به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، روز بیستم صفر با عنوان اربعین حسینی شناخته می‌شود. در آستانه فرا رسیدن این روز گروهی از مسلمانان پای پیاده به سمت سرزمین کربلا و حرم امام حسین (ع) راهی می‌شوند تا در مراسم عظیم و شکوهمند اربعین حضور پیدا کرده و در کنار آن حرم امام سوم شیعیان را زیارت کنند.

آن‌ها با این کار به نوعی وحدت شیعیان را به رخ جهانیان کشانده و بار دیگر با امام حسین (ع) و یارانش بیعت می‌کنند. ما در این گزارش تلاش می‌کنیم با استناد بر احادیث به جای مانده از امامان معصوم (ع) شما را با فضیلت‌های پیاده‌روی اربعین بیش از پیش آشنا کنیم.

حبّ زیارت امام حسین (ع)

براساس آنچه در صفحه ۴۹۶ جلد ۱۴ کتاب وسائل‌الشیعه آمده است، امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکسی که خداوند خیرش را بخواهد، حب امام حسین علیه السلام و حب زیارتش را در قلب او می‌اندازد و هر که را خداوند بدی‌اش را بخواهد، بغض نسبت به امام حسین علیه السلام و بغض زیارت آن حضرت را در قلب او می‌اندازد.

کرامت زائران قبر اباعبدالله الحسین (ع) نزد خداوند

در صفحه ۴۲۴ این کتاب نیز اینچنین می‌خوانیم: از امام صادق علیه السلام روایت شده: هیچ کس نیست در روز قیامت مگر اینکه آرزو می‌کند‌ ای کاش امام حسین علیه السلام را زیارت کرده بودم. آن هنگامی که می‌بیند با زوار امام حسین علیه السلام چه می‌کنند و چقدر نزد خداوند مورد کرامت واقع می‌شوند.

همچنین در صفحه ۴۲۵ جلد ۱۴ کتاب وسائل‌الشیعه حدیثی به نقل از امام صادق (ع) آمده و ما با توجه به متن آن متوجه می‌شویم هر که می‌خواهد در جوار پیامبرش (صلی الله علیه وآله) و جوار امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه (علیهاالسلام) باشد، زیارت امام حسین علیه السلام را رها نکند.

فضیلت زیارت امام حسین (ع) در قیاس با حج

در صفحه ۵۱۴ این کتاب نیز از امام صادق علیه السلام روایت شده: به خدا قسم، اگر در فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام با شما سخن می‌گفتم، قطعا، حج را به طور کلی رها می‌کردید، و هیچکدام از شما حج نمی‌رفت، مگر نمی‌دانی که خداوند سبحان قبل از اینکه مکه را حرم خود بگیرد، کربلا را حرم امن و مبارک خود گرفت. ابن ابی یعفور عرضه داشت؛ خداوند حج بیت الله را بر مردم واجب نمود در حالی که ذکری از زیارت امام حسین علیه السلام نیاورد، حضرت فرمودند: اگر چه این گونه است، چرا که این چیزی است که خداوند آن را چنین قرار داده است، آیا نشنیده‌ای کلام امیرالمومنین علیه السلام را که: همانا کف پا (باطن قدم) سزاوارتر به مسح کشیدن نسبت به روی پا می‌باشد، لیکن خداوند مسح ظاهر پا را بر بندگان واجب نموده است، آیا نمی‌دانی که احرام بستن اگر در حرم بود، بهتر می‌بود، لیکن خداوند احرام بستن را در غیر حرم مفروض نمود.

