گزارشی از تجهیزات داعش در باغ‌موزه دفاع مقدس و ابزار و ادواتی که دیدن آن‌ها می‌تواند برق از سرتان بپراند را در این مطلب بخوانید.

به گزارش شریان نیوز،همین اول کار خیال‌تان را راحت کنیم. قرار نبوده و نیست مثل سال گذشته شود که عوامل فیلم «به وقت شام» با اسب و شمشیر راهی یکی از مناطق تهران شدند تا فیلم را تبلیغ کنند.

نه! این مرتبه ادوات واقعی داعشی‌ها قرار است در تهران به نمایش در بیاید.

آن‌طور که در صفحه اینستاگرام باغ‌موزه دفاع مقدس آمده به‌زودی و در همین شهریور ادوات غنیمتی از جنگ و مبارزه با یکی از مخوف‌ترین گروه‌های تروریستی تاریخ بشر در محل باغ‌موزه واقع در تپه‌های عباس‌آباد به نمایش درخواهد آمد و شما می‌توانید از نزدیک به تماشای خودرو‌ها و ادوات این گروهک شیطانی بروید. نمایشگاه قرار است ظرف چند روز آینده افتتاح شود. در این گزارش کمی درباره این ادوات حرف زده‌ایم. اگر طالب اصل ماجرا هم هستید بروید و صفحه اینستاگرام باغ‌موزه را پیدا کنید و ویدئوی کوتاهی از همین ادوات را تماشا کنید.

فکرش را بکنید. انداخته‌اید توی اتوبان همت و دارید به سمت غرب می‌روید و نرسیده به اتوبان مدرس، جایی که در حال عبور از ضلع جنوبی تپه‌های عباس‌آباد هستید، چند متر بالاتر و آن‌سوی نرده‌ها چشم‌تان می‌خورد به چند زره‌پوش درب و داغان. یکی مشکی است و دیگری به رنگ سفید که سپری فلزی کل خودرو را پوشانده و بخش‌هایی از رنگ پرچم سوریه رویش دیده می‌شود. حالا جالب است بدانید این صحنه‌ای که ترسیم کردیم فقط یک صحنه خیالی نیست و عین واقعیت است. بالاتر از سطح اتوبان همت و روی تپه‌ها، مجموعه باغ‌موزه دفاع مقدس قرار دارد و آنچه هم که ما دیده‌ایم عین واقعیت است.

قضیه از این قرار است که به ابتکار ستاد کل نیرو‌های مسلح، بخشی از بقایای به‌جا مانده از درگیری با نیرو‌های داعش در سوریه و عراق جمع‌آوری شده و به تهران انتقال یافته تا در باغ‌موزه دفاع مقدس به نمایش در آید. هرچند مسؤولان باغ‌موزه فعلا تمایلی به انتشار رسمی این موضوع ندارند و از تهیه گزارش درباره این ادوات ممانعت به عمل می‌آورند، اما به احتمال زیاد این ادوات که عمدتا هم تکه و پاره و منفجر و مچاله هستند به عنوان اسناد بخشی از جنگ این چند سال اخیر ما با تروریسم در باغ‌موزه ماندگار خواهند شد. این شکلی همان طور که الان ما به این محل می‌رویم و با بخشی از وقایع سال‌های جنگ آشنا می‌شویم، نسل‌های بعد و فرزندان ما و شما هم به این محل می‌روند و با واقعیت بخشی از جنگ این سال‌های ما با تروریسم و داعش و دیگر گروه‌های ریز و درشت سلفی آشنا خواهند شد.

عمده این ادوات، خودرو‌ها و نفربر‌ها و کامیون‌هایی هستند که بعضا از ارتش سوریه به غنیمت گرفته شده و دست داعش افتاده بودند و حالا بعضی از آن‌ها دوباره دست ایرانی‌ها افتاده‌اند و مسؤولان نظامی هم در یک اقدام با پیوست فرهنگی این‌ها را به تهران منتقل کرده‌اند تا هم به عنوان سند و مدرک و هم به عنوان یک جاذبه گردشگری از نوع جنگ از آن استفاده کنند.

