داود خدابنده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه در فرایند تعیین دستمزد علاوه بر توجه به منطقه جغرافیایی و وضعیت کارگاه‌ها و صنایع مختلف گفت: تحقق رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار در گروی اقدام جدی در رفع موانعی است که در مسیر تولید وجود دارد و بسنده کردن به حرف و شعار موجب رونق تولید نخواهد شد.

خدابنده در خصوص نقش نیروی کار در رونق تولید گفت: بدون تردید یکی از عواملی که نقش اساسی در تولید ایفا می کند، نیروی کار است. وجود هرگونه ساز و کار نامناسبی که روابط بین کارگر و کارفرما را به اختلال بکشاند، قطعا مانعی بزرگ در مقابل رونق تولید خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی، درباره نقش دستمزد در روابط کارگر و کارفرما نیز افزود: دستمزد کارگران مقوله‌ی بسیار مهمی در روابط بین کارگر و کارفرما است. برای کارگران از آن حیث اهمیت دارد و به نوعی حیاتی محسوب می‌شود که رفع نیازهای اساسی و تامین معیشت در گرو میزان آن است و از طرف مقابل برای کارفرمایان از آن حیث حائز اهمیت است که سود و زیان واحد تولیدی و حتی رقابت پذیری محصولات تا حد زیادی وابسته به این امر است؛ لذا در تعیین مقدار دستمزد باید هر دو طرف کارگر و کارفرما لحاظ شود.

خدابنده در خصوص نادیده گرفتن شرایط هر کدام از کارگر و کارفرما در تعیین دستمزد بیان کرد: نادیده گرفتن شرایط معیشتی کارگران موجب عدم تامین معیشت آنها و به تبع آن کاهش بهره وری نیروی کار خواهد شد. از سوی دیگر بالا بودن دستمزد نیروی کار بدون در نظر گرفتن ظرفیت واحد تولیدی در پرداخت دستمزد، ممکن است موجب تعطیلی واحد تولیدی و یا تعدیل نیروی کار شود؛  مساله ای که در سالهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم. کارگر و کارفرما به مثابه دو بازوی تولید هستند که نادیده گرفتن شرایط هر کدام بدون دیگری ثمری در تولید نخواهند داشت.

لزوم توجه به توانایی واحد تولیدی در پرداخت دستمزد

وی با انتقاد از عدم اجرای ماده ۴۱ قانون کار، تعیین دستمزد سراسری  را یکی از مصادیق بارز نادیده گرفتن  نقش این دو عامل اساسی در تولید دانست و افزود: از آنجایی که لازمه تعیین یک دستمزد برای کل کشور لحاظ شرایط کارگران و کارفرمایان همه مناطق است.

این کارشناس اقتصادی، ادامه داد: دستمزدی که برای کل کشور تعیین می شود، هیچگاه رضایت کارگران و کارفرمایان را به همراه نداشته است،  چرا که لازمه‌ تصویب و اعلام یک حداقل مزد مصوب برای سراسر کشور این است که بایستی وضعیت صنایع مختلف، به خصوص مواردی که در آستانه تعطیلی قرار دارند و یا ارزش افزوده چندانی ندارند، مد نظر قرار گیرد.

خدابنده گفت: بر این اساس حداقل مزدی که اعلام می‌شود هیچ‌گاه نتوانسته رضایت کارگران را جلب نماید، زیرا هیچ‌گاه دستمزدی که برای کل کشور تعیین شده مطابق با سبد معیشت بخش زیادی از جامعه کارگری که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند نبوده است. اما اجحاف بزرگتر در حق کارگران شهرهای کوچک و روستاها صورت گرفته است، چرا که افزایش قابل توجه حداقل دستمزد در مناطقی همانند روستاها و شهرهای کوچک، که هزینه زندگی پایین‌تری از حداقل دستمزد مصوب دارند، به علت تحمیل هزینه اضافی به کارفرما، موجبات اخراج کارگران را فراهم کرده و فشار بیشتری به کارگران را به همراه داشته است. در نتیجه هم کارفرما مجبور به تعطیلی واحد تولیدی و هم کارگر بیکار می شود.

خدابنده اضافه کرد: اگر شورای عالی کار تفاوت هزینه های زندگی در نقاط مختلف کشور و ظرفیت  واحدهای تولیدی در پرداخت دستمزد را در تعیین حداقل مزد لحاظ می‌کرد، آنچنان که در ماده ۴۱ قانون کار بدان تصریح شده و شورای عالی کار را موظف کرده است، دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور  و صنایع مختلف تعیین کند، هم شاهد وضعیت بنگاه‌های اقتصادی بهتر بود و هم شاهد افزایش فقر در جامعه کارگری به دلیل بیکاری برخواسته از تعدیل نیرو و تعطیلی واحدهای تولیدی نبودیم.

کد خبر 4720400 محمد جندقی

منبع: مهر

کلیدواژه: دستمزد دستمزد کارگران حداقل دستمزد قیمت دلار بانک مرکزی ایران بورس آرامکو بازار سهام قیمت نفت صادرات غیرنفتی جنگ تجاری دلار ایالات متحده آمریکا پهباد قیمت یورو وزارت جهاد کشاورزی روسیه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۱۳۹۰۳۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش رائفی‌پور به منتقدان مراسم جنجالی در مشهد

توافق جدید میان ایران و آمریکا ممکن است؟

فیلم| جنجال جشن بیعت با امام زمان در اوج کرونا؛ در مشهد چه خبر است آقای علم‌الهدی؟

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

اصناف یزد تا ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه مجاز به فعالیت هستند

خبر بعدی:

اختصاص ۸۰میلیارد تومان بودجه به نوسازی مدارس آذربایجان شرقی/پروژه‌ی بازسازی مدرسه ‌ی زینبیه نیازمند حداقل ۱۸ ماه زمان است

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، توسعه و تجهیز مدارس استان آذربایجان شرق،مهراله رخشانی مهر، ظهر روز پنجشنبه در جلسه پیگیری پروژه های عمرانی شهرستان میانه اظهار کرد: ما همه ی پروژه های نیمه تمام خیرساز را با یاری خداوند به اجرا خواهیم گذاشت تا شاهد تکمیل آنها شویم.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد:تکمیل پروژه های نیمه تمام که از محل منابع ملی شروع شده از الویت های این سازمان بوده که ما تمامی آنها را تکمیل خواهیم کرد.

رخشانی مهر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پروژه ی زینبیه برای شخص من بسیار مهم است، ادامه داد: اتفاق تلخ مدرسه ی زینبیه شهرستان میانه از یاد ها نمی رود و باید این صحنه تاریخی را زنده نگه داریم.

 رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود:پروژه ی بازسازی مدرسه ی میانه شهرستان میانه پروژه ای بسیار عظیمی است که حداقل  ۱۸ماه برای اتمام آن زمان نیاز است.

رخشانی مهر گفت: پروژه بازسازی مدرسه ی زینبه  شهرستان میانه اگر به پروژه مشارکتی تبدیل شود، طبیعتا زودتر از موعد به مرحله افتتاح خواهد رسد.

وی کل اعتبار تخصیص بافته به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور را اینگونه تشریح کرد:در کشور برای نوسازی مدارس۳۷۰میلیارد تومان اختصاص یافته که  از این میزان به طور مساوی به آذربایجان شرقی نیز اعتبار داده شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور عنوان کرد: تا بدین لحظه ۸۰میلیارد تومان بودجه به نوسازی مدارس استان آذربایجان شرقی داده شده است.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود بیان کرد:امروز در ادامه بازدیدهای دوره ای که از مناطق مختلف آموزش ‌و پرورش انجام می دهیم در حوزه انتخابیه میانه ،ترکمن جای کندوان و کاغذ کنان به دعوت نماینده مردم میانه از پروژه های عمرانی این شهرستان نیز بازدید و از نزدیک در جریان روند بازسازی قرار گرفتیم.

