اعضای هیات بنی فاطمه (س) با نوشتن طوماری که به امضای حدود ۷۰۰ نفر رسیده، ضمن تشکر از برخورد قوه قضاییه در قلع و قمع زمین موسوم به برج سعادت‌آباد، از حجت‌الاسلام رئیسی درخواست کردند شرایط برای اعاده زمین به هیات بنی فاطمه را فراهم کند. همچنین یکی از افراد هیات، نامه‌ای به تاریخ ۱۳۸۴ در اختیار ایسنا قرار داد که طبق آن نماینده مجلس درخواستی را خطاب به وزیر وقت مسکن و شهرسازی برای دریافت زمین ۵۰۰ متری در سعادت‌آباد به منظور احداث حسینیه بنی فاطمه ارایه داده که در نهایت به واگذاری یک زمین ۳۰۰۰ متری در مکانی دیگر ختم شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، زمین ۵۰۰ متری یکی از درخواست‌های مدنظر برای احداث حسینیه بوده که سال ۱۳۸۴ با توجه به شرایط مالکیت و معارض بررسی و پذیرفته نشده‌اند. نهایتاً همان سال زمین دولتی به مساحت ۳۰۰۰ متر برای احداث حسینیه واگذار شد، سال ۱۳۸۶ توسط واگذارشوندگان فروخته و خریدار در سال ۱۳۹۲ جواز مسکونی برای آن گرفته که تا شهریور امسال پروژه را به مرحله پیشرفت حدود ۷۰ درصد رساند؛ مجوزی که به اذعان شهردار کنونی منطقه ۲ تهران اقدامی نامتعارف بوده است. سرانجام پس از گذشت شش سال از زمان آغاز به کار پروژه، در روزهای اخیر دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم ابطال سند و قلع و قمع این ساختمان را صادر کرد. به همین منظور اعضای هیات بنی‌فاطمه (س) با نوشتن طوماری که به امضای حدود ۷۰۰ نفر رسیده و روز دوشنبه آن را تقدیم دفتر رییس قوه قضاییه کردند، ضمن تشکر از حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی خواستار واگذاری زمین به این هیات شدند.

کشف دست‌خط نماینده مجلس پس از ۱۴ سال

یکی از اعضای هیات بنی فاطمه (س) که خواست نامش فاش نشود تصویر دست‌خطی را در اختیار ایسنا قرار داد مبنی بر اینکه در سال ۱۳۸۴ یکی از نمایندگان وقت مجلس نامه‌ای خطاب به وزیر وقت مسکن و شهرسازی نوشته و در آن خواستار واگذاری زمین ۵۰۰ متری در خیابان هشتم سعادت‌آباد به قصد ساخت حسینیه شده است؛ زمینی که البته انتخاب نهایی نبود. اما بعدا زمین ۳۰۰۰ متری در خیابان سوم سعادت آباد واگذار شد که تبدیل به پروژه مسکونی هفت طبقه موسوم به برج سعادت‌آباد شد. در متن این نامه آمده است: «جناب آقای مهندس عبدالعلی‌زاده وزیر محترم مسکن و شهرسازی. با سلام و تحیت. یک قطعه زمین متعلق به آن وزارت (سازمان ملی زمین و مسکن یا مسکن و شهرسازی تهران) واقع در سعادت‌آباد بلوار ۲۴ متری کوچه هشتم شرقی قطعه آخر به مساحت حدود ۵۰۰ متر مربع جهت استفاده برای احداث حسینیه مورد نیاز اهالی محل می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید به قیمت منطقه‌ای به هیات بنی فاطمه واگذار شود.»

تاریخچه حسینیه سعادت‌آباد به روایت یکی از اعضا

این عضو هیات بنی فاطمه (س) درباره ماجرای زمین ۳۰۰۰ متری سعادت‌آباد ایسنا گفت: اواخر دهه ۷۰ به همراه چند تن از همکاران، یک هیات عزاداری را در خیابان ۲۴ متری سعادت آباد تشکیل دادیم. ابتدا مراسم‌ها را در خانه افراد و بعدا در پارکینگ برگزار می‌کردیم اما به تدریج که اعضا افزایش یافتند سال ۱۳۸۰ تصمیم گرفتیم از دولت درخواست کنیم تا زمینی را برای احداث حسینیه به ما اختصاص دهد. در این زمینه توافقات اولیه را با ادارات دولتی انجام دادیم. نماینده یکی از مناطق استان زنجان در مجلس در بین اعضای هیات حضور داشت که به همراه چند تن از دوستان کارها را پیگیری می‌کردند. حدود سال ۱۳۸۱ زمین ۳۰۰۰ متری را در سه قطعه پیدا کردیم که دولتی بود و مشکلی برای واگذاری آن وجود نداشت.

