مشاهده اخبار داغ روز

خبرگزاری میزان- دومین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی کنکور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری، نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف و نمایندگان سایر دانشگاه‌های مطرح کشور در حوزه علوم پایه و مهندسی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

تاریخ انتشار: 16:56 - 16 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۶۸۶۹

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، دومین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی کنکور به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری، نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف و نمایندگان سایر دانشگاه‌های مطرح کشور در حوزه علوم پایه و مهندسی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

سوزنچی: باید بدانیم که مسئله اصلی در نظام سنجش و پذیرش چیست؟

 در ابتدای این جلسه دکتر سوزنچی با اشاره به دستور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون تعیین تکلیف کنکور تا پایان سال جاری خاطرنشان کرد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در نظر دارد با برگزاری نشست‌های تخصصی به بررسی راه‌کار‌ها و ظرفیت‌ها برای حل مشکلات نظام سنجش و پذیرش کشور بپردازد.

سوزنچی خاطرنشان کرد: باید بدانیم که مسئله اصلی ما در نظام سنجش و پذیرش چیست و ازاین‌رو تصمیم شورا در فرآیند مذکور بر این است که با نظر به مدل‌های سیاستی در کشور‌های مختلف و احصاء نظرات سایر نهاد‌های درگیر در موضوع کنکور به بررسی و شناخت مسئله اصلی نظام سنجش و پذیرش اقدام کند.

وی ادامه داد: نگاه به محدوده تأثیرگذاری نظام سنجش و پذیرش و اینکه مسئله در چه سطوحی قابل بررسی است و همچنین مبنای نظری نگاه ما به مسئله سنجش و پذیرش دانشجو ازجمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت.

معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری افزود: امیدواریم در جلسه پیش رو بتوانیم به این سؤالات پاسخ دهیم که مسئله اصلی نظام سنجش و پذیرش کشور چیست؟ و آیا نظام پذیرش را می‌توانند خود دانشگاه‌ها متولی شوند تا صرفاً فرآیند سنجش داوطلبان توسط مؤسسات مربوطه انجام شود؟

عاملی: نحوه ارزشیابی ورود به دانشگاه‌ها از مسائل اصلی آموزش عالی است

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به مسئله کنکور به‌عنوان یکی از مسائل اصلی در حوزه آموزش عالی کشور گفت: اگر ما در آموزش عالی کشور بخواهیم مسائل اصلی را دنبال کنیم، یکی از مسائل اصلی کشور نحوه ارزشیابی برای ورود به دانشگاه‌ها است.

وی افزود: درگذشته مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و سایر نهاد‌های تصمیم‌گیر بار‌ها تلاش کرده‌اند که مسئله کنکور را به نحوی رفع کنند، اما علیرغم آنکه برای آن بازه زمانی هم در نظر گرفته شد هنوز اتفاق لازم در این زمینه محقق نشده است.

شأن شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌گذاری کلان است

عاملی خاطرنشان کرد: در مسئله کنکور ما هر مسیری را که بخواهیم طی کنیم باید همراه با محاسبه باشد.

وی افزود: در موضوع کنکور بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی و همچنین نهاد‌های ذی-ربط گفتگو و مشاوره شده است تا برای آن تقسیم‌کار صورت گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شأن شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌گذاری است که در سیاست-های کلان مربوط به مدل ارزیابی و پذیرش می‌تواند ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: می‌توان با مجلس شورای اسلامی نیز هماهنگی داشت تا ذیل راهبرد‌هایی که به وجود می‌آید، برای تدوین قوانین و مقررات موردنیاز اقدام شود.

اعتماد به سیستم پذیرش دانشجو و امنیت سنجش؛ مزیت‌هایی است که نباید از دست برود

عاملی با اشاره به مزیت‌هایی که تجربه سنجش و پذیرش در کشور داشته است تأکید کرد: سیستم فعلی ما مزیت‌هایی را داراست که نباید آن‌ها را از دست بدهیم و یکی از این مزیت‌ها همین اعتماد به سیستم ارزیابی و پذیرش دانشجویان است.

وی افزود: امنیت سنجش امر بسیار مهمی است که تلاش و دقت‌های بسیاری برای آن صورت گرفته است و این سلامت و امنیت کنکور سرمایه بزرگی تلقی می‌شود که به دنبال آن هر مدل دیگری که بخواهد جایگزین شود باید این ویژگی‌ها را نیز تأمین کند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: در کنار توجه به مزایای موجود بایستی تلاش کنیم تا از معایب آن پرهیز شود و یکی از این معایب فشار سنگینی است که دانش‌آموز در مسیر کنکور متحمل می‌شود که به دنبال آن با تأکید بر انتخاب رشته‌های خاص و یا درآمدزایی‌های بالای برخی رشته‌ها نوعی فشار روانی برای دانش‌آموز به وجود می‌آید.

درصد بالایی از داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه می‌شوند

وی افزود: مسئله دیگر عرصه استقلال دانشگاه‌هاست که البته سازمان سنجش معتقد است با کاستن مرحله‌به-مرحله پذیرش دانشجویان توانسته‌اند بخشی قابل توجهی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را بر اساس سوابق تحصیلی پذیریش کنند.

