مشاهده اخبار داغ روز

آفتاب‌‌نیوز :

سردار اسکندر مومنی در نشست تخصصی سازمان‌های مردم نهاد منتخب استان‌های تهران و البرز که پیش از ظهر امروز در مجموعه شقایق برگزار شد گفت: ابتدا لازم است این را بگویم که قطعا نه من و نه هیچ مسئول دیگری نمی‌تواند قول دهد که همه مشکلات را حل خواهد کرد اما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا به این مشکلات رسیدگی کرده و در حد توانمان آن ها را حل و فصل کنیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان این که اعتیاد موضوعی تک حلقه‌ای نیست گفت: این طور نیست که مثلا بگوییم بیکاری تنها عامل اعتیاد است. ما موارد بسیاری داریم که فرد شغل و درآمد خیلی خوبی هم دارد اما معتاد است. در عین حال درمان اعتیاد نیز صرفا یک راه حل ندارد و راهکارهای مختلفی برایش وجود دارد. اما آنچه که مهم است و همه بر آن اتفاق نظر دارند این است که اعتیاد یک پدیده اجتماعی است و باید تمام ارکان جامعه برای حلش وارد شوند.

مومنی با بیان این که متاسفانه در منطقه‌ای هستیم که مبارزه به تنهایی برای حل مساله اعتیاد جوابگو نیست اظهار کرد: در منطقه ما و البته در سراسر جهان تولید مواد مخدر در حال افزایش است. در آمارهایی که سازمان ملل متحد از شیوع شناسی اعتیاد در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده متاسفانه تمام شاخص های مربوط به مواد مخدر در دنیا در حال افزایش است و این وضعیت در منطقه ما بسیار شدیدتر است که همه این موارد نشان می‌دهد تولید مواد مخدر و عرضه آن در جهان رو به افزایش است.

وی افزود: امروز تولید مواد مخدر صنعتی که تا چند سال پیش در افغانستان وجود نداشت نیز به شکل فزاینده‌ای در این کشور در حال افزایش است.

مومنی با اشاره به آزاد شدن مصرف موادی نظیر کانابیست‌ها خاطر نشان کرد: آمارها نشان می‌دهد در کشورهایی نظیر مکزیک، آمریکا و ... که مصرف کانابیست‌ها در آنجا آزاد شده، اعتیادشان بیشتر شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این که انجام اقدامات مقابله‌ای هیچ منافاتی با امور پیشگیری و نیز درمان ندارد گفت: اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشگیری است اما این به این معنا نیست که ما با مقابله و درمان کاری نداریم بلکه تمام این امور را در کنار یکدیگر انجام خواهیم داد، اما لازم است به مسائل پیشگیرانه توجه بیشتری شود چرا که از تمام ظرفیت‌ها در این حوزه استفاده نمی‌شود.

مومنی با بیان این که برابر آمارها حدود 100هزار معتاد متجاهر با اختلاف عدد ۲۰ درصد در کشور داریم گفت: برای حل این مساله حوزه درمان می‌تواند به حوزه‌ پیشگیری کمک کند. در واقع تمام حوزه‌ها می‌توانند مکمل یکدیگر بوده و به همدیگر کمک کنند. ما نمی توانیم میان حوزه‌هایی نظیر مقابله و درمان و پیشگیری خط بکشیم و بگوییم این ها با یکدیگر کاری ندارد یا برای این که یک حوزه‌ای فعالیت کند حوزه دیگر باید تعطیل شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان این که در خانواده‌ای که یک فرد معتاد حضور داشته باشد امکان گرایش دیگر اعضای خانواده به اعتیاد بیشتر است خاطر نشان کرد:‌ در همین راستا سمن‌ها نقش مهمی دارند و نباید اجازه‌ دهند که ارتباط افراد بهبود یافته با آنها بد شود. همچنین باید با خانواده‌های این افراد نیز در ارتباط باشند.

وی با اشاره به نگاه‌های متفاوتی که نسبت به پدیده اعتیاد و معتادان متجاهر وجود دارد اظهار کرد:‌ ممکن است بعضی بگویند معتاد مجرم است بعضی‌ها بگوید بیمار است و مواردی این چنینی اما آنچه که باید معیار قرار بگیرد قانون است و قانون فصل‌الخطاب تمام دیدگاه‌هاست. در همین راستا نیز قانون می‌گوید کسی که معتاد است باید خودش را درمان کند. این فرد تا زمانی که تحت درمان است و گواهی مربوط به درمانش را در اختیار دارد کسی با او کاری نخواهد داشت؛ به این افراد ماده ۱۵ گفته می‌شود.

مومنی ادامه داد: از میان چند میلیون معتادی که در کشور داریم حدود صد هزار نفر افرادی هستند که بی خانمان بوده و تجاهر به اعتیاد می‌کنند که این افراد باید علاوه بر درمان، مرکزی نیز برای نگهداریشان پیش بینی شود که این ها همان معتادان ماده ۱۶ هستند اما اکثر معتادان در کشور مشمول ماده ۱۵ می‌شوند که باید نسبت به درمانشان اقدام کنند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به تفکرات خشونت آمیزی نظیر ریختن معتادان به دریا و نظایر آن گفت: این که می‌گویند معتاد را به دریا بریزید اصلا چنین تفکری وجود ندارد و اگر چنین تفکری هم باشد این سلیقه و تفکر هیچ دخالتی در اجرا ندارد. ما می‌گوییم آن فردی که در کنار خیابان خوابیده و معتاد است، انسان است و حالا که خودش نمی‌تواند از حقوق خودش دفاع کند ما باید هم از حق و حقوق این فرد دفاع کرده و کمکش کنیم و هم از حقوق شهروندانی که حضور این فرد در محل زندگی‌شان باعث آزار آنان شده است، دفاع کنیم.

وی افزود:‌ این افراد حقشان است که یک سرپناهی داشته باشند و باید تمام نهادها و دستگاه‌ها دست به دست هم دهند تا این افراد دوباره به جامعه بازگردند.

مومنی با تاکید دوباره بر این که فصل الخطاب قانون است گفت: کسی که معتا باشد تنها در صورتی از تعقیب معاف می‌شود که گواهی برای درمانش ارائه کند و در مورد کسانی که تجاهر به مصرف مواد مخدر کنند نیز همان طور که گفتم باید شرایط نگهداری و درمان فراهم شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که از تمام ظرفیت‌های پیشگیری در جامعه استفاده نشده است اظهار کرد: در همین راستا طرحی را به نام یاری گران به مرحله اجرا درآوردیم تا همه دست به دست هم دهیم و در این غرفه فعالیت کنیم. تفاهم نامه‌ای را نیز با وزارت آموزش و پرورش امضاء کردیم که خوشبختانه برنامه اقدام و دستورالعمل‌های اجرایی آن نیز نوشته شده است. ما باید از هر آنچه که می‌تواند در حوزه‌ی پیشگیری به ما کمک کند استقبال کنیم و پیشگیری تنها مساله‌ای است که به سازمانی خاص و دستگاه‌های معدود محدود نمی‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر این که باید برای حل مساله اعتیاد حساسیت ایجاد شود خاطر نشان کرد:‌حساسیت یعنی این که هر فرد و مقام مسئول و حتی شهروندان نیز برای حل این مشکل امکانات و توان خود را اختصاص دهند چرا که برای یک پدیده همگانی باید همگان بسیج شود.

وی با اشاره به نتایج آخرین بررسی‌های شیوع شناسی اعتیاد در کشورمان اظهار کرد: بر اساس آخرین آمارها ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مصرف کننده دائمی در کشور داریم و حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به شکل تفننی موادمخدر را مصرف می‌کنند.

مومنی برخورد با اعتیاد و مواد مخدر را یکی از مطالبات مردم برشمرد و گفت: در نظر سنجی‌هایی که نیروی انتظامی طی چندین سال انجام داده است برخورد با مواد مخدر و معتادان متجاهر جز اولویت‌های همیشگی مردم و در رتبه‌ نخستین قرار داشته است.

در ابتدای این نشست گروهی از فعالان سازمانهای مردم نهاد از ضرورت حضور سمن‌ها در کمیته‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر، مشکلات مالیاتی، طولانی بودن روند صدور مجوز، وجود نگاه ابزاری به آنان و ... سخنانی را مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

منبع: آفتاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۱۸۵۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

لباس ۳.۷۰۰ دلاری ایوانکا ترامپ+تصاویر

عکس| الهام حمیدی و همسرش در اکران خصوصی فیلم مسخره‌باز

خودسوزی عکاس هیومن پارک در دار آباد

کلیدواژه: مواد مخدر معتادان

خبر بعدی:

لکه‌های نفتی جزیی از اکوسیستم دریا شده‌اند

از دهه سوم شهریورماه وقوع آلودگی نفتی و ریزش نفت به دریا در حوالی جزیره خارگ در اثر نشتی خطوط لوله نفتی اتفاق افتاد که آلودگی ناشی از این لکه ها به سواحل گناوه، ریگ تا قلعه سفید پیشروی کرد که سطح گسترده ای از سواحل خلیج فارس را در بر می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، این لکه های نفتی گسترش یافته و در سطح و زیر آب شناور شده اند. با گذشت زمان ضخامت این لایه‌های نفتی بیشتر شده و به اکوسیستم دریا نفوذ می‌کند. آلودگی‌های سطحی و عمقی زیادی در سطح خلیج‌فارس وجود دارد که با باقی ماندن در دریا دیگر جزیی از این اکوسیستم شده و به نوعی با محیط عجین شده اند.