بخش قابل‌توجهی از این ادوات خودرو‌هایی هستند که با زره‌های دست‌ساز به زره‌پوش تبدیل شده‌اند. زره‌پوش‌هایی که قرار بوده داعشی‌ها را از گزند سلاح‌های ضدزره و سنگین و نیمه‌سنگین محافظت کند، ولی ظاهرا سرکنگبین صفرا فزوده و حالا تکه‌پاره و مچاله در قلب تهران روی تپه‌های عباس‌آباد جمع شده‌اند تا در روز‌های آینده، میزبان چشم‌های متعجب تماشاگران باشند. احتمالا نمونه مشابه این خودرو‌های زره‌پوش را در فیلم «به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا هم دیده باشید.

به جز این زره‌پوش‌های مخوف البته چند فروند لاشه هواپیما هم وجود دارد. هواپیما‌هایی که احتمالا غنیمتی از ارتش سوریه بوده که به دست نیرو‌های داعش افتاده و حضرات حتی نام و لوگوی سیاه و مخوف‌شان را هم روی آن‌ها درج کرده بودند. البته این را هم بگوییم که وقتی صحبت از هواپیما می‌کنیم ذهن‌تان سراغ جنگنده‌های مدرن به روز نرود. نه! صحبت از بخشی از ناوگان قدیمی نیروی هوایی ارتش سوریه است که با سقوط بعضی پادگان‌های نظام به دست داعش افتاد. هواپیما‌هایی که بعضا شاید به زحمت امکان برخاستن از روی زمین را هم داشته باشند، اما آنقدر برای داعش مهم بوده که به عنوان بخشی از ناوگان نظامی‌اش روی آن‌ها برچسب اموال بزند! بعضی از رسانه‌های حامی این تروریست‌ها بعضا مدعی شده بودند که داعش با این هواپیما‌ها پرواز هم کرده؛ راست یا دروغش را خداوند‌ می‌داند!

در ادامه این را هم بگوییم که این‌ها نه یک هواپیمای جنگی سالم بلکه بقایای متلاشی شده هستند، چرا که ارتش سوریه بعد از این‌که این وسایل پرنده به دست داعش افتاد اقدام به بمباران آن‌ها کرده بود. روی همین حساب هم اگر بعد از افتتاحیه رفتید و با لاشه و بقایایی روبه‌رو شدید که یک بال ندارد و کابین خلبانش سوراخ سوراخ است و بدنه‌اش هم آبکش شده تعجب نکنید. تا جایی که می‌دانیم دو فروند از این لاشه هواپیما‌ها قرار است میزبان چشمان گرده شده شما در روز‌های آینده باشند.

خب کــــه چـــی؟
ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که داعش برای چه هدفی دست به ساخت و طراحی چنین خودرو‌هایی می‌زند. اجازه بدهید کمی به عقب‌تر برگردیم. حمله انتحاری یکی از راه‌هایی است که تروریست‌های داعشی از آن برای ضربه زدن به جبهه مقابل خود استفاده می‌کنند. وقتی هدف حمله انتحاری، مکان عمومی و افراد غیرنظامی باشد، کمربند انتحاری مورد استفاده تروریست‌ها قرار می‌گیرد. به این شکل که فرد تروریست، کمربندی حاوی مواد منفجره به خود بسته و راهی یک مکان عمومی پرجمعیت می‌شود. با منفجر شدن کمربند، انفجار بزرگی روی داده و تعداد زیادی از مردم غیرنظامی جان خود را از دست می‌دهند.

در مواقعی هم نیرو‌های داعش برای گرفتن جان نظامیان از حمله انتحاری استفاده می‌کنند. در چنین مواقعی دیگر کمربند انفجاری محلی از اعراب ندارد. در این حالت، خودرو از مواد منفجره پر و در ادامه هم راهی یک منطقه یا پایگاه نظامی می‌شود. حجم انفجار در این حالت بسیار بیشتر از حالت قبل است با این حال یک تهدید مسلم هم وجود دارد؛ این‌که نظامیان متوجه این حمله انتحاری شده و خودرو را هدف قرار دهند. اینجاست که زره‌پوش کردن خودرو اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در حقیقت، زره‌پوش شدن خودرو یک راه محافظت از خودروی انتحاری تا مرحله رسیدن به هدف است.