عاملی ادامه داد: به‌هرحال ورود در رشته‌های کارشناسی خصوصا در دانشگاه‌های دولتی از مسیر کنکور صورت می‌گرید و تعیین و تکلیف تک مقطعی آینده داوطلبین ورود به دانشگاه‌های کشور نوعی از اضطراب و فشار را به همره داشته است؛ که تنوع بخشی به نحوه ارزیابی، انجام ارزیابی‌ها در دو یا سه مقطع از سال و یا تفکیک ایجاد کردن بین نظام ارزیابی و پذیرش دانشجو و از همه مهمتر توجه به دانشگاه‌های درجه یک کشور در جذب مستقل دانشجو؛ می‌تواند مسیر متفاوت، مفیدو موثری را بوجود بیآورد.

وی افزود: مدل‌های موفق‌تر در فرآیند آزمون و پذیرش نیز وجود دارد منتهی اینکه آیا مدل‌های مذکور می‌توانند در فضای اجتماعی و فرهنگی ما نیز موفق عمل کنند، سؤالی است که باید به آن پاسخ داد.

در نظر داریم ظرف مدت ۶ ماه به مدل برگزیده‌ای دست پیدا کنیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مطالعات پیشین که درزمینهٔ مدل نظام سنجش و پذیرش صورت گرفته گفت: ما روی مطالعات قبلی پایبند خواهیم بود و از آن‌ها نیز استفاده خواهیم کرد ضمن آنکه در نظر داریم ظرف مدت ۶ ماه به مدل برگزیده‌ای در این زمینه دست پیدا کنیم و طبیعتا مسیر اجرائی شدن آن نیازمند فرایند‌های حقوقی و اجرائی است که زمان بر خواهد بود.

وی افزود: برای پیشبرد بیشتر اهداف مذکور، اعضای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی قصد دارند با تمامی ذی‌نفعان امور کنکور مشورت و رایزنی به عمل‌آورند و در این رابطه دومین نشست مربوطه با رؤسا و مدیران برخی دانشگاه‌های مطرح کشور صورت گرفته است که حتما از دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها بهره‌مند خواهیم شد.

رئیس دانشگاه تهران: بزرگ‌ترین مشکل، ورود دستگاه‌های مختلف به موضوع کنکور است

نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران گفت: شاید بزرگ‌ترین مشکل، ورود دستگاه‌های مختلف به موضوع کنکور است.

وی افزود: ما در مسئله پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری سال‌ها مشکلی نداشته‌ایم تا آنکه توسط قانون مجلس با مشکلاتی روبرو شدیم و بر این اساس اگر ورود دستگاه‌های دیگر به موضوع کنکور به حداقل برسد، بسیاری از مشکلات مربوط به این حوزه قابل‌رفع خواهد بود.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: بیشتر وقت شورای سنجش و پذیرش به مسائل روزمره این شورا می‌گذرد و ازاین‌رو فرصتی برای طراحی نظام جدید در موضوع کنکور نیست، به‌ویژه آنکه قانون نیز همه طرف‌ها را بسته است.

وی افزود: تجربه این را ثابت کرده است که اگر افراد ذی‌نفع بتوانند برای حل مسئله‌ای گرد هم‌آیند مسئله به‌خوبی حل خواهد شد.

نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد: دانشگاه همواره به دنبال جذب بهترین دانشجویان است و به همین دلیل دانشگاه آن‌طرفی نیست که در آن شکلی از فساد بتواند شکل گیرد.

صدور یک قالب و برنامه کلی برای همه دانشگاه‌ها اشتباه است

وی افزود: ما از قبل انقلاب شیوه‌های مختلف پذیرش را تجربه کرده‌ایم و در این زمینه نکته حائز اهمیت این است که صدور یک قالب و برنامه کلی برای همه دانشگاه‌ها اشتباه است.

رئیس دانشگاه تهران گفت: یکی از تجربیاتی که در برخی دانشگاه‌های خارجی اجراشده این است که در ابتدا تعداد زیادی دانشجو جذب دانشگاه می‌شوند و در ادامه بر اساس تلاش دانشجو در ترم‌های بالاتر، ظرفیت نهایی دانشجو با ریزش زیادی در زمان فارغ‌التحصیل مواجه می‌شود.

وی افزود: مسئله سربازی دانش‌آموزان در صورت عدم قبولی در دانشگاه از دیگر مواردی است که مسئله خانواده-ها شده است.

باید به دانش‌آموزان اجازه انتخاب بیشتری دهیم

نیلی احمدآبادی گفت: ما باید به دانش‌آموزان اجازه انتخاب بیشتری دهیم و فرصت زیادی در اختیار آن‌ها قرار دهیم که بر این اساس مجموعه‌ای از انتخاب‌های دانش‌آموز تدوین و به دانشگاه مقصد ارائه شود تا دانشگاه بر اساس علایق و توانمندی‌های دانشجو بتواند برای آیندۀ وی برنامه‌ریزی کند.

وی ادامه داد: در رشته‌هایی از قبیل دکتری حرفه‌ای پیوسته می‌توان روند پذیرش دانشجو را دومرحله‌ای کرد و به یکسری از رشته‌های مرتبط از قبیل مهندسی و... اجازه ورود به رشته پزشکی را بدهیم تا در این صورت به فرد فرصت دهیم مسیر آموزش را ادامه دهد.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به ارتباط مبحث اشتغال دانش‌آموزان و انتخاب رشته‌های دانشگاهی تأکید کرد: بسیاری از کشور‌های دنیا در مقطع فوق‌لیسانس و کاردانی دارای وضعیت اجتماعی خوبی برای تحصیل‌کردگان خود هستند حال‌آنکه در کشور ما موضوع اشتغال تحصیل‌کردگان به‌عنوان یک مسئله و مشکل شناخته‌شده است.

