تایلر شهادت داد آن چه که او در کی‌یف کشف کرده یک "کانال غیررسمی و غیرمعمول" در سیاست خارجی تحت رهبری رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ و در نهایت یک شرایط هشدار دهنده بوده که روابط آمریکا با اوکراین را تهدید می‌کرد.

سفیر موقت آمریکا در کی‌یف که به منظور ایراد شهادت در رابطه با مناقشه مربوط به مکالمه تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی‌اش در ماه ژوئیه با موضوع تحقیقات درباره فعالیت‌های خانواده جو بایدن به کنگره احضار شده بود در موضعی برخلاف آن چه که دونالد ترامپ تاکنون اعلام کرده گفت: ترامپ کمک نظامی آمریکا به اوکراین و همچنین دیدار رئیس جمهور اوکراین با خودش را منوط به موافقت دولت این کشور با تحقیقات درباره دموکرات‌ها و شرکت مرتبط با خانواده جو بایدن کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری پرس اسوسیشن، این اظهارات از سوی ویلیام تایلر، سفیر سابق آمریکا در اوکراین در جریان ایراد شهادت به مقامات مسئول تحقیقات در مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شد. او در شهادت‌هایش یک سری توضیحات دقیق و جدید که می‌تواند برای تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ رئیس جمهور آمریکا مفید واقع شود مطرح کرد.

او عنوان کرد: ترامپ در این گفتگوی تلفنی در واقع خواسته بود هر آن چه که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستارش است از جمله کمک نظامی حیاتی به این کشور برای مقابله با روسیه مشروط به تعهد اوکراین به تحقیق درباره دموکرات‌ها در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و یک شرکت مرتبط با خانواده جو بایدن، رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شود.

تایلر شهادت داد آن چه که او در کی‌یف کشف کرده یک "کانال غیررسمی و غیرمعمول" در  سیاست خارجی تحت رهبری رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ و در نهایت یک شرایط هشدار دهنده بوده که روابط آمریکا با اوکراین را تهدید می‌کرد.

کانال "غیررسمی" که تایلر به آن اشاره کرده به نقش محوری چهار نفر در روابط چند ماه اخیر کاخ سفید با اوکراین اشاره دارد؛ رودی جولیانی، وکیل شخصیترامپ، کورت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین؛ گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و ریک پری، وزیر انرژی آمریکا که چند روز پیش رسما کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند سه نفر آخر، یعنی کورت ولکر، گوردون ساندلند و ریک پری نقش محوری را در اجرای خواسته‌های ترامپ در قبال اوکراین داشته‌اند به طوریکه تیم سه نفره خودشان را "سه آمیگو" (سه رفیق) نام گذاری کرده بودند.

رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ هم از سوی رسانه‌های آمریکا به عنوان کسی که در خارج از حلقه رسمی و دیپلماتیک پی‌گیر سیاست‌های  ترامپ در اوکراین بوده معرفی شده است.

این دیپلمات کارکشته در توضیحاتی با دسته بندی تاریخ‌های مختلف گفت که چطور با پی بردن به این که ترامپ قصد دارد رئیس جمهور جوان جدید اوکراین را در یک شرایط بغرنج قرار دهد نگران شده است.

وی افزود: من مسئله عجیب را احساس کردم.

او به توصیف اقدامات سه مقام نزدیک به ترامپ در ارتباط با برنامه ریزی گفتگوی تلفنی با زلنسکی پرداخت. از جمله یکی از این مقام‌ها یعنی سفیر گوردون ساندلند که خواستار این بوده این تماس به هیچ وجه رصد نشود و متن آن یادداشت نشود.

او گفته در میانه‌های ماه ژوئیه دیگر " آشکار شده بود که دیدار زلنسکی با دونالد ترامپ در کاخ‌سفید "به تحقیقات درباره شرکت انرژی بوریسما و انتخابات سال ۲۰۱۶" مشروط شده بود.

تایلر همچنین گفته: "کاملا مبرهن بود که این مشروط کردن از یک کانال غیرمعمول خط می‌گیرد و من متوجه شدم که قضیه از سوی جولیانی هدایت می‌شود."

بوریسما بزرگترین شرکت نفت و گاز اوکراین است که هانتر بایدن، پسر جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما برای چند سال و همزمان با حضور پدرش در کاخ‌سفید عضو هیات مدیره آن بوده است.

