مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حوالی شروع سال تحصیلی هستیم و هنوز ماجرای پرداخت معوقات و مطالبات فرهنگیان قصه پرغصه آنهاست؛ سال تحصیلی که شعار «مهر باشکوه» برای آن در نظر گرفته می‌شود حالا با دغدغه معلمان برای گذران زندگی خود مواجه است؛  اوضاعی که به  اذعان برخی از آن‌ها باعث شده تا حق التدریسشان را از ۶ ماه گذشته تاکنون دریافت نکنند و چشم انتظار تحقق وعده‌هایی هستند که در گذران رفت و آمدهای سکان‌داران آموزش و پرورش و دولت مطرح می‌شود.

پرداخت مطالبات و معوقات حداقلی حقی است که هر فرهنگی می‌تواند داشته باشد اما موضوع آن قدر پیچیده شده و آموزش و پرورشی‌ها نسبت به آنخلف وعده کردند که پرداخت هر بخش از این مطالبات و معوقات با موجی از سر و صدا مطرح می‌شود البته گاهی مسئولان از پرداخت مطالبات معوقات خبر می‌دهند اما در عمل فاصله این اخبار تا پرداخت روزها و حتی ماه‌ها به طول انجامیده است.

دخل و خرج آموزش و پرورش به هم نمی‌خورد

آموزش و پرورش دستگاهی است اجرایی که باید در قبال خدمات معلمان حق الزحمه آن‌ها را بپردازند اما این وزارتخانه عریض و طویل با حجم گسترده مخاطب و کارکنان در دخل و خرجش دچار مشکل است و گاه که این موضوع را از مسئولان مربوطه آموزش و پرورش جویا می‌شویم معتقد هستند اولویت نبودن آموزش و پرورش در دولت و توجه نه چندان جدی سایر دستگاه‌ها به این نهاد موجب این بدقولی‌ها شده است به دنبال این ماجرا از مسئولان بالادستی آموزش و پرورش که به نوعی در تأمین اعتبارات این سازمان و تخصیص آن دخیل هستند علت این بی برنامگی و عدم پرداخت معوقات را جویا شدیم.

چندی پیش بود که سعید طاهری رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش گفته بود که  بر اساس بند ج ماده ۲۴ قانون الحاقیه بودجه، تخصیص اعتبار برای پرداخت حقوق حق‌التدریس‌ها انجام شده و به طور کلی در ۷-۸ سال اخیر بیش از ۱۱۰ درصد تخصیص اعتبار به آموزش و پرورش داشتیم حال اگر در مورد پرداخت‌ها موردی باشد باید وزارت آموزش و پرورش آن را پاسخ دهد.

علاوه بر این موضوع خرداد ماه ۹۷ بود که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود هیچ بدهی به آموزش و پرورش ندارد و تأمین اعتبارات برای این وزارتخانه به طور کامل انجام شده است.

بیشتر بخوانید: تخصیص اعتبار برای پرداخت حقوق حق‌التدریس‌ها/ علت تاخیر در واریز‌ها چیست؟

*
در کشاکش پرداخت معوقات فرهنگیان که هرازگاهی در زمین نهادهای مختلف جابجا می‌شود معلمان تنها متضرران آن هستند که فقط با وعده‌های پر رنگ و لعاب مسئولان یا سلب مسئولیت از آنها مواجه می‌شوند.

چندی پیش سیدجواد حسینی سرپرست سابق آموزش و پرورش از تأمین اعتبار ۲۴۰ میلیارد تومانی برای پرداخت مطالبات حق التدریسی‌ها خبر داد اما این موضوع همچنان محقق نشده است از طرفی دیگر چند روز گذشته بود که علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش از بدهی حدود ۹۰۰ میلیارد تومانی این وزارتخانه به معلمان خبر داد و به این موضوع اشاره داشت که این بدهی به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است تا تخصیص اعتبار برای آن‌ها انجام شود.

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که اظهارات نوبخت و طاهری شرایط را به گونه‌ای دیگر نشان می‌دهد که در این میان گویی اعتبارات در آموزش و پرورش ناپدید می‌شوند.

فرمول پیچیده پرداخت مطالبات فرهنگیان

اوضاع پرداخت معوقات فرهنگیان ماجرایی کهنه که در اغلب اوقات هم به عنوان یک اهرم حمایتی برای محبوبیت مسئولان در دولت و آموزش و پرورش تبدیل شده است تا فرهنگیان را به بهای پرداخت حداقل حق و حقوق با خود همراه کند.

معوقات فرهنگیان که اندر خم یک مدیریت صحیح برای پرداخت به موقع است حالا به عنوان یک کلاف سردرگم در این وزارتخانه مطرح می‌شود و کمتر کسی از این معضل آموزش و پرورش بی‌اطلاع است حال بماند که این موضوع می‌تواند در شأن و جایگاه معلمان در جامعه هم تأثیر منفی بگذارد.

میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش درباره اظهارنظرهای متعددی که میان مسئولان آموزش و پرورش و برنامه و بودجه وجود دارد، اظهار کرد:‌ پرداخت مطالبات در آموزش و پرورش موضوع پیچیده‌ای است و نمی‌توان گفت که مسئولان در این زمینه اظهارات ناصحیحی داشته است اما آنچه مشهود است ضرورت توجه هرچه بیشتر دولت‌ها برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش است چرا که تنوع مطالبات فرهنگیان بالاست و گاهی چندین مطالبه روی هم انباشته شده و دیون را تشکیل می‌دهند علاوه بر آن بخشی از مطالبات ناشی از پرداخت نشدن بخش‌هایی از حق الزحمه در قانون است که اجرا نمی‌شود.

او تأکید کرد: بر اساس بررسی‌هایی که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شده است آموزش و پرورش تا سال 97 حدود 10 هزار میلیارد بدهی دارد همچنین کسری اعتباری در سال 98 وجود دارد که به تنهایی حدود 10 هزار میلیارد دیگر می‌شود مهمترین اقلام آن را می‌توان به دو مورد پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان و مطالبات معلمان شاغل نسبت داد طبق آنچه پیش بینی کردیم تا پایان سال 98 برای فرهنگیانی که بازنشسته می‌شوند حدود 5 هزار میلیارد تومان بار مالی بابت پاداش پایان خدمت فرهنگیان ایجاد خواهد شد.

میرزاده با اشاره به اینکه این موضوع دال بر بی توجهی سازمان برنامه و بودجه و آموزش و پرورش به پرداخت مطالبات نیست، اظهار کرد: باید عزمی جدی در سطح ملی وجود داشته باشد تا آموزش و پرورش مطالبات خود را پرداخت کند، تاکنون این نهاد برای دولت‌های مختلف اولویت نداشته است اما امید داریم تا وزیر جدید بتواند در این زمینه وارد عمل شود.

با اشاره به اینکه به صفر رساندن مطالبات فرهنگیان اقدامی دور از ذهن نیست، گفت:‌ تحقق این موضوع فقط عزم ملی و ساز و کاری منظم نیاز دارد تا به ثمر برسد.

بن بست‌های شدید مالی در آموزش و پرورش کم نبوده و حتی در مواردی برای گشایش آن واگذاری اردوگاه باهنر را شاهد بودیم که حالا همان واگذاری هم اوضاع پیچیده ای را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است؛ اکنون به نظر می‌رسد راه خروج از این وضعیت نامناسب بودجه‌ای استقرار نگاه علمی و کارشناسی برای حل مشکلات در کوتاه‌ترین زمان است موضوعی است دغدغه و شاید بتوان گفت گفتمان قالب وزرای دوره‌های مختلف وزارتخانه هم بوده اما هیچ گاه به طور کامل به ثمر نرسیده است.

بیشتر بخوانید: اسناد ماجرای مبهم واگذاری «اردوگاه باهنر»/ بن‌بست مالی آموزش و پرورش و تاراج اموال!

محسن حاجی‌میرزایی وزیر جدید آموزش و پرورش هم برای پرداخت مطالبات و بهبود اوضاع و احوال اقتصاد در آموزش و پرورش در نخستین روزهای فعالیت خود اظهار نظرهایی داشت و حتی از تشکیل کمیته اقتصاد آموزش و پرورش با حضور علی طیب‌نیا وزیر پیشین اقتصاد و دارایی خبر داد حال باید دید ساز و کارهای احتمالا  آخرین وزیر دولت دوازدهم برای فرهنگیان و بهبود اوضاع آن‌ها ثمربخش خواهد بود یا خیر.

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۱۳۷۴۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

بازیگر سریال ستایش: دخترم کانادایی است!+عکس

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

پست‌های غیراخلاقی بازیکن تراکتور و نفت آبادان دردرسر آفرید +عکس

کلیدواژه: آموزش و پرورش اخبار مدارس

خبر بعدی:

آلمینیوم المهدی هنوز مطالبات شرکتهای همکار را نپرداخته است

بعد از گذشت سالها از واگذاری آلمینیوم المهدی هنوز بسیاری از مطالبات شرکتهای همکار از زمان مدیریت قبلی تسویه و پرداخت نشده است. ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵ اقتصادی صنعت و تجارت نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جواد سیدی وکیل یکی از طلبکاران شرکت آلومینیوم المهدی ضمن بیان اینکه دو سال است حکم مقام قضایی در مورد لزوم بازپرداخت مطالبات این شرکت از سوی آلمینیوم المهدی صادر شده گفت: این شرکت در شرایط مهم و بحرانی در 10 سال اخیر بارها برای صنعت آلومینیوم کشور پودر آلومینا تامین کرده و در اختیار صنایع تولیدی این بخش گذاشته است اما در حال حاضر سالهاست که علی رغم حکم قاضی برای باز پرداخت مطالبات هنوز از این مهم امتناع می کند.