طبق اطلاعات دریافتی از منابع محلی و کارشناسان لایه سیاهی اطراف جزیره خارگ به وجود آمد و در هفته آخر شهریور و پس از گسترش آلودگی، بخش وسیعی از خلیج فارس درگیر این پدیده شده است که شاید نتوان برای آن چاره فوری پیدا کرد اما با به کار بردن تدابیری می‌توان از وقوع اتفاقات این چنینی در آینده پیشگیری کرد.

نفت هایی که به دریا ریخته می‌شود

احسان گلستانی، رییس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت لکه‌های نفتی در خلیج‌فارس عنوان کرد: در ساحل و نقاطی که پلاژ هست امنکان پاکسازی وجود دارد اما در نقاطی که سنگ است کار سخت می شود. در حال حاضر دو حالت وجود دارد، یا با استفاده از دستگاه شستشوی فشار قوی برای جدا کردن نفت با امکان جمع آوری آن و یا با استفاده از بوم جاذب اقدام به برداشتن لکه های نفتی می شود که پد جاذب با جذب لکه ها از پیشروی آن جلوگیری می کند.

وی افزود: با این حال در سراسر ساحل امکان این کار وجود ندارد، و لکه های نفت نیز با این دستگاه ها به طور کامل جدا نمی شود. لذا روش دیگری که به کار می رود استفاده از مواد خورنده بیولوژیک است، اما به دلیل گران بودن آن و اینکه ساحل در معرض استفاده مردم است نباید کل ساحل را با آن شستشو داد. خورنده مواد نفتی به شکل مایع در مخزن ریخته می شود و برای شستشوی نفت در مناطق آلوده استفاده می شود که ترکیب هیدروکربنی نفت را شکسته و به دی اکسید کربن و آب تبدیل می کند که ضرری برای موجودات ندارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: در بعضی از قسمت‌های ساحل امکان این کار وجود ندارد، برای نمونه لابلای سنگ‌هایی که در فرودگاه خارگ ریخته شده پر از نفت است و شما نمی توانید هیچ دسترسی به آن داشته باشید، و یا در اسکله‌های فلات قاره و شرکت نفت سنگ ها روی هم ریخته است که اگر نفت لابلای این سنگ ها نفوذ کند دیگر امکان پاکسازی آن وجود ندارد و در صورت جدا شدن آن نیز به دریا ریخته می شود.

رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی استان بوشهر تصریح کرد: ما اعلام کردیم و نامه زدیم که عملیات پاکسازی ادامه یابد. به بخشداری خارگ هم نامه فرستادیم که این داستان تمام نشود. اما همچنان نفت‌های شناور روی ساحل غلطیده و با سنگ ترکیب شده و به سنگ نفت (قیر) تبدیل می‌شود. در این شرایط یا باید سنگ تراشیده شود که سخت است و یا اینکه مجسمه‌سازی انجام شود که نیاز به نیروی زیادی دارد.

تبخیر مواد نفتی و تبدیل به گلوله های قیری

احسان گلستانی تاکید کرد: من در مصاحبه رادیویی هم اعلام کردم کاری که باید در ابتدا انجام میشد این بود که می‌تواند خیلی کمک کند به محض به وجود آمدن نشتی سریعا اقدام شود. بوم ساخته و جمع‌آوری حداکثری انجام شود، و اگر زمان اطلاع رسانی و اقدام عقب بیفتد نفتی که جمع نشده و لایه نفتی به ضخامت ۴ یا ۵ سانتی متر به طور متمرکز بر روی آب شناور است شروع به گسترش و پهن شدن کرده و می بینید لایه ای که در یک مایل بود، به یکباره ۳۰۰ کیلومتر مربع را با لایه یک میکرونی آلوده می کند که ماهواره این را نشان می‌دهد و دیگرقابل جمع آوری نیست. چون وسعت زیاد است و دستگاهی وجود ندارد که این کار را انجام دهد، علاوه بر این با گذشت زمان مواد نفتی تبخیر شده و در مجاورت آب حالت اَرده مانند پیدا می کند که دیگر دستگاه ها قدرت مکندگی آن را از دست می دهند.

