رویداد۲۴ تحول در نظام مالیاتی و حذف معافیت‌های مالیاتی بیجا یکی از مهم‌ترین خواسته‌های فعالان کسب‌وکار‌های اقتصادی است؛ به‌گونه‌ای که با اتکا بر سیستم‌ها و زیرساخت‌های اطلاعاتی، افزایش پوشش مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، نظام مالیاتی به سمت عدالت حرکت کرده و با تمرکز بر دریافت مالیات از بخش خدمات به‌خصوص بخش‌هایی که تحت پوشش مالیات نیستند، فشار بر بخش تولید و صنعت در حوزه مالیات کاهش یابد.


یکی از الزامات و پیش‌نیاز‌های تحرک تولید به‌ویژه در شرایط فعلی، رفع مشکلات و چالش‌های واحد‌های تولیدی در بخش‌های مختلف به‌ویژه حوزه مالیات است. آثار منفی مستقیم و غیرمستقیم مالیات در توسعه تولید و فعالیت‌های اقتصادی در کشور، ضرورت اصلاح و تصویب قوانین و مقررات و فرآیند مالیات‌ستانی در راستای کاهش فشار بر تولید را دو چندان می‌کند.
مالیات کلید تحولات بنگاه‌ها

عدم انعطاف مالیاتی و عدم هماهنگی با شرایط اقتصادی، عاملی است که برای کسب‌وکار‌ها چالش‌زا شده است چراکه نظام مالیاتی از انعطاف و پویایی لازم با توجه به شرایط متغیر اقتصادی و وضعیت متفاوت بنگاه‌های اقتصادی برخوردار نیست.

معاون سابق وزیر اقتصاد و دارایی با بیان این مطلب به طرح پیشنهاد حذف معافیت‌های مالیاتی پرداخت و گفت: به جریان درآمدن سیستم ورود مالیات به عرصه تولید راهکاری است که توسعه این بخش را تضمین می‌کند.

به گفته حیدر مستخدمین حسینی، هیچ کارشناس اقتصادی نیست که بر اخذ مالیات از گروه‌های مختلف در چارچوب قوانین کشور تاکید نداشته باشد و اصل پذیرش مالیات نکته‌ای نیست که کارشناس آن را قبول نداشته باشد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نکته‌ای که باید در استمرار آن گفته شود، حذف معافیت مالیاتی است تا ظرفیت مالیاتی کشور به درستی تبیین و به نمایش درآید. این اصلی است که مقامات مالیاتی ارقامی درستی از معافیت‌های مالیاتی ندارند و با عدد و ارقام متفاوت مواجه هستند و این برهم ریختگی یکی از موانعی است که نمی‌گذارد جریان سازی در راستای تامین نیاز تولید و سرمایه گذاری در بخش‌های خدمات و تولید به درستی هدایت شود.
انحراف در تخمین بودجه با ظرفیت مالیات‌های ناشناخته

مستخدمین حسینی ادامه داد: تمام انحراف‌های تخصیصی و عدم حمایت از بخش‌های تولید ناشی از آن است که ظرفیت مالیاتی کشور هنوز ناشناخته است و از این رو تخمین بودجه‌های مالیاتی به دولت همیشه با انحراف جدی روبروست.

وی گفت: وضعیت معافیت‌های مالیاتی بایستی تعیین تکلیف شود، در حال حاضر مشخص نیست کدام نهاد‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند بنابراین پیشنهاد می‌شود از کل اقتصاد ایران مالیات اخذ شود و با توجه به ویژگی‌ها و آورده مربوطه به هر مجموعه معافیت مالیاتی تعلق گیرد. این موضوع به تحقق شفافیت در اقتصاد کشور نیز کمک می‌کند.

