مشاهده اخبار داغ روز

روزنامه کیهان نوشت: اما با آن دسته از عزیزانی که از روی دلسوزی نقد می‌کنند چند نکته در میان است:
۱- ... اگر جمعیت کشور را ۸۰ میلیون نفر فرض کنیم که بیش از این است و زنان نیمی از جمعیت کشور باشند، نسبت حاضران در ورزشگاه با کل زنان کشور چقدر است؟ کمتر از یک‌ده‌هزارم! بله همین‌قدر اندک و ناچیز. عده‌ای می‌کوشند این جمع کوچک و اندک را جامعه زنان کشور جا بزنند.

دغدغه و علاقه آنان را دغدغه و علاقه همه زنان کشور معرفی کنند و می‌کنند. چنین برخوردی جز فریب‌کاری است؟ و آیا آن زنان و دختران محترم، ابزار این فریب نیستند؟
۲- ... مشکلات و مطالبات واقعی زنان و دختران کشور، آنچه برخی مدعیان اصلاحات و اعتدال می‌گویند نیست. آنان که سال‌هاست مصادر اجرایی را قبضه کرده و هزار و یک وعده و وعید به جامعه دادند، اینک باید پاسخگوی وعده‌های خود باشند.

۳- ... بیش از یک و نیم میلیون زن و دختر ایرانی عازم پیاده‌روی اربعین شده و در راه کربلای معلی هستند. سهم این زنان در اخبار و رسانه‌های این جریان مدعی حمایت از زنان چیست و کجاست؟ چگونه می‌شود کمتر از ۴ هزار زن را در بوق و کرنا کرد و بر صفحه اول روزنامه‌ها نشاند و آن زنان میلیونی را ندید و سانسور کرد؟
۴- آنان که با خوش‌خیالی و حسن ظن به چنین نمایشی نگاه می‌کنند، پیام برایان هوک و فرح پهلوی را دیده‌اند و خوانده‌اند؟ رئیس گروه اقدام علیه ایران که مامور مستقیم آمریکا برای ضربه زدن به این ملت و کشور است، به این مناسبت پیامی صادر کرده و گفته است؛ «اینجا در آمریکا ما شعار‌های شما را شنیدیم که جای دختر آبی را خالی کردید.»
فرح پهلوی هم که در لاقیدی و بی‌بندوباری چنان پیشتاز و خبرساز بود که صدای شوهر عیاشش هم در این زمینه درآمده بود، چند روز پیش از بازی پیامی منتشر و افاضه کرده بود؛ «جان روشن و آگاه دختر آبی، در کنار ما در راه دستیابی به برابری حقوق زنان و مردان که حضور زنان در ورزشگاه‌ها تنها بخشی از آن است، گام بر می‌دارد.» آن دیپلمات آمریکا و این پیرزن رسوا، دلشان برای زنان ایران سوخته است؟ این چه حرکت و اقدامی است که دشمنان قسم‌خورده کشور را هم شاد و مسرور می‌کند؟!
۵- این روز‌ها پیاده‌روی اربعین در مرکز تحولات منطقه و جهانی است. چرا می‌گوییم جهانی؟ از آنجا که اگر چنین اهمیتی نداشت، دشمن سعی نمی‌کرد با هر ترفندی آن را از مسیر خود خارج سازد. فتنه‌ای که هفته پیش در عراق حادث شد و سرنخ آن به خارج از مرز‌های عراق می‌رسید، یکی از این تلاش‌ها بود. مردم متدین ایران بخش عمده‌ای از این خیل خدایی را تشکیل می‌دهند و سهم زنان در این مانور معنویت و عشق، اگر از مردان پررنگ‌تر نباشد، کمتر نیست. جنجال چند هفته اخیر درباره حضور زنان در ورزشگاه را می‌توان یکی از این تلاش‌های ناکام برای تحت‌الشعاع قرار دادن این حرکت جهانی و عظیم دانست. چه بسا برخی از آن سه هزار و چند صد زن، به خیل اربعینی‌ها پیوسته‌اند. اگر کسی به آن سه هزار و اندی خانم که به ورزشگاه رفته بودند، بگوید بازیچه و ابزار کدام طراحی و مطامع شده‌اند، به آنان توهین کرده یا آنان را هوشیار کرده است؟!
طراحان و صحنه‌پردازان این سیاه‌بازی همان‌هایی هستند که چهار سال پیش مردم را در شب توافق هسته‌ای به خیابان کشانده و رقصاندند. وقتی کیهان یک‌تنه ایستاد و فریاد زد که پادشاه برجام لخت است، بنای جنجال و فحاشی گذاشتند و گفتند؛ کیهان اسرائیل پیوندتان مبارک! برخی دوستان نیز می‌گفتند چرا کام مردم را تلخ می‌کنید و کاسه داغ‌تر از آش نشوید!

