مشاهده اخبار داغ روز

 به گزارش خبرنگار ایلنا، دهه‌هاست که «حمایت از کارآفرینان» به عنوان مطالبه اصلی فعالان بازار کار و کارشناسان این حوزه تبدیل شده است. اگر اظهارنظرات مختلف درباره بازار کار را بررسی کنیم، می‌بینیم که از فعال کارفرمایی گرفته تا فعال کارگری متفق‌القولند که دولت باید با اجرای طرح‌هایی شرایط کار را بهبود ببخشد.

به صورت جزئی‌تر حمایت از بنگاه‌های اقتصادی به منظور سر پا ماندن و جلوگیری از ریزش مشاغل توصیه شده و در کنار آن کارشناسان عنوان کرده‌اند باید حمایت‌های ویژه‌ای برای ایجاد کسب و کار‌های جدید و مشاغل تازه صورت گیرد. هرگاه که طرح جدیدی اجرا شده یا در شرف اجراست، این مبحث مطرح شده است که طرح‌هایی که قبلا اجرا شده‌اند چقدر اثربخش بوده‌اند؟ آیا از مشکلاتی که طرح‌های قبلی داشته‌اند درس گرفته‌ایم و چه تضمینی هست که اشتباهات قبلی تکرار و طرح جدید به انحراف کشیده نشود؟

حمایت و تشویق کارآفرینان پیشرو

هفتم مرداد امسال بود که معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار از ارائه بسته سیاست‌های تشویق و حمایت از کارآفرینان پیشرو به دولت خبر داد. عیسی منصوری گفت: در بسته جدیدی که مبتنی بر حمایت از کارآفرینان تهیه شده است «کارآفرین» محور حمایت قرار می‌گیرد و حمایت‌ها معطوف به شخص کارآفرین است.

اینکه قرار است جای بنگاه‌های اقتصادی، افراد تسهیلات بگیرند، مزایا و معایبی دارد. مزیت آن این است که تسهیلات به یک طرح اقتصادی داده می‌شود که قاعدتا قابل ارزیابی است و می‌توان بررسی کرد توجیه مناسبی دارد یا نه، اما عیب کار این است که ممکن است همه چیز به همین ختم شود که طرح داده شود، وام دریافت شود، اما عملا کاری صورت نگیرد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید نظارت دقیقی صورت گیرد

یازدهم شهریور سال جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات طرح حمایت و تشویق کارآفرینان پیشرو را اعلام کرد. بر اساس آنچه این وزارتخانه اعلام کرده پیشنهاد شده است کلیه صندوق‌های ضمانت دولتی موظفند تسهیلات مربوط به طرح‌های سرمایه‌گذاری در دست اجرای کارآفرینان پیشرو را که به تصویب بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری می‌رسد مشروط بر اینکه اقساط معوق قبلی کارآفرینان پیشرو از ۲۵ درصد مبلغ تسهیلات درخواستی نباشد، ضمانت کنند.

نرخ بالای بیکاری و وضعیت نامناسب پایداری مشاغل در ایران اجرای طرح‌های حمایتی در زمینه کسب و کار را ضروری می‌کند به همین دلیل است که در دهه‌های اخیر دولت‌های مختلف طرح‌های زیادی را اجرا کرده‌اند؛ طرح‌هایی که در بسیاری مواقع طرح‌های موفقی نبوده‌اند و منابع را به هدر داده‌اند. در چنین شرایطی چطور می‌توان امیدوار بود طرح جدید وزارت کار به ثمر بنشیند و باعث هدر رفت منابع نشود؟

از ارزیابی دقیق تا رفع مشکلات زیربنایی

علی اکبر سیارمه (فعال کارگری) و عباس وطن پرور (فعال کارفرمایی و نماینده سابق کارفرمایان در ILO) در گفتگو با ایلنا، طرح تازه وزارت کار درباره حمایت و تشویق کارآفرینان پیشرو را ارزیابی می‌کنند.

سیارمه می‌گوید: وقتی از حمایت از کارآفرینان حرف می‌زنیم، در واقع به فکر اجرای طرحی برای ایجاد اشتغال جدید هستیم. همه می‌دانیم که مقابله با بیکاری در ایران میسر نمی‌شود مگر اینکه بیش از آنچه معمولا اتفاق می‌افتد شغل ایجاد کنیم، یعنی اینکه اگر به صورت معمول سالانه ۷۰۰ هزار تا یک میلیون شغل ایجاد می‌شود، لازم است طرح‌های ویژه‌ای برای ایجاد اشتغال بیشتر اجرا شود تا نرخ دو رقمی بیکاری کاهش یابد.