معاون اسبق وزیر اقتصاد و دارایی تاکید کرد: باید برای خروج از این بحران معافیت‌های مالیاتی حذف شود، اما بعد از این حذف دولت می‌خواهد به بخشی از فعالیت ها، معافیت مالیاتی بدهد؛ یعنی از یک دست مالیات را بگیرد و به دست دیگری بدهد و ارقام مورد نیازشان را پرداخت می‌کند. این به طور دقیق زمانی انجام می‌شود که ظرفیت مالیاتی کشور به درستی مشخص می‌شود، بودجه نویسان، نمایندگان مجلس به درستی از ظرفیت مالیاتی مطلع باشند و در همین چارچوب اقدامات را انجام دهند.
کمک‌های جانبی با معافیت‌های مالیات در کشور

وی تصریح کرد: در این زمان است که می‌توان ادعا داشت، معافیت‌های حوزه مالیاتی در یک ردیف مستقل دیده می‌شود و می‌توان گزارش داد که این میزان از ارقام جهت کمک‌های جانبی به مردم، موسسات، نهادها، معافیت مالیاتی داده شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: این معافیت در تولید برای شروع سرمایه گذاری هاست، به خصوص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته. دولت تعیین می‌کند برای حوزه سرمایه گذاری تا چه زمانی مناطق ویژه و آزاد معاف از مالیات هستند. این شرایط می‌تواند برای تولید کننده زمانی باشد که در این مرحله خود را بیابد.
معافیت موضوعی و بخشی مالیات

دولت‌ها باید از معافیت‌های مالیاتی برای تشویق فعالیت‌های تولیدی-اقتصادی خاص و در مناطقی خاص از کشور استفاده کند. در حال حاضر برخی از این معافیت‌ها ضرورت خود را از دست داده که باید اصلاح شود. قوانین و مقررات مالیاتی فعلی حاوی معافیت‌های گسترده‌ای بوده و این معافیت‌ها به منظور تأمین اهداف اقتصادی، اجتماعی توسعه منطقه‌ای در قالب معافیت‌های پایه درآمدی، معافیت موضوعی و بخشی، معافیت‌های منطقه‌ای و … اعطا شده است.

این کارشناس اقتصادی درباره چگونگی رونق تولید در سال ۹۸ گفت: برای دست یافتن به این مهم توجه به چند نکته الزامی است و یکی از این الزامات آن است که فضای کسب و کار از تمام محدودیت‌هایی که دولت در طول سال‌های گذشته وضع و مجلس مصوب کرده خارج شود.

ازسوی دیگر به اعتقاد مستخدمین حسینی موضوعی که برای رونق تولید باید به آن توجه کرد اصلاح اعطای تسهیلات توسط نظام بانکی است. با تغییر سیاست‌های پولی باید آرام آرام نقدینگی‌ها در اختیار تعداد بیشتری از مردم قرار گیرد تا امکان سرمایه‌گذاری بیشتر فراهم شود.
مالیات از جنس بی افزودگی

معاون اسبق وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به رونق تولید باید تولید فعلی را حفظ کرد، بیان داشت: سپس باید برای افزایش و رونق تولید باید روش‌های جدیدی را در نظر گرفت که یکی از آن‌ها قرار دادن منابع در اختیار صنایع است.

دغدغه‌های صاحبان صنعت با گذشت بیش از یک دهه از اجرای آزمایشی قانون مالیات ارزش‌افزوده هنوز هم رفع نشده است. مستخدمین حسینی با بیان این مطلب ادامه داد: نظام مالیاتی به‌دلیل برخورداری از ضعف‌های ساختاری همچنین عملکرد نامتناسب دریافت مالیات در عمل به معضلی جدی برای صاحبان صنایع و تولید کشور بدل شده است.

