانون جامع مشغول خدمت بوده و بدون بهره‌مندی از امتیازات و تسهیلات قانونی به صورت غیررسمی مشغول به‌کار بوده‌اند. متأسفانه تعدادی از مسئولین در دستگاه‌های اجرایی و نهادهای متولی امور ایثارگران و حتی دیوان عدالت اداری با برداشتی سطحی و سلیقه‌ای از قانون به دنبال تضییع این حق مسلم و قانونی هستند. آنان با سوءبرداشت از قانون به دنبال آن هستند که این نظریه را به ایثارگران و دستگاه‌ها تحمیل کنند:

1- منظور قانونگذار ایثارگرانی هستند که مشمول ماده 21 قانون جامع بوده و از ابتدا تصویب قانون جامع حسب ضوابط و مقررات این ماده پذیرفته شده ولی رسمی نشده‌اند.

2- منظور قانونگذار از تبصره یک بند «ذ» ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نیروهای رسمی و پیمانی هستند. این برداشت‌ها کاملا مغایر با قانون جامع و تبصره الحاقی است زیرا اولا در قانون جامع که مجلس مکلف به رعایت نکات مدنظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابلاغ آن بوده به تصریح آمده است: تبصره‌های بند «و» ماده 44 قانون برنامه پنجم همچنان به قوت خود باقی است. در تبصره 2 بند «و» ماده 44 به صراحت آمده است که مشمولان ماده 21 قانون جامع از ابتدا به صورت رسمی قطعی استخدام می‌شوند و اگر دستگاهی آنان را از ابتدا به صورت رسمی قطعی جذب نکرده باشد از ابتدا مرتکب تخلف شده است ضمن آنکه با وجود تاکید در تبصره 2 بند «و» ماده 44 مبنی بر استخدام از ابتدا به صورت رسمی قطعی دیگر نیازی به تاکید مجدد آن در الحاق تبصره یک بند «ذ» ماده 87 به این قانون وجود نداشته است و این تبصره بیانگر آن است که مقنن درصدد آن بوده که مشکل تمامی ایثارگران و فرزندان آنان که در سال‌های قبل و بعد از تصویب قانون جامع چه با استفاده از سهمیه و چه بدون استفاده از سهمیه به استخدام درآمدند و حداقل نسبت به استخدام‌های جدید از اولویت برخوردارند را مرتفع کند.

ثانیا اضافه شدن عبارت رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی و عبارت «وضعیت استخدامی مشمولان این ماده حداکثر پس از 3 ماه رسمی قطعی می‌گردد» طبق بند «ذ» و تبصره یک ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه به ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در راستای حمایت از ایثارگران وضع شده و به عنوان یک قانون حمایتی محسوب می‌شود و تبصره یک ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه بیانگر آن است که مقنن درصدد آن بوده که مشکل تمامی ایثارگران و فرزندان آنان که چه در سال‌های قبل از تصویب قانون جامع و یا بعد از آن و چه براساس استفاده از سهمیه و یا بدون استفاده از سهیمه ایثارگری به استخدام درآمدند را مرتفع کند زیرا اگر اینگونه نبود لزومی نداشت دستگاه‌ها مکلف باشند طبق ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نیرو را بعد از تصویب قانون جامع به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی جذب و بلافاصله تکلیف داشته باشند تا آنان را بعد از 3 ماه به صورت رسمی قطعی تبدیل وضعیت نمایند. اگر هدف اخیر منظور نظر قانونگذار بود مستقیما تکلیف می‌نمود تا از ابتدا به صورت رسمی قطعی استخدام نمایند.

ثالثا در صدر ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب 1391/10/2 عبارت عام و کلی تامین نیازهای استخدامی و تامین نیرو به کار برده شده است که علاوه بر استخدام پیمانی و رسمی جذب و تامین نیرو به صورت قراردادی را هم دربر می‌گیرد و جذب نیرو در قالب قراردادی نیز وفق ضوابط و مجوزهای مربوطه در حد خود با اخذ مجوز مذکور در تبصره ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری (تایید سازمان) صورت می‌گیرد و در واقع مجوز عام به کارگیری مفروض و موجود است و قانونگذار با این حال به موجب تبصره یک بند «ذ» ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه حکم بر تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی صادر کرده‌اند اما متاسفانه دیوان عدالت اداری طی دادنامه شماره 669 مورخ1398/4/11 با برداشت سطحی و نادرست از قانون تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران از قراردادی به رسمی را با استناد بر اینکه در تبصره یک بند «ذ» ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395/12/14 مقرر شده وضعیت استخدامی مشمولان این ماده حداکثر پس از 3 ماه رسمی قطعی می‌گردد.

