مشاهده اخبار داغ روز

مغز، اندامی در بدن انسان که تفکر را ممکن می‌سازد، از جمله اندام‌هایی است که اغلب کمتر به آن فکر می‌کنیم. این در شرایطی است که مغز مهم‌ترین اندام بدن ما محسوب می‌شود و هر آنچه را انجام می‌دهیم، از تنفس و راه رفتن تا غذا خوردن، خوابیدن و ... را کنترل می‌کند. مغز مرکز پردازش تمام عملکرد‌های بدن است و آنچه را که می‌بینیم، می‌شنویم، استشمام می‌کنیم، مزه می‌کنیم و لمس می‌کنیم را تفسیر می‌کند.

آسیب دیدن این اندام کلیدی می‌تواند زندگی انسان را با تغییرات بزرگی مواجه سازد. در شرایطی که برخی عادات می‌توانند به تقویت و بهبود سلامت مغز انسان کمک کنند، برخی عادات دیگر می‌توانند به آسیب برسانند.

از نظر ظاهری، شاید نکته‌ای استثنایی درباره مغز انسان وجود نداشته باشد. اگر می‌توانستیم این اندام را از سر خود خارج کرده و نگاهی به آن بیندازیم با چیز زیبایی مواجه نمی‌شدیم. اما ظاهر آن چیزی نیست که این اندام را منحصر به فرد و شگفت انگیز می‌سازد. حدود ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی یا نورون به طور دائم در مغز مشغول فعالیت هستند. هر یک از این نورون‌ها مجموعه‌ای فوق العاده پیچیده هستند. نورون‌ها که به عنوان واحد پایه مغز نیز شناخته می‌شوند، سلول‌هایی تخصصی هستند که با دیگر سلول‌های مغز و بدن در ارتباط هستند.

خطرات آسیب مغزی

بیشتر موارد آسیب مغزی در نتیجه رویداد‌هایی جدی مانند سکته مغزی، ضربه‌های شدید، یا رشد تومور شکل می‌گیرند. آسیب مغزی سالانه جان افراد بسیاری را می‌گیرد و همچنین افراد بسیاری را ناتوان و محتاج دریافت کمک از دیگران می‌سازد.

دو طبقه بندی اصلی برای آسیب مغزی وجود دارند: آسیب مغزی تروماتیک (TBI) و آسیب مغزی اکتسابی (ABI).

آسیب مغزی تروماتیک در نتیجه یک نیروی خارجی که به جمجمه آسیب می‌رساند، شکل می‌گیرد. این آسیب دیدگی جمجمه آسیب مغزی را به دنبال دارد. از سوی دیگر، آسیب مغزی اکتسابی در سطح سلولی رخ می‌دهد. تومور مغزی و سکته مغزی از جمله کاتالیزور‌های این نوع آسیب مغزی هستند.

علائم آسیب مغزی متفاوت هستند. شدت علائم به نوع آسیب مغزی بستگی دارد. آسیب مغزی موقتی که نباید با آسیب مغزی تروماتیک اشتباه گرفته شود، اغلب به بروز علائم کوتاه مدت منجر می‌شود. از علائم آسیب مغزی موقتی می‌توان به سردرگمی، سردرد، مشکلات حافظه و حالت تهوع اشاره کرد.

آسیب مغزی شدید به ناتوانی یا مرگ منجر می‌شود. از علائم آسیب مغزی شدید می‌توان به تاری دید، بروز مشکل در شنوایی یا تکلم، خونریزی و از دست دادن هوشیاری اشاره کرد. در این مورد، اغلب ناتوانی‌های شناختی، رفتاری و جسمانی رخ می‌دهند. بسیاری از افرادی که از موارد شدید آسیب مغزی جان به در می‌برند، ممکن است وارد حالت کماتوز (بی واکنشی) شوند.

در شرایطی که تمام موارد آسیب مغزی قابل پیشگیری نیستند، بسیاری از آن‌ها اجتناب‌پذیر هستند. به عنوان مثال، هنگام استفاده از وسایل نقلیه‌ای مانند دوچرخه و موتور سیکلت و یا انجام ورزش پر برخورد مانند هاکی همواره باید از کلاه ایمنی استفاده کنید. همچنین، با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل و کاهش وزن اضافه می‌توانید خطر سکته مغزی را کاهش دهید. در واقع، اقدامات پیشگیرانه ساده می‌توانند تفاوت‌های بزرگی را ایجاد کنند.

