امروز محشری در آستان ملائک پاسبان رضوی برپاست، دستان عاشق بر پنجره فولاد حرمش گره شده و دلها به دور گنبدش به پرواز درآمده‌اند.
عشق و دلدادگی به انیس النفوس، زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد، همه گدای در عالم آل محمد (ص) هستند و به عشق او فرسنگ‌ها پیاده طی کرده‌اند تا مسکین آستان او شوند.
چند روز است که راه‌های منتهی به شهر امام رضا (ع) آکنده از کاروان‌های پیاده عاشقان حضرت دوست است، آنانکه با پای دل رهسپار حرم ثامن الحجج شدند و در سالروز شهادتش خود را به صحن و سرای حرم رساندند تا با تنفس عطر رضوی به سوگ او بنشینند و عقده‌های دل بگشایند.


امروز بیش از ۴۶۰ هزار زائر پیاده پس از طی کیلومترها راه از استان‌های مختلف و کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق خود را به حرم مطهر رضوی رسانده‌اند و حدود ۲ میلیون زائر دیگر نیز در این حرم گرد هم آمده‌اند.
هیات‌های مذهبی از صبح امروز حرکت خود را از خیابان‌های مختلف منتهی به حرم مطهر رضوی آغاز کرده‌اند و آهنگ سوگواری برای سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) را در سراسر شهر نواخته اند.
ایستگاه‌های صلواتی خدمتگزاران زائران دهه پایانی صفر نیز از ورودی‌های شهر گرفته تا ورودی‌های حرم مطهر رضوی برپا شده و نذورات را بین زائران توزیع می‌کنند.
آخرین کاروان‌های زائران پیاده امام رضا (ع) نیز از مسیرهای مختلف در حال ورود به شهر هستند، مجاوران حضرت امام رضا (ع) نیز به رسم ادب به صورت گروهی از نقاط مختلف شهر پیاده رهسپار حرم مطهر رضوی شده‌اند. 
مشهد مقدس امروز یکپارچه غم و ماتم است، هیچ زائر و مجاوری امروز در خانه نمانده و با حضور در حرم مطهر رضوی به سوگواری برای ولی نعمت خود می‌پردازد.

قدمت سوگواری برای ثامن الحجج (ع) در حرم مطهر رضوی
براساس اسناد موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سوگواری دهه پایانی ماه صفر در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) چند سده قدمت دارد.
مجموعه‌ای از اسناد ارزشمند تاریخی موجود در آرشیو مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی، چگونگی برگزاری مراسم عزاداری دهه پایانی ماه صفر را در حرم مطهر رضوی در گذشته‌ بیان می‌کند.
این اسناد مکتوب به جای مانده از تشکیلات اداری آستان قدس رضوی، دربردارنده اطلاعاتی پیرامون چگونگی پذیرایی، زمان، مکان و هزینه‌های برگزاری مراسم دهه آخر ماه صفر در بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) است.
خطبه‌خوانی، شمع‌گردانی و روضه‌خوانی در حرم مطهر رضوی، مهمترین مراسم این ایام به شمار می‌رود.
اسناد سوگواری دهه آخر صفر در حرم مطهر رضوی ۱۵۶ سال قدمت دارد و قدیمی‌ترین سند موجود در این زمینه مربوط به سال ۱۲۸۲ هجری قمری از محل مصارف موقوفه وزیر نظام است.
هزینه‌های مربوط به برگزاری مجلس روضه‌خوانی دهه آخر ماه صفر در ایوان طلا (ایوان نادری) از محل مصارف موقوفه وزیر نظام در سال ۱۲۹۳ قمری و هزینه‌های برگزاری مراسم روضه‌خوانی شب شهادت حضرت امام رضا (ع) در سال ۱۳۲۷ قمری، از جمله اسناد مرتبط با این مراسم است.
دو سند دستور سید جواد ظهیرالاسلام به شعاع التولیه صاحب جمع روشنایی برای فراهم نمودن شمع برای مراسم شمع‌گردانی شب شهادت حضرت امام رضا (ع) در سال ‎ ۱۳۳۵قمری و دستور سید جواد ظهیرالاسلام به کشیک‌ نویس آستان قدس رضوی برای حاضر نمودن کارکنان پنج کشیک به منظور برپایی مراسم عزاداری و شمع‌گردانی در شب آخر صفر و سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) و عدم استفاده از چراغ در سال ۱۳۳۴ قمری، منتخبی از دیگر اسناد در این زمینه است.
با توجه به محتوای این اسناد می‌توان گفت که در سال‌های قبل از این تاریخ نیز مراسم شمع‌گردانی در حرم مطهر رضوی برگزار شده است. همچنین این مراسم به احتمال بسیار فقط در شب شهادت حضرت امام رضا (ع) انجام می‌شده است.
اسناد مختلف مبنی بر دستورات متولیان وقت برای تدارک مراسم سوگواری و ذکر مصیبت در این روزها یا شب‌های خاص صادر شده است.
در میان مراسم خطبه‌خوانی و ذکر مصیبت، خطبه‌خوانی شب‌های شهادت حضرت امام رضا (ع) و شهادت حضرت امام حسین (ع)، دارای تشریفات خاص و ویژه‌ای بوده و برگزاری این مراسم به شکل کنونی از دوره پهلوی دوم و همزمان با شکل‌گیری اداره تشریفات مرسوم شده است.
محتوای اسناد این مجموعه بیانگر برگزاری این مراسم سوگواری از محل مصارف موقوفات و همچنین شکل‌گیری مشاغل مرتبط با برپایی این مراسم در حرم مطهر رضوی است که می‌توان به پرداخت انعام و مواجب به روضه‌خوانان اشاره کرد.

