فرارو مالیاتی در کشور بین سی تا چهل هزار میلیارد تومان است فرارو- ماجرای فرار مالیاتی صنف‌های مختلف هر روز ابعاد تازه‌ای پیدا می‌کند. پس از ماه‌ها مبارزه با پزشکان برای قانع کردن آن‌ها به نصب دستگاه‌های کارتخوان حالا مبارزه با وکلا کلید خورده است. صنفی که متهم هستند، چون راه‌های قانون را خوب بلدند به راحتی از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

به گزارش فرارو، پس از اظهار نظر چند نماینده مجلس درباره فرار مالیاتی سنگین وکلا، کانون وکلا طی نامه‌ای به رییس مجلس شورای اسلامی ادعا‌های نمایندگان را قویا تکذیب کرد.
اخیرا شهاب الدین بی‌مقدار نماینده تبریز و عضو کمیسیون شورا‌های مجلس با اشاره به فرار مالیاتی ۶ هزار میلیارد تومانی پزشکان گفته بود: "فرار مالیاتی وکلا نیز در همین حدود است."
او تاکید کرد که باید جلوی فرار‌های مالیاتی را گرفت که یکی از راهکار‌ها شفافیت دارایی‌ها است.
در واکنش رییس کانون وکلای مرکز به علی لاریجانی نوشت که این اظهارات "غیر واقعی"، "موجب تشویش اذهان و رنجاندن خاطر جامعه وکلا" شده است. او اکیدا فرار مالیاتی شش هزار میلیاردی وکلا را رد کرد.
عیسی امینی نوشت "بیانات این نماینده مجلس منطبق با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی مستوجب تعقیب کیفری است."
کانون وکلا سخنان نماینده تبریز را مغایر "شان نمایندگی مجلس" و "سوگند" نماینده دانست و از لاریجانی خواست در راستای قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان درباره این نماینده اقدام شود و نتیجه به کانون اعلام گردد.
اما این فقط شهاب الدین بی‌مقدار نیست که از فرار مالیاتی کلان وکلا سخن می‌گوید. حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رقم کلان تری را درباره فرار مالیاتی وکلا مطرح کرده است. او در این باره توضیح داد: «گفته می‌شود فرار مالیاتی وکلا ۱۲ هزار میلیارد تومان است. به نظر بنده، این عدد درست تخمین زده شده و صحت دارد. مثلا فرض کنید در یک معامله ۱۰ میلیارد تومانی؛ وکلا ۱۰ درصد مبلغ را به عنوان حق‌الوکاله دریافت می‌کنند که میشود یک میلیارد تومان بابت یک پرونده.»
این نماینده مجلس خواستار ورود سازمان امور مالیاتی به این موضوع شد و گفت: "سازمان امور مالیاتی باید از وکلا مالیات واقعی‌شان را بگیرد، زیرا که فرار مالیاتی وکلا ظلم به مابقی مودیان است."
این نماینده مجلس نیز خواستار ایجاد شفافیت مالی برای کاهش فرار مالیاتی شد.
در دو سال اخیر دولت تلاش‌هایی را برای ساماندهی نظام مالیاتی کشور آغاز کرده است. این تلاش‌ها با افزایش تحریم‌ها همزمان شده است.
طبق قانون بودجه ۹۸، بودجه عمومی دولت در سال جاری حدود ۴۴۸ هزار میلیارد تومان بوده و از این مقدار، سهم درآمد‌های نفتی ۱۵۹ هزار میلیارد تومان است که در صورت فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار حاصل می‌شود.
از طرفی در حال حاضر پس از بازگشت تحریم‌های نفتی، میزان صادرات نفت ایران دچار کاهش چشمگیری شده و این موضوع باعث شده است که دولت در سال جاری با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه شود.