وی ادامه داد: ماجرا ادامه پیدا کرد تا سال ۱۳۸۴ که قرار شد سازمان ملی زمین و مسکن با قیمت منطقه‌ای زمین به ما واگذار کند و فرد خیری نیز قول داد هزینه آن را بپردازد. مسوول هیات در آن زمان برای ماموریت اداری به سفر رفته بود که حدود ۱۰ روز طول کشید. بعد از آن دو نفر از دوستان ما برای خرید زمین به سازمان ملی زمین و مسکن مراجعه کردند اما در کمال تعجب به آنها گفته شد زمین برای هیات زنجانی‌های مقیم تهران سند خورده است. تصور می‌کردیم اشتباهی رخ داده اما بعد از پیگیری مشخص شد نماینده مجلس که از اعضای هیات ما و اهل استان زنجان بود زمین را به اسم هیات بنی فاطمه اما در واقع برای یک هیات دیگر دریافت کرده است!

وی با بیان این‌که از آقای نماینده جویا شدیم که وعده و وعیدهایی به ما داد، مدعی شد: ابتدا گفت پول زمین را به شما می‌دهیم، ‌ بعد گفت یک قطعه از سه قطعه را می‌دهیم ولی هیچ یک از این اقدامات صورت نگرفت. بعد در سال ۱۳۹۲ خریداران توانستند از شهرداری مجوز مسکونی بگیرند و حالا هر سه قطعه را تبدیل به برج هفت طبقه با پیشرفت حدود ۷۰ درصد کرده‌اند.

این عضو هیات بنی فاطمه (س) مدعی شد که در روزهای اخیر از سوی نماینده مجلس پیامک‌های عجیب دریافت می‌کند. او اظهار کرد: به دنبال تلاش آقایان محمدجواد حشمتی، معاون وقت دادستان کل کشور و حسین معصوم، مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی و همچنین رسانه‌ای شدن موضوع حسینیه سعادت‌آباد که به حکم قلع و قمع زمین منتج شد، اخیرا پیامک‌های عجیب و غریب از طرف آن آقای نماینده مجلس دریافت می‌کنیم. با این حال خدا را شکر که حکم قلع و قمع صادر شده و امیدواریم زمین به صاحبان واقعی آن یعنی هیات بنی فاطمه (س) برسد.

بساز و بفروشی در زمینی که قرار بود حسینیه شود

گزارش «بساز و بفروشی‌ در زمینی که قرار بود حسینیه شود» خرداد سال گذشته در ایسنا ارسال شد. این پرونده با شکایت معاون قضایی وقت دادستان کل کشور علیه واگذارشوندگان وابسته به یک هیات مذهبی در دادسرای زمین‌خواری مطرح و در آن زمان فعالیت ساختمانی متوقف شد؛ اما سازندگان بدون توجه به دعاوی مطروحه به ساخت و ساز ادامه داده و در نتیجه هم‌اکنون ساختمان به مرحله نازک‌کاری رسیده است.

دادگاه: زمین باید به مالکیت دولت برگردد

در روزهای اخیر رای دادگاه بر اساس دستور وزیر سابق راه و شهرسازی به مشاور و نماینده تام‌الاختیار او در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان تهران صادر شد.

دادگاه در پاسخ به تجدیدنظرخواهی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به دادنامه شماره ۱۵۲۱-۹۷ مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ اعلام کرده بنا به شش دلیل، قلع و قمع باید صورت گیرد و زمین مالکیت دولت برگردد. در بخشی از این حکم آمده است: «قرارداد واگذاری به قطعه زمین از طرف سازمان و مسکن و شهرسازی استان تهران در اجرای قانون زمین شهری و آیین‌نامه اجرایی آن و مبتنی بر آن منعقد شده و بر اساس قانون زمین شهری واگذاری زمین برای تامین مسکن و تاسیسات عمومی و خدمات عمومی صورت می‌گیرد و تعریف مجزایی برای واگذاری زمین برای مصارف غیر از موارد گفته شده به عمل نیامده است و تفکیک و فروش توسط وزارت مسکن و شهرسازی تنها به افراد واجد شرایط دریافت زمین جهت مسکن و یا اجرای طرح‌های ساختمان‌سازی مسکونی صورت می‌گیرد و واگذاری زمین نیز تنها به اشخاص واجد شرایط موصوف در قانون و آیین‌نامه آن صورت قانونی به خود می‌گیرد و در صورتی که واگذار شونده اوصاف و شرایط قانونی انتقال زمین را نداشته باشد اثری بر آن انتقال از حیث اعتبار قانونی حاکم نخواهد بود و با عنایت به این‌که موسسه خیریه از اوصاف و شرایط انتقال تعریف شده در قانون و آیین‌نامه اجرایی قانونی زمین شهری برخوردار نیست لذا واگذاری به موسسه یاد شده برخلاف اهداف قانونی، نص صریح آن و فلسفه تقنینی وضع قانون می‌باشد.»

