به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار ایوب سلیمانی به مناسبت هفته نیروی انتظامی در برنامه زنده تهران ۲۰ حضور یافت و در خصوص انتخاب شعار هفته ناجا که "پلیس هوشمند، امین مردم" نامگذاری شده است، گفت: هر سال مهم‌ترین رویکرد را به عنوان شعار سال در هفته نیروی انتظامی انتخاب می‌کنیم؛ هوشمند سازی را به عنوان محور و برای تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات و تحلیل درست وضعیت در نظر گرفته ایم.

وی با بیان اینکه پلیس هوشمند، اشراف کامل بر اوضاع جامعه دارد و وضعیت موجود و آینده را نیز تحلیل می‌کند، ادامه داد: پلیس هوشمند حوادث را پیش بینی و با سازو کار‌هایی که در اختیار دارد می‌تواند از وقوع اتفاقات پیشگیری کند، اگر هم حادثه‌ای رخ داد باید با آمادگی کامل با آن برخورد کند و با کمترین هزینه موضوع را حل و فصل و شرایط را به موقعیت اولیه خود برگرداند.

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: وجود افراد حرفه‌ای و هوشمند، داشتن فرآیند‌ها و سازمان‌های یادگیرنده و ... لازمه پلیس هوشمند است.

سردار سلیمانی با بیان اینکه نیروی انتظامی بیشترین سطح تماس با جامعه و مردم را دارد، عنوان کرد: پلیس از سال ۸۰ موضوع مکانیزاسیون را در حوزه هوشمندسازی آغاز کرده است؛ تقریبا همه سامانه ها، آیین نامه‌ها و فرآیند‌ها طراحی و بانک‌های اطلاعاتی و امثالهم شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه پلیسی که از جامعه عقب‌تر باشد، اعتماد لازم را برای مردم ندارد، گفت: نسبت به گذشته تاکنون پلیس روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است.

این مقام عالی انتظامی عنوان کرد: در سال‌های اخیر با جهشی در حوزه فناوری‌ها و ماشین‌های هوشمند روبه رو شدیم که آینده بسیار متفاوتی را پیش بینی می‌کنیم.

سردار سلیمانی گفت: ما باید با همه ظرفیت‌های موجود بر موضوع هوشمند سازی پلیس تمرکز کرده تا بتوانیم خودمان را همراه با محیط و یک گام جلوتر حرکت کنیم و منفعل در شرایط کنونی نباشیم و مبتکرانه در خصوص حوادث عمل کنیم.

جانشین فرمانده ناجا همچنین به تهدیدات فضای مجازی اشاره کرد و ادامه داد: از سال ۹۰، پلیس فتا شکل گرفت و با استفاده از فناوری‌های روز در حوزه فضای مجازی حضور پیدا کرد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۰ تاکنون جرایم فضای مجازی ۲۰ برابر شده است، گفت: بر همین اساس پلیس فتا را در مرکز تقویت و سپس در استان‌ها و پس از آن در شهرستان‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر توسعه دادیم.

سردار سلیمانی عنوان کرد: امروز بیش از ۸۹ درصد جمعیت کشور در فضای مجازی فعالیت می‌کنند ضمن اینکه ۲۲ هزار نفر هم همیار پلیس فتا هستند.
جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: وظیفه ما رصد و پایش دائمی فضای مجازی است و هر فعل مجرمانه‌ای که در این فضا رخ دهد، آن را شناسایی، مدیریت و در نهایت اگر لازم باشد با آن برخورد می‌کنیم.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه تمرکز ما بر روی اقدامات مجرمانه‌ای است که در فضای مجازی و یا واقعی جرم محسوب می‌شود، گفت: متاسفانه امروز در کشور قوانین مدونی در خصوص اعمال مجرمانه در فضای مجازی وجود ندارد و قانون گذاران برای این حوزه سندی مناسب طراحی نکرده اند.

وی درباره فروش و تبلیغ مشروبات الکی در فضای مجازی و نظارت و برخورد با آن، عنوان کرد: این امر در فضای واقعی و مجازی جرم محسوب می‌شود.

سردار سلیمانی ادامه داد: ۱۲ مورد اساسی اعمال مجرمانه داریم که به همه آن‌ها می‌پردازیم، اینکه موفق به برخورد با آن‌ها نمی‌شویم جای بحث دارد البته این موضوع هم باید عنوان شود که آیا در فضای واقعی جامعه هم می‌توانیم همه سرقت ها، جرم‌ها و ... را کشف کنیم؟!

جانشین فرمانده ناجا تاکید کرد: معتقد هستیم که اگر پلیس ظرفیت‌های لازم را در اختیار داشته باشد، می‌تواند به تمام مسائل رسیدگی کند.

