مشاهده اخبار داغ روز

آفتاب‌‌نیوز :

سردار ایوب سلیمانی جانشین فرمانده ناجا در خصوص انتخاب شعار هفته ناجا که "پلیس هوشمند، امین مردم" نامگذاری شده است، گفت: هر سال مهم ترین رویکرد را به عنوان شعار سال در هفته نیروی انتظامی انتخاب می کنیم؛ هوشمند سازی را به عنوان محور و برای تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات و تحلیل درست وضعیت در نظر گرفته ایم.

وی با بیان اینکه پلیس هوشمند، اشراف کامل بر اوضاع جامعه دارد و وضعیت موجود و آینده را نیز تحلیل می کند، ادامه داد: پلیس هوشمند حوادث را پیش بینی و با سازوکارهایی که در اختیار دارد می تواند از وقوع اتفاقات پیشگیری کند، اگر هم حادثه ای رخ داد باید با آمادگی کامل با آن برخورد کند و با کمترین هزینه موضوع را حل و فصل و شرایط را به موقعیت اولیه خود برگرداند.

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: وجود افراد حرفه ای و هوشمند، داشتن فرآیندها و سازمان های یادگیرنده و ... لازمه پلیس هوشمند است.

سردار سلیمانی با بیان اینکه نیروی انتظامی بیشترین سطح تماس با جامعه و مردم را دارد، عنوان کرد: پلیس از سال 80 موضوع مکانیزاسیون را در حوزه هوشمندسازی آغاز کرده است؛ تقریبا همه سامانه ها، آیین نامه ها و فرآیندها طراحی و بانک های اطلاعاتی و امثالهم شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه پلیسی که از جامعه عقب تر باشد، اعتماد لازم را برای مردم ندارد، گفت: نسبت به گذشته تاکنون پلیس روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است.

سردار سلیمانی اعلام کرد: در سال های اخیر با جهشی در حوزه فناوری ها و ماشین های هوشمند روبه رو شدیم که آینده بسیار متفاوتی را پیش بینی می کنیم.

وی گفت: ما باید با همه ظرفیت های موجود بر موضوع هوشمند سازی پلیس تمرکز کرده تا بتوانیم خودمان را همراه با محیط و یک گام جلوتر حرکت کنیم و منفعل در شرایط کنونی نباشیم و مبتکرانه در خصوص حوادث عمل کنیم.

جانشین فرمانده ناجا همچنین به تهدیدات فضای مجازی اشاره کرد و ادامه داد: از سال 90، پلیس فتا شکل گرفت و با استفاده از فناوری های روز در حوزه فضای مجازی حضور پیدا کرد.

وی با بیان اینکه از سال 90 تاکنون جرایم فضای مجازی 20 برابر شده است، گفت: بر همین اساس پلیس فتا را در مرکز تقویت و سپس در استان ها و پس از آن در شهرستان های بالای 100 هزار نفر توسعه دادیم.

سردار سلیمانی عنوان کرد: امروز بیش از 89 درصد جمعیت کشور در فضای مجازی فعالیت می کنند ضمن اینکه 22 هزار نفر هم همیار پلیس فتا هستند.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: وظیفه ما رصد و پایش دائمی فضای مجازی است و هر فعل مجرمانه ای که در این فضا رخ دهد، آن را شناسایی، مدیریت و در نهایت اگر لازم باشد با آن برخورد می کنیم.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه تمرکز ما بر روی اقدامات مجرمانه ای است که در فضای مجازی و یا واقعی جرم محسوب می شود،گفت: متاسفانه امروز در کشور قوانین مدونی در خصوص اعمال مجرمانه در فضای مجازی وجود ندارد و قانون گذاران برای این حوزه سندی مناسب طراحی نکرده اند.

وی درباره فروش و تبلیغ مشروبات الکی در فضای مجازی و نظارت و برخورد با آن، عنوان کرد: این امر در فضای واقعی و مجازی جرم محسوب می شود.

سردار سلیمانی ادامه داد: 12 مورد اساسی اعمال مجرمانه داریم که به همه آنها می پردازیم، اینکه موفق به برخورد با آنها نمی شویم جای بحث دارد البته این موضوع هم باید عنوان شود که آیا در فضای واقعی جامعه هم می توانیم همه سرقت ها، جرم ها و ... را کشف کنیم؟!

جانشین فرمانده ناجا تاکید کرد: معتقد هستیم که اگر پلیس ظرفیت های لازم را در اختیار داشته باشد، می تواند به تمام مسائل رسیدگی کند.