برنامه‌های شب و روز شهادت حضرت امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی
در شب شهادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت، حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) زائران و مجاوران سوگوار بارگاه قدسی رضوی مهمان محفل قرآنی شدند.
در این محفل قرآنی که در رواق بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد جمعی از چهره‌های قرآنی شهر مشهد و قاریان برجسته آستان قدس رضوی حضور یافتند و آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کردند.
ویژه‌برنامه روز شهادت نیز از صبح امروز در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی آغاز می‌شود که در این برنامه آیت‌ الله سید احمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی سخنرانی می‌کند و مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت (ع) به روضه‌خوانی می‌پردازند.
حجت الاسلام و المسلمین کازرونی سخنران برنامه عزاداری بعد از نماز ظهر در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی است و بعد از آن مداحان به مدیحه‌سرایی و سینه‌زنی خواهند پرداخت.
در سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) علاوه بر این برنامه‌ها اجتماع عظیم عزاداران رضوی با عنوان "اجتماع رضویون" با حضور هیات‌های مذهبی و زائران بعد از نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی حرم مطهر امام هشتم (ع) برگزار می‌شود.
آیین سنتی مراسم شام غریبان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نیز بعد از اقامه نماز مغرب و عشا از چهارراه شهدا با حضور خدام رضوی آغاز خواهد شد و در طی مسیر مداحان به مدیحه سرایی خواهند پرداخت.
خادمان بارگاه منور رضوی پس از طی مسیر در صحن انقلاب گردهم خواهند آمد و مراسم عزاداری باشکوهی را برگزار خواهند کرد.
مراسم عزاداری در شام غریبان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ویژه عموم زائران بعد از نماز مغرب و عشا در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی نیز برگزار خواهد شد که در این مراسم حجت الاسلام پناهیان سخنرانی نموده و مداحان به مدیحه‌سرایی و روضه‌خوانی خواهند پرداخت.

منبع: ایرنا

کلیدواژه: حرم امام رضا ایرنا ایام عزاداری پایان صفر هیأت عزاداری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۶۰۹۹۶۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

لاریجانی: هرگز نباید به برجام برگردیم

جنجال اظهارات عیسی کلانتری، معان روحانی درباره امام خمینی

چرا نظامیان می‌خواهند خدمت به امنیت وطن را رها کنند و وارد سیاست شوند؟

«عارف ۱۲ ساله» روایتی از زندگی کم سن‌ترین شهید دوران دفاع مقدس

خبر بعدی:

پدر و مادر اولین شهید مدافع حرم هرمزگانی در گفت‌وگو با فارس: خوشحالیم که فرزندمان برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) شهید شد

خبرگزاری فارس - بندرعباس، هستی دهقانی: شهید عبدالحمید سالاری، نخستین شهید مدافع حرم استان هرمزگان متولد ۲ شهریور سال ۱۳۵۵ در روستای سردَر سیرمند از توابع شهرستان حاجی‌آباد استان هرمزگان است.

این شهید والامقام، دوران کودکی را در آغوش پدر و مادری مهربان و با ایمان سپری نمود و از کودکی به پیامبران و امامان و اهل بیت علیه‌السلام علاقمند و شیفته آنان بود. از آنجا که منزلشان در نزدیکی مسجد واقع شده بود در مراسمات مذهبی که در مسجد برگزار می‌شد شرکت می‌کرد.