وی با تأکید بر لزوم توجه بیشتر برافزایش کیفیت سوابق تحصیلی دانش‌آموز توسط آموزش‌وپرورش گفت: ما در دانشگاه‌ها متقاضی فرد تحصیل‌کرده و دارای دانش بالا هستیم حال‌آنکه در سال‌های آخر تحصیل فرد در آموزش‌وپرورش بر روی تقویت هنر تست‌زنی آن‌ها تمرکز است.

نیلی احمدآبادی ادامه داد: تعداد افرادی که در امتحان نهایی دارای معدل ۲۰ هستند بسیار زیاد است و همین مسئله مانع حذف کنکور شده است، لذا اگر سوابق تحصیلی بتواند عاملی برای سنجش و پذیرش باشد کیفیت را بالا خواهد برد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف: شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف کنکور را از مقطع تحصیلات تکمیلی آغاز کند

فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: اگر ما یک سیستم داریم و می‌خواهیم سیستم دیگری را جایگزین آن کنیم باید ایراد‌های سیستم قبلی و قوت‌های سیستم جدید را احصاء کرده باشیم و ازاین‌رو باید کنکور را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری موردتوجه قرار دهیم.

وی افزود: اگر یک بررسی در دانشگاه‌ها داشته باشیم، علیرغم اینکه به کنکور سراسری مقطع لیسانس اعتماد وجود دارد، اما در پذیرش مقطع دکتری این‌گونه نیست.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی بهتر است در مسئله کنکور ابتدا به حذف کنکور در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر امتحانی شبیه امتحان بین‌المللی GRE چند بار در سال برگزار شود و دانشگاه‌ها بر اساس نمرات به‌دست‌آمده اقدام به مصاحبه و پذیرش دانشجو کنند، می‌توان در پذیرش دانشجوی توانمند در دانشگاه اقدام بهتری داشت که در این رابطه بایستی اصل را بر اعتماد به دانشگاه‌ها متمرکز کنیم و البته بر فعالیت دانشگاه در این زمینه نظارت داشته باشیم.

کنکور کارشناسی تبدیل به تجارت بزرگی شده است

فتوحی با اشاره به مزایا و معایب کنکور کارشناسی گفت: کنکور کارشناسی خانواده‌ها را تحت‌فشار قرار داده و امروز تبدیل به تجارت بزرگی شده است.

وی افزود: متأسفانه مدارس خوب ما در آموزش‌وپرورش کتب درسی را اصلاً درس نمی‌دهند بلکه اقدام به برگزاری کلاس‌های تقویتی و فراتر از کتب درسی برای تقویت مهارت تست‌زنی می‌کنند که باید برای آن سیاست دقیقی با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش تدوین کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: اینکه در بسیاری از مدارس با معدل‌های بالا در میان دانش‌آموزان مواجهیم نشان‌دهنده آن است که عملاً سابقه تحصیلی دانش‌آموزان ملاک قوی‌ای نیست.

معاون آموزشی دانشگاه تبریز: شرایط فعلی سازمان سنجش آموزش کشور مناسب است

حیاتی، معاون آموزشی دانشگاه تبریز گفت: اهداف به وجود آمده در کنکور ما باتجربه بسیاری از کشور‌های جهان متفاوت است و بحث مسئله‌ای، چون کنکور از زمان مهدکودک‌ها آغاز می‌شود که با تفکیک مدارس پولی و مدارس رایگان توجه اصلی روی تست‌زنی و قبولی دانش‌آموز شده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد برای کنکور کارشناسی، شرایط فعلی سازمان سنجش آموزش کشور مناسب است و نباید آن را تغییر دهیم چراکه باعث فشار‌ها و دردسر‌های مختلف برای دانشگاه و کاهش اختیارات مدیران دانشگاه‌ها می‌شود، بلکه باید در مقطع ارشد و دکتری دست دانشگاه‌ها را در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی باز گذاشت.

نماینده دانشگاه مشهد: اولویت اول باید بازنگری اساسی در تحصیلات تکمیلی باشد

بیگدلی نماینده دانشگاه مشهد گفت: از حدود سال ۱۳۴۸ در دانشگاه شیراز موضوع سنجش دانشجویان با نگاه تخصصی موردتوجه قرارگرفته است و تاکنون تغییرات متعددی در نظام سنجش و پذیرش کشور داشته‌ایم چنان‌که در سال ۱۳۶۲ پس از وقوع انقلاب فرهنگی نظام پذیرش به شیوه فعلی ساماندهی شد.

وی خاطرنشان کرد: در بیش از دو دهه گذشته کنکور توانسته در روند پذیرش دانشجو عملکرد خوبی داشته باشد.

بیگدلی ادامه داد: بهتر است برای آسیب‌شناسی تجربه نظام سنجش و پذیرش کشور آسیب‌شناسی روی تجربه ده‌ساله گذشته صورت گیرد و به این نکته توجه داشت که اتفاقات اخیر نظام سنجش و پذیرش بیشتر متأثر از تغییرات در نظام آموزشی در آموزش‌وپرورش است.

وی افزود: با توجه به کاهش کیفیت تحصیلی دانش‌آموزان و عدم توجه جدی به نظام نمره‌دهی دانش‌آموزان، اتکای به سوابق تحصیلی در پذیرش آینده دانش‌آموزان با مشکلات بسیاری همراه خواهد بود.

بیگدلی با اشاره به این نکته که در کنکور سراسری دهه ۷۰ توانمندی‌های عمومی دانش‌آموز نیز موردتوجه قرار می‌گرفت که بعد‌ها حذف شد، گفت: برای پدیده کنکور یک بررسی همه‌جانبه در شکل جامعه‌شناختی لازم است و فرصت ۶ ماهه مذکور به نظر می‌رسد که کافی نیست.

