مشاهده اخبار داغ روز

هر انتخاباتی که انجام شده همه و همه در اولویت خود توجه به حقوق و مطالبات زنان را بیان کرده، اما در اکثر مواقع در حد شعار باقی مانده و حتی گاهی زنان ابزاری برای کسب هویت اجتماعی نگاه شده‌اند.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، کیهان در ستون نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای نوشت:

روزنامه سازندگی در یادداشتی به قلم فرزانه‌ ترکان عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران تحت عنوان «پیگیری مطالبات زنان» نوشت: «هر انتخاباتی که انجام شده-  اعم از انتخابات شورای شهری و ریاست جمهوری و مجلس-  همه و همه در اولویت خود توجه به حقوق و مطالبات زنان را بیان کرده‌ اما در اکثر مواقع در حد شعار باقی مانده و حتی برخی موارد اصطلاحی که به کار می‌برند که زنان ابزاری برای کسب هویت اجتماعی نگاه شده‌اند اما بعد از رأی‌آوری مطالبات را فراموش کرده و اولویت‌های دیگری را قرار داده‌اند و همین رویه غلط زمینه ایجاد دلسردی و ناامیدی را به‌وجود آورده است.

»


در ادامه این مطلب آورده است: «انتخابات مجلس در پیش است اما خود نمایندگان زنان مجلس آن‌گونه که بایدوشاید برای کسب مطالبات زنان تلاش نکردند. چه نمایندگان آقا و چه خانم اصلاح‌طلب که همواره مدعی توجه به مطالبات زنان بوده‌اند در بزنگاه مصلحت‌اندیشی شده‌اند.»


چطور می‌خواهیم اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان را برگردانیم؟

سازندگی نوشته است: «این موضوع در مورد ریاست جمهوری و مجلس صادق بوده است. آقای روحانی در تمامی نطق‌های انتخاباتی خود به این مقوله پرداخت که مطالبات زنان باید جدی گرفته شود اما حتی حداقل‌های مطالبات زنان مثل توجه به حضور زنان در پست‌های اجرایی و حضور زنان در کابینه متأسفانه چشم‌پوشی شد. اینکه در آینده چطور می‌خواهیم این اعتماد را برگردانیم کار سختی است.»

اظهارات مدعیان اصلاحات مبنی بر جدی نگرفتن مطالبات زنان از سوی رئیس‌جمهوری ناظر به وعده‌های توخالی دولت تدبیر و امید مانند «تشکیل وزارت زنان»، «بیمه زنان سرپرست خانوار» و «حضور وزیر زن در کابینه» است. این دست اظهارات اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه «زنان را برای انتخابات و سیاهی‌لشکر نخواهیم» حاکی از واقعیتی است که در جبهه اصلاحات وجود دارد.


بزک چهره منحوس پهلوی در روزنامه مدعی اصلاحات

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با روزنامه شرق در پاسخ به سؤالی درخصوص وضعیت ایران در دوره پهلوی اول، گفت: «اگر کسی سوم اسفند سال ۱۲۹۹ از ایران خارج می‌شد و در شهریور سال ۱۳۲۰ به ایران بازمی‌گشت، باورش نمی‌شد که این سرزمین همان ایران است. رضاشاه در تمام ابعاد ایران را متحول کرد؛ بنابراین هیچ‌تردیدی وجود ندارد که رضاشاه در حوزه توسعه اقتصادی بی‌بدیل عمل کرد.»


زیباکلام در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به اینکه «نقش انگلستان در روی‌کارآمدن رضاخان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» گفت: «نقش انگلستان را صفر و حتی زیر صفر می‌دانم. مهم‌ترین عاملی که باعث شد رضاخان در اردیبهشت سال ۱۳۰۵ از فرمانده اصلی کودتا به رضاشاه تبدیل شود، تلاش وجودی خودش بود و این موضوع هیچ ارتباطی به انگلستان یا آمریکا ندارد... روح انگلستان هم از کودتا خبر نداشت، چه رسد به طرح و برنامه‌ریزی کودتا.»


لازم به یادآوری است که چندی پیش نیز روزنامه سازندگی، خیانت شاه به جدایی بحرین را وارونه جلوه داده بود. اما بزک یک جلاد دیکتاتور توسط فردی که مدعی دموکراسی است و خود را استاد دانشگاه می‌داند شاید امری بسیار عجیب به‌نظر برسد اما اگر کسی سوابق زیباکلام را در مواضع و اظهاراتش کاملاًً بداند این موضوع برایش چندان عجیب نخواهد بود.

رضاخان نگهبان اصطبل سفارت هلند بود و اینکه چگونه او ازآنجا به کاخ پادشاهی رسید را باید در خوش‌خدمتی‌هایش برای استعمار پیر جست‌وجو کرد. برای نمونه: رضاخان با قزاق‌هایش توانست قیام سردار رشید مبارزه علیه استعمار، یعنی میرزا کوچک‌خان را در هم بکوبد و یارانش را تار و مار کند. او در کشتن افراد ضداستعمار پرونده قطوری دارد. کسانی مانند شهید آیت‌الله حسن مدرس.

او همچنین شخصی به نام دکتر احمدی را به استخدام گرفته بود که با سرنگ هوایش، شهره عام و خاص بود. دکتر احمدی با دستور شخص رضاخان، افراد را در زندان به قتل می‌رساند. به دستور او دهان فرخی یزدی را در زندان دوختند و سپس وی را به طرز وحشیانه‌ای کشتند.

افرادی که شناخته‌شده‌ای به دستور رضاشاه کشته شده‌اند که ذکر همه آنها در این نوشته ممکن نیست؛ کسانی از قبیل میرزاده عشقی. گوینده به طرزی حیرت‌آور مدعی شده انگلستان در روی کار آمدن رضاخان هیچ نقشی نداشته و حتی «روح انگلستان [!!] هم خبر نداشته» اینکه زیباکلام این ادعا را خودش از روح انگلستان شنیده یا استنباط خودش است، نمی‌دانیم. اما حقیقت ماجرا چیست؟

«حسن اعظام قدسی» متولد ۱۲۶۹ شمسی است. او پس از به توپ بستن مجلس در اواخر قاجاریه مدتی را به طالقان رفت و مدتی نیز در شهر رشت بود تا اینکه در سال ۱۳۲۲ شمسی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای ملی شد.

او در کتاب خاطرات خود نقل‌قولی از یکی از نمایندگان دوره چهارم مجلس از مشهد به این شرح می‌نویسد: «من با کنسول انگلستان در مشهد رفاقت داشتم و بعد از کودتا [کودتای رضاخان] که نزد وی رفتم و سؤال کردم که هدفتان از کودتا چه بوده، کنسول در پاسخ گفت: وقتی قرارداد ۱۹۱۹ شکست خورد ما برنامه‌های وسیع و گسترده‌ای برای ایران داشتیم.» ازجمله‌ اشاره می‌کند به کودتا برای تداوم سلطه انگلستان بر ایران، سرکوب سرحدداران و عشایر، برخورد با روحانیت و جمع‌کردن بساط روحانیت، جمع‌کردن بساط عزاداری سیدالشهدا(ع)، تداوم غارت نفت ایران و... که این سیاست‌ها کاملاًً در دوره رضاخان پیاده شد.

به‌راستی فرخی یزدی که گویا امروز را می‌دیده، چه خوش گفته است:

راستی، نبْود به‌جز از افسانه و غیراز دروغآنچه‌ای تاریخ وجدان‌کش حکایت می‌کنی

بی‌جهت از خادم مغلوب گویی ناسزابی‌سبب از خائن غالب حمایت می‌کنی

از رضا [شاه] جز نـارضایی حـکم‌فرما گرچه نیستبعد از این از او هم اظهار رضایت می‌کنی


مردم از اصلاح‌طلبان دلخور هستند


روزنامه زنجیره‌ای همدلی تیتر ۱ خود را به گزارشی با عنوان «انقلاب در اصلاحات» اختصاص داده و به نقل از محسن آرمین، محکوم فتنه ۸۸ نوشته است: «مشکل اصلاح‌طلبان نداشتن یک گفتمان جدید و ناظر به اصلی‌ترین مشکلات کشور است که عدالت‌خواهی و فسادستیزی بخشی از آن است. مشکل اصلاح‌طلبان به گمان من این است که گفتمان آنها به‌اندازه کافی منسجم، رادیکال، صریح و شفاف نیست. گفتمانی که پیش‌ازاین وجود داشت با توجه به تحولات سیاسی و اجتماعی سال‌های اخیر نیاز به بازسازی دارد.»

همدلی همچنین به نقل از حمیده زرآبادی نماینده اصلاح‌طلب مجلس نوشته است: «سرمایه‌های اجتماعی در حال حاضر از مجریان تفکر اصلاحات دلخور هستند، نه از تفکر اصلاحات. اینکه مردم از افراد اصلاح‌طلب دلخور باشند به معنی این نیست که گرایش‌شان را تغییر دهند، این دو مقوله متفاوتی است.»


زرآبادی گفته است: «یک موقع شما از تفکر دلخور هستید یک‌وقت از مجری تفکر دلخورید. من فکر می‌کنم سرمایه اجتماعی در حال حاضر از مجریان تفکر اصلاحات دلخور هست که این باید اصلاح شود. چیزی که مطرح می‌شود درواقع دلخوری از مجریان اصلاحات است که مردم از آنها انتظار داشتند گام‌های بهتر و مؤثرتری بردارند.»


لازم به یادآوری است که پس‌ازآنکه خاتمی اعلام کرده بود «مردم دیگر به تَکرار می‌کنم، روی خوشی نشان نمی‌دهند» سعید حجاریان هم در مصاحبه‌ای گفت: «امروز برخی از مردم می‌گویند شما گفتید به روحانی رأی بدهید تا شرایط به‌سامان شود اما این‌طور نشد فلذا دیگر با طناب شما به چاه نمی‌رویم». پس‌ازاین قبیل اظهارات بود که یکی یکی مدعیان اصلاحات لب به اعتراف گشودند.

دو روز پیش هم عبدالله مؤمنی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی در سازندگی، «بی‌ثباتی، بی‌سامانی و تضعیف اصلاحات» را وضعیت امروزی اصلاح‌طلبان دانسته بود. نکته مهم در این‌گونه اظهارنظرها این است که ۶ سال از دولت روحانی گذشته و تا انتخابات مجلس و ریاست جمهوری زمان زیادی باقی نمانده است!


فعالان اقتصادی ایران عملاًً از اروپا قطع امید کرده‌اند

روزنامه اعتماد روز گذشته در صفحه اقتصادی خود گزارشی از جلسه اتاق مشترک ایران و آلمان و مباحثه مطروحه درباره کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس پرداخت و نوشت: «اتحادیه اروپا که از زمان اعلام تصمیم ترامپ در خروج از برجام، تأکید کرده بود با این تصمیم مخالف است و تلاش خود برای حفظ توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد، در عمل هیچ تغییر عمده‌ای به‌وجود نیاورده و به اعتقاد خوانساری این موضوع برای ایران غیرقابل‌قبول است.

او[خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران] گفت: اروپا به وعده‌های خود در برجام عمل نکرد. اینستکس در طول ماه‌های گذشته سه مدیرعامل عوض کرده و هیچ اقدام عملی نداشته است. این را باید در نظر گرفت که اگر اروپا از ایران نفت نخرد، عملاًً اینستکس فایده‌ای نخواهد داشت. اروپا نمی‌تواند انتظار داشته باشد که ایران از آنها کالا بخرد اما آنها در مقابل هیچ وارداتی از ما نداشته باشد، ازاین‌رو ما مجبوریم که انتخاب‌های خود از غرب را محدود کنیم.

ما در مقابل فشارهای آمریکا ایستادیم و وقتی اروپا نتوانست با ما همراهی کند، قطعاً نگاه ما به کشورهای شرقی و همچنین توان داخلی خواهد بود. صحبت‌های خوانساری نشان می‌دهد که بسیاری از فعالان اقتصادی ایران در ماه‌های گذشته عملاًً از اروپا قطع امید کرده‌اند و در این ماه‌ها یا تلاششان بر تولید کالاهای داخلی بوده یا نیازهایشان را از دیگر گزینه‌ها مانند چین تأمین کرده‌اند.»

گفتنی است تحرکات اروپا در چند مقطع طی ۱۶ ماه گذشته، معطل‌کردن و مهار ایران به‌جای انجام تعهدات بوده است. آنها درحالی‌که از ایران می‌خواستند در برجام بماند، از همه طرف به برجام شلیک کردند.

سه دولت اروپایی متعهد شده بودند ضمن مقابله با تحریم بانکی و مالی، از ایران نفت بخرند. اما نه‌تنها چنین نکردند، بلکه انگلیس حتی علیه فروش نفت ایران کارشکنی کرد. ما نباید ۱۶ ماه معطل اروپا می‌ماندیم، درحالی‌که آقای روحانی ۱۶ سال قبل، چوب اعتماد به اروپا را خورد.

آن زمان هم اروپایی‌ها به بهانه اعتمادسازی، خواستار دست نگه‌داشتن و تعلیق موقت شش‌ماهه شدند اما پس از چند بار تمدید که ما را دو سال معطل گذاشت، گفتند بهترین تضمین، تعلیق دائمی ‌است!

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۰۹۶۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

بازیگر سریال ستایش: دخترم کانادایی است!+عکس

نیوشا ضیغمی و همسر میلیاردرش+تصاویر

پست‌های غیراخلاقی بازیکن تراکتور و نفت آبادان دردرسر آفرید +عکس

کلیدواژه: حزب کارگزاران مطالبات زنان انتخابات اصلاحات

خبر بعدی:

نادری: ایران را دوست داشته باشیم نه پولش را

نمی‌شود اسم پارالمپیک را به میان آورد و از علی نادری نام نبرد. جانباز ۷۰ درصدی که تنها مدال آور ورزش اصفهان در پارالمپیک به حساب می آید.نادری سال ۶۰ و در سن نوجوانی راهی جبهه شد و شش سال بعد در عملیات والفجر ۱۰ در حلبچه شیمیایی شد، اصابت ترکش در همان عملیات قطع نخاعش کرد و به جمع جانبازان وطن پیوست.

به گزارش خبرنگار ایمنا، نادری پس از دوران جانبازی به ورزش روی آورد که مدال طلای پرتاب نیزه در پارالمپیک آتن و مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانگجو، برجسته‌ترین افتخارات کسب شده توسط این ورزشکار اصفهانی است. در آستانه فرا رسیدن ۲۴ مهر روز ملی پارالمپیک بهانه خوبی بود تا با این قهرمان جانباز از خاطراتش، درد دلها و بلی لطفی هایی که تا به امروز به شده سخن بگوید.

نادری با رویی خندان و با لهجه شیرین اصفهانی صحبتهایش را شروع می کند "همانطور که از لهجه ام مشخص است اصفهانی هستم، در محله باغ شاه قدیم محدوده خیابان خرم کنونی بزرگ شده ام و اصالتا به آن محل برمی گردد. چند کلاسی بیشتر درس نخواندم و در سن ۱۴ سالگی به جبهه اعزام شدم؛ رفتنم به جبهه در سن پایین برای همه تعداعی کننده خاطراتی عجیب است و من هم از این قاعده مستثنی نیستم."

خاطراتی عجیب، جذاب و شنیدنی که بارها تکرار شده، اما شنیدن این صحبت ها از دهان یک قهرمان شکل دیگری است "کسانی که برای رفتن به جبهه مصمم بودند، کارهای عجیبی انجام می دادند؛ افرادی که قد کوتاهی داشتند برا جبران میزان قد خود  مقواهای ضخیم را کف کفش هایشان قرار میدادندتا شاید کمی قدشان بلندتر به نظر برسد و بتوانند مسئول ثبت نام را متقاعد کنند! عده ای مثل من سن کمی داشتند و برای حل شدن مشکل اعزامشان راهی غیر از جعل اسناد هویتی پیش راهشان نبود!"

