«معافیت ۸۰ دلاری واردات تلفن همراه مسافری لغو شد.» این خبری بود که هفته گذشته از سوی «مهرداد جمال ارونقی» معاون فنی گمرک ایران اعلام شد. وی گفت: بر اساس مصوبه ۲۲ مهر ماه ستاد تنظیم بازار، معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری از این بعد منتفی خواهد شد و حقوق و عوارض ورودی تلفن همراه از این به بعد به‌جای ارز 4200 تومانی با نرخ ارز سنا محاسبه می‌شود.

سوسن صادقی خبرنگار

پیش از این قرار بود که تعرفه واردات تلفن همراه مسافری به 26 درصد افزایش یافته و در عین حال معافیت‌های مندرج در قانون حذف شود اما بعد از مطرح شدن این موضوع در هیأت دولت تنها با حذف معافیت 80 دلاری واردات تلفن همراه مسافری موافقت شد، چرا که «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) مخالف افزایش تعرفه واردات تلفن همراه مسافری بوده و معتقد است زمانی که تولید داخل به میزان مصرف نیست نباید تعرفه افزایش یابد و این اقدام، افزایش قیمت تلفن همراه را در بازار به همراه خواهد داشت. وزیر صمت اعتقاد دارد سیاست حمایت از تولید داخل وجود دارد به شرطی که به حد کافی کالا تولید شود اما تولید تلفن همراه داخلی نسبت به مصرف بسیار ناچیز است. حال در پی رسانه‌ای شدن خبر حذف معافیت 80 دلاری واردات تلفن همراه مسافری به سراغ فعالان حوزه تلفن همراه رفتیم و این سؤال‌ها را پرسیدیم که این معافیت چه تأثیر مثبتی در بازار این کالا خواهد داشت؟ آیا این اقدام دست قاچاقچیان را کوتاه خواهد کرد؟
پایان سوء‌استفاده از مدارک مسافران
«معافیت ۸۰ دلاری به اضافه حذف مالیات از تلفن همراه مسافری، سودجویان را به فکر بهره‌برداری از شرایط انداخته بود، چرا که واردات تلفن همراه برای قاچاقچیان بسیار مقرون به صرفه بود به همین دلیل آنهابا خرید و فروش پاسپورت و سوء‌استفاده از کد ملی مسافران تلفن همراه مسافری وارد کشور می‌کردند.»
ابوالفضل ناصری سخنگوی اتحادیه تلفن همراه با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: تعداد واردات تلفن همراه واقعی مسافری به کشور بسیار اندک است و اینگونه نیست که هر مسافری که وارد کشور می‌شود الزاماً تلفن همراه هم وارد کشور کند. اگر مدتی آمار واردات تلفن همراه مسافری در کشور بالا رفت تنها به این دلیل است که قاچاقچیان از معافیت 80 دلاری واردات تلفن همراه مسافری استفاده کرده و واردات تلفن همراه مسافری غیرواقعی را افزایش دادند و در عین حال در بازار واردات رسمی تلفن همراه نیز اختلال ایجاد کردند. ولی اکنون با حذف معافیت 80 دلاری، واردات تلفن همراه مسافری برای قاچاقچیان سودی در بر نخواهد داشت و مقرون به صرفه نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه نمی‌توان مسافران را از حق واردات تلفن همراه مسافری منع کرد، افزود: ولی از آنجایی که رجیستری تلفن همراه مسافر واقعی نیز افزایش خواهد یافت بنابراین اگر مسافرانی هم که قصد خرید تلفن همراه دارند می‌توانند آن را از بازار تلفن همراه داخل تهیه کنند تا برای آنها نیز مقرون به صرفه باشد.
سخنگوی اتحادیه تلفن همراه با بیان اینکه این اقدام دولت به نفع واردکنندگان رسمی تلفن همراه در کشور نیز است، گفت: عده‌ای از افزایش قیمت سخن می‌گویند ولی این افزایش قیمت محسوس نیست و تنها در حدود 100 تا 150 هزار تومان خواهد بود و این افزایش قیمت هم به‌دلیل وجود گارانتی معتبر طبیعی است. پیش از این وقتی تلفن همراه از طریق مسافری و قاچاق وارد کشور می‌شد با اینکه قیمت تمام شده برای قاچاقچی پایین بود ولی تقریباً با قیمت بازار رسمی به دست مصرف‌کننده می رسید .از سوی دیگر تلفن همراه فروخته شده، گارانتی نداشت و فروشنده هیچ مسئولیتی در برابر مشکلات پیش آمده برای کالای مصرف‌کننده بر عهده نمی‌گرفت.
واردات با ارز سنا
رضا قربانی عضو هیأت مدیره و رئیس کمیسیون تنظیم و کنترل بازار انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نیز با بیان اینکه دولت پیش از این قرار بود که تعرفه واردات تلفن همراه مسافری را افزایش دهد که این موضوع منتفی شد، گفت: از این‌رو مقرر شد معافیت 80 دلاری واردات تلفن همراه مسافری حذف شود و با این اتفاق دیگر مبنای محاسبه دلار برای واردات تلفن همراه مسافری ارز 4200 تومانی نخواهد بود و بعد از این با ارز سنا محاسبه خواهد شد.
