مشاهده اخبار داغ روز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اروپا در اینستکس به‌دنبال تایید آمریکاست،گفت: عامل کلیدی پشت مسئله تورم کاهش ارزش برابری ریال بود که باعث جهش قیمت کالاهای وارداتی از جمله کالاهای اساسی شد.

به گزارش مشرق به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با المانیتو از موفقیت بانک مرکزی ایران در افزایش ۴۰ درصدی ارزش ریال از زمان آغاز مجدد تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

وی همچنین درباره اینستکس، مکانیزم مالی که از سوی برخی کشورهای اروپایی برای بازگرداندن ایران به برجام طراحی شد، گفت: من به این نتیجه رسیده‌ام که موضوع اینستکس و مکانیزمش نیست. موضوع این است که اروپایی‌ها به دنبال تاییدیه آمریکا هستند.

وی درباره سرنوشت بسته پیشنهادی ۱۵ میلیارد دلاری که از سوی فرانسه و برخی دیگر کشورها برای بازگرداندن ایران به برجام پیشنهاد شده بود، گفت: نتیجه‌بخش بودن این بسته به اروپایی‌ها و آمریکا بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: واکنش وزیر صمت به اظهارات همتی درباره خودروسازان فیلم/ همتی: تا کی باید این خودروسازی فشل را ادامه دهیم؟

در ادامه متن کامل گفتگوی المانیتو به همتی می‌آید که از زمانی که مسئولیت بانک مرکزی ایران را بر عهده گرفت بخشی از شدیدترین فشارهای اقتصادی را علیه ایران تجربه کرده است.

در پی وضع مجدد تحریم‌های آمریکا، ارزش ریال ایران در مقطعی به شدت کاهش یافت، برخی این کاهش ارزش را ناشی از مسایل مدیریتی اعلام کردند. تحریم‌ها تا چه حد در کاهش ارزش ریال موثر بود؟

- به نظر من اتفاقی که در بازار ارز افتاد بیش از هر چیز ریشه در انتظاراتی داشت که از حواشی تحریم آمریکا می‌رفت. به طور مثال، محدودیت‌هایی که در جریان نرخ‌گذاری واحد ارز در سطح ۴۲۰۰ تومان به ازای هر دلار به بازار ارز وارد شد و تقریبا با تحریم‌های یکجانبه آمریکا و خروج این کشور از توافق برجام همزمان شد که آن هم در این اتفاقات نقش داشت. این دو مساله در کنار سایر عوامل بحث کاهش ارزش برابری ریال در برابر دلار شد. باید به این مساله شوک ناشی از مسایل روانی را هم اضافه کنم که با جنگ‌های کلامی ترامپ که صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند و تلاش یکجانبه آمریکا برای فلج کردن سیستم بانکی ایران همراه شده بود. علاوه بر همه این مسایل، تعدادی از رسانه‌های مورد حمایت آمریکا، گزارش‌های گمراه‌کننده‌ای را درباره آینده اقتصاد ایران منتشر می‌کردند و مدعی می‌شدند که هر دلار ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت خواهد داشت.

در زمینه مسائل فنی هم ما مسائلی داشتیم ما از بعد توانایی فنی و نرم افزاری برای رصد کردن مبادلات ارزی محدودیت‌هایی داشتیم و حل این مسائل حدود دو ماه از وقت ما را گرفت. ما همچنین با محدودیت یک سیستم یکپارچه رو به رو بودیم که بانک‌ها را به بخش مبادلات ارزی متصل کند و این باعث می‌شد نتوانیم به خوبی و به شکل موثر ساختار را رصد کنیم و از سفته‌بازی‌ها جلوگیری کنیم.

با تضعیف تدریجی نظارت بانک مرکزی بر پایانه های فروش نقطه ای دلار و مبادلات بانکی هر کسی می‌توانست با استفاده از یک کارت بانکی و یک پایانه فروش و دستگاه پوز هر میزان پولی را که می‌خواست جابه جا کند که این موضوع فقط به تهران محدود نمی‌شد و امکان انجام این کار در هرات افغانستان، سلیمانیه عراق، استانبول ترکیه و حتی کانادا وجود داشت. این موضوع غیر قابل قبول بود و ما نقطه پایانی بر چنین اقداماتی گذاشتیم.