با ایجاد تغییراتی در شناسنامه شاید مسئول ثبت نام را بتوان متقاعد کرد، اما علی نادری وقتی در سن ۱۴ سالگی می خواست به جبهه اعزام شود داستان عجیبی داشت "خب پدرم آدم مومن و متدینی بود، اما می گفت تو سنت کم است و اجازه نمیداد به جبهه بروم. نه اینکه بگویم خدای نکرده با انقلاب یا جنگ مشکل داشته باشد، می گفت جنگ مدت زمانش ادامه دارد است و اجازه بده سنت بالاتر برود بعد به جبهه برو."

شست پا عامل حضورم در جبهه بود

فقط با خنده خاطراتش را تعریف می کند و حتی شیرین کاری اثر انگشت پا به جای دست را در رضایت نامه اش برای اعزام به جبهه، انجام داده است " اعزام از شهرستان اصفهان کمی سخت تر از دیگر استانها بود آنهایی را که سن کمی داشتند اعزام نمی کردند؛ ولی شهرستان خمینی شهر نیروهای با سن کم ر اعزام می کردند.مسئول ثبت نام از من رضایت نامه می خواست و من برای اینکه بتوانم مسئول ثبت نام خمینی شهر را متقاعد کنم گفتم پدرم سواد ندارد،  اما مسئول آنجا دست بردار نبود و گفت سلام من را به پدرت برسان و بگو زیر رضایت نامه انگشت بزند. من هم که آن موقع انگشت های دستم کوچک بود رضایت نامه را نوشتم و اثر انگشت شصت پایم را زیر برگه رضایت نامه بجای اثر انگشت پدرم زدم و در نهایت با پشت سر گذاشتن دور های آموزشی سخت به جبهه اعزام شدم. دوران آموزشی خیلی سخت بود. شاید زمانی بود که بخاطر طی کردن راه های طولانی پاهایمان در پوتین ها خون می افتاد؛ هرگز آن روزها را از یاد نمی برم."

این قهرمان و پهلوان از فرار هایی که داخل بیمارستان داشته می گوید " از سال ۶۰ روانه جبهه شدم چندین مورد در عملیات های مختلف مثل فاو، بدر و خیبر مجروحیت شیمیایی پیدا کردم در مرحله آخر نیز در عملیات والفجر ۱۰ حلبچه هم شیمیایی شدم و هم به درجه جانبازی نائل آمدم. والفجر هشت را هیچوقت فراموش نمیکنم؛ از بس غلظت گازهای شیمیایی در منطقه بالا بود، سه مرتبه شیمیایی شدم، به بیمارستان منتقلم می‌کردند اما  و باز از بیمارستان فرار می کردم و به جبهه باز می گشتم."

"قبل از اینکه جانباز شوم مکانیک بودم و اولین نرمش و ورزشی که بعد از همان دوران مدرسه انجام دادم، در همان زمان جنگ بود. در آن زمان سرباز جهاد سازندگی بودم و یک دستگاه لودر در اختیارم بود،بواسطه همکاری با همرزمانم  با لودر گودالی بوجود آورده بودیم و ابزاری مانند میل های باستانی را با گلوله های توپ و تانک درست کرده بودیم که با همان وسایل ابتدایی ورزش می کردیم."

نادری راه نرفته باقی نگذاشته و رشته ای نبوده که در آن شرکت نکرده باشد ولی مجرویتش اجازه نداده است بعضی رشته ها دنبال کند "رشته های مختلف ورزشی را تجربه کرده ام؛ اوایل سراغ  رشته بسکتبال با ویلچر را رفتم ولی به دلیل ترکشی که به کمرم اصابت کرده بود مشکلی برایم بوجود آمد و نتوانستم ادامه دهم. بعد از بسکتبال سراغ وزنه برداری رفتم که تا حدودی در وزن خودم و در مرحله استانی موفق بودم که بدلیل مجروحیت  مجبور شدم علیرغم میل باطنی این رشته را نیز کنار بگذارم."