او ادامه می‌دهد: سال‌هاست که طرح‌هایی با هدف ایجاد اشتغال جدید در کشور و توسط دولت‌های مختلف اجرا شده است. وقتی قرار است طرح جدیدی اجرا شود باید یک ارزیابی مشخص از طرح‌های قبلی صورت گیرد. اغلب در این زمینه آزمون و خطا صورت گرفته و آزمون و خطا باعث هدر رفت منابع می‌شود. اکنون در شرایطی نیستیم که در خرج کردن منابع دست و دلبازی به خرج دهیم.

به گفته این فعال کارگری اینکه قرار است جای بنگاه‌های اقتصادی، افراد تسهیلات بگیرند، مزایا و معایبی دارد. مزیت آن این است که تسهیلات به یک طرح اقتصادی داده می‌شود که قاعدتا قابل ارزیابی است و می‌توان بررسی کرد توجیه مناسبی دارد یا نه، اما عیب کار این است که ممکن است همه چیز به همین ختم شود که طرح داده شود، وام دریافت شود، اما عملا کاری صورت نگیرد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید نظارت دقیقی صورت گیرد.

 کلیه صندوق‌های ضمانت دولتی موظفند تسهیلات مربوط به طرح‌های سرمایه‌گذاری در دست اجرای کارآفرینان پیشرو را که به تصویب بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری می‌رسد مشروط بر اینکه اقساط معوق قبلی کارآفرینان پیشرو از ۲۵ درصد مبلغ تسهیلات درخواستی نباشد، ضمانت کنند

هر چند سیارمه موفقیت طرح حمایت از کارآفرینان پیشرو را منوط به ارزیابی و نظارت می‌داند، اما وطن‌پرور عنوان می‌کند که مشکلات حوزه کار در ایران مشکلاتی بنیادین و اساسی هستند و پیش از اجرای چنین طرح‌هایی باید آنها اصلی را رفع کرد.

او می‌گوید: کارآفرین و کارآفرین پیشرو یعنی چه؟ مشکل اول همین جاست. ما از تعابیری استفاده می‌کنیم که معانی بسیطی دارند و خود این باعث انحراف کار می‌شود.

این فعال کارفرمایی با بیان اینکه کار و کارآفرین ارزش و معنای واقعی خود را از دست داده‌اند، بیان می‌کند: در چنین شرایطی اجرای طرح‌ها به سوءاستفاده منجر می‌شود. در واقع بسیاری از افراد چون چشم‌انداز خوبی برای کار و تولید متصور نیستند، جای اینکه از یک طرح حمایتی در راستای ایجاد یا حفظ شغل بهره بگیرند، از آن سوءاستفاده می‌کنند.

او ادامه داد: برای مثال بازنشستگی زودتر برای مشاغل سخت و زیان‌آور یک طرح حمایتی است، اما شاهد این هستیم که در برخی از استان‌ها از این طرح سوءاستفاده می‌شود. برخی ادارات کار؛ افرادی را که واقعا شغل سخت و زیان‌آوری ندارند مشمول این طرح قرار داده‌اند. در مواردی کار کردن در کارگاهی که سال‌ها پیش تعطیل شده سخت و زیان‌آور محسوب شده است، حال آنکه امکان ارزیابی و راستی‌آزمایی وجود ندارد.

وطن‌پرور با تاکید بر اینکه فضای کسب و کار در ایران منفی است، عنوان می‌کند: مدام طرح‌های مختلف با صرف هزینه‌های زیادی اجرا می‌شود، اما چون ارزیابی دقیقی صورت نمی‌گیرد منابع به راحتی هدر می‌رود. این اتفاق نه در حوزه کار که در تمامی بخش‌ها رخ می‌دهد. اینطور چنین باید نتیجه گرفت که یک مشکل بنیادین وجود دارد؟

او می‌گوید: مشکل ما با اجرای یک طرح و دو طرح حل نمی‌شود، چراکه شرایط و ساختار‌ها به گونه‌ای است که طرح‌ها به انحراف کشیده می‌شود.