پدرش کشاورز و مادرش خانه‌دار بود. عبدالحمید همراه پدر به باغ می‌رفت و به او کمک می‌کرد تا اینکه به سن مدرسه رسید و دوران ابتدایی را در مدرسه شهید عبدالله ساروئیه  با موفقیت طی نمود و برای ادامه تحصیل در مقطع راهنمایی در مدرسه شهید عوض سالاری ثبت نام  و این دوران را به پایان رسانید.

عبدالحمید برای ادامه تحصیل به بندرعباس عزیمت نمود و در منزل عمویش ساکن شد. سال اول دبیرستان را در مدرسه شهید ذاکری گذراند و بعد از آن دوباره به روستا و زادگاه خویش بازگشت و به‌دلیل مشکلاتی که داشت از ادامه تحصیل بازماند و در کار کشاورزی به پدر کمک کرد.

وی در سال ۷۳ وارد نیروی انتظامی شد و پس از گذراندن دوره آموزشی در شهرستان جهرم، در شهرهای شمالی بابلسر، رامسر، نور و فریدون‌کنار خدمت کرد و اواخر سال ۷۹ با مریم سالاری دختر خاله خود ازدواج و صاحب ۲ فرزند به نام‌های «محمدامین» و «زهرا» شدند.

این شهید مدافع حرم سال ۹۴ در زمان اشغال سوریه برای اعزام به این کشور از طریق بسیج استان سیستان و بلوچستان اقدام و پس گذراندن دوره آموزشی در تهران به‌عنوان بسیجی با مدافعان اهل سنت تیپ نبویون عازم سوریه شد.

شهید سالاری سرانجام سوم آذر سال ۹۴ مصادف با ۱۲ صفر در دفاع از حرم حضرت زینب(س) در درگیری با گروه تروریستی تکفیری داعش در روستای «تل دادین» در جنوب شهر حلب سوریه به شهادت رسید.

پیکر مطهر شهید عبدالحمید سالاری ۱۵ آذر سال ۹۴ در روستای زادگاهش سردَر حاجی‌آباد آرام گرفت.

به همین بهانه به‌مناسبت سالروز شهادت این شهید والامقام با گفت‌وگوی فارس با پدر و مادر نخستین شهید مدافع حرم هرمزگان همراه شوید. (تصاویر مربوط به نوروز 98 در دیدار سال نو با خانواده شهید سالاری است)

پدر شهید: برایم واضح شده بود که عبدالحمید شهید می‌شود

حمزه سالاری پدر شهید مدافع حرم عبدالحمید سالاری به خبرنگار فارس گفت: عبدالحمید اخلاقش با همه فرزندان متفاوت بود. او بسیار مهربان، عزیز، خوش‌رفتار، خوش‌اخلاق بود و با پدر، مادر، خواهر و برادر و فامیل به نیکی رفتار می‌کرد.

وی افزود: به مادرش در آشپزی کمک می‌کرد و حتی لباس‌های من و مادرش را می‌شست و از نظر اخلاقی واقعا بی‌نظیر بود. ۴۰ سال او را نشناختم و احساس می‌کنم که این فرزند را خداوند به ما عنایت کرد.

پدر اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان در ادامه اظهار داشت: از نظر محبت و احترام، مرد باایمان و باتقوایی بود. بسیار اهل نماز و روزه بود و زمانی که از مدرسه به خانه بازمی‌گشت بیل را برمی‌داشت و به من در کارهایم کمک می‌کرد. به او می‌گفتم پسرم تو خسته‌ای، روزه‌ای، گرسنه و تشنه می‌شوی اما قبول نمی‌کرد و به من کمک می‌کرد تا کارهایم زودتر تمام شود و واقعاً از نظر اخلاق و رفتار بی‌نظیر بود و هیچ کدام نتوانستیم در تمامی طول عمرش او را به‌خوبی بشناسیم.

سالاری ادامه داد: شهید عبدالحمید به‌مدت یک سال و اندی در سیستان و بلوچستان بود و از همان جا به سوریه اعزام شد. در زمان اعزام به من نگفت که به سوریه می‌رود ولی وقتی به بندر آمد به خواهرش گفته بود.

وی افزود: شبی که می‌خواست صبحش به بندرعباس برود از مسجد برگشت و به خانه ما آمد ساعت 9 یا 10 بود و گفت که من امشب می‌خواهم با شما خداحافظی کنم که صبح زود شما را اذیت نکنم. من هم به او گفتم هر زمانی که خواستی بروی من بیدار می‌شوم، گفت؛ نه اذیت می‌شوی، ساعت 10 شب کنار من نشست و با هم صحبت کردیم که همان موقع تلفنش زنگ خورد به بیرون از اتاق رفت و وقتی برگشت به او گفتم چرا آنقدر مشکوکی؟ مشکلی پیش آمده؟ چه کسی به تلفنت زنگ زد؟ گفت؛ عسلویه یک کاری برای من پیدا شده که باید فردا بروم. نشستیم و صحبت کردیم و بعد هم رفت و تا ۴ صبح با مادرش صحبت کرد و بعد هم به حیاط رفتیم و خداحافظی کردیم. وقتی داشت از در بیرون می‌رفت گفت امکان دارد که تلفن من دو سه روزی آنتن ندهد نگران نباشید.