قربانی نیز علت حذف معافیت 80 دلاری را سوء‌استفاده قاچاقچیان از این امتیاز اعلام کرد و افزود: قاچاقچیان از این امتیاز استفاده کرده با سوء‌استفاده از سیم کارت و هویت مسافران واردات غیرقانونی تلفن همراه مسافری را با ارز 4200 تومانی به کشور افزایش دادند . این در حالی بود که واردکنندگان رسمی تلفن همراه با ارز سنا تلفن همراه وارد کشور می‌کردند و به همین دلیل بازار رسمی تلفن همراه را به هم ریختند.
وی در ادامه افزود: با این اقدام قیمت واردات تلفن همراه مسافری 2.7 برابر افزایش یافته ولی اکنون با قیمت واردات رسمی برابری می‌کند بنابراین با این اقدام جدید، دیگر واردات تلفن همراه مسافری برای قاچاقچیان سودی در بر نخواهد داشت و دست آنها در سودجویی بسته می‌شود.
این فعال بازار تلفن همراه درباره دیگر تبعات مثبت این اقدام دولت نیز گفت: با این اقدام قاچاقچیان دیگر از پاسپورت و دیگر مدارک و اطلاعات شخصی مسافران سوء‌استفاده نمی‌کنند. از سوی دیگر این اقدام دولت به نفع مصرف‌کننده است چون درست است که قاچاقچی تلفن همراه را ارزان وارد کشور می‌کرد ولی به مصرف‌کننده ارزان نمی‌فروخت و این مابه التفاوت آن فقط به جیب قاچاقچی می‌رفت و از سوی دیگر تلفن همراه را به مصرف‌کننده بدون گارانتی ارائه می‌داد و مسئولیتی در برابر گارانتی نداشت.
ساماندهی بازار تلفن همراه
امیر اسحاقی دیگر فعال بازار تلفن همراه نیز با بیان اینکه دولت با این اقدام واردات تلفن همراه مسافری را برای قاچاقچیان از صرفه اقتصادی انداخته است، به «ایران» گفت: این اقدام تبعات مثبت برای دولت دارد اگر سایت همتا را نگاه کنیم متوجه می‌شویم که طبق جدولی که در این سایت منتشر شده نشان می‌دهد که به‌دلیل سوء‌استفاده‌ها چه میزان دولت از واردات تلفن همراه منتفع نشده است. از سوی دیگر تلفن همراه با گارانتی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
اسحاقی افزود: این اتفاق برای واردات‌کنندگان رسمی تلفن همراه تبعات مثبتی ندارد، چرا که واردکنندگان تلفن همراه متعهد هستند ماهانه یک میلیون تلفن همراه وارد بازار کنند که در حال تأمین آن هستند ولی در عین حال رغبتی نیز ایجاد می‌شود تا وارد کنندگان، تلفن همراه گران قیمت را نیز با گارانتی وارد کشور کنند چون واردات تلفن همراه مدل‌های بالا و گران قیمت برای واردکننده رسمی مقرون به صرفه نبود و مصرف‌کننده هم این نوع تلفن همراه را از بازار غیررسمی و قاچاق که بدون گارانتی است، تأمین می‌کرد.
«مهدی محبی» رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی نیز با اشاره به اینکه این اقدام بازار تلفن همراه را ساماندهی می‌کند افزود: دولت باید به حق و حقوق خود برسد و مسافران واقعی نیز باید تلفن همراه را برای مصرف شخصی بیاورند و نه برای تأمین بازار.
وی با بیان اینکه با این اقدام دیگر پاسپورت خرید وفروش نمی‌شود، افزود: این اقدام لطمه‌ای به بازار تلفن همراه وارد نخواهد کرد، چرا که هدف آن ساماندهی واردات تلفن همراه مسافری است و بازار تلفن همراه باید از طریق واردات تجاری و قانونی انجام شود.

منبع: ایران آنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۳۷۱۹۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

بازگشت زیرپوستی قیمت مسکن به آگهی های مجازی

خبر بعدی:

وزیر ارتباطات چهاردهمین سالگرد فعالیت ایرانسل را تبریک گفت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بخشی از منشاء تغییرات عظیم در زندگی و زمانه ایرانیان در پی توسعه خدمات ارتباطی را حاصل خدمات خانواده ایرانسل در توسعه پوشش تلفن همراه و ارتقای چشمگیر ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران دانست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، محمدجواد آذری جهرمی، با صدور پیامی چهاردهمین سالگرد فعالیت شرکت ایرانسل در سپهر خدمات ارتباطی ایران را تبریک گفت. متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

«خانواده بزرگ ایرانسل

 چهاردهمین سالگرد حضور دومین اپراتور تلفن همراه کشور در سپهر خدمات ارتباطی ایران را به خانواده بزرگ و سخت کوش ایرانسل تبریک می‌گویم.

