رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اروپا در اینستکس به‌دنبال تایید آمریکاست،گفت: عامل کلیدی پشت مسئله تورم کاهش ارزش برابری ریال بود که باعث جهش قیمت کالاهای وارداتی از جمله کالاهای اساسی شد.

به گزارش مشرق به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با المانیتو از موفقیت بانک مرکزی ایران در افزایش ۴۰ درصدی ارزش ریال از زمان آغاز مجدد تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

وی همچنین درباره اینستکس، مکانیزم مالی که از سوی برخی کشورهای اروپایی برای بازگرداندن ایران به برجام طراحی شد، گفت: من به این نتیجه رسیده‌ام که موضوع اینستکس و مکانیزمش نیست. موضوع این است که اروپایی‌ها به دنبال تاییدیه آمریکا هستند.

وی درباره سرنوشت بسته پیشنهادی ۱۵ میلیارد دلاری که از سوی فرانسه و برخی دیگر کشورها برای بازگرداندن ایران به برجام پیشنهاد شده بود، گفت: نتیجه‌بخش بودن این بسته به اروپایی‌ها و آمریکا بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: واکنش وزیر صمت به اظهارات همتی درباره خودروسازان فیلم/ همتی: تا کی باید این خودروسازی فشل را ادامه دهیم؟

در ادامه متن کامل گفتگوی المانیتو به همتی می‌آید که از زمانی که مسئولیت بانک مرکزی ایران را بر عهده گرفت بخشی از شدیدترین فشارهای اقتصادی را علیه ایران تجربه کرده است.

در پی وضع مجدد تحریم‌های آمریکا، ارزش ریال ایران در مقطعی به شدت کاهش یافت، برخی این کاهش ارزش را ناشی از مسایل مدیریتی اعلام کردند. تحریم‌ها تا چه حد در کاهش ارزش ریال موثر بود؟

- به نظر من اتفاقی که در بازار ارز افتاد بیش از هر چیز ریشه در انتظاراتی داشت که از حواشی تحریم آمریکا می‌رفت. به طور مثال، محدودیت‌هایی که در جریان نرخ‌گذاری واحد ارز در سطح ۴۲۰۰ تومان به ازای هر دلار به بازار ارز وارد شد و تقریبا با تحریم‌های یکجانبه آمریکا و خروج این کشور از توافق برجام همزمان شد که آن هم در این اتفاقات نقش داشت. این دو مساله در کنار سایر عوامل بحث کاهش ارزش برابری ریال در برابر دلار شد. باید به این مساله شوک ناشی از مسایل روانی را هم اضافه کنم که با جنگ‌های کلامی ترامپ که صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند و تلاش یکجانبه آمریکا برای فلج کردن سیستم بانکی ایران همراه شده بود. علاوه بر همه این مسایل، تعدادی از رسانه‌های مورد حمایت آمریکا، گزارش‌های گمراه‌کننده‌ای را درباره آینده اقتصاد ایران منتشر می‌کردند و مدعی می‌شدند که هر دلار ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت خواهد داشت.

در زمینه مسائل فنی هم ما مسائلی داشتیم ما از بعد توانایی فنی و نرم افزاری برای رصد کردن مبادلات ارزی محدودیت‌هایی داشتیم و حل این مسائل حدود دو ماه از وقت ما را گرفت. ما همچنین با محدودیت یک سیستم یکپارچه رو به رو بودیم که بانک‌ها را به بخش مبادلات ارزی متصل کند و این باعث می‌شد نتوانیم به خوبی و به شکل موثر ساختار را رصد کنیم و از سفته‌بازی‌ها جلوگیری کنیم.

با تضعیف تدریجی نظارت بانک مرکزی بر پایانه های فروش نقطه ای دلار و مبادلات بانکی هر کسی می‌توانست با استفاده از یک کارت بانکی و یک پایانه فروش و دستگاه پوز هر میزان پولی را که می‌خواست جابه جا کند که این موضوع فقط به تهران محدود نمی‌شد و امکان انجام این کار در هرات افغانستان، سلیمانیه عراق، استانبول ترکیه و حتی کانادا وجود داشت. این موضوع غیر قابل قبول بود و ما نقطه پایانی بر چنین اقداماتی گذاشتیم.