منبع: تابناک

کلیدواژه: آرامکو عربستان شبنم نعمت زاده علیرضا صالح هپکو اراک پیمان کمپ دیوید هیأت بنی فاطمه برج سعادت آباد بازپس گیری آرامکو عربستان شبنم نعمت زاده علیرضا صالح هپکو اراک پیمان کمپ دیوید

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۱۴۸۲۲۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

خودرو دوباره گران می‌شود/ خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز مجوز گرفتند

آفتی که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند| سناریوی بعدی تندرورها چیست؟

ماجرای جدایی پویان مختاری و نیلی افشار چیست؟

کاهش سریع آنتی‌بادی در بدن پس از آلوده شدن به کروناویروس

خبر بعدی:

حرکت خارج از ضوابط شهرسازی ممنوع!

همشهری آنلاین _ مریم قاسمی :  «حسین حائری» معاون معماری و شهرسازی شهردار منطقه۱۸ پس از انتشار این گزارش اطلاعاتی دراختیارمان گذاشت که اطلاع از آنها خالی از لطف نیست. به گفته وی شرایط ساخت‌وساز در منطقه ۱۸ نسبت به مناطق دیگرمتفاوت است و شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن وجود زمین‌های زراعی و بایر در گوشه و کنار و فراوانی بافت فرسوده در این بخش از پایتخت باشد، اما این دلیل نمی‌شود که تأمین سرانه‌های موردنیاز شهروندان در این نوع ساخت‌وسازها فراموش شود ...

زمین‌های بایر و بزرگ در محدوده منطقه ۱۸ بسیار است و این ویژگی باعث شده تا پروژه‌های انبوه‌سازی بیشتر انجام شود، اما آیا در این زمینه قوانینی وجود دارد یا خیر؟ معاون معماری و شهرسازی شهردارمنطقه ۱۸ با یادآوری قوانین مصوب شهرداری توضیح می‌دهد: «طبق متن اصلاحیه پیوست ۳ ماده ۱۴ قانون زمین‌های شهری، سازندگان باید ۷۰ درصد زمین‌ها را برای ساخت سرانه‌های موردنیاز شهروندان دراختیار شهرداری قرار دهند و براساس کمیسیون ماده ۵، این سرانه‌ها حتماً باید تأمین شود و سازندگان نمی‌توانند خارج از آن عمل کنند.»
«حسین حائری» تأکید می‌کند: «انبوه‌سازان باید ۷۰ درصد از زمین پروژهای انبوه‌سازی را به ساخت سرانه‌های هفت‌گانه اختصاص دهند و ۳۰ درصد باقیمانده را صرف ساخت واحدهای مسکونی کنند. سرانه‌های هفت‌گانه شامل خدماتی، فرهنگی، آموزشی، مذهبی، فضای سبز، بهداشتی و ورزشی است و با توجه به مساحت و موقعیت زمین‌ها در دستورکار قرارمی‌گیرد.»
وی می‌گوید: «طرح امکان‌سنجی و تهیه گزارش توجیهی به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ ارسال می‌شود تا به دقت مورد بررسی قرار گیرد و پس از آن نتیجه تصمیم‌گیری کارشناسان کمیسیون ماده ۵ شهرداری برای اجرا به معاونت معماری و شهرسازی ابلاغ می‌شود که در همه این موارد به اجرای دقیق کاربری‌های هفت‌گانه در ۷۰ درصد زمین‌ها و ساخت‌وساز در ۳۰ درصد دیگر تأکید می‌شود.»