تمرکز بر ایجاد شغل

وجود بیش از سه میلیون بیکار در ایران و این واقعیت که سالانه بیش از یک میلیون نفر به جمعیت بیکاران افزوده می‌شود، لزوم اجرای طرح‌هایی در راستای شتاب‌بخشی به ایجاد شغل را ضروری کرده است. واقعیت این است که در حال حاضر اگر شرایط خوب پیش برود، اقتصاد ایران قادر به ایجاد حدود یک میلیون شغل در سال است. این به معنای آن است که نرخ بیکاری را تقریبا می‌توان ثابت نگه داشت، اما باید تا زمانی که تقاضای کار پایین می‌آید با نرخ دو رقمی بیکاری ساخت؟ تبعات مختلف بیکاری باعث شده که در سال‌های اخیر به صورت ویژه بر ایجاد شغل تمرکز شود. در بنگاه‌های اقتصادی اولویت با این نیست که شغل ایجاد شود، یعنی اینکه وقتی قرار است یک کارخانه یا کارگاه تولیدی ایجاد شود، طرح توجیهی آن بر ایجاد شغل تمرکز ندارد. هر چند یکی از راهکار‌های ایجاد شغل رونق تولید است و اساسا کاری که اینطور ایجاد شود، شغل مولد به حساب آمده و کیفیت بیشتری دارد، اما در مواردی باید طرح‌های توجیهی را با تمرکز به ایجاد شغل نوشت و اجرا کرد. این سیاستی است که دولت‌های مختلف در دهه‌های اخیر علاقه خاصی به آن نشان داده‌اند. اگر یک بررسی ساده انجام شود شاهد این خواهیم بود که در دولت‌های مختلف در ۲۰ سال اخیر هر ساله چند طرح کوچک و بزرگ صرفا برای ایجاد شغل جدید اجرا شده است. هر کدام از این طرح‌ها را به صورت موردی می‌توان بررسی کرد و دید چه مقدار اهداف آنها محقق شده است، اما اینکه نرخ بیکاری همچنان دو رقمی است، ثابت کننده این واقعیت است که هدف نهایی یعنی ایجاد شغل بیشتر از ظرفیت محقق نشده است. اینجاست که می‌توان بررسی دقیق‌تری انجام داد و مشخص کرد آیا این فکر که جای رونق تولید، صرفا به فکر ایجاد شغل باشیم فکر خوبی است یا اصلا چنین چیزی شدنی نیست؟

این ممکن است که با پول‌پاشی و دادن وام به انحای مختلف به صورت موقتی شغلی ایجاد کرد، اما ماندگاری یک کسب و کار و شغل منوط به این است که متغیر‌های دیگر اقتصادی نیز مورد توجه قرار گیرد. می‌توان به هر عنوان وامی به فرد یا بنگاهی داد و نظارت هم کرد تا این وام واقعا صرف راه‌اندازی یا توسعه یک کسب و کار شود، اما زمانی که تقاضایی برای محصول یا خدمت تولید شده وجود نداشته باشد، قاعدتا کسب و کار ایجاد شده شکست می‌خورد، مگر اینکه بازهم با وام خود را سر پا نگه دارد. اینطور حمایت از کسب و کار‌ها به چرخه‌ای باطل می‌افتد. منابعی که با آن می‌توان شغل مولد ایجاد کرد، صرف تسهیلاتی می‌شود که عملا در حکم اعانه است و ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در طرحی جدید بر حمایت از کارآفرینان تمرکز کرده است. به نظر می‌رسد کارآفرینی مقوله‌ای نیست که تنها با دادن تسهیلات اتفاق بیفتد. کارآفرینی در شرایطی رخ می دهد که متغیر‌های مختلف دخیل در اقتصاد درست عمل کنند و مشکلی نداشته باشند. به نظر می‌رسد بازار کار در ایران بیش از آنکه به حمایت‌های این چنینی نیاز داشته باشد، نیازمند حل مشکلات زیربنایی و اساسی است. بعد از آن با ارزیابی مناسب می‌توان وام داد و شغل ایجاد کرد و امیدوار بود که مشاغل پایدار ایجاد شود.

منبع: ایلنا

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۱۴۸۱۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

عکس| ویلای لاکچری بهاره رهنما و همسر جدیدش

پیاده‌روی عاشقانه ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر+تصاویر

یازعیم الحراس یا تاریخ الحراس: بوفون!

کلیدواژه: کارآفرینی کارآفرین روابط کار وام اشتغال ایجاد شغل بازار کار ایران تسهیلات اشتغال پول پاشی حمایت از کارآفرینی حمایت از کارآفرینان کارآفرین پیشرو کارآفرینان پیشرو

خبر بعدی:

کشاورزی، ناجی اقتصاد| ایجاد ۳۵۰۰ شغل جدید با تکثیر ماهی زینتی/ صادرات ماهیان زینتی به اروپا

تکثیر و پرورش ماهیان زینتی یکی از فعالیت های اقتصادی است که می تواند سود آوری مناسبی داشته باشد و حتی ماهیان چند میلیون تومانی را در منزل تولید کرد. ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵ اقتصادی کشاورزی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بسیاری از افراد تجربه استفاده از آکواریم در منزل و نگهداری ماهیان رنگارنگ را داشته اند اما ممکن است برخی از این افراد بعد از مدتی نگهداری از این آبزیان درآمدی از آنها داشته و به سمت تجاری شدن تکثیر آبزیان زینتی بروند. 

پروش تجاری ماهیان زینتی در سطح کوچک و به صورت خانگی امکان پذیر است و حتی در رسته مشاغل خانگی نیز قرار دارد و علاقه مندان به تولید این محصول می توانند این محصول را به صورت قانونی در منازل آپارتمانی، شهری و روستایی تکثیر کنند.

صادرات 2.5 میلیون دلار ماهیان زینتی در سال گذشته

مهدی شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  در ارتباط با شرایط تولید این محصول  در کشور اظهار کرد: در حال حاضر 1600 واحد تولید کننده ماهیان زینتی در کشور وجود دارد که از این تعداد 30 درصد واحد های خرد هستند و می توانند به عنوان مشاغل خانگی محسوب شوند که در واحدهای آپارتمانی شهری و روستایی فعالیت می کنند.

وی افزود: مقیاس تولید این واحدها کوچک است و در سال کمتر از 50 هزار قطعه تولید دارند؛ برخی از این واحد ها نیز تکثیری انجام نمیدهند و تنها بچه ماهی کوچک را از شرکتهای بزرگ دریافت کرده و با وزن رسانی به خود آنها می فروشند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: 300 واحد  پرورش دهنده بزرگ ماهیان زینتی در کشور وجود دارد که می توانند در سال بیش از  یک میلیون قطعه تا  چند ده میلیون قطعه ماهی زینتی تولید کنند که 20 درصد فعالان این بخش را تشکیل میدهند و مابقی تولید کنندگان متوسط ماهیان زینتی هستند.

وی با بیان اینکه شرکت های کوچک، بزرگ و متوسط هر کدام الگوی اقتصادی خاص خود را دارد تصریح کرد: شرکت های بزرگی داریم که زنجیره تولید ماهیان زینتی را در کشور کامل کرده اند و از تولید پمپ ماهیان آکواریومی، غذا تا خود ماهی را تولید می کنند.

شکوری با بیان اینکه بازار داخلی محدودیتهایی برای خرید دارند و برای توسعه فعالیت  در این صنعت باید نگاه به بیرون داشته باشم اظهار داشت: در سال های گذشته میزان صادرات ماهیان زینتی در سال 2.2 تا 2.5 میلیون دلار در سال بوده است.

سالانه 70 میلیون قطعه ماهی قرمز شب عید تولید می شود

وی تاکید کرد: برای ادامه توسعه این صنعت و اینکه تولید در این بخش اقتصادی تر باشد باید بتوانیم بازار های جدیدی برای تولید کنندگان کشورمان پیدا کنیم. همچنین می توان تولید ماهیان زینتی را از ماهیان کم ارزش به سمت تولید ماهیان چند صد دلاری ببریم.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: 70 میلیون از 250 میلیون قطعه ماهی زینتی تولید شده در کشور کم ارزش و  ماهی حوض هستند و بیشتر در شب عید خریداری میشوند به طوریکه 70 میلیون قطعه از ماهیان تولیدی در کشور به این شکل هستند.

تولید ماهیان زینتی چند میلیون تومانی در کشور

وی اظهار داشت: بخش بزرگی از ماهیان زینتی تولید شده در کشورمان ماهیان ارزن قیمت 2 تا 10 هزار تومانی هستند و به اقتصادی بودن این فعالیت را آسیب میزنند، بخش دیگر تولید ماهیان زینتی در کشور ماهیان گران قیمت هستند که برخی از گونه های آنها چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان به فروش می رسند.

شکوری تاکید کرد: بازارهای خارجی مناسبی در غرب و آسیایی میانه و اروپا برای صادرات ماهیان زینتی تولید شده در ایران وجود دارد که می توانیم تولیدات خود را به این کشور صادر کنیم.