وی ادامه داد: بیش از ۱۹ هزار نفر در این حوزه با ما در ارتباط هستند و موضوعاتی که در فضای مجازی رخ می‌دهد را به ما گزارش می‌دهند، اگرهر کدام اعلام کنند که در یک تارنما مشروبات الکی و ... تبلیغ می‌شود بلافاصه موضوع را دنبال، افراد را شناسایی و آن‌ها را به مقامات قضائی معرفی می‌کنیم.

این مقام ارشد انتظامی درباره وقوع شایعات توسط سلبریتی‌ها و امثالهم در فضای مجازی، گفت: برخی از اعمال مجرمانه، جرم مشهود است که با آن برخورد می‌کنیم، اما در خصوص برخی از اعمال شبهه داریم مثلا تصویربرداری از فعالیت‌های پلیس، فاش کردن اسرار افراد در فضای مجازی و ... از مواردی است که باید بررسی شود البته این موضوعات از چشمان ما دور نمی‌ماند؛ این را هم بگویم که عمده اتفاقات فضای واقعی در فضای مجازی رخ می‌دهد بنابراین باید با آن برخورد شود.

این مقام عالی انتظامی همچنین عنوان کرد: همانطور که قبلا هم اعلام کردم پلیس هوشمند بر موضوعات اشراف دارد علاوه بر آن اتفاقات را پیش بینی، پیشگیری و مراقبت و در نهایت با آن برخورد می‌کند؛ در همه حوزه‌های کشور که به امنیت بر می‌گردد اشراف اطلاعاتی، حضور محسوس و نامحسوس داریم و گزارش‌هایی هم در این بین تدوین، تنظیم و تحلیل و به همه مراجع کشور ارسال می‌کنیم.

وی ادامه داد: هر روز ده‌ها نامه از حوزه‌های مختلف پلیس برای مسئولان مربوطه ارسال می‌کنیم؛ مثلا در مورد اتفاقات کارگری (هپکو) نامه‌های متعددی به دستگاه‌های مربوطه ارسال که در آن بر موضوع رسیدگی به حق و حقوق کارگران تاکید شده است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه ما موضوعات را مطالبه، پیگیری و در نهایت هشدار می‌دهیم و پیش بینی می‌کنیم، گفت: ما با مسئولان مربوطه و یا کارگرانی که معترض هستند هم ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها توصیه می‌کنیم که از راه‌های قانونی موضوعات خود را پیگیری و سعه صدر داشته باشند.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: اگر هم موضوعی مثل"هپکو"رخ داد، پلیس هوشمند موظف است که در اولین مرحله از اوضاع مراقبت کند و در نهایت اگر پیشگیری موثر نشد، مجدداً وارد مذاکره با افراد می‌شود و به آن‌ها توصیه می‌کند که به امنیت عمومی کشور خدشه‌ای وارد نکنند.

سردار سلیمانی گفت: در خصوص موضوع "هپکو" ما تمام تلاش خود را کردیم و در صحنه حضور یافتیم همچنین توصیه و مذاکره کردیم تا موضوع بدون درگیری و زد و خورد رفع شود و تا حدی هم توانستیم با مذاکره جمعیتی که بر روی ریل‌های قطار حضور داشتند را هدایت، کنترل و کاهش دهیم؛ این در حالی است که پرسنل ما در این موضوع صدمه دیدند، این یعنی پلیس هوشمند و سعه صدر پلیس ناشی از هوشمندی پلیس است.

جانشین فرمانده ناجا درباره اقدامات نیروی انتظامی برای برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع)، گفت: پیش بینی ما این است امسال جمعیتی بیش از سال‌های گذشته در این مراسم معنوی شرکت می‌کنند؛ بنابراین برای تسهیل در تردد زائران تمهیداتی اندیشیده شده و حضور ما در مرز‌ها توسعه یافته و گیت‌ها را هم افزایش داده ایم.

سردار سلیمانی به حذف روادید و افزایش زائران اشاره و عنوان کرد: از این رو برگ‌های موقت اعزام را تعریف کردیم که تاکنون در روز ۴۰ هزار گذرنامه معمول چاپ و ۱۰۰ هزار برگه‌های تردد موقت صادر می‌کنیم.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: امسال تعداد مترددین از مرز‌ها نسبت به سال گذشته تا به امروز، ۲۶۰ درصد افزایش یافته همچنین تاکنون تعداد یک میلیون و ۸۵۰ هزار گذرنامه و برگ‌های موقت چاپ شده است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: نیروی انتظامی پلیس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۴۰۷۷۲۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

روستای مزبیله سفلی بدون مدرسه و آب و گاز!

خبر بعدی:

افزایش ۵۴ درصدی کشف جرائم رایانه‌ای

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،سرهنگ محمدباقر سلگی ضمن گرامیداشت هفته ناجا با شعار «اقتدار توأم با رأفت، هوشمندسازی و خدمت صادقانه» با اشاره به اجرای بیش از ۷۰ برنامه اصلی و فرعی طی هفته ناجا در شهرستان ملایر اظهار داشت: طی ۶ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به توفیقات ارزشمندی در حوزه‌های ماموریتی سخت و نرم‌افزاری دست یافته است.

