فرمانده سپاه امام حسین (ع) در دوران دفاع مقدس گفت: دوران دفاع مقدس فداکاری و جان نثاری برای یک امانت الهی به نام انقلاب اسلامی است و ملت ایران با صبر و مقاومت خود این ایثار را زبانزد خاص و عام در سطح داخلی، منطقه و جهان کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  راه آرمان دوران دفاع مقدس یکی از درخشان ترین دوران های انقلاب اسلامی است که طی آن ملت ایران با ایثار و مقاومت هوشمندانه خود ثابت کردند که انقلابی را که با زحمت به ثمر نشاندند را به کسی واگذار نمی کنند و در این راه تمام هستی خود را که با ارزش ترین آن ها جان و فرزندان شان بود در طبق اخلاص گذاشته و گوش به فرمان ولی و مقتدای خود در راه حفظ دفاع از وطن و ناموس، پا به میدان مبارزه با استکبار گذاشتند.

دوران دفاع مقدس به راستی سراسر درس و از خودگذشتگی است، درس هایی که نسل سوم و چهارم انقلاب و یا حتی کسانی که آن دوران را تجربه کردند و امروز تحت تاثیر تبلیغات دشمن غبار فراموشی بر دل های آن ها نشسته است را می تواند بیدار کند که برای رسیدن به این انقلاب و حفظ ارزش های آن چه انسان های بزرگی رفتند تا ما بمانیم و میراثی بزرگ که امانت داری می خواهد از جنس همین انقلاب.

در همین راستا با یکی از نمایندگان مجلس که در دوران دفاع مقدس یکی از فرماندهان این جنگ بوده است گفت و گویی داشته ایم که در ادامه به آن اشاره می شود.

احمد سالک کاشانی در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان با بیان اینکه درس های ناگفته زیادی از هشت سال دفاع مقدس وجود دارد که باید برای جامعه بیان شود، اظهار کرد: دوران دفاع مقدس فداکاری و جان نثاری برای یک امانت الهی به نام انقلاب اسلامی است و این ایثار زبانزد خاص و عام در سطح داخلی، منطقه و جهان است.

ولایت پذیری بر مبنای اطاعت تشکیلاتی در جبهه‌ها موج می‌زد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه به بیان درس های دفاع مقدس پرداخت و عنوان کرد: اولین درس، ولایت پذیری بر مبنای اطاعت تشکیلاتی است که عمق این اطاعت، اطاعت اعتقادی بر مبنای ایمان، تقوا و مسائل معنوی شکل گرفته است.

سالک کاشانی افزود: رزمندگان در دوران دفاع مقدس بر اساس اعتقاداتشان به میدان آمدند، سرمایه گذاری و جان فشانی کردند و در راه پیشرفت انقلاب اسلامی قطعه قطعه شدند.

وی با اشاره به نمونه ای از اطاعت پذیری تشکیلاتی رزمندگان در دوران دفاع مقدس، خاطر نشان کرد: در ماجرای حصر آبادان بسیاری از رزمندگانی که با ما در جبهه بودند با اینکه امام (ره) را ندیده بودند فرمان ایشان را اطاعت کردند و برای آزادسازی آبادان به میدان آمدند و موفق شدند حصر را بشکنند.

مدیریت میدان جنگ توسط نوجوانان خلاق چشم جهانیان را خیره کرد

فرمانده سپاه امام حسین(ع) در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: رزمندگان، شهدا، ایثارگران و جانبازان ما، خالق ارزش های برادری، صفا، صمیمت و اخلاص که مجموعه ارزش های انسانی و الهی است بوده و هستند لذا دفاع از ارزش های الهی و انسانی درس دیگری است که باید از دوران دفاع مقدس گرفت.

سالک کاشانی بیان کرد: جوان هایی که وارد صحنه دفاع مقدس شدند با اینکه سنی نداشتند ولی میدان دار میدان جنگ بودند و با ابتکار و خلاقیت خود چشم دنیایی که دوره کلاسیک مدیریت آموزشی برگزار می کرد را خیره کردند.

