اعمال تحریم‌ها و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره اقتصادی تنها اقدامی است که ترامپ می‌تواند علیه ایران صورت دهد و هرگز از ترس حمله این کشور به پایگاه‌های آمریکایی در منطقه که در تیررس موشک‌ها و پهپاد‌های رادارگریزش قرار دارند، وارد جنگ با ایران نمی‌شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» نوشت: از عادت‌های «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان نیست که نصیحت کند بلکه او انتقاد‌های بسیار تندی علیه دشمنانش و همچنین دشمنان محور مقاومت مطرح می‌کند، ولی او در سخنرانی اخیرش در عصر جمعه، که به‌مناسبت درگذشت استاد علامه «حسن کورانی» ایراد کرد، این قاعده را هنگامی شکست که به عربستان سعودی و امارات ــ طرف‌های اصلی جنگ جاری در یمن ــ تأکید کرد که کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای محافظت از این دو کشور و اقتصاد و تأسیسات نفتی‌شان از حملات موشکی و پهپادی انصارالله، متوقف کردن جنگ در یمن است؛ چرا که این گام، شرافتمندانه‌تر از تحقیر‌های آمریکایی است.نمی‌دانیم که آیا مقامات دو کشور سعودی و امارات به این نصیحت گوش فرا می‌دهند یا خیر، ولی آنچه متذکر شد یک واقعیت است؛ چرا که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هرگز وارد جنگی علیه ایران، به‌امید یک پیروزی برای عربستان سعودی و انتقام از حملاتی نمی‌شود که ایران متهم به انجام آن‌ها علیه تأسیسات نفتی «بقیق» و «حریص» شده است. طبق ارزیابی بیشتر کارشناسان غربی، در نتیجه این حملات، تولید نفت سعودی به نصف کاهش یافته است.

تمام همّ و غم ترامپ باج‌خواهی از تمامی کشور‌های عربی حوزه خلیج‌فارس و دستیابی به میلیارد‌ها دلار از درآمد‌های نفتی این کشور‌ها به‌بهانه حمایت از آن‌ها است، و زمانی که این کشور، یا برخی از آنها، در معرض خطرات قرار می‌گیرند (در کمک‌کردن) طفره می‌رود و تعلل می‌کند و توییت‌ها و اظهاراتی متناقض مطرح می‌کند و هر از گاهی می‌گوید که به حمایت از احدی متعهد نشده است و هر از گاهی نیز بهانه می‌آورد و می‌گوید در انتظار نتایج تحقیقات برای مشخص کردن اماکنی است که از آنجا موشک‌ها و پهپاد‌ها شلیک شدند.

حتی دولت فقیر و مقروض بحرین، که با بحران‌های اقتصادی دست به گریبان است، از باج‌خواهی‌ها در امان نمانده است. موضوع قابل توجه این است که ترامپ در جریان سفر اخیر «شیخ سلمان بن حمد بن عیسی آل‌خلیفه» ولیعهد بحرین به واشنگتن، برای فروش سامانه موشکی «پاتریوت» به‌ارزش بیش از ۱۲ میلیارد دلار به بحرین اصرار کرد. شکست و ناتوانی سامانه دفاع موشکی پاتریوت، که از بارزترین تسلیحات آمریکایی است در مقابله با پهپاد‌ها و موشک‌های یمنی ثابت شده است و بیشتر کشور‌های همپیمان آمریکا، و اخیراً ترکیه موشک‌های «اس ۴۰۰» روسیه را به‌عنوان جایگزینی (برای پاتریوت) انتخاب کرده‌اند، موجب شد بحرین که میزبان پایگاه ناوگان پنجم آمریکایی است، مانند دیگر همتایانش در منطقه خلیج‌فارس با این پیشنهاد ترامپ مخالفت کند.

در واقع، برادران در منطقه خلیج‌فارس به دولت شکست‌خورده آمریکا امید بسته‌اند، همان‌طور که برخی از آن‌ها روی «بنیامین نتانیاهو» (نخست‌وزیر اسرائیل) به‌عنوان حامی و همپیمان‌شان حساب باز کرده‌اند، حال آن‌که نتانیاهو در حال سرنگونی است و تنها در چند قدمی سلول زندانی قرار دارد که بعد از صدور حکم تقریباً نهایی علیه او به‌اتهام‌های فساد، وارد آن می‌شود. معتقد نیستیم که سرنوشت ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی طی یک سال بهتر خواهد شد.