برخی کارشناسان معتقدند که یکی از جدی‌ترین گزینه‌های موجود برای پر کردن خلا درآمد‌های نفتی، جلوگیری از فرار مالیاتی مشاغل پردرآمد است. مشاغلی که علیرغم درآمد‌های میلیاردی از دادن مالیات امتناع می‌کنند و با سواستفاده از روش‌های سنتی اخذ مالیات، فرار مالیاتی نجومی دارند. از جمله این مشاغل میتوان به پزشکان و وکلا اشاره کرد. عیسی امینی، رییس کانون وکلا به شدت از ادعاهای نمایندگان انتقاد کرده است مقاومت پزشکان پیش از آنکه وکلا مورد توجه قرار گیرند، این پزشکان بودند که برای پرداخت مالیات تحت فشار قرار گرفتند. راهکار اصلی سازمان امور مالیاتی برای پیشگیری از فرار مالیاتی پزشکان نصب دستگاه‌های کارت خوان مخصوص در مطب‌ها و ممنوع کردن پرداخت نقدی ویزیت بود. همه پزشکان موظف به نصب این دستگاه شده اند، اما در عمل بسیاری از آن‌ها از این کار خودداری می‌کنند و یا با ترفند‌هایی سیستم جدید را دور می‌زنند.
اخیرا یک مقام سازمان مالیاتی گفته است از تعداد پزشکان مشمول، تنها ۱۹ درصد "به اجرای قانون تمکین کرده" و نصب دستگاه کارت‌خوان را پذیرفته‌اند.
هادی خانی، از مدیران کل سازمان امور مالیاتی، روز شنبه در خراسان رضوی گفت: «با وجود تمدید دوباره فرصت و با اینکه نصب کارت‌خوان ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از وقت پزشکان را خواهد گرفت اکثر آن‌ها اقدام به این کار نکرده اند.»
خانی همچنین هشدار داد پزشکانی که تا پایان مهرماه اقدام به نصب کارت‌خوان نکنند و فرار مالیاتی آنان محرز شود، طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد و ۲ درصد از درآمدشان به عنوان جریمه مطالبه خواهد شد.
طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس، پزشکان سالانه ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.
براساس این گزارش، «کارشناسان مقدار واقعی مالیات پزشکان که باید پرداخت کنند ۶۷۰۰ میلیارد تومان تخمین می‌زنند، اما عملا طی سال گذشته پزشکان ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند».   تعداد قابل توجهی از پزشکان در مطب خود فاقد دستگاه کارت‌خوان هستند و حق ویزیت را به صورت نقدی از بیماران دریافت می‌کنند. این روش دریافت منجر به ثبت نشدن فعالیت مالی این دسته از پزشکان در حساب بانکی آن‌ها و افزایش دامنه اختیاراتشان در اظهار‌نامه مالیاتی آخر سال می‌شود.   وزیر اقتصاد از یک بسته تشویقی برای پرداخت کنندگان مالیات رونمایی کرد فرار مالیاتی چقدر است؟ آمار‌های رسمی از این حکایت دارد که میزان کل فرار مالیاتی در کشور بدون احتساب جریمه ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است.
سازمان امور مالیاتی کشور برای پرداخت بدهی‌های مالیاتی به مودیان تا آخر مهرماه فرصت داده تا معوقات خود را پرداخت کنند و در صورت پرداخت جرایم آن‌ها مشمول بخشودگی می‌شود.
وزارت اقتصاد بسته تشویقی تازه‌ای نیز برای مودیان خوش حساب در نظر گرفته است.
فرهاد دژ پسند، وزیر اقتصاد در این باره گفته است: "برخی مودیان مالیاتی برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در موعد تعیین شده یعنی دقیقا در پایان مهلت سه ماهه اقدام می‌کنند بنابراین در نظر داریم تا این مودیان در اعطای تمام نیازمندی‌ها از سازمان مالیاتی در مسیر سبز قرار گیرند. به عنوان مثال اگر گواهی می‌خواهد نباید معطل بماند. "
او افزود: «بنابراین از رئیس سازمان امور مالیاتی خواسته‌ایم تا دستورالعملی تنظیم شود تا سازمان امور مالیاتی مودیان مالیاتی خوش حساب در صورتی که نیازمند گواهی یا مواردی از این قبیل باشند معطل نمانند و دریافت گواهی‌های مورد نیاز آن‌ها با حداقل مشکلات انجام و به سهولت کار آن‌ها انجام شود.»
به گفته وزیر اقتصاد "این دستورالعمل در حال تنظیم است و در آینده نزدیک ملاک عمل قرار خواهد گرفت. "

