مشاهده اخبار داغ روز

صراط:

عباس معمارنژاد در نشست خبری که امروز (شنبه ۶ مهرماه) برگزار شد، با بیان اینکه طرح جدیدی در وزارت امور اقتصادی و دارایی تحت عنوان برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی تهیه شده است گفت: این طرح از سوی وزیر اقتصاد برای ریاست جمهوری ارسال شده تا مورد بررسی قرار بگیرد؛ در این طرح سه حوزه چالشی را بررسی کرده ایم و متناسب با آنها راه حل هایی را تدوین کرده ایم.

فروش ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌ها

معمارنژاد  با اشاره به اینکه این سه حوزه  شامل حوزه مالی، ساختاری و قوانین و مقررات می‌شود، ادامه داد: در حوزه مالی با توجه به اینکه بانک‌ها با ناترازی های مختلفی در بخش درآمد- هزینه، جریان وجه – نقد و ... مواجه هستند موجب شده بانک‌ها با دارایی های منجمد و مطالبات جاری بالایی مواجه باشند که برای این موارد راهکارهایی در نظر گرفته شده است. از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده برای رفع دارایی های منجمد بحث فروش اموال و واگذاری شرکت های زیرمجموعه بانک‌ها است.

وی افزود: برای امسال پیش بینی شده که ۶۰ هزار میلیارد تومان اموال بانک‌ها به فروش برسد که تا به این لحظه ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌ها فروخته شده است.

معمارنژاد گفت: تاکنون چارچوب مشخصی برای عرضه  اموال بانک‌ها وجود نداشت از این رو ما چارچوبی را با تصویب هیئت وزیران تنظیم کردیم که بانک‌ها بتوانند با استفاده از دستورالعمل های اصل ۴۴ قانون اساسی برای ارزشگذاری و تعیین روش واگذاری ها نقد و تقسیط وجوه اقدام کنند.

۱۰۰۰ شعبه بانکی جمع می‌شود

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه راهکار دوم کم کردن تعداد شعب بانکی است گفت: طبق برآوردها ۱۰ هزار شعب بانکی در سطح کشور به صورت مازاد وجود دارد که باید  به زودی هزار شعبه از این تعداد کاسته شود.

وی تصریح کرد: در صورت کم کردن تعداد شعب بانک‌ها، ۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی آزاد می‌شود.

بدهی ۱۰۷ میلیارد تومانی دولت به بانک‌ها

معمارنژاد با بیان اینکه راهکار سوم تعیین تکلیف بدهی دولت به بانک‌ها است، اظهار داشت: پیشنهادی را در ستاد اقتصادی دولت مطرح کردیم تا بتوانیم از ظرفیت های بودجه ۹۸ استفاده کنیم و از طریق تبدیل بدهی به اوراق بخشی از اوراق را به بانک‌ها پراخت کنیم.

وی افزود: تا پایان سال ۹۶ که عملیات حسابرسی انجام شده که نشان می دهد بدهی دولت به بانک‌ها حدود ۱۰۷ هزار میلیارد است؛ دولت به بانک‌های خصوصی بدهی ندارد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: اصلاح نرخ کارمزد خدمات بانکی با افزایش سرمایه بانک‌ها از دیگر راهکارهای پیش بینی شده در طرح وزارت اقتصاد است.

ارسال بودجه شرکت های دولتی تا ۱۵ آبان به مجلس

وی در رابطه با تهیه بودجه شرکت های دولتی که ۷۰ درصد کل بودجه کشور را شامل می‌شود، گفت: یکی از تکالیفیی که به هیئت مدیره بانک‌ها، بیمه ها و شرکت های دولتی داده شده این است که باید بودجه خود را حداکثر تا پایان مهرماه تنظیم و به تصویب مجمع برساند و سپس برای جمع بندی و نهایی سازی در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دهند تا در نهایت نیز تا ۱۵ آبان ماه به مجلس ارسال شود.

معاون وزیر اقتصاد افزود: آیتم ها و بحث های اطلاعاتی نسبت به سالهای قبل در بودجه شرکت ها گسترده تر شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه مجامع شرکت ها ۳۱ شهریورماه برگزار شده فردا در وزارت اقتصاد جلسه ای داریم تا اطلاعات جمع آوری شده را بررسی کنیم.

اکثر شرکت های دولتی زیان ده هستند

معمارنژاد خاطرنشان کرد: حدود ۷۳ شرکت مادرتخصصی دولتی داریم، گفت: ۳۷۰ شرکت زیرمجموعه این ۷۳ شرکت هستند که بالای ۵۰ درصد دولتی هستند.

وی افزود: بخش عمده ای از این شرکت های  دولتی که هنوز کارهای تصدی گری دولتی را انجام می دهند زیان ده هستند به عنوان شرکت بازرگانی دولتی که گندم می خرد، آرد را با قیمت کمتری در اختیار نانوایان قرار می دهد که این نتیجه ای جز ضرر ندارد.

معمارنژاد تصریح کرد: سال ۹۵ تعداد شرکت های دولتی زیان ده حدود ۱۰ شرکت بود اما با توجه به شفافیتی که طی ۲ سال اخیر صورت گرفته تعداد این شرکت ها افزایش یافته است البته امسال نیز شفاف تر و دقیق تر، شرکت ها بررسی خواهند شد.

تشکیل کارگروهی در وزارت اقتصاد برای واگذاری شرکت ها

وی اظهار داشت: کارگروه سه جانبه ای متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه متولی شرکت در وزارت اقتصاد تشکیل شده که اقدام به بررسی شرکت ها  از لحاظ تصدی گری  و یا حاکمیتی می کنند و در مورد خصوصی سازی تصمیم گیری می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد افزود: در حال حاضر حدود ۶۰۰ شرکت در لیست واگذاری وجود دارد که سهم دولت در این شرکت ها بین ۱ تا ۵۰ درصد است.