در زمان سقوط ارزش ریال برخی گزارش های غیر رسمی در ایران درباره نقش امارات متحده عربی در کاهش ارزش ریال منتشر شد و در برخی محافل سیاسی زمزمه می‌شد که ابوظبی صرافی‌های مبادله کننده ارز ایران را بسته است. فکر می‌کنید امارات نقشی در کاهش ارزش ریال ایفا کرد؟

-من هم درباره این شایعات مسائلی را شنیدم برخی حتی ادعا می‌کردند که عربستان سعودی در بازار مبادلات ارزی هرات و سلیمانیه اختلال ایجاد می‌کند. اینها شایعاتی بودند که به گوش می‌رسید ولی واقعیت این بود که امارات در حقیقت محدودیت‌هایی را روی مراکز مبادله ارز ایران و حساب‌های ایرانیان در بانک‌های اماراتی اعمال کرد. با این حال اخیرا شنیده‌ام که برخی از این محدودیت‌ها برداشته شده است که این چیزی است که ما به عنوان همسایه این کشور انتظار داریم که همسایه‌ها انجام دهند.

کاهش ارزش ریال و افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم شده است برای حل این مسائل چه اقداماتی در دستور کار است؟

-در چند دهه اخیر میانگین رشد نقدینگی سالانه ۲۰ تا ۲۳ درصد بوده است. بنابراین رقم کنونی رشد ۲۳ تا ۲۴ درصدی نقدینگی مسئله جدیدی نیست. از نظر من عامل کلیدی پشت مسئله تورم کاهش ارزش برابری ریال بود که باعث جهش قیمت کالاهای وارداتی از جمله کالاهای اساسی شد. افزایش نرخ تورم تا ماه مارس ۲۰۱۹ (اسفند ۹۷) ادامه داشت. از آن زمان شاهد کُند شدن رشد تورم هستیم که در آمار ماهیانه تورم چند ماهه اخیر مشهود است. وقتی که در جلوگیری از کاهش ارزش ریال موفق شدیم، توانایی این را پیدا کردیم که جلوی فشارهای تورمی را بگیریم. همانطور که می‌دانید در نقطه اوج تحریم‌های اخیر هر دلار در نزدیکی مرز ۲۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد، امروز دلار در بازار آزاد حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان داد و ستد می‌شود که این به معنای افزایش ۴۰ درصدی ارزش ریال است.

ما در ماه های آینده هم شاهد تداوم کاهش نرخ تورم خواهیم بود باید اضافه کنم که در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از ابزاری برای مدیریت نقدینگی از طریق عملیات بازار باز هستیم. این کاری است که بسیاری از بانک های مرکزی انجام می‌دهند و ما نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

 آیا فرآیند تدریجی وجود دارد بازار آزاد دلار و نرخ رسمی آن با هم یکی شود؟

- آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم فرآیندی است که بازار مبادلات نقدی را با سایر بخش‌های بازار ارز یکی کند. این فرآیند همین الان در حال طی شدن است و به زودی تکمیل خواهد شد. در حال حاضر ما دو سامانه قانونمند را به کار گرفته‌ایم سامانه نیما که برای مبادلات بزرگ و تبادلات بانکی و بازار آزاد برای مبادلات نقدی که بعدها با بازارهای بزرگ‌تر ترکیب خواهد شد.