طلب مغفرت امام حسین (ع) برای زائرش

در صفحه ۴۲۳ همین کتاب حدیثی به نقل از امام صادق (ع) روایت شده و در آن چنین می‌خوانیم: «امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا حسین بن علی علیهما السلام از نزد پروردگارش نگاه می‌کند به موضع اردوگاهش و محلی که شهدا با او قرار دارند و به زائرانش نیز نظر می‌اندازد، در حالی که ایشان به خوبی آن‌ها را و نام‌هایشان و نام پدرانشان و درجات آن‌ها و منزلت آن‌ها را نزد خداوند، بهتر از احدی از شما نسبت به فرزندانش می‌شناسد، و به درستی که امام حسین علیه السلام می‌بینید چه کسی ساکن کربلا شده (جهت زیارت) و برای او استغفار می‌کند و از پدران بزرگوارش می‌خواهد برای او استغفار کنند و می‌فرماید: اگر زائر من می‌دانست، آنچه را که خداوند برای او مهیا نموده است، شادی‌اش بیشتر از غمش می‌شد و همانا زائر امام حسین علیه السلام از زیارت برمی گردد در حالی که هیچ گناهی بر او باقی نمی‌ماند.»

درجات رفیع زائر کربلا

در صفحه ۳۴۳ جلد ۱۰ مستدرک الوسائل از این امام بزرگوار چنین روایت شده است:

اگر زائر امام حسین علیه السلام می‌دانست به واسطه این زیارت که چقدر شادی و سرور بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و بر امیرالمؤمنین علیه السلام و بر حضرت فاطمه (علیهاالسلام) و به شهدا از ما اهل بیت وارد می‌آید و اگر می‌دانست آنچه از دعای ایشان به واسطه زیارتش، هنگامی که برمی گردد و آنچه را که از ثواب در همین دنیا و در آخرت خواهد داشت و آنچه را که برای او پیش خداوند ذخیره شده است، هر آینه دوست می‌داشت که آنجا (کربلا) خانه اش می‌بود و همانا زائر امام حسین علیه السلام از این مسافرتش بر‌می‌گردد و گامش بر روی چیزی نمی‌آید مگر اینکه برای او دعا می‌کند و هنگامی که خورشید بر او می‌تابد، گناهانش را از بین می‌برد، همان طور که آتش هیزم را از می‌سوزاند، خورشید چیزی از گناهان او باقی نمی‌گذارند، پس برمی‌گردد در حالی که هیچ گناهی بر او نیست و برای او درجاتی رفیع خواهد شد که کسی که در خون خود، در راه خدا غوطه ور است بدان نمی‌رسد و فرشته‌ای به جای او موکل خواهد شد و برای او استغفار می‌کند، تا اینکه دوباره به زیارت برگردد، یا اینکه ۳ سال بگذرد یاتا وقتی که بمیرد.

بخشودگی گناهان و رسیدن به پاداش دنیوی و اخروی

ایشان براساس آنچه در صفحه ۹۲ کتاب ثواب الاعمال آمده است، فرمودند: همانا برای خداوند عزوجل ملائکه‌ای موکل نزد قبر امام حسین علیه السلام می‌باشد، هنگامی که احدی قصد زیارتش را می‌نماید، گناهانش را به آن‌ها عطا می‌کند و همین که گام برمی دارد آن گناهان را محو می‌کند، پس هنگامی که گام برمی دارد حسناتش را مضاعف می‌نماید، همچنان حسنات او مضاعف می‌گردد تا اینکه بهشت بر او واجب می‌شود، سپس او را میان خود دربرمی‌گیرند و او را مقدس می‌گرداند و ملائکه آسمان ندا می‌کنند که زوار قبر حبیب و حبیب خداوند را مقدس بدارید، هنگامی که غسل می‌کنند حضرت محمد (ص) آنرا ندا می‌کند. بشارت باد شما را بر همراهی با من در بهشت پس آن‌ها را امیرالمؤمنین علیه السلام ندا می‌کند من حوائج شما و دفع بلا از شما را در دنیا و آخرت ضامن هستم. پس آن ملائکه زائران را از جانب راست ایشان و چپ ایشان، آن‌ها در بر می‌گیرند تا اینکه به سوی اهل خود برمی‌گردند.

