مشاهده اخبار داغ روز

خبرگزاری فارس: قایق‌های تندرو را شاید بتوان بارزترین مشخصه قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز و در عین حال بزرگترین چالش عملیاتی و تاکتیکی برای ناوگان نیروی دریایی آمریکا در این منطقه برشمرد. چالشی که غربی‌ها و آمریکایی‌ها نیز به آن اعتراف کرده اند و تاکتیک ایران در جنگ دریایی را افزایش توان عملیاتی در نبرد نامتقارن با بکارگیری قایق‌های تندرو و تاکتیک یورش جمعی علیه اهداف می‌دانند.

اندیشکده آمریکایی «مرکز بین المللی امنیت دریانوردی» در گزارشی حمله به صورت «هجوم دسته جمعی» به عنوان یک تاکتیک در نیروی دریایی سپاه که در آن انبوهی از قایق‌های تندرو به یک هدف حمله می‌کنند را پاشنه آشیل نظامیان آمریکایی خوانده است.

همین چالش جدی که حضور قایق‌های تندرو در خلیج فارس متوجه نیروهای آمریکایی می‌کند را می‌توان دلیل محکمی برای سرمایه‌گذاری و توسعه شناورهای تندرو بر شمرد و به همین دلیل طی سالهای اخیر جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای مهم و تاثیرگذاری را در حوزه شناورهای تندرو معرفی کرده است.


اسفندماه سال ۱۳۹۳ نیروی دریایی سپاه در رزمایش پیامبر اعظم-۹ ، ماکت یک فروند ناو هواپیمابر کلاس نیمیتز را منهدم کرد

 

** سپاه به دنبال توسعه شناورهای بدون سرنشین

صبح امروز ششمین همایش ملی شناورهای تندرو در دانشگاه علوم دریایی امام خامنه‌ای در زیباکنار انزلی برگزار شد و در این مراسم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران به جنبه‌ای از توان دریایی و شناورهای تندرو اشاره کرد که می‌توان گفت تاکنون سخن زیادی از آن به میان نیامده بود و آن هم ساخت شناورهای بدون سرنشین بود.

سرلشکر سلامی با تأکید بر اینکه باید به سوی تولید شناورهای بدون سرنشین حرکت کنیم، گفت: دستیابی به چنین دستاوردی با توجه به دانشی که در اختیار داریم امکان‌پذیر است.

استفاده شناورهای بدون سرنشین رزمی یا همان USV عرصه‌ای نسبتا جدید و اثرگذار در ایجاد قدرت دریایی است که طی سال‌های اخیر در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی بهره برداری از تجهیزات بدون سرنشین مانند خودروها، هواپیماها و قایق‌های بدون سرنشین که قابلیت اجرای عملیات‌های تعریف شده را بدون نیاز به حضور اپراتور درون آنها داشته باشد، روز به روز در حال افزایش است که مصداق بارز آن را می‌توان در فراگیر شدن استفاده از پرنده‌های هدایت پذیر از دور یا همان پهپاد برشمرد.

شناورهای بدون سرنشین در حقیقیت شناورهایی هستند که کنترل و اجرای عملیات آنها از نقطه‌ای دیگر و از راه دور بدون حضور دریانوردان انجام می‌شود و به طور مسلم چنین فناوری برای اجرای ماموریت‌های رزمی در دریا نیز مورد توجه نیروهای نظامی قرار خواهد گرفت.

شناور رزمی بدون سرنشین JARI که توسط چین طراحی شده، یکی از نمونه‌های توسعه یافته از شناورهای رزمی بدون سرنشین در دنیا است. این شناور ۱۵ متر طول، ۲۰ تن وزن، ۴۲ نات سرعت و بردی در حدود ۵۰۰ ناتیکال مایل (بیش از ۹۰۰ کیلومتر) دارد و قادر است بر علیه اهداف سطحی و زیرسطحی اجرای عملیات کند.


شناور رزمی بدون سرنشین JARI

 

** یامهدی؛ گام اول ایران در حوزه USV

اما در کشورمان اولین گام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حوزه ساخت شناورهای بدون سرنشین را می‌توان شناور تندروی «یامهدی» برشمرد که مجهز به سه جایگاه پرتاب راکت است و همچنین می‌تواند با حمل مواد منفجره تبدیل به یک بمب متحرک در دریا شود و به بدنه ناوهای دشمن اصابت کند.