مردم در خیابان‌ها در خصوص برخی مسائل اقتصادی گلایه‌هایی دارند و شنیده می‌شود که برخی مجبور شده‌اند که تهران را ترک کنند و به خاطر شرایط اقتصادی در حومه شهر مستقر شوند، علاوه بر این برخی از مردم سرمایه خود را به کشورهای دیگر مثل ترکیه و گرجستان منتقل کردند. نظر شما در اینباره چیست و راه حل مقابله با این مشکلات را چه می‌دانید؟

-ما همواره گفته‌ایم که اقدامات غیرقانونی ترامپ برای از سرگیری تحریم‌های یکجانبه بیش از همه بر قشر فقیر و آسیب پذیر جامعه تاثیر گذاشته است. اگر فشار این تحریم‌ها ادامه یابد قشر فقیر جامعه بیش از همه آسیب می‌بیند. با این حال دولت در تلاش است تا با اقدامات حفاظتی به آنها کمک کند با کاهش درآمدهای نفتی بودجه دولت تحت فشار قرار گرفته است اما دولت خود را به حفاظت از آسیب‌پذیرترین بخش جامعه متعهد می‌داند.

در زمینه خروج سرمایه از کشور باید بگویم که نرخ پایین مبادلات ارزی در حالت سوبسیدی برای کسانی بود که می‌خواستند دارایی‌های خود را به خارج از کشور منتقل کنند. متوجه هستم که زمانی که نرخ ارز در سطح ۳۷۰۰ تومان بود برخی از افراد به خرید ملک در کانادا اقدام کردند و از پس هزینه‌های ملکی با استفاده از نرخ بهره‌ سپرده‌های خود در داخل کشور بر می‌آمدند. این موضوع دیگر امکان پذیر نیست. در حقیقت گویی ما سوبسیدی را به افرادی پرداخت می‌کردیم که نسبت به خرید ملک در آمریکا، کانادا، گرجستان و ترکیه اقدام می‌کردند. تغییرات نرخ ارز کمک کرد که این فرآیند به تدریج متوقف شود.

منبع: مشرق

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اربعین تحولات عراق تحولات یمن عبدالناصر همتی تورم ارزش ریال برجام بانک مرکزی آمریکا عربستان سعودی سامانه نیما اینستکس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۵۳۷۸۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

شلیک سردار مجلس به قلب برجام| مین‌گذاری زمین دیپلماسی؛ حالا چه خواهد شد؟

جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس| طرح اخراج بازرسان آژانس؛ ایران با غنی‌سازی ۲۰ درصدی از برجام خارج می‌شود؟

شمخانی: دستگاه‌های اطلاعاتی می‌دانستند قرار است در آن محل عملیات ترور علیه شهید فخری‌زاده انجام شود/ هیچ فردی در صحنه حضور نداشت

اینجا دریا نیست، اهواز است؛ وعده‌های مسئولان برای مردم مصیب‌زدهِ خوزستان نفت‌خیز چه شد؟

مهابادی: بازیکنان تیم ملی فوتبال جوانان حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

خبر بعدی:

رئیس مجلس: مرغ ۲۹ هزار تومانی اوج بی عرضگی است/ نقدینگی هزاران میلیارد تومانی بورس کجا رفت؟/ تغییر کانال قیمت دلار از ۲۴ به ۲۵ / چرا تورم تابستان افزایش یافت؟

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون نماد‌های پربیننده بورس کدامند؟، چرا طلای جهانی گران شد؟، واردات خودرو همچنان ممنوع است؟، اینترنت درصورت رشد ترافیک ارزان‌تر می‌شود، دلایل گرانی تخم مرغ در بازار و اوپک‌پلاس تصمیم عاقلانه‌ای گرفت را در بر دارد.