داعش برای تولید خودرو‌های انتحاری کارگاه‌های زیادی در سوریه و عراق ایجاد کرده بود. آن‌ها برای این کار از خودرو‌های معمولی شاسی‌بلند استفاده می‌کردند؛ به این شکل که عموما باز کردن ورق‌های فلزی معمولی اطراف اتاق، ورق‌های ضخیم آهنی قرار داده و اتاق و موتور و محفظه جایگذاری مواد منفجره را دوباره پوشانده و جوشکاری می‌کردند.

این ورق‌های ضخیم، قدرت مقاومت خودرو را در برابر تیراندازی‌ها و حتی انفجاری سبک بالا می‌برد و این امکان را برای راننده فراهم می‌آورد که بتواند از میان تیر و شلیک و انفجار، خودرویش را عبور داده و به محل مورد نظر رسانده و آن را منفجر کند.

در تیرماه ۹۶ و طی عملیات آزادسازی موصل، عراقی‌ها با کارگاهی روبه‌رو شدند که داعش در آن خودرو‌های معمولی را تجمیع و به‌طور گسترده اقدام به زره‌پوش کردن آن‌ها می‌کرد تا در عملیات‌های بعدی به عنوان خودرو‌های انتحاری از آن استفاده کند. تکنیسین‌های داعش در این کارگاه، گلگیرها، درها، کاپوت و شیشه‌ها را باز کرده و روی آن‌ها را با ورق‌های آهنی می‌پوشاندند.

جالب است بدانید که حتی پوشش‌هایی هم برای محافظت از لاستیک خودرو در برابر تیراندازی طراحی کرده بودند که نیمی از چرخ را دربرمی‌گرفت. احتمالا برایتان عجیب باشد که بعضا برای این کار از ماشین‌هایی استفاده کرده بودند که در همین ایران قیمت بالایی هم دارد.

منبع: جام جم

برچسب هاعباس‌آباد

منبع: شریان

کلیدواژه: عباس آباد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت shariyan.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «شریان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۱۸۱۶۷۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

سریعترین راه شستشوی کبد چرب با این نوشیدنی

خبر بعدی:

روایت رزمنده عراقی از سال‌‎ها نبرد در جنگ سخت و نرم با داعش

خبرگزاری فارس_سمانه سادات فقیه سبزواری: «اگر تاثیر جنگ نرم را در نابودی دشمن می‌دانستم شاید خیلی زودتر برای مبارزه در این جبهه داوطلب می شدم» این بخشی از سخنان حسن عبادی رزمنده عراقی است که خود را اینگونه معرفی می کند «من سرباز امام زمان (عج) و سرباز ولایت هستم».

 چهره ای آرام و تبسمی بر لب دارد. 31 ساله است و از 15 سالگی جهاد و رزمندگی را تجربه کرده... از مقابله با تجاوز آمریکا در عراق تا مقابله با داعش و امروز در جبهه جنگ نرم با دشمن می جنگد.

زمانی که می خواهد خود را سرباز ولایت معرفی کند چهره اش جدی تر و صدایش تغییر حالت می‌دهد و بلند می گوید: «ما با ولایت زنده ایم تا زنده ایم رزمنده ایم» گویا این شعاری است که همه رزمندگان به آن پایبند هستند.

چهره معصومانه و مظلومی دارد و نمی توانی تصور کنی که نوجوانی و جوانی را در جبهه و مقابله با دشمن سپری کرده است، اما شرایط زندگی و تربیت خانوادگی او را مردی نفوذ ناپذیر تحویل جامعه داده است. گویا اعضای این خانواده همه برای عهده دار شدن رسالتی عظیم و برای دفاع از اسلام روی این کره خاکی قدم گذاشته اند.

از برادرانش که در عراق همچنان رزمنده اند تا مادری که شیرمردانی را در دامن خود پرورش داده و سربند شهادت برپیشانی پسرانش می بندد تا راهی جبهه شوند.

با او همراه می شویم تا آلبوم خاطراتش را ورق بزنیم. با دیدن این عکس ها تمام تصوراتی که پشت یک چهره آرام داریم رنگ می بازد،عکس هایی که سخت ترین شرایط را در جنگ مقابل با داعش را به ثبت می رساند. هنوز تبسمی شیرین بر لب دارد و می گوید بارها به جبهه رفتم تا شهید شوم اما هنوز به این درجه نرسیدم؛ در حالی که بسیاری از همرزمانم عاشقانه راه شهادت را پیش گرفتند و شهید شدند.