این تبصره را شامل ایثارگرانی دانسته که مستند به ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران با رعایت سهمیه، ضوابط و مجوزهای مربوط از جمله شرکت در آزمون به استخدام دستگاه درآمده باشند و چنانچه وضعیت استخدامی آنها به صورت پیمانی یا رسمی آزمایشی باشد ظرف 3 ماه به قطعی تبدیل شود. بنابراین این حکم شامل ایثارگرانی که به کارگیری آنها به صورت قراردادی و غیراستخدامی بوده است نمی‌شود حال با این اوصاف خواهشمندیم موضوع مجددا مورد بررسی قرار گیرد. از عنایت و توجه جنابعالی ممنونیم.

انتهای پیام/

R1385/P/S1,15/CT1 واژه های کاربردی مرتبط حسن روحانی نمایندگان مجلس دهم مجلس دهم

منبع: تسنیم

کلیدواژه: حسن روحانی نمایندگان مجلس دهم مجلس دهم حسن روحانی نمایندگان مجلس دهم مجلس دهم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۱۱۶۵۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دعوای تقلب بین اصولگرایان بر سر انتخاباتِ بدون حضور اکثریت مردم

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

معاون اتحادیه عرب استقرار نیروهای حافظ صلح در الخلیل را خواستار شد

خبر بعدی:

ناظر مسابقه، داور و پرسپولیس به سپاهان لطف کردند/ موضوع بازی اصفهان یک امر حقوقی ساده است و این همه بحث لازم ندارد

مدیر امور حقوقی باشگاه پرسپولیس تهران گفت: آن چه در اصفهان روی داد و تصمیم‌گیری درباره آن با توجه به قراین، مستندات و اظهارات پیچیدگی خاص ندارد. امر حقوقی ساده‌ای است و این همه بحث لازم ندارد. ناظر مسابقه، داور و پرسپولیس به سپاهان لطف کردند که منتظر ماندند.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مهدی خواجوند در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: در ارتباط با برگزاری بازی پرسپولیس و سپاهان در روز یکشنبه که در نهایت با امتناع تیم میزبان از حضور در زمین مسابقه به پایان رسید، در روزهای گذشته، مطالب و تفسیرهای مختلفی مطرح شده است. طبق قوانین و آئین‌نامه‌های داخلی و قواعد بین‌المللی، موضوع کاملا ساده و بدیهی است و اصلا دارای سختی و پیچیدگی حقوقی نیست.

وی ادامه داد: ماده 8 آئین‌نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر و ماده 62 مقررات انضباطی کاملا این موضوع را پیش بینی کرده‌ و مورد تخلف تیم سپاهان دقیقا از مصادیق مشخص این دو ماده است.

در ماده 8 آئین نامه برگزاری مسابقات، کاملا مشخص و تکلیف شده است که تیم‌ها باید در چه زمانی در ورزشگاه حاضر باشند. در چه زمانی باید فهرست بازیکنان را به نماینده فدراسیون و ناظر مسابقه ارائه کنند. در چه زمانی برای گرم کردن در زمین حضور پیدا کنند و چه زمانی باید برای برگزاری مسابقه به زمین بیایند.

طبق این ماده، تیم فوتبال پرسپولیس در زمان مقرر، وارد ورزشگاه شد، در موقع مقرر برای گرم کردن به زمین آمد و در زمان تعیین شده برای شروع مسابقه آماده بود که بازی را شروع کند. آمادگی لازم برای شروع بازی از سوی ناظر مسابقه و داوران اعلام می‌شود. شرایط قانونی برای بازی مهیا بود ولی این تیم سپاهان است که ابتدا در ورزشگاه حاضر نمی‌شود و در ادامه پس از حضور دیرهنگام در ورزشگاه نیز از حضور در زمین مسابقه امتناع می‌کند.

مدیر امور حقوقی باشگاه خاطرنشان کرد: به نظر ما و به استناد مواد آئین‌نامه‌ای، از سوی داوران، ناظر مسابقه و پرسپولیس به تیم سپاهان لطف شده است که منتظر مانده‌اند و همه برنامه‌ها را به تعویق انداختند تا تیم سپاهان در زمین حاضر شود. چون موضوع جزو موارد مندرج در ماده 12 آئین‌نامه برگزاری مسابقات نمی‌شود.

در این ماده که تکلیف به دادن زمان شده است، اصلا به موارد این بازی مربوط نیست و مسائل دیگری را شامل می‌شود که هیچ یک برای این بازی متصور نیست.

در این ماده از حوادث غیر مترقبه یا قهریه صحبت به میان آمده است که مربوط به این بازی نبود. بنابر این تصمیم ناظر و پذیرش آن توسط پرسپولیس، در واقع لطف به سپاهان بود. شروع بازی را نگه داشتند و آن را عقب انداختند تا سپاهان برسد ولی با این وجود، سپاهان پس از حضور در ورزشگاه نیز، حاضر نشد به زمین مسابقه بیاید.

نهایت امر، از سوی ناظر بازی عدم امکان برگزاری مسابقه به دلیل عدم حضور تیم سپاهان اعلام می‌شود که کاملا مطابق قانون و جزو موارد ماده 62 مقررات آئین نامه انضباطی است.

