مشاهده اخبار داغ روز

در این حالت باید منتظر وفور محصول و قیمت بسیار ارزان آن در بازار محصولات کشاورزی استان بوداتفاقی که چندی پیش برای محصول گوجه‌فرنگی رخ داد و قیمت این محصول در مغازه‌های سطح شهر و خرده‌فروشی را به کیلویی ۹ هزار تومان رساند. به همین دلیل با آغاز فصل کاشت گوجه‌فرنگی نه‌تنها زمین‌های کشاورزی بلکه باغچه‌های منازل بسیاری از شهروندان هم به کشت گوجه که فرآیندی ساده دارد، اختصاص پیدا کرد.

تداوم این روند با شروع فصل برداشت منجر به کاهش قابل توجه قیمت گوجه‌فرنگی(از ۹ هزار تومان به ۱۵۰۰ تا ۳ هزار تومان) شد. مشابه این اتفاق هم طی یک ماه اخیر برای محصول هندوانه رخ داده است. این مساله حکایت از آن دارد که مدیریت الگوی کشت محصولات کشاورزی در استان چندان مناسب نیست و مسئولان باید تدابیر ویژه‌ای برای کنترل کشت و عرضه محصولات کشاورزی داشته باشند.  

قیمت‌های کمتر از ۵۰۰ تومان 

در حالی که فروشگاه‌های میوه و سبزی هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی را در تبریز و شهرهای دیگر استان بین ۲۵۰۰ تا ۳ هزار تومان می‌فروشند اما وانتی‌ها هر کیلوگرم از این محصول را بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان به فروش می‌رسانند و در میادین هم می‌توان هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی را بین هزار تا ۱۲۰۰ تومان به صورت عمده خرید. اما در مزارع وضعیت خرید بدتر است و در حال حاضر هر کیلو گوجه‌فرنگی در شهرهایی مانند ملکان که تولیدش سالانه بیش از ۵۰ تن است کمتر از ۵۰۰ تومان صورت می‌گیرد، آن هم در صورت پرداخت نقدی.

چند ۱۰ کیلومتر آن‌طرف‌تر در اطراف ایلخچی، پیاز هم وضعیتی مشابه گوجه‌فرنگی دارد. پیازی که تا همین چند ماه قبل به علت قیمت‌های بالای ۱۵ هزار تومانی‌اش برای هر کیلوگرم دست‌مایه طنز شده بود، به دلیل تولید بالا اکنون هر کیلوگرم  آن حدود ۷۰۰ تومان از کشاورز خریده می‌شود. بادمجان هم وضعیت مشابهی دارد و تقریباً مشتری برای این محصولات که اتفاقا پرآب‌بر هم هستند، پیدا نمی‌شود.  

دغدغه کشاورزان و زیان‌های انباشته

یکی از کشاورزان ملکانی از وضعیت فروش صیفی گله می‌کند و می‌گوید: در حالی که برای هر کیلو بذر به طور متوسط تا ۵۰ هزار تومان بلکه بیشتر پرداخته‌ایم و قیمت هر ساعت آب چاه هم‌اکنون بالای ۱۰ هزار تومان است، مجبوریم هر کیلوگرم  از محصولات کشاورزی خود را به قیمت‌های زیر هزار تومان و حتی کمتر از ۵۰۰ تومان بفروشیم. البته به این هزینه‌ها باید دستمزد کارگران مزارع را که به روزانه بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده است هم اضافه کنیم.

«سلیم بهادری» بیان می‌کند: وضعیت به گونه‌ای است که حتی چیدن برخی از این محصولات به‌ویژه گوجه‌فرنگی هم برایمان به صرفه نیست و هرکس که بخواهد می‌تواند از مزارع به صورت رایگان گوجه‌فرنگی بچیند. در چنین شرایطی ادامه کار برایمان صرفه ندارد و اگر کسی هم محصولات را بچیند از فاسد شدن زمین جلوگیری کرده است.  به گفته این کشاورز ملکانی کارخانجات رب هم از خرید گوجه‌فرنگی امتناع می‌کنند تا قیمت‌ها را پایین‌تر هم بیاورند و بهانه‌شان هم تکمیل ظرفیت تولید است. از سوی دیگر گلخانه‌های بزرگ تولید گوجه‌فرنگی در استان هم یکی پس از دیگری آغاز به کار می‌کنند که مانع فروش محصولات صیفی کشاورزان دیگر شده است.  

