کیک‌های فنجانی هم هست که اسم استادان راهنما روی آن نوشته شده. آدم در نگاه اول یاد میز جشن تولد می‌افتد یا چیزی شبیه آن. آگهی‌دهنده مفتخر است که تا حالا به ده‌ها فارغ‌التحصیل خوش سلیقه خدمات ارائه کرده و همگی راضی بوده‌اند. البته که بهای خوش سلیقگی‌تان را باید بپردازید. هر سینی فینگرفود با محتویات معمول مثل رول گوشت و مرغ و سبزیجات، چیزی بین 50 تا 70 هزار تومان قیمت دارد و اگر شما طالب غذای آسیایی مثل سوشی باشید، برای هر سینی 190 هزار تومان باید پرداخت کنید که البته نشاندهنده سلیقه خاص‌تان است.

کل هزینه هم بستگی به این دارد که چند تا سینی سفارش بدهید و آبمیوه طبیعی‌تان چند مدل باشد و فاندانت روی کیک‌تان خمیر شکرسفید باشد یا شکر قهوه‌ای.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، نمونه این آگهی‌ها در صفحات اینستاگرام هم هست. انگار هرچه باشکوه‌تر برگزار کردن مراسم دفاع پایان نامه تبدیل به نیازی شده که تا حالا به آن فکر نشده بود. برای آنکه خیلی هم به خرج نیفتید، پک‌های اقتصادی را هم بهتان معرفی می‌کنند که هم شیک هستند و هم به صرفه.

یک پک شامل یک تکه ته‌چین مرغ، یک پن‌کیک نوتلا، یک عدد اگرول گوشت، یک تکه رولت کوکو و یک بطری آبمیوه طبیعی حدود 30 هزار تومان برایتان تمام می‌شود و آگهی‌دهنده مدعی است این بهترین قیمتی است که می‌توانید با این کیفیت و تنوع پیدا کنید وگرنه که پک‌ها یا همان بسته‌بندی‌های گرانتر هم هست که بزرگتر و متنوع‌تر است. البته که میوه و شیرینی جداگانه باید روی میز پذیرایی چیده شود که قیمتش جداست. بسته‌های ارزانتر هم می‌توانید انتخاب کنید اما تنوعش زیاد نیست و توصیه‌اش نمی‌کنند؛ به هرحال مگر چند بار جلسه دفاعیه برگزار می‌کنید؟!

مُد جدید بدجوری بازار رقابت را بین برخی دانشجویان داغ کرده. این دانشجویان معمولاً به طبقه مرفه تعلق دارند و بعضی‌هاشان اصلاً برای این کار مدیر برنامه استخدام می‌کنند. حق دارید تعجب کنید، راستش برای خودم هم عجیب بود اما مهسا که به تازگی جلسه دفاعش را برگزار کرده، از تدارکات آن می‌گوید: «من کارها را به کسی سپردم که در کارش خیلی خبره بود. مسأله فقط پذیرایی نیست، او به شما می‌گوید چه لباسی باید برای مراسم تهیه کنید که البته خودش طراح و دوزنده معرفی می‌کند. همین‌طور درباره فن بیان و نحوه برخورد و حتی اینکه چه زمانی لبخند بزنید، به شما آموزش می‌دهد، طوری که بتوانید روی داورها و حاضران بیشترین تأثیر را بگذارید.»

مهسا اما تفاوت خاصی در برخورد داورها متوجه نشده است. به گفته او حتی یکی از استادان با کنایه نسبت به برگزاری مراسم عکس‌العمل نشان داده و بعد از ارائه هم خیلی زود سالن را ترک کرده است. او با این حال از برگزاری مراسم راضی است و معتقد است به هزینه‌اش می‌ارزد چون به یادماندنی می‌شود. اما آیا اصولاً مگر چنین مراسمی باید به یادماندنی شود؟!

«خب مگر مراسم عروسی است؟ من مراسم دفاع پایان‌نامه زیاد رفته‌ام، هر دانشگاهی؛ آزاد، هنر، ادبیات، علوم اجتماعی. یادم نمی‌آید در سال‌های گذشته چنین چیزهایی دیده باشم. الان نهایتاً یکی دو سال است که این مدل برگزار کردن دفاعیه مُد شده وگرنه قبلاً نهایتاً یک لیوان چای می‌دادند و تمام.»