سفیر موقت آمریکا در اوکراین همچنین گفته که از یک مقام مدیریت بودجه در کاخ‌سفید شنیده که گفته به او دستور داده شده که کمک نظامی به اوکراین فعلا متوقف شود، کمکی که به گفته تایلر یکی از ارکان حمایت واشنگتن از کی‌یف در برابر مسکو بوده و به این ترتیب از نظر تایلر "مورد تهدید قرار گرفته" است.

تایلر در پیامکی که در روز نهم سپتامبر گذشته به گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا فرستاده نوشته بود از نظر او مشروط کردن کمک نظامی با هدف کمک به کارزار انتخاباتی در داخل آمریکا "دیوانگی" است. او به نمایندگان کنگره گفت: "در آن روز چنین عقیده‌ای داشتم و هنوز هم بر همان عقیده‌ام."

اظهارات تایلر همچنین در تضاد با اظهارات گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپاست که هفته گذشته به نمایندگان کنگره گفت او "هیچ رایزنی" با وزارت خارجه و کاخ‌سفید درباره تحقیقات بایدن‌ها نداشته است.

تایلر به سیاست مداران گفت: ساندلند، تاجر پولداری که یک میلیون دلار به مراسم آغاز به کار ترامپ کمک کرد از این خواسته‌ها مطلع بوده و بعدا پذیرفت این که به اوکراینی‌ها گفته که کمک نظامی به این کشور مشروط به پذیرفتن درخواست‌های ترامپ نیست مرتکب اشتباه شده است.

تایلر توضیح داد: در حقیقت سفیر ساندلند گفت هر چیزی وابسته به اعلان‌های رئیس جمهور اوکراین است، از جمله کمک امنیتی.

وی افزود: ساندلند به من گفت ترامپ به او گفته می‌خواهد زلنسکی علنا بگوید اوکراین درباره شرکت بوریسمای بایدن و ادعای مداخله اوکراینی‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را هدف تحقیقات قرار دهد.

گوردون ساندلند هم در تحقیقات استیضاح کنگره نقش محوری دارد و این روزها زیر ذره‌بین رسانه های آمریکاست. او که سابقه حضور در یک مقام دیپلماتیک را ندارد متهم است که تنها به علت اهدای یک میلیون دلار کمک مالی به ستاد برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷، پست سفارت در اتحادیه اروپا را به دست آورده است.

سیاستمداران آمریکایی بعد از این شهادت خصوصی تایلر که گفته شده حدود ۱۰ ساعت طول کشیده از شنیدن توضیحات او شگفت زده شده بودند.

کارن باس یک نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا گفت: این توضیحات شوکه کننده بودند و کاملا مشخص بود که ترامپ این الزام را برای رئیس جمهور اوکراین ایجاد کرده که اگر تو کمک‌ها را می‌خواهی باید یک بیانیه علنی ارائه دهی.

گفته شده که در این شهادت حتی عالی‌ترین سطوح دولت آمریکا نظیر مایک پنس، معاون ترامپ و میک مولوینی، رئیس دفتر موقت او نیز دیده می‌شوند.

همچنین در این شهادت‌ها موضوع نزاع میان جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ با سه تن دیگر از مقام‌های دولت وی یعنی ساندلند، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا فاش شده است.

استفانی گریشام دبیر مطبوعاتی کاخ سفید اظهار کرد: ترامپ هیچ کار اشتباهی نکرده است و این اتفاقات ناشی از یک کمپین هماهنگ بدنام کردن وی از جانب قانونگذاران چپ و بورکرات‌های رادیکال غیر منتخبی که با قانون اساسی می‌جنگند مربوط می‌شود و موضوع بر سر گرو کشی است.
تایلر، دیپلمات بازنشسته آمریکایی که از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ سفیر آمریکا در اوکراین بوده بعد از آن که ترامپ در ماه مه گذشته ماریا یوانویچ سفیر آمریکا را به ناگهان فراخواند از بازنشستگی فراخوانده شد تا سفارت آمریکا در کی‌یف را اداره کند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند او با "اکراه" این سمت را پذیرفته و آشکارا هم اعلام کرده که با نحوه برکناری یووانوویچ مخالف است.