منبع: فرارو

شرط وصل دوباره اینترنت از زبان سخنگوی دولت؛ عدم سوءاستفاده از اینترنت و بازگشت آرامش به کشور

اینترنت در کدام شهرهای ایران وصل شده است؟

وضعیت به این وحشتناکی است؟ تداوم قطعی اینترنت توجیه‌پذیر است؟

چرا تصمیم‌گیری‌ها را عده‌ای دیگر انجام می‌دهند و سختی‌ها را مردم می‌کشند؟

آخرین وضعیت اتصال به اینترنت در دو روز اخیر

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۴۵۵۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

شناخت نقش زنان در برنامه‌ریزی‌های شهری

امروزه توجه جدی و نگاه خردمندانه به محیط زیست شهری از اولویت‌های مدیریت شهری به ویژه در کلانشهرها است.

به گزارش خبرنگار ایمنا و بر اساس چکیده یک مقاله، محیط زیست شهری مقوله‌ای است که علاوه بر اهمیت فرابخشی آن، ابعاد بسیار گسترده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را در برمی‌گیرد.

هر چند اهمیت توجه به محیط زیست شهری در سال‌های اخیر بر هیچ کسی پوشیده نیست ولی توجه نکردن کافی به آن، سلامت روحی و روانی شهروندان را به شدت مورد تاثیر قرار خواهد داد و اثرات آن در سال‌های آتی گریبانگیر جامعه شهری خواهد بود، اما نکته‌ای که در اینجا باید مدنظر قرار گیرد این است که در بسیاری از برنامه‌ریزی‌های شهری هنوز نقش‌ها، نیازها و اهمیت کار زنان چنانچه باید شناخته نشده و مورد تایید قرار نگرفته است.

از همین رو، هر چند زنان از عوامل اصلی حفظ محیط زیست شهری بوده‌اند، اما بی‌توجهی اجتماعی به زنان و نقش خلاق آنان در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت شهری همواره مواردی از تضرر را به همراه داشته است.

زنان در جوامع شهری و به خصوص در کلانشهرها با تکیه بر نقش تربیتی مستقیم بر نسل آینده و به واسطه ارتباط زیست محیطی، تاثیرات مهمتری بر محیط زیست شهری داشته‌اند، هر چند برخی عقاید مبنی بر این است که زنان به دلیل زن بودن، بهتر از مردان محیط زیست خود را محافظت می‌کنند، اما تاثیر تربیتی زنان برای نسل‌های آینده به مراتب بسیار بیشتر از نقش مستقیم آنان است و این سرمایه‌گذاری، حاکی از توجه ویژه به محیط زیست شهری در آینده است.

زنان به عنوان عاملان اصلی اصلاح فرهنگ مصرف و نقش مهمی که در مدیریت خانه دارند می‌توانند برنامه‌ریزان اصلاح محیط زیست خانه‌ها و محله خود باشند.

انتقال فرهنگ و سواد محیط زیستی به نسل آینده بدون حضور فعال زنان حاصل نخواهد شد و این میراث معنوی و دانش حفظ محیط زیست شهری به دلیل بی‌توجهی به نقش فزاینده زنان دستخوش تغییرات غیرقابل بازگشتی خواهد بود.

با افزایش جمعیت در کلانشهرها امروزه برنامه‌ریزان شهری، برآنند تا بتوانند با افزایش سرانه سبز، تغییرات نگرش زندگی سالم شهری و هدف‌گذاری‌های زیست محیطی در جهت اهداف توسعه پایدار شهری گام بردارند و به فرهنگ حفظ محیط زیست به عنوان یکی از ابعاد زندگی سالم شهری توجه ویژه دارند.

زندگی سالم شهری ایجاب می‌کند که شهرها الگوی مناسب زیست محیطی برای شهروندان آینده باشند و این بدون حضور و فعالیت موثر بانوان هرگز میسر نخواهد شد.

زنان به عنوان عاملان اصلی انتقال فرهنگ اجتماعی به کودکان و نسل های آینده، در محیط های شهری بهترین مسئولیت اجتماعی حفظ محیط زیست را بر عهده دارند.

