مشاهده اخبار داغ روز

پروژه ترور سیاسی شورای نگهبان توسط برخی فعالانِ اصلاح‌طلبِ دارای سوابق امنیتی به‌دنبال طراحی اقدامات ساختارشکنانه، تقابل با نظام و همچنین به‌دنبال ایجاد دوقطبی‌سازی در جامعه سیاسی ایران هستند.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری دانشجو، با نزدیکی به انتخابات مجلس یازدهم، محافل سیاسی چپ و راست در تکاپوی هر چه بیشتر جهت حضور در مجلس آینده را دارند.

اما جریان اصلاحات که در مجلس دهم از ضعف راهبردی رنج می‌برد و با انفعال نمایندگان متبوع خود، پایگاه اجتماعی‌اش را از دست داده است. از نگاه اصلاح‌طلبان عملکرد ناامیدکننده فراکسیون امید به رهبری محمدرضا عارف یکی از عوامل بی‌اعتمادی مردم به آن‌ها شده است، ولی آن‌ها برای آن که عملکرد ضعیف خود را توجیه کنند همواره با نزدیکی به انتخابات، یک نهاد خاص را آماج حملات سیاسی و رسانه‌ای خود می‌کنند!

جریان اصلاحات، «نظارت استصوابی» شورای نگهبان را مهم‌ترین عامل ناامیدکننده نمایندگان خود در مجلس می‌دانند. آن‌ها معتقدند اگر کاندیداهای اصلی‌شان که کارآمد و مورد نظر مردم هم هستند توسط شورای نگهبان رد صلاحیت نمی‌شد، شاهد حضور افراد درجه دوم اصلاح‌طلبان در لیست امید نبودیم!

اصلاح طلبان که شورای نگهبان را مانع اصلی حضور افراد متخصص و کارآمد در مجموعه مدیریتی کشور می‌دانند که موجب ایجاد بحران‌های پی‌درپی در سطح کلان شده، از دو وجه قابل بررسی است. نخست، واضح و مبرهن است که در انتخابات شورای شهر و روستا، شورای نگهبان و نظارت استصوابی هیچ دخالتی ندارند و سابقه چندین دوره‌اش نشان می‌دهد که دایره انتخاب افراد در این انتخابات آنچنان گسترده است که به ولنگاری سیاسی شبیه است! دوم، مدل استخوان‌بندی وزرای دولت یازدهم و دوازدهم به‌گونه‌ای است که ژنرال‌های اصلاحات دارای سابقه چندین دهه مدیریت در نظام را برعهده دارند و همواره براساس قانون «پایستگی» از یک وزارتخانه به وزارتخانه دیگر منتقل می‌شوند و قدرت بین آن‌ها در چرخش است و همچنین دولت موجود متشکل از اصلاح‌طلبانی است که در دولت اصلاحات و سازندگی مسئولیت داشتند! با این تفاسیر نظارت استصوابی دخالتی در انتخاب یا حذف مدیران دولتی و وزیران را ندارد، اما اگر مجلس را نمونه دخالت شورای نگهبان در رد یا تایید افراد سرشناس اصلاح طلبان بدانیم، جبهه اصلاحات با این سوال اساسی مواجه می‌شود؛ جریانی که مدعی است که قاطبه مردم، دانشگاهیان، روشنفکران و... به حمایت از آنان می‌پردازند، آیا نمی‌توانند شخصِ اصلاح‌طلبِ متخصصِ سیاسیِ دیگری را جایگزین رد صلاحیت‌شدگان کنند؟!

چهارشنبه هفته گذشته بود که رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت، درپی نزدیکی به انتخابات اسفند 98 با اظهاراتی ساختارشکنانه کلیت «شورای نگهبان» را زیر سوال برد، گفت: «بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود، در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.»

با توجه به حمله‌ تند و تیز رئیس جمهور به یک نهاد قانونی، با کارکردهای کاملا مشخص و معین در چارچوب قانون، باعث شد تا کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، نسبت به این سخنان واکنش نشان دهد و در توییتر خود نوشت:

«مطالب امروز آقای رئیس‌جمهور که خود سوگند یادکرده پاسدار قانون اساسی باشد، یعنی نادیده انگاشتن قانون اساسی و قوانین انتخابات. از آقای رئیس جمهور انتظار آن بود تا همگان را به اجرای مُّر قانون و احترام به آن دعوت کند، نه با هیجان سیاسی نهادهای مسئول را به عدم رعایت قانون فراخواند...»

ماجرا از این قرار است، اصلاح‌طلبانی که به‌دنبال کسب تمام کرسی‌های مجلس آینده هستند، از ماه‌ها قبل تنها راه رسیدن به این هدف را برداشتن سدی به نام «شورای نگهبان» از مقابل خود می‌دانند!