زائر امام حسین (ع) شفیع صد نفر در روز قیامت است

براساس آنچه در صفحه ۲۵۳ جلد ۱۰ مستدرک الوسائل آمده است: سیف تمار از امام صادق علیه السلام نقل فرمودند: شنیدم که ایشان می‌فرمودند زائر امام حسین علیه السلام شفیع صد نفر در روز قیامت است؛ کسانی که آتش دوزخ بر ایشان واجب شده است و کسانی که در دنیا از مسرفین بودند.

در صفحه ۴۸۰ جلد ۱۴ وسائل الشیعه نیز چنین آمده است:

امام صادق علیه السلام به صفوان شتردار فرمودند: آیا بهره‌ای از زیارت امام حسین علیه السلام داری؟ عرض کردم شما زیارتش می‌کنید فدای شما بشوم، فرمودند: چگونه زیارتش نکنم و حال آنکه هر شب جمعه خداوند به همراه ملائکه و انبیاء و اوصیاء است، به زیارتش می‌آیند. عرض کردم، فدایت شوم پس در هر جمعه که زیارتش کنیم، زیارت پروردگار را نیز درک می‌کنیم، فرمودند: بله‌ای صفوان آن را ملزم باش تا اینکه برایت زیارت قبر امام حسین علیه السلام نوشته شود و این تفضیل است و این تفضیل است.

چگونه در راه زیارت کربلا در اربعین حسینی قدم برداریم؟

امام صادق (ع) در روایتی دیگر که در صفحه ۷۶ جلد ۶ تهذیب الاحکام آمده است به ابوبصیر فرموده‌اند: هنگامی که نزد قبر امام حسین علیه السلام می‌روی چه می‌گویی، عرض کرد: چیز‌هایی می‌گویم که از راویان حدیث شنیده ام از آنانی که از پدر بزرگوارتان شنیده اند. فرمودند: آیا تو را با خبر نسازم از پدرم از جدم علی بن حسین علیه السلام چگونه آنجا به اعمال می‌پرداخت. عرض کردم: آری فدایتان شوم. حضرت فرمودند هرگاه خواستی برای زیارت حسین علیه السلام بیرون روی قبل از اینکه خارج شوی، سه روز روزه بگیر روز چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه. پس هنگامی که شب جمعه فرا رسید نماز شب بخوان پس برخیز و به اطراف آسمان نظاره کن و در آن شب غسل کن قبل از مغرب. پس بخواب در حالی که با طهارت باشی پس هنگامی که خواستی پیاده بسوی قبرش روی، غسل نما و خود را خوشبو مکن و از روغن نیز استفاده مکن و سرمه نیز استفاده نکن تا اینکه به سمت قبر بروی.

ثواب هزار حج و صدقه مقبول

براساس آنچه در صفحه ۴۵۳ جلد ۱۴ کتاب وسائل‌الشیعه آمده است: محمد بن مسلم از امام باقرعلیه السلام روایت کرده:

اگر مردم می‌دانستند، زیارت امام حسین علیه السلام چقدر فضیلت و ثواب دارد، به درستی که از شوق می‌مردند و نفس‌هایشان از روی حسرت بند می‌آمد. گفتم: چقدر فضیلت دارد، حضرت فرمودند: هر کس امام حسین علیه السلام را زیارت کند از روی اشتیاقی که به او دارد، خدا برایش هزار حج مقبول و هزار عمره مبرورة و اجر هزار شهید از شهدای بدر و اجر هزار روزه دار و ثواب هزار صدقه قبول شده و ثواب هزار بنده آزاد کردن که مراد از آن رضای خدا باشد، می‌نویسد.

افزایش رزق و روزی

امام محمد باقر (ع) براساس آنچه در صفحه ۴۲ جلد ۶ تهذیب الاحکام آمده فرمودند: شیعیان ما را به زیارت امام حسین علیه السلام امرکنید، چرا که زیارتش روزی را افزون می‌کند و عمر را طولانی می‌گرداند و بلا‌ها و بدی‌ها را دفع می‌کند و زیارت کردن امام حسین علیه السلام بر هر مومنی که اقرار به امامت او از جانب خدا داشته باشد، واجب است.

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: قرآن و عترت پیاده روی اربعین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۴۵۱۳۱۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

لاریجانی: هرگز نباید به برجام برگردیم

جنجال اظهارات عیسی کلانتری، معان روحانی درباره امام خمینی

بن سلمان در پس پرونده های فساد چه چیزی را پنهان می کند؟

خبر بعدی:

نسخه ای ویژه از شورولت کلرادو برای ارتش آمریکا+عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از گانزمانیتور، ارتش آمریکا به تازگی از خودروی رزمی پیاده نظام خود رونمایی کرده است. خودروی رزمی پیاده نظام یا به اختصار ISV خودرویی سبک با سرعت بالا و قابلیت جا به جایی هوایی است که در سال 2020 به محبوبیت فراوانی میان نیروهای مسلح آمریکا دست یافت.
این محصول با الهام از شورلت کلرادو که یکی از مدل های وانت کمپانی شورلت است و توسط شرکت خودروسازی آمریکایی و چند ملیتی جنرال موتورز ساخته شد. هرچند وسیله نقلیه پیشنهادی جدید فاقد پوشش زرهی معمول خودروهای پیاده نظام است، اما با توجه به وزن سبک خود می تواند با سرعت بیشتری سربازان را به موقعیت های مختلف در میدان نبرد انتقال دهد.  
شورلت کلرادو ZR2 آفرود   ISV چیست و چرا توانسته نظر مقامات ارتش آمریکا را به خود جلب کند؟
ارتش آمریکا به صورت رسمی نخستین سری از خودروی رزمی پیاده نظام، متشکل از 100 دستگاه ISV را برای خدمت رسانی پذیرفته است. هدف اصلی از انتخاب چنین خودروهایی، تسهیل جا به جایی نیروهای نظامی داخل میادین جنگی و همچنین خروج آنها در شرایط بحرانی با سرعت بالا خواهد بود. بدین ترتیب ماموریت اصلی ISV تامین سرعت خواهد بود.
در ادامه تصویری از نخستین ISV های تولیدی به وسیله جنرال موتورز را مشاهده خواهید کرد. اولین سری از سفارشات 649 عددی این وسیله نقلیه که به رنگ سبز ارتشی درآمده است، به اواخر ماه ژوئن سال 2020 مربوط می شود. در مجموع ارتش آمریکا قصد دارد که 2065 دستگاه ISV را به خدمت بگیرد.  
تصویری از ISV جنرال موتورز   ISV به گونه ای طراحی شده است که برای حمل یک دسته کامل شامل 9 سرباز پیاده نظام از هر نظر مناسب باشد. این وسیله نقلیه توسط هواپیماهایی مانند لاکهید مارتین C-130J سوپر هرکولس، بوئینگ C-17 گلوبمستر 3 و بالگرد ترابری سنگین دو موتوره بوئینگ CH-47 شینوک در فضای آسمان حمل و نقل هوایی خواهد شد. از طرفی دیگر امکان اتصال ISV به قسمت زیرین بالگرد تاکتیکی سیکورسکی UH-60 بلک هاوک و جا به جایی آن از این طریق نیز وجود خواهد داشت. طیف گروه های هدف این محصول سربازان هوابرد، کوهستان، پیاده نظام سبک، حمله هوایی و تکاوران ارتش اعلام شده است.  
خودروی رزمی پیاده نظام جدید ارتش در بیش از 90 درصد قطعات با شورلت کلرادو یکسان است. برای مثال از منظر نیروی محرکه، این محصول مجهز به موتور دیزلی توربو 2.8 لیتری با قدرت 186 اسب بخار شورلت کلرادو خواهد بود و از یک سیستم انتقال سرعت اتوماتیک شش سرعته بهره می برد. عملکرد خودرو در جاده های خاکی و خارج از شهر نیز وابسته به بسته آفرود مخصوص ZR2 متشکل از اجزای سیستم تعلیق پیشرفته است. همچنین لازم به ذکر است که در فضای کابین ISV صندلی کافی برای تمام 9 سرباز ظرفیت خودرو وجود دارد و این محفظه از دیگر نقاط کابین جداسازی شده است.
از دیگر خصوصیات ISV ارتش آمریکا می توان به فدا کردن حفاظت برای دست یابی به تحرک مناسب اشاره کرد، تصمیمی که مطمئنا طی سال های آینده بحث برانگیز خواهد شد. خودروی مذکور کاملا غیر زرهی است و دقیقا به همین دلیل آنقدر سبک شده که حتی به وسیله بالگرد نیز قابل جا به جایی خواهد بود. این مسئله در عین حال که سرعت حرکت نیروهای نظامی را افزایش می دهد، آنها را با نقاط ضعف مهمی هم رو به رو می سازد. به عنوان نمونه نیروها در معرض انواع آتش دشمن از سلاح های سبک گرفته تا بمب های دست ساز، موشک ها و ادوات توپخانه ای قرار می گیرند و حتی از آن جایی که خودرو هیچ سقفی ندارد، از بارش باران نیز در امان نخواهند بود.  
تصویری از خودروی تاکتیکی سبک آمریکایی را مشاهده می کنید که به اعتقاد منتقدان پروژه فوق می تواند نمونه مناسب تر برای ارتش باشد هرچند وزن و قابلیت تحرک کمتری دارد اما سطح محافظت بالاتری را ارائه می دهد.
در این میان متخصصین نظامی سوال جالبی را مطرح کرده اند: آیا هرگز امکان استفاده از ISV در قالب یک نمونه شهری وجود خواهد داشت؟ شمار زیادی از مردم آمریکا نسبت به خرید این محصول برای گشت و گذار با دوستان خود علاقه فراوانی نشان داده اند. با این حال شرکت جنرال موتورز همچنان هیچ اطلاعیه ای مبنی بر ساخت نسخه غیر نظامی منتشر نکرده است.
 

دیگر خبرها

 • جزئیات جدید از ترور شهید فخری زاده/ چرا شهید فخری زاده از خودرو پیاده شده بود؟
 • آخرین زیارت دانشمند برجسته ایرانی در حرم مطهر رضوی/شهید فخری‌زاده به پابوسی حرم امام رضا (ع) رفت
 • رحمت رحمانیه امام رضا(ع) شامل زمان و مکان نمی‌شود
 • سالمندان بیشترین جانباختگان حوادث رانندگی در بزرگراه‌ها
 • نصب جایگاه‌های دوچرخه برای امنیت عابران
 • برگزاری همایش «امام حسن عسکری(ع)» به منظور زمینه سازی دولت مهدوی
 • جماعت علمای عراق، موساد را عامل ترور شهید «فخری زاده» دانست
 • پیاده رو تنها محل عبور نیست
 • لرزه به جان مدرسه چهارباغ افتاد
 • روش های آسان و ارزان ساخت وب سایت
 • مراسم زیارت از مزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی تهران شرق برگزار شد
 • پیام تسلیت سرپرست حجاج ایرانی در پی درگذشت حجت الاسلام راستگو
 • سلام نارنجی زیبا! |«گذر فرش برگ‌ریزان» در بوستان ملت
 • پیام تسلیت دفتر نمایندگی، ولی فقیه درسپاه انصارالحسین علیه السلام استان همدان درپی شهادت دانشمند هسته‌ای
 • برگزاری دوره آموزشی تفسیر زیارت آل یاسین
 • جایگذاری نیوجرسی مانع تردد عرضی عابران پیاده از بزرگراه‌ها است
 • غیبت امام زمان(عج) از دیدگاه امام علی علیه السلام
 • ۱۱۵۰ بسته معیشتی در گناباد توزیع شد
 • لحظات ناب از طواف زیر باران