در زمان سقوط ارزش ریال برخی گزارش های غیر رسمی در ایران درباره نقش امارات متحده عربی در کاهش ارزش ریال منتشر شد و در برخی محافل سیاسی زمزمه می‌شد که ابوظبی صرافی‌های مبادله کننده ارز ایران را بسته است. فکر می‌کنید امارات نقشی در کاهش ارزش ریال ایفا کرد؟

-من هم درباره این شایعات مسائلی را شنیدم برخی حتی ادعا می‌کردند که عربستان سعودی در بازار مبادلات ارزی هرات و سلیمانیه اختلال ایجاد می‌کند. اینها شایعاتی بودند که به گوش می‌رسید ولی واقعیت این بود که امارات در حقیقت محدودیت‌هایی را روی مراکز مبادله ارز ایران و حساب‌های ایرانیان در بانک‌های اماراتی اعمال کرد. با این حال اخیرا شنیده‌ام که برخی از این محدودیت‌ها برداشته شده است که این چیزی است که ما به عنوان همسایه این کشور انتظار داریم که همسایه‌ها انجام دهند.

کاهش ارزش ریال و افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم شده است برای حل این مسائل چه اقداماتی در دستور کار است؟

-در چند دهه اخیر میانگین رشد نقدینگی سالانه ۲۰ تا ۲۳ درصد بوده است. بنابراین رقم کنونی رشد ۲۳ تا ۲۴ درصدی نقدینگی مسئله جدیدی نیست. از نظر من عامل کلیدی پشت مسئله تورم کاهش ارزش برابری ریال بود که باعث جهش قیمت کالاهای وارداتی از جمله کالاهای اساسی شد. افزایش نرخ تورم تا ماه مارس ۲۰۱۹ (اسفند ۹۷) ادامه داشت. از آن زمان شاهد کُند شدن رشد تورم هستیم که در آمار ماهیانه تورم چند ماهه اخیر مشهود است. وقتی که در جلوگیری از کاهش ارزش ریال موفق شدیم، توانایی این را پیدا کردیم که جلوی فشارهای تورمی را بگیریم. همانطور که می‌دانید در نقطه اوج تحریم‌های اخیر هر دلار در نزدیکی مرز ۲۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد، امروز دلار در بازار آزاد حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان داد و ستد می‌شود که این به معنای افزایش ۴۰ درصدی ارزش ریال است.

ما در ماه های آینده هم شاهد تداوم کاهش نرخ تورم خواهیم بود باید اضافه کنم که در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از ابزاری برای مدیریت نقدینگی از طریق عملیات بازار باز هستیم. این کاری است که بسیاری از بانک های مرکزی انجام می‌دهند و ما نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

 آیا فرآیند تدریجی وجود دارد بازار آزاد دلار و نرخ رسمی آن با هم یکی شود؟

- آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم فرآیندی است که بازار مبادلات نقدی را با سایر بخش‌های بازار ارز یکی کند. این فرآیند همین الان در حال طی شدن است و به زودی تکمیل خواهد شد. در حال حاضر ما دو سامانه قانونمند را به کار گرفته‌ایم سامانه نیما که برای مبادلات بزرگ و تبادلات بانکی و بازار آزاد برای مبادلات نقدی که بعدها با بازارهای بزرگ‌تر ترکیب خواهد شد.

مردم در خیابان‌ها در خصوص برخی مسائل اقتصادی گلایه‌هایی دارند و شنیده می‌شود که برخی مجبور شده‌اند که تهران را ترک کنند و به خاطر شرایط اقتصادی در حومه شهر مستقر شوند، علاوه بر این برخی از مردم سرمایه خود را به کشورهای دیگر مثل ترکیه و گرجستان منتقل کردند. نظر شما در اینباره چیست و راه حل مقابله با این مشکلات را چه می‌دانید؟

-ما همواره گفته‌ایم که اقدامات غیرقانونی ترامپ برای از سرگیری تحریم‌های یکجانبه بیش از همه بر قشر فقیر و آسیب پذیر جامعه تاثیر گذاشته است. اگر فشار این تحریم‌ها ادامه یابد قشر فقیر جامعه بیش از همه آسیب می‌بیند. با این حال دولت در تلاش است تا با اقدامات حفاظتی به آنها کمک کند با کاهش درآمدهای نفتی بودجه دولت تحت فشار قرار گرفته است اما دولت خود را به حفاظت از آسیب‌پذیرترین بخش جامعه متعهد می‌داند.