حسین حائری/ معاون معماری و شهرسازی شهردارمنطقه18 اجرای طرح مطالعاتی، قبل از اجرای پروژه‌ها

منطقه ۱۸ به دلیل وسعت زیاد و فراوانی زمین‌های «بافت باز» موقعیت خوبی برای ساخت‌وساز دارد. معاون معماری و شهرسازی شهردار منطقه ۱۸ با بیان اینکه‌درصد بالایی از ساخت‌وسازها و پروژه‌های انبوه‌سازی در نقاط متراکم و پرجمعیت این منطقه صورت می‌گیرد، می‌گوید: «اکنون ساخت‌وسازهایی که درمحله‌های شهرک ولی‌عصر(عج) شمالی و جنوبی، فردوس، هفده شهریور، یافت‌آباد، خلیج‌فارس و... انجام می‌شود، دلایل مختلفی از جمله تراکم جمعیتی و وجود زمین‌های بافت باز دارد که باعث می‌شود سازندگان به ساخت بنا در این زمین‌ها تمایل بییشتری داشته باشند تازمین‌های بافت بسته.»
درمنطقه ۱۸ مساحت برخی زمین‌ها از جمله زراعی و کشاورزی بسیار زیاد است. آیا در مورد این زمین‌ها نیز قانون ۷۰ به ۳۰ اعمال می‌شود یا تفاوت‌هایی دارد؟ حائری در پاسخ به این سؤال توضیح می‌دهد که قبل از اجرای پروژه‌های شهرسازی، طرح‌های مطالعاتی به اجرا درمی آیند تا همه شرایط در زیرپهنه لحاظ شود. وی ادامه می‌دهد: «طبق قانون اصلاحیه شماره ۱۰۱ تفکیک کاربری شهرداری‌ها، اگر زمین‌های بزرگی که در منطقه وجود دارند دارای کاربری‌های زراعی، باغی و کشاورزی باشند، باز هم این درخواست برای مالکانی که قید دارند آن را تغییر کاربری دهند و... در کمیسیون ماده ۵ شهرداری مطرح می‌شود تا درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

با توجه به کاربری این اراضی، قانون تکلیف این زمین‌ها را روشن کرده و امکان تغییر کاربری این زمین‌ها وجود ندارد، اما باقیمانده اراضی که بایر و غیرزراعی هستند، اگر مالکان و ذینفعان تمایل داشته باشند آن را تفکیک کنند و بسازند، طبق قانون ۲۵ درصد از آن باید صرف خیابان‌سازی کنند و ۲۵ درصد دیگر به ساخت خدمات و سرانه‌های هفت‌گانه آموزشی و... اختصاص یابد و باقیمانده زمین دراختیار مالکان برای گرفتن پروانه ساختمانی قرار می‌گیرد.»

پروژه «آرام» نمونه‌ای از قانونمداری است

معاون معماری و شهرسازی منطقه ۱۸ درجواب این پرسش که چرا در برخی از پروژه‌هایی که در این محدوده به بهره‌برداری رسیده مدرسه‌سازی که جزء سرانه‌های آموزشی است دیده نشده عنوان می‌کند: «اکثر این موارد درگذشته اتفاق افتاده و پروانه ساختمانی‌شان مربوط به گذشته است، اما به شهروندان این اطمینان را می‌دهیم که در دوره جدید مدیریت شهر تهران و به دستور شهردار تهران تأمین سرانه‌های موردنیاز شهروندان با دقت و حساسیت بالایی دنبال می‌شود و البته درهمین مدت زمان شاهد اجرای پروژه‌های خوبی در منطقه ۱۸ هستیم که در بارگزاری سرانه‌های موردنیاز اهالی، ساخت مدرسه به‌عنوان یکی از نیازهای ضروری ساکنان پیش‌بینی شده است.»

او به نمونه‌هایی از پروژه‌هایی که در پروانه ساختمانی آنها به ساخت مدرسه توجه شده اشاره می‌کند و می‌گوید: «پروژه مسکونی «آرام» نمونه‌ای از قانونمداری و صیانت واقعی از حقوق شهروندان است که در دوره مدیریت جدید تهران کلید خورده است. در این پروژه که در خیابان شهید منصورعمرانی و ناحیه ۲ شهرداری منطقه ۱۸ درحال اجراست، ایجاد سرانه آموزشی از جمله مدرسه لحاظ شده و به جز این در بزرگراه شهید آیت‌الله ‌سعیدی و در محدوده محله بهداشت، در خانه باغ غیاثی و همچنین در پارکینگ عزیزی واقع در شهرک ولی‌عصر(عج) با جدیت به تأمین سرانه آموزشی از جمله مدرسه تأکید و توجه شده است.»