نمادهای پربیننده بورس کدامند؟

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس نمادهای ایران خودرو، مخابرات، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان و تولید نیروی برق آبادان در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت پیمانکاری صنعتی، اطلاعات و ارتباطات، عمده فروشی، سایر واسطه گری های مالی،  مخابرات، بیمه و بازنشستگی، محصولات فلزی، استخراج نفت و گاز به جز اکتشافات، استخراج زغال سنگ، شیمیایی، صنایع غذایی به جز قند و شکر، واسطه گری های مالی و پولی، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات، سایر حمل و نقل، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه، هتل و رستوران، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم، کانی غیرفلزی، خودرو و قطعات، محصولات چرمی، استخراج کانه‌های فلزی، چندرشته ای صنعتی، دستگاه های برقی، فرآورده های نفتی، رایانه، کاشی و سرامیک، فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، سیمان، آهک و گچ، فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط، دارویی، سرمایه گذاری‌ها، خرده فروشی، انبوه‌سازی املاک و مستغلات، لاستیک و پلاستیک، فنی و مهندسی، محصولات کاغذی، ماشین‌آلات و تجهیزات و چاپ با بالاترین درصد بازدهی همراه بودند. همچنین نماد منسوجات، محصولات چوبی، وسایل ارتباطی، قند و شکر، زراعت و خدمات وابسته و محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری از جمله نمادهایی بودند که بازدهی منفی را در بازار به همراه داشتند.

رئیس مجلس: مرغ ۲۹ هزار تومانی اوج بی عرضگی است

محمد باقر قالیباف رئیس قوه مقننه در گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: حداقل دو سال است که داریم 15 میلیارد دلار، ارز 4200 تومانی می گذاریم، من می گویم که اگر تحریم 5 میلیاردی می آمد، این 15 میلیارد را داریم که 4200 آن را در شش ماهه به نهاده های دامی دادیم و به این ترتیب مرغ کیلویی 9 هزار تومان را 29 هزار تومان کردیم این در حالی است که بابت این کالا ارز 4200 تومانی از ما دریافت شده، این اوج بی عرضگی است، این اوج چوب حراج زدن به اموال بیت المال است. نمی گویم که در شرایط تحریمی بر روی سیستم بانکی کشور فشار نیست، اما در شرایطی که ما پول داریم یا نداریم، به راحتی به این میلیاردها دلار چوب حراج می زنیم، این جاست که من به جرات می گویم 35 درصد مشکلات سهم تحریم است و 65 درصد سهم سوء مدیریت، این ها واقعیت هایی است که وجود دارد و باید پذیرفت.

نقدینگی هزاران میلیارد تومانی بورس کجا رفت؟

قالیباف همچنین با اشاره به مشکلات بورس گفت: بورس تا قبل این که مردم به قول مسئولان اعتماد کردند وارد بازار سرمایه شدند دو هزار و 200 هزار میلیارد تومان کل ارزش آن بود اما وقتی نقدینگی هدایت شد بیش از دو هزار هزار میلیارد تومان نقدیندگی وارد آن شد اما این نقدینگی کجا رفت؟ اگر بگویم هر روز موضوع بورس و مسائل حساس اقتصادی دغدغه اصلی ماست مبالغه نکردم؛ در همین 6 ماه گذشته دولت در شورای عالی اقتصاد می خواست قانونی در خصوص سود شرکت ها برای افزایش سرمایه تصویب کند اما من در آن شورا به رئیس جمهور گفتم اجازه بدهید این مصوبه آن جا تصویب نشود زیرا اعتبارش یکساله است و یکسال هم قابل تمدید است و مردم خیلی نمی توانند به آن اعتماد کنند، چون ممکن است قانون عوض شود. این لایحه را به مجلس آوردیم و در مدت سه هفته، دو فوریت اش تصویب شد و به کمیسیون رفت در صحن آمد به تصویب رسید و پس از ارسال به شورای نگهبان تایید و به دولت ابلاغ شد. اما متاسفانه در بورس به درستی اجرا نشد که ناشی از سوء مدیریتی است که گفتم البته ما پیگیری می کردیم و آن را به شدت پیگیری می کنیم تا این کار انجام شود.

وی گفت: این قانونی که در قالب لایحه دو فوریتی تصویب کردیم دقیقاً برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم ایجاد کنیم یعنی اجازه دهیم که مردم بیایند در همان ارائه اولیه سهام، این کار انجام شود. رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینکه در بورس، برای کسانی که کار درست انجام نمی دهند برخورد امنیتی و قضایی شود، مخالفم اما مدیران بورس باید نظارت دقیقشان را انجام دهند و به همین علت با وزیر اقتصاد و رئیس بورس مرتب جلسات متعدد داشتم و به آنان گفتم شما برای نظارت قانون دارید و باید با اعمال انضباط با تخلفات اداری برخورد کنید شما حق دارید که جریمه و اعمال محدودیت کنید؛ در این بخش، سوء مدیریت وجود دارد.