سه جایگاه پرتاب راکت در قسمت جلوی قایق یامهدی که با توجه به ابعاد آنها، احتمالا این قایق پرتابگر راکت‌های فلق است

از سویی بدنه کامپوزیتی و حجم کوچک این قایق که طولی کمتر از ۱۲ متر و ارتفاعی ۱.۵ متری دارد باعث شده تا سطح مقطع راداری آن در دریا پایین باشد و احتمال اصابت آن توسط سامانه‌های دفاع سطحی دشمن پایین بیاید.

طول آبخور شناور بدون سرنشین یامهدی ۶۵ سانتی‌متر است و سرعت آن نیز در بیشترین میزان خود به ۵۰ نات (بیش از ۹۰ کیلومتر بر ساعت) می‌رسد.


شلیک راکت از شناور بدون سرنشین یامهدی در رزمایش پیامبر اعظم ۵

سامانه هدایت قایق بدون سرنشین «یامهدی» نیز به گونه‌ای است که قابلیت هدایت از ساحل و یا از شناورهای دیگر را دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا این قایق تندرو بدون ایجاد خطر برای هدایت کننده آن، به نزدیک ترین فاصله با ناوهای دشمن برسد.

** قایق‌های تندرو سپاه رادارگریز می‌شوند

اما دومین محور مهمی که در خصوص آینده شناورهای تندرو ایرانی توسط فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی دریایی سپاه مطرح شد، موضوع رادارگریزی شناورهای تندرو بود که سرلشکر سلامی با تاکید بر اهمیت این موضوع، گفت: شناورهای ما باید قدرت اختفا از دید رادارها و چشم‌های مسلح و غیرمسلح را داشته باشند.

دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه هم این محور را مورد تاکید قرار داد که رادارگریزی و قدرت اختفا، گام بعدی در زمینه ساخت شناور است و گفت: باید از مرحله ساخت بدنه شناورها فراتر برویم و در گام دوم، اختفای شناور و هوشمندسازی آن را مورد توجه قرار دهیم.

** مثلث مرگ ناوهای آمریکایی تکمیل می‌شود

با در نظر گرفتن سخنان فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی دریایی سپاه، گام بعدی ندسا در طراحی و تولید شناورها و قایق‌های تندرو را می‌توان مبتنی بر دو ویژگی «رادارگریزی» و «بی‌سرنشینی» عنوان کرد. موضوعی که گام‌های اولیه آن با ساخت شناور یا مهدی در کشور برداشته شده و اکنون باید منتظر گام‌های بلندتر در این عرصه بود.

از سویی ترکیب این دو ویژگی با اصلی ترین مولفه قایق‌های تندرو سپاه یعنی سرعت، مثلث تهدید و مرگ بالقوه‌ای را برای هر نیروی بیگانه‌ای که به دنبال رویارویی با شناورهای نیروی دریایی سپاه باشد رقم خواهد زد، چراکه به گفته دریادار تنگسیری، شناورهای سپاه در حال حاضر به سرعت ۹۰ نات (۱۶۶ کیلومتر بر ساعت) رسیده‌اند و در آینده‌ای نزدیک هم شناورهایی با سرعت ۱۰۰ نات (۱۸۵ کیلومتر بر ساعت) توسط نیروی دریایی سپاه ساخته خواهد شد.

 

سامانه راکت‌های هدایت شونده ایران؛ کابوسی برای صهیونیست‌ها و سعودی‌ها
یک نشریه تخصصی آمریکایی در مقاله‌ای با اشاره به رونمایی ایران از طرح تبدیل راکت‌های زمین به زمین عادی به جنگ‌افزارهای هدایت‌شونده پیشرفته، این طرح را باعث نگرانی صهیونیست‌ها و سعودی‌ها دانست.

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» که یک نشریه تخصصی در حوزه روابط بین‌الملل است، در مقاله‌ای به قلم مایکل پِک (Micheal Peck) به بررسی دستاورد نظامی جدید ایران و تأثیرات آن بر معادلات نظامی منطقه پرداخته است.

