مشاهده اخبار داغ روز

خبرگزاری آریا- مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی بر لزوم پالایش وساماندهی معافیت های مالیات بر ارزش افزوده در کشور تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، «سیدمحمدهادی سبحانیان» افزود: این معافیت ها موجب می شود زنجیره های عرضه کالا و خدمت قطع و بخشی زیادی از بار مالیاتی به دوش تولیدکنندگان بیفتد.


وی همچنین اظهارداشت: اصلاحات خیلی خوبی طی دو سال اخیر با کارکارشناسی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده انجام شده است.
مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی گفت: اگر این اصلاحات عملیاتی شود بسیاری از مشکلات قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده برطرف خواهد شد اما بحث معافیت ها همچنان به عنوان یک نقیصه در گزارش کمیسیون اقتصادی خانه ملت وجود دارد که باید تلاش کرد در صحن علنی مجلس برطرف شود.
وی افزود: خوشبختانه با تدبیر رئیس مجلس، پذیرش دولت و شخص رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بخش معافیت های لایحه مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون مربوطه بازگشته تا لیست معافیت ها پالایش وموارد غیر ضرور حذف شود.
سبحانیان تصریح کرد: همه در شرایط تحریمی شعار می دهد درآمدهای مالیاتی باید جایگزین در آمدهای نفتی شود.
وی گفت: علی رغم اینکه کشور درشرایط سخت تحریمی بسر می برد و همگان شعار جایگزین درآمدهای نفتی را سر می دهند اما در عمل اقدامات موثری در این زمینه انجام نمی شود.
مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی افزود: جایگزینی درآمدهای مالیاتی با نفت تنها نباید در حد شعار و بحث‌ های تبلیغاتی باقی بماند بلکه باید در این زمینه گام های بلند به سمت جلو برداشته شود.
وی اظهارداشت: ساماندهی معافیت ها از جمله موضوعات بسیار مهم برای دستیابی به این هدف بزرگ و اساسی است.
سبحانیان گفت: مگر دولت شعار کاهش وابستگی بودجه به نفت و اصلاح ساختاری بودجه را سر نمی دهد بسیار خوب یکی از راه های تحقق پذیری این شعار ساماندهی، پالایش و کاهش تعداد معافیت های مالیاتی است.
وی افزود: عقل سلیم، تجربه دنیا و مبانی نظری حکم می کند کشور از محل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدهای غیر نفتی اداره شود تا با درآمدهای نفتی!!.
مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی گفت: بطورکلی مالیات ها در دنیا بر پایه های مختلفی مثل مالیات بر درآمد، ثروت، مصرف وسایر موارد وضع می شود.
وی افزود: رویکرد غالب دنیا امروز حرکت از تکیه بیشتر بر مالیات بر درآمد به سمت مالیات بر مصرف و حتی ثروت است.
سبحانیان همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا دنیا به این سمت و سو در حال حرکت است، اظهارداشت: بدون شک با دریافت مالیات از سود واحدهای اقتصادی انگیزه برای ادامه فعالیت برای بنگاه ها هر روز نسبت به گذشته کمتر خواهد شد به همین دلیل کشورهای دنیا به دنبال کاهش نرخ های مالیات بر عملکرد شرکت ها و شخصیت های حقوقی و دربرابر حرکت به سمت گسترش مالیات بر مصرف هستند.
وی ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه در ایران هم چنین اتفاقی در حال بروز و ظهور است، گفت: هم اکنون نرخ مالیات بر شرکت ها در کشور 25 درصد است از اینرو پیشنهاد می شود این نرخ کاهش و دربرابر از مصرف مالیات اخذ شود.
مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی افزود: مالیات بر ارزش‌افزوده امروز مورد توجه بسیاری از کشورها دنیا و به روش های مختلف در سطح جهان اجرا می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه اکنون در بیش از 170 کشور دنیا مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود، اظهارداشت: مالیات مزبور را ایران ابداع نکرده بلکه اکثر کشورها در حال اخذ این مالیات هستند.
سبحانیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اخذ مالیات بر ارزش افزوده در 170 کشور جهان به چه ترتیبی است، گفت: بطورکلی در 99 درصد کشورها این مالیات در زنجیره اخذ می شود.
وی در ادامه افزود: کاهش حجم فعالیت های اقتصاد زیر زمینی، شناسایی کالاهای قاچاق، ایجاد شفافیت در فعالیت های اقتصادی، کاهش فشارهای اقتصادی از دوش تولیدکنندگان شفاف و سالم و... از جمله کارکردهای اساسی مالیات بر ارزش افزوده است.
مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی اظهارداشت: هم اکنون از تعداد محدودی در کشور مالیات گرفته می شود در حالیکه چتر مالیات باید بر سر تمامی فعالان اقتصادی در جامعه گسترده شودو از طرفی دولت و حاکمیت نسبت به مالیاتی که دریافت می کند باید پاسخگو باشند.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چه کالا و خدماتی باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشند، گفت: براساس مبنای نظری مالیات بر ارزش افزوده دو دسته از کالاها و خدمات مشمول معافیت می شوند.
سبحانیان افزود: دسته اول مربوط به بخش هایی می شود که هزینه وصول مالیات بالاست مثل حوزه کشاورزی و دسته دوم مربوط به اقلامی از کالاها می شود که در سبد اقشار ضعیف و محروم جامعه قرار می گیرد.
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر کالا و خدمات است، اظهارداشت: این مالیات یک منطق علمی و مبانی نظری دارد و در دنیا هم تجربه شده است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو اقتصاد، مشاور معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی یادآورشد: بطورکلی در همه جای دنیا به مالیات بر ارزش افزوده «مالیات بر مصرف» می گویند یعنی در نهایت کسی که این مالیات را پرداخت می کند مصرف کننده نهایی است از اینرو فشار و بار ویژه ای بر فعالان اقتصادی ایجاد نمی کند.

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۳۹۰۱۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

تیپ جنجالی متین ستوده در اکران فیلم مسخره‌باز+عکس

زنی در ساعات آخرشب، با کشف حجاب و رقصیدن، بزرگراه را به هم ریخت

کلیدواژه: پالایش معافیت مالیات

خبر بعدی:

ایجاد سامانه مالیاتی مودیان از شاه بیت های لایحه پایانه فروشگاهی

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه لایحه پایانه فروشگاهی که طی دو سال اخیر در دست بررسی بود کامل و جامع شده و در صحن علنی مجلس تصویب شد، گفت: یکی از شاه بیت های مهم این لایحه به ایجاد سامانه مالیاتی مودیان مالیاتی اشاره دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «محمدرضا پورابراهیمی» شب گذشته (شنبه 20مهر) در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با اشاره به اینکه برای تحقق هدف نشانه گذاری هایی شده درآمد مالیات 10 درصد دولت از تولید ناخالص داخلی نیازمند آن هستیم که شفافیت اطلاعاتی در کشور فراهم شود، گفت: سازمان امور مالیاتی باید بتواند آن دسته از افرادی که بدون کد اقتصادی، فعالیت اقتصادی دارند را شناسایی کند و این مهم نیازمند پایگاه اطلاعاتی جامعی است.       عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح جامع نظام مالیاتی اشاره به وظیفه سازمان امور مالیاتی در ایجاد این پایگاه شفاف اطلاعاتی دارد، گفت: البته این امر نیازمند همکاری سایر دستگاه های کشور می باشد برخی از دستگاه ها از ارائه لینک های اطلاعاتی موثر و شفاف بر سازمان امور مالیاتی امتناع می ورزند.     پورابراهیمی با مژده به مخاطبان برنامه  در این خصوص که لایحه پایانه فروشگاهی که طی دو سال اخیر در دست بررسی بود کامل و جامع شده و در صحن علنی مجلس تصویب شد، گفت: یکی از شاه بیت های مهم این لایحه به ایجاد سامانه مالیاتی مودیان مالیاتی اشاره دارد، این سامانه در تعیین میزان مالیات هر فرد در هر رده و جایگاهی از جامعه موثر و تعیین کننده خواهد بود.         عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راه اندازی این سامانه یک تحول و انقلاب در امر شناسایی مالیات واحدهای صنفی محسوب می شود، ادامه داد: باید در سیاست گذاری مالیاتی، مالیات بر بنگاه های اقتصادی و حقوق بگیران را کاهش دهیم هدف ما از مالیات چیزی به مراتب فراتر از این محسوب می شود اما متاسفانه در کشور، بجای اینکه از تولیدکنندگان بنگاه های اقتصادی حمایت کرده و طرح های تشویقی متنوعی در شرایط تحریمی برایشان فراهم کنیم با نرخ مالیات این افراد و بنگاه ها را افزایش داده ایم.       وی ادامه داد: این اقدام سبب شده تا ترکیب نظام اخذ مالیات از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در کشور برعکس شده و بهم بخورد لازم به ذکر است این اقدام دقیقاً بر عکس سایر کشورهای دنیاست. در همه دنیا ثروتمندان اساس تشکیل مالیات هستند در حالیکه در کشور ما تاکنون مجلس چندین بار مصوب کرده و دولت هم دستور لغو داده تا چنین روندی در کشور ما پیاده سازی نشود.       عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در کشور ما معافیت های مالیاتی پنهانی وجود دارد که اساساً ده ها برابر معافیت های آشکار مالیاتی، حوزه نظام اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و می دهند. این معافیت های پنهان عبارتند از معافیت بر مجموع درآمد، معافیت بر عایدی درآمد و واحدهای مسکونی خالی از سکنه که به بهانه نبود اطلاعات جامع هنوز مسکوت مانده است.       پورابراهیمی افزود: در برخی موارد برای خودمان هم جای سوال است با توجه به شرایط جامعه به نظر می رسد در برخی مواقع یک لابی گری هایی در لایه های دولت وجود دارد که ابتدا بر تصمیم دولت اثر می گذارد زیرا اگر دولت اراده پیشنهاد و اجرا نداشته باشد قانون مجلس تاریخ اجرایی نخواهد داشت./

پایان پیام/50

دیگر خبرها

 • پرونده‌های جدید قضایی برای کلاهبرداری خدمات ارزش افزوده/ معاون سابق وزیر ارتباطات نیز اسیر کلاهبرداران شد
 • آیا درخواست معافیت کفالت در حین تحصیل امکان پذیر است؟
 • مثبت و منفی‌های معافیت مالیاتی واردات
 • تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده درآمد شهرداری‌ها را افزایش می‌دهد
 • افشاگری « پور ابراهیمی » از لابیگری‌ های مالیاتی در لایه های دولت
 • معافیت مالیاتی مناطق آزاد حاصلی جز فساد نداشت
 • حاتم بخشی ارزش افزوده‌ای‌ها از جیب مردم!
 • معافیت مالیاتی مناطق آزاد حاصلی جز فساد و فرار مالیاتی نداشت
 • چه کسانی پشت سرویس‌های ارزش افزوده هستند؟
 • انتقاد ناجا از معافیت‌های متعدد سربازی
 • شرکت‌های ارزش افزوده میهمان ناخوانده جیب مردم/کلاهبرداری ۳۵ میلیارد تومانی از مردم
 • چرا جانشین فرمانده ناجا از آمار بالای معافیت‌های سربازی انتقاد کرد؟
 • انتقاد جانشین فرمانده ناجا از معافیت‌های سربازی
 • محدوديتِ معافيتِ مالياتي، موثر بر درآمد دولت
 • مالیات بر ارزش افزوده؛ از بداجرایی قانون تا مشوق صادراتی برای فرآورده‌های نفتی
 • لابیگری‌های مالیاتی در لایه های دولت
 • لابیگری‌های مالیاتی در لایه های دولت/ پورابراهیمی: در همه دنیا برعکس ما ثروتمندان اساس تشکیل مالیات هستند
 • حمایت دولت از اقتصاد فرهنگ
 • سواستفاده خیریه‌ها از معافیت‌ها