۵ عادت که به مغز آسیب وارد می‌کنند

برخی عادات می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر سلامت مغز داشته باشند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیگار کشیدن

در شرایطی که بیشتر توجهات درباره مضرات سیگار کشیدن به سوی قلب و ریه‌ها معطوف می‌شود، اما این عادت مضر می‌تواند به مغز نیز آسیب جدی وارد کند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در نشریه Drug and Alcohol Dependence منتشر شد، پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند که سیگار کشیدن موجب کوچک شدن بخش‌های مختلف مغز می‌شود.

از جمله این بخش‌ها می‌توان به قشر مخچه، کورپوس کالاسوم (جسم پینه ای)، و تالاموس اشاره کرد. همچنین، سیگار کشیدن می‌تواند با کوچک شدن آمیگدالا، هسته آکومبنس، و بخش‌های زیرقشری مرتبط بوده است.

خواب کم یا زیاد

خواب کافی برای سلامت جسمانی و روانی انسان ضروری است. چرت زدن کوتاه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در طول روز می‌تواند به افزایش سطوح انرژی بدن انسان کمک کند. اما چرت‌های طولانی و بیشتر از نیم ساعت می‌توانند احساس سستی و بی حالی را در انسان ایجاد کنند. این احساس به واسطه ورود به مراحل عمیق‌تر خواب پس از گذشت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه شکل می‌گیرد. نتایج یک پژوهش که در نشریه Current Opinion in Pulmonary Medicine منتشر شد، نشان داد که چرت‌های بیش از نیم ساعت با رخوت خواب و از دست دادن بهره‌وری مرتبط بوده اند.

از سوی دیگر، کمبود خواب نیز می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت مغز داشته باشد. مشخص شده است که مغز طی چرخه خواب عمیق خود را از سموم پاکسازی می‌کند. کمبود خواب مرگ سلول‌های مغز را نیز تسریع می‌کند که می‌تواند به اختلال در حافظه و افت نیروی ذهنی منجر شود. هفت تا هشت ساعت خواب شبانه برای افراد بزرگسال توصیه شده است.

صبحانه نخوردن

صبحانه نخوردن می‌تواند موجب کاهش سطوح قند خون بدن انسان شود. پس از شبی طولانی بدون این که بدن غذایی دریافت کرده باشد، صبحانه نخوردن می‌تواند کمبود مواد مغذی مورد نیاز مغز و دیگر اندام‌های بدن را به همراه داشته باشد. تکرار پیوسته این کار می‌تواند انحطاط شناختی را موجب شود. پژوهش‌ها نشان داده اند که خوردن صبحانه به واسطه تامین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز مغز به تقویت عملکرد شناختی کمک می‌کند. مشخص شده است که یک صبحانه سالم و مغذی کارایی یادگیری و کاری افراد را افزایش می‌دهد.

کم آبی بدن

آب یکی از اجزا سازنده اصلی بدن انسان است که ۶۰ تا ۷۰ درصد از وزن بدن را شکل می‌دهد، پس، جای شگفتی نیست که مصرف ناکافی این مایع می‌تواند پیامد‌های نامطلوبی به همراه داشته باشد. مصرف آب ناکافی می‌تواند بر جسم و روان انسان تاثیر منفی داشته باشد.

بدن انسان برای ارائه عملکرد درست خود به آب نیاز دارد. این مایع به تحویل اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز مغز کمک می‌کند. همچنین، پژوهش‌ها نشان داده اند که آب در روانسازی باف مغز نقش دارد. توصیه شده است که یک بزرگسال سالم روزانه هشت لیوان آب بنوشد.

آلودگی

در مطالعه‌ای که در نشریه Proceeding of the National Academy of Sciences منتشر شد، پژوهشگران چینی متوجه پیوندی مستقیم بین سطوح آلودگی هوا و زوال شناختی شدند. چگونگی یا چرایی این مساله همچنان به طور دقیق مشخص نشده است، اما کمبود اکسیژن و وجود ذرات و سموم مضر در هوای آلوده می‌توانند از دلایل احتمالی باشند. مغز برای ارائه عملکرد درست خود به اکسیژن نیاز دارد.

همچنین، طی پژوهشی دیگر در دانشگاه تگزاس، آمریکا، پژوهشگران دریافتند که آلودگی صوتی می‌تواند موجب تغییرات فیزیکی در بخشی از مغز شود که بر پردازش گفتار تاثیرگذار است. در این مطالعه، مشخص شد قرار گرفتن در معرض صدا‌های بسیار بلند می‌تواند به آسیب دائمی سلول‌های مویی گوش منجر شود. سلول‌های مویی وظیفه دریافت امواج صوتی را بر عهده دارند که پس از آن، مغز این امواج را تفسیر می‌کند.

سخن پایانی

به گفته ریچارد دیویدسون، استاد روانشناسی و روانپزشکی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسن، "مغز ما در واکنش به کسب تجربه و آموزش تغییر می‌کند. تغییرات مغز به صورت خواسته یا ناخواسته رخ می‌دهند. بیشتر مواقع، مغز ما ناخواسته تغییر می‌کند. "

با دنبال کردن عاداتی سالم می‌توانیم مغز خود را در جهت مثبت تغییر دهیم. مغز قابلیت شکل پذیری دارد. این مفهوم به نام نوروپلاستیسیتی (ترمیم‌پذیری مغز) شناخته می‌شود. نوروپلاستیسیتی به معنای توانایی مغز در تشکیل و سازماندهی اتصالات سیناپسی، به ویژه در واکنش به یادگیری یا کسب تجربه یا در پی آسیب دیدگی است.

برای سال ها، بسیاری از مردم بر این باور بودند - و همچنان برخی هستند - که هوش و دیگر توانایی‌های شناختی ثابت هستند، یعنی قابل تغییر نیستند. خوشبختانه، پژوهش‌های علمی در زمینه مغز و اعصاب خط قرمزی بر این مفهوم نادرست کشیده اند.

منبع:عصر ایران 

منبع: الف

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۰۸۲۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

تیپ جنجالی متین ستوده در اکران فیلم مسخره‌باز+عکس

زنی در ساعات آخرشب، با کشف حجاب و رقصیدن، بزرگراه را به هم ریخت

خبر بعدی:

حقایقی درباره قلب مردانه

آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از «اکتیو بیت» نوشت: «بیماری قلبی شرایطی ناخوشایند است که هیچ فردی دوست ندارد با آن مواجه شود. بیماری قلبی یکی از مهم‌ترین خطرات سلامت در دنیای امروز است که به ویژه مردان را تهدید می کند. علائم بیماری قلبی می تواند بین مردان و زنان متفاوت باشد و مردان معمولا حملات قلبی را در سنین پایین‌تری نسبت به زنان تجربه می کنند. با این وجود حمله قلبی تنها یکی از اجزا بیماری قلبی را که طیف گسترده ای از ناراحتی های قلبی را پوشش می دهد، شامل می شود.

تعریف بیماری قلبی

همان گونه که پیشتر اشاره شد، بیماری قلبی یک اصطلاح کلی برای برخی شرایط قلبی که از آن جمله می توان به نارسایی قلبی، بیماری عروق کرونر، آریتمی یا ضربان نامنظم قلب، آنژین و دیگر عفونت های مرتبط با قلب یا نقایص هنگام تولد اشاره کرد. تمام موارد بیماری قلبی موجب علائم مشهود نمی شوند و ممکن است فرد از ابتلا به این شرایط آگاه نباشد. با این وجود آشنایی با عوامل خطرآفرین بیماری قلبی می تواند کمک بزرگی باشد.

عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی

تعداد زیادی از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند زیرا درصد کمتری از مردان از دستورالعمل ها و توصیه های ارائه شده برای فعالیت بدنی پیروی می کنند. مردان بسیاری با اضافه وزن و چاقی مواجه هستند که خود از عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی محسوب می شوند.

