مشاهده اخبار داغ روز

تایلر شهادت داد آن چه که او در کی‌یف کشف کرده یک "کانال غیررسمی و غیرمعمول" در سیاست خارجی تحت رهبری رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ و در نهایت یک شرایط هشدار دهنده بوده که روابط آمریکا با اوکراین را تهدید می‌کرد.

سفیر موقت آمریکا در کی‌یف که به منظور ایراد شهادت در رابطه با مناقشه مربوط به مکالمه تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی‌اش در ماه ژوئیه با موضوع تحقیقات درباره فعالیت‌های خانواده جو بایدن به کنگره احضار شده بود در موضعی برخلاف آن چه که دونالد ترامپ تاکنون اعلام کرده گفت: ترامپ کمک نظامی آمریکا به اوکراین و همچنین دیدار رئیس جمهور اوکراین با خودش را منوط به موافقت دولت این کشور با تحقیقات درباره دموکرات‌ها و شرکت مرتبط با خانواده جو بایدن کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری پرس اسوسیشن، این اظهارات از سوی ویلیام تایلر، سفیر سابق آمریکا در اوکراین در جریان ایراد شهادت به مقامات مسئول تحقیقات در مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شد. او در شهادت‌هایش یک سری توضیحات دقیق و جدید که می‌تواند برای تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ رئیس جمهور آمریکا مفید واقع شود مطرح کرد.

او عنوان کرد: ترامپ در این گفتگوی تلفنی در واقع خواسته بود هر آن چه که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستارش است از جمله کمک نظامی حیاتی به این کشور برای مقابله با روسیه مشروط به تعهد اوکراین به تحقیق درباره دموکرات‌ها در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و یک شرکت مرتبط با خانواده جو بایدن، رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شود.

تایلر شهادت داد آن چه که او در کی‌یف کشف کرده یک "کانال غیررسمی و غیرمعمول" در  سیاست خارجی تحت رهبری رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ و در نهایت یک شرایط هشدار دهنده بوده که روابط آمریکا با اوکراین را تهدید می‌کرد.

کانال "غیررسمی" که تایلر به آن اشاره کرده به نقش محوری چهار نفر در روابط چند ماه اخیر کاخ سفید با اوکراین اشاره دارد؛ رودی جولیانی، وکیل شخصیترامپ، کورت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین؛ گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و ریک پری، وزیر انرژی آمریکا که چند روز پیش رسما کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند سه نفر آخر، یعنی کورت ولکر، گوردون ساندلند و ریک پری نقش محوری را در اجرای خواسته‌های ترامپ در قبال اوکراین داشته‌اند به طوریکه تیم سه نفره خودشان را "سه آمیگو" (سه رفیق) نام گذاری کرده بودند.

رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ هم از سوی رسانه‌های آمریکا به عنوان کسی که در خارج از حلقه رسمی و دیپلماتیک پی‌گیر سیاست‌های  ترامپ در اوکراین بوده معرفی شده است.

این دیپلمات کارکشته در توضیحاتی با دسته بندی تاریخ‌های مختلف گفت که چطور با پی بردن به این که ترامپ قصد دارد رئیس جمهور جوان جدید اوکراین را در یک شرایط بغرنج قرار دهد نگران شده است.

وی افزود: من مسئله عجیب را احساس کردم.

او به توصیف اقدامات سه مقام نزدیک به ترامپ در ارتباط با برنامه ریزی گفتگوی تلفنی با زلنسکی پرداخت. از جمله یکی از این مقام‌ها یعنی سفیر گوردون ساندلند که خواستار این بوده این تماس به هیچ وجه رصد نشود و متن آن یادداشت نشود.

او گفته در میانه‌های ماه ژوئیه دیگر " آشکار شده بود که دیدار زلنسکی با دونالد ترامپ در کاخ‌سفید "به تحقیقات درباره شرکت انرژی بوریسما و انتخابات سال ۲۰۱۶" مشروط شده بود.

تایلر همچنین گفته: "کاملا مبرهن بود که این مشروط کردن از یک کانال غیرمعمول خط می‌گیرد و من متوجه شدم که قضیه از سوی جولیانی هدایت می‌شود."

بوریسما بزرگترین شرکت نفت و گاز اوکراین است که هانتر بایدن، پسر جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما برای چند سال و همزمان با حضور پدرش در کاخ‌سفید عضو هیات مدیره آن بوده است.

سفیر موقت آمریکا در اوکراین همچنین گفته که از یک مقام مدیریت بودجه در کاخ‌سفید شنیده که گفته به او دستور داده شده که کمک نظامی به اوکراین فعلا متوقف شود، کمکی که به گفته تایلر یکی از ارکان حمایت واشنگتن از کی‌یف در برابر مسکو بوده و به این ترتیب از نظر تایلر "مورد تهدید قرار گرفته" است.

تایلر در پیامکی که در روز نهم سپتامبر گذشته به گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا فرستاده نوشته بود از نظر او مشروط کردن کمک نظامی با هدف کمک به کارزار انتخاباتی در داخل آمریکا "دیوانگی" است. او به نمایندگان کنگره گفت: "در آن روز چنین عقیده‌ای داشتم و هنوز هم بر همان عقیده‌ام."

اظهارات تایلر همچنین در تضاد با اظهارات گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپاست که هفته گذشته به نمایندگان کنگره گفت او "هیچ رایزنی" با وزارت خارجه و کاخ‌سفید درباره تحقیقات بایدن‌ها نداشته است.

تایلر به سیاست مداران گفت: ساندلند، تاجر پولداری که یک میلیون دلار به مراسم آغاز به کار ترامپ کمک کرد از این خواسته‌ها مطلع بوده و بعدا پذیرفت این که به اوکراینی‌ها گفته که کمک نظامی به این کشور مشروط به پذیرفتن درخواست‌های ترامپ نیست مرتکب اشتباه شده است.

تایلر توضیح داد: در حقیقت سفیر ساندلند گفت هر چیزی وابسته به اعلان‌های رئیس جمهور اوکراین است، از جمله کمک امنیتی.

وی افزود: ساندلند به من گفت ترامپ به او گفته می‌خواهد زلنسکی علنا بگوید اوکراین درباره شرکت بوریسمای بایدن و ادعای مداخله اوکراینی‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را هدف تحقیقات قرار دهد.

گوردون ساندلند هم در تحقیقات استیضاح کنگره نقش محوری دارد و این روزها زیر ذره‌بین رسانه های آمریکاست. او که سابقه حضور در یک مقام دیپلماتیک را ندارد متهم است که تنها به علت اهدای یک میلیون دلار کمک مالی به ستاد برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷، پست سفارت در اتحادیه اروپا را به دست آورده است.

سیاستمداران آمریکایی بعد از این شهادت خصوصی تایلر که گفته شده حدود ۱۰ ساعت طول کشیده از شنیدن توضیحات او شگفت زده شده بودند.

کارن باس یک نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا گفت: این توضیحات شوکه کننده بودند و کاملا مشخص بود که ترامپ این الزام را برای رئیس جمهور اوکراین ایجاد کرده که اگر تو کمک‌ها را می‌خواهی باید یک بیانیه علنی ارائه دهی.

گفته شده که در این شهادت حتی عالی‌ترین سطوح دولت آمریکا نظیر مایک پنس، معاون ترامپ و میک مولوینی، رئیس دفتر موقت او نیز دیده می‌شوند.

همچنین در این شهادت‌ها موضوع نزاع میان جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ با سه تن دیگر از مقام‌های دولت وی یعنی ساندلند، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا فاش شده است.

استفانی گریشام دبیر مطبوعاتی کاخ سفید اظهار کرد: ترامپ هیچ کار اشتباهی نکرده است و این اتفاقات ناشی از یک کمپین هماهنگ بدنام کردن وی از جانب قانونگذاران چپ و بورکرات‌های رادیکال غیر منتخبی که با قانون اساسی می‌جنگند مربوط می‌شود و موضوع بر سر گرو کشی است.
تایلر، دیپلمات بازنشسته آمریکایی که از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ سفیر آمریکا در اوکراین بوده بعد از آن که ترامپ در ماه مه گذشته ماریا یوانویچ سفیر آمریکا را به ناگهان فراخواند از بازنشستگی فراخوانده شد تا سفارت آمریکا در کی‌یف را اداره کند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند او با "اکراه" این سمت را پذیرفته و آشکارا هم اعلام کرده که با نحوه برکناری یووانوویچ مخالف است.

او یکی از شخصیت‌های مرکزی در تحقیقات استیضاح کنگره است چرا که متن پیامک‌های رد و بدل شده میان او و گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا در امور اوکراین، از اسناد کانونی این تحقیقات است./ایسنا

منبع: ایران آنلاین

اینترنت در کدام شهرهای ایران وصل شده است؟

وضعیت به این وحشتناکی است؟ تداوم قطعی اینترنت توجیه‌پذیر است؟

چرا تصمیم‌گیری‌ها را عده‌ای دیگر انجام می‌دهند و سختی‌ها را مردم می‌کشند؟

تبعات قطع اینترنت جهانی در ایران؛ معاملات بازار سرمایه کاهش یافت| توضیحات وزیر ارتباطات

تصاویر: نخستین روز رزمایش مشترک پدافند هوایی ۹۸

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۵۵۳۷۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

تایید «بده بستان» کاخ سفید و اوکراین

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا طی جلسه علنی مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص تحقیقات درباره استضاح ترامپ تأیید کرد که ترامپ، دیدار با همتای اوکراینی در کاخ سفید را به آغاز تحقیقات درباره بایدن مشروط کرده بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در جلسه علنی کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا تأیید کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در کاخ سفید را مشروط به آغاز تحقیقات در خصوص «جو بایدن» رقیب انتخاباتی‌اش کرده بود.

 ساندلند همچنین تأکید کرد که به دستور «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ، کمپین فشار بر اوکراین به منظور آغاز تحقیقات درباره پسر بایدن را پیش برده است.

ساندلند در آغاز جلسه علنی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا و در طول این جلسه تأکید کرد که «به دستور مستقیم رئیس‌جمهور آمریکا» با «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ در خصوص موضوعات مربوط به اعمال فشار به اوکراین برای تحقیق درباره بایدن همکاری داشته است.

وی با اشاره به خود، «ریک پری» وزیر انرژی و «کورت ولکر» نماینده سابق آمریکا در امور اوکراین گفت: «ما خواستار همکاری با جولیانی نبودیم و به زبان ساده، دستوراتی که به ما محول شده بود، اجرا کردیم».

ساندلند سپس به چندین گفتگو اشاره کرد که با ترامپ درباره آغاز تحقیقات اوکراین در خصوص دو موضوع داشته است. یکی از این تحقیقات درباره شرکت «بریسما» بوده که پسر بایدن سابقاً در اوکراین یکی از اعضای هیأت مدیره آن بوده است و تحقیقات بعدی در خصوص توطئه برای مداخله اوکراین در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بوده است.
 استدلال ساندلند این بود که هیچ‌یک از شاهدان مستقیماً با ترامپ گفت‌وگویی نداشتند و تنها اطلاعات دست دوم دریافت می‌کردند.

در حالیکه سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا تصریح کرد که ترامپ هرگز مستقیماً به وی نگفته بود که کمک نظامی آمریکا به اوکراین را به تحقیقات درباره شرکت بریسما و انتخابات ۲۰۱۶ منوط کند، ساندلند ادامه داد: «برداشت شخصی من بر اساس واقعیت‌هایی که در آن هنگام وجود داشت این بود؛ هیچ علت دیگری وجود نداشت که چنین نتیجه گیری کنم».

گرچه ترامپ و جولیانی هرگونه بده بستان سیاسی با اوکراین را رد کرده بودند، اما ساندلند به صراحت بیان کرد که «همه می‌دانند» که بده بستانی بوده است، زیرا برگزاری دیدار رسمی ترامپ و زلنسکی در کاخ سفید، مشروط به آغاز علنی تحقیقات در اوکراین شده بود.

ساندلند تصریح کرد: «همانطور که قبلا نیز شهادت دادم، در خصوص درخواست مطرح شده کاخ سفید و دیدار در کاخ سفید، جواب، آری است. (بده بستان صورت گرفته است). همه در جریان هستند. مخفی نیست».

با این حال، ساندلند گفته است که هرگز با مشروط کردن دیدار ترامپ با زلنسکی به آغاز تحقیقات اوکراین موافق نبوده، زیرا به اعتقاد وی، باید حمایت آمریکا از رئیس‌جمهور آمریکا اثبات می‌شده است.

«آدم شیف» رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که اظهارات ساندلند این اتهام را ثابت می‌کند که ترامپ از قدرت خود سوء‌استفاده کرده و به رشوه خواری اقدام کرده است.

شیف تصریح کرد: «اطلاعات اخیر، نشان از گسترده بودن آگاهی در میان دولتمردان کاخ سفید از بده بستان‌هایی است که ترامپ در ازای اقدامی سیاسی از دولت اوکراین طلب می‌کرد».

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، اطلاعاتی که ساندلند ارائه کرد را بسیار مهم خواند و گفت: «امروز از سفیر ساندلند شنیدیم که اطلاعاتی که این طرح داشت، مشروط بودن نشست کاخ سفید برای کمک‌های امنیتی در ازای تحقیقات سیاسی بود که به باور رئیس جمهور می‌توانست برای انتخاب دوباره وی کمک حالش باشد که به نوعی بده بستان به شمار می‌آید».

شیف با توجه به اینکه بسیاری از مقامات دولت ترامپ از این طرح مطلع بودند، گفت: «امروز برای نخستین بار شنیدیم که گفته شد اطلاعات این طرح بسیار گسترده بوده است... دونالد ترامپ و وزیر پامپئو نمی‌خواهند، هیچ‌یک از این اسناد در اختیار کنگره قرار گیرد... از این رو باور داریم که به برهه‌ای بسیار حساس در این تحقیقات وارد شده‌ایم».

وی همچنین ادامه داد که اظهارات ساندلند بسیار نگران کننده است و در پیامی توییتری نوشت: «ظاهراً جمهوری‌خواهان فکر می‌کنند تا وقتی خود رئیس‌جمهور شخصا‌ً نگوید به اوکراین رشوه داده، مدرکی از رشوه‌گیری یا خلافکاری وجود ندارد».

در تاریخ ۲۶ سپتامبر سال جاری میلادی، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا متن از طبقه‌بندی خارج‌شده شکایت یک افشاگر را در خصوص تعاملات بین رئیس‌جمهور آمریکا و «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین منتشر کرد.

ماجرای مورد ادعا این بود که رئیس‌جمهور آمریکا در جریان یک گفت‌وگوی تلفنی از همتای اوکراینی خود خواسته تحقیقاتی را در خصوص یک شرکت گازی انجام دهد که فرزند جو بایدن، رقیب اصلی احتمالی او در انتخابات آتی، در هیات مدیره آن حضور دارد سپس ترامپ، ارسال کمک‌های نظامی آمریکا برای اوکراین را به این موضوع منوط کرده است.

در این اسناد نام گوردون ساندلند هم به چشم می‌خورد و گفته شده بود که او به‌همراه «کورت ولکر»، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات اوکراین در ارائه مشاوره به زلنسکی در خصوص نحوه انجام خواسته‌های رئیس‌جمهور آمریکا مشاوره داده است.

پیش از این، ساندلند، اما در شهادت ۱۷ اکتبر خود (۲۵ مهرماه)، منکر هرگونه بده‌بستان بین روسای جمهور آمریکا و اوکراین شده بود.

دیگر خبرها

 • ترامپ: شهادت ساندلند در کنگره متوهمانه بود!
 • سفیر آمریکا اتهام علیه ترامپ را تائید کر
 • سفیر آمریکا اتهام علیه ترامپ را تائید کرد
 • ترامپ : سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا را نمی شناسم
 • سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا بده بستان کاخ سفید و اوکراین را تأیید کرد
 • سفیر آمریکا، «بده بستان» کاخ سفید و اوکراین را تأیید کرد
 • ترامپ با رد شهادت ساندلند؛ تحقیق استیضاح تمام است
 • اوکراین‌گیت؛ سفیر آمریکا، «بده بستان» کاخ سفید و اوکراین را تأیید کرد
 • مقام ارشد آمریکایی بده‌بستان ترامپ با اوکراین را تایید کرد
 • مقام ارشد آمریکایی خواست بده بستانی ترامپ با اوکراین را تایید کرد
 • واکنش «پنس» به شهادت سفیر آمریکا علیه ترامپ
 • واکنش پنس به اظهارات سفیر آمریکا علیه ترامپ
 • واکنش ترامپ به افشاگری سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا
 • مایک پنس: اظهارات گوردون ساندلند کذب است
 • واکنش ترامپ به شهادت سفیر آمریکا در اتحادیه‌اروپا علیه خود
 • واکنش «پنس» به اظهارات سفیر آمریکا در اتحادیه‌اروپا علیه ترامپ
 • اظهارات گوردون ساندلند کذب است
 • ترامپ برای تحقیق درباره بایدن به اوکراین فشار آورد
 • سفیری که همه راه‌های «استیضاح ترامپ» به او ختم می‌شود