به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: هر ساله با نزدیک شدن ایام اربعین حسینی مشتاقان زیارت از سراسر دنیا به این سفر معنوی اعزام می شوند و از سوی ستاد اربعین برنامه های مختلف فرهنگی برای این افراد تدارک دیده می شود در همین رابطه با حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین گفتگویی انجام داده ایم که در ذیل می آید.

حجت‌الاسلام احمدی به نکات مهمی که زائران اربعین باید به آنها توجه کنند اشاره کرد و گفت: چندین مورد است که زائران باید آنها را رعایت کنند که یکی از آن‌ها قوانین مقررات کشور عراق است چرا که تاکید مقام معظم رهبری نیز این است که به حاکمیت عراق خدشه ای وارد نشود.

وی اظهار داشت: نکته دیگر تکریم مردم عراق به عنوان میزبان است چرا که آنها آداب و رسوم و سنت های خاص خود را دارند که برایشان محترم است و نباید زائران طوری رفتار کنند که میزبان احساس کند که مورد بی احترامی قرار گرفته است و ادبیات مردم باید با فرهنگ و سنت عراقی ها یکی باشد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه در سالهای ۹۲ و ۹۳ مردم عراق از بی نظمی و بی انضباطی ایرانی ها گلایه داشتند اما از آن به بعد با رعایت این مسائل از سوی زائران دیگر گله ای وجود نداشت افزود: در مجموع باید به میزبانی عراقی ها بر اساس رسم، ادب، شأن جمهوری اسلامی احترام بگذاریم و قوانین را رعایت کنیم.

وی به تقویت مرجعیت دینی در عراق نیز اشاره کرد و افزود: عراقِ جدید استقلال خود را مدیون مرجعیت دینی است که سبب وحدت و انسجام شده است و نباید با اقدامات، رفتار و اعمال زائران ما این موضوع ضعیف شود.

افزایش حجم ۵۰ درصدی زائران

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین همچنین به کاهش انتظارات زائران نیز اشاره کرد و گفت: امسال حجم زائران بیش از ۵۰ درصد رشد خواهد داشت و با توجه به امکانات و زیرساخت های عراق که محدود است امکان خدمات دهی به ۲.۵ تا۳ میلیون نفر طی دو هفته سخت است. بنابراین به زائران توصیه می‌شود که انتظارات خود را پائین بیاورند تا بتوانند از این سفر معنوی نهایت استفاده را ببرند.حجم زائران اربعین امسال بیش از ۵۰ درصد رشد خواهد داشت و با توجه به امکانات و زیرساخت های عراق به زائران توصیه می‌شود انتظارات خود را پائین بیاورند تا بتوانند از این سفر معنوی نهایت استفاده را ببرند.

وی با تاکید بر اینکه در هیچ جای دنیا طی دو هفته ۳ میلیون سفر انجام نمی شود، ادامه داد: لازم است همه کمک کنند و احساس نکنند که سفر رایگان است و تمامی امکانات باید برای آنها فراهم شود. ممکن است در مواردی مانند حمل ونقل محدودیتها و کمبودهایی بوجود بیاید و البته در ایام اربعین تغذیه و پذیرایی مردم از سوی مردم انجام می شود بنابراین جا دارد که همه مردم مشارکت کنند.

حجت‌الاسلام احمدی گفت: با توجه به حجم بالای زائران قطعا مشکلات و کمبودهایی وجود خواهد داشت. حتی ممکن است ضعف عملکرد ایجاد شود و در این شرایط نباید بحران ایجاد کنیم و تنها با مشارکت وهمکاری مردم است که میتوان کمبودها را برطرف کرد.

برپایی ۲۸۰۰ موکب در عراق

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ موکب در عراق مستقر هستند، گفت: مردم ایران با همه تنگناهای اقتصادی پای کار آمده اند و به زائران اربعین خدمات رسانی می کنند .رسیدگی به حجم بالای زوار کار سختی است. به همین دلیل لازم است که هر زائر کمک کند.

وی بر مشارکت مردم تاکید کرد و گفت: هنگامی که مردم مشارکت لازم را داشته باشند سختی های سفر نیز هموار می‌شود و در این شرایط خدمات دهی بهتر شده و زائران نیز خدمات خوبی را دریافت خواهند کرد.

حجت‌الاسلام احمدی به برنامه های فرهنگی که برای زائران اربعین درنظرگرفته شده نیز اشاره و تصریح کرد: برنامه های امسال همانند سالهای گذشته آغاز شده و با توجه به افزایش تعداد زائران برنامه های ما نیز نسبت به قبل زیادتر شده است.در همه برنامه های فرهنگی و تبلیغی ما در عراق اصل این است که کاری که مرجعیت عراق با آن موافق نیست را انجام ندهیم.

وی افزود: برای ارائه برنامه های فرهنگی مناسب و شایسته مردم مشارکتهای مختلفی از سوی مردم، کمیته های فرهنگی آموزشی، دستگاههای مختلف در ایران و عراق انجام شده و همچنین با رایزنهای فرهنگی هماهنگی ها لازم انجام شده است.

راه‌اندازی ستاد فرهنگی اربعین

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین از تاسیس ستاد فرهنگی اربعین خبر داد و گفت: با تاسیس این ستاد برنامه های فرهنگی را ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش دادیم به طوری که سال گذشته ۷۰۰ مراسم سخنرانی برگزار شد که امسال سخنرانی ها به هزار مراسم افزایش پیدا می کند. همچنین اجرای روایتگری نیز به زبان فارسی را تقویت کرده ایم.

به گفته وی برگزاری همایش ها را نیز با توجه به تقاضای اساتید دانشگاهی افزایش داده ایم و امسال دانشگاههای بغداد، کوفه، کربلا، نجف و عراق و همچنین حوزه هایی علمیه در کربلا جدی تر از سال قبل در برگزاری همایش ها با ما همکاری می کنند. همچنین افزایش حضور نخبگان و فرهیختگان نیز پیش بینی شده و در مجموع برنامه های ما بر اساس مصوبه ستاد اربعین و شورای فرهنگی سیاستگذاری اجرایی می‌شود.

حجت‌الاسلام احمدی از افزایش ۳۰ درصدی مبلغان در ایام اربعین خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود ۴ هزارمبلغ در ایام اربعین پاسخگوی سوالات زائران باشند و البته هر کدام از موکب داران نیز خودشان یک روحانی همراه دارند که این افراد ۷ تا ۱۲ روز مستقر خواهند بود.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین اظهار داشت: بخشی از موکب ها نیز از سوی عراق مستقر شده که عرب زبان هستند و بخشی نیز به درخواست کشورهای ترکیه، آذربایجان و پاکستان دایر شده اند.

مردمی بودن اربعین جزء ارکان اصلی سیاست‌های ماست

وی در پاسخ به این سوال که ستاد اربعین چه برنامه ریزیهایی برای اینکه مردمی بودن اربعین حفظ شود انجام می دهد گفت: بر اساس توصیه مقام معظم رهبری و ابلاغیه ستاد، مردمی بودن اربعین جزو ارکان اصلی سیاست های ما است.بر اساس توصیه مقام معظم رهبری و ابلاغیه ستاد، مردمی بودن اربعین جزو ارکان اصلی سیاست های ما است و دولت و حاکمیت وظفه دارد تسهیلات و زیر ساختهای لازم را در اختیار زائران قرار داد

حجت‌الاسلام احمدی گفت: قطعا دولت و حاکمیت وظیفه دارد امنیت و تسهیلات و زیر ساختهای لازم را در اختیار زائران قرار دهد و هماهنگی های بین بخشی را نیز انجام دهد مانند بسیج ناوگان حمل و نقل، ایجاد تدابیر بهداشتی لازم ، بیمه ، لغو روادید و ...که این اقدامات نیز انجام و باعث می‌شود نگرانی های مردم کاهش پیدا کند.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین گفت: در سالهای اول که پیاده روی اربعین تازه آغاز شده بود به دلیل اینکه مردم با برخی از اقدامات آشنا نبودند به همین دلیل بیشتر از سوی دولت و حکومت اقدامات انجام می شد اما در حال حاضر بعد از گذشت چند سال از اربعین، کارهای مردمی در اختیار مردم و بسیار بیشتر از دولت انجام می شود اما خیلی جاها احساس می‌شود که اقدامات حکومتی بیشتر انجام می‌شود چرا که در ایران این مشکل وجود دارد که دولتی ها بیش از مردم حرف می زنند. در حالی که مردم کار را انجام می دهند و دولت ها بیشتر صحبت می کنند و این آسیبی است که باید برطرف شود.

حجت الاسلام احمدی گفت: این موضوع در عراق وجود ندارد و مردم خود را متکفل این حوزه می دانند و و در مجموع دولت باید در تکمیل زیرساخت ها، حمل و نقل و هماهنگی ها اقداماتی را انجام دهد که طی این مدت نیز زیرساخت ها نسبت به قبل بسیار بهتر شده است.

وی گفت: این تکرار ها و بیان اقدامات انجام شده از سوی دولت باعث می شود که چهره خراب شود چرا که توزیع روزانه ۳۰ هزار پرس غذا و اسکان ۵۰ هزار نفر از سوی مردم و موکب داران انجام می‌شود و این اقدام کمی نیست در حالی که همه فکر می کنند کار حکومت است. بروز و ظهور جنبه دولتی بیشتر است در حالی که دولت فقط در زمینه حمل و نقل و برپایی موکب ها کمک می کند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iqna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایکنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۴۰۸۵۴۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

خودرو دوباره گران می‌شود/ خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز مجوز گرفتند

آفتی که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند| سناریوی بعدی تندرورها چیست؟

ماجرای جدایی پویان مختاری و نیلی افشار چیست؟

پای دامها به بازار بورس باز می شود

خبر بعدی:

آزادی ۲۴۹ زندانی غیرعمد یزدی در هفت ماهه امسال

ایسنا/یزد مدیر نمایندگی ستاد دیه استان یزد از آزادی ۲۴۹ زندانی جرائم غیر عمد در هفت ماهه ابتدای سال جاری خبر داد.

«اسلام افشون» با اعلام این خبر گفت‌: در هفت ماهه ابتدای سال جاری با همت خیرین و نیکوکاران و کوشش کارکنان ستاد دیه استان یزد تعداد ۲۴۹ نفر از زندانیان‌ محکوم مالی جرائم غیر عمد که در زندانهای استان بودند، آزاد و به آغوش خانواده خود بازگشتند.

این مسئول در ادامه گفت: برای آزادی این ۲۴۹ نفر محکوم مالی مبلغی بر بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان نیاز بود که با تلاش ستاد دیه استان حدود شش میلیارد تومان از این مبلغ پرداخت گردید.

افشون افزود: به همت اعضاءکمیته صلح و سازش ستاد دیه و شورای حل اختلاف و مددکاران زندانها مبلغی بالغ بر ۱۱۴ میلیارد ریال از شکات گذشت رضایتمندانه اخذ گردیده و مابقی این مبلغ از منابع این ستاد شامل کمک های خیرین و نیکوکاران نوع دوست و تسهیلات بانک های عامل مبلغ ۶ میلیارد تومان به حساب سپرده دادگستری واریز و زمینه آزادی این ۲۱۱ نفر و بازگشت آنها به آغوش خانواده فراهم گردید.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی ستاد دیه استان یزد، این مسئول در پایان گفت: در مهر ماه سال جاری تعداد ۱۰ زندانی جرائم غیر عمد با کمک خیرین و نیکوکاران به مناسبت اربعین حسینی و همینطور تعداد پنج نفر محکوم مالی نیز همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع) از زندانهای استان آزاد و به آغوش خانواده خود بازگشتند .

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • عبدالله ویسی: امیدوار بودم امسال پیکان را آسیایی ببینیم؛ جدایی ام هنوز قطعی نیست
 • هوای شهرهای بزرگ و صنعتی همچنان آلوده می ماند/بارش های امسال 71 درصد کمتر از پارسال
 • افشاگری مدافع استقلال از پشت پرده جدایی علی کریمی
 • فرماندار شیروان: دستگاه‌ها در جذب اعتبارات ملی تلاش کنند
 • لزوم تدوین برنامه جامع برف‌روبی در خلخال/ اعمال محدودیت ترافیکی در جاده اسالم طی زمستان امسال
 • تکمیل زیرساختها اصلی ترین وطیفه مدیریت شهری برای زائران است
 • ۹۳ باند مجرمانه در بوشهر منهدم شد / کشف ۱۰۰۰ فقره انواع اموال سرقتی
 • زمان شروع عمره برای زائران خارجی | تکلیف زائران ایرانی چه شد؟
 • کاهش ۵۴ درصدی مسافران در ۶ ماهه نخست امسال در اصفهان
 • آزادراه آبیک به چرمشهر پاییز امسال افتتاح می شود
 • عمره برای زائران غیر عربستانی از ۱۱ آبان آغاز می‌شود
 • کدام امام بهترین الگوی ایجاد وحدت مسلمین هستند؟
 • زمان ازسرگیری عمره مفرده
 • ازسرگیری عمره مفرده از ۱۱ آبان
 • ازسرگیری عمره مفرده برای زائران غیر عربستانی از ۱۱ آبان
 • ازسرگیری عمره مفرده برای خارجی‌ها از 11 آبان/ عربستان امنیت زوار ایرانی را تضمین می‌کند
 • افزایش ۸۰ درصدی کشفیات اشیای تاریخی در کرمانشاه
 • حال و هوای امام رضایی‌ها در حرم شمس‌الشموس / دلتنگی زائران و ‌مجاوران برای ‌حرم منور رضوی+فیلم
 • آخرین وضعیت اعزام زائران ایرانی به حج عمره