با کپسول اکسیژن تمرین می کردم

تماشای مسابقات پارالمپیک سیدنی از تلویزیون بهانه ای شد تا نادری نیز بخواهد به همگان ثابت کند معلولیت محدودیت نیست و خوشبختانه در این راه موفق نیز بود، اما سختی های زیادی را در این راه متحمل شد " سال ۷۹ در شبی سرد و تاریک ساعت حدود ۲ و نیم بود که در یک برنامه تلویزیونی بازی های پارالمپیک سیدنی را دیدم و از خدا خواستم تا کمکم کند به پارالمپیک برسم، همین موضوع جرقه امیدی بودی و در ادامه به رشته پرتاپ نیزه علاقه مند شدم. بدلیل مجروحیت شیمیایی که یادگار دوران جبهه بود ریه هایم خیلی اذیت می شد به نحوی که مجبور بودم با کپسول اکسیژن در تمرینات حاضر شوم! بدلیل مجروحیت ها زمانی را باید در  آسایشگاه شهید مطهری میگذاراندم، دقیقاً شب های محرم بود و چند شبی بود به خیمه های عزاداری آسایشگاه میرفتم و از امام حسین (ع) می خواستم که کمکم کند تا بهبود پیدا کنم و بتوانم ورزشم را ادامه دهم. در نهایتتوانستم با یک روحیه مضاعف ورزش را تا مرحله کسب عنوان قهرمانی پارالمپیک ادامه دهم."

نادری رسانه را یکی از عوامل ورزشکار شدنش می داند و خوشحال است که توانسته ورزش را جایگزین دارو کند "قبل از معلولیت علاقه داشتم که ورزشکار باشم اما هر انسانی که می خواهد به کمال برسد یک الگوی مناسب برای خود می خواهد و در زمان قبل مجروحیت زیاد به ورزش فکر نمی کردم. من با دیدن ورزش در رسانه ورزشکار شدم وگرنه وقتی مکانیک بودم اصلا وقتی برای فکر کردن به ورزش نداشتم. من با ورود به ورزش توانستم را جایگزین مناسبی برای داروهای پیدا کنم؛ خیلی از داروها را استفاده می کردم تا دردم را کم کند که به مرور زمان حذف شد و بجای آن ورزش را به روزمرگی های زندگی ام  اضافه کردم."

سال ۸۰ یک خودرو ۲۰۶ فروختم تا مدال گرفتم!

از ورزش اصفهان و حمایت مسئولانش گله مند است که چرا اهمیتی برای ورزشکاران قائل نیستند و بعد از مدال فراموششان می کنند "من برای کل ورزش اصفهان به خصوص جانبازان معلولان صحبت می کنم. اصفهان پتانسیل قهرمانی زیادی دارد ولی چرا باید تنها پارالمپیکی که مدال دارد، علی نادری باشد؟ بنظرم دلیلی غیر از عدم حمایت از ورزشکاران وجود ندارد. این موضوع نشان می دهد که علی نادری خودش با حمایت و هزینه از خودش به این سطح رسیده است. من یک جانبازم و در سال ۸۰ یک دستگاه پژو ۲۰۶ را فروخته ام و خرج ورزشم کرده ام تا توانستم تمریناتم را انجام دهم و نامم را در پارالمپیک ثبت کنم، اما یک معلول هیچوقت این بودجه و هزینه را ندارد، اگر دیدید معلولی در ورزش رشد کرد و به این حد رسید مطئن باشید با بودجه و همت خودش بوده است."

وی تنها ارگانی که حامی ورزش معلولان است را هیئت جانبازان معلولین معرفی می کند و معتقد است که این کمک ها به تنهایی کار ساز نیست "در زمان ما هیئت باشگاه اختصاصی نداشت و ما در چمن ورزشگاه دخانیات که چمنی باریک بود تمرین می کردیم، ولی در حال حاضر ورزشگاه شهید میثمی به عنوان ورزشگاه اختصاصی جانبازان معلولین در اختیار ورزشکاران اصفهانی قرار گرفته است. هیئت جانبازان معلولین تا جایی که بتواند به ورزشکاران جانباز و معلول کمک می کند، اما فقط کمک هیئت کار به جایی نمی برد؛ نباید فراموش کنیم که هیئت درآمدی ندارد و بودجه اش کفاف این همه جانباز و معلول را نمی دهد. استان اصفهان یک قطب صنعتی است و من از شرکت های بزرگی مثل فولاد مبارکه و ذوب آهن و دیگر شرکت های بزرگ به همراه ارگانهایی مثل استانداری و فرمانداری خواهش می کنم که بیایند و  به ورزش جانبازان و معلولین کمک کنند. مطمئناً اگر این حرکت انجام شود در چند سال آینده شاهد رشد چشمگیر افزایش قهرمانان استان خواهیم بود و باید منتظر ساختن علی نادری های زیادی بود."

ناگهان خنده های این جانباز خوش رو به بغض  تبدیل شد و گفت "با وجود شرایط کنونی نباید هیچوقت انتظار رشد ورزش اصفهان را داشته باشیم. تا چند سال پیش اصفهان ورزشکار المپیکی هم نداشت، ولی در حال حاضر سهراب مرادی المپیکی است. باید این موضوعات علت یابی شود. نمی دانم مدیر کل تربیت بدنی اصفهان چه زمانی است در راس کار قرار دارد، متاسفانه ایشان صحبت های جدیدی را در مورد ورزش جانبازان و معلولین انجام داده که فکر نکنم سخنان درستی باشد. یک معلول چطور می تواند در گوشه خانه به خود باوری برسد. آیا برای رسیدن به خود باوری به چیزی غیر از حمایت و امید  نیاز دارد تا از خانه جدا شود و خانواده نظاره گر ذره ذره آب شدنش نباشند؟"

کشورهای غیر مسلمان حمایت بهتری از معلولان دارند

نادری وضعیت کشوری غیر مسلمان مثل انگلستان را در حمایت از معولانش خیلی بهتر از ایران عنوان می کند" در کشور غیر مسلمانی مثل انگلستان افراد فلج مغزی زیاد هستند، ولی باید آقایان بررسی کنند که در آن کشور غیر مسلمان چه طرح و برنامه ای برای این افراد دارند من نباید بگویم اما کشور انگلستان حتی برای کسی که نمی تواند روی ویلچر نیز بنشیند برنامه خاصی دارد. در اصفهان و  ایران چند سالی است که دید حرفه ای در ورزش جانبازان و معلولین به وجود آمده است، اما باید این دید گسترده تر شود."

هرکسی می خواهد به ایران کمک کند، خودش را دوست داشته باشند نه پولش را

او از وضعیتی که برای کشو و جامعه به وجود آمده است اینگونه می گوید "شاید این حرف هایم کمی بوی سیاسی دهد، اما خیلی جاها افراد در جایگاه خود قرار ندارند؛ ایران احتیاج به افرادی دارد که دلسوز این مملکت باشند و فرزندانشان نیز در همین خاک زندگی کنند. ایران افرادی را نمی‌خواهد که در این خاک کار اقتصادی کنند و درآمد حاصله از آن را برای فرزندانشان در آن طرف آب بفرستند و خودشان هم بعد به خانواده در آنسوی مرزها بپیوندند. هرکسی که خواست به ایران اسلامی کمک کند باید ایران را دوست داشته باشد نه فقط پول آن را. مردم ایران را دوست داشته باشد و در جهت بهبود معیشت مردمش تلاش کند."

استفاده از افراد نابلد در راس هرم ورزش استان یکی از آفت هایی است که نادری به آن اشاره می کند و اینطور ادامه می دهد "در ورزش اصفهان باید از داشته هایمان استفاده کنیم، ولی باید از کسانی در راس هرم ورزش اصفهان استفاده شود که از بدنه ورزش باشد، ورزش را دوست داشته باشد و بتواند کمک کند. اینکه تا کسی از راه رسید سمت مسئول ورزش اصفهان را کسب کند و بعد از اینکه چند سالی در ورزش اصفهان حضور دارد تا با خم و چم راه آشنا می شود دوباره عوضش می کنند، کار درستی نیست. "

اگر تربیت بدنی خوانده بودم یعنی توانایی مدیریت ورزش یک شهر را داشتم؟!