زمان حضورش در عراق برای مقابله با داعش به 6 ماه پیش از فتوای آیت الله سیستانی مربوط می‌شود. از منطقه عملیاتی اش در یوسفیه منطقه ای در نزدیکی بغداد و کربلا می گوید و حضورش را در منطقه اینگونه توصیف می‌کند: «یوسفیه منطقه ای بسیار خطرناک است که بین بغداد و کربلا قرار دارد و یکی از خطرناکترین مناطقی محسوب می شود که در حصر داعش بود. آنها می خواستند حضورشان را در کربلا و بغداد تثبیت کنند. 6 ماه جنگ اینگونه بود که یکماه آن را به شناسایی منطقه و نقشه برداری می گذشت و 5 ماه نیز عملیات می کردیم.»

 

آزادی 11 منطقه کوچک و بزرگ از دست داعش

تاریخ بیانگر رشادت ها و دلاوری های جوانانی است که برای دفاع از حریم اهل بیت (ع) در عراق و سوریه مقابل داعش جنگیدند تا این مناطق را آزاد کنند و نگذارند دست آلوده دشمن به حریم قدسی اهل بیت (ع) نزدیک شود.

لحظه ای غرق در تفکر می شود گویا خاطراتش را در ذهنش مرور می کند و ادامه می دهد: در مدت 6 ماه منطقه هایی که در حصر داعش بود را شناسایی کرده و هر بار یک منطقه را از چنگال دشمن در می آوردیم. تقریبا 11 منطقه کوچک و بزرگ در این مدت آزاد شد.

از منطقه کوچکی بین «وساط وکرهول» سخن برایمان می گوید که این منطقه بسیار خطرناک نقطه تمرکز داعش بوده است. منطقه ای که داعش حمله های پیوسته و مستمری داشته است تا اینکه نیروهای کمکی به جمع رزمندگان و مجاهدان پیوسته و توانستند منطقه را از حصر دشمن آزاد کنند.

نقل قولی از ابوعدنان قحطانی یکی از فرماندهان داعش را به خاطر دارد که می گفته است : «ان‌شاءالله ان‌شاءالله یک تا دو روز دیگر بغداد و کربلا به دست داعش فتح می شود» وقتی که این وعده داعش را می شنویم ناخوداگاه ذهنمان به سمت وعده صدام حسین در جنگ تحمیلی سوق پیدا می کند که وعده داده بود تا دو روز دیگر در تهران هستیم و این وعده نه تنها عملیاتی نشد بلکه خودش نیز به دست دولت هایی که او را علیه ایران تحریک کردند اسیر و به بدترین شکل ممکن کشته شد و چه حق است وعده خداوند « و مکرو و مکروالله و الله خیرالماکرین»

عبادی که نام مستعارش صائب است آزاد سازی این منطقه را اینگونه برایمان توصیف می کند:« این منطقه از مناطق صعب العبور، تنگ و کوهستانی است و با توجه به شرایطی که در آن حاکم بود نمی توانستیم ریسک کنیم، به همین دلیل تیم عملیاتی 200 نفره به گروه های 15 نفره تقسیم شدیم و با حملات مستمر دشمن را به زانو در آوردیم» 

در لابه لای خاطراتش به جنگ وسیعی اشاره می کند که در همین منطقه روز دهم رمضان سال 2014 در مدت زمان دو روز رخ داد و روایتش را اینگونه ادامه می دهد: « منطقه خطرناکی بود و داعش تمام منطقه را بمب و مین کار گذاشته بود و جوانان بلد نبودند بمب را خنثی کنند و از طرفی یکی از همرزمان با بی سیم اعلام کرد دو شهید در منطقه مانده و اگر حمله نکنیم نمی توانیم پیکر آنان را به عقب برگردانیم در غیر این صورت این پیکرها توسط داعش قطعه قطعه می شوند.»