تغییر کانال قیمت دلار از ۲۴ به ۲۵

بررسی بازار ارز در هفته ای که گذشت نشان می دهد قیمت دلار با افزایش حدود 800 تومانی از کانال بیست و چهار هزار تومانی به کانال بالاتر رسیده است و در پایان هفته، به قیمت 25470 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شده است. همچنین هر یورو در این مدت به رقم 30900 تومان رسید که نسبت به شروع هفته، 1400 تومان افزایش نرخ داشته است.

چرا طلای جهانی گران شد؟

دیروز در بازارهای  جهانی قیمت هر اونس طلا با 9.8 دلار افزایش نسبت به روز چهارشنبه به قیمت 1840.60 دلار به فروش رفت. قیمت این فلز گرانبها نسبت به یک ماه گذشته 67 دلار کاهش داشت اما نسبت به یکسال گذشته با 363 دلار افزایش همراه شد. قیمت این فلز گرانبها در کمترین زمان به قیمت 1831 دلار و در بیشترین زمان به قیمت 1841.60 دلار معامله شد. در گروه سایر فلزات گرانبها هم قیمت نقره 15 سنت کاهش داشت و به قیمت 23.94 دلار به فروش رفت فلز گرانبهای پلاتینیوم 16 دلار افزایش داشت اما فلز پالاتیوم 11 دلار با کاهش همراه شد. خبرگزاری رویترز نوشت: امروز قیمت طلا تحت تاثیر کاهش ارزش دلار به کمترین میزان 2.5 سال گذشته روند صعودی در پیش گرفت. امروز ارزش دلار تحت تاثیر خوش بینی به تصویب بسته حمایتی آمریکا برای کمک به اثرات بیماری کووید 19 بر اقتصاد این کشور، کاهش یافت. جولوس بار تحلیلگر بازار گفت: «ارزش دلار امروزکاهش یافت و باعث تقویت قیمت دلار شد.» خوش بینی به تصویب بسته حمایتی کووید 19 در آمریکا و نیز پیشرفت در واکسن این بیماری باعث کاهش ارزش دلار و در دیگر سو تقویت اونس جهانی طلا شد.

چرا تورم تابستان افزایش یافت؟

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به تحلیل تورم در تابستان ۹۹ پرداخته و اعلام کرد:نرخ تورم و نوسانات آن یکی از مهم‌ترین متغیرهای اقتصادی علامت دهنده به فعالان اقتصادی است.

از مهمترین علل افزایش نرخ رشد شاخص قیمت مصرف کننده در فصل تابستان را می توان افزایش انتظارات تورمی دانست که خود را در رشد سهم پول (به عنوان جزء سیال و تورم زاي نقدینگی) از نقدینگی نشان می دهد و از ابتداي سال 1399 شدت گرفته است. افزایش انتظارات تورمی به علت رشد پایه پولی و نقدینگی و...، باعث شده تا تمایل به نگهداري پول (به عنوان جزء سیال و تورمزاي نقدینگی) به جاي شبه پول در تابستان به شدت افزایش یافته و رشد پول نسبت به شبه پول فاصله زیادي بگیرد. اتفاقی که در شهریورماه 1397 نیز رخ داده بود. به طور کلی نمودار 5 نشان میدهد که روند فزاینده رشد پول از پاییز 1398 آغاز شده و در سال 1399 شدت گرفته است. در بازه یکساله (شهریورماه 1399 نسبت به شهریورماه 1398) درحالی که نقدینگی 36 درصد رشد داشته، پول 80 درصد و شبه پول 28 درصد رشد داشته است. این موضوع نشان از افزایش قابل توجه انتظارات تورمی و کاهش نرخ سود حقیقی متناسب با آن را دارد. واردات خودرو همچنان ممنوع است؟