زنان بزرگترین جمعیتی هستند که زندگی‌شان بر محیط زیست‌شان تاثیر مستقیم دارد. خانواده‌ها با حضور و مدیریت موثر زنان خاستگاه تغییرات زیست‌محیطی در شهرها و محلات هستند و با افزایش مشکلات زیست شهری حضور زنان در عرصه‌های برنامه‌ریزی و اقدامات زیست محیطی بیش از پیش احساس می‌شود.

توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی توسعه پایدار شهری، نیاز به حضور زنان در جهت انسجام و پویایی اجتماعی و زیست محیطی را بیشتر نمایان می‌سازد.

زنان از عوامل اصلی رشد و توسعه هستند و توانایی آنان در تاثیرگذاری بر مسائل فرهنگی، اجتماعی به خوبی اثبات رسیده است.

درگیر بودن زنان در همه سطوح تفکر، برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی توسعه به عنوان ظرفیت‌سازی برای تغییر، نه تنها در خانواده‌ها و محلات، بلکه در محیط‌های شهری، زمینه‌ساز نگاه مثبت آینده‌نگر است. مشارکت دادن زنان و به‌کارگیری داشته‌های عملی آنان و تقویت توانایی‌های آنان در حفظ و توسعه محیط زیست شهری در حقیقت سرمایه‌گذاری بزرگ فرهنگی و اجتماعی به شمار می‌رود.

بسیج سرمایه‌های اجتماعی زنان در استفاده بهینه از منابع و ارتقاء دانش و ترویج اخلاق زیست محیطی را باید به عنوان ماموریت برنامه‌ریزان شهری در نظر گرفت.  

در این رهگذر، با ایجاد انگیزه کافی و توانمندسازی زنان برای حفظ محیط زیست شهری در جهت ایجاد جامعه سالم می‌توان به حفظ و نگهداری محیط زیست شهری سرعت بخشید و از آنجا که زنان به عنوان یکی از گروه‌های اصلی در دستیابی به توسعه پایدار در نظر گرفته شده‌اند، با توانمندسازی آنان، علاوه بر دستیابی سریع‌تر به اهداف توسعه پایدار شهری، می‌توان به جامعه سالم شهری نیز نزدیک‌تر شد.

مقاله از: شبنم خداخواه، مشاور شهردار تبریز در امور بانوان

کد خبر 397569

دیگر خبرها

 • هفته ای آرام برای موسیقی/ ماجرای لغو بلیت فروشی کنسرت کیهان کلهر چه بود؟
 • یک عکس جنجالی؛ همکاری مهناز افشار با دو خواننده لس آنجلسی
 • خط قرمز کالدرون روی نام مهاجم جنجالی تیمش
 • یک ویدئوی جنجالی/مهناز افشار برای همیشه از ایران رفت؟
 • یک عکس جنجالی | مهناز افشار برای همیشه از ایران رفت؟
 • دعوت باشگاه پرسپولیس از هواداران برای حضور در ورزشگاه
 • کدام استان رکوددار «چندهمسری» است؟ | کدام استان بیشترین زنان مجرد را دارد؟
 • مردمی که گناهشان فقر و بی سرپناهی است!/ مخالفت با ایجاد گرمخانه زنان بی‌خانمان توسط مردم
 • نایب رییس زنان فدراسیون وزنه‌برداری: کسب مدال‌های بیشتر دور از دسترس نیست
 • بازگشت هافبک جنجالی به ترکیب آرسنال
 • خلأ قانونی یا نظارتی؛ کدامیک موجب انتشار کتاب‌های ترجمه با محتوای نامناسب می‌شود؟
 • زنان وزنه‌بردار در سه مسابقه گزینشی المپیک شرکت می‌کنند
 • حمله تند کیهان به موضعگیری سلبریتی‌ها دربرابر اغتشاشگران/ شبه‌سلبریتی‌های عقب‌مانده تازه سر رسیدند!
 • حمله کیهان به سلبریتی‌ها
 • حمله کیهان به سلبریتی ها در ارتباط با حوادث اخیر
 • انتشار شهادت سفیر جنجالی درباره استیضاح ترامپ
 • متن سخنان سفیر جنجالی درباره استیضاح ترامپ منتشر شد
 • مراحل آمادگی ورزشگاه الریان + فیلم
 • بازگشت بازیگر زن جنجالی با «رویای سهراب» به سینما‌ها