حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح امروز فرمودند: چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشور‌های عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز: حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای در ادامه با اشاره به برخی مسائل مهم روز، گفتند: ملت ایران در مواجهه با موج تبلیغاتی گسترده، عظیم و عمیق دشمن علیه کشور و مقدسات در حال تصمیم‌گیری است، البته در مقابل این امواج غالباً پنهان و زیرزمینی که گاهی در گوشه‌ای از کشور نیز خود را نشان می‌دهد، دستگاههای مختلف هوشیار هستند، اما مهم، نقش مردم است.


*ایشان با تأکید بر اینکه زمام بهبود امور کشور به دست مردم و بویژه جوانان است، افزودند: عزم، تصمیم، بصیرت و ایمان مردم می‌تواند کشور را به نقطه مطلوب برساند و بر همین اساس است که مکرراً بر جدی گرفتن ظرفیتهای داخلی در همه بخشهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی تأکید و تکیه می‌کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفتهای کشور در علم و فناوری و همچنین خبرهای خوب از بخش تولید، گفتند: در بخش تولید، غفلتها و کوتاهی‌هایی وجود داشته است اما حرکتهای خوبی به سمت اهداف مطلوب در جریان است که ان‌شاءالله مردم آثار آن را خواهند دید.

ایشان با تأکید بر اینکه علاج مشکلات گوناگون در دست مردم است، افزودند: به بیگانه نباید نگاه کرد، به فلان دولت و فلان دولت نباید امید بست، به نشست و برخاست با دیگران نباید اتکال کرد.

*رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته این حرف به معنای بستن باب مراوده با دولتهای عالم نیست، ما اهل مراوده و گفت‌وگو و نشست و برخاست هستیم اما نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد. هر چه می‌توانید از امکانات دنیا استفاده کنید اما علاج در داخل کشور، و حل مشکلات به دست مردم است.

ایشان با اشاره به حرف نو و راه جدیدی که جمهوری اسلامی ایران در دنیا پیش گرفته است، استقبال بیگانگان و عوامل نظام پوسیده سرمایه‌داری غربی از این راه پر افتخار را ناممکن دانستند و افزودند: آنها هر چه بتوانند دشمنی کرده و می‌کنند اما بحول و قوه الهی این کارها به جایی نرسیده و نخواهد رسید و ملت بر دشمنان خود بویژه آمریکا پیروز خواهد شد.
حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای در خصوص هدف آمریکایی‌ها از مطرح کردن مجدد موضوع مذاکره با ایران گفتند: همه باید بدانند و توجه کنند که این یک ترفند است.

*رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مواضع متفاوت مقام‌های آمریکایی در خصوص مذاکره افزودند: گاهی می‌گویند مذاکره بدون پیش‌شرط، گاهی نیز می‌گویند مذاکره با ۱۲ شرط. اینگونه سخنان یا ناشی از سیاست آشفته آنها است و یا ترفندی برای سردرگم کردن طرف مقابل. البته جمهوری اسلامی سردرگم نمی‌شود، چرا که راه ما روشن است و می‌دانیم چه می‌کنیم.

ایشان هدف آمریکایی‌ها از مذاکره را نه یافتن راه‌حل عادلانه، بلکه تحمیل خواسته‌های گستاخانه دانستند و گفتند: این حرف را که هدف آمریکا از مذاکره، تحمیل است قبلاً بنده می‌گفتم اما آنها این‌قدر گستاخ شده‌اند که امروز این واقعیت را خودشان هم به زبان می‌آورند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان اخیر یک مقام آمریکایی که گفته بود باید با ایران سر میز مذاکره بنشینیم و ما فلان چیزها را بگوییم و ایران قبول کند، خاطرنشان کردند: برای این نوع مذاکره باید به سراغ همان کسانی بروند که به‌عنوان گاو شیرده آنها عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی، جمهوریِ مؤمنین، جمهوری مسلمین‌لله و جمهوری عزت است.

*حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای در ادامه به تبیین اهداف آمریکا از سیاست فشار حداکثری و در عین حال، تلاش برای کشاندن ایران پای میز مذاکره پرداختند و گفتند: سیاست دولت آمریکا، فشار حداکثری به ایران در قالب تحریمهای گوناگون، تهدید و یاوه‌گویی‌های مختلف است، چرا که دولت کنونی آمریکا معتقد است با رودربایستی و تعارف نمی‌توان جمهوری اسلامی را به زانو درآورد و وادار به تواضع و قبول کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: رژیم ایالات متحده به دنبال آن است که هم برای رقبای داخلی خود و هم برای اروپایی‌ها این را به‌عنوان یک سیاست قطعی جا بیندازد که تنها راه مواجهه با ایران، فشار حداکثری است.

*ایشان با اشاره به اذعان آمریکایی‌ها و متحدان آنها به ناکام ماندن سیاست فشار حداکثری در به زانو درآوردن ایران، گفتند: هدف آنها از مذاکره این است که به همه ثابت کنند فشار حداکثری جواب داد و مسئولان جمهوری اسلامی بر خلاف آنکه می‌گفتند مذاکره نمی‌کنیم مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند، بنابراین تنها راه مواجهه با ایران، فشار حداکثری است.

حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر دشمن توانست اثبات کند که فشار حداکثری علاج کار ایران و مؤثر بر روی ایران است، ایران و ملت عزیز ما دیگر روی آسایش را نخواهند دید، چون پشت سر همه سیاستهای مستکبرانه آمریکا این سیاست قرار خواهد گرفت و از این به بعد، هر چیزی را که قلدرانه از جمهوری اسلامی مطالبه کنند، اگر به آنها «چَشم» گفتیم، مسئله تمام است اما اگر «نه» گفتیم دوباره فشار حداکثری آغاز خواهد شد.

ایشان، علت اصرار آمریکایی‌ها و واسطه کردن برخی اروپایی‌ها برای مذاکره و دیدار را در همین چارچوب دانستند و افزودند: البته من راجع به اروپایی‌ها در یک وقت دیگر صحبت خواهم کرد اما علت اصرار آنها به اینکه اگر با رئیس‌جمهور آمریکا یک جلسه بگذارید همه مشکلات شما حل خواهد شد، این است که اثبات کنند فشار حداکثری در مقابل ایران یک سیاست موفق است و باید همین سیاست را به کار بست.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ما در مقابل باید ثابت کنیم که سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد.

*حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای سخنان خود در خصوص مذاکره با آمریکا را در دو نکته جمع‌بندی کردند: ۱) مذاکره با آمریکا یعنی تحمیل خواسته‌های آنان بر جمهوری اسلامی، ۲) مذاکره یعنی نمایش موفقیت سیاست فشار حداکثری آمریکا.

ایشان افزودند: برای همین است که مسئولان کشور از رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه و دیگران، یک‌صدا اعلام کردند که با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد نه مذاکره دوجانبه نه چند جانبه.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.

حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی در مواجهه با انواع ترفندها قرار داشته است و دشمنان نتوانسته‌اند ایران عزیز را مغلوب کنند، خاطرنشان کردند: سیاستهای آنان یکی پس از دیگری مغلوب سیاستهای جمهوری اسلامی شده است و بعد از این نیز جمهوری اسلامی بحول قوه الهی آنها را مغلوب خواهد کرد و پیروز و سربلند از میدان خارج خواهد شد. لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000FFt برچسب ها: رهبر انقلاب ، مذاکره ، آمریکا ، دولت ، بازارنیوز

منبع: بازار نیوز

کلیدواژه: رهبر انقلاب مذاکره آمریکا دولت بازارنیوز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت bazarnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بازار نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۱۳۷۶۸۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ماجرای جدایی پویان مختاری و نیلی افشار چیست؟

عکس| فوت مهرداد سپهری در جریان دستگیری‌/ واکنش دادستان نظامی

زنی برای تامین آب، تن داد و خودکشی کرد/ این آب را به رئیس‌جمهور بدهید بخورد!

معاون فرماندار مشهد: مهرداد سپهری معتاد بود/ او با پلیس درگیر و فوت شد!

پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در کارشناسی ارشد آموزش پزشکی

خبر بعدی:

سیاست ترامپ در قبال آمریکای لاتین مبتنی بر فشار و تحریم بوده است/ کاخ سفید، کوبا را دریچه‌ای برای اعمال فشار بر ونزوئلا می‌داند

پروفسور «جیمز ماهون» استاد علوم سیاسی در کالج ویلیامز در آمریکاست. مطالعات و تالیفات او حوزه اقتصاد سیاسی، سیاست تطبیقی و روابط خارجی در آمریکای لاتین را در بر می‌گیرد.

جیمز ماهون با اشاره به رویکرد سیاست خارجی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال آمریکای لاتین طی چهار سال گذشته به خبرنگار ایلنا گفت: تا جایی که به این منطقه مربوط می‌شود، سیاست ترامپ مبتنی بر ادامه سیاست فشار حداکثری بوده است که در قبال دیگر مناطق نیز اعمال شده بود. این امر البته ریشه در همان شعار «اول آمریکا» دارد که بدل به دستورالعمل کاخ سفید شده است. 

روابط با آمریکای لاتین در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ شاهد افول بود

وی افزود: در این زمینه شاهد آن بودیم که روابط با آمریکای لاتین طی ریاست‌جمهوری ترامپ شاهد تیره‌ و تارتر شدن وضعیت بود. تمامی تلاش‌هایی که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری پیشین برای بهبود اوضاع با کشورهای عمدتا سوسیالیست این منطقه داشت، در دوران ترامپ به گوشه‌ای رانده شد. ترامپ در نطق خود در سازمان ملل علنا اعلام کرد که سوسیالیسم را دشمن شماره یک آمریکا می‌داند و هر کاری برای نابودی آن خواهد کرد. 

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: بهبود روابط هاوانا و واشنگتن و آغاز مجدد روابط کنسولی میان دو طرف یکی از نکات مثبت دوران اوباما بود، اما ترامپ این مسیر را در جهت معکوس پیش برد. بدین قرار، دو کشور بار دیگر بدل به دشمنان قدیمی یکدیگر شدند. این امر را می‌توان در اظهارات «مایک پمپئو»، وزیر خارجه و دیگر مسئولان دولت ترامپ دید. 

وی افزود: در مورد ونزوئلا هم همین منطق با شدت و حدت بیشتری ادامه یافت. دولت ترامپ نشان داد که به هیچ عنوان قصد ندارد در برابر دولت «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا سازش از خود نشان دهد. همین امر سبب شد که وی از «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا حمایت تمام‌قد کند و حتی او را به واشنگتن دعوت کرد. این روند البته با تحریم‌هایی که واشنگتن علیه کاراکاس اعمال کرد ادامه یافت و تشدید شد. زمانی که «آلبرتو فرناندز»، رئیس‌جمهوری آرژانتین در اکتبر ۲۰۱۹ به پیروزی رسید، دولت ترامپ نسبت به حمایت از جنبش‌های سوسیالیستی در آمریکای لاتین هشدار داد. این هشدار همچنین شامل پناه دادن به «اوو مورالس» رئیس‌جمهوری بولیوی هم نیز می‌شود. 

ترامپ خروج مورالس را نشانه پیروزی سیاست‌هایش بر سوسیالیسم عنوان کرد

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: همچنین شاهد آن بودیم که دولت ترامپ حمایت تمام‌وکمالی از رئیس‌جمهوری موقت بولیوی نشان داد و خروج مورالس از کشور را نشان‌دهنده پیروزی سیاست‌هایش بر سوسیالیسم عنوان کرد. اما تمامی کشورها شاهد این منطق نبودند. برزیل طی دوران ریاست‌جمهوری ترامپ بدل به یکی از هم‌پیمانان اصلی آمریکا شد. در اکتبر ۲۰۱۹ دولت ترامپ توافقی مبنی بر تجارت محدود با دولت «ژایر بولسونارو»، رئیس‌جمهوری برزیل به امضا رساند. این اقدام راه برای تجارت شکر، اتانول و فولاد میان دو کشور هموار می‌کند. اظهارات ترامپ هنگام دیدار با بولسونارو خود نشان از آن داشت که رئیس‌جمهوری آمریکا حسابی مجزا روی رهبر پوپولیست برزیل باز می‌کند. در مارس ۲۰۱۹، زمانی که بولسونارو به آمریکا رفت، ترامپ طی اظهاراتی گفت که می‌خواهد برزیل را به «هم‌پیمان اصلی و غیرعضو ناتو» بدل کند. این امر را در زمینه بی‌کفایتی بولسونارو در قبال آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون هم شاهد بودیم. برخلاف بسیاری از رهبران جهان که بی‌کنشی بولسونارو را محکوم کردند، ترامپ به حمایت از همتای برزیلی خود برخاست. 

روابط ترامپ با عمده کشورهای آمریکای لاتین، مبتنی بر همکاری‌های نظامی و تجاری به سود واشنگتن بود

وی در ادامه عنوان کرد: روابط ترامپ با دیگر کشورهای آمریکای لاتین مبتنی بر همکاری‌های نظامی و تجاری به سود واشنگتن بوده است، مانند اعزام ۸۰۰ نیروی نظامی به کلمبیا برای مبارزه با باندهای قاچاق مواد مخدر. کشورهای شیلی و اکوادور نیز وضعیت مشابهی دارند. مکزیک را نیز می‌توان در دسته‌بندی چنین دستورالعملی جای داد. این اما به خاطر روند کج‌دار و مریضی است که رئیس‌جمهوری این کشور در قبال ترامپ پیش گرفته است. 

رویکرد نیو مکزیکو در قبال واشنگتن، صبر و تحمل بوده است

استاد علوم سیاسی در کالج ویلیامز افزود: رویکرد نیو مکزیکو در قبال واشنگتن، صبر و تحمل بوده است. برای مثال، ترامپ اظهارات بسیاری علیه مکزیکی‌ها بر زبان آورد و تلاش کرد هزینه احداث دیوار مرزی را بر گرده دولت‌ این کشور بیندازد. رئیس‌جمهوری مکزیک به‌خوبی توانست در قبال این دست اقدام‌ها از خود صبر و حوصله نشان دهد و آنچنان با ترامپ درگیر نشد. 

وی افزود: در زمینه روابط با کوبا همان‌گونه که پیشتر گفتم، روابط با آمریکا بسیار بدتر شد. آمریکا در آوریل ۲۰۱۹ تحریم‌هایی را بر شر‌کت‌هایی اعمال کرد که نفت ونزوئلا را به کوبا انتقال می‌دادند. شرکت ملی نفت کوبا نیز در ادامه مشمول تحریم قرار گرفت. اساسا، ترامپ از کوبا به‌عنوان دریچه‌ای برای اعمال فشار بیشتر به کاراکاس بهره می‌گیرد.

دیگر خبرها

 • تولید آبشیرین کن سیریک به ظرفیت حداکثری نزدیک می شود
 • طالبان با پذیرش آتش بس مهم ترین اهرم فشار خود را از دست می دهند
 • گفت و شنود/کم نیاری!
 • سفیر روسیه در آمریکا: هنوز زود است که بگوییم دو کشور به توافقات کاهش سلاح‌های استراتژیک رسیده اند
 • تمام حزب های آمریکا برای ضربه زدن به ما تلاش کردند
 • فعال مدنی آمریکا:تحریم‌های جدید نشان از ناکارآمدی فشار حداکثری است
 • ایران گزارش ضدحقوق بشری را بخشی از فشار حداکثری علیه مردم دانست
 • ترامپ پیروز شود، سیاست فشار حداکثری را ادامه می‌دهد
 • ایجاد تصفیه‌خانه راهکار مهار آبهای سطحی در جنوب تهران است
 • مصاحبه| عضو تیم مذاکره کننده دولت افغانستان: رفتارهای پاکستان سبب تضعیف دولت است
 • ۸۰ درصد از شبکه آب‌های سطحی آبادان لایروبی شد
 • حرکت واگذاری‌‌ها در خلاف جهت اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴/نگاه سطحی و غیرواقع‌بینانه سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری‌ها!
 • تدوین طرح جامع دفع آب‌های سطحی قم در دستور کار شهرداری قرار گرفت
 • طرح جامع دفع آب‌های سطحی قم تدوین می‌شود
 • نظرسنجی: حمایت افکار عمومی کشورهای عربی از "فشار حداکثری" ترامپ علیه ایران
 • ژاپن: به معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای نمی‌پیوندیم
 • لایروبی کانال ۶۸ متری کوی علوی پس از ۲۰ سال/روند پیشرفت پروژه های مشترک شهرداری و آبفا اهواز رضایت بخش است
 • استفاده از بودجه ۵۰ میلیون یورویی برای حل مشکلات کارون
 • تاکید مدیرعامل توسعه صنایع بهشهر بر تولید حداکثری روغن و توزیع عادلانه آن در کشور