در این لحظه اشک از چشمانش در پهنای صورتش سرازیر می شود و بغضش را فرو می برد و روایتش را از فتح اینگونه بیان می کند: در این عملیات خیلی خسته شده بودیم و با دوستانم برای استراحت به خانه ای رفتیم که توسط داعش مین گذاری شده بود یکی از همرزمان گفت این خانه بین 7 تا 10 مین در آن کار گذاشته شده و من راه برای شما باز می کنم و این جوان به شهادت رسید. داعش حتی در رودخانه هم مین گذاری کرده بود و در این مسیر هشت نفر به شهادت رسیدند و من نیز به شدت مجروح شدم. یادآوری این لحظات سخت و شهادت مظلومانه جوانان عرب امانش نمی دهد و کلامش در میان بغض و اشک در هم می پیچد و لحظه ای او را به تامل فرو می برد.

 

بازگشت به رزم بعد از سه سال

رزمنده است و همانگونه که می گوید تا زنده ایم رزمنده ایم در عمل نیز چنین است و با اینکه مدت زمان درمانش حدود 3 سال زمان برده است اما باز هم راهی جبهه شده است گویا منتظر بوده تا بتواند قدمی روی زمین بردارد تا دوباره عازم شود.

عبادی مجاهدتش را اینگونه تعریف می کند: تا سال 2017 مشغول درمان بودم چشم،گوش و زانوی من در عملیات آسیب دیده بود بعد از اینکه وضعیت جسمی ام بهتر شد و توانستم با عصا حرکت کنم، راهی جبهه شدم تا از اسلام و حریم اهل بیت (ع) دفاع کنم و نگذارم خون دوستان شهیدم روی زمین بماند.

پرسشی ذهنم را درگیر کرده که آیا با خود لحظه ای تصور نکرده که اگر دِینی بر عهده اش بوده ادا شده و نوبت دیگران است که ادامه راه را بروند؟ با بیان این پرسش ابروهایش گره می خورد و با لحنی بسیار جدی اینگونه پاسخ می دهد: « هرگز...! حتی یکبار هم با خود تصور نکردم که اگر وظیفه ای هم بوده ادا شده و برای شهادت بسیار مشتاق بودم و هستم و هر بار که اعزام شدم فیض شهادت نصیبم نشد»

 هدف والایش را برای رفتن به جنگ، سربازی امام زمان و پیروی از ولایت فقیه و برای حمایت از مظلومان شیعه می داند و همین تفکر موجب می شود اگر صد سال دیگر هم به حضورش در جبهه نیاز باشد باز هم برای دفاع حق علیه باطل بشتابد.

 

ادامه نبرد با داعش در فضای مجازی

جالب است حالا که جنگ فروکش کرده باز هم سنگرش را حفظ کرده است و دفاع از حریم شیعیان را در جبهه های جنگ نرم و در فضای مجازی ادامه می دهد.

«نزدیک سال 2018 برای مبارزه با داعش در فضای مجازی بازگشتم تا در این جبهه با داعش بجنگم و در همین راستا گروه جنگ نرم تشکیل دادیم شماری خبرنگار، نویسنده و عکاس در گروهایی به نام الراصد و المنظر در کنار یکدیگر جمع شدیم تا بتوانیم فعالیت های شایسته ای در جبهه جنگ نرم داشته باشیم و در این راستا چند سایت منتسب به داعش و گروه های آنان در وایبر در واتساب و تلگرام تخریب شد».

او معتقد است که مبارزه در جنگ نرم تاکتیک های خودش را می طلبد و تاثیر آن فراتر از جنگ سخت است. 

عبادی در توصیفی که از جنگ نرم دارد، بیان می کند: در این جبهه نقشه های دشمنان خنثی و از رشد افکارشان در جامعه جلوگیری می شود. به طور مثال بیش از پنج پایگاه بزرگ و فعال در فضای مجازی که توسط عوامل داعش فعالیت می کردند منهدم شده و با تاکتیک های مخصوص جنگ نرم جوانان و نوجوانانی که در دام داعش گرفتار شده بودند، رها شدند.

این رزمنده عراقی به کمین نیروهای داعش اطراف موصل اشاره دارد و می گوید: با تاکتیک های خاص جنگ نرم توانستیم دشمن را از این منطقه متواری کنیم. همچنین با ایجاد پایگاه های فرهنگی برای جوانان در فضای مجازی به تولید محتوا پرداختیم.