وی افزود: نحوه سنجش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیاز به بازنگری دارد و اولویت اول باید بازنگری اساسی در بخش تحصیلات تکمیلی باشد.

معاون آموزشی دانشگاه اصفهان: افزایش کمی رشته‌های دانشگاهی موجب کاهش کیفیت شده است

همچنین در ادامه دکتر یوسف شاقول معاون آموزشی دانشگاه اصفهان گفت: اگر فشار سیاسی نباشد برخی از دانشگاه‌ها در سطح کشور قطعاً تعطیل خواهد شد چراکه برخی دانشگاه‌های کشور از بلوغ علمی لازم برخوردار نیستند.

وی افزود: باید توجه همه‌جانبه‌ای برای کاهش کار‌های منفی درزمینهٔ سنجش و پذیرش دانشجویان صورت گیرد.
معاون آموزشی دانشگاه اصفهان ادامه داد: افزایش کمی رشته‌های دانشگاهی مسئله‌ای شده که موجب کاهش کیفیت آموزشی در برخی دانشگاه‌ها شده است.

وی افزود: در خصوص پذیرش دانشجو سیاست‌های ناهمخوانی وجود دارد چنان‌که در دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نسبت به برچیده شدن کنکور قانون‌گذاری کرد و در همان برهه صحبت از کنکور در مقطع تحصیلات تکمیلی به میان آمد.

شاقول گفت: آزمون کنکور کارشناسی برای دانشگاه‌ها روایی و اعتبار بالایی دارد، اما درزمینهٔٔ تحصیلات تکمیلی به‌خصوص مقطع کارشناسی ارشد روایی و اعتبار کمتری وجود دارد.

وی افزود: در مقطع دکتری به سبب دخالت ۵۰ درصدی دانشگاه این مشکل تا حدودی برطرف شده است، اما نیاز به بازنگری جدی‌تری است.

معاون آموزشی دانشگاه اصفهان گفت: سهمیه‌هایی که برای ورود دانشجویان به دانشگاه وجود دارد باید مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

وی افزود: مرحله‌بندی سطوح پذیرش دانشگاه‌ها با ایجاد دخالت دانشگاه‌ها از دیگر مواردی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: تراز حداقلی برای پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در نظر گرفته شود

کریمیان معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ما باید حاشیه‌های موجود پیرامون کنکور را کنار گذاشته و روی موارد عملیاتی تمرکز کنیم.

وی افزود: در خصوص کنکور کارشناسی سیستمی در دانشگاه‌های خارج وجود دارد که طی آن دانشجو در سال اول به تعداد زیاد پذیرش می‌شود، اما به‌مرور تعداد دانشجو در مقاطع بالاتر ریزش می‌کند که مدل قابل قبولی است و می‌توان به‌صورت پایلوت بخشی از ظرفیت پذیرش دانشجویان را بر این اساس تدوین کرد.

کریمیان ادامه داد: در درجه اول مشکل اصلی دانشگاه کنکور کارشناسی ارشد و بعدازآن کنکور مقطع دکتری است.

وی افزود: برای پذیرش دانشجو در کنکور کارشناسی ارشد حداقلی برای تراز‌های پذیرش باید در نظر گرفته شود تا دانشجوی دارای سطح تحصیلی پایین نتواند وارد دانشگاه شود.

معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: باید بین مقطع کارشناسی به‌عنوان فعالیت آموزشی و مقطع تحصیلات تکمیلی به‌عنوان فعالیت تحقیقی در سیستم قانون‌گذاری کشور تمایز قائل شویم.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با دیوان عدالت اداری پیرامون صدور احکام مربوط به فعالیت‌های آموزشی هماهنگی‌هایی صورت دهد.

معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی: باید به دنبال اصلاح حساب شده فرآیند سنجش و پذیرش دانشجو باشیم

افضلیان معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه جلسه با بیان اینکه موضوع جدا شدن سنجش از پذیرش سال‌های بسیاری است که در کشور به‌عنوان مسئله وجود دارد، گفت: ما باید به دنبال اصلاح حساب شده فرآیند سنجش و پذیرش دانشجو باشیم و نیازی به تغییر این فرآیند نیست.

افضلیان ادامه داد: کنکور یک مسئله منحصر به فرد نیست که با حل آن سایر مشکلات موجود در نظام آموزشی کشور برطرف شود.

وی افزود: با استعدادترین دانشجویان در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه می‌شوند و بعدازآن چنین شرایطی را در مقطع دکتری داریم حال‌آنکه در مقطع کارشناسی ارشد با مشکلات متعددی مواجهیم.

معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: در دانشگاه دانشجوی دارای سه ترم مشروطی داشته‌ایم که معدل بالای ۱۹ در دوره دانش‌آموزی دارد و این نشان‌دهنده عدم امکان اعتماد به سوابق تحصیلی دانش‌آموزی است.

عاملی: توجه اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه به ذی‌نفعان است که مهمترین ذی نفع کنکور دانشجو و دانشگاه است. 

عاملی در پایان این جلسه گفت: مطمئناً در مسئله کنکور کار غیرعلمی و غیر تخصصی انجام نخواهیم داد و بر اساس هیجانات مقطعی تصمیم گیری نخواهد شد.

وی افزود: توجه اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه به ذی‌نفعان است که مهمترین ذی نفع کنکور دانشجو و دانشگاه است. سیاست‌گذاری می‌تواند اقدام به حل مسئله کند که از بدنه ذی‌نفعان اصلی شکل بگیرد.

