مشاهده اخبار داغ روز

محمد حسین فرهنگی روز سه شنبه در همایش «کانون‌های وکلا و وکیل دادگستری با عنوان واقعیت‌های موجود، چالش‌ها و راهکارها» با اشاره به اینکه کانون وکلا یک نهاد واسط میان حاکمیت و بدنه‌ وکلا است که طبیعتا برای شکل دهی چنین رویکردی نیاز به برنامه‌های کوتاه مدت،  میان مدت و بلندمدت دارند، اظهار کرد: این همایش برای ترسیم وضع موجود و برای شمردن چالش‌ها و از همه مهم‌تر برای راهکارهاست.

وی با بیان اینکه پیشنهاداتی برای هیات مدیره کانون وکلا دارم اگر می‌خواهد بداند در کجاست و به کجا می‌خواهد برود تصریح کرد: شما سر و کارتان با قانون و مستندات قانونی است و برای دفاع از یک شخص مرتب با قوانین سر و کار دارید، پس چرا برای خود کانون وکلا دنبال چنین راهکاری نیستید؟

چالشها ها را ریشه یابی کنید

فرهنگی افزود: از امروز تا شروع مجلس آینده چند ماه فرصت دارید، کارگروه‌هایی مشخص شود و چالش‌ها را ریشه یابی کنند، بعضی از این چالش‌ها هم درونی هستند، کارگروه بنشیند و ببیند با کدام اصلاحیه این مشکلات قابل حل است.

این نماینده مجلس گفت :‌جایگاه وکیل باید در محکمه تحکیم شود. الان وضعیت مناسبی وجود ندارد و بعضا برخوردهای سبکی با وکیل در محکمه می‌شود. آیا با یک ماده واحده نمی‌شود فهمید جایگاه وکیل در محکمه چیست؟ آیا قاضی حق دارد وکیل را بیرون کند؟ اجازه صحبت به او را ندهد و به او توهین کند؟ که جواب تمام این پرسش ها نه است.

در ارتباط با نهادهای موازی کارگروه‌ها برنامه‌هایی طراحی کنند

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با نهادهای موازی کارگروه‌هایی برنامه‌هایی طراحی و پیش‌بینی و برنامه ریزی کنند که وحدت رویه در نهادهای موازی به وجود بیاید، خاطرنشان کرد: آیا این وحدت رویه را می‌توان در قالب یک ماده واحده آورد که کسی نتواند با آن مخالفت کند و حرفی بزند؟ نهاد وکالت که نمی‌تواند در یک کشور یک بام و دو هوا باشد.

فرهنگی افزود: اگر موفق شدیم نهاد مستقلی داشته باشیم ایده آل است، اگر نتوانستیم به آن‌جا برسیم باز هم راه وجود دارد و راهش این است که تا زمان شکل گیری مجلس شورای اسلامی راهکارهایتان را داشته باشید و بهترین زمان ارائه این راهکارها اول مجلس است که ظرف دو، سه ماه می‌تواند تبدیل به قانون شود.

استقلال کانون وکلا از ضروریات است

نماینده گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: استقلال کانون وکلا از موارد ضرورت زندگی اجتماعی و بین‌المللی امروز است.

فرهاد تجری با اشاره به اینکه فرشته عدالت دو بال دارد که یکی وکالت و دیگری قضاوت است و دادرسی عادلانه میسر نخواهد شد مگر اینکه وکلا آزادی عمل داشته باشند، افزود: همه ما به این مباحث واقف هستیم و شاید امروز ضرورت آن بیشتر احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: بخشی از وکلا بودند که ادبیات و گفتمان ضد انقلابی و ضدمردمی داشتند که از بیرون تقویت می‌شدند و امروز کمتر در صنف وکلا هستند و وکلا امروز دامن خود را از این موضوعات پاک کرده‌اند.

 به عنوان وکیل به میدان آمده و همکاری کنید

نماینده مجلس تاکید کرد: می‌طلبد که خود شما به عنوان وکیل به میدان آمده و همکاری نمایید و با شأنی که جامعه وکالت دارد این بستر موجود است. شما هم از قدرت رایزنی که در وکلا وجود دارد، استفاده کنید.

تجری با اشاره به فشارهای ایجاد شده که از سوی وکلا مطرح است، گفت: این فشار تنها در مورد شما نیست و در مورد خیلی اصناف وجود دارد. مثلا در خصوص کانون سردفتران هم این فشارها وجود دارد و رئیس آن یک تنه در مقابل آنها و البته با همکاری نمایندگان مجلس ایستاد.