پروژه ترور سیاسی شورای نگهبان توسط برخی فعالانِ اصلاح‌طلبِ دارای سوابق امنیتی به‌دنبال طراحی اقدامات ساختارشکنانه، تقابل با نظام و همچنین به‌دنبال ایجاد دوقطبی‌سازی در جامعه سیاسی ایران هستند.

نخستین‌بار پس از آشوب‌های دی ماه 96، سعید حجاریان در میزگرد هفته‌نامه «صدا» وابسته به حزب کارگزاران سازندگی از محورهای اصلی برنامه سیاسی خود در آینده رونمایی کرد و گفت: «ما از اعتراضات اخیر{دی ماه ۹۶) سه درس گرفتیم؛ این سه درس در بیانیه حزب اتحاد و تحلیل‌های مصطفی [تاج‌زاده] و عباس [عبدی] و من موجود است. ما معتقدیم برای سیاست‌ورزی در ایران امروز نخست باید سه مشکل را مرتفع کرد. اول، استصواب شورای نگهبان که من در اینباره مقالهای با عنوان «شبهه عبائیه» نوشتم. دوم، قوه قضائیه و سوم صداوسیماست. ما تا اطلاع ثانوی باید بر روی این سه نهاد تمرکز کنیم. البته باید احیا قانون وزارت اطلاعات، آنگونه که در زمان تأسیس آمده بود، فکر کرد و جلوی تشکیلات موازی را گرفت.»

حجاریان در ادامه معتقد می‌گوید: « ممکن است گفته شود اصلاح‌طلبان دیگر ارج و قربی ندارند که لازم باشد صدایشان شنیده شود...فراموش نکنید نصف اصلاح‌طلبان زیرِ زمین است».

این سخنان روحانی، نشان‌دهنده آن بود که ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان «زیرزمینی» نیست بلکه رئیس جمهور از ظرفیت‌های دولت برای بقای سیاسی خود با محفل امنیتی آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند!

مدتی بعد، حمیدرضا جلایی‌پور از دیگر اعضای تندروی اصلاح‌طلبان و حزب «اتحاد ملت»، طی یادداشتی با عنوان «چهلسالگی انقلاب و ضرورت تقویت سه "آر" در نظام» می‌نویسد:

«با تقویت نهادهای نمایندگیِ گروه‌های اجتماعی (از جمله سندیکاها) و تغییر قانون انتخابات و رویه‌های انتخاباتی با هدف ۱- لغو نظارت استصوابی شورای نگهبان ۲- حزبی شدن انتخابات ۳- نسبتی (proportional) شدنِ انتخابات، می‌توان دوباره مجموعه‌ی حکمرانان در جمهوری اسلامی ایران را نماینده‌ی اکثر شهروندان ایران و بسیار کارآمدتر کرد.»

آنچه که بیان شده نشان می‌دهد، محافل امنیتی اصلاح‌طلبان در تلاش هستند که مجلس یازدهم را به مانند مجلس ششم و هماهنگ با دولت همسوی خود مدیریت کرده و به مقاصد خود همچون «تغییر عمده قانون اساسی»، «حذف نهادهای انقلابی» و در یک کلام به سکولاریزه کردن جمهوری اسلامی دست یابند!

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

منبع: خبرگزاری دانشجو

عکس| سپهر حیدری و همسرش در حرم امام رضا

ماکارونی نخورید، سکته می‌کنید!

لباس خبرساز ایوانکا ترامپ در مراکش+تصاویر

خطر فروپاشی کامل "برجام" و تحریم روی تحریم| ادامه تردیدها درباره FATF چه هزینه‌هایی را به کشور تحمیل می‌کند؟

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۴۵۱۳۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: انتخابات مجلس اصلاح طلبان حسن روحانی شورای نگهبان نظارت استصوابی

خبر بعدی:

معاون امور انتخابات شورای نگهبان: احکام قانونی خط قرمز ماست

خبرگزاری میزان- معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، گفت: مضامین و احکام قانونی خط قرمز ماست و امیدواریم همکاران در همه ستادهای انتخاباتی در کل کشور اصل بی‌طرفی را رعایت کنند. تاریخ انتشار: 12:48 - 20 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۸۷۰

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، محمدحسن صادقی‌مقدم صبح امروز در همایش معاونان و مدیران سیاسی استانداری‌های کشور بیان کرد: با همه تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که دشمنان برای اثرگذاری در انتخابات آتی در پیش گرفتند، همگی شاهد خواهیم بود که مردم با شور و شوق زیادی پای صندوق‌های رای می‌آیند و از ارزش‌ها و آرمان‌های نظام دفاع خواهند کرد.

وی افزود: یکی از نقاطی که رسانه‌های خارجی برای تأثیرگذاری در انتخابات مدنظر قرار داده‌اند، شورای نگهبان است. این رسانه‌ها حتما در آن زمان شبهاتی درباره کارکرد این نهاد انقلابی مطرح می‌کنند که با برطرف کردن شبهات و سوالات احتمالی، هیچ کس در داخل کشور بطور نخواسته با نوای آنها همصدانخواهد شد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: پس از انقلاب برگزاری انتخابات مختلف، برگ زرینی در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی است.