پدر شهید مدافع حرم اضافه کرد: صبح زود رفت بندرعباس به خانه خواهر کوچکش زهره و نهار را آنجا ماند و بعد بلیط برای زاهدان گرفت و رفت. موقع خداحافظی به خواهرش گفت که به سوریه می‌رود، خواهرش می‌پرسد برای چه به سوریه می‌روی؟ می‌گوید من برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه می‌روم. وقتی به امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) علاقه داریم و ایمان داریم باید برای دفاع از حرم بی بی زینب برویم. خلاصه، خداحافظی کرد و گفت که به پدر و مادر فعلاً چیزی نگو و رفتن من، بین من و شما و خدا بماند. خداحافظی کرد و به سیستان و بلوچستان رفت و بعد هم به تهران و 15 روز در تهران بودند و بعد هم به سوریه اعزام شدند.

سالاری افرود: چند شب مانده به شهادتش با من تماس گرفت و به من گفت که پدر جان حالت خوبه چه می‌کنی؟ دوباره شب بعد هم تماس گرفت و من هم همان جواب را دادم که در روستا هستم. به او گفتم خودت را اذیت نکن و چیزی که در دلت هست را به من بگو، به من گفت که من از شما حلالیت می‌خواهم. به او گفتم مگر کجا هستی که حلالیت می‌خواهی گفت که من الان به نیابت از شما در داخل حرم حضرت زینب(س) هستم. همان جا بود که فهمیدم برای دفاع به سوریه رفته به او گفتم قرار بود که به عسلویه بروی پس چه شد؟ گفت که حضرت زینب(س) ما را پذیرفت که به سوریه برویم برای دفاع، گفتم که ان‌شاءالله حضرت زینب(س) یار و یاورت باشد.

پدر عبدالحمید سالاری اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان در ادامه اظهار داشت: گفتم که من از تو راضی هستم و بی‌احترامی ندیدم شاید به‌عنوان پدر گاهی وقت‌ها حرف‌هایی زدم که تو ناراحت شده باشی ولی من از تو بدی ندیدم. به من گفت ببخشید که به شما چیزی نگفتم. به او گفتم کار خوبی کردی که رفتی، پیش حضرت زینب(س) روسفیدمان کردی. الان که پنج سال از آن ماجرا می‌گذرد هنوز هم برای من زنده و تازه است.

وی گفت: چند روز بعد از تماسش از برادران سپاه با من تماس گرفتند و گفتند که نام پسر شما چیست؟ اسم مستعار شهید امید و در شناسنامه عبدالحمید بود، گفتم اسمش را برای چه می‌خواهید گفتند اسمش عبدالحمید است؟ شما پدر امید هستید؟ می‌خواستیم با شما در مورد موضوعی صحبت کنیم، برای من واضح شده بود عبدالحمید دیگر بر نمی‌گردد.

مادر شهید: خوشحالم که فرزندم برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) شهید شد

در ادامه سلطنت سالاری مادر شهید مدافع حرم عبدالحمید سالاری خبرنگار فارس گفت: عبدالحمید فرزند بزرگ من بود. بسیار باایمان و با خدا مردمی بود. خیلی با من همکاری می‌کرد. اگر مریض بودم شام و ناهار را درست می‌کرد. زمانی که روستا بودیم امکاناتی نداشتیم، آب لوله‌کشی و برق نداشتیم. در چراغ‌های فانوسی برایم نفت می‌ریخت به قنات می‌رفت و آب می‌آورد و خیلی برای من زحمت کشید.

وی افزود: آن زمان  هم که مانند الان اینقدر امکانات نبود. با سختی درس می‌خواند. اگر شب مهمان به خانه می‌آمد، چراغ فانوسی کم داشتیم و او می‌گفت چراغ فانوس را برای مهمان ببرید، مشکلی ندارد و می‌تواند صبح فردا درسش را بخواند.

مادر اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان ادامه داد: در نزدیکی ما رودخانه‌ای وجود دارد که با روستا فاصله دارد و کمی دور است که خانم‌ها می‌رفتند آنجا و لباس‌ها را می‌شستند، عبدالحمید می‌گفت؛ مادر  نمی‌خواهد شما بروید و اذیت بشوید. من می‌روم آب می‌آورم و لباس‌ها را همین جا بشوئید.