احتمال بازگشت مالکیت هپکو به ایدرو

معمارنژاد در ادامه در رابطه با مشکلاتی برای شرکت هپکو اراک ایجاد شده گفت: باید در راین رابطه سازمان خصوصی توضیح دهد اما  به احتمال زیاد یکی از راهکارهای برون رفت شرکت هپکو از مشکلات کنونی، بازگشت این شرکت به سازمان ایدرو است مگر اینکه یک مشتری اهلیت برای خرید هپکو اقدام کند

افزایش ۲۵ درصدی تسهیلات دهی بانک‌ها

معاون وزیر اقتصاد در ادامه در رابطه با وضعیت تسهیلات دهی بانک‌ها ادامه داد: طی ۴ ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان تسهیلات دهی بانک‌ها ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: سهم سرمایه در گردشگر از تسهیلات به ۶۱ درصد افزایش یافته است.

استفاده از ATM به جای دستگاه کارتخوان خلاف است

معاون وزیر اقتصاد در رابطه با اینکه برخی از رستوران ها و یا بیمارستانها به جای نصب دستگاه کارتخوان، دستگاه ATM نصب کرده اند، گفت: اگر چه ما معتقدیم باید تعداد ATM ها افزایش یابد اما این مسئله چارچوب و مقررات خاص خود را دارد.

وی گفت: نصب ATM در بیمارستانها، رستورانها و ... در صورتی که قرار باشد کار دستگاه کارتخوان را انجام دهد تخلف محسوب می‌شود.

به گفته معمارنژاد ATM ها باید به گونه ای نصب شوند که عموم مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

حساب های بانکی بدون کد ملی مسدود شده اند

معاون وزیر اقتصاد همچنین در رابطه با حساب های بانکی بدون هویت اظهار داشت: بانک مرکزی به تمام نظام بانکی ابلاغ کرده که هیچ حسابی بدون هویت شخصی نباید وجود داشته باشد.

وی افزود: بنابراین تمام بانک‌ها حساب هایی که بدون کد ملی بوده اند را مسدود کرده است.

منبع: صراط نیوز

بنزین سهمیه‌بندی و گران شد| قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ و هر لیتر بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

تفریح لاکچری بهاره رهنما و همسرش در لواسان+تصاویر

نامه ۵۰ نماینده به رئیس‌جمهور برای توقف برگزاری آزمون استخدامی

عکس| سپهر حیدری و همسرش در حرم امام رضا

خبر آتش گرفتن جایگاه سوخت خیابان شریعتی جعلی است

منبع این خبر، وبسایت www.seratnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۲۷۱۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

۲ سال پس از زلزله سرپل‌ذهاب| خودنمایی کانکس‌ها در سطح شهر/ نگرانی مردم از پایان مهلت امهال وام‌ها

با گذشت دو سال از وقوع زلزله مهیب استان کرمانشاه هرچند اقداماتی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده انجام شده اما هنوز هم مردم منطقه با مشکلاتی در زمینه‌های مختلف روبه‌رو هستند. ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۹ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، وقوع زلزله 7.3 ریشتری آبان ماه 96در استان کرمانشاه بار دیگر مردم استان کرمانشاه و شاید ملت ایران را مورد امتحانی سخت قرار داد اما با گذشت نزدیک به دو سال از وقوع این زلزله هنوز هم مردم در بخش‌های مختلف با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وجود کانکس‌ها در مناطق مختلف، واحد‌های چند طبقه نیمه‌کاره و مستأجران بلاتکلیف و امیدوار به تصمیمات دولتمردان تنها گوشه‌ای از آثار زلزله در استان کرمانشاه است که در کنار درد از دست دادن عزیزان به مشکلی عظیم برای زلزله‌زدگان تبدیل شده است.

هرچند روند ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده سبب رونق اشتغال برای تعدادی از استان‌ها شد اما واحد‌های صنفی و صنعتی در این مناطق هنوز هم با مشکلاتی از جمله مشکلات بانکی مواجه هستند و بسیاری از واحد‌های صنفی در شهر سرپل‌ذهاب و واحد‌های صنعتی در شهرک صنعتی این شهرستان غیرفعال هستند.

تعدادی از روستاها نیز به دلیل رانش زمین و خطر ریزش کوه جابه‌جا شدند اما هنوز هم زیرساخت‌های اولیه همچون آب برای آن‌ها تأمین نشده و با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

در این میان با نزدیک شدن به فرارسیدن دومین سالگرد زلزله دغدغه‌ای جدی‌تر برای زلزله‌ردگان ایجاد شد و آن اتمام مهلت امهال وام‌ها در مناطق زلزله‌زده بود و شواهد حاکی از آن است که با وجود پیگیری برخی از مسئولان دولت عزمی برای تمدید امهال وام‌ها ندارد.

مستأجران مناطق زلزله‌زده گروه دیگری از خسارت‌دیدگان ناشی از زلزله هستند که از همان ابتدا مورد غفلت واقع شدند و از آن زمان تاکنون تصمیمات متعددی برای آن‌ها اتخاذ شده که تاکنون هیچکدام جامه عمل نپوشیده و از طرفی افزایش قیمت اجاره‌بها نیز توان اجاره کردن مسکن را از مستأجران سلب کرده است.

تا پایان ساخت 5000 واحد باقی‌مانده در مناطق زلزله در کنار مردم خواهیم بود

این زلزله آن‌طور که «هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه می‌گوید؛ در صد سال گذشته در رشته کوه زاگرس احساس نشده و یکی از شدیدترین زلزله‌های تاریخ این منطقه به حساب می‌آید. دو سال بعد از آن حادثه با تمام خساراتی که به سرپناه‌های مردم و زیرساخت شهرها و روستاها وارد شد اما تلاش‌ها چنان اثربخش بوده که اکنون مقامات این استان از این تهدید، فرصتی برای شتاب در توسعه هرچه بیشتر این مناطق و کل استان کرمانشاه ساخته‌اند.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه این زلزله حدود 9 شهرستان، 22 شهر و 1932 روستا را تحت تاثیر خود قرار داده بود اظهار داشت: در طول این مدت نزدیک به 4 میلیون و 300 هزار مترمربع ساختمان ساختیم که خروجی این میزان نیز شامل تعمیرات 67 هزار خانه می‌شود.

وی افزود: این تعمیرات بین 9 تا 22 میلیون تومان برای هر خانه هزینه دربر داشته است و در عین حال ما چیزی حدود 32 هزار خانه احداث کردیم؛ یعنی خانه‌ها از اول تا آخر ساخته شده است.

بازوند گفت:600 تا 700 روستا عملا درگیر کار بازسازی بودند و روستاهای بسیار زیادی بودند که تعداد کمی خانه در آنجا تخریب شده بود که ما آن خانه‌ها را بازسازی کردیم اما در شمار روستاهای درگیر بازسازی نیاورده‌ایم.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: در این روستاهای درگیر بازسازی شش هزار و 78 خانه نسبت به قبل از زلزله اضافه شده است و در شهر سرپل ذهاب، متوسط ارتفاع و طبقات تقریبا از 2/ 1 طبقه به 3 و 3/ 3 طبقه افزایش پیدا کرد.

بازوند گفت: از شش هزار و 400 پروانه صادره که قبل از زلزله تخریب شده بود، چه مسکونی، چه تجاری و صنفی این رقم به 12 هزار و 400 پروانه رسید یعنی تقریبا ساخت‌وساز در شهر سرپل ذهاب دو برابر شد و یک‌بار دیگر این شهر و البته به‌طور مهندسی و با رعایت الزامات فنی ساخته شد.

وی گفت: درخصوص موضوع مستأجران نیز با توجه به تاکید رئیس‌جمهور برای تعیین تکلیف آنها در حال دادن زمین به 2600 خانواری که وجود داشتند هستیم تا تعیین تکلیف نهایی آنها نیز انجام شود.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: ما پس از اسکان موقت بررسی‌های گسترده‌ای انجام دادیم که از نتایج آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که 104 هزار خانه در این زلزله آسیب دیده بود که 68 هزار خانه نیازمند تعمیرات بود.

وی گفت: امروز 59 هزار خانه با ثبت‌نام در بانک وام دریافت کرده‌اند و از این تعداد 53 هزار خانه تعمیراتشان به اتمام رسیده که این کار با سرعت بالایی انجام شد و به نوعی در حال ثبت یک رکورد است و البته عوامل زیادی در آن دخیل بودند که می‌توان اصلی‌ترین آنها را حضور مقام معظم رهبری در منطقه دانست که به نقطه قوتی برای دست‌اندرکاران و تسکینی برای مردم تبدیل شد.

بازوند درباره روند بازسازی و زمان اتمام آن گفت: بازسازی در تمام روستاها تقریبا به‌طور کامل تمام شده است و پرونده بازسازی در روستاهای مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تا حدودی بسته شده است و البته ممکن است در مجموع از این 15 هزار خانه‌ای که در روستاها باید ساخته شده باشد، 100 خانه هم ناتمام باشد.

وی افزود: در شهر مساله طور دیگری بوده است زیرا یک موج گرانی در زمان بازسازی شروع شده بود، مسائلی به وجود آورد و تعدادی از خانه‌ها هنوز به اتمام نرسیده است و به طور نمونه کسی که یک طبقه از خانه‌اش تخریب شده بود اگر طلب پنج طبقه خانه می‌کرد ما به او می‌دادیم. بنابراین یک مقدار زمان می‌برد که آن بخش‌های ناتمام به پایان برسد. اما با پرداخت تسهیلات جدید که حدود 12 میلیون تومان است، پرونده شهرها نیز بسته می‌شود.

بازوند گفت: درباره وضعیت بازسازی مدارس هم گفت: همه مدارسی که آسیب‌ دیده بودند بازسازی شدند و این تعداد شامل 78 مدرسه می‌شد که همه با کمک ستاد نوسازی و خیرین مدرسه‌ساز به پایان رسید.

وی افزود: پایان بازسازی واحدهای آموزشی از اولویت‌های مهم ما بود که در دستور کار قرار داشت و ساخت و بهره‌برداری از این 78 مدرسه خسارت‌دیده از زلزله با 415 کلاس در مهر 1398 به پایان رسید.

بازوند به موضوع اعتبارات اشاره کرد و گفت: جمع کل واحدهای خسارت‌دیده 130879 واحد است و 3540 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض بخش مسکن پرداخت شد که 2890 میلیون تومان تسهیلات و 650 میلیارد تومان بلاعوض است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه هزینه زیرساخت 1241 میلیارد تومان بوده که 695 میلیارد تومان تخصیص یافته است عنوان کرد: امهال تسهیلات حدود 3146 میلیارد تومان با هزینه 1050 میلیارد تومان است.

بازوند با بیان اینکه تسهیلات بخش تولید و اشتغال 600 میلیارد تومان در نظر گرفته شد و مابه‌التفاوت سود تسهیلات پرداختی حدود 4180 میلیارد تومان است بیان کرد: هزینه اسکان موقت، امداد و نجات، چادر و اسکان اضطراری نیز 560 میلیارد تومان بوده است. وی با اشاره به اینکه جبران خسارت بیمه‌ها حدود 290 میلیارد تومان و بلاعوض بخش کشاورزی 37 میلیارد تومان بوده است گفت: آواربرداری 45 هزار واحد رایگان انجام شده است و صدور پروانه ساخت و خدمات فنی مهندسی رایگان بوده و توزیع سیمان 195 هزار تن و آهن‌آلات 93 هزار تن به قیمت مصوب سال 96 ارائه شده است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه جمع کل هزینه‌ها حدود 11 هزار و یکصد میلیارد تومان محاسبه شده است عنوان کرد: سطح متراژ بازسازی‌شده تخریبی 3 میلیون 410 هزار مترمربع و متراژ تعمیری یک میلیون و 500 هزار مترمربع جمعا 4 میلیون و 930 هزار مترمربع است.

نشاندن لبخند بر لب کودکان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه؛ روایت پزشکانی که مزد عمل خود را از خدا می‌گیرندفعالیت گروه‌های جهادی در مناطق زلزله‌زده میانه به روایت تصویرحجت الاسلام آل‌هاشم: حضور جهادی طلاب در مناطق زلزله‌زده نقش اجتماعی روحانیت را نشان داد

کانکس‌های زلزله‌زدگان باید جمع شود

مهرداد سالاری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: کانکس‌های مستقر در شهر زلزله‌زده سرپل‌ذهاب باید هرچه زودتر جمع‌آوری شود.

وی با اشاره به اینکه مردم زلزله‌زده شهر سرپل‌ذهاب به خاطر افزایش قیمت بهای زمین، تعداد واحدهای بیشتری نسبت به قبل از این حادثه ساخته‌اند عنوان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید این موضوع را پیگیری کند تا مردم ابتدا یک واحد موردنیاز خود را تکمیل کنند و سپس به سراغ تکمیل دیگر واحدها بروند.

معاون استاندار کرمانشاه با تأکید بر اینکه استانداری کرمانشاه با این افزایش ساخت و سازها مخالف است گفت: بسیاری از افرادی که واحدهای خود را افزایش داده‌اند هنوز به دلیل تکمیل نشدن واحدهای خود در کانکس زندگی می‌کنند و چهره شهر را به هم ریخته‌اند.

سالاری با بیان اینکه این افراد حقوق دیگر شهروندان را ضایع می‌کنند عنوان کرد: بنیاد مسکن و فرمانداری باید به شکلی برنامه‌ریزی کنند که هرچه زودتر مردم در واحدهای خود مستقر شده و کانکس‌های سطح شهر جمع‌آوری شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نیمه نخست سال 98 باید بازسازی در محیط شهری به پایان می رسید گفت: پیشرفت خوبی در روند ساخت و ساز داشتیم با این حال باید ساخت و سازهای نیمه‌کاره هرچه سریع‌تر تکمیل شود.

سالاری در رابطه با بازسازی واحدهای صنفی آسیب‌دیده نیز گفت: واحدهای صنفی باید به منظور ایجاد رونق اقتصادی در مناطق زلزله‌زده هرچه زودتر تکمیل شوند؛ اولویت بازسازی و پرداخت تسهیلات باید با واحدهای صنفی فعال باشد.

وی درباره جابه‌جایی تعدادی از روستاها نیز گفت: برخی از روستاها پس از زلزله به دلیل پیشگیری از وقوع خطرات جابه‌جا شده‌اند اما این روستاها هنوز به دلیل برقرار نشدن‌ زیرساخت‌هایی همچون آب شرب‌ با مشکل روبه رو هستند.

معاون استاندار کرمانشاه عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید هرچه زودتر مشکل آب و برق روستاهای جابه‌جا شده را حل کنند.

تکمیل واحد‌های خسارت‌دیده از زلزله در روستاهای استان کرمانشاه

علی فولادی رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در مجموع 40 هزار و 602 واحد احداثی بازسازی را شروع کردند که 12 هزار و 630 واحد شهری و 27 هزار و 960 واحد روستایی است.

وی عنوان کرد: تمام واحد‌های روستایی تکمیل شده‌اند اما واحدهایی بعدها بازسازی را به عنوان فرصت‌سازی آغاز کرده‌اند که اکنون در مراحل مختلف کار هستند و می‌توان آن‌ها را به عنوان واحد‌های اتمام یافته تلقی کرد.

اتمام عملیات تعمیر در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در مجموع 67 هزار و 500 واحد تعمیری در کل استان وجود داشت افزود: تمام این واحدها سال گذشته تکمیل شدند که 12 هزار و 400 واحد در شهر سرپل‌ذهاب، 5600 واحد در روستاهای اطراف این شهر و مابقی در سایر مناطق استان قرار دارند.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه عنوان کرد: برخی از واحدها در شهر سرپل‌ذهاب متراژ بالا داشتند که باید از محل آورده خود تکمیل کنند زیرا بنیاد مسکن تسهیلات، کمک‌های و مصالحی که در اختیار مردم قرار داده بود برای تکمیل 100 متر بود.

وی با اشاره به اینکه در اوایل سال 97 افزایش قیمت‌ها به‌ویژه در مصالح ساختمانی روند بازسازی را تحت تأثیر قرار داد و سبب کندی ساخت و ساز شد گفت: بنیاد مسکن در هر مرحله که روند کاهش یافت با راهکار و ساز و کار خاصی وارد عمل شد و مشکل را رفع کرد.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه افزود: اکنون نیز تسهیلات جدیدی برای حمایت از زلزله‌زدگان تعریف شده که مشکلات کمتر احساس شود و سرعت قبلی برای تکمیل واحدها ادامه پیدا کند.

فولادی بیان کرد: عملیات بازسازی استان کرمانشاه در حوزه روستا نزدیک به 100 درصد است و باقی مانده‌ها در نظر گرفته نمی‌شوند زیرا به عنوان فرصت‌سازی کار را آغاز کرده‌اند و پیشرفت فیزیکی شهرها نیز 80 درصد است.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مسکن مهر اسلام‌آباد غرب تکمیل شده و برای نما نیز کمک شد گفت: مسکن مهر شهید شیرودی که 574 واحد در 24 بلوک تخریب شده بودند 21 بلوک مقاوم‌سازی و سه بلوک احداثی بودند.

وی با بیان اینکه متولی مسکن مهر راه و شهرسازی است اما بنیاد مسکن به منظور کاهش بلاتکلیفی زلزله‌زدگان وارد عمل شد افزود: استان اصفهان برای مسکن مهر شیرودی مأمور و تعداد زیادی از مهندسان رتبه یک برای تکمیل این پروژه به کار گرفته شد.

3  بلوک احداثی مسکن مهر سرپل‌ذهاب تا خرداد سال آینده تکمیل می‌شود

وی افزود: بازسازی واحد‌های احداثی مسکن مهر تا خرداد ماه سال آینده طول می‌کشد زیرا ساخت و ساز آن‌ها دیر آغاز شد و تا 6 ماه به تعویق افتاد اما اکنون در حال انجام است و مرحله به مرحله تحویل می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه گفت: مسکن مهر الوند نیز چند ماه پیش تکمیل شد و زلزله‌زدگان در آن ساکن شده‌اند.

پرداخت 12 میلیون تومان وام تکمیلی به واحد‌های شهری

مجید جودی مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن با تاکید بر این که حداقل امکانات را به مردم می‌دهیم تا خانه‌های خود را بسازند و ما با تسهیلات از آنها حمایت می‌کنیم، گفت: برای هر واحد شهری در زلزله کرمانشاه 50 میلیون تومان وام و 13 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شده است. در روستاها با این ارقام بازسازی واحدها تمام شد. اگر در شهر هم با همین روال انجام می‌شد به راحتی بازسازی ها تمام شده بود.

جودی با بیان این که این تسهیلات جوابگوی ساخت تمام واحددها نبود، افزود: در حال حاضر هیچ مالک زلزله‌زده در کانکس‌ها زندگی نمی‌کند و در یکی از واحدهای ساخته شده خود زندگی می‌کنند و به مرور سایر واحدها را نیز تکمیل می‌کنند.

وی از برنامه بنیاد مسکن برای پرداخت تسهیلات مکمل 12 میلیون تومانی برای تکمیل واحدهای اضافه ساخته شده توسط زلزله‌زدگان خبر داد و گفت: منابع مورد نیاز برای این برنامه 96 میلیارد تومان است و به هر واحد شهری در سرپل‌ذهاب 12 میلیون تومان وام تکمیلی پرداخت می‌شود.

تکمیل بازسازی و تعمیر 25 هزار واحد بخش کشاورزی

نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اظهار داشت: در زلزله آبان ماه 96 به 25 هزار و 560 واحد بخش کشاورزی خسارت وارد شد که به طور کامل بازسازی و تعمیر شده‌اند.

براساس مصوبه هیئت دولت از زمان وقوع زلزله تا مدتی مصرف آب و برق در مناطق زلزله‌زده رایگان بود اما بعد از گذشت یکسال به حالت عادی برگشت و قبوض آب، برق و گاز برای مشترکان صادر شد اما هنوز مبلغی از سوی زلزله‌زدگان پرداخت نشده و برخی از افراد نیز ادعا می‌کنند در قبوض صادر شده از جمله آب بدهی یکسال ابتدای زلزله نیز محاسبه شده است.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این رابطه می‌گوید: مصرف آب و برق مدتی برای زلزله‌زدگان رایگان بوده اما اکنون آن موعد به اتمام رسیده و مصرف این مناطق همچون سایر مناطق محاسبه می‌شود.

بدهی 1.3 میلیارد تومانی زلزله‌زدگان کرمانشاهی به شرکت گاز

سیروس شهبازی مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: هیچ مجوز و دستورالعملی در زمینه رایگان بودن گاز مصرفی مناطق زلزله‌زده ابلاغ نشده و دولت مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است.

وی با بیان اینکه در مناطق زلزله‌زده کنتورخوانی انجام می‌شود اما هنوز قبضی صادر نشده است گفت: هرچند دولت درباره رایگان بودن تعرفه گاز برای مناطق زلزله‌زده مصوبه‌ای نداشته است اما مردم نیز مبلغی را به شرکت گاز بابت گاز مصرفی پرداخت نکرده‌اند و رویکرد شرکت گاز مدارا با این مشترکان است.

شهبازی افزود: امکان گازرسانی به واحدهای بازسازی شده وجود دارد و به محض درخواست متقاضی گازرسانی می‌شوند زیرا خطوط شبکه‌‌ها آسیب جدی ندیده‌اند و تنها به علمک‌ها آسیب وارد شد که به محض بازسازی واحد امکان برخورداری از گاز در کوتاهترین زمان وجود دارد.

بدهی 100 میلیارد ریالی زلزله‌زدگان استان کرمانشاه به آبفا؛ 800 انشعاب غیرمجاز آب در سرپل‌ذهاب ساماندهی شد

رضا داوودی معاون شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه از تداوم مصرف بالای آب در مناطق زلزله‌زده استان خبر داد و گفت: میزان بدهی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به شرکت آب و فاضلاب استان تا 20 خرداد ماه امسال 100 میلیارد ریال است.

داوودی گفت: با توجه به وجود انشعابات فراوان غیرمجاز، عدم پرداخت آب‌بها توسط مردم، استفاده از آب شرب در فرایند ساخت و ساز و گرمای شدید هوا، میزان مصرف آب در مناطق زلزله‌زده بسیار بالا است.

وی افزود: میزان مصرف آب در مناطق زلزله‌زده نسبت به میانگین مصرف سال‌های گذشته و قبل از وقوع زلزله همچنان بیش از 20 درصد است.

داوودی با بیان اینکه مصرف آب در مناطق زلزله‌زده نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی از نظر کاهش ایجاد نشده است گفت: تا مرداد ماه حدود 800 انشعاب غیرمجاز در سرپل‌ذهاب ساماندهی شده و تأسیسات تأمین آب این شهر همچنان با تمامی ظرفیت در مدار بهره‌برداری است.

معاون بهره‌برداری آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه افزود: با توجه به مصوبه ستاد بازسازیمناطق زلزله‌زده، عملیات ساماندهی انشعابات و تعیین میزان مصرف و صدور قبض مشترکان خانگی آغاز شده اما تاکنون قبضی بین مشترکان توزیع نشده است.

وی افزود: بیش از 20 هزار انشعابات مناطق زلزله‌زده آسیب‌دیده از بین رفته است که نیاز به تأمین اعتباری بیش از 150 میلیارد ریال دارد و همچنین هزینه‌های فروانی برای تأمین آب و جمع‌آوری فاضلاب از جمله 100 کیلومتر لوله‌گذاری صرف شده است.

بدهی 35 میلیارد تومانی مشترکان برق در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه؛ 10 هزار انشعاب برق کانکس‌ها در سرپل‌ذهاب جمع‌آوری شد

امیدعلی مرآتی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، برق در مناطق زلزله‌زده جریان دارد با اشاره به اینکه حدود 10 هزار انشعاب در سرپل‌ذهاب جمع‌آوری شده است اظهار داشت: اکنون 6000 انشعاب برق در کانکس‌های سرپل‌ذهاب وجود دارد که باید به مرور زمان و با هماهنگی فرمانداری جمع‌آوری می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه گفت: براساس دستور وزارت کشور تا یکم مهر ماه 97 کنتور برق مشترکان زلزله‌زده قرائت نشد و پیگیر هزینه برق مصرفی از طریق استانداری و ماده 12 بحران هستیم که باید این هزینه برق مصرفی تعیین تکلیف شود اما هنوز از طرف وزارت نیرو و استانداری تعیین تکلیف نشده است.

مرآتی بیان کرد: در قبض‌های صادر شده برای مشترکان مبلغی به عنوان بدهی در قبض قید شده اما از آن‌ها دریافت نشده و هرچند کنتورها قرائت می‌شود اما از طرف مشترکان پرداخت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه میزان مصرف برق در مناطق زلزله‌زده از زمان وقوع زلزله تا سال 97 حدود 11 میلیارد تومان بوده است گفت: بدهی مشترکان مناطق زلزله‌زده در سال 97 حدود 18 میلیارد تومان و در امسال حدود 6 میلیارد تومان است که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه افزود: واحدهایی که تکمیل شده با هماهنگی فرمانداری و شورای تأمین شهرستان انشعابات کانکس‌ها جمع‌آوری و کنتورهای واحدها راه‌اندازی می‌شود.

وی عنوان کرد: در روستاها نیز انشعاب برق کانکس‌ افرادی که واحد‌های آن‌ها تکمیل شده جمع‌آوری می‌شود و کنتور واحدها نصب می‌شود.

مرآتی گفت: تعدادی در داخل شهر سرپل‌ذهاب و ثلاث‌باباجانی وجود دارد که واحد‌های آن‌ها هنوز تکمیل نشده و با هماهنگی فرمانداری مقرر شده اسکانی برای آن‌ها در نظر گرفته و بعد از جابه‌جایی کانکس‌ها انشعاب آن‌ها جمع‌آوری شود.

وی افزود: صاحبان واحدهای تکمیل شده برای نصب کنتور به شرکت برق مراجعه می‌کنند و بدون دریافت هزینه کنتور نصب می‌شود و برق کانکس‌‌هایی که از قبل رایگان وصل شده بود جمع‌آوری می‌شود.

افزایش سرانه فضای آموزشی در مناطق زلزله‌زده

مرزبان نظری مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه از افزایش سرانه فضای آموزشی هر دانش‌آموز در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خبرداد و گفت: 78 مدرسه با 415 کلاس شامل 25 مدرسه شهری و 53 مدرسه روستایی در آبان‌ماه سال 96 در مناطق زلزله‌زده آسیب دید و پس از آن عملیات ساخت 190 پروژه با 800 کلاس درس با زیربنای 71608 مترمربع با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز شروع شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه گفت: میزان اعتبار تعهد شده حدود 120میلیارد تومان از سوی بانک‌ها، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و اتاق بازرگانی است.

وی با اشاره به اینکه از تعداد 190 پروژه تا مهر98 تعداد 145 مدرسه با 623کلاس و با زیربنای 61هزار و 208 مترمربع به اتمام رسیده است عنوان کرد: تعداد 14 مدرسه با 73 کلاس و یک سالن ورزشی که عملیات اجرایی آنها قبل از زلزله شروع شده بود در مهرماه سال 97 به بهره‌برداری رسید.

نظری با بیان اینکه تعداد 25 مدرسه درمناطق زلزله‌زده که دچار آسیب جزئی شده بودند تعمیر، مرمت و بازسازی شد بیان کرد: ساماندهی موقت دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده در بیش از 457 کلاس درس پیش ساخته پس از زلزله، ارسال 40هزار بسته لوازم‌التحریر و ارسال 300 دستگاه کولر آبی پایه‌دار جهت استفاده در کانکس‌های آموزشی از دیگر اقدامات نوسازی مدارس بود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه با بیان اینکه بودجه حوزه عمرانی آموزش و پرورش در شهرستان‌ها بسیار کم است عنوان کرد: این بودجه فقط برای نوسازی و تعمیر هزینه می‌شود و برای تأسیسات مدارس و دیگر هزینه‌ها بودجه نداریم.

نظری همچنین از نصب چهار میلیارد تومان تجهیزات کلاسی در مدارس طی امسال خبرداد و افزود: برای هوشمندسازی مدارس نیز 2.5 میلیارد تومان هزینه شده است.

ارسال پرونده بیمارستان اسلام‌آباد غرب به دادگاه

در زلزله آبان ماه سال 96 بیمارستان شهدای سرپل‌ذهاب تخریب شد تا امکان امدادرسانی به مصدومان حادثه از بین برود و در این شرایط مصدومان به بیمارستان شهرستان اسلام‌آباد غرب که مجهز بود و در فاصله کمی قرار داشت منتقل شدند ولی بیمارستان تازه ساز اسلام‌آباد غرب نیز در برابر زلزله تاب نیاورد تا عملاً امدادرسانی به مصدومان زلزله مختل شود.

در زلزله علاوه بر تخریب گسترده واحدهای مسکونی و تجاری در شهرستان‌های متأثر از زلزله، برخی از اماکن دولتی هم تخریب یا دچار خسارت عمده شدند و فاز دوم بیمارستان امام خمینی(ره) اسلام‌آباد غرب نیز یکی از اماکن دولتی خسارت‌دیده در زلزله بود.

این بیمارستان درحالی در زلزله دچار خسارت شدید شد که تنها هفت ماه از افتتاح آن گذشته بود و درست در زمانی که مردم آسیب‌دیده به آن نیاز داشتند، نتوانست نقش خود را برای ارائه خدمات درمانی به آن‌ها ایفا کند.

محمدحسین صادقی دادستان کرمانشاه از ارسال پرونده بیمارستان اسلام‌آباد غرب به دادگاه خبر داد و با اشاره به قصور در ساخت بیمارستان گفت: پرونده اتهامی مدیران عامل شرکت‌های ساختمانی دخیل در احداث بیمارستان امام خمینی(ره) اسلام‌آباد غرب با عنوان تقلب در ساخت بنا و خسارت به بیت‌المال با صدور کیفر خواست برای رسیدگی و محاکمه به دادگاه کیفری ارسال شده است.

وی افزود: این مسئله سبب شد تا دستگاه قضایی با ورود به موقع ابعاد مختلف موضوع را از منظر کارشناسی ارزیابی کرده و پس از شناسایی مقصران واقعه، مبادرت به تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین کند و با اتمام تحقیقات مقدماتی این پرونده در خرداد ماه امسال به دادگاه ارسال شد.

صادقی گفت: در این پرونده برای سه نفر از مدیران عامل شرکت‌های دخیل در امر احداث بنا به اتهام مشارکت در تقلب در احداث بنا منتهی به ایراد خسارت به بیت‌المال قرار جلب دادرسی و کیفرخواست صادر و پرونده آن‌ها به دادگاه کیفری دوشهرستان اسلام‌آباد غرب ارسال شده است.

20 پزشک متخصص در سرپل ذهاب فعالیت می‌کنند

طهماسبی مدیر شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب اظهار داشت: بیمارستان شهرستان سرپل ذهاب به لحاظ خدمات تخصصی درمانی رشد مناسبی نسبت به قبل از زلزله داشته است.

وی عنوان کرد: هم از نظر تعداد پزشکان متخصص و هم از نظر خدمات تخصصی ارائه شده به مراجعه کنندگان افزایش داشته‌ایم و درمانگاه بیمارستان نیز فعالیت مناسبی دارد.

طهماسبی افزود: هم اکنون 20 پزشک متخصص در درمانگاه بیمارستان مشغول فعالیت هستند و به بیماران خدمات درمانی مختلف ارائه می‌دهند، همچنین متخصصان داخلی، قلب، زنان، اطفال، بیهوشی، جراحی، ارتوپدی، روانشناسی، عفونی، پاتولوژی، رادیولوژی و طب اورژانس در بخش دولتی و چشم پزشکی و پوست در بخش خصوصی در شهرستان فعال هستند.

وی گفت: درمانگاه بیمارستان همه روزه نوبت صبح و بعدازظهر پذیرای مراجعه‌کنندگان است و به بیماران خدمات درمانی ارائه می‌دهد.

طهماسبی بیان کرد: با وجود اینکه خدمات درمانی بیمارستان نسبت به گذشته و حتی ایام قبل از زلزله هم از نظر تعداد پزشکان و هم از نظر خدمات تخصصی ارائه شده رشد چشمگیری داشته اما در بعضی از بخش‌ها کمبودهایی در بحث خدمات درمانی شهرستان وجود دارد که امیدواریم هرچه سریعتر برطرف شود.

هرچند وسعت خسارت زلزله در استان کرمانشاه بر کسی پوشیده نیست اما وجود مشکلاتی برای روند ساخت و ساز و اعتبارات قطره‌چکانی بعد از گذشت دو سال حاکی از این است مسئولان استانی و کشوری باید عزم جدی‌تری برای بهبود این وضعیت داشته باشند که در غیر این صورت تعلل و ادامه روند کند بازسازی و غیرفعال ماندن واحد‌های صنفی و صنعتی هزینه‌ها را به تدریج افزایش می‌دهد.

ساکنان مسکن مهر سرپل‌ذهاب به خانه‌هایشان باز می‌گردند

شریفی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: ٢١ بلوک مسکن مهر شهید شیرودی وارد عملیات مقاوم‌سازی شد و سه بلوک که در مطالعات مهر تایید عملیات مقاوم سازی را نداشتند؛ تخریب شده و مجددا مورد بازسازی قرار گرفتند و اکنون آماده تحویل به ساکنان این مجموعه است.

وی افزود: حجم بالای عملیات و گستردگی آن باعث شده در حین تحویل ٢١بلوک آماده، کماکان پیمانکار و تیم اجرایی برای رفع نواقص احتمالی در پروژه مستقر باشند.

افزایش تراکم ساختمان‌ها در شهرستان سرپل‌ذهاب بعد از زلزله

محبت جمالی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه 55 درصد خسارت‌های زلزله آبان ماه 96 مربوط به شهرستان سرپل‌ذهاب بود اظهار داشت: در مجموع 17 هزار و 500 واحد شهری و روستایی تخریبی گزارش شدند که بازسازی 4000 مورد باقی مانده است.

فرماندار سرپل‌ذهاب عنوان کرد: 7900 واحد از واحد‌های احداثی در روستاها قرار داشتند که احداث آن‌ها بهره‌برداری شده و در شهر نیز بازسازی 5500 مورد به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه در مجموع 36 هزار واحد مسکونی در شهر و روستای این شهرستان دچار آسیب شدند گفت: 18 هزار و 500 مورد از این تعداد تعمیری بود که عملیات آن‌ها به اتمام رسیده و مپرد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

جمالی‌نیا با اشاره به مسکن مهر شهید شیرودی بیان کرد: 576 واحد در قالب 24 بلوک در زلزله دچار آسیب شد که 9 بلوک به بهره‌برداری رسیده و 21 بلوک نیز تعمیر و آماده بهره‌برداری است و بازسازی سه بلوک تخریب شده این مسکن مهر اکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه تراکم ساختمانی در شهرستان سرپل‌ذهاب از 2.1 طبقه قبل از زلزله اکنون به 3.8 طبقه رسیده است عنوان کرد: حوزه ساخت و ساز روستایی در قالب 204 روستا نسبت به قبل از زلزله 20 درصد افزایش یافته است.

جمالی‌نیا با اشاره به اینکه در زلزله 33 واحد آموزشی تخریب شد گفت: با کمک خیران اکنون 57 مدرسه و بیش از گذشته در این منطقه ساخته شده و علاوه بر آن دو مجتمع فرهنگی ورزشی نیز راه‌اندازی شده است.

فرماندار سرپل‌ذهاب با بیان اینکه 3154 واحد صنفی آسیب‌دیده از زلزله 96 بعد از کرست چند ماه با کمک تسهیلات کار خود را آغاز کردند افزود: در حوزه تولیدات کشاورزی با افزایش چشمگیری مواجه بوده‌ایم به طوری که تولید غلات در سال 96 حدود 38 هزار و 950 تن بوده که امسال به دو برابر افزایش یافته است.

وی گفت: در حوزه دامی نیز حدود 3888 واحد دامی خسارت‌دیده از زلزله فعالیت خود را از سر گرفتند.‌

جمالی‌نیا با بیان اینکه فضاهای عمومی و پارک‌های شهر از وجود کانکس‌ها پاکسازی شده است بیان کرد: 18 هزار و 500 واحد تعمیری به بهره‌برداری رسیده کانکس‌های خود را در داخل حیات یا پارکینگ نگهداری می‌کنند یا به خارج از شهر انتقال می‌دهند.

هرچند دو سال زمان مناسبی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده محسوب می‌شود اما مشاهده وضعیت موجود و گلایه و بلاتکلیفی برخی از زلزله‌زدگان حاکی از این است هنوز عزم جدی از سوی مسئولان برای سامان دادن اوضاع و کاهش دغدغه‌های مردم وجود ندارد و بنابراین انتظار می‌‌رود دولتمردان با توجه و سرعت بیشتر به تصمیمات خود جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/832/ش

R41380/P4001/S6,68/CT7

دیگر خبرها

 • درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می‌شود
 • افزایش ۷۵۰۰ میلیارد دلاری بدهی جهان در ۶ ماه
 • صنایع آذرآب چقدر بدهی دارد؟
 • مطالبه ۱۲۰۰ میلیارد ریالی بیمارستان‌های دولتی قم / طرح ملی بررسی شیوع ناباروری اجرا می شود
 • ۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان در دل بانک‌ها وجود دارد
 • اعطای اجازه فعالیت به شرکت گل جوجه به مدت ۹ ماه جهت تعیین تکلیف و تسویه بدهی‌ها / بررسی مسائل و مشکلات کشتارگاه صنعتی در حال احداث فرخشهر در کارگروهی با محوریت دادستانی
 • بدهی‌ 60 میلیاردی روی دست پرسپولیس
 • واگذاری بانک رفاه، تامین اجتماعی را به دردسر می‌اندازد/ با 250 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی می‌توانستیم معیشت کارگران را بهبود ببخشیم
 • مدیرعامل شرکت فولاد اکسین گفت: تولید محصولات خاص در صنعت نفت را بومی سازی کردیم
 • بدهی ۳ میلیارد تومانی شهرداری‌ها به کتابخانه‌های خراسان جنوبی
 • بدهی خانوارهای آمریکا سر به فلک کشید
 • معضل ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی پیش‌روی دولت
 • نرخ ارز در بودجه سال آینده 10 هزار تومان خواهد بود/ بسته حمایتی یا شعار انتخاباتی/ چرا دلار رو به گرانی است؟
 • نرخ ارز در بودجه سال آینده 10 هزار تومان خواهد بود/ دفاعیه مردود خودروسازان/ بسته حمایتی یا شعار انتخاباتی/ چرا دلار رو به گرانی است؟/ خلق پول بی‌ضابطه به بهانه شعب مازاد/ شفاف‌سازی احمد توکلی از ارزهای بر باد رفته
 • بدهی ۲۰۰ میلیارد تومانی مشترکان به شرکت گاز
 • ۳۶ هزار میلیارد هزینه بانک آینده برای «ایران مال»
 • برگزاری مجمع عمومی شرکت پدیده تا پایان آذرماه/ تعیین تکلیف ۲ هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها
 • واکاوی یک ادعا؛ ۱۸ میلیارد دلاری که بر باد رفت! دلارهای ۴۲۰۰ تومانی کجا رفتند؟
 • بودجه در کانون اقتصاد