اوبا اشاره به عملکرد نیروی انتظامی شهرستان ملایر افزود: افزایش ۲۰۰ درصدی کشف سرقت‌های منزل، افزایش ۴۵ درصدی کشف سرقت از اماکن خصوصی و افزایش ۱۵ درصدی کشف از اماکن دولتی، کاهش ۲۹ درصدی وقوع سرقت موتورسیکلت، افزایش ۴۲ درصدی کشف سرقت لوازم و قطعات داخل خودرو، کاهش ۶۷ درصدی وقوع سرقت لوازم و قطعات داخل خودرو، کاهش ۷۶ درصدی سرقت وقوع سرقت احشام و افزایش ۱۰ درصدی کشف سرقت احشام از جمله این اقدامات بوده است.

فرمانده انتظامی شهرستان ملایر افزایش ۷۰۰ درصدی کشف کلاهبرداری، افزایش ۱۴ درصدی کشف سوخت و فراورده‌های نفتی قاچاق، افزایش ۴۲ درصدی دستگیرشدگان مربوط به کشف کالای قاچاق و افزایش ۱۶۰ درصدی دستگیری متهمان جرائم مالی و اقتصادی و افزایش ۸۳ درصدی پلمب اماکن صنفی متخلف توسط مامورین اداره نظارت بر اماکن عمومی و افزایش ۸۶ درصدی بازرسی از این اماکن را از دیگر فعالیت‌ها برشمرد.

او با اشاره به افزایش ۵۴ درصدی کشف جرائم رایانه‌ای توسط پلیس فتا ابراز داشت: کاهش ۷۸ درصدی جرم قتل، کاهش ۵۰ درصدی نزاع دسته جمعی، کاهش ۵۰ درصدی تعداد تصادفات فوتی، ۳۰ درصدی تصادفات جرحی، ۴۹ درصدی تعداد تصادفات خسارتی و ۲۴ درصدی تعداد مجروحان و کاهش ۲۵ درصدی تعداد متوفیان در تصادفات درون شهری، کاهش ۴۲ درصدی تعداد تصادفات فوتی، ۱۸ درصدی تصادفات جرحی، ۴۴ درصدی تعداد تصادفات خسارتی و ۲۴ درصدی تعداد مجروحان و کاهش ۵۱ درصدی تعداد متوفیان در تصادفات برون شهری نیز از توفیقات کسب شده است.

سلگی یادآور شد: همچنین ۳۴ درصد در کشف مواد مخدر تریاک، ۵۵۵ درصد در کشف مواد مخدر هروئین و ۱۱ درصد در مواد مخدر حشیش افزایش داشته‌ایم.
انتهای پیام/ج

دیگر خبرها

 • افتتاح مرکز پلیس فتا در شهرستان اردکان
 • پلیس هوشمند در خراسان شمالی با همکاری اساتید دانشگاه رونق می‌یابد
 • ساخت تصاویر برهنه از ۱۰۰ هزار کاربر زن در تلگرام
 • نقش پلیس آگاهی در کشف جرائم بی‌بدیل است
 • ۹۰ درصد یزدی‌ها تردد نکردن به ییلاقات را رعایت کردند
 • برخورد با ناقضان شیوه‌نامه‌های بهداشتی؛ بازهم همه چیز به شنبه موکول شد
 • ۲۳۵ زندانی جرائم غیرعمد در استان فارس آزاد شدند
 • برخورد جدی با گرانفروشی مرغ در گیلان/ اولویت مرغداران تأمین ۲۰۰ تُن مرغ موردنیاز استان است
 • جرائم سازمان یافته در تهران به صفر رسیده است/پرونده های 10 سال گذشته بار دیگر بررسی می شود/افزایش 107 درصدی کشفیات در حوزه پرونده های حل نشده
 • قیمت روز گوشی موبایل در ۱ آبان
 • افشاگری وکیل ترامپ از جرائم جنسی پسر بایدن
 • سهامداران ایران خودرو بخوانند (۳۰ مهر)
 • وزارت بهداشت: در تعطیلاتِ پیشِ رو سفر نروید | پلیس راه: تا این لحظه خبری از اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جاده‌ای نیست
 • رویکرد پلیس مرکزی در ارتقاء شاخصه های ایمنی ترافیک ، رویکردی هوشمند و قاعده مند است
 • ارزش روز سهام عدالت چهارشنبه 30 مهر
 • بالاخره فملی مثبت شد
 • بخشی از پول میلیچ امروز واریز می‌شود
 • نگهبان محله، ارتقا توان ناجا در پیشگیری از جرائم
 • بازدید رئیس پلیس آگاهی از خبرگزاری تسنیم