وی با اعلام آمادگی دوباره این شرکت برای تامین مواد اولیه با بهترین شرایط و مطلوب ترین قیمت اظهار داشت: شرکت CLT در دریافت مطالبات خود نیز انعطاف زیادی داشته و علی رغم 5 سال پیگیری های حقوقی و قضایی و گذشت 2 سال از صدور حکم نهایی مقام قضایی، اما بارها اعلام داشت قصد خروج طلب خود از چرخه صنعت را ندارد.

سیدی خاطر نشان کرد: ما با هر شرایطی که شرکت آلومینیوم المهدی توان پرداخت بدهی خود را دارد موافق هستیم و سه راهکار را برای تسویه بدهی خود پیشنهاد داده است. تهاتر، تقسیط و پرداخت بدهی در قالب پیش پرداخت خرید پودر آلومینا سه راهکار پیشنهادی به مدیران آلومینیوم المهدی است.

وی اضافه کرد: پیشنهاد داده‌ایم که المهدی مبلغ طلب را به عنوان پیش پرداخت پودر آلومینا به این شرکت بدهد و تا ما متعهد شویم مجدداً با همین مبلغ طلب به علاوه مبلغ مورد نیاز که خودش تامین می کند، در تامین آلومینا به این شرکت کمک کند.

سیدی تصریح کرد: با تمامی این پیگیری ها در طول چند سال گذشته، متاسفانه از سوی سهامدار قبلی و مپنا به عنوان سهامدار فعلی آلومینیوم المهدی، هیچ گونه همکاری صورت نگرفته است. صورتجلسه های موجود نیز گویای این مسئله است که بارها در حضور مامور اجرای احکام طلبکار همراهی و همکاری کرده و شرایط و پیشنهادات المهدی را پذیرفته و حتی جرایم قانونی مدت طلب خود را بخشیده و به اصل مطالبات خود بسنده کرده است اما المهدی به تعهدات و قول هایی که در صورت جلسات داده عمل نکرده است.

وی گفت: ما پس از چندین سال پیگیری حقوقی و قضایی و صدور احکام قضایی علی رغم اینکه تا بدین جا با شرکت المهدی به عنوان یک شرکت تولیدی که مأمن و محل معیشت صدها کارگر می باشد همراهی کرده ایم اما اکنون اعلام می کنیم تاکنون المهدی هیچ عزمی از خود برای حل مسائل فی مابین نشان نداده و گویا پرداخت بدهی در آیین مدیران این شرکت وجود ندارد. لذا مجبور به پیگیری حکم قضایی این موضوع هستیم. علاوه بر این به نظر می‌رسد سازمان خصوصی سازی نیز باید با ظرافت و حساسیت بیشتری را در امر واگذاری بنگاههای بزرگ داشته باشد تا در این راستا بیش از پیش اهلیت و صلاحیت سهامداران در جهت واگذاری مورد توجه قرار گیرد.

 انتهای پیام/

R1012125/P/S7,78/CT1 واژه های کاربردی مرتبط سازمان خصوصی سازی

دیگر خبرها

 • تسویه حساب برانکو با الاهلی؛ گام بعدی گرفتن مطالبات از پرسپولیس
 • آیا آخر این ماه، فیش‌های حقوقی معلمان ۴۰۰ هزار تومان زیاد می‌شود؟
 • زمان آغاز رتبه‌ بندی معلمان
 • محاسبه رتبه بندی معلمان از اول مهر ۹۸
 • تحصیل بیش از هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر
 • واکنش جدید وزیر آموزش و پرورش به طرح رتبه بندی معلمان
 • معلمان خراسان رضوی در انتظار اعمال مدرک تحصیلی بالاتر/ چه زمان این طرح اجرایی می شود؟
 • پذیرش تنها نیمی از سهمیه دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان گلستان!
 • منتظر آغاز تولید و پرداخت معوقات مزدی هستیم
 • خبر خوش آقای وزیر به معلمان/ اعمال افزایش حقوق بابت طرح رتبه‌بندی از مهرماه
 • تبدیل وضعیت نیرو‌های حق التدریس تا پایان برنامه ششم/محاسبه رتبه‌بندی معلمان از اول مهر ۹۸
 • تبدیل وضعیت نیروهای حق التدریس تا پایان برنامه ششم/محاسبه رتبه‌بندی معلمان از اول مهر ۹۸
 • مشخص شدن زمان صدور احکام فرهنگیان + میزان افزایش حقوق
 • طرح رفع انحصار زبان انگلیسی با عدالت آموزشی مغایرت دارد / لزوم تغییر رویکرد آموزش زبان در مدارس
 • جزییات زمان صدور احکام فرهنگیان+میزان دقیق افزایش حقوق
 • پذیرش دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر ۴۰ درصد افزایش یافت
 • بدهکاری ۵ میلیارد تومانی آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران به معلمان
 • برگزاری آئین استقبال از نودانشجو معلمان در بوشهر
 • دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بوشهر ۴۰ درصد افزایش یافت