این کارشناس قضایی تاکید کرد: به عنوان نماینده مجلس در موقعیت‌های مختلف سعی می‌کنیم، ورود داشته باشیم.

جامعه وکلا جامعه اثرگذاری هستند

نماینده مردم گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی افزود: استقلال کانون وکلا از موارد ضرورت زندگی اجتماعی و بین‌المللی امروز است. می‌طلبد که خود را غریبه ندانید و فشارها ساخته بخش خاصی است که گاهی ساختار خود مجلس را هم هدف قرار می‌دهند و امیدواریم دغدغه شما که بخشی صنفی است و بخشی ملی به نتیجه برسد.

تجری در خصوص انتخابات مجلس آینده تصریح کرد :‌ جامعه وکلا جامعه اثرگذاری هستند و امیدواریم خودتان نقش‌آفرینی پررنگ‌تری داشته باشید.

ورود پرونده‌های قضایی بیش از حد به مراجع قضایی

کاظمی عضو کمیسیون قضایی مجلس و نایب رییس کمیسیون قضایی در این همایش گفت: همانطور که ریاست قوه قضاییه گفتند در مساجد حقوقدانان مستقر شوند و به مردم در زمینه حقوقی مشاوره بدهند من می گویم که وکلا و حقوقدانان در بنگاه‌های اقتصادی و املا ک به مردم مشاوره حقوقی بدهند تا کار از ابتدا خراب نشود.

وی افزود: امروز ورود پرونده های قضایی بیش از حد به مراجع قضایی بسیار مشکلات پیش آورده و مسئولان باید با هم نشست برگزار کرده و درباره این نهاد حقوقی قضیه را پیگیریکنند تا به نتیجه برسد.

بدون حضور وکیل قضاوت عادلانه ای محقق نخواهد شد

رضا زاده عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت:‌ ۳۰ سال است به عنوان قاضی در خدمت مردم بوده و در این مدت دوستان وکیل را مانند همکاران قضایی احترام کردم. ایمان دارم که بدون حضور وکیل قضاوت عادلانه‌ای در پرونده ها محقق نخواهد شد.

وی افزود:‌ استقلال وکیل و کانون وکلا را یک اصل می دانم و بدون استقلال اجرای حکم عادلانه میسر نیست.

رضا زاده ادامه داد:‌ نمایندگان مجلس پشتیبان شما هستند و نظریه کارشناسی خود را ارسال کنید، مجلس آینده از امروز قابل پیش بینی نیست. قطعا امروز اگر از سوی کانون وکلا پیشنهادی ارسال شود، مجلس حمایت می کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد:‌ کانون وکلا باید استقلال خود را حفظ کند و اگر این استقلال نباشد در بسیاری از مواقع در دادرسی ها با مشکل روبرو می شویم.

وکالت شغل نیست، بلکه یک حرفه است

رئیس مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران در این همایش گفت:‌ در بعضی کشورها، وکلای دادگستری همان نقش اتاق بازرگانی به عنوان مشاور قوای کشور ایفا می کنند. دلیل آن این است که وکلای دادگستری در هرم اعمال قدرت جایگاهی ندارند، اما می‌توانند کنار حاکمیت، آن را قدرتمندتر کنند. در قانون اتاق بازرگانی هست که اتاق بازرگانی مشاور ۳ قوه مقننه، مجریه و قضاییه است و ساز و کاری هم برای چگونگی مشورت دادن آن تعیین کردند.

محسن محبی با بیان اینکه در بعضی از کشورها کانون‌های وکلا مشاور ۳ قوه‌ هستند و این امر به دلیل نقش و ظرفیتی است که کانون‌های وکلا دارند، خاطرنشان کرد: وکالت شغل نیست، بلکه یک حرفه است. درست است که وکیل دستمزد می‌گیرد، کار زمانی تبدیل به حرفه می‌شود که مبادرت به حرفه محتاج آموزش باشد، مثل طبابت و هم‌چنین در ازای آن دستمزدی گرفته شود هم رژیم دیسیپلینی بسیار محکم در آن وجود داشته باشد.

در عرصه بین‌المللی وکالت یک شغل ملی است

رئیس مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران گفت: وکیل فقط کارش این نیست که امور موکل را راه ‌بیاندازد، بلکه باید در خدمت کشور و عدالت باشد و کارش خدمت عمومی است و باید در چارچوب حاکمیت تعریف شود و حاکمیت به آن مراجعه کند.