ترامپ دوستی جز پول ندارد، ارزش‌های اخلاقی جایی در قاموس او ندارد و تمام هم و غم او موجودی‌های بانکی‌اش است و دنیا در نظر او، معاملات املاک و مستغلات است. ترامپ زمانی که از تماس با دوست صمیمی‌اش، نتانیاهو برای بیشتر از یک هفته، خواه برای ابراز حمایت از وی در انتخابات یا همدردی با او بعد از شکستش، خودداری کرد پس آیا به دوستان سعودی و اماراتی‌اش زمانی‌که با بحران‌ها و مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند، توجه خواهد کرد؟!

فکر نمی‌کنیم که ترامپ، که به‌دلیل سرنگون شدن پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز در دهانه خلیج‌فارس انتقام نگرفت و یا مانع از توقیف نفت‌کش نزدیک‌ترین همپیمانش، یعنی انگلیسی‌هایی نشد که شرکای آمریکا در تمامی جنگ‌هایش در عراق، سوریه و افغانستان است و هواپیما‌هایی را برای هدف قرار دادن تأسیسات نفتی ایران در بندرعباس و جزیره خارک ارسال می‌کند. بلکه نهایت کاری که ترامپ می‌تواند انجام دهد اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر برای تنگ‌تر کردن حلقه محاصره است، درست مانند کاری که روز گذشته علیه بانک مرکزی ایران انجام داد؛ چرا که رئیس‌جمهوری آمریکا از پاسخ ایران به پایگاه‌های این کشور در قطر، عربستان سعودی، امارات، بحرین و کویت که در تیررس موشک‌ها و پهپاد‌های «شبح» رادارگریز ایرانی قرار دارند، می‌ترسد.

نیروی هوایی آمریکا، که هژمونی خود را در منطقه خلیج‌فارس تحمیل می‌کرد و با قدرت و کارآمدی خود در یک‌سره کردن جنگ‌ها تمامی دشمنان آمریکا را مرعوب می‌ساخت، توسط سامانه‌های جدید موشکی مانند سامانه‌های اس ۴۰۰ روسی یا سامانه‌های مشابه ایرانی محدود شده است. کافی است توجه داشته باشیم که هواپیمای بدون سرنشین «گلوبال هاوک» آمریکا در ارتفاع ۲۰ کیلومتری با موشکی ایرانی سرنگون شد.

ما همچنان اصرار داریم که پهپادهایی، که به تأسیسات نفتی در بقیق و حریص حمله کرده‌اند از یمن به پرواز درآمدند. در این راستا، اظهارات سخنگوی نظامی جنبش «انصارالله» را مدنظر قرار می‌دهیم؛ چرا که بر این باور هستیم که تلاش‌های مستمری صورت می‌گیرد تا از ارزش این جنبش و قدرت نظامی آن بکاهد در حالی که مردم یمن پشت‌سر آن قرار دارند و همین امر، توانمندی این جنبش را در میدان و جبهه‌ها از طریق مقاومت ۵ ساله مقابل ائتلافی ثابت کرده است که مدرن‌ترین و گران‌ترین هواپیما‌ها و تجهیزات نظامی در کل جهان را دارد، ولی طی ماه‌های اخیر، کفه ترازو به‌نفع آن‌ها (حوثی‌ها) سنگینی می‌کند.

امیدواریم که مقامات سعودی و اماراتی به این مقوله نظامی توجه کنند که می‌گوید: «بهترین راه برای پایان دادن به جنگ‌ها اعلام پیروزی و عقب نشینی فوری از آن به‌منظور کاستن از حجم تلفات است». نتایج بر دیوار‌ها حک شده‌اند.

محور مقاومت، که در حال حاضر جنگی کوبنده علیه تأسیسات نفتی در عربستان سعودی، و شاید به‌زودی در امارات ــ با توجه به تهدید‌های اخیر انصارالله ــ آغاز کرده است، این اقدام را در چارچوب راهبردی بسیار کارشناسی‌شده صورت می‌دهد یعنی مختل کردن صادرات نفت متحدان آمریکا در خلیج‌فارس، افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی، ایجاد بحران اقتصادی جهانی مشابه بحران سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ که جهان را تکان دادند و گران کردن هزینه سیاست اعمال تحریم‌ها و محاصره‌های آمریکایی.

افزایش قیمت نفت به‌معنای رکود اقتصاد جهانی، به‌ویژه آمریکایی است، که این امر شانس ترامپ را برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی کاهش می‌دهد. نشانه‌هایی مبنی بر این‌که اقتصاد آمریکا با رکود همراه است، وجود دارد و این امر، اکثریت قریب به اتفاق را در جهان خوشحال خواهد کرد.

دو رئیس‌جمهور انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی در دور دوم ریاست‌جمهوری را به‌دلایل اقتصادی باختند که اولی «جورج بوش پدر» و دومی «جیمی کارتر» بود و بعید نمی‌دانیم که ترامپ نیز سومین رئیس‌جمهوری باشد که انتخابات دور دوم را می‌بازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: عطوان حملات موشکی و پهپادی انصارالله

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۱۸۱۸۴۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش رائفی‌پور به منتقدان مراسم جنجالی در مشهد

توافق جدید میان ایران و آمریکا ممکن است؟

فیلم| جنجال جشن بیعت با امام زمان در اوج کرونا؛ در مشهد چه خبر است آقای علم‌الهدی؟

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

اصناف یزد تا ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه مجاز به فعالیت هستند

خبر بعدی:

بانکداری که از ستم بانکها می گوید

ساعت 24 - حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی در اداره بانک کارآ فرین و خاورمیانه نقش وسهم داشته است و بالا وپایین بانکداری را خوب می شناسد وهنگامی که از ستم بانکها بر سپرده گذاران می گوید به طور دقیق می داند درباره چه حرف می زند.

سلیمی بر این باور است که پایین نگه‌داشتن نرخ سود سپرده بانکی در شرایط امروز به هیچ‌وجه منجر به کاهش فشارهای تورمی نخواهد شد و اعطای سود با نرخ 18 درصد در اقتصادی با 35 تا 40 درصد تورم، یعنی ظلم به سپرده‌گذار بانکی.حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی بر این باور است که پایین نگه‌داشتن نرخ سود سپرده بانکی در شرایط امروز به هیچ‌وجه منجر به کاهش فشارهای تورمی نخواهد شد و اعطای سود با نرخ 18 درصد در اقتصادی با 35 تا 40 درصد تورم، یعنی ظلم به سپرده‌گذار بانکی.

سلیمی به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: درحالی‌که این روزها بازار سرمایه وضعیت خوبی ندارد، عده‌ای به افزایش سودهای بانکی دل‌بسته بودند تا شاید از طریق سپرده‌گذاری در بانک‌ها بتوانند بخشی از ضرر و زیان‌های خود را جبران کنند؛ هرچند این موضوع نیز با اظهارنظر اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی، منتفی شد. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده بانک مرکزی به دنبال روش‌های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است و قرار نیست از روش افزایش سود بانکی استفاده کند.در این شرایط گزارش‌ها حاکی از آن است که با توجه به عدم افزایش نرخ سود بانکی و از سوی دیگر، سرگردانی بخشی از منابع مالی در سطح جامعه، احتمال دارد مانند مدت‌ها قبل مجدد برخی بانک‌ها تلاش‌های خود را برای جذب این سپرده‌ها آغاز کنند.

در گذشته برخی از شعب بانکی برای جذب منابع بیشتر، خود اقدام به اجرای طرح‌هایی در شعب می‌کردند و آن رعایت ظاهری نرخ سود بانکی و اجرای سود موازی برای همین سپرده‌ها و واریز وجه آن در یک حساب مجزا بود که البته بر اساس اظهارات حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی امکان اجرایی شدن چنین طرح‌هایی در این روزها چندان وجود ندارد چراکه نظارت‌های بانک مرکزی بیش از گذشته است.

این فعال اقتصادی در گفت‌وگویی با پایگاه خبری اتاق ایران در تشریح تصمیم اخیر بانک مرکزی و منتفی شدن افزایش سود سپرده‌های بانکی، وضعیت اقتصادی ایران را متفاوت از سایر اقتصادهای دنیا برآورد کرد و گفت: اگر در کشورهای اروپایی و یا آمریکا با نیم و 25 درصد کاهش نرخ سود، تحولات بزرگ اقتصادی صورت می‌گیرد، در ایران چنین وضعیتی حاکم نیست.وی تصریح کرد: نمی‌توان انتظار داشت تنها با تغییر نرخ سود سپرده، وضعیت تورمی را بهبود ببخشیم. چون مجموعه‌ای از عوامل موجب شدند که تورم بالایی در اقتصادی ایران حاکم شود و این تنها منوط به نرخ سود نبوده و نیست. آن‌قدر مسائل و مشکلات در هم تنیده‌اند که برای حل یکی از آنها باید مجموعه‌ای تحولات در اقتصاد رخ دهد.

به باور او شاید در وضعیت رشد اقتصادی با کاهش نرخ سود بانکی بتوان شاهد اثرات مثبت آن در بازار باشیم به گونه‌ای که کاهش نرخ سود سپرده، نرخ بهره تسهیلات بانکی را کاهش می‌دهد و بدین ترتیب تولیدکننده با تسهیلات کم‌بهره، تولید خود را رونق می‌دهد و می‌تواند هزینه تمام شده کالای خود را هم کاهش دهد و این‌گونه، تورم سیر نزولی پیدا می‌کند؛ اما همه این اتفاقات در دوران ثبات رخ می‌دهد و نه امروز.

سلیمی شرایط امروز را با نرخ ارزی که تا 32 هزار تومان هم بالا رفت را شرایطی ویژه توصیف کرد که نباید در آن انتظار کاهش فشارهای تورمی، صرف کاهش نرخ سودهای بانکی را داشت. او معتقد است در وضعیتی که با همین نرخ بهره، بهای ارز تا 32 هزار تومان افزایش پیدا کرد و مجدد با همین نرخ بهره، بهای ارز تا 26 هزار تومان کاهش یافت و برگشت، یعنی هیچ‌یک از معیارهای اقتصادی همسو و در هم تنیده رفتار نمی‌کنند.وی خاطرنشان کرد: در یک اقتصاد سالم، اگر جذب سپرده‌ها را بر اساس یک الگو انجام شود و به سوی تولید سوق پیدا کنند، به تدریج نرخ تورم کاهش پیدا می‌کند؛ حدود 15 سال پیش همین رویه در ایران اجرایی شد و تولید کشور به رونق رسید. اگر این روال اتفاق افتد، اقدام مثبتی است. ولی کاهش یک‌باره نرخ بهره در شرایط امروز به هیچ‌وجه نمی‌تواند به کاهش تورم و رونق تولید کمک کند. چون دیگر معیارها و شاخص‌های اقتصادی مهیا نیستند.

وی سپرده‌گذاری امروز مردم در بانک‌ها را نوعی فداکاری و ایثار افراد در حق سیستم اقتصادی کشور توصیف کرد و گفت: امروز با این میزان سود سپرده، سیستم بانکی به سپرده‌گذار ظلم می‌کند. چون در جایی که نرخ سود بانکی 18 درصد اما نرخ تورم 35 تا 40 درصد است یعنی هر ماه دو درصد از ارزش پول سپرده‌گذار کاهش می‌یابد و اینجا سپرده‌گذاری در بانک یعنی ایثار برای سیستم اقتصاد کشور.رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی مسئله دیگری که اتفاق افتاده را تغییر در نحوه محاسبه سود حساب‌های جاری دانست و ادامه داد: به تازگی اعلام کردند که 10 درصد سود سپرده‌های جاری نیز به کمترین میزان سپرده در طول یک ماه مربوط می‌شود که این روش، انگیزه‌ای است برای رفتن به سمت سپرده‌های بلندمدت.

دیگر خبرها

 • افزایش کارمزد انتقال پول بین بانکی
 • مخالفت عصائب اهل الحق باسیطره سعودی بر عراق به بهانه سرمایه گذاری
 • پیش بینی سقوط دولت مکرون از تریبون نماز جمعه / هشدار یک اصولگرا درباره کاهش مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ / فعال اصولگرا: مردم از اصلاح‌طلبان به کل ناامیدند / تنباکو‌ی حَشیشی معضل جدید قلیانی‌های پابه‌توپ!
 • سفر سلول انسان به فضا
 • عکس/ پوستر سایت رهبری با کامنت‌های ترامپ و نتانیاهو
 • توافق ساری با یووه برای فسخ/سرمربی سابق ناپولی در یک قدمی فیورنتینا
 • ادعای نتانیاهو: من و فرزندانم را به قتل تهدید کرده‌اند
 • تازه‌ترین ادعای نتانیاهو: من و فرزندانم را به قتل تهدید کرده‌اند
 • پوستر سایت رهبر انقلاب با کامنت‌های نتانیاهو و ترامپ
 • رژیم اسرائیل|تازه‌ترین ادعای نتانیاهو: من و فرزندانم را به قتل تهدید کرده‌اند
 • روزنامه اسرائیلی: محمد بن سلمان درهای تقویت روابط تل‌آویو وخارطوم را باز کرد
 • ارزش ذاتی نمادهای بانکی بالاتر از ارزش بازار آنها است
 • افزایش نرخ سود سپرده ابزار غیر اثر بخش در اقتصاد کشور است
 • کاخ سفید تصمیم فروش 50 فروند اف۳۵ به امارات را به کنگره ابلاغ کرد
 • دستور اجراي قانون تسري فوق العاده خاص کارکنان زندان‌ها
 • نتانیاهو و فرزندانش تهدید به قتل شدند
 • نتانیاهو:من‌وفرزندانم تهدید شده‌ایم
 • ادعای جدید نتانیاهو: من و فرزندانم تهدید به قتل شده‌ایم
 • سفر سلول انسان به فضا!