مژگان خانلو -سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: اعمال حقوق ورودی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی در بخش درآمدی دولت در لایحه بودجه به معنی آزادسازی واردات خودرو نیست و همچنان واردات آن ممنوع بوده و در خصوص آزاد سازی واردات خودرو تصمیم جدیدی اتخاذ نشده  است. خانلو توضیح داد که در حال حاضر تعدادی از خودروها به دلایلی از جمله مشکل قضایی در گمرک دپو مانده است که هنوز در مورد ترخیص آن ها تصمیم گیری نشده و ممکن است در سال آینده با رفع موانع ترخیص شوند، بر این اساس از محل آن حقوق ورودی به عنوان یکی از محل های درآمدی دولت در لایحه بودجه پیش بینی شده است. /ایسنا

اینترنت درصورت رشد ترافیک ارزان‌تر می‌شود

محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام خود، از کاربران خود خواست سولاتی را مطرح کرده تا به آنها پاسخ دهد. او در پاسخ به این سوال که چرا اینترنت گران شده، گفت: نه تنها گران نشده و نخواهد شد، بلکه درصورت رشد ترافیک، در سال آینده هم ارزان‌تر خواهد شد. وی درباره اینترنت دانش‌آموزان و همچنین مشکلات این سامانه توضیح داد: شاد رایگان است و ماهانه هزینه گزافی از سوی دولت بابت یارانه ترافیک شاد به حساب شرکت‌های اینترنتی منظور می‌شود. سرورهای شاد در برخی ساعات کم می‌آورد. پیگیری مشترکی با وزیر آموزش و پرورش از همراه اول که نرم‌افزار شاد را توسعه داده کرده‌ایم که در حال رفع مشکل هستند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مشکلات افزایش قیمت گوشی‌ و لپ‌تاپ و راهکار کاهش قیمت این کالاهای الکترونیکی بیان کرد:‌ راهکار اصلی بی‌شک بالا رفتن ارزش پول ملی است که تحریم‌های ظالمانه کاهش جدی یافته است. در این شرایط، ما تولید گوشی ارزان‌قیمت و متناسب داخلی را پیگیری کردیم. البته تمام توان ظرفیت کارخانه‌های داخلی به تولید تبلت اختصاص پیدا کرده تا نیاز دانش‌آموزان را برطرف کنیم.

دلایل گرانی تخم مرغ در بازار

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران میهن گفت: افزایش ۲۰ درصدی نرخ رسمی نهاده‌های اصلی در دو هفته گذشته باعث افزایش قیمت تخم مرغ در بازار شده، همچنین افزایش ۳۵ درصدی هزینه حمل و نقل هم مزید بر علت شده و قیمت تخم مرغ را افزایش داده است. با شرایط و نرخ مصوب فعلی تخم مرغ که ۱۲ هزار تومان در درب مرغداری است تولید برای مرغداران صرفه اقتصادی ندارد و این موضوع موجب کاهش تولید و عرضه تخم مرغ شده است. ترکاشوند تاکید کرد: مسئولان قول داده‌اند هفته آینده نرخ مصوب تخم مرغ درب مرغداری را اصلاح کنند که در صورت تحقق این موضوع و به صرفه بودن تولید این محصول بار دیگر افزایش می‌یابد. افزایش تولید به معنی افزایش عرضه تخم مرغ به میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با نرخ مصوب جدید است که همین موضوع موجبات کاهش قیمت فعلی تخم مرغ را فراهم می‌آورد. امیدواریم شرایط عرضه گسترده تخم مرغ به بازار با اصلاح نرخ تخم مرغ فراهم شود تا به این ترتیب هم تولیدکنندگان متضرر نشوند و هم مصرف کنندگان با قیمت پایین‌تر این محصول را خریداری کنند.