وی افزود: درعرصه بین‌المللی وکالت یک شغل ملی است اما وکالت در مراجع بین‌المللی و دادگاه‌های خارجی یک شان پرستیژی برای وکلای آن کشور دارد، به عنوان مثال اگر یک وکیل ایرانی توانست کنار یک وکیل فرانسوی در مقابل یک قاضی فرانسوی بنشیند، این شان وکالت ایرانی را بالا برده است.

این کارشناس حقوقی افزود: پیامد تبدیل شدن کانون به ظرفیتی که بتواند در عرصه بین‌المللی حاضر شود متوجه کل کشور است. جایگاه کانون وکلا متعالی است و باید بالاتر هم باشد و چالش‌هایی که وجود دارد در محیط‌های دوستانه قابل علاج است.

دست یاری قوه قضاییه به سوی همکاران

حجت الاسلام عبداللهی رییس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در این نشست گفت:‌ دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی دستگاه قضا در دوره حاضر به مجموعه نهادها و سازمانهایی که به هر طریقی ارتباط با قوه قضاییه دارند،  دست نیاز بلند کرده که مسیر تحول در جامعه ایران اسلامی در تمامی ابعاد زندگی اجتماعی مردم و افراد صاحب نظر و فکرو عالم بتوانند بهره ببرند.

وی افزود: یکی از این مجموعه ها کانون وکلا ی دادگستری مرکز است که جامعه ای بزرگ و دارای قدر و منزلت می باشد و بسیار ستودنی است.

تحول مد نظر رئیس قوه قضاییه است

عبداللهی گفت:‌ از بدو ورود ریاست قوه قضاییه تحول در دستگاه قضا مد نظر  آیت الله رئیسی  بوده و ما نیز به تاسی از وی ارتباط بین دستگاه قضایی و وکلای محترم را بیشتر کرده و جلساتی را نیز در باره مشکلات آنها در کانون با مسئولان آن داشته ایم.

این کارشناس حقوقی دستگاه قضا تصریح کرد:‌ بین سیستم قضایی و کانون وکلا در ارتباط با رسیدگی به پرونده ها جدایی نمی بینیم باید باهم باشیم تا به یک رای برسیم. مطالبات رییس کانون وکلا درباره ارتباط با معاونان انجام شده و در این باره جلساتی داشتیم و با ریاست دستگاه قضا هم در حال پیگیری است.

در این جلسه تعداد کثیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون قضایی از جمله ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی، ‌ وکلای دادگستری و نمایندگان دستگاه قضا سخنانی را ایراد کردند و عیسی امینی رییس کانون وکلای دادگستری مرکز هم ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان گفت: امید دارد که برگزاری این جلسات نتایج خوبی داشته باشد.    

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۳۹۵۳۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

عکسی که پربیننده‌ترین تصویر روز جهان شد

ادعای رسایی درباره انتخابات به نقل از هاشمی

ماجرای فروش عطر مرگبار و فلج کننده چیست؟

کلیدواژه: مجلس شورای اسلامی کانون وکلای دادگستری قوه قضاییه

خبر بعدی:

علل و راهکارهای کاهش طلاق

 طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی است که تاثیر فراوانی در به هم زدن تعادل روحی و روانی انسان ها دارد و در نهایت آثار آن در جامعه هویدا شده و منجر به کاهش انسجام و یکپارچگی اجتماعی می شود وکانون مقدس خانواده را از هم می پاشد.  
تغییرات و تحولاتی که تحت عنوان مدرنیته و جهانی شدن اتفاق افتاده است پیامدهایی را از طریق دنیای اطلاعات و ارتباطات بر نقاط محتلف جهان به جا گذاشته و به دلیل اینکه این تحولات درونی نیست و در جوامعی که وارد می‌شود، فرهنگ‌سازی نشده است، بحران‌هایی را در زندگی مردم جهان به وجود آورده است و در این میان جامعه ایران از این تحولات دور نبوده است.
 به نظر می‌رسد در ایران زندگی اجتماعی، تغییراتی را از سر گذرانده است و گسترش آموزش، رشد رسانه‌ها و نفوذ آنها در زندگی فردی و جمعی، رشد شهرنشینی و تمرکز فزاینده جمعیت در شهرهای بزرگ و افزایش سطح آموزش زنان در این تغییرات تاثیرگذار است.
در شرایط کنونی خانواده ایرانی با تغییراتی نظیر تغییر نقش و جایگاه زنان، افزایش میزان طلاق، کاهش میزان ازدواج، کاهش فرزندآوری، تغییر نگاه به همسر، ‌ مرکزیت تصمیم‌گیری خانواده در جامعه  و کاهش اعتماد مواجه است که این مهم بر خانواده در سراسر ایران و از جمله استان مرکزی تاثیر گذاشته به طوری که سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی، افزایش وقوع طلاق در این استان را در سال جاری نسبت به سال گذشته چهار و یک دهم درصد بیان کرد.
تشکیل ۲۰۰ پرونده طلاق در خمین
شهرستن خمین نیز از این تغییر و تحولات بی نصیب نبوده و به طوری که رئیس دادگستری خمین گفته است : ۲۰۰ فقره پرونده طلاق از ابتدای امسال کنون در این دادگستری ثبت شده که حدود ۶۰ درصد از آنها منجر به طلاق شده است.
  «ابوالحسن شریفی» افزود: ۱۸ عنوان از دعاوی مربوط به دادگاه خانواده است و بیشترین پرونده های حقوقی دادگستری اختلافات خانوادگی است.  
وی اظهار داشت: هجمه های فرهنگی به وسیله ماهواره و شبکه های مجازی به نهاد خانواده آسیب وارد می کنند و ارزش‌ها و باورهای مذهبی را تضعیف می کنند.
رئیس دادگستری خمین تصریح کرد: آمار طلاق، زیبنده این شهرستان سنتی و مذهبی نیست و برای کاهش این آمار بایدعلتهای وقوع این پدیده از بین بروند.

نرخ طلاق در خمین در حال افزایش است
 فرماندار خمین نیز گفت: با وجود  اقداماتی نظیر برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره های قبل از ازدواج، نرخ طلاق در این شهرستان در حال افزایش است.
وی ادامه داد: برنامه ریزی به منظور ازدواج پایدار جوانان و رفع عواملی نظیر بیکاری و اعتیاد می تواند آمار طلاق در این شهرستان را کاهش دهد.
فرماندار خمین اظهار داشت: این شهرستان مذهبی و پایبند به سنت‌ها است و افزایش آمار طلاق در این شهرستان باید توسط جامعه شناسان و روان‌شناسان بررسی و برای کاهش آن راهکارهای عملی ارایه شود.

علل طلاق
مشاوره خانواده گفت: خمین دوره گذار فرهنگی را تجربه می کند و تغییرات فرهنگی نظیر مهاجرت از روستا به شهر شیوه های زندگی را تغییر داده است و  آشنایی با سبک‌های جدید زندگی و آگاهی زنان از حقوق خود بستر طلاق در این شهرستان را فراهم کرده است
«ندا جلالی» با تشریح علل طلاق افزود: تغییرات سبک زندگی عوامل طلاق را نیز افزایش داده و خیانت زوجین نسبت به یکدیگر به عواملی نظیر بیکاری و اعتیاد افزوده شده است.
وی داشت: پدیده طلاق به زوجین میانسال نیز ورود کرده و زوجینی که دوره آشیانه خالی را می گذرانند به دلیل مشکلات اقتصادی و بیکاری مرد دچار اختلاف می شوند.
جلالی مدیریت شرایط اقتصادی جامعه توسط مسئولان و افزایش مهارت تاب آوری زوجین را راهکار مواجهه با تغییرات اجتماعی و چالش اقتصادی دانست.

طرح‌های بهزیستی برای کاهش طلاق
رئیس بهزیستی خمین گفت: این سازمان  به عنوان یکی از نهادهای حمایتی کشور که در بحث آسیب‌های اجتماعی نیز فعال است در زمینه کاهش آسیب طلاق و جلوگیری از آن در میان خانواده ها برنامه ها و طرح‌هایی در دست اجرا دارد.