وی ادامه داد: در مراحل بعدی مواد نفتی در مجاورت گرمایی چون منطقه ما تبخیر و به تاربال یا گلوله های قیری تبدیل می شود، که یا در کف دریا می نشیند و امکان هیچ کاری نیست. و اگر در روی دریا نیز باشد که یا از لابلای سنگ ها بیرون آمده و یا در عمق ۳۰ سانتیمتری شناور و نیمه شناور بوده و در اثر موج‌ها و جریان و تلاطم آّب حرکت می کنند، البته اگر به کف نچسبیده باشند.

نیاز به بهسازی تاسیسات میادین نفتی

رئیس ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر تصریح کرد: در حال حاضر تصاویر ماهواره‌ای هیچ آلودگی در دریا را نشان نمی دهد.

گلستانی خاطرنشان کرد: این موضوع تلنگری شد تا درخواست تجهیزات بیشتری برای مقابله با شرایط بحرانی داشته باشیم و توانایی خود را بالا ببریم. ضمن اینکه تاسیسات نفتی نیاز به تجهیزات مقابله با آلودگی متناسب با ریسک دارند و قرار است بازرسی هایی هم برای پیگیری و رسیدگی به این موضوع انجام شود.

از نگاهی دیگر سنگ های نفتی ایجاد شده در سواحل دریا می تواند در دسترس آبزیان و ماهی ها قرار گرفته و در اثر نوک زدن سنگ های آلوده و تغذیه از آن، وارد زنجیره‌ی غذایی می شود که این یکی از اثرات منفی و عوارض آلودگی‌ها و رشد موجودات در زیستگاه‌های این مناطق و از بین رفتن مرجان ها از دیگر آُسیب‌های وقوع آلودگی‌ها است.

به گفته رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی استان بوشهر آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس معمولا اتفاق می‌افتد و پاکسازی نیز صورت می‌گیرد؛ در واقع مواد نفتی در محیط ماندگار شده اند.

گلستانی پیش از این نیز به ایسنا گفته بود که علت عمده آلودگی ها در محدوده حوالی خارگ و فراساحل این جزیره از خطوط لوله و تاسیسات میادین نفتی این منطقه می باشد که به صورت مکرر رخ می‌دهد و نیاز به بهسازی دارد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • دستور تخریب ۱۳۰ پاتوق معتادان متجاهر
 • استاندار قزوین: آمارهایی که در زمینه اعتیاد اعلام می شود فراتر از این هاست/ خطر اعتیاد از جنگ نظامی بیشتر است
 • استاندار قزوین: خطر اعتیاد از جنگ نظامی بیشتر است
 • خطر اعتیاد از جنگ نظامی بیشتر است
 • آگاهی بخشی، ابزاری مهم برای پیشگیری از اعتیاد
 • دستور تخریب ۱۳۰ پاتوق معتادان متجاهر در خط ۴ حصار صادر شد
 • تفکر بسیجی مبتنی بر بصیرت و زمان شناسی است
 • یک محموله مواد مخدر در بهبهان کشف شد
 • مرکز موبایل‌سنتر در ارائه خدمات به بیماران معتاد در استان بوشهر راه‌اندازی شد‌
 • اعتیاد به مواد مخدر باعث نابودی بنیان خانواده های ایرانی می شود
 • بیماری اعتیاد در زنان دشوارتر است/ نبود رویکردهای درمانی متناسب با زنان معتاد
 • جمع آوری معتادان منطقه جوادیه تهران برعهده کیست؟/ پاسکاری مناطق شهرداری برای جمع آوری سگ‌های ولگرد این منطقه
 • راه اندازی مرکز منطقه‌ای پژوهش درمان اختلالات ناشی از موادمخدر با همکاری سازمان ملل
 • مرگ ۵۸ نفر بر اثر اعتیاد در سیستان و بلوچستان/ کاهش ۹ درصدی آمار تلفات اعتیاد
 • ۵۸ نفر بر اثر اعتیاد در سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند
 • کمپ ترک اعتیاد راهی برای نجات
 • ادعای عجیب برای نجات دروازه غار به دست کودکان
 • سردار مومنی: هیچ مسئولی نمی‌تواند قول دهد که همه مشکلات را حل کند
 • کاهش 9 درصدی تلفات اعتیاد در سیستان و بلوچستان