در زمینه خروج سرمایه از کشور باید بگویم که نرخ پایین مبادلات ارزی در حالت سوبسیدی برای کسانی بود که می‌خواستند دارایی‌های خود را به خارج از کشور منتقل کنند. متوجه هستم که زمانی که نرخ ارز در سطح ۳۷۰۰ تومان بود برخی از افراد به خرید ملک در کانادا اقدام کردند و از پس هزینه‌های ملکی با استفاده از نرخ بهره‌ سپرده‌های خود در داخل کشور بر می‌آمدند. این موضوع دیگر امکان پذیر نیست. در حقیقت گویی ما سوبسیدی را به افرادی پرداخت می‌کردیم که نسبت به خرید ملک در آمریکا، کانادا، گرجستان و ترکیه اقدام می‌کردند. تغییرات نرخ ارز کمک کرد که این فرآیند به تدریج متوقف شود.

منبع: مشرق

اینترنت در کدام شهرهای ایران وصل شده است؟

وضعیت به این وحشتناکی است؟ تداوم قطعی اینترنت توجیه‌پذیر است؟

چرا تصمیم‌گیری‌ها را عده‌ای دیگر انجام می‌دهند و سختی‌ها را مردم می‌کشند؟

تبعات قطع اینترنت جهانی در ایران؛ معاملات بازار سرمایه کاهش یافت| توضیحات وزیر ارتباطات

تصاویر: نخستین روز رزمایش مشترک پدافند هوایی ۹۸

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۵۵۳۷۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اربعین تحولات عراق تحولات یمن عبدالناصر همتی تورم ارزش ریال برجام بانک مرکزی آمریکا عربستان سعودی سامانه نیما اینستکس

خبر بعدی:

قیمت دلار و یورو چهارشنبه ۲۹ آبان ۹۸/ کاهش فاصله ارزش شاخص ارزی بازار با صرافی‌های بانکی

بازار ارز پس از عبور از هیجان روزهای ابتدایی هفته که منجر به جهش نرخ دلار به محدوده 12800 تا 12900 تومان شده بود، حالا با کاهش تقاضا در بازار به ثبات نسبی در کف کانال 12 هزار تومان رسیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در معاملات امروز چهارشنبه بیست و هشتم آبان ماه 98؛ شاهد کاهش نوسان در بازار ارز هستیم. این در حالی است که در روزهای ابتدایی هفته تحت تاثیر سیگنال های سیاسی و اقتصادی و جوسازی نوسان گیران ارزی، شاهد افزایش قیمت ارز به ویژه دلار و یورو بودیم. هرچند این روند با ورود به موقع بانک مرکزی به عنوان بازارساز، متوقف شد و نوسان دلار را به محدوده 12 هزار تومان رساند.

در اینجا بایستی به نکته نیز اشاره کرد که برخی معتقدند که در حال حاضر تقاضا نسبت به روزهای پیشین پایین آمده است اما پیش بینی می شود با ادامه تقاضای تجاری در ماه آینده یعنی آذرماه، شاخص ارزی روند افزایشی داشته باشد. هرچند بانک مرکزی و شخص رئیس کل بر نظارت دقیق و حضور با قدرت و مستمر در بازار تاکید دارد.

بر اساس این گزارش، در حالی که خبرهای رسیده از بازار ارز تهران حکایت از کاهش تقاضا و خلوت بودن صرافی ها دارد، دلار به کانال 11 هزار تومان بازگشته است. به گونه ای که در حال حاضر در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 11850 تومان از مردم خریداری شده و به قیمت 11950 تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته می شود که نسبت به روزهای ابتدایی هفته کاهش چشم گیری داشته است. این افت نرخ همچنین با کاهش فاصله نرخ ارز آزاد و بانکی همراه شده است.

در کنار دلار؛ امروز هر اسکناس یورو به نرخ 13000 تومان در این صرافی ها از مردم خریداری شده و به قیمت 13100 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود.

نرخ رسمی 47 ارز به روایت بانک مرکزی

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۷ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت ۲۰ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «چهار شنبه بیست و نهم آبان ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۱۷۰ ریال کاهش نسبت به روز گذشته  ۵۴ هزار و ۲۳۵ ریال و هر یورو نیز با ۳ ریال افت نسبت به روز گذشته ۴۶ هزار و ۵۱۳ ریال ارزش‌گذاری شد.

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ USD دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ GBP پوند انگليس ۵۴,۲۳۵ CHF فرانک سويس ۴۲,۴۱۵ SEK کرون سوئد ۴,۳۵۱ NOK کرون نروژ ۴,۵۹۰ DKK کرون دانمارک ۶,۲۲۵ INR روپيه هند ۵۸۶ AED درهم امارات متحده عربی ۱۱,۴۳۷ KWD دينار کويت ۱۳۸,۲۲۶ PKR100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۹۱۶ JPY100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۷۱۰ HKD دلار هنگ کنگ ۵,۳۶۶ OMR ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ CAD دلار کانادا ۳۱,۶۲۶ NZD دلار نيوزيلند ۲۶,۹۷۳ ZAR راند آفريقای جنوبی ۲,۸۴۳ TRY لير ترکيه ۷,۳۵۹ RUB روبل روسيه ۶۵۸ QAR ريال قطر ۱۱,۵۳۹ IQD100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۴ SYP لير سوريه ۸۲ AUD دلار استراليا ۲۸,۶۳۴ SAR ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ BHD دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ SGD دلار سنگاپور ۳۰,۸۵۳ BDT100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۷۶ LKR10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۴۶ MMK کيات ميانمار (برمه) ۲۸ NPR100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۴۱۷ AMD100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۹۸ LYD دينار ليبی ۲۹,۹۰۱ CNY یوان چين ۵,۹۷۵ THB100 يکصد بات تايلند ۱۳۹,۱۲۶ MYR رينگيت مالزی ۱۰,۰۹۸ KRW1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۸۹۰ JOD دينار اردن ۵۹,۲۳۹ EUR یورو ۴۶,۵۱۳ KZT100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۴۸ GEL لاری گرجستان ۱۴,۱۲۴ IDR1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۸۰ AFN افغانی افغانستان ۵۳۷ BYN روبل جديد بلاروس ۲۰,۵۵۸ AZN منات آذربايجان ۲۴,۷۵۰ PHP100 يکصد پزوی فيليپين ۸۲,۵۰۷ TJS سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۳ VEF بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ TMT منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶

دیگر خبرها

 • وزارت‌ارتباطات وصل‌شدن تدریجی اینترنت را تایید کرد
 • برنی سندرز: ترامپ فاسدترین رئیس جمهور در تاریخ مدرن آمریکاست
 • گمانه زنی در مورد ارقام کلیدی بودجه 99 / از قیمت دلار تا حذف یارانه حامل های انرژی
 • هزار میلیارد ریال تسهیلات تبصره ۱۸ به صنایع سمنان پرداخت شد
 • تایید حکم رئیس شورای اسلامی نشتارود در دادگاه تجدید نظر
 • تایید حکم ریئس شورای اسلامی نشتارود در دادگاه تجدید نظر
 • ارزش معاملات بورس مازندران به ۴۸۵ میلیارد ریال رسید
 • تورم سوخت؟
 • نکاتی برای کاهش سریع‌تر تورم پا
 • ۸نکته برای کاهش سریع‌تر تورم پا
 • جلیلی: خون شهید ابراهیمی شاهدی بر رذالت مزدوران آمریکاست
 • افزايش 5 برابري ورود گردشگران چيني به اصفهان تا پايان آبان 1398
 • تصویب برابری سهم شهرداری ها و دولت از مالیات بر ارزش افزوده
 • تایید ۳ کاندیدای دیگر فدراسیون همگانی/ مجدآرا همچنان در انتظار
 • تایید اینترنتی نسخ بیمه سلامت مشکلی ندارد
 • برخی تبلیغ می کنند که بن بست کشور به دلیل عدم مذاکره با آمریکاست
 • 8 نکته برای کاهش سریع‌تر تورم پا
 • رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: راهبرد ایران مقاومت فعال در برابر فشارهای همه جانبه آمریکاست
 • سندرز: ترامپ در حال منزوی کردن آمریکاست