او ادامه داد: پروژه های نیمه تمامی که خیرین سهم خود را انجام داده در مناطق روستایی ۳۰درصد و شهری ۵۰ درصد به پیشرفت فیزیکی رسیده اند که هرچه سریعتر باید همکاران به تکمیل پروژه اقدام کنند.

رخشانی مهر با بیان اینکه  انتظار می رود تمامی پروژه های ناقص هرچه سریعتر تکمیل شود،ادامه داد: در این جلسه بنابر این شد با حمایت خیران بخشی از هزینه های پروژه ها را متقبل شوند تا ما بعدا بتوانیم ده میلیارد تومان از محل اعتبار پروژه های مشارکتی در سال جاری هزینه ای را تامین کنیم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در خصوص پروژه استخر فرهنگیان نیز گفت: امروز دو میلیارد تومان برای تکمیل استخر فرهنگیان تامین کردیم که ظرف هفته ی آینده تخصیص داده می شود و همکاران قول داده اند تا دهه فجر امسال به مرحله افتتاح برسانند.


رخشانی مهر در پایان سخنان خود در خصوص کمبود تجهیزات آموزشی نیز یاد آور شد: همواره با مشکل کمبود تجهیزات در تمامی شهرهای کشور مواجه بودیم که برای تامین تجهیزات این شهرستان نیز  رقمی را در اختیار اداره نوسازی قرار می دهیم تا به طور مساوی به شهرستان ها نیز تعلق گیرد.

۴۶

کد خبر 1449302

دیگر خبرها

 • فکری به حال معیشت مربیان بیکار شود
 • نیمار حداقل برای ۲۰ روز خانه‌نشین شد
 • چرا آمار مرگ و میر کارگران از کرونا منتشر نمی شود ؟
 • چرا آمار مرگ و میر کارگران از کرونا منتشر نمی‌شود؟
 • تعلیق عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس
 • رأی دادگاه آمریکایی به ضرر یک کارگر ایرانی در برابر اگزون و شورون
 • کارگران در معرض بیماری کرونا
 • کارگران در معرض بیماری کرونا/ چرا آمار مرگ و میر کارگران از کرونا منتشر نمی شود؟
 • دولت برای بهبود معشیت مردم کارگروه‌هایی را تشکیل دهد
 • سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن: دلال‌ها راه دور زدن قانون را بلدند/ بازیکن ۲ میلیاردی ۱۲ میلیارد طلب می‌کند!
 • گلایه امام جمعه رشت از ضعف دستگاه‌های نظارتی بر کنترل قیمت‌ها در گیلان/ نظارت‌ را شبانه‌روزی و با متخلفان قاطعانه برخورد کنید
 • مهدی: باشگاه‌ها دستمزد بازیکنان را 3 برابر می‌کنند اما برای نگهداری آنها هزینه نمی‌کنند
 • اینتر به دنبال خنثی کردن حربه سیتی در جذب باستونی
 • علت هتاکی به پیامبر اکرم انحراف افکار از مدیریت ضعیف فرانسه در مهار کرونا است
 • آزادی بیان به سبک انگلیسی/ تعلیق عضویت کوربین در حزب کارگر به دلیل مواضع ضد صهیونیستی
 • گزارش ویدئویی|‌ اجرای غلط ‌خصوصی‌سازی در بزرگ‌ترین شرکت کنتورسازی خاورمیانه / ‌باز هم پای یک آقازاده در میان است
 • سعادت: حمایت از معیشت مردم اورژانسی است / کوپن الکترونیکی نباید عامل تشدید تورم شود
 • جرمی کوربین از حزب کارگر بریتانیا اخراج شد
 • پیام «جبرئیل» در آمریکا شنیده شد