 او به فعالیت های مختلف و متنوعی در جنگ نرم اشاره دارد و می گوید: «هریک از این فعالیت ها تاثیری شگرف دارد که شاید در جنگ سخت نمی توانیم به چنین دستاوردی دست یابیم که از آن جمله می توان به تشکیل گروه فتوشاب و تصویر سازی اشاره کرد که گاهی انتشار یک عکس در فضای مجازی فراتر از یک موشک دوربرد عمل می کند.»

عبادی با لبخندی خاصی توام با آرامش به سخنانش ادامه می دهد و می گوید: من همچنان در سنگر هستم و زیر سایه حضرت معصومه(س) در جنگ نرم با داعش مبارزه می کنم و از حضرت معصومه (س) می خواهم این توفیق را برایم پایدارکند. 

از او می خواهم کاربرد جنگ نرم را بیشتر توضیح دهد که به نا آرامی های گاه و بی گاه عراق اشاره و بیان می کند: داعش پس از اینکه در جنگ سخت و جنگ نرم شکست خورده است دنبال جنگ بدون عنف که همان تظاهرات است می رود تا بتوانند افرادی را به خیابان بکشانند و هرج و مرج کنند. اغتشاشات و مشکلات عراق فتنه های طراحی شده آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی است و ایران همواره به عنوان دوست و برادر ما بوده و هست که مصداق آن همان حضور میلیونی برادران ایرانی به مناسبت اربعین در عراق است و ما خالصانه هرسال از آنان پذیرایی می کنیم و امیدواریم به زودی ویروس کرونا از جهان ریشه کن شود تا شاهد حضور زائران ایران در عراق باشیم.

این سرباز مدافع حرم بزرگترین دغدغه اش را عمل به سفارش های رهبر معظم انقلاب می داند که بر مبارزه در جنگ نرم و توجه به جوانان توصیه کرده اند و نقش ولی فقیه را در پیروزی علیه داعش را اینگونه بیان می کند: «نظریه ولایت فقیه از دیرباز بوده ومتصل به ولایت رسول الله است و شیعیان به رهبری نیاز دارند که تابع نظریه ولی فقیه است»

تفکر بسیج در ایران از مرزها گذشته و جوانان بسیاری مانند حسن عبادی از این تفکر پیروی می‌کنند و با جان و دل فریاد می زنند:  «ما با ولایت زنده ایم تا زنده ایم رزمنده ایم».

انتهای پیام/78005*40

دیگر خبرها

 • عراق| دستگیری یک تروریست داعشی هنگام فرار از یک جزیره
 • پیام قاتل معلم فرانسوی برای داعش در سوریه: دعا کنید خدا شهادتم را بپذیرد
 • هلاکت فرمانده ارشد داعش در کرکوک
 • استخدام برنامه نویس مسلط به Python و مهندس برق و الکترونیک در تهران
 • از جشن دانشجویان در کشت و صنعت مغان تا کارشکنی دولت در ابطال واگذاری هفت‌تپه
 • دغدغه‌های دانشجویان در هفته‌های کرونایی / از جشن دانشجویان تبریزی در کشت و صنعت مغان تا کارشکنی دولت در ابطال واگذاری هفت‌تپه
 • طرز تهیه بروسکتا پنیری
 • طرز تهیه ترشک انار خانگی به سبک بازاری
 • 12 کاربرد جالب یخ
 • واکاوی تداوم بلاتکلیفی رسوب خوراک دام در بنادر/نتیجه سفر تیم مدیران ارشد دولتی به بندر عباس چه بود؟
 • « من عباس توام » منتشر می‌شود
 • طرح استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد
 • بازدید رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از اداره کل پزشکی قانونی شهرکرد
 • تولید ماهانه ۲۵۰ هزار لیتر الکل در شرکت نیشکر هفت تپه
 • پل خواجو ؛ همه چیز درمورد یادگار بی‌نظیر دوران صفوی
 • استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس کلید خورد
 • تهیه استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس
 • هشدار جدی به هواداران پرسپولیس درباره سهام باشگاه
 • درگذشت حاج عباس خبوشانی مداح پیشکسوت بر اثر کرونا