این را محمد آزاد، دانشجوی مقطع دکترای فلسفه آموزش می‌گوید و ادامه می‌دهد: «من بین سال‌های 88 تا 90 مراسم دفاع از پایان‌نامه خیلی از دوستانم رفتم و آن موقع چنین مناسکی باب نبود. الان اما خیلی‌ها فکر می‌کنند اگر پذیرایی نکنند، کم گذاشته‌اند. وقتی مسأله تبدیل به آبروی افراد می‌شود، آن وقت بازار کار برای کسانی گرم می‌شود که خودشان به تجملات بیشتر در این زمینه دامن می‌زنند، آنها در شما احساس نیاز ایجاد می‌کنند. برخی از دانشجویان چون با رانت و طبق قراردادهای اقتصادی وارد دانشگاه شده‌اند و از قشرهای بالا هستند، این نوع مناسک را ابزاری برای خودنمایی بیشتر می‌دانند. در واقع خودنمایی با علم، چیزی است که آنها برای دستیابی به آن، به هر شکل وارد دانشگاه شده‌اند و برای خودنمایی هرچه بیشتر حاضرند هزینه زیادی بپردازند که به زعم خودشان فرهنگ بالا و تحصیلاتشان را بیشتر در چشم دیگران کنند.»

او می‌گوید: «من خیلی کم دیده‌ام استادان نظر خوشی در این باره داشته باشند، مگر معدودی؛ مثلاً شنیده بودم خود استاد به دانشجو گفته بود چه مدل شیرینی بخرد. هدیه دادن به داورها هم اصولاً کار ناپسندی حساب می‌شود و انگار‌ داری رشوه می‌دهی، با این حال شنیده‌ام بعضی دانشجویان برای استادان هدیه تهیه می‌کنند. به هرحال اسم این نوع مراسم را می‌شود گذاشت مناسک تحصیلات تکمیلی چون هر مراسمی بعد از دوره‌ای، دیگر تبدیل به مناسک می‌شود.»

برگزاری مراسم یا به قولی مناسک جلسه دفاع درحالی این روزها مرسوم شده که برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و برخی شعبه‌های دانشگاه آزاد با صدور بخشنامه‌هایی دانشجویان را از پذیرایی در این مراسم اکیداً منع کرده‌اند، با این حال کسی که به هر ترتیب می‌خواهد مراسمش خاص باشد، گوش شنوایی ندارد و باوجود تذکرات، کار خودش را می‌کند.

دکتر امین جعفری، عضو هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر، معتقد است این نوع مراسم در دانشگاه‌های مهم خیلی دیده نمی‌شود. به‌گفته او بخشنامه‌هایی از سوی وزارتخانه به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که بر اساس آن پذیرایی در هنگام ارائه ممنوع است و بعد از آن مشکلی ندارد که آن موقع هم داورها معمولاً جلسه را ترک کرده‌اند.

او می‌گوید: «چیزی که من دیده‌ام این است که گاهی پک‌های پذیرایی را برای استادان می‌گذارند که داورها به آن دست نمی‌زنند و اگر جلسه طولانی بود، نهایتاً آب می‌خورند. ما در دانشگاه‌های دولتی از این جهت مشکل خاصی نداریم. این نوع مراسم بیشتر در دانشگاه‌های آزاد باب شده است. در هرحال کسی که می‌خواهد از پایان نامه‌اش دفاع کند، به‌خودی خود استرس دارد و آن‌وقت باید به‌فکر پذیرایی مراسم هم باشد که بار مضاعف است. بدتر از آن این است که دانشجو فکر می‌کند اگر این کارها را نکند، دیگر اسمش پایان‌نامه نیست و چیزی کم دارد. به‌نظر من این قبیل کارها و این نوع پذیرایی، جلسه را از رسمیت خارج می‌کند.»

یکی دیگر از استادان هم که درخواست کرد نامی از او برده نشود، معتقد است از زمانی که پای خانواده‌ها به مراسم دفاع باز شد، این نوع تجملات هم کم کم بیشتر شد. به‌ گفته او بهتر است فقط دانشجویان در این مراسم حضور داشته باشند و طوری با آن برخورد نشود که انگار شخص اتفاق خارق‌العاده‌ای را رقم زده است؛ این فقط بخشی از مراحل تحصیلات تکمیلی است. این روزها کسانی هستند که جای شما فکر می‌کنند. آنها به‌ شما می‌گویند چه‌کاری درست است و چه کاری غلط، اینکه چطور می‌توانید باکلاس باشید و چشم‌ها را به‌خود خیره کنید. آنها یک مراسم به یادماندنی را برایتان رقم می‌زنند، برایشان فرقی نمی‌کند مراسم جشن تولد و عروسی باشد یا دفاع از پایان نامه. حالا دیگر دست خودتان است تصمیم بگیرید بار علمی یک مراسم علمی را بالا ببرید یا حواشی را تا می‌توانید پررنگ‌تر کنید. از نظرتان کدام یک ماندگارتر خواهد بود؟

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: دانشجویان مدیر برنامه مراسم لاکچری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۳۶۹۷۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

از حمله به بندر حیفا تا خروج از پروتکل الحاقی و قطع همکاری با آژانس؛ "انتقام سخت" یا هزینه‌تراشی برای مردم؟

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

واکنش یورگن کلوپ به حضور تماشاگران در ورزشگاه آنفیلد

خبر بعدی:

بیانیه ۱۰ هزار تن از اساتید کشور/ لزوم حفظ سرمایه‌های علمی برجسته کشور

۱۰ هزار تن از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بیانیه ای، خواستار مجازات قطعی عاملان ترور شهید فخری‌زاده و حفظ سرمایه های علمی برجسته کشور شدند. - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، 10 هزار تن از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بیانیه ای، از رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورای امنیت کشور درخواست کردند تا ضمن ایجاد شرایطی برای حفظ سرمایه‌های علمی برجسته کشور، خواستار پیگیری جنایت و مجازات قطعی عاملان ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده شدند.