 در اواسط دهه هشتاد، جامعه ایرانی، هنوز با ظرفیت‌های بی‌نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات آشنا نبود. در طول این سال‌ها، زیرساخت‌های ارتباطی به‌سرعت توسعه یافتند و همپای تقویت رقابت حاصل از حضور اپراتورهای مختلف، نسل‌های تازه خدمات ارتباطی و سرویس‌های متفاوت، به افراد و کسب‌وکارها، ناگهان منشاء تغییراتی عظیم در زندگی و زمانه ایرانیان شد. به‌جز اقتصاد دیجیتال که سهم آن رفته‌رفته در اقتصاد کشور، جای خود را می‌یابد، سیاست، فرهنگ، جامعه، آموزش، روابط، رفاه و تعاملات فردی و میان گروهی و جمعی، در هر سه سطح، تغییراتی وسیع را تجربه کرد.

بخشی از این تغییر عظیم، حاصل رویکرد و توانایی خانواده ایرانسل در عرضه مطلوب تلفن‌های دائمی و اعتباری، فراگیر کردن دامنه مشترکان به‌ویژه در نسل نوجوی جوان ایرانی، توسعه پوشش تلفن همراه و ارتقای چشمگیر ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران بود. این امر زیرساخت توسعه کسب‌وکارهای آنلاین در ایران بود و توسعه این کسب‌وکارها به رقابت در ارائه کالاها و خدمات منجر شد که رفاه بیشتر برای مصرف‌کنندگان در برداشته است. به‌این‌ترتیب، خانواده ایرانسل در این سال‌ها، نه‌تنها در توسعه چنین زیرساختی تلاش کرده است، بلکه با متنوع کردن خدمات خود، به یکی از بزرگ‌ترین کارفرماهای خرید خدمات در لایه‌های مختلف بدل شده است.

با فراگیر شدن نسل پنجم خدمات ارتباطی و ورود اینترنت اشیا به کشور، جامعه نوجو و هنوز جوان ایرانی، سطح دیگری از تغییر در زندگی و کسب‌وکار را به کمک اپراتورهای تلفن همراه و مجموعه عظیمی از کسب‌وکارهای داخل و بیرون اکوسیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات تجربه خواهند کرد. برای خانواده ایرانسل در آغاز این راه، روزگار خوش‌تری را آرزو می‌نمایم.»

دیگر خبرها

 • جریمه فیلمبرداری هنگام رانندگی اعلام شد
 • جریمه ۱۰۰هزار تومانی برای فیلمبرداری به هنگام رانندگی
 • 100 هزارتومان جریمه برای فیلم برداری هنگام رانندگی !
 • اهدای 3 دستگاه تلفن همراه به دانش آموزان کم بضاعت در رشتخوار
 • رگولاتور: ایرانسل، آینده‌نگرانه و همگام با رویکردهای نوین جهانی، مدیریت می‌شود
 • جریمه افرادی که هنگام رانندگی فیلمبرداری می‌کنند چقدر؟
 • جریمه 100 هزار تومانی برای فیلمبرداری هنگام رانندگی
 • پلیس: جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای افرادی که هنگام رانندگی فیلمبرداری می‌کنند
 • جریمه ۱۰۰تومنی برای افرادی که هنگام رانندگی فیلمبرداری می‌کنند
 • جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای فیلمبرداری به هنگام رانندگی
 • خودکشی دختر دانش‌آموز به دلیل نداشتن تلفن همراه تکذیب شد
 • جریمه سنگین برای افرادی که موقع رانندگی فیلم‌برداری می‌کنند
 • خودکشی یک دانش‌آموز دیگر به دلیل نداشتن تلفن ‌همراه؟ | آموزش و پرورش تکذیب کرد
 • خودکشی یک دانش‌آموز دیگر به دلیل نداشتن تلفن‌همراه | آموزش و پرورش تکذیب کرد
 • جریمه ۱۰۰ تومنی برای افرادی که هنگام رانندگی فیلمبرداری می‌کنند
 • پایانه های مسافری کرج بهسازی می‌شوند
 • اتصال ۲۰۰ خانوار در ۵ روستای شهرستان سربیشه به شبکه تلفن همراه
 • نبرد قوی‌ترین اندرویدی با آیفون ۱۲
 • وزیر ارتباطات: خانوادۀ ایرانسل به یکی از بزرگترین کارفرماهای خرید خدمات تبدیل شده است