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

املاک نجومی مسئولان در گران‌ترین نقاط پایتخت؛ تصرف ۲۴ هزار ملک توسط نهاد‌ها و سازمان‌ها

جزئیات تازه از توافق احتمالی ایران و آمریکا؛ لغو موقت برخی تحریم‌ها با پیشنهاد آلمان و انگلیس/ واشنگتن تا ۱۰ روز دیگر پاسخ می‌دهد

واکنش‌ها به طرح گشایش اقتصادی دولت؛ مردم، نفت را با دلار و سکه می‌خرند؟

جزئیات تازه از وعده «گشایش اقتصادی» دولت؛ پیش‌فروش نفت به مردم

اسلامی: صاحبان خانه‌های خالی نهادهای دولتی نیستند

خبر بعدی:

خریداران سکه مشمول مالیات مقطوع هستند

محمدعلی غفاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه خرید و فروش سکه فعالیت اقتصادی ودرآمدزاست اظهار داشت:خریداران سکه برای ارائه اظهارنامه و پرکردن فرم مالیات مقطوع تا پایان ۳۱ ماه مرداد امسال فرصت دارند.
وی بیان کرد: طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور خرید سکه تا سقف  ۱۰ قطعه مشمول مالیات نمی شوند.

وی تاکید کرد:امکان تقسیط مالیات مقطوع تا چهار ماه به‌صورت مساوی وجود دارد .
غفاری اظهار داشت:پرداخت مالیات پس از سررسید موجب تعلق جریمه دیرکرد خواهد بود .

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: برای ۱۰ تا ۳۰ سکه به ازای هر قطعه ۲ میلیون ریال مالیات مقطوع تعیین شده است.
غفاری ابراز داشت:برای۳۰ سکه تا ۵۰ سکه به ازای هر قطعه سکه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع باید پرداخت شود .
مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد افزود:برای ۵۰ تا ۱۸۵ سکه به ازای هر قطعه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع باید پرداخت شود.

مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویر احمد گفت : رسیدگی به تراکنش های بانکی از دیگر راهبردهای  برای جلوگیری از فرار مالیاتی و تحقق اهداف عدالت مالیاتی است .
غفاری افزود: رسیدگی به تراکنش های بانکی اقدامی عادلانه برای وصول مالیات از صاحبان درآمد است .
وی تصریح کرد که رصد تراکنش های بانکی راهکار دیگری برای وصول مالیات از فعالیت های غیرشفاف اقتصادی است که منجر به کسب درآمد از فعالیت های پنهانی صاحبان ثروت و درآمد می شود.
غفاری گفت: اجرای طرح بررسی تراکنش های بانکی در سال های اخیر پیامدهای خوبی برای تامین منابع مالی مورد نیاز کشور داشته است.
وی بیان کرد که کار وصول مالیات بویژه مالیات قطره چکانی در مناطق کمتر توسعه یافته همراه با سختی ها و ظرافت های خاص خود انجام می شود.
مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد وصول مالیات همراه با رضایتمندی فعالان اقتصادی را اولویت برنامه های راهبردی امور مالیاتی دانست.

میزان درآمدهای مالیاتی سال ۱۳۹۸کهگیلویه وبویراحمد حدود چهار هزار میلیارد ریال اعلام شده است.

در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۵۰ هزار مؤدی حقیقی و حقوقی فعال وجود دارد.

این استان با هشت شهرستان بیش از ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد.

برچسب‌ها سازمان امور مالیاتی کشور کهگیلویه وبویراحمد توسعه اقتصادی

دیگر خبرها

 • مالیات بر عدم آگاهی مؤدیان از قوانین، به دور از عدالت مالیاتی است
 • ◄ فعالان حوزه ساخت و فروش ساختمان تا پایان مرداد ماه فرصت دارند اظهارنامه خود را ارائه نمایند
 • نحوه اخذ مالیات از خریداران سکه چگونه است؟
 • جزئیات مالیات خریداران سکه در سال گذشته
 • ۲۵درصد از اهداف مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد محقق شد
 • دستورالعمل مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۸ خریداران سکه از بانک مرکزی
 • جزئیات مالیات خریداران سکه درسال98
 • دریافت مالیات از خریداران سکه +جزئیات
 • دستورالعمل ماليات سکه تحويلي سال 98
 • جزئیات جدید از مالیات خریداران سکه در سال ۹۸
 • جزئیات دریافت مالیات از خریداران سکه اعلام شد
 • حریم در صورت اجرای صحیح مالیات، کارایی نخواهد داشت
 • جریمه ۳۰ درصدی عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی ساخت و فروش ساختمان
 • جزئیات جدید از مالیات خریداران سکه در سال ۹۸ | نحوه و مبلغ دریافت مالیات از خریداران سکه اعلام شد
 • سازندگان مسکن اظهارنامه مالیاتی ارایه دهند
 • جریمه 30 درصدی عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی ساخت و فروش ساختمان
 • نحوه و مبلغ دریافت مالیات از خریداران سکه اعلام شد
 • مجموعه پست‌بانک‌ایران به پویش ایران همدل پیوستند
 • مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره، مدیران و کارکنان پست‌بانک‌ایران به پویش ایران همدل پیوستند