بسته‌های تشویقی برای ساکنان بافت فرسوده

این‌طور که معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه ۱۸ توضیح می‌دهد؛ صدور پروانه ساختمانی، تعداد طبقات و تراکم آن به مسائل مختلفی بستگی دارد، مثلاً صدور پروانه ساختمانی ۴ طبقه، ۵ طبقه یا ۷ طبقه به نسبت قرارگیری پهنه آن پلاک، وسعت، مساحت ملک، عرض گذر، تجمیعی بودن یا نبودن، قرارگیری در بافت فرسوده و ناپایدار و... صادر می‌شود.
از «حسین حائری» می‌پرسیم که آیا هنوز بسته‌های تشویقی برای ساکنان بافت فرسوده وجود دارد یا خیر که پاسخ می‌دهد: «خوشبختانه ستاد بازآفرینی شهر تهران یکسری موارد تشویقی در نظر گرفته و به مناطق ابلاغ شده تا شهروندانی را که تمایل به ساخت‌وساز در بافت فرسوده دارند، به این کار ترغیب کند. به‌عنوان مثال ارائه تخفیف در عوارض صدور پروانه، تراکم تشویقی، پرداخت وام بافت فرسوده و ارائه تسهیلات بانکی، پرداخت ودیعه مسکن، تخفیف صددرصدی حفاری برای انشعاب آب، برق، گاز، تلفن و... که با توجه به تقسیم‌بندی یک یا چند پلاک فرسوده برای هر متقاضی متفاوت است. شهروندان می‌توانند همه روزه درساعت‌های اداری به دفاتر توسعه محله یا دفاتر خدمات شهرسازی در نواحی هفت‌گانه مراجعه کنند تا در جریان جزئیات این بسته تشویقی قرار گیرند.»

۴۵۵ پروانه ساختمانی در سال گذشته و ۱۳۷ پروانه ساختمانی از ابتدای امسال تا پایان شهریور صادرشده که از کاهش میزان ساخت‌وساز در منطقه ۱۸ حکایت دارد، ضمن اینکه شرایط کنونی و بحران کرونا و همچنین افزایش قیمت و تورم در کاهش میزان تقاضا برای دریافت پروانه ساختمانی تأثیرگذار بوده است.

۲۲ طبقه آپارتمان، حداکثر تعداد تراکمی است که در منطقه ۱۸ دیده شده و پروانه ساختمانی آن مربوط به سال ۱۳۸۸ بوده که از آن سال به بعد نمونه مشابهی نداشته است.

کد خبر 560548 برچسب‌ها مسکن - انبوه سازی همشهری محله مدرسه و مدارس منطقه ۱۸

دیگر خبرها

 • برای سالروز تولد فاطمه معتمدآریا و یک آرزو
 • لیست خانه‌های خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت
 • فاطمه معتمدآریا از کلاه قرمزی تا آشپزباشی + بیوگرافی و ازدواج
 • تحویل زمین به ۱۳۵ هزار متقاضی برای ساخت مسکن ملی
 • بنی‌گانتز: نتانیاهو آینده این رژیم را به خطر می‌اندازد
 • اسلامی خبر داد: تحویل زمین برای ساخت مسکن ملی به ۱۳۵ هزار متقاضی
 • اسلامی: تحویل زمین برای ساخت مسکن ملی به ۱۳۵ هزار متقاضی
 • وزیر راه و شهرسازی: لیست خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است
 • آخرین اخبار وزیر راه و شهرسازی از تحویل مسکن‌های ثبت‌نامی و مالیات از خانه‌های خالی
 • تحویل زمین برای ساخت مسکن ملی به ۱۳۵ هزار متقاضی
 • پیام آیت‌الله نوری همدانی به چهاردهمین دوره مسابقات سراسری «دارالقرآن امام علی (ع)»
 • تبیین حکومت مهدوی و سعادت بشری در برنامه «عطر عاشقی»
 • اسلامی: امیدواریم ۴۰۰ هزار واحد طرح ملی مسکن را به موقع تحویل دهیم
 • کرونا فیلمبرداری «باد بر می‌خیزد» را متوقف کرد
 • کرونا ادامه فیلمبرداری «باد بر می‌خیزد» را به تعویق انداخت
 • فارس من| مصوبه الحاق روستای همت آباد به مشهد بین فرمانداری و شورای عالی شهرسازی سرگردان است
 • نشست «سبک زندگی الهی با الگوگیری از رسول اکرم(ص)»
 • آغاز جدایی
 • اسلامی : بخش مسکن از افزایش قیمت دلار آسیب دید