۸۰۰ هکتار زمین زیر کشت گوجه‌فرنگی در ملکان 

مدیر جهاد کشاورزی ملکان با بیان این‌که در حال حاضر با انبوهی از تولید گوجه‌فرنگی در این شهرستان روبه‌رو هستیم، بیان می‌کند: افزایش محسوس تولید را به نسبت سال گذشته شاهد هستیم و این در حالی است که پیش از این گوجه‌فرنگی را از ردیف الگوی کشت این شهرستان خارج کرده بودیم.   «حسن علیوند» بیان می‌کند: در ۸۰۰ هکتار از اراضی ملکان گوجه‌فرنگی کاشته شده و با وجود این‌که همه محصول برداشت نشده است پیش‌بینی‌های موجود حاکی از برداشت ۵۰ هزار تن گوجه‌فرنگی فقط در این شهرستان است در حالی که ظرفیت پذیرش کارخانه رب فعال در این منطقه کمتر از ۳۰ هزار تن در سال است.  وی بیان می‌کند: با همکاری کشاورزان و مدیران کارخانه موجود تلاش شده ظرفیت تولید رب در این کارخانه به بیش از ۳۰ هزار تن برسد و با توجه به دوری نسبی از بازارهای مصرف انبوه مانند تبریز باید به فکر تولید دیگر محصولات باشیم.  

بی‌توجهی کشاورزان به تذکرات جهاد کشاورزی استان 

برای پیگیری این مشکلات به سراغ رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی رفتیم و درباره این‌که چرا این سازمان تدبیری برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی که منجر به هدررفت منابع آبی و حتی محصولات کشاورزی می‌شود، گفت‌وگو کردیم. «اکبر فتحی» با تاکید بر این‌که هر سال الگوی کشت به کشاورزان ارائه می‌شود تا از کاشت بیش از تقاضای محصولات کشاورزی جلوگیری شود، بیان می‌کند: در الگوی کشت امسال نه‌تنها محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی و پیاز در برخی مناطق وجود نداشت بلکه محصولاتی مانند هندوانه که پرآب هستند هم جزو خطوط قرمز محسوب می‌شد اما در عمل با بی‌اعتنایی جامعه کشاورزی روبه‌رو شدیم.

وی می‌افزاید: حتی در برخی شهرها مانند هشترود مجبور به ورود مستقیم شدیم و به کشاورزان تذکر کتبی دادیم تا از کشت این‌گونه محصولات که تقاضای کمتری به نسبت عرضه خواهند داشت خودداری کنند. مروجان کشاورزی هم به صورت موردی بر عملکرد کشاورزان نظارت داشتند تا منطبق بر الگوی کشت عمل شود.  فتحی با اشاره به اولویت‌های این سازمان برای کشت محصولات کشاورزی اظهار می‌کند: محصولی که امسال در اولویت الگوی کشت قرار داشت کلزا بود و حتی خرید تضمینی هم برای آن در نظر گرفته شد. با توجه به کم‌مصرف بودن این محصول از نظر آبی کشت کلزا مورد توجه ما بود و تقریبا منطبق بر برنامه هم پیش رفت. اما انتظارمان بیشتر از این بود و با وجود این‌که کشاورزان به اردوهای یک‌روزه آموزشی هم دعوت شدند عدم همکاری آنان موجب بروز برخی مشکلات و تلف شدن منابع آبی، خاکی، کود و نیروی انسانی شد.

این مسئول به تدابیر ویژه برای جلوگیری از هدررفت محصولاتی که با حجم زیاد کاشته شده‌اند اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به کشت انبوه محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی با این‌که خرید تضمینی نداریم به دنبال خرید حمایتی هستیم. با ۲ کارخانه بزرگ رب خارج از استان هم علاوه بر کارخانه‌های داخل استان قراردادهایی منعقد شده تا ظرفیت تولید خود را با خرید گوجه‌فرنگی از استان بالا ببرند.

این امر موجب می‌شود در ماه‌های آینده با کمبود رب و افزایش قیمت این محصول روبه‌رو نشویم.  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از مشکلات بازار صادرات گوجه به‌ویژه به کشور عراق گله می‌کند و می‌افزاید: موانعی در این زمینه وجود دارد که صادرات گوجه‌فرنگی به این کشور را مختل کرده است. هر سال بازار خوبی در این کشور برای گوجه‌فرنگی استان داشتیم اما مشکلات فرااستانی مانع از صادرات به موقع این محصول شده است.

کد خبر 455668 برچسب‌ها استان آذربایجان شرقی

منبع: همشهری آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۱۹۰۵۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

عکسی که پربیننده‌ترین تصویر روز جهان شد

ادعای رسایی درباره انتخابات به نقل از هاشمی

فوت دختر سفیر ایران در روسیه

کلیدواژه: ملکان هشترود سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی

خبر بعدی:

سهم ۱۰.۹۷ درصدی بخش کشاورزی از صادرات غیرنفتی کشور

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در روز ملی صادرات، با اشاره به سهم ۱۰.۹۷ درصدی بخش کشاورزی از صادرات غیرنفتی کشور در پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۸ گفت: در پنج‌ماهه نخست امسال، محصولات بخش کشاورزی و غذا با وزن تقریبی دو میلیون و ۵۰۴هزار تن‏، به ارزش یک میلیارد و ۹۵۲میلیون دلار، به کشور‌های عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ترکمنستان، آلمان و برخی کشور‌های آسیای شرقی صادر شد. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با ۱۰ میلیون و ۴۰هزار تن و به ارزش پنج میلیارد و ۶۲۵ میلیون دلار، ۳۱.۷۱درصد از واردات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

بخشنده در ادامه به اقلام صادراتی اشاره کرد و گفت: محصولات جالیزی با حدود ۷۳۹هزار تن‏، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده با حدود ۳۱۹ هزار تن‏، پیاز و موسیر با حدود ۱۱۰هزار تن و سیب با حدود ۶۱هزار تن و خرما با حدود ۲۰ هزار تن رتبه پنج محصول اصلی از نظر وزنی را در صادرات محصولات کشاورزی از آن خود کردند. از نظر ارزشی نیز محصولات لبنی با ۲۵۰میلیون دلار، محصولات جالیزی ۲۳۳ میلیون دلار، پسته ۱۷۸میلیون دلار و گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده ۱۹۰میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وزن هر یک از زیربخش‌های کشاورزی در صادرات محصولات کشاورزی و غذا، افزود: در زیربخش زراعی با وزن بالاتر از یک میلیون و ۸۲۱هزار تنی و به ارزش ۹۰۸ میلیون دلاری، گروه سبزیجات با ۸۱۳هزار تن و به ارزش ۴۳۵میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند که از این مجموعه می‌توان به گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده با ۳۱۹هزار تن به ارزش ۱۹۰میلیون دلار‏، سیب‌زمینی با ۶۱هزار تن به ارزش ۴۱میلیون دلار، پیاز و موسیر ۱۱۰هزار تن به ارزش ۶۹میلیون دلار و همچنین گیاهان دارویی با ۲۱هزار تن به ارزش ۱۵میلیون دلار اشاره کرد. همچنین محصولات جالیزی با ۷۳۹هزار تن و ارزش ۲۳۳ میلیون دلار در این زیربخش قرار می‌گیرند.

این مقام دولتی در ادامه با اشاره به وزن ۳۷۵هزار تنی صادرات زیربخش باغی به ارزش ۶۱۴میلیون دلار، گفت: صادرات محصولات باغی همچون پسته با بیش از ۲۰هزار تن وزن به ارزش ۱۷۸میلیون دلار، زعفران با وزن ۷۴ تن به ارزش ۷۸میلیون دلار، خرما با وزن ۵۶هزار تن به ارزش ۴۸میلیون دلار، انگور با وزن ۳۱هزار تن به ارزش ۴۱میلیون دلار و سیب با وزن ۶۱هزار تن به ارزش ۳۶میلیون دلار منجر به ورود ارز به کشور شده است.

بخشنده با اشاره به وزن ۲۶۲ هزار تن صادرات محصولات دام و طیور و ارزآوری ۳۵۰ میلیون دلاری این زیربخش برای کشور افزود: صادرات لبنیات با وزن ۱۹۷هزار تن، ارزآوری ۲۵۰میلیون دلاری را برای کشور رقم زده که از این مجموعه می‌توان به صادرات پنیر و کشک با وزن ۳۳هزار تنی به ارزش ۶۸میلیون دلار، شیر و خامه با وزن ۴۲هزار تنی به ارزش ۵۶میلیون تن و صادرات بستنی با وزن ۲۲هزار تن به ارزش ۵۶میلیون دلار اشاره کرد. همچنین ماست با وزن ۹۴هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار صادر شد. از سویی صادرات تخم مرغ با وزن ۱۷هزار تن به ارزش ۲۹میلیون دلار، گوشت مرغ با وزن ۱۸هزار تن به ارزش ۱۹میلیون دلار و چای ایرانی با وزن ۲هزار تن به ارزش ۲میلیون دلار برای کشور، ارزآوری داشته‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سه زیربخش شیلات، جنگل و مرتع و دامپزشکی به ترتیب با وزن ۳۹ هزار تن، ۶ هزار تن و ۷۰ تن، ارزآوری ۷۱ میلیون دلاری، ۱۰میلیون دلاری و یک میلیون دلاری را به همراه داشته‌اند؛ بنابراین وزن صادرات زیربخش‌های کشاورزی و غذا در مجموع به دو میلیون و ۵۰۴هزار تن از لحاظ وزنی رسید که در حدود یک میلیارد و ۹۵۳میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.