زمان دادن بیشتر به داوطلبین کنکور برای اقدام به سربازی در فرآیند کنکور اهمیت کلیدی دارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سیستم‌های ارزیابی تدریجی در سطح دبیرستان در مقاطع نیمه دبیرستان و پایان دبیرستان تجربه شده‌اند که طی آن یک سیستم مستقل اقدام به آزمون و نظارت بر فعالیت-های مدارس بر اساس توانمندی‌های دانش‌آموزان می‌کند و سوابق علمی دانش آموز در یک دوره چند ساله نقش محور در رتبه بندی دانش آموزان خواهد داشت و بر این مبنا یک شبه سرنوشت افراد رقم نخواهد خورد.

عاملی با اشاره به مشکل سربازی دانش‌آموزان گفت: اگر بتوانیم با همکاری ستاد کل نیرو‌های مسلح اضطراب سربازی را از میان دانش‌آموزان برداریم و مدتی به دانش‌آموز مهلت دهیم تا امکان امتحان مجدد را داشته باشند و رشته مورد علاقه را انتخاب کنند می‌توانیم بخشی از معضلات ورود نامتناسب دانش‌آموز به دانشگاه را رفع کنیم.

در حال حاضر ما در هر سه مقطع یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داوطلبین مرد را مخیر کرده ایم بین قبولی در کنکور و یا رفتن به سرباری، این خود اضطراب آور است و یا ممکن است افراد را در مسیر کاذب مثلا رفتن موقت به سمت یک رشته‌ای که اولویت فرد نیست و صرفا برای زمان گرفتن برای عدم ورود به سرباری است؛ لذا دادن فرجه دو سال و مخیر کردن فرد بین دوره زمانی دو ساله که یا امتحان مجدد داشته باشد و اگر هم اولویت را در سربازی دید، قبل از انتهای دو سال فرجه بصورت داوطلبانه به سربازی برود.

البته تصمیم گیرنده نهایی در این حوزه ستاد کل نیرو‌های مسلح است، ولی طبیعتا جای همفکری و ایجاد یک ساز و کار یکپارچه هستیم.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود دستگاه‌های مداخله‌کننده درزمینهٔٔ کنکور زیاد هستند نشان‌دهنده آن است که به دستگاه‌ها اصلی متولی این امر توجه و اعتماد نشده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآوری کرد: باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی با سابقه ۳۶ سال فعالیت درزمینهٔٔ سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی راهبردی علم و فرهنگ کشور اعتماد و توجه لازم صورت گیرد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی با جایگاه تصمیم‌گیری فرابخشی خود می‌تواند موضوعات چندجانبه‌ای مثل کنکور را حل کند چراکه با حضور رؤسای سه قوه، وزرای مربوطه، رؤسای کمیسیون‌های مجلس و اعضای حقیقی می‌تواند به مسئله ورود دقیق و نافذی داشته باشد و تصمیم سازی‌های یکپارچه و عملیاتی را محقق کند.

ایشان در پایان تاکید کرد که مدل‌های رایج و موفق جهان و رویکرد تخصصی به نظام‌های ارزشیابی، رتبه بندی آموزش و پذیریش دانشجویان و همچنین تجارت موفق و شکست خورده گذشته در این مسیر بسیار راهگشا خواهد بود.

نباید همه دانشگاه‌ها را با یک رویکرد دنبال کنیم

وی افزود: ما نباید همه دانشگاه‌ها را با یک رویکرد دنبال کنیم و می‌توانیم برخی طرح‌ها را به‌صورت پایلوت در برخی دانشگاه‌های نمونه انجام دهیم و این در صورتی است که یک مدل جامعی در این زمینه تدوین شده باشد.

اینکه گفته شد، تغییر در نظام ارزیابی و پذیرش را از کارشناسی ارشد و دکتری شروع کنیم؛ حرف درستی است و کار عملی‌تر و تجربه شده است، ولی در عین حال از اهمیت و موضوعیت کنکور برای دوره کارشناسی کم نمی‌کند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۳۹۳۲۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

دختر ستایش در ماشین لوکسش / عکس

فیلم| توهين و تمسخر علی دایی در صداوسیما

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

کلیدواژه: کنکور رضا عاملی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیلی

خبر بعدی:

با کمک این تست روانشناسی میزان قابل اعتماد بودن خود و دیگران را محک بزنید!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، جملات زیر بیانگر نظرات و احساساتی هستند که شما ممکن است در مقابل فرد دیگری داشته باشید. شخص معینی را در نظر بگیرید که اعتماد زیادی به او دارید؛ کسی که او را با نام X مشخص می‌کنیم. با استفاده از اعداد زیر مشخص کنید که تا چه حد با هر جمله موافق یا مخالف هستید. توجه داشته باشید که نسخه‌های آزمون برای مردان و زنان متفاوت است.

بیشتربخوانید: از روی زیورآلات شخصیت افراد را بشناسید!

۱.کاملا مخالف

۲.مخالف

۳.تقریبا مخالف

۴.اندکی مخالف

۵.نه مخالف و نه موافق

۶.اندکی موافق

۷.تقریبا موافق

۸.موافق

۹.کاملا موافق

تنها پرسش‌هایی که باید امتیاز آن‌ها را معکوس کنید، سوال‌های ۱ و ۹ در مقیاس مردان است.

در مقیاس مردان، پس از معکوس کردن نمرهٔ این سوال‌ها، می‌توانید نمره‌ها را در سه زیرمقیاس به دست آورید. اولی اعتماد کلی (OT) است و شامل سوال‌های ۱ تا ۹ می‌شود؛ دومی اعتماد عاطفی (ET) است و شامل سوالات ۱۰تا ۱۶می‌گردد؛ و سومی قابلیت اعتماد (Re) است و سوال‌های ۱۷تا ۲۱ را دربرمی‌گیرد.