مایکل پک در مقاله‌ای که امروز چهارشنبه نهم اکتبر (17 مهر) در پایگاه اینترنتی نشریه نشنال اینترست منتشر شده، نوشته است:

ایران از طرح تازه‌ای رونمایی کرده که به نظر می‌رسد قابلیت تبدیل راکت‌های زمین به زمین غیرقابل هدایت را به جنگ‌افزارهای هدایت شونده دارد. به گزارش هفته‌نامه جینز دیفنس ویکلی (Jane's Defense Weekly)، سامانه "لبیک "1 شبیه واحدهای هدایتگری است که برای خانواده موشک های سوخت جامد "فاتح-110" استفاده می شود. همانند خانواده موشک های فاتح-110، این سامانه ها نیز بین موتور راکت و کلاهک نصب می شوند تا راکت را هدایت کنند. این سامانه جدید با راکت توپخانه ای زلزال کالیبر 610 میلیمتری قابل مقایسه است.

این دستاورد نگرانی کارشناسان اسرائیلی را برانگیخته چرا که آنها می گویند حزب الله- ارتش نیابتی ایران در لبنان- زرادخانه ای با 150 هزار راکت در اختیار دارد که می تواند با آنها اسرائیل را هدف قرار دهد. به گزارش تایمز آو ایزرائیل آنچه تازه و باعث نگرانی است، ایرودینامیک بالک‌ها (winglets) است که بسیار منحصر‌به‌فرد بوده و تا کنون نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است. در این سامانه به جای کپی‌برداری از سایر نمونه‌های خارجی از طراحی بومی استفاده شده که بیانگر اعتمادبه‌نفس ایرانیان است. احتمالا هدف از این ایرودینامیک تازه و منحصربه‌فرد، افزایش قابلیت مانور راکت های دگرش‌یافته است.

راکت های توپخانه ای، جنگ افزارهایی با دقت کم هستند که ایجاد هراس و ویرانی گسترده، مستلزم شلیک گروهی آنها است. با این حال، اگر ایران بتواند یک راکت غیرقابل هدایت را به جنگ‌افزاری هدایت شونده تبدیل کند، این روند در کارآیی راکت ها، دگرش اساسی ایجاد خواهد کرد.

نگرانی اسرائیلی ها عجیب و غیرعادی نیست. تل آویو درحالی که از گذشته همواره نگران شلیک گروهی راکت ها از گستره مرزهای لبنان به خاک اسرائیل بوده، اکنون باید به احتمال شلیک گروهی جنگ‌افزارهای هدایت شونده ای بیاندیشد که اهداف راهبردی این کشور مانند نفتکش ها، پالایشگاه های شیمیایی و فرودگاه های نظامی را نشانه خواهند گرفت. اگر این راکت ها قابلیت مانور داشته باشند چه بسا بتوانند از سپرهای دفاع موشکی اسرائیل مانند گنبد آهنین عبور کنند.

عربستان سعودی نیز می تواند از بابت سامانه تازه ایران نگران باشد. برغم این که ریاض برای به دست آوردن سامانه دفاع موشکی پاتریوت ساخت آمریکا میلیاردها دلار هزینه کرده اما در یورش های اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو، سامانه های دفاعی سعودی نتوانست پهپادها و موشک های شلیک شده را ردیابی یا سرنگون کند. حال این سامانه های ناکارآمد در برابر رگباری از راکت‌های هدایت شونده چگونه قابلیت دفاعی خواهند داشت؟

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۰۷۱۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

واکنش «رضا گلزار» به استقبال کم از کنسرتش در آمریکا/عکس

عکس| ویلای لاکچری بهاره رهنما و همسر جدیدش

زلزله بندرعباس را لرزاند

کلیدواژه: قایق های سپاه رادارگریز بدون سرنشین

خبر بعدی:

کنترلرها، حافظان همیشه بیدار آسمان و مراقبان جان مسافران

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، مراقبت پرواز سیستمی برای جلوگیری از تصادفات و ایجاد بستری مناسب و کارآمد برای حرکت روان عبور و مرور هوایی، راهنمایی‌های لازم را به تمام یگان های پروازی ارایه می‌دهد. باید گفت هواپیما با فرمان مراقبت پرواز روشن می‌شود و تا سر باند می‌رود و در نهایت با فرمان کنترلر است که هواپیما پرواز می‌کند. در این میان نباید از نقش مهندسان پرواز غافل ماند، آنانی که برای تحقق آرزوی پرواز، این بار نه در عمق آسمان که بر روی زمین به هدایت پروازها و کنترل باندها می‌پردازند. شغل سخت و پرفشاری که اگر چه از مشاغل سخت و زیان‌آور به حساب نمی‌آید اما در فرودگاه با ترافیک پروازی با دقت و حساسیت بالا دنبال می‌شود. کنترل هواپیما از لحظه تصمیم خلبان به آغاز پرواز شروع می شود، تمام مانورهای پروازی با کنترل و نظارت واحدهای مراقبت های پروازی صورت می گیرد. این متخصصان باید افرادی دقیق، ‌هوشیار و سالم باشند تا بتوانند به درستی و در مواقع حساس تصمیم گیری کرده و در صورت بروز مشکل به بهترین شکل آن را مدیریت و رفع کند. در بروز سانحه آنها نخستین افرادی هستند که اطلاع می یابند و باید بتوانند ضمن حفظ آرامش خود، اطلاعات لازم را در اختیار بخش های مرتبط و مسوول قرار داده و هماهنگی های لازم را برای امدادرسانی و کمک انجام دهند.

فدراسیون جهانی کنترلرهای ترافیک هوایی(ایفاتکا) ۲۰ اکتبر را به نام آنها نامگذاری کرده تا پاسداشتی در جهت حمایت این قشر از جامعه در صنعت هوانوردی باشد. پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به همین منظور، گفت وگویی با حمید مصطفوی کارشناس مراقبت پرواز که هفت سال تخصص در این حوزه را دارد، انجام داده است.

ایرنا: مراقبت پرواز به چه معناست؟

مصطفوی: مراقبت پرواز به سیستمی گفته می شود که راهنمایی لازم را به تمامی یگان های پروازی ارایه می دهد و بستری مناسبت برای حرکت عبور و مرور هوایی ایجاد می کند. در واقع بدون مراقبت پرواز هیچگونه پروازی انجام نمی شود،  زیرا بدون آنها خلبان قادر به انجام کاری نیست. تمامی ارکان پرواز از همان ابتدا با فرمان مراقبت پرواز شروع می شود. مراقبت پرواز دارای سه مجموعه با عناوین واحد برج مراقبت، واحد کنترل مسیر پرواز و واحد کنترل تقرب است. نخستین بخش یعنی واحد برج مراقبت مسوولیت هدایت ترافیک هوایی در محدوده استوانه ای شکل اطراف فرودگاه را بر عهده دارد که به طور متداول شامل یک استوانه فرضی به مرکز فرودگاه به شعاع ۵ تا ۳۰ ناتیکال مایل و ارتفاع ۵ تا ۲۵ هزارپایی سطح زمین است. ترافیک موجود در مسیر میان پایانه‌های اصلی و همچنین نقاطی که به دلیل نداشتن ترافیک قابل توجه، نیازی به یک پایانه مجهز ندارند، به وسیله واحد مرکز کنترل هدایت می‌شوند و تمام وسایل پرنده پیش از بلند شدن از زمین باید از این مرکز مجوز مربوطه را دریافت کنند. واحد کنترل تقرب به همراه برج مراقبت مسوول هدایت ترافیک هوایی هستند. یعنی در فرودگاهایی که دارای تعداد پروازهای بالاتری هستند و حجم ترافیک هوایی و درگیری ترافیک هوایی بالاتر از حد معمول است به وسیله این واحدها کنترل می شوند. متخصصان این واحدها ترافیک هوایی را به کمک رادارهای نزدیک برد کنترل می‌کنند.