وی تاکید داشت: فشار مضاعف بر تولیدکننده در صورت قطع اخذ مالیات در زنجیره عرضه کالا‌ها و خدمات است نکته‌ای که هیچ گاه در تبیین و اجرای آن تاکید نشده بود، اما متاسفانه برخلاف برنامه پیش بینی شده در حال اجراست.
مالیات بر ارزش افزوده و کسب درآمد دولت

مستخدمین حسینی با اشاره به اینکه در اولین قدم در اجرای مالیات بر ارزش افزوده با مالیات ۳درصدی، با همکاری تولید دولت توانست در این مسیر بدون اخلالی حرکت کند گفت: امروز شرایط تغییر کرد. ارقام‌های مالیات بر ارزش افزوده به ۹درصد رسید و این برای تولید ظلم مضاعف است، چراکه خلاف وعده گذشته مالیات چند برابر از تولید بیشتر دریافت می‌شود. اکنون مالیات بر ارزش افزوده که دوران آزمایشی خود را سپری کرده اکنون باید به طور جامع و صحیح اجرا شود. هدف دولت کسب درآمد از محل دریافت ارزش افزوده نباشد بلکه هدف جلوگیری از قاچاق باشد.
تبعیض در اخذ مالیات

در همین حال یک تولید کننده فعال در یکی از شرکت‌های دانش بنیان می‌گوید: هیچ تولید کننده و فعال اقتصادی مخالف پرداخت مالیات نیست، اما با این اصل مخالف است که در ازای اخذ مالیات هیچ شرایطی برای توسعه فعالیت خود از دولت دریافت نمی‌شود این در حالی است که بر هیچ کسی پوشیده نیست، مالیات یکی از نیاز‌های اساسی دولت‌ها برای تداوم و چرخش چرخ اقتصادی است، اما سالهاست تولیدکنندگان با موضوعی به نام تبعیض مالیاتی مواجه هستند.

امیر مهدی نبی، جوان دانش آموخته در بهترین دانشگاه‌های دنیا و صاحب کسب و کاری که طبق برآورد‌های سایر کشور‌ها می‌تواند کسب رقم بسیار بالایی برای دولت داشته باشد، در خصوص نحوه دریافت مالیات در سیستم اجرایی کشور در مقایسه با سایر کشور‌های پیشرفته گفت: برخی شرکت‌ها با لابی گری، جرائم مالیاتی خود را برداشته اند، شرکت‌هایی در کشور وجود دارند که در مناطق ویژه و آزاد از مالیات معاف می‌شوند، سپس فعالیت خود را در شهر‌های بزرگ ادامه می‌دهند. سازمان امور مالیاتی باید برای مقابله با این نوع معافیت‌ها به صورت فوری و با اعمال جریمه وارد صحنه عمل شود. این مساله بازگوکننده ضعف پوشش نظام مالیاتی، تبعیض مالیاتی و فرار مالیاتی است. منبع: اقتصاد24 خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

کلیدواژه: رویداد24 معافیت های مالیاتی مالیات فرار مالیاتی جلوگیری از فرار مالیاتی نظام مالیاتی کاهش فشار بر تولید مالیات بنگاه ها حذف معافیت مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۱۸۱۶۷۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

مردم استان اردبیل در پازل همدلی مشارکت کنند

خبر بعدی:

۶۰۰ میلیارد تومان مازاد وصولی مالیات استان کرمان است/ استاندار: هر میزان از این رقم به استان برگردد در ورزش هزینه می‌شود

گروه استان‌ها- استاندار کرمان گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۶۰۰ میلیارد تومان مازاد وصولی مالیات داشتیم که هر میزان آن به استان برگردد در ورزش هزینه می‌شود. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، محمدجواد فدائی امشب در دیدار با علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی با تبریک هفته تربیت بدنی و ورزش اظهار داشت: امیدواریم آینده ورزشی بسیار خوبی برای استان کرمان در این هفته رقم بخورد.

وی با بیان اینکه "تلاش کردیم شاخص‌های ورزش در استان کرمان توسعه پیدا کند" افزود: توسعه اماکن ورزشی استان را با جدیت پیگیری کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا بهبود پیدا کند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه مقایسه فعالیت‌های انجام شده با سال قبل را همیشه در دستور کار داریم تا وضعیت استان بهتر شود گفت: سال گذشته هزار میلیارد تومان مازاد وصولی مالیات در استان کرمان داشتیم اما این پول به استان برنگشته است.

وی با بیان اینکه "در 6 ماهه نخست سال جاری 600 میلیارد تومان مازاد وصولی مالیات داشته‌ایم که تلاش می‌کنیم تا مبلغی به استان برگردد" افزود: به هر میزان که از مازاد وصولی مالیات به استان برگردد در ورزش هزینه خواهیم کرد.

فدائی با اشاره به اینکه گزارشی از مصوبات جلسات قبل در حوزه ورزش وجود ندارد که چه میزان آن اجرایی شده است گفت: از توسعه ورزش در استان به‌ویژه ورزش کشتی استقبال می‌کنیم.

مسابقات بین‌المللی کشتی جام "شهید سپهبد سلیمانی" در کرمان برگزار می‌شود ورزش کرمان به جایگاه واقعی خود در سطح کشور نرسیده است ورزشکاران کرمانی مشکلات خود را با نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان در میان گذاشتند

وی با بیان اینکه "بنگاه‌های اقتصادی استان پای کار هستند و تاکنون هم هر زمان از آنها خواسته‌ایم کمک کردند" افزود: فرمانداران زمینه راه‌اندازی هیئت‌های ورزش کشتی در شهرستان‌های استان را فراهم کنند.

استاندار کرمان گفت: با برگزاری مسابقات کشتی در سطح ملی و بین المللی در استان کرمان با نام و یاد سردار سلیمانی کاملا موافقم و همکاری لازم را خواهیم کرد.

انتهای پیام/511/س

دیگر خبرها

 • تهدید مضاعف روبات‌ها در دوران افزایش بیکاری بابت کرونا
 • مالیات صادرات کالای غیرنفتی و کشاورزی به شرط بازگشت ارز صفر می‌شود
 • معاون وزیر بهداشت: ۲ هزار تخت جدید به بخش مراقبت‌های ویژه افزوده می‌شود
 • استخدام مدیر مالی و حسابداری با حداقل مدرک کارشناسی در تهران
 • بیمه و مالیات کمر به حذف مطبوعات بسته اند
 • اجرایی شدن آیین‌نامه اخذ مالیات از منازل خالی در انتظار اقدام دولت
 • ترامپ: ورود ویروس از چین تقصیر من نیست!/بایدن: ترامپ گفته من مالیات نمی‌دهم،چون می‌دانم فرار کنم
 • صادرات فرش ارزش افزوده بسیار بالایی به همراه دارد/ در زمینه تجاری سازی برند جهانی فرش ساروق کار نشده است
 • الزام دولت به مقابله با سفته‌بازی در بازار مسکن| ضرورت اعمال مالیات بر عایدی سرمایه
 • وام 6 میلیونی دولت توهین به تولیدکنندگان است/ بی‌عدالتی مالیاتی در شرایط تحریم و کرونا بزرگترین ضربه به صنوف
 • مشکلات مردم را باید با تلاش مضاعف حل کنیم
 • پیام مالیاتی برای جایگاه داران سوخت
 • آثار رادیویی دفاع مقدس باید در سطح ارزش شهدا باشد نه کمتر
 • جبران کسری بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی
 • ضرورت معافیت قطعات هواپیما از عوارض گمرکی/ شرکت‌ها موافق افزایش قیمت بلیت نیستند
 • ضرورت معافیت قطعات هواپیما از عوارض گمرکی/شرکت ها موافق افزایش قیمت بلیت نیستند
 • توجه به طرح‌های کنترل و بهره‌گیری از روان‌آب‌ها
 • ۲۵۵ بیمار به شمار مبتلایان به کرونا در کردستان افزوده شد
 • نوشیدنی پرطرفداری که مرگ تدریجی شما را رقم می‌زند