«اسماعیل خانجانی» افزود: بدین منظور سامانه کاهش طلاق راه اندازی شده است که براین اساس با اطلاع رسانی به زوجینی که قصد جدایی دارند آنها  ترغیب به استفاده از مشاوره مددکاران متخصص می شوند و با آموزش مهارت‌های زندگی و نحوه برخورد مناسب و سایر مشورتها می‌توان تا حدودی از طلاق جلوگیری کرد.
وی ادامه داد: ۲ واحد مشاوره مداخله در طلاق در خمین با حضور گروهی از متخصصان روانشناسی، مشاور حقوقی، مشاور مذهبی و مددکار برای ایجاد سازش بین زوج ها تلاش می کنند.
رئیس بهزیستی خمین بیان کرد: کاهش نرخ طلاق در جامعه به شناسایی دقیق عوامل وقوع این پدیده و برنامه ریزی منسجم به منظور حذف این عوامل نیاز دارد.
خانجانی گفت: در گذشته تمامی تلاش‌ها برای حفظ انسجام خانواده صورت می‌گرفت و علاقه اجتماعی زمینه‌  ازخودگذشتگی‌ها و تحمل برخی ناملایمات در زندگی زناشویی را ایجاد می کرد.
وی تصریح کرد: به دلیل گرایش‌های فردگرایانه و لذت‌محوری که ناشی از نوع ناپخته خودشیفتگی در میان نسل جدید است این نگرش‌ها به مرور دچار تحول شده و اهمیت نیازهای فرد بیشتر از حفظ خانواده ارزش‌دهی شده است.
رئیس بهزیستی خمین پیامد تغییر نگرش ها را کم‌تحملی بیان کرد و ادامه داد: سبک نازپروردگی خانواده ها در تربیت فرزندان باعث شده امروزه با حجم وسیعی از افرادی روبه‌روشویم که آمادگی ایجاد یک زندگی مشترک را ندارند و در مواردی هم که وارد زندگی مشترک می‌شوند به دلیل خودمحوری و فقدان همدلی ناشی از خودشیفتگی توانایی تحمل ناکامی‌ها را به خوبی ندارند.
خانجانی ترویج فرهنگ مشاوره، برگزاری کارگاه های آموزشی برای زوجین و مهارت افزایی به ویژه تاب آوری را در کاهش طلاق تاثیرگذار دانست.
خمین در جنوب استان مرکزی با ۱۰۵ هزار نفر جمعیت است.
 
 

دیگر خبرها

 • بخش اعظمی از اطلاعات فروشندگان وی‌پی‌ان در اختیار وزارت ارتباطات است 
 • معلولان و مددجویان بهزیستی از وکیل رایگان برخوردار می‌شوند
 • کارشناسان رسمی دادگستری، چشمان تیزبین عدالت هستند
 • ارائه بیش از هزار و ۶۰۰ مشاوره رایگان حقوقی به افراد نیازمند در سال
 • ارائه خدمات وکیل معاضدتی به معلولان و مددجویان بهزیستی
 • اشاره‌های رمزی عجیب آقای وکیل به متهم پرونده اقتصادی در دادگاه + عکس
 • امضا تفاهم نامه ارائه خدمات وکیل معاضدتی به مددجویان سازمان بهزیستی
 • آیا علیه کانون وکلا و سردفتران به‌دلیل عدم اجرای دسترسی آزاد به اطلاعات اعلام جرم می‌شود؟
 • دانشگاه‌ها براي کاهش آسيب‌هاي اجتماعي راهکارهاي علمي و عملي ارائه کنند
 • یک وکیل دادگستری چگونه باید باشد؟
 • قاضی موحد خطاب به وکیل متهم فلاحتیان: چند سال فرصت برای تسویه وجود داشت اما هیچ اقدامی صورت نگرفت/ نماینده دادستان: امانی بودن مبالغ باید مستندات لازم داشته باشد
 • وکیل خانواده
 • اجرای طرح مطالعاتی «اربعین» با همکاری کانون‌های مساجد/ ارائه افق جامع به برنامه‌ریزان اربعین
 • اروپا از احتمال خروج ایران از NPT می‌هراسد
 • راهکارهای کاهش وابستگی بودجه به نفت/ضرورت ساماندهی معافیت های مالیاتی
 • آخرین جلسه دادگاه پرهام آزادشهر برگزار شد/ مهلت یک هفته‌ای به وکلا برای ارائه آخرین دفاع در قالب لایحه
 • پلمب یک واحد تور گردشگری غیر قانونی در زرند
 • کانون‌های دانشجویی بهترین بستر برای ارائه آموزش‌های هلال احمر است
 • اصلی‌ترین راهکار پیشگیری از فساد، شفاف سازی نظام اقتصادی کشور است/ مراجع قضایی با بهره مندی از ظرفیت‌های قانونی، در جهت سیاست حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری حرکت کنند