بخشنده با اعلام پنج قلم وارداتی از لحاظ وزنی تا انتهای مرداد ۱۳۹۸ در بخش کشاورزی نیز گفت: ذرت دامی به میزان سه میلیون و ۵۹۵هزار تن، لوبیای سویا به میزان یک میلیون و ۱۴۵هزار تن، جو به میزان یک میلیون و ۱۴۰هزار تن، کنجاله سویا به میزان ۹۲۹هزار تن و برنج نیمه سفید یا کامل سفید شده ۸۹۳هزار تن وارد کشور شده، اما بیشترین سهم ارزی به‌منظور واردات محصولات موردنیاز و ضروری صنعت کشاورزی به برنج نیمه سفید یا کامل سفید شده به ارزش ۹۵۱ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۸۹۲میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۴۹۴میلیون دلار، کنجاله به ارزش ۴۱۱ میلیون دلار و روغن دانه آفتابگردان به ارزش ۳۰۶میلیون دلار تعلق یافته است.

بیشتر بخوانید: طرح تشکیل وزارت بازرگانی مسکوت ماند/ آیا ایجاد وزارتخانه جدید مشکلات تولید را حل می‌کند؟

براساس این گزارش، صادرات بخش کشاورزی و غذا در سال ۹۷ با سهم ۱۴.۴۳درصدی از کل صادرات غیرنفتی، با وزن تقریبی شش میلیون و ۹۴۱هزار تن، ارزآوری شش میلیارد و ۳۹۲ میلیون دلاری را برای کشور به همراه داشته است. محصولات جالیزی با یک میلیون و ۲۷۶هزار تن، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده با ۶۷۴هزار تن، سیب‌زمینی تازه و فرآوری شده با ۵۸۴هزار تن، سیب با ۴۲۵هزار تن و پیاز و موسیر با ۳۵۲ هزار تن، پنج قلم عمده صادراتی از لحاظ وزنی را تا انتهای اسفند سال ۱۳۹۷ به خود اختصاص داده‌اند. همچنین از نظر ارزشی نیز پسته به ارزش ۴۶۱میلیون دلار، زعفران به ارزش ۳۵۱میلیون دلار، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده به ارزش ۳۸۶میلیون دلار، سیب با ۲۲۹میلیون دلار و سیب‌زمینی تازه و فرآوری شده به ارزش ۳۴۳میلیون دلار، اقلام مهم صادراتی بخش کشاورزی و غذا را در برگرفته‌اند. همچنین واردات محصولات کشاورزی نیز در سال ۹۷ با سهم ۲۶.۰۲درصدی از کل واردات غیرنفتی، با وزن تقریبی ۲۰میلیون و ۴۷۸هزار تن به ارزش ۱۰میلیارد و ۷۱۶میلیون دلاری همراه بود.

انتهای پیام/

ارزآوری ۲ میلیارد دلاری صادرات بخش کشاورزی در پنج ماه نخست امسال

دیگر خبرها

 • ارزآوری ۲ میلیارد دلاری صادرات کشاورزی در شرایط تحریم +جدول
 • ارزآوری ۲ میلیارد دلاری صادرات کشاورزی + فهرست
 • ۲ میلیارد دلار ارزآوری صادرات بخش کشاورزی در پنج ماهه امسال
 • بخشی از طلب گوجه کاران از امروز واریز می‌شود
 • ارز آوری ۲میلیارددلاری بخش کشاورزی/خوراک دام در صدر اقلام وارداتی
 • پرداخت بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان گوجه کار
 • خرید تضمینی بیش از ۷۱ هزار تن گوجه فرنگی در کرمانشاه
 • تولید گوجه فرنگی در تربت جام افزایش یافت
 • خرید تضمینی محصولات کشاورزی درد کشاورزان را درمان نمی‌کند
 • پرداخت بخش اول مطالبات خرید گوجه فرنگی
 • مرحله اول مطالبات گوجه کاران پرداخت شد
 • آغاز برداشت گوجه فرنگی محلی در بشاگرد
 • خرید حمایتی ۱۱۰ هزارتن گوجه فرنگی در استان فارس
 • نوید افزایش 70درصدی سطح زیر کشت محصولات زراعی در نیکشهر
 • نوید افزایش ۷۰ درصدی سطح زیر کشت محصولات زراعی در نیکشهر
 • خرید ۱۱۰ هزارتن گوجه فرنگی به منظور حمایت از کشاورزان
 • وقتی نبود صنایع تبدیلی پای کشاورزی را لنگ می‌کند
 • کشاورزان از معامله محصولات کشاورزی در فضای مجازی خودداری کنند
 • یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم