مشاهده اخبار داغ روز

فرارو- جنگ از جمله پدیده‌هایی است که از دیرباز با زندگی بشر همراه بوده است. این پدیده در گذر زمان با تکیه بر محرک‌ها و شیوه‌های مختلفی فرصت تحقق یافته است. در دوران جدید و با توجه به تحولات گسترده تکنولوژیک، پدیده جنگ نیز دستخوش تغییر شده و در اشکال جدیدی ظاهر می‌شود. به عنوان مثال، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸، فرمان تشکیل "نیروی نظامی فضایی ایالات متحده آمریکا" را صادر کرد.

سال ۲۰۱۹، فرانسه نیز به تبعیت از آمریکا دست به اقدامی مشابه زد و پیش بینی می‌شود دیگر ابرقدرت‌ها نیز برای اینکه از این قافله عقب نمانند دست به انجام تشکیلات مشابه بزنند. بعید نیست در آینده شاهد آن چیزی باشیم که در فیلم مشهور "جنگ ستارگان" دیدیم. آینده‌ای که در آن قدرت‌های بزرگ با تکیه بر قدرت فضایی خود با یکدیگر درگیر شوند.
به گزارش فرارو، همانطور که پیش از این اشاره شد، نقطه ثقل شیوه‌های نوین جنگاوری، پیشرفت‌های تکنولوژیک است. از این رو، جدای از تعریف فضا به عنوان عرصه‌ای جدید برای فعالیت‌های نظامی، در سال‌های اخیر عرصه‌ای جدید ظهور کرده که توجه بسیاری از سیاستمداران، سیاست سازان و همچنین پژوهشگران مطالعات امنیتی را به خود جلب کرده است. این عرصه جدید، فضای مجازی (فضای سایبری) است. استفاده رو به رشد از فضای مجازی توسط مردم جهان و حرکت ساختار‌های بوروکراتیک در دنیا به سمت فعالیت در بستر فضای مجازی باعث شده تا این عرصه، چه از نظر آفندی و چه پدافندی، بیش از پیش از اهمیت برخوردار شود و به مثابه حوزه‌ای با اهمیت، از منظر امنیت ملی، برای کشور‌ها تبدیل شود.
در حال حاضر، فضای مجازی به صراحت در درجه مساوی از اهمیت با زمین، هوا، دریا و فضا، در دکترین استراتژیک نظامی ایالات متحده آمریکا مورد شناسایی قرار گرفته و یک فرماندهی، مختص به این موضوع در تشکیلات نظامی این کشور تعریف شده است. با در نظر گرفتن تفاوت‌ها و اختلاف‌های گسترده در برآوردها، شماری از دولت‌ها فعالانه در حال ایجاد و گسترش دکترین‌های نظامی برای انجام عملیات‌های سایبری هستند. از این رو، چشم اندازی از رقابت تسلیحاتی در افق فضای مجازی در حال پدیدار شدن است که نوید دوره‌ای از خصومت و دشمنی شدید را در، و از طریقِ این فضا می‌دهد. پرسش‌هایی از قبیل: اینکه آیا مفاهیم سنتی اندیشه استراتژیک مثل بازدارندگی، در عرصه فضای مجازی قابل اجرا هستند؟ و اگر هستند چگونه؟ موضوعاتی داغ در ادبیاتِ حال حاضرِ مطالعات امنیتی و استراتژیک می‌باشند.
در حالیکه اصطلاح جنگ سایبری، عمدتا موضوعی داغ در راستای بهره برداری‌های سیاسی بوده با این وجود، می‌توان به نمونه‌هایی از نزاع و کشمکش‌های بین المللی در سال‌های اخیر اشاره کرد که فضای مجازی، نقش برجسته و مهمی در آن‌ها ایفا نموده است. به عنوان مثال، در جریان جنگ سال ۲۰۰۶ در جنوب لبنان، حزب الله توانست با بکارگیری اینترنت و سایر تکنولوژی ها، محیط سایبری را به مثابه بخشی از زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی خود تحت کنترل درآورد و به اسرائیل آسیب برساند. به طرز مشابهی، در استونی (۲۰۰۷) نیز، سیستم‌های ادارات و بانک‌های دولتی برای مدتی خارج از دسترس و غیرقابل استفاده بودند. این اتفاق، نتیجه‌ی سرقت و تحت کنترل گرفتن میلیون‌ها کامپیوتر در اقصی نقاط جهان توسط "بات مسترها" در قالب یک شبکه "بات نت" بود (بات نت‌ها شبکه‌هایی هستند که با در اختیار گرفتن مجموعه‌ای از کامپیوتر‌ها که بات نامیده می‌شوند، تشکیل می‌شوند. این شبکه‌ها توسط یک یا چند مهاجم که بات مستر نامیده می‌شوند، با هدف انجام فعالیت‌های مخرب کنترل می‌گردند) که از کار انداختن نقاط حساس و زیرساختی استونی را هدف قرار داده بودند. در جریان جنگ گرجستان و روسیه (۲۰۰۸) بر سر منطقه مورد مناقشه‌ی اوستیای جنوبی نیز، وزارتخانه‌های حکومت گرجستان هدف "حمله‌ی منع سرویس/ Denial of Service Attack" قرار گرفتند. نمونه‌ی واضح و روشن از اقدام نظامی در فضای مجازی می‌تواند حمله‌ی بدافزار رایانه‌ای استاکس نت (Stuxnet) به تاسیسات غنی سازی هسته‌ای ایران باشد که این حمله، به طور مشترک توسط نهاد‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل سازماندهی و انجام گردید. این حمله محصول ماه‌ها کار و صرف هزینه‌ی میلیون‌ها دلار، جهت پژوهش و آماده سازی‌های پیشرفته بود. اگرچه این عمل، برنامه‌های غنی سازی ایران را فقط برای مدت کوتاهی با وقفه رو به رو کرد با این وجود، به طور گسترده‌ای به عنوان اولین اقدام خرابکارانه در فضای مجازی (در بعد نظامی) در نظر گرفته شده و نقطه‌ی عطفی در تحول جنگ سایبری ارزیابی می‌شود.
اضافه بر این، اخیرا و در جریان بحران سیاسی در ونزوئلا و فشار‌های ایالات متحده آمریکا بر دولت نیکلاس مادورو جهت استعفا، دولت ونزوئلا اعلام کرد آمریکا به چند نیروگاه برق این کشور که بخش عمده‌ای از نیاز‌های انرژی آن را تامین می‌کردند حمله کرده و موجب خاموشی‌های گسترده در اکثر استان‌های ونزوئلا شده است.
واشنگتن در جدیدترین تلاش‌های مخرب خود در عرصه فضای مجازی، تهدید کرده که اگر نخواهد در مورد ایران به حمله نظامی متوسل شود، قطعا می‌تواند با استفاده از توان سایبری خود، منافع ایران را تهدید کند. این تهدید‌ها بویژه در دوره ریاست جمهوری ترامپ بر علیه تهران افزایش یافته اند. در جبهه مقابل، ایران نیز با توجه به اهمیت دفاع از امنیت ملی خود، در سال‌های گذشته سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده و در برابر تهدید‌های فزاینده آمریکا و عوامل منطقه‌ای آن نظیر اسرائیل، توانسته به خوبی خود را به عنوان یک قدرت سایبری معرفی کند به نحوی که، نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا بار‌ها از ایران به عنوان یک تهدید فزاینده سایبری بر علیه امنیت ملی آمریکا یاد کرده اند.  
اقتصادِ جنگ و امنیت سایبری
یکی از نتایج جانبیِ رشد چشمگیر هزینه کردِ بخش‌های نظامی و اطلاعاتی در زمینه امنیت سایبری، رونق در بازار جهانیِ تجهیزات پیشرفته نظارت و کنترل و سایر ابزار‌های امنیتی (در محیط سایبری) است. امنیتی کردنِ فضای مجازی، حاوی یک بعد اقتصاد سیاسی نیز است: هم اکنون شرکت‌های بزرگ دوران جنگ سرد مثل نورثروپ گرومن (Northrup Grumman)، بوئینگ (Boeing) و جنرال داینامیکس (General Dynamics) در کنار طیفی از "شرکت‌های جاویژه‌ی زیرزمینی (Niche Companies) (شرکت‌های جاویژه روی یک نیاز یا کالای ویژه متمرکز هستند) که خدمات و محصولات مرتبط با استثمار شبکه‌های کامپیوتری (جهت سرقت اطلاعات) را عرضه می‌کنند، در حال تغییر دادن جهت گیری تجاری خود به سمتِ قرارداد‌های پرسودِ دفاع سایبری هستند. هم اکنون تجارت جهانی سلاح‌های سایبری شاملِ ویروس‌های مخرب، استثمار کننده‌های رایانه (با هدف جمع آوری اطلاعات) و بات نت‌های عظیم می‌شود. دولت‌هایی که از ظرفیت و توان بومی مساوی با آژانس امنیت ملی آمریکاو متحدانش بی بهره هستند، اکنون می‌توانند امکانات پیشرفته را مستقیما از پیمانکاران خصوصی خریداری کنند.   اگرچه بسیاری از مشتریان این محصولات، کاربری نهایی استفاده از آن‌ها برای خود را برطرف سازی تعداد زیادی از نیاز‌های مشروع از قبیل: مدیریت ترافیک شبکه یا رهگیری قانونی عنوان می‌کنند، با این وجود، جلوگیری از سواستفاده از این محصولات مشکل است و حتی شرکت‌ها نیز با مشکلی جدی در فهم این امر مواجهند که محصول تولیدی و یا خدمت ارائه شده توسط آن‌ها در راه چه مقاصدی بکارگرفته خواهد شد. این وضعیت، بسیاری را رهنمون به استفاده از واژه کاربری دوگانه (Dual-Use) در توصیف این محصولات و خدمات می‌کند. تحقیقات انجام شده توسط گروه "سیتیزن لب" در دانشگاه تورنتو، حاکی از نمونه‌های متعدد هدف قرارگرفتن فعالان حقوق بشر توسط نرم افزار‌های پیشرفته جاسوسی دیجیتال هستند که به وسیله شرکت‌های غربی ساخته شده اند. این نرم افزار‌ها به محض نصب شدن روی وسیله‌ای که کاربرِ هدف از آن استفاده می‌کند، می‌توانند فایل‌ها و لیست تماس قربانی را استخراج کرده، ایمیل‌ها و پیام‌های کوتاه او را تخلیه کنند، میکروفون و دوربین وسیله مورد نظر را روشن و محل استقرار قربانی را رهگیری نمایند. بررسی‌های سیتزن لب در مقیاس جهانی درباره‌ی سرور‌های فرماندهی این نرم افزار‌ها و محصولات (کامپیوتر‌هایی که به منظور ارسال دستورالعمل به سیستم‌های آلوده‌ی تحت کنترل مورد استفاده قرار می‌گرفتند)، پرده از شواهدی نگران کننده در مورد بازاری جهانی بر می‌دارند که هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد. محققان سیتیزن لب محصولی با عنوان فین اسپای (Finspy) که توسط یک شرکت انگلیسی گاما گروپ (Gamma Group) به بازار عرضه شده را در ۲۵ کشور از جمله کشورهایی، چون بحرین، بنگلادش، اتیوپی، و ترکمنستان که سوابقی نه چندان روشن و مثبت در بحث حقوق بشر دارند، یافتند. بر اساس یافته‌های گزارشی دیگر از سیتیزن لب، ۲۱ کشور (از جمله ۹ کشور که پایین‌ترین جایگاه را از منظر اقتدارگرایی در رده بندی سال ۲۰۱۲ اکونومیست در قالب شاخص دموکراسی کسب کردند)، استفاده کنندگان سابق و یا فعلی یک نرم افزار جاسوسی بوده و هستند که توسط یک شرکت ایتالیایی با نام هکینگ تیم (Hacking Team) عرضه شده است.
در همین راستا، در سال ۲۰۱۴، بر اساس نتایج "گزارش بین المللی حریم خصوصی در باب نظارت و کنترل در منطقه آسیای میانه"، بسیاری از کشور‌های این منطقه سیستم‌های کنترلی گسترده‌ای را در زیرساخت شبکه‌های مخابراتی خود با استفاده از تجهیزات پیشرفته آمریکایی و اسرائیلی و پشتیبانی آموزش اطلاعاتی-امنیتی روسیه به اجرا گذاشته اند. محصولاتی که امکان بازرسی ژرف و پیشرفته‌ی اطلاعات، فیلترینگ محتوا، کاوش در شبکه‌های اجتماعی، ردیابی و حتی حملات کامپیوتری را فراهم می‌کنند، توسط شرکت‌های غربی گسترش داده می‌شوند و در سطح جهانی به کشور‌های مختلف عرضه می‌شوند تا از آن‌ها برای هدف قرار دادن دشمنان خود استفاده کنند. به طور کلی، در بحث تسلیحات سایبری وضعیتی وجود دارد که در دیگر عرصه‌های تامین تسلیحات با آن رو به رو نیستیم. در بحث تسلیحات سایبری، دولت‌ها دیگر به عنوان بازیگران و مشتریان اصلی ایفای نقش نمی‌کنند (تسلیحات زمینی، دریایی، هوایی و فضایی، عمدتا مشتری خود را در میان دولت‌ها می‌یابند). فضای مجازی شاهد طیف متنوعی از بازیگران است که در فضایی عظیم و خارج از کنترل به فعالیت می‌پردازند.  
رژیم کنترل تسلیحات سایبری
در حال حاضر، برخی محققان و سیاست سازان به بحث و گفتگو راجع به مزایای کنترل تسلیحات می‌پردازند. اگرچه نیاز روز افزون به اعمال محدودیت‌های متقابل در قبال خصومت و تهدیدات رو به رشد در فضای مجازی به روشنی حس می‌شود با این وجود، همگان نسبت به این امر که توافقنامه‌های کنترل تسلیحات از قابلیت اجرا در فضای مجازی برخوردارند، هم رای نیستند. امروزه کنترل اطلاعات (به عنوان عنصر اصلی جنگ در فضای مجازی) در محیط به شدت تقسیم شده (بین کشورها) و شبکه‌ای دیجیتالی، غیر ممکن به نظر می‌رسد. ضمنا، مهاجمان می‌توانند رد پا و اسناد محرمانه مرتبط با فعالیت‌های خود را پنهان و راستی آزمایی هرگونه توافق کنترل تسلیحات را مشکل سازند. با این حال، می‌توان درس‌هایی را از آن نوع رژیم‌های کنترل تسلیحات گرفت که فی نفسه حد و میزان مشخصی از سلاح‌ها را محدود نمی‌کنند بلکه در عوض، کلیه‌ی رفتار‌های یک بازیگر در عرصه‌هایی روشن و مشخص را ممنوع می‌سازند (مثل پیمان فضایی ماورا جو، معاهده‌ی سلاح‌های شیمیایی و پیمان جنوبگان).
در این میان بایستی به جامعه‌ای غیر رسمی، تاثیر گذار و البته خوشبین راجع به امنیت سایبری نیز اشاره کنیم که در میان بخش‌های خصوصی و دولتی قرار می‌گیرد. آن‌ها فضای مجازی را به طور تخصصی (در یک زمینه مشخص) و بعضا به شیوه‌ای هماهنگ امن می‌کنند که این امر می‌تواند به مثابه نوعی از کنترل تسلیحات امنیت سایبری درک شود. به عنوان مثال، در آپریل سال ۲۰۱۱، پلیس فدرال آمریکا و وزارت دادگستری این کشور از طریق همکاری با نهاد غیر انتفاعی کنسرسیوم سیستم‌های اینترنتی، بات نت کرفلاد (Coreflood Botnet) را که شبکه‌ای متشکل از کامپیوتر‌های خطرناک بوده و مدارک و اطلاعات مهم کاربران به همراه قریب به ۱۰۰ میلیون دلار را از قربانیان دزدیده بود، متلاشی کردند. مقام‌های دخیل در موضوع، با اخذ حکمی از دادگاه که به آن‌ها اجازه‌ی نصب یک سینک‌هول (Sinkhole) (سینک‌هول توسط پژوهشگران به منظور جمع آوری اطلاعات پیرامون یک بات نت مورد استفاده قرار می‌گیرد. سینک هول کردن موجب تغییر مسیر ترافیک از مقصد اصلی به مقصدی می‌شود که نصب کنندگان سینک حول آن را مشخص می‌کنند) را می‌داد، سرور‌های فرماندهی و کنترل بات نت را تغییر دادند و مستقیما نسبت به ارسال کد به سیستم‌های آسیب دیده مبادرت ورزیدند. امری که ارتباط گیری آن‌ها را متوقف و به نحو موثری انجام هر فعالیتی از جانب بات نت بدون اجازه‌ی کاربران را ناتوان ساخت. در این رابطه، ادارات دولتی مدعی شدند که فرمان‌های ارسالی موجب ایجاد هیچ آسیب و خسارتی به سیستم‌های آسیب دیده نخواهند شد و امکان دسترسی مقامات به اطلاعات کاربران را فراهم نمی‌سازند.
با این حال، برخی به طرح این سوال پرداختند که چگونه برخی محققان و بازرسان موجب ایجاد اختلال در تجهیزات حساس نخواهند شد در حالیکه گروهی دیگر این موضوع را مطرح کردند که آیا این مورد، راه را برای ارائه درخواست‌های دیگر به منظور ایجاد اختلال در کامپیوتر‌های شخصیِ درگیر در فعالیت‌های مشکوک باز خواهد کرد یا خیر. حادثه‌ی بات نت کرفلاد و مثال‌های شبیه آن می‌توانند به مثابه بخشی از شکل جدیدی از امنیت سایبری تفسیر شوند که در آن‌ها حکومت ها، بخش خصوصی و جامعه مدنی دست در دست یکدیگر تلاش می‌کنند تا رفتار‌های نامطلوب در فضای مجازی را مهار و کاهش دهند. در این رابطه، سوال مهم این خواهد بود که آیا این تلاش‌ها در مسیری مبتنی بر شفافیت و پاسخگویی اتفاق خواهند افتاد و از خطر خودسری سایبری جلوگیری می‌کنند یا خیر؟
یکی از مهمترین جنبه‌های کنترل تهدیدات نسبت به فضای مجازی، بی طرفیِ "تیم‌های واکنش سریع رایانه ای"در سطح ملی می‌باشد. این تیم‌ها در روز‌های نخست ظهور اینترنت توسط مهندسانی که صرفا به سلامت شبکه، فارغ از مرز‌های دولتی متعهد بودند شکل گرفتند و به مثابه کنشگرانی بی طرف و فنی که به تهدیدات علیه اینترنت واکنش نشان می‌دهند، تفسیر می‌شدند. با گذر زمان، تیم‌های واکنش سریع رایانه ای، در سطح بین المللی گسترش یافتند و از طریق ادغام شدن در یکدیگر، سازمانی جهانی با عنوان "مجمع بین المللی گروه‌های امنیتی و پاسخ گویی به رویداد ها/ Forum for Incident Response (and Security Teams (FIRST " را شکل دادند. تیم‌های واکنش سریع رایانه ای، تحت تاثیر نگرانی‌های روزافزون در مورد امنیت سایبری و عزم بیشتر مراجع قانونی و سازمان‌های اطلاعاتی دولتی برای کنترل فضای مجازی قرار گرفته اند. از این منظر، آن‌ها به تدریج بی طرفی خود را به واسطه‌ی نهادینه شدن و ادغام در ساختار‌های سری امنیت ملی (نهاد‌های اطلاعاتی) از دست داده اند که این امر بر قابلیت آن‌ها در تبادل اطلاعات با همتایانشان در عرصه‌ی بین المللی نیز اثرگذار بوده است. اعاده‌ی بی طرفی و اعتماد به تیم‌های واکنش سریع رایانه ای، با موانع و روند‌های خنثی کننده قدرتمندی مواجه است با این وجود، مساله‌ای ضروری برای سلامت فضای مجازی در عرصه جهانی است.
به طور کلی، با توجه به این گزاره که فضای مجازی، فضایی گسترده است که بسیاری از ابزار‌های آن در اختیار انسان‌های عادی نیز هست، نمی‌توان از تعریف یک رژیم کنترل تسلیحات که به نحو موثری در این حوزه به فعالیت بپردازد و از اقدامات غیرقانونی و آسیب زا جلوگیری کند، صحبت کرد. فضای مجاز پدیده‌ای جدید در زندگی بشر است که مقابله با تهدیدات امنیتی ناشی از آن، زمان زیادی را می‌طلبد و همراه با آزمون و خطا‌هایی بسیاری خواهد بود.

منبع: فرارو

واکنش‌ها به گرانی بنزین| از مخالفت مراجع تقلید تا بی‌خبری نمایندگان مجلس

عکس| حسین ماهینی و همسرش در مراسم عروسی سیامک نعمتی

واکنش‌ها به گرانی بنزین| طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در شهرهای ایران؛ چندین نفر کشته و زخمی شدند+عکس

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس فردا یکشنبه ۲۶ آبان ماه

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۳۴۱۵۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: جنگ سایبری فضای مجازی حملات سایبری استاکس نت شرکت های سایبری

خبر بعدی:

محصولات سازمان، به صورت رایگان در اختیار مخاطبان

رئیس رسانه ملی در اختتامیه شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه با بیان اینکه صداوسیما خدمات و سرویس‌های فرهنگی خود را به‌طور رایگان به مردم ارائه می‌دهد، گفت: راهبرد ما این‌ است که خدمات و سرویس‌های رسانه ملی را در بستر فضای مجازی و شبکه‌های موبایلی هم رایگان به مردم ارائه کنیم.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، دکتر علی عسکری در این اجلاس با قدردانی از تلاش ستودنی کارکنان معاونت توسعه و فناوری‌رسانه گفت: بنا بر گزارش‌های سال ۹۷ و ۹۸، سازمان صداوسیما در حوزه فنی بسیار موفق عمل کرده است. وی با بیان پیشرفت‌های رسانه ملی در زمینه فنی اظهارداشت: امروز سازمان صداوسیما یکی از سازمان‌های بسیار بزرگ و تعیین‌کننده در سطح جهانی است و در زمینه فنی نیز در سطوح بالا قرار دارد. رئیس سازمان صداوسیما تصریح کرد: این اجلاس، شاهدی بر این مدعاست که شاید سازمان‌های رسانه‌ای دیگر در دنیا در این ابعاد، کم‌تر دارای چنین توانمندی‌های علمی و اجرایی باشند. وی با اشاره به اجلاس سه‌روزه فناوری رسانه گفت: برگزاری 10 کمیسیون مختلف، 40 نشست تخصصی و۲۶۰ ایده جدید که به محصول هم رسیده و تعداد قابل توجهی از آن‌ها ایده‌های همکاران خود ما در سازمان است، نشان‌دهنده این توانمندی است. دکتر علی عسکری از دستاوردهای فنی سازمان که در عرصه جهانی بی‌نظیر است نیز یاد کرد و افزود: امروز فناوری HEVC در ایران تولید شده که از آخرین فناوری‌های روز دنیا است. وی افزود: چنین ترازی در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده و بسیاری از پروژه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به کمک همکاران فنی ما تولید شده است و این چرخه راه‌اندازی شده، نتیجه یک فرآیند و چرخه بسیار مطلوب در سازمان صداوسیما، دانشگاه‌های مختلف و شرکت‌های دانش‌بنیان است که این چرخه حیاتی را راه‌اندازی کرده‌اند و هر سال پدیده‌های ارزشمندی از این چرخه وارد کار می‌شود و ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. وی این توفیق را نتیجه تحریم‌های نظام سلطه و تحریم‌های آمریکایی‌ها دانست و گفت: آمریکایی‌ها بدانند که تحریم‌هایشان فرصتی بی‌نظیر برای تولید ملی ما خلق کرد. رئیس رسانه ملی، تبیین گام دوم انقلاب در بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) را بنیانی برای تفکر و ساختن آینده دانست و گفت: این بیانیه، آینده همه کشور، آینده سازمان صداوسیما و آینده حوزه فنی ماست و ما بر اساس این دیدگاه، آینده را بهتر و برتر رقم خواهیم زد و به پیش خواهیم رفت. وی افزود: در این‌ زمینه، ما از جوانان متعهد انقلابی، توانا، غیرتمند و نیروهای باتجربه و ارزشمند حوزه فنی استفاده کردیم و حاصل آن، این توفیقاتی است که حاصل شده است. دکتر علی عسکری با بیان اینکه در دنیای امروز، ماهیت رسانه‌ها به توانمندی رقابت‌پذیری آن‌ها بستگی دارد، گفت: اگر یک رسانه این توان را نداشته باشد، نمی‌تواند رقابت کند و از صحنه رقابت محو و نابود می‌شود و در این رقابت و رویارویی رسانه‌ای و این جنگ نرم از بین می‌رود. رئیس رسانه ملی تصریح کرد: نقش فناوری رسانه نیز در این رقابت بسیار تعیین‌کننده است، یعنی کسی که در تراز بالایی در فناوری رسانه باشد به تاب‌آوری و مقاومت کمک می‌کند و باعث می‌شود که یک رسانه، رسانه‌ای برتر، مقاوم