وابستگی اقتصاد کشور به دلار از نمونه معضلاتی است که می‌باید برای رهایی از آن چاره اندیشی شود و این معضل زمانی بغرنج‌تر می‌شود که با وجود کاهش نرخ دلار، گرانی کالا‌ها همچنان در خصوص بسیاری از کالا‌ها در بازار ملموس و پایدار است.

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در میان نارسایی‌های موجود اقتصادی کشور، وابستگی اقتصاد به دلار از نمونه معضلاتی است که می‌باید برای آن چاره اندیشی شود.

به واقع اصلی‌ترین دشمن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که همان ایالات متحده است با تکیه بر واحد پولی خود (دلار) اقتصاد این مرز و بوم را هدف قرار می‌دهد و وقتی برخی از سودجویان داخلی نیز در همین مسیر قرار می‌گیرند و برای تامین سود شخصی خود به سوء استفاده مبادرت می‌ورزند، این معضل بیش از پیش بغرنج می‌شود، معضلی بغرنج که حتی با کاهش نرخ دلار در بازار نیز اثرات سوء آن پایدار می‌ماند.

آنچنان که اعداد و ارقام منعکس شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد تورم کالا‌های وارداتی در بهار امسال حدود ۱۸۳ درصد برآورد شده و این در شرایطی است که قیمت دلار وارد کانال ثبات شده، اما همچنان شاهد هستیم بسیاری از کالا‌ها با همان قیمت دلار ۱۹ هزار تومانی در بازار عرضه و به فروش می‌رسند.

بازار لوازم آرایشی از مصادیق این گرانفروشی به شمار می‌رود، بازاری که با وجود مشتریان و متقاضیان فراوان، قیمت گذاری‌های آن از نردبان صعودی پایین نیامده است.

به عنوان مثال، قیمت ادکلنی که در اوایل مردادماه ۲۷۰ هزار تومان فروخته می‌شد در حال حاضر با نرخ ۳۳۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

البته این نرخی است که در فروشگاه‌هایی که عادت به قیمت گذاری‌های نجومی ندارند عرضه می‌شود و در برخی از مراکز عرضه عطر و ادکلن قیمت‌ها به مراتب بالاتر از این نیز عرضه می‌شوند.

این رویه‌ای است که در خصوص بسیاری دیگر از کرم ها، صابون‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی مصداق دارد و حتی در خصوص لوازم برقی و خانگی نیز شاهد این موضوع هستیم.

این قاعده نانوشته در خصوص کالا‌های لوکس و غیر ضروری و برخی از محصولات ضروری همچون گوشت قرمز قابل تجربه است.

دقیقا در مهر سال گذشته بود که سونامی قیمت دلار خروشید و بازار را با شوکی عجیب و غریب روبرو ساخت، البته کم نبودند دشمنان و معاندانی که گمان می‌کردند ایران اسلامی از دست می‌رود، اما با وجود فشار شدیدی که به مردم و بخصوص اقشار ضعیف و متوسط جامعه تحمیل شد با عنصر مقاومت از این گردنه نیز عبور کردیم، در همان سال (۱۳۹۷) بود که برخی از مسئولان ارشد کاخ سفید عنوان کردند که جمهوری اسلامی ایران، چهلمین سالگرد خود را تجربه نخواهد کرد که این رویا‌های پوچ در نهایت مصداق شتری را پیدا کرد که در خواب پنبه دانه می‌دید.

فارغ ازاین حواشی که در قالب سیاسی قابل تعریف و تحلیل است می‌باید موضوع علت یا علل عدم کاهش قیمت‌ها بصورتی دقیق مورد واکاوی قرار گیرد و آسیب شناسی شود.

طبیعتا در شرایطی که نرخ دلار به ۱۹ هزار تومان افزایش می‌یابد بالا رفتن قیمت‌ها امری طبیعی به نظر می‌رسد، زیرا در چنین شرایطی نرخ اقلام و محصولات وارداتی و حتی مواد اولیه مربوطه نیز روبه فزونی خواهد گرفت، اما سئوال اینجاست چرا حالا که قیمت دلار در کانال ۱۱ هزار تومان می‌چرخد همچنان شاهد قیمت گذاری‌های گزاف و آنچنانی بر روی کالا‌ها و محصولات متعدد هستیم.

بیشتر بخوانید: چه عواملی منجر به کاهش نرخ ارز می‌شود؟ / رونق تولید عاملی برای کاهش قیمت دلار

نقش ثبات اقتصادی در نرخ گذاری کالا‌های بازار

غلامرضا مشایخ، یکی از توزیع کنندگان عمده اقلام و محصولات غذاییدر گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به لزوم تحلیل صحیح و منطقی واقعیت‌های اقتصادی و بازار کشور اظهار کرد:یکی از واقعیت‌های تلخ جامعه ایران وجود و حضور افرادی است که متاسفانه تحرکات آن‌ها در صحنه اقتصادی این مرز و بوم از دشمنان قسم خورده نظام و مردم خسران آورتر است.

وی افزود:محتکران و افرادی که در صدد هستند تا در بزنگاه‌های حساس اقتصادی بار خود را ببندند نمونه‌ای از این مثال‌ها و مصادیق هستند.

این فعال اقتصادی در ادامه بیان کرد:به واقع این افراد همان فرصت طلبان و سودجویانی هستند که سود و منافع خویش را در ضرر و زیان و آسیب هموطنان خود می‌بینند.

مشایخ افزود: به واقع فعالیت این افراد، اقتصاد کشور را پیش بینی ناپذیر و بی ثبات می‌سازد و اساسا ریسک فعالیت در آن را به شدت بالا می‌برد و انرژی مضاعفی را نیز از دستگاه‌های نظارتی خرج می‌کند تا در حد توان ضریب آسیب‌ها را کم کنند.این فعال اقتصادی و توزیع کننده عمده محصولات و اقلام غذایی در ادامه گفت:در بازار محصولات غذایی و در آن برهه خاص (افزایش سرسام آور نرخ دلار) شاهد کمبود و حتی نبود برخی از محصولات بودیم که در عقبه آن سوء استفاده برخی از افراد و گروه‌های خاص به عینه هویدا و محرز بود.

وی افزود: از دیگر سو نباید این واقعیت را نادیده انگاشت که اقتصاد ما آنچنان که باید ثبات ندارد و در چنین فضایی بسیاری از فعالان اقتصادی از بیم و هراس افزایش مجدد قیمت‌ها از کاهش بر حق نرخ محصولات و اقلام پرهیز و اجتناب می‌کنند و متاسفانه بخش قابل توجهی از جامعه هزینه این بی ثباتی و پیش بینی ناپذیری اقتصاد را پرداخت می‌کنند.

علیرضا مناقبی، عضو هیات مدیره مجمع واردکنندگان ایران نیز در گفت و گویی با رسانه‌ها در تشریح این پدیده می‌گوید: وقتی که ثبات در اقتصاد نیست، ریسک در چنین اقتصادی افزایش می‌یابد.

وی افزود: اقتصاد زمانی می‌تواند پویا باشد که ثبات نسبی در کار باشد و در شرایطی که ثبات در اقتصاد نیست ظهور و بروز چنین رخداد‌ها و اتفاقاتی دور از انتظار نیست.

این مقام مسئول در عرصه واردات در ادامه بیان می‌کند: نرخ ارز در ایران، اقتصادی نیست بلکه سیاسی است و در چنین بستری با یک کلام و گفتار یا موضع گیری سیاسی قیمت ارز تغییر پیدا می‌کند.

به واقع در چنین شرایطی است که بنابر اخبار واصله برخی رسانه ها، بسیاری از کالا‌های غیر ضروری در طول یکسال گذشته اساسا وارداتی نداشته اند و در انبار فروشگاه‌ها و فروشنده‌ها جا ساز شده بودند، اما در حال حاضر با اوج قیمت به فروش می‌رسند و این در شرایطی است که بسیاری از این اجناس با دلار ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی خریداری و وارد شده اند.

مناقبی می‌گوید:البته نباید این واقعیت را نادیده انگاشت که کاسب با اتکای به جنس موجود خویش زنده است و در صورت فروش اجناس موجود خود به قیمت سنوات و ماه‌های گذشته یقینا قادر به جایگزین سازی آن نخواهد بود و در چنین بستری دچار ضرر و خسارت‌های فراوانی می‌شود که در بازار موجود جبران آن بسیار بسیار دشوار و سخت خواهد بود.

در پایان امید آن می‌رود، اقتصاد کشور به چنان ثباتی دست پیدا کند که هیچگاه شاهد شوک‌های آنی همچون سال گذشته نباشیم امری که با پیاده سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی دست یافتنی خواهد بود و در سایه چنین امری تمامی مردم در آرامش زندگی خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: بورس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۴۰۹۱۸۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

تاکید رئیسی بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

خبر بعدی:

بورس همچنان برنده بازارها

به گزارش همشهری آنلاین، روزنامه همشهری نوشت: آمارها نشان می‌دهد با وجود آنکه بورس تهران از ۲۰مرداد تاکنون وارد روند نزولی دامنه‌داری شده با این حال همچنان میزان بازده ۷‌ماه بورس بیش از سایر بازارها بوده و سهامداران توانسته‌اند به‌طور متوسط ۱۷۵درصد بازده در بورس به‌دست بیاورند البته سکه تحت‌تأثیر رشدهای افراطی یک‌ماه گذشته و تحت‌تأثیر افزایش قیمت دلار، با ۱۴۰درصد بازده به دومین دارایی برای جذب سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

شاید نزول بورس این روزها خیلی‌ها را کلافه کرده باشد اما نگاهی به آمار و ارقام نشان می‌دهد میزان بازده بازار سهام در ۷‌ماه گذشته بیش از سایر بازارها بوده است. این ارقام تأیید می‌کنند که نظریه کارشناسان درباره لزوم سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس نظریه درستی است و سهامداران صبور با وجود نزول‌های دوره‌ای می‌توانند در بلندمدت بازده بهتری نسبت به سایر بازارها به‌دست بیاورند.

۸درصد افت در هر ماه

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد بازار سهام در سه‌ماه گذشته به‌طور میانگین هر ‌ماه ۸درصد افت کرده است. شاخص کل بورس تهران از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۹۰۰هزار واحد معادل ۱۷۵درصد رشد کرده است. این شاخص که بیانگر میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس است در ابتدای سال در محدوده ۵۱۳هزار واحد بود اما در پایان مهرماه با وجود ۷۰روز نزول به یک‌میلیون‌و۴۱۲هزار واحد رسید. شاخص کل بورس تهران در روز ۱۹مردادماه توانسته بود قله ۲میلیون‌و۱۰۰هزار واحد را هم فتح کند اما بعد از آن با نزول مواجه شد و از آن زمان تاکنون نزدیک به ۷۰۰هزار واحد و به‌طور میانگین در ماه‌های مرداد تا مهرماه هرماه ۸درصد افت کرده است.

سود سکه و دلار

آمارها نشان می‌دهد قیمت هر سکه طرح جدید از ابتدای سال تاکنون ۸میلیون‌و۵۲۰هزار تومان رشد کرده و از محدوده ۶میلیون‌و۱۰۰هزار تومان به ۱۴میلیون‌و۶۲۰هزار تومان در پایان مهرماه رسیده است. این ارقام نشان می‌دهد سرمایه‌گذارانی که در ابتدای سال سکه خریده بودند توانسته‌اند ظرف ۷‌ماه نزدیک به ۱۴۰درصد سود کنند. اما رتبه سوم پر بازده‌ترین بازار در ۷‌ماه گذشته به بازار ارز اختصاص دارد. طبق اطلاعات موجود قیمت هر دلار آمریکا از اول امسال تاکنون دست‌کم ۹۵درصد رشد کرده و قیمت آن از ۱۵هزار تومان به ۲۹هزارو۱۰۰تومان در پایان مهرماه رسیده است؛ قیمت هر دلار آمریکا در این مدت بیش از ۱۴هزار تومان رشد کرده است.

مسکن جا ماند

در ۷‌ماه گذشته اما بازار مسکن با وجود رشدهای عجیبش، از اول امسال تاکنون، در انتهای جدول در مقایسه با سایر بازارها قرار گرفته است. همین حالا هم قیمت مسکن به قدری افزایش یافته که تقریبا خرید خانه برای اغلب خانوارها تبدیل به رؤیا شده اما وقتی میزان رشد قیمت مسکن را با بازارهای طلا و ارز مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که میزان رشد بازار مسکن با وجود رشد حدود ۱۰میلیون تومانی‌اش در ۷‌ماه گذشته، کمتر از سایر بازارها بوده است. با وجود آنکه در مورد قیمت‌های پایان مهر اطلاعات دقیقی در دست نیست اما داده‌های موجود بیانگرآن است که قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران از ابتدای سال تاکنون ۶۰درصد افزایش یافته و از ۱۵میلیون‌و۶۵۹هزار تومان (مطابق اطلاعات وزارت راه‌وشهرسازی) به محدوده ۲۵میلیون تومان در پایان مهرماه رسیده است. این رشد قیمت موجب شده متوسط قیمت یک آپارتمان ۷۰متری در وسط شهر تهران به مرز ۲میلیارد تومان برسد.

کد خبر 559280 برچسب‌ها همشهری روزنامه بورس کالا بورس تهران

دیگر خبرها

 • تاثیر نوسان نرخ ارز بر بازار سرمایه/ پول صندلی‌های خالی هواپیما از مسافران دریافت نخواهد شد
 • وزیر گردشگری به گرانی بلیت هواپیما اعتراض کرد
 • اعتراض وزیر گردشگری به گرانی بلیت هواپیما: این رویه را متوقف کنید
 • اعتراض وزیر گردشگری به گرانی بلیت هواپیما
 • منتظر ارزانی لپ‌تاپ باشید
 • شفر همچنان در انتظار 200 هزار دلار استقلال
 • سه بار توصیه به نخریدن خانه و هر بار گرانی بیشتر/ نتیجه گوش کردن به حرف وزیر، چه بود؟ / آقای اسلامی؛ از قدرت خرید مردم خبر دارید؟
 • افزایش نرخ بهره تشدیدکننده تورم است/ مشکل اصلی اقتصاد کشور ضعف سیاست‌ پولی و مالی دولت است
 • مرغ ۲۲ هزار تومانی در بازار وجود ندارد!
 • گرانی بلیت هواپیما زخم دیگری بر پیکر بی‌جان گردشگری
 • گرانی ۴۰ درصدی قیمت گوجه و پیاز؛ بازار تا ۴۵ روز آینده متعادل می‌شود
 • بازار در وضعیت ابهام/ قیمت دلار افزایش می‌ماند یا کاهشی
 • گرانی مس در بازارجهانی رکورد زد
 • بورس همچنان برنده بازارها | مقایسه بازده بازارها در در ۷‌ ماه گذشته
 • از «احضار الهیار صالح برای تصدی وزارت دارایی» تا «رسیدن نرخ تورم به 42 درصد»
 • گرانی مس در بازار جهانی رکورد زد
 • پیش‌بینی مسئولان از آینده قیمت دلار در ایران
 • پیش‌بینی دولتی‌ها از آینده نرخ دلار در ایران
 • گرانی و بی‌ثباتی نفس بازار را گرفت/ مرغ کیلویی ۲۶ هزار تومان