وی اظهار داشت: در صورتی که به شبکه توزیع ماهیان زینتی و صادرات توجه نشود ممکن است که قیمت ماهیان کم ارزش نیز به سرنوشت و قیمت ماهی قرمز شب عید تبدیل شود به طوری که ماهی فایتر به اندازهای تولید شده استکه دستفروشان آن را کنار خیابان به فروش می رسانند. 

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: ماهی کوی نیز در کشور به صورت انبوه تولید و تکثیر می شود که این امر منجر شده است قیمت این محصول به شدت کاهش یابد به طوری که نوع های خوش رنگ این محصول از 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان به 20 تا 40 هزار تومان کاهش یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: توسعه زیادی در حوزه پتشاپ وجود دارد و هزینه زیادی برای آنها می شود به طوری که ماهانه 200 تا 500 هزار تومان هزینه دارند اما در بخش ماهیان زینتی به این اندازه هزینه نمی شود زیرا نگهداری آنها دشوار تر است.

این مقام مسئول افزود: تولیدکنندگان داخلی نگهداری ماهیان زینتی را برای مردم راحت کرده اند به طوری که اکنون پکیج های آکواریومی تولید می شود که شرایط نگهداری  آسانی  دارند.

تولید خانگی ماهیان زینتی

شکوری گفت: در واحدهای  خرد و خانگی تنها دسترستی به آب و برق  کافی است و افراد می توانند از برق و آب شهری استفاده کنند. این واحدها می توانند مجوز وزارت کار را دریافت کنند و به صورت کاملا قانونی در این فعالیت اقتصادی را در منزل انجام دهند.

 مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: افراد برای پروش ماهیان زینتی می توانند حتی از وسایل خانگی استفاده کنند اما برای اقتصادی تر شدن این فعالیت میتوان از پمپ های صنعتی استفاد کرد. 

شکوری تاکید کرد: در واحد های صنعتی معیار ها متفاوت است به طوری طرحی در استان قزوین در حال اجرا است که بیشتر از 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری در آن انجام و 30 میلیون قطعه ماهی زینتی و غذای این ماهیان تولید می شود که برای بازار های خارجی نیز صادر می شود.

وی افزود: در حال حاضر ماهیان زینتی ما به عراق، افغانستان، ترکیه  دیگر کشورهای همسایه صادر می شود اما باید بتوانیم به این محصولات را به کشور های دیگر و دورتری صادر کنیم.

روش جدید صادرات به اروپا با پروار بندی ماهیان زینتی

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: در صورتی که ماهیان زینتی کوچک جنوب شرقی آسیا مانند گلد فیش، تترا، مرجانها و میگو و نرمتنان زینتی را به کشور وارد و بعد از وزن گیری به اروپا صادر شود منفعت اقتصادی بالایی برای ایران دارد.

وی اظهار داشت: عمده هزینه هایی که برای تجارت ماهیان زینتی میان کشورها پرداخت میشود، هزینه های حمل است که شامل آب همراه آن نیز میشود اما ماهیان کوچک و با تراکم زیاد را می توان به کشور وارد کرد و بعد از پروار بندی به بازار های صادراتی هدف صادر کرد.

شکوری اظهار داشت:  در حال حاضر 160 تا 200 گونه ماهی شور و شیرین در ایران پرورش داده می شود که این رقم در دنیا 2700 گونه پرورش است که دو سوم آن را ماهیان آب شور تشکیل میدهد.

وی در ادامه تصریح کرد: در کشور چین که نگاه به اقتصاد خرد و خانگی پررنگ است به طوری که تانکهای یک تنی پرورش ماهی تولید شده است و بهره برداران به راحتی میتوانند با سهولت بیشتری این محصولات را تولید کنند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: 10 هزار نفر در واحدهای تولید و توزیعی ماهیان زینتی در کشورمان مشغول به کار هستند و از هر 50 هزار قطعه تولید ماهیان زینتی برای یک نفر اشتغال دائم ایجاد می شود.

ایجاد 3500 شغل جدید با تکثیر ماهیان زینتی

شکوری گفت: در برنامه ششم توسعه  هدف گذاری شده که 280 میلیون قطعه ماهی زینتی در کشور تولید شود اما در صورتی که بازار صادرتی را به دست آوریم برنامه ریزی شده است که تولید 180 میلیون قطعه به 250 میلیون قطعه تولیدی فعلی اضافه شود.

وی اظهار داشت: درصورتی که بازار فروش برای تولید کنندگان فراهم باشد به راحتی میتوان به این مهم دست یافت و 180 میلیون قطعه ماهی تولید و برای بیش از 3500 نفر اشتغال زایی ایجاد کرد .

برگزاری دوره های پرورش ماهیان زینتی در کشور

وی درباره دوره های آموزشی پرورش ماهیان زینتی که در کشور برگزار میشود گفت:در برخی از استان های کشور آموزش یک تا سه روزه پرورش ماهایان زینتی برگزار میشود که علاقه مندان برای شرکت در این کلاسها می توانند به جهاد کشاورزی استانها مراجعه کنند؛ بیشتر فعالان اقتصادی این  صنعت  بیشتر به صورت استاد شاگردی در کشورمان آموزش دیدهاند اما می توانند از آموزش های علمی نیز بهره گیرند.

وی اظهار داشت: به تازگی تکنولوژی تکثیر گونه های جدید و پربازدهی مانند شقایق دریایی و ماهیان حاره ای در کشور  به دست آمده است و می توانیم بچه این ماهیان را در ایران تکثیر کنیم.

شکوری گفت: تعدادی از ماهیان زینتی آب شرین مانند آنجل در ایران تولید میشود اما هنوز تکنولوژی تولید ماهیان آب شور در کشور وجود ندارد اما این بچه های این ماهیان را می توان از جنوب شرقی آسیا وارد و بعد از پروار شدن به اروپا صادر کرد.

وی با بیان اینکه غذای ماهیان زینتی بر روی رنگ آنها تاثیر دارد گفت:در حال حاضر تولید غذای ماهیان زینتی در ایران انجام می شود اما هنوز به صورت تخصصی نیست و آن رنگ دانههای مرتبط با نوع ماهی در غذایی ماهیان زینتی وجود ندارد.

بنابراین گزارش در بخش دوم این گزارش مصاحبه ای با یکی از تولیدکنندگان صنعتی ماهیان زینتی منتشر و جزئیات بیشتری درباره هزینه های تولید در این صنعت و سود آوری فعالان اقتصادی گفته میشود.

انتهای پیام/ 

R1342/P/S7,77,78,83/CT2 واژه های کاربردی مرتبط سازمان شیلات وزارت جهاد کشاورزی "کشاورزی، ناجی اقتصاد، قاتل تحریم"

دیگر خبرها

 • حمایت از کارآفرینی ماموریت اصلی بانک کارآفرین
 • ایجاد ۷۸۰ شغل توسط بنیاد برکت در روستاهای قم
 • تحدید تئاتری‌ها با آیین‌نامه‌ای بیگانه با قانون اساسی
 • ۷۸۰ شغل به همت بنیاد برکت در روستا‌های قم ایجاد می شود
 • ایجاد 780 شغل بنیاد برکت در روستاهای استان قم
 • مشکلات، مانع کارم نمی‌شود/ بازاریابی و فروش مهم‌ترین دغدغه هنرمندان است
 • ۱.۴میلیون مددجو و نیازمند فاقد شغل/ایجاد ۱۴۸هزار فرصت شغلی
 • ایجاد ۷۸۰ شغل از سوی برکت در روستا‌های استان قم
 • زنان کارآفرین روستایی در قزوین حمایت می شوند
 • ایجاد ۳۵۰۰ شغل جدید با تکثیر ماهی زینتی/ صادرات ماهیان زینتی به اروپا
 • ایجاد 780 شغل از سوی بنیاد برکت در روستاهای استان قم
 • ایجاد ۷۸۰ شغل از سوی بنیاد برکت در روستا‌های استان قم
 • وقف چی به الف خبر داد؛ طرح ساماندهی اشتغال کشور با ۱۳۰ امضاء/شغل دوم با پرداخت مالیات ۴۰ درصدی
 • سومین نمایشگاه کودک کارآفرین در یزد برپا می‌شود
 • عدالت در کدام «طبقه» ته کشید؟!
 • سومین نمایشگاه کودک و نوجوان کارآفرین در یزد برگزار می‌شود
 • ۵۳ طرح اشتغال پایدار روستایی در کردستان به بانک‌های عامل معرفی شد
 • باید به مدیران دلسوز تضمین داده شود/ نباید دید سیاسی وارد مساله مبارزه با فساد شود/ ۱۱ سال است پرونده دکل های نفتی در قوه قضاییه بدون نتیجه مانده است
 • ۳۴ میلیون جمعیت غیر فعال تمایل به ورود به بازار کار ندارند