در متن بیانیه اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

«دانشمندان و نخبگان علمی هر کشوری سرمایه های اصلی اقتدار آن کشور هستند. به همین علت رژیم پلید صهیونیستی پس از حمله آمریکا به کشور اسلامی همسایه عراق با اعزام تیم های تروریستی صدها دانشمند و نخبه عراقی را ترور نمودند و ضربه بزرگی به ملت عراق زدند.

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی رهبر حزب حرکت ملی ترکیهسردار جلالی: شهید فخری زاده مبدع پدافند غیر عامل در حوزه CBRNE بودانتشار نماهنگ ویژه وداع با شهید فخری زادهاستقرار سامانه گنبد آهنین در حیفا در پی ترور شهید فخری زاده

 

آمریکا و رژیم صهیونسیتی به خصوص در سالهای اخیر که ثمره رشد علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف به بار نشست، طراحی گسترده‌ای برای ترور دانشمندان ایرانی را آغاز نمودند که شهادت برجسته ترین دانشمندان هسته ای ایران اسلامی نمود بارز این واقعیت تلخ است.

حوادث چند سال اخیر که حاکی از نفوذ عوامل صهیونیست ها می‌باشد و آخرین آن شهادت دانشمند برجسته کشورمان شهید دکتر محسن فخری زاده است، نشان‌دهنده این واقعیت تلخ است که دشمن به ویژه رژیم صهیونیستی همچنان در تلاش برای ضربه زدن است.

ما اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن محکوم نمودن شدید این جنایت وحشیانه و عرض تسلیت فقدان این دانشمند برجسته و تبریک عروج روح بلند ایشان و حضور در ضیافت شهدا در جوار حق به محضر گرانقدر مقام معظم رهبری و خانواده محترم ایشان و تاکید بر اجرای سریع دستور فرمانده معظم کل قوا مبنی بر «پیگیری این جنایت و مجازات قطعی عاملان و آمران آن» قویاً از رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورای امنیت کشور می‌خواهیم متناسب با طراحی دشمن و پیچیدگی‌های مسائل امنیتی و تروریسم دولتی، برای حفظ سرمایه‌های علمی برجسته کشور طرحی نو درافکنند و اجازه ندهند این جنایت‌ها ادامه یابد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • وقتی کیفیت تدریس فقط با فرم ارزشیابی دانشجویان سنجیده می‌شود / راه حل‌های پیشنهادی چیست؟
 • سخنرانی علمی «ترور از دریچه حقوق کیفری و حقوق بین‌الملل» برگزار شد/ پیشنهاد پیگیری ترور شهید فخری‌زاده در شورای امنیت سازمان ملل
 • یادمان علمی تحلیلی به مناسبت هفتمین روز شهادت شهید فخری زاده برگزار می شود
 • ۱۰ عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان در جمع دانشمندان برتر دنیا
 • الزهرایی‌ها در راه‌اندازی سامانه علم‌سنجی اولین بودند / تعیین سیاست‌های تشویقی برای رشد مشارکت در طرح‌های کاربردی
 • عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شهرکرد در بین دانشمندان برتر جهان قرار گرفت
 • بهترین دانشگاه‌های دنیا منت «دکتر محسن» را می‌کشیدند
 • زندگی دانشمند برجسته ایرانی در «من ایرانی‌ام»
 • شهید فخری زاده افتخار شهر قم/ شهید فخری زاده در رشته‌های مختلف علمی جهادگر بود
 • آمادگی ایران برای ارائه دستاوردهای علمی به کشورهای دوست
 • پناهیان: مدیری که لایق شهادت نیست، لایق مدیریت هم نیست
 • رادیو صبا با بفرمایید خنده از مخاطبان پذیرایی می‌کند
 • وبینار بنیادهای حقوقی در سیره و تعالیم امام رضا(ع) برگزار می‌شود
 • سفره‌خانه‌ها ملزم به دریافت مجوز از میراث فرهنگی شدند
 • (تصاویر) جشن فارغ التحصیلی زیر سایه شورشیان سوری
 • رادیو صبا با «بفرمایید خنده» از مخاطبان پذیرایی می‌کند
 • برگزاری مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده در گرگان
 • هر اتاق با پذیرایی و دکتر اختصاصی شبی حداقل ۸۰ میلیون (فیلم)
 • منزل زوج جوانی که محل استراحت جهادگران شد/ روایتی از کار خدماتی در بیمارستان تا پذیرایی از جهادگران در منزل