و رقابت‌پذیر باشد. بنابراین فناوری رسانه در سه ساحت گوناگون می‌تواند به این امر کمک کند: اول در زمینه تولید، یعنی کسی که دارای تراز بالای فناوری باشد تولیداتش باکیفیت‌تر خواهد بود که عنصر رقابتی مهمی است. دکتر علی عسکری در تشریح این موضوع افزود: علاوه بر این، فناوری رسانه در زمینه سرویس‌ها و خدمات نیز بسیار موثر است به این معنا که هر چقدر توانایی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بالا برود، توانایی ارائه سرویس‌ها نیز ارتقا می‌یابد که این امر در ضریب انتشار مؤثر خواهد بود. وی گفت: فناوری رسانه در زیرساخت‌ها، فیبر نوری و همچنین شبکه دسترسی موبایل نیز تأثیر دارد. آنچه مهم است اینکه در بین همه فناوری‌ها، پهن‌باندها و گسترش زیرساخت‌های آن سرعت بیش‌تری یافته است. علی عسکری تاکید کرد: در آینده نیز تمرکز بر استفاده از فناوری سایبر قرار می‌گیرد و فضای مجازی و اینترنت روند و رشد فزاینده‌ای پیدا کرده است و این یک علامت و هشدار مهم برای ماست که باید آن را جدی بگیریم. رئیس رسانه ملی با بیان اینکه ما خدمات و سرویس‌های فرهنگی‌مان را به‌طور رایگان به مردم ارائه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: راهبرد ما این‌ است که خدمات و سرویس‌های رسانه ملی را در بستر فضای مجازی و شبکه‌های موبایلی هم رایگان به مردم ارائه کنیم. دکتر علی عسکری در ادامه سخنانش تاکید کرد: گرچه در زمینه پهن‌باند فضای مجازی کار می‌کنیم اما به‌عنوان رسانه‌ای فراگیر، ساحت دیگری فراروی ما است که ما در آن به‌عنوان تسهیل‌گر عمل خواهیم کرد و در این فضا در کنار همه فعالان بخش خصوصی خواهیم بود تا فوران تولیدات در این فضا ایجاد شود و جوانان ایرانی محصولات فراوانی برای کشور تولید کنند. وی افزود: ما باید تولیدات داخلی را شکوفا کنیم؛ چراکه اگر افراد توانمند بتوانند تولید کنند، با تعامل و هم‌افزایی در این عرصه، حضور فعالی خواهیم داشت. رسانه ملی می‌کوشد با یاری گرفتن از این نیروهای توانمند، جبهه‌ای ملی در مقابل این هجمه در فضای پهن‌باند شکل دهد. رئیس رسانه ملی با اشاره به اینکه امروز آمریکایی‌ها از اینترنت علیه سایر کشورها و ملت‌ها استفاده می‌کنند و از آن برای جذب منافع خودشان بهره می‌برند، گفت: آن‌ها می‌کوشند مرزهای کشورها را درهم بشکنند و بر فرهنگ و هویت ملت‌ها چیره شوند. این راهبردی است که آن را تئوریزه و از طریق اینترنت عملی می‌کنند. وی افزود: امروز کشورهایی چون عراق، لبنان، هنگ کنگ، بولیوی درگیر این راهبرد آمریکایی‌ها شده‌اند و آنچه امروز در این کشورها شاهد هستیم، نتیجه همین موضوع است. دکتر علی عسکری با بیان اینکه آمریکا در حال افول و فروپاشی است، گفت: بدهی دولت آمریکا پیش از این حدود ۲۰ هزار میلیارد دلار بود که چند روز قبل خودشان اعلام کردند که این بدهی به رقم ۲۳ هزار میلیارد دلار رسیده و همین‌طور در حال افزایش است. این بدهی، آینده‌ای تیره و سیاه را فراروی آمریکا قرار داده و آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر این فروپاشی می‌کوشد به هر نحو در امور کشورها مداخله کند. وی در تشریح این موضوع افزود: آمریکا با عقب نگه‌داشتن کشورها سعی می‌کند جایگاهش را حفظ کند. آینده محتوم آمریکایی‌ها، شکست و فروپاشی است و می‌کوشد با اعمال تحریم برای کشورها مشکل ایجاد کند. رئیس رسانه ملی با تأکید بر اهمیت ایجاد شبکه ملی اینترنت گفت: آینده پرمخاطره‌ای پیش روی ماست لذا باید با جدیت تلاش کنیم در زمینه حوزه اینترنت و فضای مجازی متناسب با پیشرفت‌های جهانی عمل کنیم. وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک قدرت برتر منطقه که در بسیاری از معادلات منطقه‌ای نقشی مؤثر دارد امروز باید در زمینه رسانه‌های بر شبکه و ایجاد و توسعه شبکه ملی اینترنت، اقدامات گسترده‌ای را به انجام رساند و همچون چین و روسیه شبکه اینترنت ملی خود را راه اندازی کند. دکتر علی عسکری در پایان اظهار امیدواری کرد ادامه و استمرار برگزاری چنین اجلاس‌هایی، زمینه تحقق این اهداف مهم را فراهم آورد.

معاون توسعه و فناوری رسانه در اختتامیه شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه:

تحریم‌ها را مدال افتخار کردیم

رضا علیدادی در مراسم اختتامیه شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه گفت: هر مسئولی که تحریم شد، تحریم را به‌عنوان مدال افتخار برای او دانستیم و او با اعتماد به نفس مضاعف مسیر حرکتی پیشرفت کشور را رقم زد و این موضوع برای ما مایه افتخار کشور و نظام است. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، معاون توسعه و فناوری رسانه با قدردانی از دست‌اندرکاران این اجلاس و خیرمقدم به میهمانان داخلی و خارجی افزود: باید از رئیس محترم سازمان که میزبان اصلی این مراسم هستند، تشکر کنم. امروز با تلاش همکارانم به نقطه پایانی شانزدهمین اجلاس رسیدیم و خوشبختانه برگ زرینی در کارنامه سازمان صداوسیما رقم خورد. علیدادی ضمن تأکید بر اجرای گام دوم انقلاب اظهار کرد: این اجلاس در اصل اجرای عملی گام دوم انقلاب اسلامی‌بوده است که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ابلاغ فرمودند؛ همچنین مطالبه‌ای است که رئیس محترم سازمان در موضوع گام دوم از مجموعه معاونت‌های سازمان انتظار دارند و پیگیر هستند تا آنچه در این سند تحول‌زا مطرح شده، به مرحله اجرا برسد. وی ادامه داد: یکی از موضوعات و محورهایی که مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در صنعت رسانه مطرح فرمودند، موضوع توجه به پژوهش و حرکت کشور در مسیر پیشرفت بوده است؛ علمی‌که مبنای آن داخلی باشد و از مرحله ترجمه و کپی‌سازی، خارج و صرفاً بومی‌سازی و در مرحله تولید قرار گرفته باشد. علیدادی افزود: ما افتخار می‌کنیم که در بخش علمی این اجلاس با دریافت ۱۲۵ مقاله که برای اولین‌بار در اجلاس شانزدهم به‌صورت علمی‌پژوهشی ارائه شد، یکی از این مطالبات را محقق کرده‌ایم و همچنان به سمت پیشرفت حرکت می‌کنیم. لازم به ذکر است که در نهایت ۲۹ مقاله پذیرش و انتخاب می‌شوند و ضمن ارائه، مورد استفاده کارشناسان و متخصصان حوزه صنعت رسانه قرار خواهند گرفت. وی عنوان کرد: موضوعات مختلفی همچون ورود به هوش مصنوعی در مجموعه‌های فناوری رسانه، نرم‌افزارهای مختلف تبدیل و ماشین‌های یادگیرنده، موضوعات مخابراتی و انتشار آن به بخش‌های مختلف در زمینه بهینه‌سازی‌ها و بهبودسازی‌ها و موضوعات استودیویی، معماری رسانه‌های نوین و مواردی که بیانگر پیشرفت علم در حوزه صنعت رسانه در سازمان است، در این بخش اجلاس ارائه شد. علاوه بر این نوآوری‌ها، فناوری‌های تولید هم برای اولین‌بار در این اجلاس ارائه شد که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت. علیدادی گفت: امروز، دشمن تلاش‌های زیادی برای تحریم ما می‌کند اما خوشبختانه با وجود همه این تلاش‌ها، مجموعه تحریم‌هایی که روحیه مادی و معنوی کشور را هدف قرار داده بود، به‌عنوان یک عامل قدرتمند برای پیشرفت کشور مطرح شد. علیدادی افزود: شما می‌توانید نتیجه این به‌اصطلاح تحریم‌ها را در نمایشگاه فناوری رسانه با حضور۱۴۰ شرکت پیشرو در صنعت رسانه و زنجیره‌های متنوع تولید، پخش و زیرساخت ببینید. وی ادامه داد: ۱۴ محصول پیشرفته که در مراسم امروز به دست رئیس سازمان رونمایی شد، نشان از حرکت سازمان به سمت پیشرفت صنعت رسانه دارد. همچنین بررسی وضعیت فناوری، بررسی وضعیت مدیریتی، بررسی نقاط قوت و ضعف در حوزه صنعت رسانه و حوزه زیرساخت، از موضوعات مهم مدنظر این اجلاس بود. برگزاری ۴۰ نشست تخصصی با حضور نخبگان، خبرگان و استادان دانشگاه‌های مختلف نیز از اقدامات شایسته این اجلاس بود که امیدواریم بتوانیم از دانش و توان این نخبگان استفاده کنیم . رئیس اجلاس شانزدهم ضمن اشاره به پیشرفت‌های رسانه ملی اظهار کرد: صداوسیما یک سازمان رو به توسعه و پیشرفت است؛ سازمانی که دائماً در حال گسترش زیرساخت‌ها و استفاده از خلاقیت‌ها و نوآوری‌هاست. البته محور مهمی‌که رئیس محترم سازمان برای رسانه‌ملی ترسیم کردند، توسعه عدالت‌محور و خدمت بی‌منت برای مردم شریف و عزیز ایران اسلامی است که نتیجه این سیاست خدمت‌مدارانه، توسعه دائمی در حوزه‌های مختلف و توسعه متوازن در تمام زنجیره‌های تولیدی، پخش و انتشار است. وی همچنین خاطرنشان کرد: در این زمینه، استفاده از تجهیزات، امکانات و پیگیری موضوع توسعه و در نهایت بهره‌برداری و نگهداری هوشمندانه و کارشناسانه، اتفاقی است که به‌صورت دائمی در معاونت توسعه و فناوری‌رسانه در حال انجام است. علیدادی افزود: توسعه تلویزیون دیجیتال، رادیوهای fm موج متوسط، توسعه زیرساخت‌های استودیوها و انتشار و انتقال ماهواره‌ای، دستاورد تلاش شبانه‌روزی متخصصان جوان رسانه ملی است. معاون توسعه و فناوری رسانه گفت: همه این موارد، نتیجه این پیگیرها و اقدامات است که در نمونه‌ای دیگر می‌توان به تکمیل پروژه سنگین‌سازی اتوماسیون‌های نوین و... که در حال انجام است، اشاره کرد. علیدادی با اشاره به برگزاری کمیسیون‌ها گفت: اجلاس شانزدهم با مد نظر قراردادن و ارزیابی عملکرد همکاران، کمیسیون‌هایی را تشکیل داد که هر یک از آن‌ها مواردی را به دقت مورد ارزیابی قرار دادند. به صورت کلی ۵۰۰ مدیریت فنی مورد ارزیابی قرار گرفته که در مرحله اول گزینش حدود ۹۰ مجموعه برتر معرفی و در جلسه پایانی ۳۱ مدیریت برگزیده شدند. وی گفت: توجه به خلاقیت و نوآوری، محور بسیار مهمی است که در این اجلاس مورد توجه قرار گرفته است و۲۶۰ طرح خلاقانه و مبتکرانه در این اجلاس ارائه شد که بیانگر سیاست اصلی سازمان است. علیدادی در ادامه سخنانش تصریح کرد: به هر حال، تلاش ۴۱ ساله توسعه زیرساخت‌های سازمان صداوسیما و توسعه صنعت رسانه در کشور، در معرض دیدگان ما و شماست. دو مرتبه توسعه کامل زیرساخت‌ها، اتفاقی نادر در کشور تلقی می‌شود؛ نخست تکمیل ساختار و سیستم‌های آنالوگ و سپس تبدیل سیستم‌های توسعه‌یافته به دیجیتال، اتفاق بسیار مهمی است که در کشور رقم خورده است. وی در تشریح این موضوع افزود: ۴۱ سال قبل، صنعتی به‌نام صنعت رسانه در ایران وجود نداشت اما اکنون فصل جدیدی آغاز شده و موضوع تحول در فناوری‌ها، موضوعی جدی است که همه ما شاهد آن هستیم. علیدادی بیان کرد: معاونت توسعه و فناوری رسانه با تصویب بیانیه گام دوم و در راستای سیاست تحولی سازمان صداوسیما که مورد مطالبه رئیس سازمان واقع شده، از این تحولات استقبال می‌کند. وی در پایان از همه همکارانی که در اجرا و برگزاری موفق اجلاس شانزدهم نقش داشتند، تشکر و قدردانی کرد. در این مراسم از ۱۵۰ برگزیده بخش‌های مختلف تقدیر به عمل آمد.

بیشتر بخوانید: محصولات صدا و سیما، به صورت رایگان در اختیار مخاطبان! سفیر چین با رییس رسانه ملی دیدار کرد

دیگر خبرها

 • دهمین نشست کمیسیون فناوری، اطلاعات و فضای مجازی برگزار شد
 • دانش‌آموزان معصوم ما تحت هجوم فضای مجازی هستند
 • برخورد قانونی با شایعه‌پراکنان فضای مجازی
 • با شایعه پراکنان فضای مجازی برخورد میشود
 • سمنان| بی‌ثباتی در قانون‌گذاری از چالش‌های جدی در عرصه تولید است
 • وزارت کشور: با شایعه پراکنان فضای مجازی مطابق قانون برخورد می‌شود
 • سردار جلالی: هرگونه حمله سایبری به زیرساخت‌ها را مدیریت و کنترل می‌کنیم
 • عده‌ای با پخش کلیپ‌های قبلی، موجب ترویج فضای ناامنی می‌شوند
 • با شایعه پراکنان فضای مجازی مطابق قانون برخورد می شود
 • هشدار جدی به شایعه پراکنان اخبار بنزین در فضای مجازی
 • هشدار جدی به با شایعه پراکنان اخبار بنزین در فضای مجازی
 • آسیب‌پذیری شبکه 5G در برابر حملات سایبری!
 • عده‌ای با پخش کلیپ‌های سنوات قبل، موجب ترویج فضای ناامنی می‌شوند
 • نسل امروز از داستان کوتاه استقبال بیشتری می‌کند/از فضای مجازی در جهت ترویج کتابخوانی استفاده کنیم
 • سامانه ارزیابی پدافند سایبری در زیرساختهای حیاتی رونمایی می شود
 • نشست جمعیت های تقریب نهاد جهان اسلام برگزار شد/تأکید بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای مقابله با جنگ نرم دشمن
 • ویلموتس صفحه‌ای در فضای مجازی ندارد
 • شباهتی میان تحولات سوریه با عراق و لبنان وجود ندارد/ باید قوی‌تر از قبل از جنگ خارج شویم
 • امام جمعه سرخس: تقویت بنیه دفاعی برای جلوگیری از جنگ است/ فرمانده سپاه سرخس: رسالت اصلی بسیج پیشگامی در عرصه‌های انقلاب است