‌ایرنا: کنترلر پرواز چه وظایفی بر عهده دارند؟

مصطفوی: در واقع متخصص‌ مراقبت‌ پرواز یا کنترلر فردی است که اطلاعات‌ لازم‌ را در زمینه‌ جهت وزش‌ باد، نوع‌ هوا و سمت‌ باند پروازی‌ از برج‌ مراقبت‌ پرواز گرفته‌ و برپایه آن، هواپیما را هدایت‌ می‌کند. تمام مانورهای پرواز از لحظه روشن کردن موتور تا فرود در مقصد و خاموش کردن موتور تحت کنترل و نظارت واحد مراقبت های پرواز انجام می شود. ترک نکردن موقعیت‌های کاری توسط کنترلرهای مراقبت پرواز بدون جایگزین در هر شرایطی، جلوگیری از برخورد هواپیماها در فضای کنترل شده، جلوگیری از برخورد هواپیماها و موانع در اطراف فرودگاه ها، مسیرهای خزش، سرعت دادن و ایجاد نظم در جریان پروازها و ارایه اطلاعات مفید و مورد نیاز خلبانان در جهت سلامت و بی‌خطری پرواز از جمله اطلاعات جوی از جمله وظایف مراقبین پرواز به شمار می رود.

ایرنا: بازار کار برای متخصصان مراقبت پرواز و آینده شغلی آنها به چه صورت است؟

مصطفوی: شغل مراقبت پرواز یکی از حساس‌ترین شغل‌های جهان است و افرادی که در این حرفه مشغول به کار می‌شوند، باید توانایی حل مساله و تصمیم‌گیری به‌ موقع و سریع، آشنایی به زبان انگلیسی، توجه به جزییات، مسوولیت‌پذیری و... را داشته باشند. کارشناسان مراقبت پرواز می توانند در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان هواپیمایی کشوری و مجموعه صنایع هوایی مشغول به کار شود.

شغل مراقبت از پرواز و اهمیت آن برای عموم مردم و گاهی برخی مسوولان نیز شناخته شده نیست، بنابراین باید تلاش شود تا با فرهنگ سازی در سطح جامعه ضمن شناخت این شغل، افرادی که در این رشته فعالیت دارند نیز شناسایی شوند و مردم با این چنین مشاغل مهم که نقش مهم و کلیدی در سیستم حمل و نقل هوایی کشور دارند، آشنا شوند. این شغل بسیار حساس است و زمانی که افراد وارد این حرفه می‌شوند، باید سختی‌ها و استرس آن را نیز بپذیرند.  یکی از ویژگی‌های افرادی که در این شغل هستند به دلیل ماهیت کاری که دارد، منظم و دقیق بودن آنها است. رقابت بر سر موقعیت کاری در این رشته زیاد است و تجربه و مهارت می تواند افراد را به برتری برساند. البته در آینده ای نه چندان دور سیستم های هدایت پرواز به خودکارسازی خواهند رسید و این مورد سبب می شود تا افزایش فرصت شغلی در این حوزه به طور معمول دیگر مشاغل پیش نرود.

ایرنا: حیطه اختیارات کارشناس پروازی تا چه اندازه اهمیت دارد؟

مصطفوی: برخلاف تصورات افراد عادی مبنی بر اینکه هواپیما آزاد است تا در هر سمت و ارتفاعی پرواز کند، این کار ممکن نیست و کنترلر پرواز باید مسیر و ارتفاع هواپیما را مشخص کند. ایجاد جدایی استاندارد میان پروازهای ورودی و خروجی و تسهیل در امر ترافیک هوایی از جمله کارهای برج مراقب به شمار می رود. در واقع باید در کمترین زمان ممکن ترافیک های هوایی را بدون اینکه پروازی به خطر بیافتد،  هدایت و آنها را از یکدیگر دور کرد تا پروازها بدون هیچ مشکلی به سلامت روی زمین فرود بیایند.

مسافران همیشه فکر می کنند که این خلبان است که پرواز را به سلامت به سرانجام می رساند در صورتی که خود خلبان نیز با اطمینان از مراقبان پروازی که روی زمین آنها را هدایت می کنند به پرواز درمی آیند. کنترلر همواره نگران و مضطرب است تا پرواز بدون هیچگونه شائبه ای به سلامت به مقصد برسد. در برخی از مراقبت های پروازی محدودیت ها و کمبودهایی مانند فرکانس های پروازی وجود دارد که کیفیت کار را تحت تاثیر خود قرار می دهند. هواپیما با مجوز برج مراقبت فرودگاه تیک آف می کند و بلافاصله وظیفه کنترل هواپیما از محدوده فرودگاه و فاصله حدود ۵ تا ۱۰ مایلی به واحد اپروچ منتقل می‌شود تا هرگز هواپیماهای محدوده فرودگاه با یکدیگر برخورد نداشته باشند. سیستم پیش روی کنترلرها به مانند یک داشبورد است که شاخص‌های روی آن اطلاعات را در اختیار خلبان قرار می‌دهد. سیستم ارتباطی، ارتباط میان برج مراقبت و واحدهای مختلف از واحدهای پروازی، مرکز کنترل، واحدهای داخلی، فنی و هواشناسی از طریق همین تجهیزات امکان پذیر می‌شود و متغیرها محیطی نظیر باد، دما و رطوبت نیز بر آن‌ها تاثیر می گذارد. از این رو استفاده از محاسبات نرم ‌افزاری و سخت ‌افزاری همین تعامل های میان انسان و فناوری است. واحد کنترل زمینی به پرواز اجازه استارت می‌دهد و تا ابتدای باند آن را هدایت می‌کند. بعد از این مرحله که نگرانی در خصوص خطر برخورد هواپیما در محدوده فرودگاه مبدا برطرف شد، مدیریت و هدایت هواپیما در آسمان در اختیار مرکز کنترل ترافیک هوایی کشور که یک مرکز برای کنترل و هدایت تمام هواپیماها در فضای کشور است، قرار می گیرد تا در آسمان کشور و در فضایی امن، ناوبری شوند. این سیر فرایند رفت و آمد هواپیما تا زمان فرود به صورت معکوس تکرار می‌شود. کار مراقبان پروازی به صورت شیفتی و به صورت ۱۲ ساعته است اما به توجه به نوع کار و حساسیتی که در این زمینه وجود دارد، آنها نباید بیش از سه ساعت پیوسته پشت سیستم ها قرار گیرند و ساعت کاری این افراد نباید در مجموع بیش از ۶ ساعت باشد. در کشور ما برخلاف دیگر کشورهای توسعه یافته و با وجود حجم کار بسیار زیاد و دقت بالای شاغلان در این بخش مراقبت از پرواز جزو مشاغل سخت محسوب نمی‌شود و این موضوع تامل و نگاه ویژه مسوولان صنعت هوایی را می طلبد.

دیگر خبرها

 • استفاده هند از مهمات هدایت ماهواره ای ضد پاکستان
 • قایق سواری بازیگر لیسانسه ها+عکس
 • عکس/ مدرسه تاریخی هدایت‎
 • تصادف آمبولانس با کامیون 9 قربانی گرفت
 • تیاگو موتا، گزینه‌ای جدی برای هدایت جنوا است
 • تصادف خونین زائران اربعین در جاده کوهدشت/۳ کشته و ۸ نفر زخمی شدند+ اسامی
 • برخورد پراید ،نیسان و کامیون در جاده خاوران/2 سرنشین در پرایدمحبوس شدند
 • برخورد سه خودرو در جاده خاوران/محبوس شدن دو سرنشین در پراید
 • 3 کشته 2 حادثه رانندگی در فارس
 • حوادث رانندگی در فارس سه کشته و ۱۱ مجروح برجا گذاشت
 • حوادث رانندگی در فارس سه قربانی و ۱۱ مجروح برجا گذاشت
 • تصادف در فارس 3 کشته و 11 مجروح برجای گذاشت
 • یورش شهرک‌نشینان تندرو به مسجدالاقصی
 • سرگردانی مسافران به دلیل تاخیر در مترو خط ۵
 • هند به استفاده از تسلیحات هدایت شونده ماهواره‌ای آمریکا روی آورده است
 • اتصال خروجی طرح شهاب در پایه نهم به فرایند هدایت تحصیلی
 • سفر به نیویورک ،کارهایی که در 24 ساعت باید در این شهر انجام دهید
 • ماجرای «سید مقاومت» و «سرزمین سروها»/ و کماکان انکار آوارهای حقوقی برجام
 • استفانو پیولی: هدایت میلان برایم افتخارآمیز است