زنان می‌توانند نمره خود را در دو زیرمقیاس محاسبه کنند. قابلیت اعتماد (Re) متشکل از سوال‌های ۱ تا ۷ و اعتماد عاطفی (ET) شامل سوال‌های ۸ تا ۱۳.

مقیاس مردان

۱. اگر X از من تعریف کند، از او می‌پرسم که آیا واقعا جدی می‌گوید.

۲. اگر تصمیم بگیریم که در جایی باهم ناهار بخوریم، مطمئن خواهم بود که X می‌آید.

۳. اگر X به من اطمینان بدهد که جایی را می‌شناسد، با او برای کوهنوردی به آن‌جا می‌روم، هرچند خودم آن‌جا را نشناسم.

۴. از X چیزی نمی‌خرم، چون قیمتی را که می‌گوید قبول ندارم.

۵. معقتدم که X منصفانه (جوانمردانه) بازی می‌کند.

۶. اگر خودم نتوانم به پست بروم، می‌توانم به X اعتماد کنم که نامهٔ مهمی را برایم پست کند.

۷. می‌توانم با X درددل کنم و می‌دانم که او دوست دارد به حرفم گوش دهد.

۸. معتقدم که X حقیقت را می‌گوید.

۹. برای رسیدن به پرواز، نمی‌توانم مطمئن باشم که X مرا به موقع به فرودگاه خواهد رساند.

۱۰. اگر X به‌طور غیر منتظره‌ای به چیزی که من گفتم یا کاری که کردم، بخندد، فکر می‌کنم که این کار او انتقادآمیز و غیردوستانه است.

۱۱. می‌توانم به راحتی با X صحبت کنم و می‌دانم که X دوست دارد به حرفم گوش کند.

۱۲. X هرگز از روی عمد نظر مرا پیش دیگران ناجور بیان نمی‌کند.

۱۳. اگر X بداند که چه چیز‌هایی احساسات مرا جریحه‌دار می‌کنند، هرگز نگران آن نخواهم بود که از آن‌ها علیه من به کار گیرد.

۱۴. می‌توانم با X درددل کنم و می‌دانم که او دوست دارد به حرفم گوش دهد

۱۵. اگر X فکر کند که من نمی‌توان در یک موقعیت خاص خوب عمل کنم، مرا در حضور دیگران سرزنش نمی‌کند.

۱۶. اگر به X بگویم که نگران چه چیز‌هایی هستم، نگرانی‌های مرا احمقانه تصور نمی‌کند.

۱۷. اگر ساعت زنگ‌دار من بشکند و از X بخواهم که سر ساعت خاصی به من زنگ بزند، می‌توانم روی تماس او حساب کنم.

۱۸. اگر X نتواند طبق قراری که باهم گذاشته بودیم، سر قرار حاضر شود و بگوید که اتفاق مهمی برایش افتاده بود، حرف او را باور می‌کنم.

۱۹. اگر X به من قول بدهد که کاری برایم انجام دهد، به قول خود عمل می‌کند.

۲۰. اگر قرار باشد که X مرا با اتومبیل به جایی برساند و به موقع نیاید، حدس می‌زنم که دلیل موجهی برای این تاخیر دارد.

۲۱. اگر قرار بگذاریم که در جایی باهم ناهار بخوریم، مطمئن خواهد بود که X می‌آید.

مقیاس زنان

۱. اگر زخمی شوم یا آسیبی ببینم، اطمینان دارم که X بهترین کار‌ها را برایم انجام خواهد داد.

۲. اگر X چیز باارزشی از من قرض بگیرد و آن را بشکند، او حاضر خواهد بود که پول تعمیر آن را بپردازد.

۳. اگر ساعت زنگ‌دار من بشکند و از X بخواهم که سر ساعت خاصی به من زنگ بزند، می‌توانم روی تماس او حساب کنم.

۴. اگر X بپذیرد که وقتی من در خانه نیستم، به حیوان خانگی‌ام غذا بدهد، در مورد مواظبت از حیوان خانگی‌ام هیچ نوع نگرانی نخواهم داشت.

۵. اگر X به من قول بدهد که کاری برایم انجام دهد، به قول خود عمل می‌کند.

۶. اگر قرار باشد که X مرا با اتومبیل به جایی برساند و به موقع نیاید، من حدس می‌زنم که دلیل موجهی برای این تاخیر دارد.

۷. من حاضرم تقریبا هر مبلغ پول به X قرض بدهم، زیر او هر وقت که بتواند آن را به من برمی‌گرداند.

۸. اگر X نتواند طبق قراری که باهم گذاشته بودیم، سر قرار حاضر شود و بگوید که اتفاق مهمی برایش افتاده بود، حرف او را باور می‌کنم.

۹. می‌توانم به راحتی با X صحبت کنم و می‌دانم که X دوست دارد به حرفم گوش کند.

۱۰. X هرگز از روی عمد نظر مرا پیش دیگران ناجور بیان نمی‌کند.

۱۱‌. اگر X بداند که چه چیز‌هایی احساسات مرا جریحه‌دار می‌کنند، هرگز نگران آن نخواهم بود که او آن‌ها را علیه من به کار گیرد.

۱۲. می‌توانم با X درددل کنم و می‌دانم که او دوست دارد به حرفم گوش بدهد.

۱۳. معتقدم که X حقیقت را می‌گوید.

نمره‌های زیرمقیاس‌های پرسش‌نامه اعتماد بین شخصی

معرفی مقیاس اعتماد بین شخصی

قدرت اعتماد کردن برای بقای ما در جامعه انسانی، ضروری است. بدون داشتن اعتماد، حتی تمایلی به شرکت در تعامل‌های پیش پا افتاده، مثل خریدن مواد غذایی از مغازه خواربارفروشی، تهیهٔ یک وسیلهٔ نقلیه مشترک با همسایه‌ها یا مراجعه به یک پزشک نخواهیم داشت.

باید باور کنیم غذایی که از مغازه خریداری می‌کنیم سالم است، همسایه‌های ما در نوبت خود ما را با اتومبیل خواهند رساند و پزشک طوری ما را درمان خواهد کرد که سلامتی ما بهبود خواهد یافت، نه این که به ما آسیب خواهد رساند. حتی در ساده‌ترین تعامل‌های اجتماعی، ما خود را در معرض خطر و آسیب قرار می‌دهیم و اگر به کسانی که وارد تعامل با آن‌ها می‌شویم اعتماد نکنیم، باید در کلبه‌های دورافتاده‌ای زندگی کنیم و غذای خودمان را خودمان بکاریم. زندگی ما هم ساده می‌شود و هم سخت و مدت زندگی ما در این جهان بسیار کوتاه‌تر از آن می‌شود که الان هست.

روانشناسان در دههٔ ۰۷۹۱ به موضوع قدرت اعتماد کردن، علاقه‌مند شدند و تعدادی آزمون برای اندازه‌گیری این ویژگی ساخته شد. پژوهش‌ها نشان داد که افرادی که دارای توان بالای اعتماد کردن هستند، از ویژگی‌های مطلوب دیگر نیز برخوردارند. آن‌ها مستقل‌تر بودند و به خودشان اعتماد و اطمینان داشتند، و همان طور که می‌توان انتظار داشت، بیشتر تمایل داشتند که از دیگران کمک بگیرند.

سینیتا جانسون-جورج و والتر سواپ، مولفان مقیاس ویژه اعتماد بین شخصی، سوال‌های مهمی را درباره این پژوهش‌های اولیه که مزایای فراوانی را به توانایی اعتماد به دیگران نسبت می‌دادند، مطرح کردند. اولا مدعی شدند که اعتماد بی‌جا به دیگران ممکن است ساده‌لوحانه و خطرنانک باشد.

میزان مناسبی از شک موقع خرید یک اتومبیل دست دوم، برای افراد مفید است و اعتماد نکردن به راننده‌های غریبه می‌تواند جان فرد را نجات دهد. ثانیا، اعتماد به جا به دیگران مخصوص موقعیت‌های معین است. مثلا نباید به همسر برای تعمیر اتومبیل و به مکانیک اتومبیل درباره اسرار بسیار خصوصی اعتماد کرد. آزمون اعتماد بین شخصی از این اعتماد مولفان ناشی می‌شود که می‌توان با نسبت دادن ظرفیت و توان اعتماد یک فرد به افراد و موقعیت‌های معین، به چیز‌هایی بیشتری پی برد.

یکی از عجیب‌ترین چیز‌هایی که جانسون- جورج و سواپ حین ساختن پرسشنامه خود به آن پی بردند، این بود که مردان و زنان، به شیوه‌های بسیار متفاوت راجع به اعتماد فکر می‌کنند، آن‌قدر متفاوت که لازم شد مقیاس‌های متفاوت برای دو جنس تهیه شود. همان طور که مقیاس‌ها نشان می‌دهند، زنان اختصاصی‌تر از مردان دربارهٔ اعتماد فکر می‌کنند، ازاین‌رو مقیاس اعتماد کلی (OT) برای زنان وجود ندارد.

ثانیا، زنان همواره بیش از مردان اعتماد می‌کنند و بیش از مردان تمایل دارند به کسانی که قابل اعتماد نیستند فرصت دوباره‌ای بدهند. در عین حال، مولفان پی بردند که هم مردان و هم زنان بین قابلیت اعتماد و اعتماد عاطفی تمایز (به تصویر صفحه مراجعه شود) قایل می‌شوند، که منطقی هم به نظر می‌رسد. همهٔ ما دوستانی داریم که می‌توانیم همه چیز را با آن‌ها در میان بگذاریم [قابلیت اعتماد]، اما نمی‌توان در مورد یک قرار مهم روی آن‌ها حساب کرد [اعتماد عاطفی].

اگر فقط در یکی از ابعاد اعتماد نمره‌ای پایین‌تر از صدک سی‌ام کسب کردید، ولی دیگر نمره‌هایتان بالاتر از حد میانگین بود، این امر می‌تواند بیانگر یک موضوع دقیق درباره رابطه شما با X باشد. شاید این فرد واقعا قابل اعتماد باشد، ولی برای در میان گذاشتن یک راز نتوان به او اعتماد کرد. شاید مفید باشد که دوباره آزمون را اجراء کنید و این بار فرد دیگری را به عنوان X در نظر بگیرید.

اگر نتیجهٔ آزمون متفاوت شد، نشانهٔ آن است که قضاوت‌های شما بازتاب دقیقی از افرادی است که آن‌ها را می‌شناسید. ولی اگر برای همه افرادی که X در نظر می‌گیرید، در یک بعد خاص از اعتماد نمرهٔ پایینی کسب می‌کنید، احتمالا این امر بیانگر مشکلاتی است که شما در این زمینه دارید. در این صورت باید از خودتان بپرسید که چرا این قدر در اعتماد به دیگران یا باور کردن رازداری آنان، مشکل دارید.