وی مدیریت میدان جنگ، آموزش های نظامی و تسلط بر دشمن را درس دیگر دوران دفاع مقدس برشمرد و خاطر نشان کرد: در زمان فرماندهی من در سپاه اصفهان، شهید حسین خرازی مدیراسلحه خانه بود ولی به یکباره این نوجوان با مدیریت و ابتکاری که داشت فرمانده لشکر امام حسین(ع) می شود و این همه ایثارگری، مدیریت و طراحی نقشه جنگ توسط یک نوجوان همگان را دچار بهت کرد که البته از این نوجوانان در جبهه های دوران دفاع مقدس زیاد بود.

دشمن شناسی رزمندگان مستکبران را به زانو درآورد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دشمن شناسی را یکی از مهم ترین درس های دوران دفاع هشت ساله جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: امام (ره) دو سیاست کلی را مطرح کردند که ” هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید” و “اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود” و این یعنی قله بلند سلطه جهانی را به جامعه جوان و انقلابی ما در دفاع مقدس مشخص کردند.

سالک کاشانی اظهار کرد: بنابراین وقتی هدف گذاری روی آمریکا و اسرائیل باشد مزدوران آن ها پله های پایین هستند که به راحتی می توان با آن ها برخورد کرد.

وی ادامه داد: صدام مزدور و دست پرورده سازمان سیای آمریکا بود این عنصر در مقابل ملت ایران ایستاد ولی چون هدف گذاری و دشمن شناسی جوانان ما سران سلطه بود به راحتی می توانستند صدام و عوامل آن ها را تحت تاثیر برخورد با استکبار قرار دهند.

فرمانده سپاه امام حسین (ع) در دوران دفاع مقدس تاکید کرد: بنابراین شناخت رزمندگان قابل توجه است چرا که آن ها فقط صدام را ندیدند بلکه ۲۸ کشوری که صدام را حمایت می کردند از کشورهای عربی گرفته تا اروپا، شوروی سابق و آمریکا را هدف خود قرار داده و در مقابل آن ها ایستادند و پیروزی از آنِ جمهوری اسلامی ایران شد.

سالک کاشانی استقامت، صبر و شکیبایی را از دیگر درس های دفاع مقدس برشمرد و بیان کرد: در سراسر جبهه مقاومت و استقامت موج می زد و رزمندگان ما به بمباران دشمن لبخند می زدند و ذره ای هراس به دل خود راه نمی دادند.

صبر و مقاومت رزمندگان در مقابل دشمن

وی یادآور شد: وقتی برای رزمندگانی که در حال شهادت بودند آب می بردند با از خودگذشتگی آب را به رزمنده دیگری می بخشید و این‌ ماجرا تا آخر صف ادامه داشت و همه با لبان تشنه شهید می شدند و این روحیه که دیگران به من برتری دارند و باید به آن ها برسد عمق تقوا و ایثار یک رزمنده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس متذکر شد: صبر و مقاومت یک نکته کلیدی است که عامل پیروزی ایران در ۸ سال دفاع مقدس بود و امروز مقام معظم رهبری نیز در مقابله با ترامپ به آن تاکید دارند و می گویند “نه جنگ نه مذاکره فقط مقاومت”.

سالک کاشانی افزود: امروز مقاومتی که از حزب الله، یمن و حشد الشعبی و … می بینیم آثار وجودی همین قدرت است که باید در مقابل استکبار ایستاد.

وی خاطر نشان کرد: قبل از پیروزی انقلاب ما با شاه می جنگیدیم و زندان های شاه پر شده بود و امروز مردم ایران با سران سلطه جهان می جنگند و به این نکته باید توجه کرد.

در دفاع مقدس مردم جبهه‌ها را اداره و مدیریت می کردند

وی گفت: در دفاع مقدس مردم جبهه ها را اداره و مدیریت می کردند؛ از توزیع غذا و میوه گرفته تا تامین نیروی انسانی جبهه ها به عهده مردم بود لذا با مردم داری و مخاطب شناسی که امام (ره) داشتند مردم را در پشتیبانی از جبهه های جنگ دخیل کرد.

فرمانده سپاه امام حسین (ع) در دوران دفاع مقدس عنوان کرد: معنویتی که در دفاع مقدس حاکم بود درس دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد، کلاس های قرآن، بحث های معنوی و حضور روحانیت در جبهه ها موج می زد و شهید آیت الله صدوقی، آیت الله مشکینی و بسیاری از بزرگان روحانیت لباس رزم‌پوشیدند و در کنار مردم در جبهه های جنگ حاضر شدند.

حضور روحانیت نقش کلیدی در حمایت معنوی دفاع مقدس داشت

سالک‌کاشانی تاکید کرد: حضور روحانیت نقش اساسی در حمایت معنوی، روحانی و پشتیبانی در ارتباط با دفاع مقدس داشت و نباید از این مسئله غافل شد و حتی حضور مقام معظم رهبری در لباس رزمی در جبهه ها بسیار تاثیر گذار بود.

وی در پایان تصریح کرد: بنابراین مجموعه این عوامل استکبار را به زانو آورد و امروز انقلاب اسلامی ایران به واسطه حفظ همین ارزش ها، در اوج اقتدار و آمریکا در اوج التهاب است.

انتهای پیام/

منبع: دانا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.dana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «دانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۲۰۵۵۹۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

قیمت امروز دلار در صرافی‌ها، ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان

خبر بعدی:

فعالیت ۹۰ گروه جهادی در کارخانجات و مراکز صنعتی و کارگری استان مرکزی

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک محسن ربیعی ظهر امروز به مناسبت هفته گرامیداشت نقش جامعه کارگری و کارفرمایی در دفاع مقدس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و تصمیم دبیرخانه کشوری ستاد گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس بنا بر این شد هر قشری به تناسب با نقشی که در دفاع مقدس ایفا کرده اند در طول سال جاری این نقش مهم را تبیین کنند.

وی افزود: کارگران، کارفرمایان و تولید کنندگان در دفاع مقدس یک نقش مهم و اثرگذار داشتند و در عرصه‌های مختلف اعم از تامین نیرو برای جبهه های حق علیه باطل و تلاش برای تولید کشور و تامین نیازهای اساسی نقش به سزایی ایفا کردند که با توجه به این نقش مهم یک هفته و با عنوان هفته گرامیداشت نقش جامعه کارگری و کارفرمایی در دفاع مقدس در نظر گرفته شد.

مسئول بسیج کارگران و کارخانجات سپاه روح الله استان مرکزی بیان کرد: برنامه های قابل توجهی در این راستا برای تبیین نقش جامعه کارگری در دفاع مقدس پیش بینی شده بود اما با توجه به شرایط کرونایی و محدودیت ها تنها به برنامه های محتوایی پرداخته شد که بیش از ۳۰ برنامه شاخص و مهم در این راستا انجام شد.

ربیعی ادامه داد: جامعه کارگری استان مرکزی یکی از استان های اثرگذار در دفاع مقدس بوده که بیش از ۲۶۹ شهید والامقام ، ۱۴۰۰ جانباز سرافراز و ۹۰ نفر آزاده دارد و بیش از ۴ هزار نفر از جامعه کارگری در دفاع مقدس نقش مهم و اثرگذار داشتند.

وی اضافه کرد: همچنین در طول ۸ سال دفاع مقدس بیش از ۱۵۰ پروژه مهم توسط جامعه کارگری استان انجام شده که نقش بسیار اثرگذاری در عملیات ها داشته اند و امروز تبیین این امر مهم بسیار می تواند برای جوانان راهگشا باشد.

مسئول بسیج کارگران و کارخانجات سپاه روح الله استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به نقش اثرگذاری که کارخانجات استان و خصوصا شهر اراک در دفاع مقدس ایفا کردند در طی چندین نوبت مراکز صنعتی از جمله آلومینیوم اراک، آذرآب، واگن پارس و ماشین سازی مورد تجاوز و حمله هواپیماهای دشمنان قرار گرفتند و بیش از ۷۸ شهید تقدیم انقلاب اسلامی شده است.

ربیعی گفت: ۹۰ گروه جهادی فعال در کارخانجات و مراکز صنعتی و کارگری استان مرکزی سازماندهی شده است که آمادگی لازم برای انجام خدمت بی منت به مردم را دارند که نمونه های آن را در زلزله، سیل و بیماری کرونا به وضوح مشاهده کردیم.

وی یادآور شد: همچنین در راستای مبارزه با بیماری کرونا بسیج کارگری از ابتدای شیوع این بیماری در عرصه های مختلفی نقش آفرینی کرده که یکی از آنها تهیه بسته های معیشتی  و نوشت افزار برای آسیب دیدگان بود که بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی و ۳ هزار و ۵۰۰ بسته لوازم التحریر تقدیم ولی نعمتان شد.

مسئول بسیج کارگران وکارخانجات سپاه روح الله استان مرکزی ادامه داد: در راستای تحقق جهش تولید دو طرح مهم شهید برونسی و شهید کریمی در دستور کار سازمان بسیج کارگری قرار گرفته که اقدامات بسیار خوب و موثری برای تحقق شعار سال انجام شده است.

ربیعی تصریح کرد: طرح شهید برونسی محوریت حمایت از کالای ایرانی دارد که عرصه را برای نخبگان صنعتی و دانشگاهی برای تحقق ابتکارات و خلاقیت های خود باز می گذارد.

وی افزود: همچنین ۴ گروه تخصصی کارآمدان، تولید یاران، سفیران و رصدگران برای اجرای طرح شهید برونسی پیش بینی شده که در ابعاد مختلف برای تحقق شعار سال خدمت رسانی می کنند.

مسئول بسیج کارگران وکارخانجات سپاه روح الله استان مرکزی بیان داشت: طرح شهید کریمی با محوریت رفع موانع تولید کارخانجات و صنایع مشکلات اداری و بوروکراسی ها را به طور تخصصی بررسی می کنند و در راستای رفع موانع گام بر می دارند.

ربیعی بیان کرد: تهیه و پخش مستند حاج مالک، نقش جامعه کارگری در دفاع مقدس و پل خیبر، تهیه و چاپ کتاب نقش صنایع استان مرکزی در دفاع مقدس، حضور پیشکسوتان جامعه کارگری در رسانه ملی و فعالیت های گسترده در فضای مجازی از جمله برنامه های مهم در این هفته بود که از ۲۵ مهر ماه تا دوم آبان ماه در سطح استان مرکزی انجام می شود.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • چرا سینمای دفاع مقدس «آرنولد» و «رامبو» ندارد؟ + تصاویر
 • جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان| قهرمان‌پروری در آثار دفاع مقدس لازمه جذب مخاطبان نوجوان است
 • این خلبان ارتش با خدا مصاحبه کرد /خلبانی که با بالگرد از ارتش بعثی اسیر گرفت+عکس
 • درباره میرزا جوادآقا تهرانی
 • کدام خلبان ارتش با بالگرد از ارتش بعثی اسیر گرفت؟ + تصاویر
 • کشف سن اوج گیری و افول عملکرد مغز
 • مزیتهای شگفت‌انگیز دارچین برای سلامتی
 • مشکلات ژانر دفاع مقدس در سینمای ایران + فیلم
 • مردم مسجدسیلمان در دوران بمباران عراق رشادت های زیادی را نشان دادند
 • جوانان دنباله رو شهدا باشند
 • ۹۰ گروه جهادی در مراکز صنعتی استان سازماندهی شد
 • افتتاح فاز نخست باغ‌موزه دفاع‌مقدس در سال آینده/ تاکنون بودجه‌ای از تهران برای احداث پروژه اعطا نشده است
 • آثار رادیویی دفاع مقدس باید در سطح ارزش شهدا باشد نه کمتر
 • همدان| درس‌ها و عبرت‌هایی که از دفاع مقدس باید آموخت/ فرهنگ دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از بحران‌های کنونی جامعه است
 • تجدید میثاق فرماندهی انتظامی خوزستان با آرمان‌های انقلاب
 • «نقش زینبی زنان امروز در آیینه دفاع مقدس» بررسی شد
 • واکسنی که پیشرفت آلزایمر را کند می کند
 • تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم و معارف و موسسه مطالعات و مدیریت جمعیت
 • امضاء تفاهمنامه همکاری بین پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و موسسه مطالعات و مدیریت جمعیت