خواجوند تصریح کرد: تیم سپاهان توجیهاتی را در این خصوص ارائه کرده است که به نظر من، موضوع را لوث کرده و دیگر از آن جدیت خارج نموده است.

مواردی که در توجیه تخطی خود مطرح می‌کنند، نمی‌تواند منطقی باشد. از سوی دیگر مدیر عامل سپاهان به صراحت اعلام می‌کند ؛ تا ساعت 15 و 30 دقیقه به دنبال لغو بازی بودند که نشان می‌دهد عزم حضور در بازی را نداشتند. همچنین توجیه کرده‌اند که تماشاگران مانع حرکت آنها به سمت ورزشگاه شده‌اند که به چند دلیل توجیه منطقی نیست. یکی این که طبق ماده 64 آئین نامه برگزاری مسابقات اصولا، مسوولیت تماشاگران با تیم میزبان است و تخلفات تماشاگران سپاهان که از سوی این باشگاه اعلام می‌شود به عهده خود این باشگاه است. هم به جهت آن که هواداران تیم سپاهان بوده‌اند و هم از بابت این که میزبان مسابقه بودند. در این ارتباط مواد قانونی روشن و احکام متعددی وجود دارد که از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال صادر شده است. در واقع امر شایعی است که تیم‌ها به خاطر تخلفات تماشاگران خود جریمه می‌شوند. همچنین مصاحبه فرمانده نیروی انتظامی را داریم که به صراحت اعلام می‌کند؛ مشکلی از این ناحیه وجود نداشته و در هر زمانی آمادگی وجود داشت تا سپاهان با اسکورت پلیس به سمت ورزشگاه حرکت کند، پس این موضوع و ادعا کاملا منتفی است.

وی اضافه کرد: مجموعه قراین، مستندهایی که وجود دارد و مسائلی که مطرح شده، گویای این مساله است که سپاهان واقعا قصد برگزاری مسابقه را نداشت. با توجه به این موارد و اظهارات صریح ناظر مسابقه، پیچیدگی خاصی در این پرونده نیست و کمیته انضباطی کار سختی برای تصمیم‌گیری ندارد. با استناد به ماده 8 آئین‌نامه برگزاری مسابقات و ماده 62 آئین نامه انضباطی، قابلیت صدور حکم را دارد. انتظار هم این است که این تصمیم به سرعت گرفته شود.

خواجوند در پایان گفت: حالا با فرض محال و باز هم تاکید دارم که با فرض محال، اگر توجیه سپاهان را بپذیریم که هواداران نگذاشتند تیم میزبان از هتل خارج شود، در هفته آینده، به ویژه در هفته‌های پایانی که باید بازی‌ها همزمان برگزار شود، تیم‌ها به سادگی می‌تواند با این ترفند برگزاری بازی‌های لیگ را با تاخیر و اختلال روبرو کنند. هر تیم به سادگی می‌تواند 100 تماشاگر را برابر هتل خود جمع کند و بعدا اعلام نماید که امکان حضور به موقع در ورزشگاه را نداشته است. این مساله یک تهدید خطرناک است و برگزاری مسابقات لیگ را دچار اختلال می‌کند. مسوولان فدراسیون فوتبال و کمیته‌های مختلف به ویژه کمیته انضباطی حتما به این موضوع واقف هستند و باز تائید می‌کنم، موضوع خیلی ساده است و این همه بحث نیاز ندارد.

دیگر خبرها

 • برگزاری جلسات مشترک با هدف تسهیل در امور ایثارگران
 • ۷ بانک عامل استان کرمان موظف به ارائه گزارش پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ شدند
 • فرزندکشی با تبصره
 • مهدی خواجوند: موضوع بازی اصفهان یک امر حقوقی ساده است که این همه بحث لازم ندارد
 • ماجرای اصفهان یک موضوع حقوقی ساده است!
 • عقب‌ماندگی استان کرمان در جذب اعتبارات تبصره ۱۸
 • چاپ 9 جلد وصیت‌نامه شهدای استان زنجان
 • دستور العمل نحوه تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه
 • بذر و گیاهان در بار مسافران خروجی کشور کنترل می شود
 • جانبازان شیمیایی چهارمحال و بختیاری نسبت به کمبود ماسک در بازار ناخرسندند
 • متن دستور العمل نحوه تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه منتشر شد
 • رئیسی متن دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه را منتشر و ابلاغ کرد
 • ارائه آخرین وضعیت پرداختی تسهیلات تبصره ۱۸ در استان کرمان
 • اعلام نحوه توزیع سهمیه مازاد بنزین ایثارگران در هفته آینده
 • متن دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه
 • ابلاغ "دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه"
 • انتصاب مدیرکل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران
 • ۱۸۰ هکتار از اراضی ملی چهارمحال و بختیاری رفع تصرف شد
 • دولت، بودجه ردشده را با اصلاح ساختار به مجلس تقدیم کند
?>