اوپک‌پلاس تصمیم عاقلانه‌ای گرفت

بیژن زنگنه شامگاه پنجشنبه (۱۳ آذرماه) پس از برگزاری دوازدهمین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک‌پلاس در جمع خبرنگاران گفت: کاهش تولیدی که تا پایان سال جاری میلادی داریم ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه است که این مقدار کاهش تولید برای ماه ژانویه ۲۰۲۱ به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه تغییر یافت و مقدار کاهش تولید در ماه‌های پس از ژانویه نیز در نشست‌های بعدی وزارتی اوپک‌پلاس مشخص می‌شود. وی افزود: اگر طی ماه‌های آینده نیز برای تغییر سطح کاهش تولید تصمیمی گرفته شود، به هر حال این مقدار بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نخواهد بود. زنگنه با بیان اینکه تصمیم‌ نهایی در ماه‌های آینده و در نشست‌های آینده گرفته می‌شود، ادامه داد: هر تصمیمی در این زمینه تابع عرضه و تقاضای بازار خواهد بود و به نظر می‌رسد این تصمیم که با جلب نظر اعضا گرفته شد، عاقلانه‌ است. با توجه به عدم قطعیت‌ها، نشست‌های ماهانه می‌تواند به حفظ ثبات در بازار و تحقق هدف اوپک و غیراوپک برای رسیدن به قیمتی منصفانه در بازار کمک کند. به نقل از شانا؛ زنگنه درباره تأثیرگذاری این تصمیم بر قیمت بازار نیز گفت: بعید می‌دانم تأثیر تعیین‌کننده‌ای بر بازار داشته باشد، زیرا روزانه ۵۰۰ هزار بشکه رقم زیادی نیست، ضمن اینکه تصمیم کنونی برای یک ماه گرفته شده است و برای ماه‌های بعدی در نشست‌های آینده تصمیم‌گیری می‌شود.

 

دیگر خبرها

 • افزایش ۳ برابری درآمد‌های نفتی در آخرین بودجه دولت
 • تحلیلگر سیاسی عراق: چشم پوشی از جنایت فرودگاه بغداد به مثابه دادن پاداش به آمریکاست
 • فیلم/ اینجا آمریکاست!
 • بودجه سال آینده به‌شدت تورم‌زاست/ دولت خودش تقاضای بازگشت بودجه بدهد و آن را اصلاح کند
 • جهش ۱۰هزار برابری هزینه کشورداری در ۴۲ سال
 • تدبیر کلیدی دولت برای افتخار آفرینی زنان
 • ترکیب کابینه بایدن و سیاست وزرای کلیدی
 • قالیباف: برای مردم تورم سالیانه ۲۵ درصد طبیعی بود /ما هر روز موضوعات اقتصادی و بورس را دنبال می‌کنیم/مردم ۷ سال منتظر اجرای وعده‌های دولت هستند / با دولت لجاجت نداریم/ برخی نمایندگان شبها در مجلس می مانند
 • قالیباف: برای مردم تورم سالیانه ۲۵ درصد طبیعی بود /ما هر روز موضوعات اقتصادی و بورس را دنبال می‌کنیم
 • سه اشتباه سئویی که می تواند بر رتبه بندی شما تأثیر بگذارد
 • توکیو می‌تواند عضو هفتم مذاکرات هسته‌ای باشد؟
 • دیپلمات سابق ژاپن: توکیو می‌تواند عضو احتمالی هفتم مذاکرات هسته‌ای باشد
 • هافبک کلیدی استقلال ۳هفته خارج از ترکیب
 • ظریف: حسن نیت ایران در گزارش‌های آژانس مشخص شد، حالا نوبت آمریکاست
 • رشد هشت برابری پورتفوی بیمه تجارت‌نو در ۱۸ ماه
 • تحلیل تورم در سه‌ماهه تابستان ۱۳۹۹/ انتظارات تورمی و رشد نرخ ارز، دو عامل رکوردزنی شاخص‌ها
 • آسیب های اجتماعی کودکان و خانواه ها از کرونا و تورم/ ایران درحال مثل هند شدن!
 • رشد قابل توجه تسهیلات اعطایی به مشاغل خانگی مرتبط با صنعت
 • سقوط قیمت دلار به پایین‌ترین سطح در ۲.۵ سال اخیر