از دیگر عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی می توان به دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع، مصرف الکل، کلسترول بالا، بیماری دیابت، و فشار خون بالا (پرفشاری خون) اشاره کرد.

عوامل خطرآفرین اختصاصی برای مردان

- همانند برخی عوامل خطرآفرین اختصاصی برای زنان، مردان نیز با برخی خطرات منحصر به فرد برای بیماری قلبی مواجه هستند. در همین راستا، اختلال نعوظ می تواند یکی از نشانه های بروز مشکل در قلب باشد. مشکلات سرخردگی می توانند پیش از قلب خود را در آلت تناسلی مردان نشان دهند، از این رو اختلال نعوظ می تواند یک پیش نشانه از مشکلات قلبی باشد. مردانی که در دهه چهارم زندگی خود با اختلال نعوظ مواجه می شوند و هیچ عامل خطرآفرین قلبی عروقی دیگر ندارند، ۸۰ درصد احتمال بیشتری دارد طی یک بازه زمانی ۱۰ ساله مشکلات قلبی را تجربه کنند.

- استرس می تواند برای مردان مرگبار باشد. استرس، خشم و اضطراب موجب افزایش فشار خون و هورمون های استرس می شوند که می تواند محدود شدن جریان خون به قلب را در پی داشته باشد. طی دو ساعت نخست پس از تجربه یک دوره خشم یا استرس شدید، خطر مواجهه با یک حمله قلبی و سکته مغزی برای یک مرد به ترتیب تقریبا پنج برابر و سه برابر بیشتر است.

- کاهش سطوح تستوسترون می تواند پیامدهایی فراتر از کاهش میل جنسی به همراه داشته باشد. سطوح پایین این هورمون اغلب با بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ پیوند خورده است. پژوهش ها نشان داده اند که سطوح پایین تستوسترون می تواند به عنوان یک عامل خطرآفرین قلبی‌عروقی و متابولیک در نظر گرفته شود. سندرم متابولیک می تواند به معنای فشار خون بالا، کلسترول بالا و چربی شکم زیاد باشد که همگی می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهند.

- علائمی با شدت کمتر نسبت به یک حمله قلبی وجود دارند که بدن برای ارائه هشدار نسبت به بروز مشکل در قلب استفاده می کند. مراحل اولیه بیماری قلبی می تواند بیشتر شبیه به یک ناراحتی باشد که شکل گرفته و از بین می رود. اگر با آریتمی (ضربان نامنظم قلب) مواجه هستید، احتمالا هنگام بالا رفتن از پله ها با کمبود نفس مواجه می شوید یا احساس ناخوشایندی را برای مدتی طولانی - از ۳۰ دقیقه تا چند ساعت می تواند ادامه داشته باشد - در ناحیه سینه تجربه می کنید. همچنین ممکن است با احساس درد بی دلیل در قسمت فوقانی نیم تنه بالایی بدن خود و همچنین گردن و فک مواجه شوید.

- اگر بیماری قلبی رگ های خونی شما را تحت تاثیر قرار داده باشد، ممکن است نشانه هایی مانند درد سینه (معمولا به آنژین ارجاع می شود)، درد یا تورم در اندام های انتهایی، مانند دست ها و پاها یا خستگی شدید را تجربه کنید. این علائم می توانند به معنای آن باشند که رگ های خونی در نتیجه تشکیل یک پلاک تنگ شده اند که کار قلب برای ارسال خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن را دشوار می کند. فشار خون بالا نیز خطر بیماری قلبی را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد، اما پرفشاری خون معمولا به ندرت موجب بروز علائم مشهود می شود.

علائم حمله قلبی

تجربه حمله قلبی لزوما به معنای احساس درد شدید در سینه و به زمین افتادن نیست. شما ممکن است فشار یا تنگی در سینه که به یک حمله قلبی اشاره دارد را تجربه کنید. همچنین، ممکن است ناراحتی در دست ها، پشت، گردن، و حتی فک را تجربه کنید. افزون بر این، شما ممکن است با نشانه های هشدار دهنده دیگر یک حمله قلبی مانند تنگی نفس، تعریق بی دلیل، حالت تهوع، و احساس سبکی سر مواجه شوید.

علائم سکته مغزی

یک سکته مغزی معمولا یک سمت از بدن انسان را با بی حسی در صورت، دست، یا پا تحت تاثیر قرار می دهد. یک سکته مغزی می تواند موجب سردرگمی، دشواری در بیان واژه ها، یا تغییرات ناگهانی در بینایی شود.

سکته مغزی که بسیاری عوامل خطرآفرین مشترک با بیماری قلبی دارد می تواند با یک سردرد شدید نیز همراه باشد. از آنجایی که علائم سکته مغزی می توانند بدون هشدار قبلی شکل بگیرند، تماس با مرکز فوریت های پزشکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از مشاهده علائم اهمیت دارد.

تشخیص بیماری قلبی

تشخیص بیماری قلبی در یک بیمار اغلب با یک معاینه بدنی آغاز می شود. طی معاینه، پزشک قادر خواهد بود به صحبت های فرد گوش داده و هر گونه علائم و عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی را شناسایی کند.

پس از معاینه بدنی، پزشک می تواند آزمایش های بیشتر، مانند آزمایش استرس برای بررسی چگونگی واکنش قلب به سطوح مختلف فعالیت بدنی را تجویز کند. همچنین، پزشک ممکن است از آزمایشات تصویربرداری برای بررسی وجود انسداد در رگ های خونی استفاده کند. این روش غیر تهاجمی و بدون درد است.

چشم انداز بلندمدت

متاسفانه، حدود ۵۰ درصد مردانی که جان خود را به واسطه بیماری قلبی از دست می دهند از ابتلا به این شرایط آگاه نیستند. با این وجود، آن چه پس از یک حمله قلبی یا سکته مغزی رخ می دهد تا حدی زیادی به درمان مناسب بستگی دارد. توانایی فرد برای بهبودی پس از این رویدادها به این که تا چه اندازه سریع درمان را دریافت کرده است، بستگی دارد.

پس اگر نگران هر کدام از علائمی هستید که پیشتر به آنها اشاره شد باید کمک پزشکی دریافت کنید زیرا ممکن است از ابتلا به بیماری قلبی آگاه نباشید. حتی اگر احساس می کنید وضعیت جسمانی و سلامت شما خوب است، چکاپ های منظم می توانند ارزشمند باشند.

کاهش خطر

روشی قطعی برای پرهیز از مشکلات قلبی وجود ندارد، اما دو عامل کلیدی می توانند خطر مرگ ناشی از این شرایط را کاهش دهند که شامل کاهش سطوح فشار خون و کلسترول می شوند.

پژوهش ها نشان داده اند حدود ۷۰ درصد از افرادی که برای نخستین بار حمله قلبی را تجربه می کنند به فشار خون بالا مبتلا بوده اند، در شرایطی که احتمال ابتلا به بیماری قلبی در افرادی با سطوح کلسترول کلی بالا نیز دو برابر بیشتر است.

منبع: عصرایران

دیگر خبرها

 • نجات بخشی حتی پس از مرگ
 • ۱۵نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن
 • فیلم/ برای حاج یونس حبیبی دعا کنید
 • نقش کاردرمانی در بهبود فعالیت های حرکتی کودکان
 • شیرینی که بلای جان چربی‌های بدن است/ با خوردن این شیرینی لاغر شوید
 • بهبود درمان آسیب‌های مغزی با پژوهش جدید محققان آمریکایی
 • تازه‌های دوران بلوغ
 • گیاه‌خواری چگونه می‌تواند بر بدن و مغز شما تأثیر بگذارد
 • کار‌های که خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد
 • ۱۱ دلیل برای توجه بیشتر به داندان هایتان
 • خرق‌عادت در بازار مسکن
 • 15 نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن
 • خرق‌عادت در بازار مسکن/قدیمی‌ها وارد میدان شدند
 • اگر هر روز چند عدد بادام هندی بخوریم چه اتفاقی در بدن‌مان می‌افتد؟
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مغزی با فوتبال
 • نخستین عمل جراحی مغز در بوکان انجام شد
 • خواص پسته برای سلامت بدن
 • نوشیدنی ارزان و ساده برای خارج کردن سموم از بدن
 • راه رفتن آرام، مغز را پیر می‌کند!