اگر شما در هر دو بعد اعتماد (برای زنان) با هر سه بعد (برای مردان) نمره‌های پایین کسب کردید، شاید به این معنی باشد که یکی مشکل کلی‌تر در رابطه با اعتماد به دیگران دارید. باز هم مقیاس را با در نظر گرفتن فرد دیگری به عنوان X تکمیل کنید. اگر همواره نمره‌های بسیار پایین کسب کردید، احتمالا این امر، قابلیت پایین اعتماد کردن را در شما نشان می‌دهد و قابلیت پایین شما در اعتماد به دیگران بدون شک بر توانایی شما در داشتن روابط رضایت‌بخش با آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

تجربه‌های من نشان می‌دهند که دشوارترین کار برای اکثر افراد این است که پس از سلب اعتماد از یک نفر مجددا به او اعتماد کنند. جان که در نیروی دریایی کار می‌کرد و سال‌ها پیش او را می‌شناختم، متوجه شد که در غیاب وی همسرش به او خیانت کرده است.

جان با این‌که تحقیر شده بود و خشم سراسر وجودش را فرا گرفته بود، نمی‌توانست خود را متقاعد کند که همسرش را طلاق بدهد، چون او را خیلی دوست داشت. جان از بی‌اعتمادی به همسرش مستاصل شده و به همین دلیل به من مراجعه کرده بود. نگرانی او باعث شده بود نتواند در سفر‌های دریایی بخوابد و هنگامی که به همسرش تلفن می‌کرد، مکالمه آن‌ها با بازجویی‌های خشونت‌آمیز خاتمه می‌یافت.

اعتماد، واقعا شکننده است و وقتی از دست رفت، به دست آوردن مجدد آن دشوار است. ولی همان طور که جان تشخیص داد، اگر یک رابطه واقعا ارزش حفظ کردن را داشته باشد، یاد گرفتن اعتماد مجدد می‌تواند بسیار مفید باشد. جان تصمیم گرفت نیروی دریایی را رها کند، زیرا مجبور بود در هر سفر چند ماه دور از همسرش زندگی کند و این وضعیت قابل تحمل نبود. از همسرش خواست که به یک شهر غریب بروند تا در آن‌جا هیچ فامیل و دوستی نداشته باشد که وی را در برابر توجه مردان دیگر آسیب‌پذیر کند.

جان، همچنین متوجه شد که عدم اعتماد در نهایت ازدواج او را با شکست مواجه خواهد ساخت. سوءظن‌های وی فقط باعث درماندگی خود او نمی‌شد، بلکه همسرش نیز وقتی که چند دقیقه دیر به خانه می‌رسید دچار دلشوره می‌شد. جان ترغیب شد که سوءظن‌های خود را مطرح نکند و به جای بازجویی، محبت خود را به همسرش نشان دهد.

چند ماه اول برای جان دشوار بود و چند بار سوءظن‌هایش را مطرح کرد، اما پاسخ مناسب همسرش به مهربانی‌ها و اعتماد وی به تدریج رابطهٔ آن‌ها را تقویت کرد. پس از سه سال، بی‌وفایی همسرش وی را گه گاه آزار می‌داد، ولی در عین حال جان مطمئن شده بود که دیگر تکرار نخواهد شد. تجربهٔ جان نشان داد که حفظ یک رابطهٔ ارزشمند مستلزم اعتماد به طرف مقابل است.

منبع: یک پزشک

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • توقف در توسعه مکران بی‌معناست/ جاذبه‌های سرمایه‌گذاری در مکران چیست؟
 • افزایش ۵۰ درصدی دانشجو در علوم پزشکی/ با کمبود کلاس مواجه شدیم
 • جدایی سنجش از پذیرش در قبولی دانشگاه‌ها نیازمند اصلاح قوانین
 • جذب 50 دانشجوی غیرایرانی در واحد بیرجند/ پذیرش دانشجویان خارجی مختص به کشور افغانستان است
 • از جنجال رفع انحصار آموزش انگلیسی در مدارس تا کاهش تنوع مدارس
 • شش دانشجوی خارجی در دانشکده فیزیک دانشگاه سمنان پذیرش شدند
 • شورای عالی انقلاب فرهنگی با حذف مدارس سمپاد مخالفت نکرده است/ حضور نداشتن رئیس جمهور علت عدم تایید مصوبه
 • دبیر شورای عالی امنیت ملی وارد مرز چذابه شد
 • اخبار اربعین ۹۸| دبیر شورای عالی امنیت ملی از مرز چذابه بازدید کرد
 • خاکی صدیق: پذیرش دانشجو توسط موسسات آموزش عالی آزاد خلاف قانون است
 • ◄ اعزام و پذیرش بیش از ۱۱۰ هزار زائر عتبات از فرودگاه امام
 • بیش از ۱۱۰ هزار زائر عتبات از فرودگاه امام (ره) اعزام و پذیرش شدند
 • هدف مجلس حذف زبان انگلیسی از مدارس نیست/ شمارش معکوس برای حذف مافیای کنکور
 • صندلی خالی بحران این روزهای دانشگاه
 • پُز عالی رتبه‌بندی و جیب خالی معلمان
 • وقت آن رسیده دانشگاه‌ها براساس نیاز جامعه دانشجو جذب کنند
 • ۸۰ دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه یزد پذیرش و ۲۳۴ نفر نیز مشغول به تحصیل هستند
 • پرونده| سهمیه‌های کنکوری و صدای اعتراضاتی که به مجلس رسید
 • حضور نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی در مرز خسروی