مهم ترین اخبار و تحولات سیاسی امروز در منطقه غرب آسیا را در بسته خبری ایمنا (خاورمیانه) بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، برگزیده اخبار و مرور تحولات خاص سیاسی منطقه طی بیست و چهار ساعت گذشته را می‌توانید در بسته خبری پیش رو مطالعه کنید:

گام‌های بعدی را در پی ملاقات با پوتین برمی‌داریم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با بیان اظهارات مذکور گفت: اقدامات ما در سوریه برای حفظ امنیت مرزهایمان است.

 وی تاکید کرد: ترکیه می‌خواهد از مرزهای خود دفاع کرده و بازگشت آوارگان را تضمین کند. اردوغان تصریح کرد که ترکیه گام‌های ضروری بعدی در سوریه را پس از دیدار وی با پوتین که قرار است فردا(سه‌شنبه) در سوچی روسیه انجام شود، برمی دارد. رئیس‌جمهور ترکیه گفت: ما در باره این روند با پوتین صحبت کرده و سپس گام‌های ضروری را برمی‌داریم. رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست «بازتاب عقب گرد جهانی سازی در نظم جهان » در چارچوب همایش بین‌المللی «تی‌آرتی ورلد» با موضوع "چالش‌ها و فرصت‌های بحران جهانی‌سازی" در استانبول گفت: طی ۱۸ سال زمامداری خود هرگز با گروه‌های "تروریستی" سر میز مذاکره ننشسته و نخواهیم نشست.  اردوغان در این نشست همچنین اظهار کرد: کسانی که برای تحریم عملیات چشمه صلح دست از حمایت ترکیه برداشته‌اند، درکی از دموکراسی ندارند. ترکیه به خاک، آزادی و منافع هیچ کشوری چشم طمع ندارد. کسانی که از روی اعتراض به اظهارنظر درباره عملیات چشمه صلح نمی‌پردازند به نظر من از گروه‌های "تروریستی" حمایت می‌کنند.  وی اضافه کرد: کشورهایی که مرزهای‌شان به جای ریختن عرق و خون، با نشستن سر میز و جدول‌کشی تعیین شده است هرگز تبدیل به دولت واقعی نشده‌اند. ممکن است دیگران مطابق میل خود در سوریه، عراق، افغانستان، لیبی، آفریقا و بالکان رفتار کنند اما ترکیه تنها به دلیل همبستگی با خواهران و برادران خود در آنجا حضور دارد. این بینش را افرادی که "یک قطره نفت را با ارزش‌تر از خون می‌دانند" درک نمی‌کنند.  رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داد: به مبارزه با ظالمان، تروریست‌ها، بی‌عدالتی و ظلم ادامه خواهیم داد. ابزار دیپلماسی تنها نباید در انحصار صاحبان قدرت باشد. دیدگاه معتقدان به آزادی اندیشه و دین را نمی‌توان با دلار عوض کرد. کسانی که به جای همبستگی با ترکیه، می‌پندارند دردسر گروه‌های تروریستی و پناهجویان تا ابد تنها برای ما خواهد بود بسیار در اشتباه هستند.  اردوغان خاطرنشان کرد: کسانی که می‌گویند "من قویترین فرد دنیا هستم"، حوادث شمال سوریه را چطور توضیح می‌دهند؟ ۳۰ هزار تریلر حامل سلاح و مهمات از عراق به شمال سوریه منتقل شد. این را چگونه برای افکارعمومی و در دایره دموکراسی توضیح خواهند داد؟ بیایید ساختار نهادهای جهانی از جمله سازمان ملل متحد را تغییر دهیم. اردوغان در ادامه نسبت به اینکه غرب پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد سعودی را رها کرده، ابراز تاسف کرد و گفت: غرب پس از انتقادات خفیف از این جنایت، آن را رها کرده است. غرب کنار تروریست‌ها ایستاده و از ما انتقاد می‌کند. وی گفت: ترکیه به اقداماتی که باید در سراسر جهان انجام دهد، عمل می‌کند و ما به کسانی که از ما درخواست کمک می‌کنند پاسخ می‌دهیم.

تاکید عبدالمهدی بر لزوم حمایت بین‌المللی از عراق در نبرد با تروریسم

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "ارنا سولبرگ"، همتای نروژی خود اظهار کرد: پیروزی عراق بر تروریسم مانع از انتقال گروه‌های تروریستی از منطقه به مناطق دیگر جهان شد.وی افزود: عراق در زمینه مقابله با تروریسم به حمایت و دستیابی به همکاری در روابط استراتژیک خود برای حفظ حاکمیت و استقلال نیاز دارد.سولبرگ نیز بر پایبندی کشورش به شراکت با عراق در زمینه مقابله با تروریسم تأکید کرد و گفت که در دیدار با عبدالمهدی راه حل‌های لازم برای پایان دادن به نزاع‌ها در سوریه و منطقه را بررسی کرده‌اند.در همین راستا، دفتر نخست‌وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای درباره جزئیات دیدار عبدالمهدی و سولبرگ نوشت: دو طرف درباره روابط میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها، استفاده از تجربه و شرکت‌های نروژی در روند بازسازی عراق، تداوم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم و مسائل منطقه‌ای رایزنی کردند.عبدالمهدی در این دیدار تأکید کرد: نروژ تجربه موفقی در زمینه سرمایه‌گذاری دارد و شرکت‌های آن که از مهارت بالایی برخوردار هستند، می‌توانند در روند بازسازی عراق سهیم باشند.وی افزود: این دیدار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انگیزه خوبی به روابط میان دو کشور دوست برای برقراری روابط استراتژیک در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و مبارزه با فساد داده است. در این دیدار مهم و مثمر ثمر توافقنامه "اصول نفت در مقابل توسعه" را در راستای منافع مشترک، سازندگی و پیشرفت و شکوفایی ملت دو کشور امضا کردیم و بر اهمیت حفظ ثبات و امنیت در منطقه و تلاش برای ایجاد امنیت و صلح در جهات تأکید کردیم.عبدالمهدی در ادامه از همتای نروژی خود خواست تا اتحادیه اروپا را از نقش کشورش و ضرورت حمایت از آن به عنوان عامل مهم ایجاد ثبات در منطقه و جهان و مقابله با داعش، مطلع کند. در مقابل نخست‌وزیر نروژ نیز ضمن تقدیر و تشکر از عبدالمهدی به دلیل استقبال گرم از وی، گفت که این اولین سفر من به عراق بود. وی تصریح کرد: حاکمیت عراق مسأله بسیار مهمی است و نروژ همچنان به شراکت خود با این کشور پایبند باقی خواهد ماند و به حمایت از تلاش‌های دولت عراق در زمینه مقابله با تروریسم، آموزش نیروهای آن و برگرداندن آبادانی و ثبات به آن ادامه می‌دهد. سولبرگ در ادامه حمایت بغداد از صندوق برقراری ثبات برنامه توسعه سازمان ملل را ستود و تأکید کرد، نروژ توافقنامه مذکور را برای آغاز مرحله جدیدی از برنامه های نفتی در مقابل توسعه به مدت سه سال امضا کرده است که به برنامه اصلاحات عراق کمک خواهد کرد. نروژ همچنین تمایل به تقویت همکاری دوجانبه و ایجاد یک شراکت بلند مدت با عراق دارد. قرار است سولبرگ در جریان سفر خود به بغداد، به صورت جداگانه با برهم صالح و محمد حلبوسی، روسای جمهوری و پارلمان عراق و شمار دیگری از مقامات این کشور نیز دیدار و گفت و گو کند.

تایید سند اصلاحات حریری

 سعد حریری، نخست وزیر لبنان پس از جلسه دوشنبه دولت در کاخ بعبدا  اظهار کرد: هدف از اقدامات سیاسی حفظ کرامت مردم است و این امر با داشتن آزادی، استقلال و حاکمیت و اینکه مردم از خدمات اصلی برخوردار باشند، محقق می‌شود. نخست وزیر لبنان گفت: تظاهرات موانع سیاسی بسیاری را در هم شکست و هویت ملی یکپارچه لبنان را به آن بازگرداند. حریری با اشاره به اینکه درخواست تظاهرکنندگان برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را تایید می‌کند، گفت: هرگز از تظاهرکنندگان نخواهیم خواست اقدامات اعتراضی خود را متوقف کنند. وی افزود: این تظاهرات ناشی از احساس خشم و ناامیدی جوانان است. او درباره اصلاحات نیز گفت: اصلاحات گامی در مسیر حل بحران اقتصادی کشور است و ما از سرمایه‌گذاران برای حل مشکل ارتباطات کمک می‌خواهیم. او درباره اصلاحات جدید گفت: بودجه با کسر ۰.۶ درصدی و بدون تعیین مالیات‌های جدید برای مردم، بانک لبنان و دیگر بانک‌ها خواهد بود، همچنین حقوق روسا، وزرا و نمایندگان فعلی و سابق ۵۰‌ درصد  و بودجه شورای توسعه و سازندگی ۷۰ درصد کاهش می‌یابند، پیش‌نویس قانون عفو عمومی نیز تا پایان سال جاری میلادی تصویب می‌شود و ۲۰ میلیارد دیگر برای حمایت از خانواده‌های فقیر و ۱۶۰ میلیون دلار برای حمایت‌های وام‌های مسکن اختصاص می‌یابند.

نتانیاهو از تشکیل کابینه انصراف داد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روون ریولین، رئیس این رژیم اطلاع داده است که نمی‌تواند کابینه جدید را تشکیل دهد.این اقدام نتانیاهو در حالی صورت می‌گیرد که رایزنی‌های وی با احزاب دیگر رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه فراگیر ناکام مانده بود. پیشتر رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند، در صورتی که نتانیاهو نتواند کابینه تشکیل دهد، ریولین بنی گانتس، رهبر حزب آبی- سفید را مامور تشکیل کابینه خواهد کرد و وی نیز ۲۸ روز مهلت دارد تا کابینه خود را معرفی کند. ریولین روز چهارشنبه سوم مهرماه رسما نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه جدید این رژیم کرده بود و او ۲۸ روز فرصت داشت تا کابینه فراگیر خود را تشکیل دهد.

کد خبر 394043

منبع: ایمنا

کلیدواژه: اردوغان ترکیه عراق عربستان شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۳۵۶۸۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

۴۵ قانونگذار آمریکایی خواستار بایکوت نشست گروه ۲۰ در عربستان شدند

خبر بعدی:

برای آشتی ملی فلسطین منتظر اجازه غرب و عرب نیستیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، «عبدالله عبدالله» از اعضای ارشد فتح اعلام کرد، این جنبش منتظر مواضع عربی و غربی برای به سرانجام رساندن پرونده آشتی ملی فلسطینی نمی‌ماند.

بر اساس گزارش خبرگزاری «صفا»، وی افزود، دیداری که میان «صالح العاروری» نائب رئیس دفتر سیاسی حماس و «جبریل الرجوب» عضو ارشد فتح در استانبول درباره آشتی برگزار شد، بدون مداخله هیچ کشور عربی بود.

عبدالله ادامه داد: اگر یکی از کشورهای عربی یا غیر عربی بخواهد در نهایی شدن آشتی فلسطینی مشارکت داشته باشد، ما بدون شرط قبول خواهیم کرد.

وی سپس تصریح کرد، دشمنان فلسطین چه رژیم اشغالگر، چه آمریکا به عنوان حامی اشغالگر و چه برخی طرف‌های منطقه‌ای نمی‌خواهند شاهد بهبود وحدت فلسطینی‌ها باشند.

این عضو فتح تصریح کرد، معامله قرن توطئه‌ای علیه تمام فلسطینی‌ها و نه جنبش‌های حماس و فتح است و این قرارداد باید یک عامل و انگیزه برای کنار گذاشتن اختلافات و حصول وحدت باشد.

عبدالله تأکید کرد، در مسیر آشتی مانعی وجود ندارد اما در اجرای برخی موارد، کُندی مشاهده می‌شود که باید از آن عبور و برای تحقق پروژه ملی با هدف مقابله با چالش‌های تهدیدکننده مسأله فلسطین عجله کرد.

منبع: فارس
انتهای پیام/

کد خبر: 1078113 برچسب‌ها فلسطین حماس

دیگر خبرها

 • روحانی در گفتگوی تلفنی با اردوغان: جنگ راه حل مناقشه قره باغ نیست
 • اردوغان از منطقه چه می‌خواهد؟!
 • تماس تلفنی روحانی با اردوغان درباره قره‌باغ، سوریه و تجارت
 • تماس تلفنی روحانی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه
 • روحانی به اردوغان: جنگ راه حل بحران قره باغ نیست
 • تسریع در اجرای توافق های تجاری و بانکی ایران و ترکیه ضروری است
 • تصاحب دو نیمکت لیگ برتری توسط پدر و پسر!
 • تاکید بر حل بحران قره باغ از طریق مذاکره و گفت و گوهای سیاسی/ اردوغان: به حمایت از ایران در برابر تحریم های یکجانبه آمریکا ادامه خواهیم داد
 • گفت‌وگوی روحانی و اردوغان درباره بحران قره باغ
 • روحانی در گفتگو با اردوغان: بحران قره باغ باید از طریق مذاکره حل شود
 • تاکید روحانی و اردوغان بر حل مسئله قره باغ از طریق مذاکره
 • گفت‌وگوی روحانی و اردوغان درباره بحران قره‌باغ
 • روحانی خطاب به اردوغان: بحران قره باغ باید از طریق مذاکره حل شود/ گروه های تروریستی می توانند خطر بزرگی برای منطقه باشند
 • روحانی درباره بحران قره باغ به اردوغان چه گفت؟
 • افکار اردوغان ارتجاعی‌تر از کشورهای قبیله‌ای است
 • تعامل شورای عالی استان‌ها با وزارت کشور در حد عالی است/ دنبال تقابل با شوراها نیستیم
 • تایوان: به دنبال رقابت تسلیحاتی با چین نیستیم
 • پاسخ سناتور روس به امکان اعزام نظامیان ترکیه به منطقه قره باغ
 • ناتو: طرف درگیری‌های قره‌باغ نیستیم