خانم سالاری عنوان داشت: نسبت به من و پدرش و خواهر و برادرانش بسیار مهربان بود. آن روز هم که به بندرعباس می‌رفت قرآن برایش گرفتم آن را بوسید. بغلش کردم که دیدم گریه می‌کند بوسیدمش و بدرقه‌اش کردم و رفت.

وی تصریح کرد: بندر به خانه خواهرش رفت. دختر خواهرش خیلی به عبدالحمید علاقه داشت. عبدالحمید به او می‌گوید برای من دعا کن و طوری دعا کن که مستجاب شود. بچه خواهرش گفت؛ این‌طور که نمی‌شود باید به امامزاده سید مظفر(ع) بروی و نماز بخوانی. عبدلحمید می‌خندد و می‌گوید حالا تو دعا کن حتما پذیرفته می‌شود. دختر خواهرش می‌پرسد دایی جان به کجا می‌روی. عبدالحمید می‌گوید به مکه می‌روم دختر خواهرش می‌گوید برای من یک کفش پاشنه‌بلند سفید بیار.

مادر اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان افزود: وقتی می خواست برود به خواهرش گفت؛ خواهرم این آخرین خداحافظی است و آخرین باری است که من در بندرعباس پا می‌گذارم اگر بروم دیگر بر نمی‌گردم. این حرف من را یادت باشد که در این رفتن من برگشتی نخواهد بود و خداحافظی کرد و رفت.

خانم سالاری گفت: شهید عبدالحمید به من نگفت که به سوریه می‌رود. گفت؛ که به عسلویه می‌روم و اگر تلفن من آنتن نداد نگران نباش. به او گفتم که الان همه جا تلفن و آنتن می‌دهد گفت؛ حالا شاید یک دفعه آنتن نداد خیالت راحت باشد و نگران نباش. گفتم برو خدا پشت و پناهت، وقتی هم در تهران بود مدام به من زنگ می‌زد. به او گفتم کجایی و چه می‌کنی؟ گفت خیالت راحت باشد مادر جان نگران نباش.

مادر اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان در پایان ادامه داد: ماجرای رفتنش به سوریه را به من نگفت. نمی‌دانم شاید نمی‌خواست نگران شوم. من خیلی خوشحالم از اینکه  سعادتی نصیبم شد و فرزندم برای دفاع از حرم زینب(س) شهید شد.

انتهای پیام/3264

دیگر خبرها

 • غریب‌آبادی: متهم شهادت فخری‌زاده مشخص است
 • علم الهدی: گول یک عده کاسب‌کار سیاسی را در این کشور نخورید
 • روزی که سپاهان قلب تراکتور را از کار انداخت (عکس)
 • حملات همزمان علم الهدی به دولت روحانی و جو بایدن /گول یک عده کاسب‌کار سیاسی را نخورید /باغ سبز و سرخ نشان می دهند اما...
 • اتفاق عجیب و غریب در لیگ بانوان که باورتان نمی‌شود!
 • ارجاع برخی از گرفتاری های مردم به حضرت معصومه(س) توسط امام رضا(ع)
 • آیت‌الله علم‌الهدی: فریبِ کاسب‌کاران سیاسی را نخورید/ مقاومت و بی‌اثر کردن تحریم‌ها، راهبرد امروز کشور
 • فریبِ کاسب‌کاران سیاسی را نخورید/ هیچ دولتی در آمریکا از توطئه علیه ایران کوتاه نیامد
 • سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و تاثیرات آن‌ها در پرتو همه گیری کرونا در وین برگزار می‌شود
 • ترمیم قلب خط دفاعی تراکتور فعلا جواب نداد
 • ثروت عجیب و غریب دیگو مارادونا؛ مارادونا چگونه ثروت اش را به باد داد؟!
 • ثروت عجیب و غریب دیگو مارادونا
 • اهدای مجموعه کتاب‌های شناسنامه شهدا در قلب طهران
 • طرح‌های عجیب و غریب در مجلس/ از مبادله کالا با طلا گرفته تا نامگذاری خیابانی به نام جرج فلوید!
 • تصاویری از خطبه‌خوانی خادمان کریمه اهل بیت (س)
 • زیارت نیابتی امام رضا (ع) توسط خادمان حرم رضوی
 • زیارت نیابتی حرم مطهر رضوی
 • کنایه سنگین مهدی قایدی به پرسپولیسی ها + عکس
 • خطبه‌خوانی خادمان کریمه اهل بیت(س)+تصاویر