وی ادامه داد: بیش از 19 هزار نفر در این حوزه با ما در ارتباط هستند و موضوعاتی که در فضای مجازی رخ می دهد را به ما گزارش می دهند، اگر هر کدام اعلام کنند که در یک تارنما مشروبات الکی و ... تبلیغ می شود بلافاصه موضوع را دنبال، افراد را شناسایی و آنها را به مقامات قضائی معرفی می کنیم.

این مقام ارشد انتظامی درباره وقوع شایعات توسط سلبریتی ها و امثالهم در فضای مجازی،گفت: برخی از اعمال مجرمانه، جرم مشهود است که با آن برخورد می کنیم اما در خصوص برخی از اعمال شبهه داریم مثلا تصویربرداری از فعالیت های پلیس، فاش کردن اسرار افراد در فضای مجازی و ... از مواردی است که باید بررسی شود البته این موضوعات از چشمان ما دور نمی ماند؛ این را هم بگویم که عمده اتفاقات فضای واقعی در فضای مجازی رخ می دهد بنابراین باید با آن برخورد شود.

وی افزود: پلیس هوشمند بر موضوعات اشراف دارد علاوه بر آن اتفاقات را پیش بینی، پیشگیری و مراقبت و در نهایت با آن برخورد می کند؛ در همه حوزه های کشور که به امنیت بر می گردد اشراف اطلاعاتی، حضور محسوس و نامحسوس داریم و گزارش هایی هم در این بین تدوین، تنظیم و تحلیل و به همه مراجع کشور ارسال می کنیم.

وی ادامه داد: هر روز ده ها نامه از حوزه های مختلف پلیس برای مسؤولان مربوطه ارسال می کنیم؛ مثلا در مورد اتفاقات کارگری (هپکو) نامه های متعددی به دستگاه های مربوطه ارسال که در آن بر موضوع رسیدگی به حق و حقوق کارگران تاکید شده است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه ما موضوعات را مطالبه، پیگیری و در نهایت هشدار می دهیم و پیش بینی می کنیم، گفت: ما با مسؤولان مربوطه و یا کارگرانی که معترض هستند هم ارتباط برقرار کرده و به آنها توصیه می کنیم که از راه های قانونی موضوعات خود را پیگیری و سعه صدر داشته باشند.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: اگر هم موضوعی مثل"هپکو"رخ داد، پلیس هوشمند موظف است که در اولین مرحله از اوضاع مراقبت کند و در نهایت اگر پیشگیری موثر نشد، مجدداً وارد مذاکره با افراد می شود و به آنها توصیه می کند که به امنیت عمومی کشور خدشه ای وارد نکنند.

سردار سلیمانی گفت: در خصوص موضوع "هپکو" ما تمام تلاش خود را کردیم و در صحنه حضور یافتیم همچنین توصیه و مذاکره کردیم تا موضوع بدون درگیری و زد و خورد رفع شود و تا حدی هم توانستیم با مذاکره جمعیتی که بر روی ریل های قطار حضور داشتند را هدایت،کنترل و کاهش دهیم؛ این در حالی است که پرسنل ما در این موضوع صدمه دیدند، این یعنی پلیس هوشمند و سعه صدر پلیس ناشی از هوشمندی پلیس است.

جانشین فرمانده ناجا درباره اقدامات نیروی انتظامی برای برگزاری مراسم اربعین حسینی(ع)، گفت: پیش بینی ما این است امسال جمعیتی بیش از سال های گذشته در این مراسم معنوی شرکت می کنند؛ بنابراین برای تسهیل در تردد زائران تمهیداتی اندیشیده شده و حضور ما در مرزها توسعه یافته و گیت ها را هم افزایش داده ایم و ...

سردار سلیمانی به حذف روادید و افزایش زائران اشاره و عنوان کرد: از این رو برگ های موقت اعزام را تعریف کردیم که تاکنون در روز 40 هزار گذرنامه معمول چاپ و 100 هزار برگه های تردد موقت صادر می کنیم.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: امسال تعداد تردد از مرزها نسبت به سال گذشته تا به امروز، 260 درصد افزایش یافته همچنین تاکنون تعداد یک میلیون و 850 هزار گذرنامه و برگ های موقت چاپ شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

منبع: آفتاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۰۸۲۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

دختر ستایش در ماشین لوکسش / عکس

فیلم| توهين و تمسخر علی دایی در صداوسیما

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

کلیدواژه: پلیس سلبریتی ها سردار ایوب سلیمانی

خبر بعدی:

ایجاد ۲۳ کلانشهر در ایران/ برنامه ریزی ها آینده پژوهانه نیست

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه گیلان با بیان اینکه ۳۵ درصد جمعیت ایران در شهرهای بالای یک میلیون نفر زندگی می کنند، افزود: تا سال ۱۴۲۵، ۲۳ کلانشهر بالای یک میلیون نفر جمعیت در ایران خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، نادر زالی در پنجاه ویکمین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان که با موضوع «آینده پژوهی و شهرهای آینده» برگزار شد، با اشاره به پیوند آینده پژوهشی و شهرهای آینده، اظهار کرد: مشکلات شهری روز به روز در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه طرح های جامع، تفصیلی، آمایش و منطقه ای تاکنون نتوانسته از مشکلات شهری کم کند، افزود: رشد شهرنشینی و مهاجرت از روستاها به سمت شهرها بدون برقراری تعادل، مدیریت شهری را با چالش مواجه کرده است.

عضو هئیت علمی گروه شهرسازی دانشگاه گیلان، ۳.۵ میلیارد نفر از جمعیت ۷.۵ میلیارد نفری کره زمین را شهرنشین دانست و تصریح کرد: براساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۵۰ جمعیت کره زمین به ۹.۵ میلیارد نفر و جمعیت شهرنشین به ۶.۵ میلیارد نفر می رسد.

زالی افزایش سه میلیاردی جمعیت طی ۳۰ سال آینده را نیازمند برنامه ریزی دانست و عنوان کرد: بار اصلی این افزایش جمعیت در قاره آسیا و سپس قاره آفریقاست؛ به ویژه بیشترین توسعه جمعیت شهرنشین در جنوب شرقی آسیا اتفاق خواهد افتاد لذا شاهد رشد فزاینده جمعیت شهرنشین در قاره آسیا خواهیم بود و انتظار داریم جمعیت ۳۰ شهر بزرگ آسیا ۱۰ میلیون به ازای هر شهر افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد منابع و انرژی جهان در این شهرها مصرف و ۸۰ درصد گازهای گلخانه ای در این شهرها تولید می شود، گفت: در ایران طی ۶۰ سال اخیر سالانه با رشد یک میلیون نفری جمعیت مواجه هستیم. جمعیت ایران در ۱۲۴۳ شهر و ۶۵ هزار روستا توزیع شده و در حال حاضر ۳۵ هزار روستای خالی از سکنه داریم که نشان دهنده رشد جمعیت شهری و مهاجرت روستا - شهری است.

مدرس دانشگاه از افزایش روستاگریزی و رشد منفی جمعیت روستایی طی دو دهه اخیر در ایران خبر داد و یادآور شد: با پدیده شهرنشینی و روستاگریزی مواجه هستیم و این روند طی دهه های آینده تداوم خواهد داشت.

زالی با بیان اینکه ۳۵ درصد جمعیت ایران در شهرهای بالای یک میلیون نفر زندگی می کنند، افزود: تا سال ۱۴۲۵ جمعیت ساکن در کلانشهرها از ۳۵ درصد به ۵۵ درصد افزایش می یابد که قدرتنمایی بزرگ شهرنشینی است لذا طی دو دهه آینده ۲۳ کلانشهر بالای یک میلیون نفر جمعیت در ایران خواهیم داشت.

وی با اشاره به علاقمندی مردم نسبت به سکونت در کلانشهرها؛ نه فقط شهرنشینی، اضافه کرد: مردم تمایل به مرکز دارند و این تمایل یک نوع رفتار اجتماعی محسوب می شود. متاسفانه جهان به سمت جهان -  شهری حرکت می کند و جمعیت روستاها در حال تخلیه شدن است.

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه گیلان، افزایش نابرابری اقتصادی، آلودگی هوا، ترافیک، حاشیه نشینی، نابسامانی اجتماعی و ضعف خدمات شهری از جمله حمل و نقل را یکی از چالش های شهرنشینی دانست و ادامه داد: تداوم بحران آب، تغییرات اقلیمی و خشکسالی، مهاجرت های اقلیمی، تداخل فرهنگی در شهرها، کاهش کنترل اجتماعی، عدم ثبات در تعاملات بین المللی و ویژگی های جمعیتی موجب تشدید بحران شهری فزاینده در سه دهه آینده با ویژگی جمعیت سالمند و خانوارهای کوچک خواهد شد.

زالی با اشاره به سیستم پیچیده شهر و روابط غیر قابل شناسایی آن، اظهار کرد: شهرها از حیث آلودگی، ترافیک، کاربری، تفرجگاه، فضای سبز، اقتصاد شهری، مرکز بهداشتی، ایمنی، امنیت، حمل و نقل و حاشیه نشینی با هم متفاوت هستند.

وی مدیریت منابع آب را یکی از محرک های کلیدی و پیشران برای توسعه شهری دانست و عنوان کرد: بسیاری از مشکلات به واسطه عدم مدیریت بهینه منابع آب است و لذا مدیریت منابع آب مهاجرت معکوس، تولید و خودکفایی و اشتغال را به همراه دارد. اگر منابع آب موجود باشد موجب کاهش مهاجرت از روستا به شهر می شود و در نهایت کاهش حاشیه نشینی، افزایش امنیت شهرها، کاهش تقاضا در شهرها، شهر سالم، افزایش ازدواج و کاهش آسیب های اجتماعی اتفاق می افتد.

مدرس دانشگاه، پیش بینی و آینده نگاری را دو رویکرد کلان در برنامه ریزی برای آینده دانست و تصریح کرد: سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها نباید براساس پیش بینی جمعیت انجام شود، زیرا مختصات جهان آینده از روندها تبعیت نمی کند لذا نتیجه بیش از نیم قرن برنامه ریزی شهری و منطقه ای چیزی جز رشد بی رویه شهرها، ظهور مشکلات جدی، تورم شهرنشینی، تشدید روستاگریزی، برنامه ریزی های ماشین محور و غیر اجتماعی و عدم یکپارچگی مدیریت شهری نبوده است.

وی با تاکید بر لزوم ظرفیت سازی و توانمندسازی شهروندان، تربیت شهروند توسعه یافته، شهر پایدار و سرزمین پایدار و مدیریت یکپارچه و تسهیل تصمیم گیری مشارکتی و منطقه ای، عنوان کرد: باید فناوری های نوظهور را در شهرسازی و مدیریت شهری به خدمت بگیریم که از جمله آن می توان به اینترنت اشیا(IOT) در رانندگی خودکار برای کاهش تصادفات، هوش مصنوعی و ربات های انسان نما برای کاهش ترافیک، نانو در کاهش آتش سوزی و چاپگرهای سه بعدی در ساختمان سازی اشاره کرد لذا مدیر خوب مدیری است که این فناوری ها را بشناسد و سرمایه گذاری را به آن سمت هدایت کند.

زالی، «گرافن» را عنصر جادویی قرن ۲۱ دانست که در خدمت ساخت و ساز شهری است و یادآور شد: بخش عمده استارت آپ های شهری در کشور استرالیا در حوزه گرافن است. فناوری هایپرلوپ، پهپاد پستی، تاکسی هوایی و مینی بوس خودران و اتوبوس برقی تسلا نیز توانسته بخشی از مشکل ترافیک شهری را حل کند.

وی با بیان اینکه پیوند ژنتیک، فناوری نانو و رباتیک طی دو دهه آینده پیامدهای شگفت انگیزی در مختصات جهان ایجاد خواهد کرد، گفت: فناوری به قدرتمندسازی بشر برای مدیریت اثربخش تر کمک میکند. بی تردید تامین انرژی پایدار شهر، کاهش تمرکز جمعیت، شهر سالم و پایدار، پایداری منابع آب، شهر تاب آور، امن و ایمن، دسترسی آسان و سریع، مدیریت زیرساخت های شهری، خدمات برخط، سلامت شهروندی، اقتصاد سبز، پایدار، برخط، متنوع و خلاق و رفع چالش های کنونی شهرها از جمله اثرات مدیریت شهری هوشمند است.

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه گیلان، با اشاره به ساخت شهرهای فناورانه در دنیا، تاکید کرد: تغییر در شیوه تامین و توزیع انرژی، تغییر در شیوه حمل و نقل و جابجایی و تغییر در شیوه ارائه خدمات و ساخت و ساز سه تغییر اساسی در شهرهای آینده است که منجر به حکمروایی هوشمند، شهروند هوشمند، محیط زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند و انرژی هوشمند به عنوان معیارهای مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات می شود.

وی با بیان اینکه آرمانشهر الکترونیک موجب مرگ فاصله ها شده است، اضافه کرد: شهرهای سبز، کوچک و برخط، بی اهمیتی شهر به عنوان مکان جغرافیایی، اهمیت یافتن فضای سایبری، دوختگی فضای دیجیتال و فضای کالبدی، تحول در روابط بین افراد و نهادها، حاکم بودن نظم الکترونیکی، جریان یافتن کار و فعالیت در فضای سایبری، تحول در فناوری های ساخت و ساز شهری، به حداقل رسیدن معضلات شهری کنونی، سیستم کار دولتی چابک تر، کوچک تر و کم متقاضی تر و نیروگاه خانگی ساختمان ها در پرتو فناوری های نوین محقق می شود.

زالی با تاکید بر لزوم چشم اندازسازی در مدیریت شهری، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی برنامه ریزان غفلت از مختصات جهان آینده است لذا مدیران شهری ماموریت دارند تفکر راهبردی آینده پژوهانه داشته باشند و مختصات جهان آینده را بشناسند تا براساس آن آماده سازی زیرساخت های لازم را برای شهرهای آینده فراهم کنند.

مدرس دانشگاه، مدیر هزاره سوم را مدیر راهبر، متفکر و خلاق دانست؛ نه ماشین امضا و سخنران مراسمات و یادآور شد: بهره گیری از فناوری های نوظهور و برخط، مدیریت یکپارچه شهری و سهم خواهی از آینده و برنامه ریزی برای حضور موفق در آینده از دیگر ماموریت های مدیریت شهری است نباید گرفتار دام فناوری، کالبدگرایی و ماشین محوری شویم.

وی تفکر برنامه ریزی و شهرسازی فعلی را تفکر روزمرگی دانست و اظهار کرد: برنامه ریزی ها آینده پژوهانه نیست و مدیران تمایل به برنامه ریزی های زودبازده دارند. همچنین برنامه ریزی ها به جای علت محوری، معلول محور شده و از چشم اندازمحوری به مسئله محوری رفتیم لذا باید آینده را به حال وصل کنیم و از چسباندن گذشته به آینده بپرهیزیم.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • واکنش رئیس پلیس تهران به بادیگاردهای فضای مجازی
 • فضای مجازی و ضرورت مدیریت آن
 • ایمانی: مدیریت صحیح فضای مجازی نسل جوان را به سمت الگوی صحیح سوق می‌دهد/ اسماعیل‌تبار: گوشی هوشمند کاربر هوشمند می‌خواهد/ حاتمی: حذف اینستاگرام معضلات و مشکلات روانی موجود را حل نمی‌کند
 • واکنش به آگهی استخدام بادیگارد در فضای مجازی
 • چشم‌بادامی‌ها بازار اسپیکرهای هوشمند را به مرز انفجار رساندند!
 • عکس/سلبریتی هایی که بیشترین درآمدزایی را از اینستاگرام دارند
 • آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح به رخداد علمی « داده کاوی هوشمند به توان شناختی »
 • تصاویری از سلبریتی‌هایی که در مراسم‌های محرم حضور داشتند
 • سلبریتی ها تا چه اندازه در الگوگیری جوانان تاثیر دارند؟
 • اپل به‌دنبال ساخت یک حلقه هوشمند با نام اپل رینگ است!
 • تفاوت ستاره‌های سینما با ستاره‌های فضای مجازی!/ چه کسانی موافق حضور شاخ‌های مجازی در آثار نمایشی هستند؟
 • جولی گیبسون، پیرترین سلبریتی جهان درگذشت+عکس
 • جاعلان شعر در فضای مجازی قصد تخریب چهره قیصر امین پور را دارند
 • اولین کنفرانس بین المللی «شهر هوشمند» آبان ماه برگزار می‌شود
 • رابطه انسان‌ها با ربات‌های هوشمند کم می‌شود / توسعه علوم به کمک هوش مصنوعی
 • «ترور مجازی» سیاسیون در سال انتخابات /هشتگ‌هایی که دام می‌شوند/صادقی: تا توئیت می‌کنیم لشکر سایبری شروع به فحاشی می‌کنند/ پورمختار: فضای مجازی، تخریبی شده است
 • ناگزیر به حرکت در مسیر شهر هوشمند هستیم
 • تسبیح هوشمند که توجه واتیکان را به خود جلب کرد!
 • هشدار پلیس فتا درمورد نرم‌افزارهای جعلی