نادری که از نحوه اداره و مدیریت ورزش استان تاحدودی ناراضی است، می گوید "چرا مسئولی که کار بلد نیست را در راس امور قرار می دهید؟ اگر من در دانشگاه فقط تربیت بدنی خواندم یعنی توانایی بر عهده گرفتن مسئولیت ورزش یک استان یا یک شهر را دارم؟! یک مسئول ورزشی باید خود ورزشکار باشد و درد ورزشکار را حس کرده باشد تا بتواند راه برای پیشرفت ورزش باز کند. معلولان غیر از اینکه نیاز به حمایت مادی دارند نیاز به حمایت معنوی و امید نیز دارند. اگر این اتفاق در استان اصفهان صورت پذیرد به شما قول می دهم پیشرفت زیادی در این زمینه خواهیم کرد. در ورزش اصفهان افرادی را داریم که به دلیل وضع بد اقتصادی نمی توانند ورزش حرفه ای را دنبال کنند. بنظر من تعویض اسم "تربیت و بدنی" به "ورزش و جوانان" باعث ایجاد مشکل شده است."

نادری در نهایت از پارالمپیک به عنوان بزرگترین رویداد ورزشی معلولین یاد کرد و اینطور صحبتهایش را به پایان رساند  "دلم می خواهد تمام معلولین به سراغ ورزش بروند که مطمئنام برای سلامت قوای جسمانی و افزایش روحیه خیلی مفید خواهد بود."

گفت و گو از بهنام عبدلی - خبرنگار ورزشی ایمنا

کد خبر 393458

دیگر خبرها

 • تعیین سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان با تائید بزرگان جریان اصلاحات/ ماموریت شورای عالی سیاست‌گذاری برای انتخابات98 تمدید شد
 • گزینه مناسب اقتصادی برای تولید بنزین
 • پوپولیسم پشت در است
 • ابتکار: در انتخابات مجلس بازهم ائتلاف می کنیم
 • فیلتر شورای نگهبان بزرگترین مانع اصلاحات است
 • مطهری: باید مشخص شود منابع خبری «زم» چه افراد و نهاد‌هایی بودند/پیروز ارجمند: گلزار به جای اجرای کنسرت، گلفروشی بزند!/ماجرای کشک و بادمجان بازی ایران و بحرین صحت دارد؟/چرا نام شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تغییر کرد؟/نقض حکم نماینده مجلس متهم به رابط
 • ابتکار: اصلاح‌طلبان باز به‌سوی ائتلاف انتخاباتی خواهند رفت
 • ابتکار: اصلاح‌طلبان باز هم به سمت ائتلاف انتخاباتی خواهند رفت/رأی اقلیت مقتدر در مجلس تاثیرگذار است اما.../جریان اصلاحات، خوداصلاحی را نمی‌تواند نادیده بگیرد
 • ابتکار: اصلاح‌طلبان باز هم به سمت ائتلاف انتخاباتی خواهند رفت
 • تداوم جریان سازی ها علیه مدافعان انتخابات آزاد و مشارکت پرشور
 • مرعشی رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان می‌شود/چرا نام شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تغییر کرد؟
 • مروری بر دستاوردهای نخستین عملیات گسترده آفندی ایران
 • حزب مردم سالاری باید در چارچوب شورای عالی سیاستگذاری عمل کند/ اصلاح‌طلبان نباید به فکر تشکیلات دیگری باشند
 • اصلاح‌طلبان با ایجاد دوقطبی‌های کاذب به دنبال کسب رأی هستند
 • واکنش پدر روح الله زم به بازداشت پسرش/حاج علی اکبری: باید مقدمات ورود مردم به بهشت را فراهم کنیم/طلاق گرفتن برای زن‌ها راحت‌تر و برای مرد‌ها سخت‌تر می‌شود/عملیات فریب سپاه برای دستگیری روح‌الله زم به روایت عضو هیئت رئیسه مجلس
 • اشکال در پست فوق توزیع دلیل قطع برق بخشی از اهواز بود
 • پیشنهاد عطریانفر برای روابط اصلاح طلبان با شورای نگهبان
 • حسینی: اصلاح‌طلبان با ایجاد دوقطبی‌های کاذب به دنبال کسب رأی هستند
 • ناهید وقتی خانه مرد پولدار رفت دسیسه سیاهی داشت / مرد چه صحنه‌ای دید؟