او یکی از شخصیت‌های مرکزی در تحقیقات استیضاح کنگره است چرا که متن پیامک‌های رد و بدل شده میان او و گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا در امور اوکراین، از اسناد کانونی این تحقیقات است./ایسنا

منبع: ایران آنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۵۳۷۴۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

شلیک سردار مجلس به قلب برجام| مین‌گذاری زمین دیپلماسی؛ حالا چه خواهد شد؟

جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس| طرح اخراج بازرسان آژانس؛ ایران با غنی‌سازی ۲۰ درصدی از برجام خارج می‌شود؟

شمخانی: دستگاه‌های اطلاعاتی می‌دانستند قرار است در آن محل عملیات ترور علیه شهید فخری‌زاده انجام شود/ هیچ فردی در صحنه حضور نداشت

اینجا دریا نیست، اهواز است؛ وعده‌های مسئولان برای مردم مصیب‌زدهِ خوزستان نفت‌خیز چه شد؟

زیدان تهدید شد؛ صعود نکنیم، خداحافظ!

خبر بعدی:

مدیریت جهادی با بی حالی، مصرف گرایی و انحراف از مسیر آرمان گرایی ایمانی تقابل دارد

رئیس سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اصفهان خاطر نشان کرد: مدیریت جهادی با بی حالی، مصرف گرایی و تنبلی و انحراف از مسیر آرمان گرایی ایمانی تقابل داشته و با آن مبارزه می کند؛ مدیریت فرهنگی نیازمند ویژگی های خاص و سبک زندگی مشخص است که دین محوری، ولایت مداری، ایثار، مردم گرایی، خودباوری و تکلیف مداری از جمله این ویژگی ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا و به نقل از صاحب نیوز؛ حجت الاسلام محمدرضا صالحیان ظهر امروز در آیین تودیع و معارفه رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان اصفهان اظهار کرد: سه سال در دوران ریاست آیت الله رسولی محلانی و 17 سال در دوردان آیت الله تقوی و سه سال در دوران رییاست حجت الاسلام حاج علی اکبری در خدمت نماز جمعه و جماعت بودم و در این مسیرم هم خدمت می کنم.

  رئیس سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان اصفهان گفت: تکیه کلام یکی از بزگران این است که حتما اجداد شما، کسی بوده که از اولیا الهی بود که شما به عنوان امام جمعه و خدمتگزار مسجد و نماز شدیم و خدا را شاکر هستیم؛ اگر بخواهم در خصوص فعالیت های عمرانی بگویم باید چندین هزار نفر ساعت در سراسراستان که فعالیت کردند بگوییم.   وی افزود: نکات فرمایشات رهبر انقلاب را سر لوحه کار خود قرار می دادم؛ اگر این چهار چوبه کار مدیریت بر اساس فرمایشت رهبری عمل کردم خدا را شاکر هستم و اگر عمل نکردم قصور است و تقاضای عفو و بخشش دارم.   حجت الاسلام صالحیان بیان کرد: رهبر انقلاب می فرمایند که کارگزار حکومت باید ارتباط نزدیک با حقوق مردم است که یکی از امتیازات کار برای حکومت اسلامی و دولت اسلامی این است که اگر کار برای خدا شد کار تبدیل به عبات می شود؛ همه رفت و آمدن ها، خستگی ها و استرس ها در قالب کار به فرمایش رهبر انقلاب اگر خدمت به نظام و مردم باشد، عبات است.   وی با توضیح اینکه رهبر انقلاب کارگزاران را به خواند دعای 20 صحیفه سجادیه دعوت می کنند، اضافه کرد: رهبر انقلاب نکته سوم را اینگونه مطرح کردند که به معنای واقعی کلمه در یک پیج تاریخی قرار داریم که اگر قوی نباشیم همه به ما زور خواهند گفت، داشتن روحیه و نگاه امیدوارنه، کار و تلاش، شناخت رخنه های اقتصادی، فرهنگی و امنتی و یستن این رخنه ها از جمله عناصر افزایش قدرت کشور است؛ اگر ائمه جمعه سطح استان مشورت می کردند که موضوع خبطه ها چه باشد، این بحث است که می شود یک سال پیرامون آن سخن گفت.   رئیس سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اصفهان خاطر نشان کرد: قدردانست فرصت برای کار و تلاش و خدمت به مردم، پنجمین موضوع این است که حرکت های خود را بر اساس اصول انقلاب اسلامی تنظیم کنید و با پرهیز از حاشیه سازی و بر حل مشکلات متمرکز شود.   وی با بیان اینکه رهبر انقلاب ششمین موضوع را نقد دولت ها باید به صورت کارشناسی، منصفانه و دلسوزانه باشد، تصریح کرد: امنیت فکری و ذهنی برای مردم مهم است و نباید با طرح برخی از مطالبه بی معنا و تکرار حرف های مطبواعت بیگانه با اعصاب و روان های مردم بازی کرد؛ مطالبه گری نوعی اعتراض و راهی برای رفع مشکلات است و باید از آن استفاده کرد.   حجت الاسلام صالحیان بیان کرد: رهبر انقلاب می فرمایند که مطالبه گری، انتقاد و اعتراض را با پیشنهاد های خوب همراه کنید که در اسلام نهی از منکر همراه امر به معروف است و همچنین بر جوانگرایی، اتحاد و جذب نیروهای معتقد به انقلاب تأکید دارند.   وی با بیان اینکه تردید افکنی اساس کار دشمنان است و همه باید مراقب باشند که به سربازگیری دشمن از جونان کشور کمک نشود، ادامه داد: آینده ایران به جوانان تعلق دارد، هر کسی که به آینده کشور علاقمند است باید جوانان در ساخت هر چه بهتر آینده کمک کند؛ عبور سالم از لغزشگاه ها نیازمند بنیه روحی و معنوی است.   رئیس سابق شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اصفهان خاطر نشان کرد: مدیریت جهادی با بی حالی، مصرفگرایی و تنبلی و انحراف از مسیر آرمانگرایی ایمانی تقابل داشته است و با آن مبارزه می کند؛ این مدیریت فرهنگی خاص و سبک زندگی است که دین محوری، ولایت مداری، ایثار، مردم گرایی، خودباوری و تکلیف مداری از جمله این ویژگی ها است.   وی اضافه کرد: باید دشمن را شنخات و دشمنی او را باید فهمید، نقشه او را باید تشخصی داد که این می شود حرکت جهادی که می تواند مدیریت دستگاه های اجرای، دانشگاه ، وزارت و هر بخشی از کشور باشد؛ عدم سرگرم شدن با اختلافات در کشور مورد تأکید رهبر انقلاب است که این بحث موجبه غافل شدن از چالش های اصلی کشور می شود.   حجت الاسلام صالحیان با توضیح اینکه علما، اساتید، روشنفکران، هنرمندان نگاه نقادانه خود را به اوضاع فرهنگی کشور همچنان داشته باشند و تذکر دهند، اظهار کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند که شرافت به همت های بلند است نه به استخدان های پوسیده گذشتگان، هر فردی و جامعه ای به اندازه تلاش که همتی انجام می دهند به قله های شرافت و موفقیت دست پیدا می کند؛ با حرکت عادی و خواب آلوده نمی توان پیشرفت و کارهای بزرگ را انجام داد.   به گزارش صاحب نیوز؛ مراسم تودیع حجت ‌الاسلام محمدرضا صالحیان و معارفه حجت ‌الاسلام فرهنگ به‌عنوان مدیر جدید نمایندگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان اصفهان به صورت ویبار در سطح شهرستان های سطح استان اصفهان برگزار شد.     انتهای پیام/  

دیگر خبرها

 • دانشجویان راه شهید فخری زاده را ادامه دهند/ اختلاف مجلس و دولت به نفع مملکت نیست
 • دانشجویان راه شهید فخری زاده را ادامه دهند/ اختلافات مجلس و دولت به صلاح و نفع مملکت نیست
 • تمجید ویژه باشگاه زوریا از صیادمنش
 • آرمین رهبر: نباید بیش‌تر از این هم از شهرخودرو انتظار داشت/ مدیریت باید ریسکش را بپذیرد
 • بازتاب گلزنی صیادمنش برای زوریا لوهانسک در AFC
 • تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات
 • تمجید سرمربی زوریا از ستاره ایرانی
 • صیادمنش قهرمان روزیا مقابل لسترسیتی +عکس
 • (عکس) تمجید خاص باشگاه زوریا از بازیکن ایرانی
 • تمجید اوکراین از الهیار: ستاره‌ای با تکنیک استثنایی
 • باشگاه زوریا: صیادمنش قهرمان تیم مقابل لسترسیتی بود+عکس
 • بازخوانی نظرات رهبر انقلاب درباره بودجه/ «اصلاح ساختار»؛ میراثی که دولت می‌توانست برجای بگذارد
 • روایت متفاوت از جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب
 • بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره معیشت افرادی که کارمند رسمی نیستند
 • بازخوانی نقطه‌نظرات رهبر انقلاب درباره بودجه
 • تصویری متفاوت از رهبر انقلاب | مجازات قطعی است ...
 • زوریا لوهانسک 1-0 لسترسیتی؛ صیادمنش در نقش صیاد روباه ها!
 • تصویری متفاوت از رهبر انقلاب بر جلد نشریه خط حزب الله
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: باید درباره قره‌باغ مذاکره شود