صادقی مقدم یادآور شد: در این دوره زمانی ۴١ساله‌ای که از انقلاب گذشته است، هر چه بر عقاید و اندیشه های اصیل امام راحل و انقلاب پافشاری کرده ایم، قدرت نفوذ اندیشه های امام و انقلاب در دنیا بیشتر شده است و هم دشمنان برنامه های مفصلی تری برایمان آماده کرده اند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان عنوان کرد: افرادی که به جایگاه شورای نگهبان انتقاد دارند، دو دسته هستند. برخی می گویند نظام اسلامی چه احتیاجی به شورای نگهبان دارد. مردم خودشان اهل تشخیص و انتخاب هستند. دسته دوم هم افرادی هستند که به برخی رای‌ها و تصمیم گیری ها در شورای نگهبان ایراد دارند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: در دوره گذشته از ١٢هزار ثبت نام کننده نیمی از آنها احراز صلاحیت نشدند و اعتراض کردند، شش هزار پرونده در ٢٠روز توسط ١٢فقیه و حقوقدان رسیدگی مورد به مورد شد. موارد خیلی متنوع بودند و باید همه آنها به موارد قانونی مستند می‌شدند.

صادقی‌مقدم خطاب به معاونان سیاسی حاضر در نشست بیان کرد: برگزاری انتخابات کاری سخت و مسئولیتی سنگین است. وظیفه ما و شما براساس قانون مشخص است. شما اجرا می کنید و ماهم در شورای نگهبان نظارت می کنیم.

وی توصیه کرد: در فرآیند برگزاری انتخابات باید اعضای هیئت های اجرایی و نظارت، هماهنگ و با مفاهمه مشترک، عمل کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان خطاب به معاونان سیاسی استانداران حاضر در جلسه تصریح کرد: ما موظف به رعایت اصل بی طرفی در برگزاری انتخابات هستیم؛ قضاوت کننده اصلی خداوند است و در روز مواخذه کسی به داد ما نمی رسد بجز عمل صالح.

صادقی مقدم یادآور شد: به صراحت عرض می‌کنم اگر همکاری در امر انتخابات گرایش فکری خود را دخالت داده باشد، دیگر از وسط و بعد از انتخابات همکار بنده نیست. مضامین و احکام قانونی خط قرمز ماست و امیدواریم همکاران در همه ستادهای انتخاباتی در کل کشور اصل بی طرفی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه رای مردم حق الناس است و در جریان انتخابات این امانت ها به مجریان برگزاری آن سپرده می شود، گفت: ما می دانیم در میان برگزار کنندگان انتخابات، افرادی با اندیشه ها، سلایق و افکار مختلفی حضور دارند اما در زمان برگزاری انتخابات، مهم رعایت قانون است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • طرح ساماندهی صنعت خودرو به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد
 • کواکبیان: مجبور شدیم روحانی را انتخاب کنیم
 • اصلاح ایرادات شورای نگهبان به طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی
 • مناظره| قاضی‌زاده‌هاشمی: مخالفت عده‌ای از نمایندگان برای شفافیت قابل قبول نیست/کواکبیان: مجبور شدیم روحانی را انتخاب کنیم
 • تاانتخابات| عدم کاندیداتوری حدادعادل/ آغاز بکار ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان
 • گزارش| آیا اصلاح‌طلبان رادیکال واقعاً ضدجنگ‌اند؟
 • بلند شدن زنگ انتخابات و معادلات حل ناشده جناح ها سیاسی
 • محفل انس با قرآن در کلاله + تصاویر
 • بهترین گزینه برای اصلاحات حضور در انتخابات با چهره‌های اصیل اصلاح‌طلبی است
 • بازار داغ پوپولیست‌ها در آستانه انتخابات
 • از اختلاف میان اصلاح طلبان تا لیست نامشخص اصولگرایان/ کنارگذاشتن شورانشینان مشهدی ازلیست انتخاباتی اصلاحات/سازجدایی پایداری همزمان با سفر چهره های اصولگرا به مشهد
 • دیگر کشورها نهادی همچون شورای نگهبان ندارند/ ایدئولوژی عاقلانه‌ترین تفکر در این عصر است
 • آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است
 • صف‌بندی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات مجلس/ سرلیست‌های احتمالی در تهران چه افرادی خواهند بود؟
 • اصلاح‌طلبی تخیلی، اصلاح‌طلبی واقعی
 • برگزاری هشتمین محفل قرآنی «ربیع‌القلوب» در مسجد امام خمینی (ره) بازار
 • بیست‌و‌نهمین محفل شعر قرار با نام پیامبر مهربانی برگزار می‌شود+پوستر
 • محفل انس با قرآن و عترت دارالقرآن السابقون تبریز برگزار می شود
 • در گفت‌گوی مشروح با الف مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود