به صورت معمول وقتی به عفونت اشاره می‌شود خانم‌ها فکر می‌کنند هر نوع ترشحی از واژن عفونت است و باعث چسبندگی می‌شود. در ابتدا باید گفت که چسبندگی‌های شایع در زنان چند دسته‌اند؛ یکی چسبندگی داخل رحم است و دیگری چسبندگی در داخل لگن که هر یک از این دو حالت، موضوعی جداگانه است. چسبندگی داخل رحمی در شرایط معمولی برای هیچ زنی اتفاق نمی‌افتد، چرا که پوشش درونی رحم یا مخاط آندومتر در رحم به طور طبیعی و مرتب ایجاد می‌شود و ریزش می‌کند که باعث به وجود آمدن قاعدگی می‌شود.
اما گاهی اوقات تحت شرایطی این مخاط از بین می‌رود و کم‌کم به دلیل فقدان آندومتر، قسمت‌های مختلف داخلی رحم به هم می‌چسبند که اصطلاحا به آن «نشانگان آشرمن» گفته می‌شود.

چسبندگی رحم چیست؟

چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن، چسبندگی داخل رحمی در داخل رحم و / یا دهانه رحم است. در بسیاری از موارد دیواره‌های جلویی و پشتی رحم به یکدیگر می‌چسبند. در موارد دیگر، چسبندگی فقط در قسمت کوچکی از رحم ظاهر می‌شود. میزان چسبندگی خفیف، متوسط یا شدید است. چسبندگی می‌تواند نازک یا ضخیم باشد، لکه دار در محل یا درهم و برهم باشد. چسبندگی معمولا عروقی نیست، که یک ویژگی مهم در درمان می‌باشد.

در بعضی موارد، چسبندگی هیچ علائمی نشان نمی‌دهند، اما نشانه‌های رایج عبارتند از:

- پریودی‌های بسیار سبک یا قطع دوره (آمنوره).

این حالت زمانی رخ می‌دهد که بافت زخم جایگزین اندومتر (پوشش داخلی رحم) شده است. در این حالت بافت در طول چرخه قاعدگی طبیعی خونریزی می‌کند. گاهی، بافت زخم، باز شدن دهانه رحم را متوقف می‌کند و باعث توقف جریان خونریزی قاعدگی می‌شود.

- درد لگن و گرفتگی

- درد شدید قاعدگی

- ناباروری یا سقط جنین مکرر

- اگر این علائم را دارید، باید با پزشک خود ملاقات داشته باشید. ما می‌توانیم هیستروسکوپی را برای بررسی پوشش رحم انجام دهیم و چسبندگی را بررسی کنیم. هیستروسکوپی یک روشی است که در آن یک تلسکوپ نازک، انعطاف پذیر، تلویزیونی را به داخل واژن و از طریق دهانه رحم وارد می‌کند تا به طور مستقیم داخل رحم مشاهده شود.

- همچنین می‌توانیم سونوگرافی ترانس واژینال برای اندازه گیری ضخامت اندومتر خود و بیوپسی رحم انجام دهیم تا بتوانیم بافت‌های اندومتری معمولی را بررسی کنیم.

چسبندگی رحم به چه علت بوجود می‌آید؟

چسبندگی رحم معمولا توسط آسیب به بافت رحم ایجاد می‌شود، مانند:

- کورتاژ تشخیصی یا کورتاژ برای سقط جنین

- کورتاژ مجدد برای خارج کردن باقی مانده جفت یا جنین

- جراحی رحم

- عفونت رحم یا لگن

- خونریزی شدید پس از تولد نوزاد

- مشکلات آندومتریوز

- سل ریوی - در کشور‌های در حال توسعه رایج است

- با این حال، گاهی اوقات علت دقیق بیماری مشخص نیست

چسبندگی داخل رحمی چه علائم و عوارضی دارد؟

اگر چنین چسبندگی‌ای در رحم اتفاق بیفتد زنان ممکن است نازایی پیدا کنند، چرا که بافت داخل رحم محل لانه‌گزینی جنین است و با آسیب دیدن آن خطر نازایی به وجود می‌آید. همچنین ممکن است موجب سقط‌های مکرر یا درد‌های زیر شکم یا قطع قاعدگی شود؛ و نوع دوم؟

آن چسبندگی که بین مردم مصطلح است در واقع چسبندگی لگن است که در اطراف رحم یا بیرون از رحم اتفاق می‌افتد که بین رحم، تخمدان‌ها، جداره روده و جداره شکم یا جداره لگن چسبندگی ایجاد می‌کند. باز هم عفونت‌ها در صدر علل به وجود آمدن این عارضه هستند. عفونت‌های ناشی از میکروب «کلامیدیا» یکی از علت‌های این چسبندگی است.

بیماری‌هایی که می‌تواند ابتلا به چسبندگی رحم را زیاد کنند، کدامند؟

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند احتمال ابتلا به چسبندگی رحم را زیاد کند آندومتریوز است که در این بیماری، بافت داخل رحم بیرون از رحم ایجاد می‌شود و می‌تواند چسبندگی‌های زیادی را داخل لگن ایجاد کند. در عفونت‌های ناشی از بیماری سل و نیز در کسانی که آپاندیسیت کهنه دارند و دیر به آن رسیدگی شده یا سوراخ شده، همچنین در زنانی که اعمال جراحی شکمی داشته‌اند یا به عنوان نمونه، روده‌شان مورد جراحی قرار گرفته ممکن است چسبندگی در لگن و شکم ایجاد شود. ایجاد بیماری‌های شکمی مانند آپاندیسیت در افراد اجتناب‌ناپذیر است و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد، ولی توصیه می‌کنیم که برای هر نوع بیماری، هر چقدر زودتر اقدام شود و از پیشرفت آن جلو‌گیری شود.

علائم چسبندگی رحم چیست؟

برای چسبندگی داخل رحم هیچ علامت خاصی وجود ندارد. ممکن است در بیماران خون‌ریزی قاعدگی کم یا قطع شود یا قاعدگی دردناک، نازایی و سقط مکرر داشته باشند و وقتی بیمار با این علائم به پزشک مراجعه می‌کند احتمال ابتلا به چسبندگی رحم قوت می‌گیرد.

چسبندگی رحم چیست، چسبندگی رحم با دارو

چسبندگی رحم معمولا توسط آسیب به بافت رحم ایجاد می‌شود

برای درمان چه اقداماتی انجام می‌شود؟

وسیله‌ای داخل رحم قرار داده می‌شود تا این چسبندگی‌ها آزاد شود و سپس هورمون جایگذاری می‌شود تا مجددا چسبندگی ایجاد نشود. درمان این عارضه صددرصد نیست، ولی روش‌های درمانی از جمله روشی که ذکر شد روش‌های خوبی هستند که با روش‌های کمکی دیگر به کار گرفته می‌شود. یک تا دو ماه برای ترمیم زمان لازم است تا بیمار قاعدگی‌اش از سر گرفته شود و بافت داخل رحم خود را ترمیم کند. اگر با این شیوه درمان صورت بگیرد، معمولا بازگشت اتفاق نمی‌افتد و مشکلی پیش نخواهد آمد. ولی بهتر است که اصلا نگذاریم این چسبندگی به وجود بیاید و در واقع پیشگیری از آن بهترین اقدام است.

چطور از چسبندگی رحم جلوگیری کنیم؟

برای پیشگیری از ابتلا به چسبندگی رحم توصیه می‌شود قبل از ابتلا به نازایی و دچار شدن به جراحی‌های گزاف، پس از مشاهده هر گونه علامت عفونت به پزشک مراجعه کنید. بهتر است به طور مرتب حداقل یکی دو بار در سال به پزشک زنان مراجعه کنید و اگر عفونت لگنی داشته باشید، تحت درمان قرار بگیرید. به محض اینکه دچار ترشحات بد بو شده و احساس سوزش و خارش داشتید، باید سریع به پزشک مراجعه کنید. همچنین سالیانه برای تست پاپ اسمیر مراجعه کنید. در صورت ازدواج، جلوگیری از بارداری برای مدت طولانی توصیه نمی‌شود. برخی زنان، هم دیر ازدواج می‌کنند و هم ۷ تا ۱۰ سال بعد از ازدواج تمایل به بارداری ندارند. این امر خطر ابتلا به آندومتریوز و عوارض ناشی از آن که چسبندگی رحم است را افزایش می‌دهد.

تشخیص چسبندگی رحم چگونه است؟

تشخیص مستقیم این مشکل امکانپذیر نیست. پزشک با مشاهده علائم شما و یا اگر مشکلات باروری هم داشته باشید. به چسبندگی رحم شک میکند و با لاپاراسکوپی و یا عکس رنگی رحم این عارضه مشخص میشود.

درمان چسبندگی رحم چگونه است؟

- اگر چسبندگی دردی ایجاد نکرده است و نمی‌خواهید باردار شوید، نیازی به درمان نیست. می‌توانید با پزشک خود در مورد گزینه‌ها و پیامد‌های عدم درمان صحبت کنید. درمان چسبندگی رحم معمولا شامل جدا شدن بافت زخم و تلاش برای جلوگیری از ترمیم بافت زخم در محل چسبندگی است.

- هیستروسکوپ برای حذف چسبندگی داخل رحمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هنوز هم باعث سقط جنین می‌شود. لاپاروسکوپی نیز برای بررسی سطح رحم و جلوگیری از انجام آن به وسیله هیستروسکوپی انجام می‌شود. برای حذف بافت زخم، پزشک متخصص ممکن است به تجزیه چسبندگی هیستروسکوپی بپردازد. این یک عمل سرپایی است که در آن دکتر با استفاده از هیستروسکوپ به مشاهده لایه رحم و آشفتگی بافت زخم می‌پردازد. اگر بافت زخم پراکنده و نازک باشد، ممکن است پزشک بتواند از خود هیستروسکوپ استفاده کند تا از بین برود. اگر عمیق باشد، قیچی جراحی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

- اولتراسونوگرافی با وضوح بالا نیز همراه با هیستروکتومی استفاده می‌شود. در موارد شدید، ممکن است بیش از یک روش برای موفقیت در برطرف کردن چسبندگی رحم استفاده شود. علاوه بر این، ممکن است هورمون یا NSAIDS (دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی) تجویز شود تا از چسبندگی دوباره جلوگیری شود. گاهی اوقات جراح توصیه می‌کند یک کاتتر پلاستیکی در داخل رحم قرار گیرد تا دیواره‌های رحم دور باقی بماند تا زمانی که کاملا بیمار خوب شود.

- پس از هیستروسکوپی چسبندگی رحم، در هر گونه حاملگی، احتمال عوارضی مانند زایمان زودرس، خونریزی سه ماهه سوم و عدم وابستگی جفت به رحم افزایش می‌یابد.

می‌توان با چند روش از رشد دوباره بافت زخم جلوگیری کرد:

هورمون درمانی

ممکن است یک رژیم ۳۰ روزه استروژن خوراکی تجویز شود تا رحم را از بافت قدیمی پاک کند و اندومتری سالمی را دوباره بسازد.

یک بالون پزشکی بالقوه یا IUD (حاملگی با وجود دستگاه‌ای یو دی) که در حفره رحم قرار می‌گیرد می‌تواند به رحم کمک کند که بافت نرمال را دوباره بازسازی کند.

هیستروسکوپی تکراری

به طور معمول، پزشک پس از یک یا دو هفته بعد از هیستروسکوپی دوره قبلی، هیستروسکوپی دوم یا سوم را برنامه ریزی می‌کند. این هیستروسکوپی برای حذف هر گونه بافت باقی مانده می‌باشد. بهبود پس از هیستروسکوپی متفاوت است. اگرچه بیشتر خانم‌ها دوباره مطابق قبل پریود می‌شوند، باردار می‌شوند و می‌توانند بارداری را به سرانجام برسانند.

آبا امکان باردار شدن بعد از حذف چسبندگی رحم وجود دارد؟

براساس آمار‌های جمع آوری شده توسط انجمن آمریکایی تولید مثل، نوع و شدت چسبندگی نتایج تولید مثل متفاوتی دارد. بیمارانی که دارای چسبندگی رحم خفیف تا متوسط هستند، ۷۰ تا ۸۰ درصد حاملگی کامل را داشتند و اختلال قاعدگی معمولا کاهش می‌یابد. اگر چسبندگی داخل رحمی شدید باشد یا باعث ایجاد آسیب جدی به پوشش انسدادی شود، میزان موفقیت بارداری در تمام دوران پس از درمان تنها ۲۰ تا ۴۰ درصد خواهد بود.


منبع:بهداشت نیوز

منبع: پارسینه

کلیدواژه: چسبندگی رحم رحم بارداری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsine.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارسینه» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۳۶۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فیلم| صف‌های طولانی مردم برای مرغ/ وزیر صنعت: ما مسئول گوشت و مرغ نیستیم

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

استقرار بمب‌افکن‌های بی ۵۲ در خاورمیانه| اردک لنگ، قبل از ترک کاخ سفید چه برنامه‌ای دارد؟

تماس تلفنی نتانیاهو با ولی‌عهد بحرین؛ «به زودی به منامه سفر می‌کنم»

خبر بعدی:

۷ دارو و درمان طبیعی برای احتقان سینوس

آفتاب‌‌نیوز :

«احتقان یا گرفتگی سینوس که به نام سینوزیت شناخته می‌شود، به واسطه التهاب و تورم بافت‌های پوشش‌دهنده مسیرهای بینی و سینوس‌ها رخ می‌دهد. اگرچه یک ویروس، سرماخوردگی یا آلرژی‌های فصلی شایع‌ترین دلایل گرفتگی سینوس هستند، عفونت باکتریایی نیز می‌تواند به بروز این شرایط منجر شود.

اگر به گرفتگی سینوس مبتلا باشید، احتمالا یک یا ترکیبی از علائم زیر را تجربه خواهید کرد:

- سردرد

- خستگی

- سرفه

- آبریزش یا گرفتگی بینی

- گلودرد

- فشار اطراف گونه‌ها و دیگر بخش‌های صورت

اگر به گرفتگی سینوس مبتلا شده و علائم برای ۱۰ روز یا بیشتر ادامه داشته‌اند، تب بالا (۳۹.۴ درجه سلسیوس) یا بیشتر دارید، یا اگر رنگ ترشحات بینی طی دوره بیماری تغییر کرده است، باید به پزشک مراجعه کنید. تغییر رنگ ترشحات بینی می‌تواند نشانه‌ای از یک عفونت باکتریایی باشد که ممکن است برای درمان آن به تجویز دارو نیاز باشد.

احتقان بینی و سینوس می‌تواند آزاردهنده باشد، اما به طور معمول برای یک فرد عادی مساله نگران‌کننده‌ای محسوب نمی‌شود. در حقیقت، احتقان سینوس را می‌توان به‌راحتی در خانه با کمک داروهای ضد احتقان بدون نسخه، داروهای مسکن بدون نسخه، داروهای تجویزی یا ترکیبی از درمان‌های طبیعی درمان کرد.

در ادامه با برخی از بهترین داروها برای بهبود احتقان سینوس و این که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد، بیشتر آشنا می‌شویم.

داروهای بدون نسخه برای گرفتگی سینوس

زمانی که سینوس‌ها ملتهب و دچار گرفتگی می‌شوند، این به معنای انسداد فضاهای پر شده از هوای متصل به حفره بینی یا ناتوانی در تخلیه مخاط به طور طبیعی است. این انباشت مخاط موجب احساس فشار یا پری در قسمت پیشانی، چشم‌ها یا فک می‌شود. خوشبختانه، داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن می‌توانند به تسکین درد ناشی از انباشت فشار کمک کنند.

ضد احتقان: ضد احتقان‌های بینی به شکل قرص، شربت یا اسپری‌های بینی در دسترس هستند و با کاهش جریان خون به سینوس‌ها کار می‌کنند که در نهایت تورم و التهاب بینی را کاهش می‌دهد. از ضد احتقان‌های بینی رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- فنیل‌افرین

- سودوافدرین

مسکن درد: دو دسته اصلی از داروهای مسکن وجود دارند:

- داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن بدن را از تولید پروستاگلاندین‌ها، مواد شیمیایی شبه هورمونی که با افزایش دمای بدن و گشاد کردن رگ‌های خونی موجب درد، تب، قرمزی، تورم و التهاب می‌شوند، باز می‌دارند.

- استامینوفن: بر خلاف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، استامینوفن موجب کاهش تورم یا التهاب نمی‌شود. در عوض این دارویی ضد درد است که از احساس درد توسط مغز جلوگیری می‌کند.

آنتی‌هیستامین‌ها: آنتی‌هیستامین‌ها به طور معمول برای درمان آلرژی‌ها استفاده می‌شوند اما از آنها می‌توان برای درمان شرایط دیگر مانند مشکلات معده و سرماخوردگی نیز استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ها با مسدود کردن آثار هیستامین‌ها که سیستم ایمنی بدن برای محافظت در برابر مهاجمان خارجی ترشح می‌کند، کار می‌کنند. هیستامین‌ها موجب علائمی مانند التهاب، احتقان، آبریزش بینی، و عطسه می‌شوند. از این رو آنتی‌هیستامین‌ها برای تسکین این علائم طراحی شده‌اند. از گزینه‌های رایج در این زمینه می‌توان به سیتریزین و فکسوفنادین اشاره کرد.

اسپری بینی: انواع مختلفی از اسپری‌های بینی برای تسکین احتقان سینوس وجود دارند، از جمله اسپری‌های ضد احتقان، اسپری‌های آنتی‌هیستامین و اسپری‌های استروئیدی بینی:

اسپری‌های ضد احتقان بینی با کوچک کردن رگ‌های خونی متورم در بینی، التهاب را کاهش می‌دهند و امکان تنفس بهتر را فراهم می‌کنند. این اسپری‌ها نباید برای بیش از سه تا پنج روز پشت سر هم استفاده شوند و طبق دستورالعمل ارائه شده روی بسته‌بندی محصول باید از آنها استفاده کرد.

اسپری‌های آنتی‌هیستامین آثار هیستامین‌ها را برای تسکین عطسه، تحریک و آبریزش بینی کاهش می‌دهند.

اسپری‌های استروئیدی بینی از هورمون‌های تولیدشده توسط غدد فوق کلیوی تقلید می‌کنند تا التهاب و تورم را کاهش دهند. این اسپری‌ها می‌توانند برای درمان تب یونجه، سینوزیت، رینیت غیر آلرژیک و پولیپ‌های بینی استفاده شوند زیرا عطسه و آبریزش یا احتقان بینی را تسکین می‌دهند.

درمان‌های طبیعی برای احتقان سینوس

احتقان سینوس شرایطی آزاردهنده است و ممکن است در این شرایط تمایلی به خروج از خانه و خرید از داروخانه نیز نداشته باشید. خوشبختانه، برخی درمان‌های خانگی نیز وجود دارند که می‌توانند به تسکین احتقان سینوس کمک کنند.

رطوبت: زمانی که احتقان سینوس را تجربه می‌کنید، مرطوب نگه‌داشتن مسیرهای بینی ممکن است به تسکین احساس پری و گرفتگی کمک کند. برای انجام این کار، یک حوله گرم و مرطوب را روی صورت خود قرار داده یا از دوش آب گرم برای باز شدن سینوس‌ها استفاده کنید. همچنین، استفاده از یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا نیز برای تحقق این هدف به شما کمک کند.

نتی‌پات: نتی‌پات شبیه به یک قوری کوچک به نظر می‌رسد. با کمک محلول سالین یا آب نمک شما می‌توانید از نتی‌پات برای درمان احتقان سینوس، آلرژی‌ها و سرماخوردگی استفاده کنید. همواره از آب تصفیه‌شده برای پاکسازی مسیرهای بینی و سینوس خود با نتی‌پات استفاده کنید تا خطر ابتلا به عفونت یا تحریک کاهش یابد.

رایحه‌درمانی: در رایحه‌درمانی از روغن‌های اساسی برای کاهش درد یا بهبود شرایط خواب استفاده می‌شود. اگرچه به انجام پژوهش‌های بیشتر در این زمینه نیاز است اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که برخی روغن‌های اساسی ممکن است به تسکین علائم احتقان سینوس کمک کنند. به گفته انجمن ملی رایحه‌درمانی آمریکا، ۱.۸ سینئول، ترکیب اصلی موجود در روغن اوکالیپتوس، توانایی خود در پاکسازی مسیرهای هوایی از مخاط را نشان‌داده و یک سرکوب‌کننده طبیعی سرفه است.

روغن نعناع فلفلی یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توانید مد نظر قرار دهید. این روغن حاوی منتول است. از این رو می‌تواند اثر خنک‌کنندگی روی مسیرهای بینی ایجاد کرده و بدون این که به واقع گرفتگی در مسیرهای هوایی رفع شده باشد، احساس بهتری در فرد ایجاد شود.

با این وجود برخی افراد ممکن است نسبت به برخی روایح حساس بوده یا به آنها آلرژی داشته باشند که این امر می‌تواند موجب تشدید علائم شود. از این رو باید هنگام استفاده از روایح جانب احتیاط را حفظ کرده و هر گونه تحریک و نشانه های واکنش آلرژیک را مد نظر قرار داد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

در صورت تجربه موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

- علائم برای ۱۰ روز یا بیشتر ادامه داشته‌اند

- تب بالا (۳۹.۴ درجه سلسیوس)

- تغییرات در رنگ مخاط

- سینوس درد شدید

- خون در ترشحات بینی

این علائم می‌توانند نشانه‌ای از یک عفونت جدی‌تر یا شرایطی مانند بیماری پولیپ بینی، سینوزیت مزمن یا یک توده سرطانی در بینی یا حفره سینوس باشند.

سینوزیت درمان نشده - با گذشت هفت تا ۱۰ روز - موجب علائم بلندمدت خواهد شد که ممکن است بر کیفیت زندگی و توانایی فرد برای کار کردن یا تحصیل تاثیرگذار باشد. اگر به آسم یا برونشیت مبتلا هستید، سینوزیت درمان نشده می‌تواند موجب تشدید بیماری شما شود.

در موارد نادر، سینوزیت درمان‌نشده شدید ممکن است به سلولیت کاسه چشم یا آبسه کاسه چشم منجر شود. این موارد به عنوان عفونت‌های چشم شناخته می‌شوند.

همچنین، سینوزیت درمان نشده ممکن است مغز را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، مننژیت، آبسه‌های مغزی و لخته خون حفره سینوس انواعی از عفونت‌های مغزی هستند که ممکن است به واسطه سینوزیت درمان نشده شکل بگیرند.

منبع: عصرایران

دیگر خبرها

 • علائم کرونای شدید را بشناسید
 • باردار شدن یا نشدن، آیا تصمیم خود را گرفته‌اید؟
 • جابجایی ۱۲۰۰اصله از تیر برق‌های معارض در بافت‌های فرسوده
 • لزوم جانمایی صحیح تیرهای برق
 • جابجایی ۱۲۰۰ اصله از تیر برق های معارض در بافت های فرسوده تهران
 • سیر صعودی آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/بستری 440 بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان‌های استان
 • گیاه بن سرخ برای درمان سرطان ؟
 • کمک هزار بسیجی شهرستان ملایر برای کنترل و پیشگیری از کرونا ویروس
 • عفونت دستگاه ادراری در برابر عفونت کلیوی: از علائم تا پیشگیری
 • حالت تهوع پس از ورزش؛ آیا عادی است؟
 • دستگیری دزدی که به هیچ ماشینی رحم نمی کرد / ناصر متخصص بود
 • هدف کنگره زخم و ترمیم ارتقای زندگی مبتلایان به زخم‌ها مزمن است
 • کرونا به مراسم بهترین‌های فیفا هم رحم نکرد
 • ارتقای کیفیت زندگی مبتلایان به زخم‌های مزمن
 • تهرانی ها از این 3 مرد بی رحم وحشت داشتند
 • ساکنان بافت های فرسوده بجنورد بسته های تشویقی دریافت می کنند
 • تنوع رنگ و بافت های گوناگون حاصل دست بانوان الوند نشین
 • چرا شهرداری همدان مصوبه میراث فرهنگی برای بافت تاریخی را ندید؟ 
 • شهرداری بجنورد از ساخت‌وساز در بافت فرسوده حمایت می‌کند