مشاهده اخبار داغ روز

خبرگزاری آریا- سخنگوی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از ادامه کاهش تعهد ایران به برجام ابراز نگرانی کرده و از تهران خواسته به پایبندی به این توافق بازگردد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، سخنگوی اتحادیه اروپا از تصمیم ایران برای برداشتن گام تازه‌ای در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.


در این بیانیه همچنین به ایران توصیه شده است که با صرف نظر کردن از گام هسته‌ای جدید، به پایبندی به برجام بازگردد.
جمهوری اسلامی ایران دیروز سه شنبه اعلام کرد که در چهارمین گام از روند کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، از فردا تزریق گاز به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات زیرزمینی فردو را آغاز می‌کند. بر اساس برجام، این تأسیسات قرار بود به مرکز تحقیق و توسعه و تولید ایزوتوپ‌های پایدار بدل شود.
گام تازه ایران، ادامه مسیری است که اردیبهشت ماه امسال در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای آغاز شد. تهران می‌گوید در صورتی که طرف‌های باقی‌مانده در برجام به تعهدات خود عمل کرده و آثار منفی تحریم‌های آمریکا را جبران کنند، حاضر است گام‌های برداشته‌شده را به عقب بازگرداند.

واکنش روسیه به کاهش تعهدات برجامی ایران
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو شامگاه سه‌شنبه کاهش بیشتر تعهدات برجامی ایران با توجه به عدم پایبندی دیگر طرف‌ها به تعهداتشان را کاملا قابل پیش‌بینی توصیف کرد.
«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو روز سه‌شنبه به گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی خود واکنش نشان داد.
وی در پیامی توئیتری نوشت: «انحراف‌های بیشتر ایران از برجام کاملا قابل پیش‌بینی است. تهران به تصمیم اعلام شده خود برای اتخاذ مجموعه‌ای از اقدامات طی هر دو ماه پایبند است. بقای توافق هسته ای نیاز به تلاش فوری برای برقراری تعادل بین بخش‌های هسته ای و اقتصادی این توافق را نشان می‌دهد.»
اولیانوف در پیامی دیگر در توئیتر نوشت: «در راستای نجات برجام،‌ تمامی طرف‌ها باید تعهداتشان را در بخش هسته‌ای و اقتصادی انجام دهند. آمریکا نیز به نوبه خود باید دست کم مداخله خود با تلاش‌های غیر قانونی برای ایجاد تحریم نفتی علیه ایران را متوقف کند. تنظیم کردن یک راه حل آسان است اما اجرای آن بسیار سخت است.»

ریابکوف: آمریکا مقصر کاهش تعهد ایران به برجام است
معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو از تصمیم تازه ایران برای کاهش بیش از پیش تعهد به برجام غافلگیر نشده، گفت آمریکا مسئول وضعیت فعلی حول توافق هسته‌ای است.
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به گام چهارم ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، گفت این گام‌ها قابل بازگشت هستند و با توجه به تحولات ماه‌های اخیر، تصمیم تازه ایران برای روسیه غافلگیرکننده نبوده است.
وی که با خبرگزاری «اینترفکس» صحبت می‌کرد، گفت: «اقداماتی که ایران برای کاهش تعهدات داوطلبانه به برجام اعلام کرد، برای روسیه غافلگیرکننده نبود.»
این مقام ارشد روس با بیان اینکه اقدامات تقابلی ایران همگی بازگشت‌پذیر هستند، گفت طرح مشترک ایران و روسیه برای تبدیل مرکز غنی‌سازی «فردو» به یک مرکز تحقیق و توسعه، همچنان روی میز است و تجدید نظری در مورد آن صورت نگرفته است.
وی افزود: «استفاده ایران از سانتریفیوژهای فردو به معنی پایان برجام نیست.»
ریابکوف در مورد ریشه مناقشه کنونی هم گفت: «این ایالات متحده است که مقصر کاهش تعهد ایران به برجام است. مقصر جلوه دادن ایران، از لحاظ سیاسی غیرمسئولانه است.»
همزمان امروز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه گفته است که مسکو نگرانی‌های ایران را درک می‌کند و در آن شریک است، اما در عین حال از گام تازه ایران هم نگرانی دارد.
وی افزود: «روسیه علاقه‌مند به حفظ برجام است. فروپاشی این توافق، رخداد خوبی نیست.»

واکنش آمریکا به کاهش تعهدات برجامی ایران
از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه به اعلام ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خود واکنش نشان داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اعلام ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خود گفت که اعلام ایران برای افزایش غنی‌سازی گامی بزرگ در مسیری اشتباه است. وی همچنین مدعی شد که ایران از طریق غنی سازی اورانیوم، به اخاذی می‌پردازد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد که واشنگتن به طور کامل از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران حمایت کرده و منتظر گزارش این نهاد بین‌المللی در خصوص تحولات درباره برنامه هسته‌ای ایران می‌ماند.
مقام آمریکایی ادعا کرد: «واشنگتن به سیاست فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد تا این کشور از رفتارهای بی ثبات کننده خود از جمله گام‌های حساس مربوط به برنامه هسته‌ایش را متوقف کند.»

برنی سندرز: باید فورا به برجام برگردیم
اعلام گام چهارم برجامی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای، کاندیدای احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا را به واکنش واداشت.
«سناتور برنی سندرز»، یکی از کاندیداهای امیدوار حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا، به چهارمین گام برجامی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای واکنش نشان داد و از سیاست‌های دولت فعلی آمریکا انتقاد کرد.
سندرز در واکنش به این گام برجامی ایران در توییتر نوشت: «از سرگیری کار ایران در فردو گامی نگران‌کننده است. ما توافقی داشتیم که برنامه هسته‌ای ایران را محدود می‌کرد که ترامپ با بی‌ملاحظگی آن را "نقض" کرد. باید فورا دوباره به برجام بپیوندیم و با ایران در زمینه سایر موضوعات منطقه‌ای گفت‌وگو کنیم.»

فرانسه ایران را به نقض برجام متهم کرد
وزارت خارجه فرانسه با متهم کردن ایران به نقض توافق هسته‌ای، به تهران توصیه کرد در گام هسته‌ای تازه خود تجدید نظر کند.
وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در واکنش به گام تازه جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، ایران را به نقض مفاد این توافق متهم کرد.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، در بیانیه پاریس به تهران توصیه شده است که از گام هسته‌ای تازه خود صرف نظر کند.
وزارت خارجه فرانسه با بیان اینکه فعال‌سازی سانتریفیوژها در فردو خلاف مفاد توافق هسته‌ای است، عنوان کرده است که منتظر است تا گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این رابطه را دریافت کند.

واکنش انگلیس به گام هسته‌ای جدید ایران
وزیر امور خارجه انگلیس روز سه‌شنبه به چهارمین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام واکنش نشان داد.
«دومینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس به تصمیم ایران برای برداشتن چهارمین گام در جهت کاستن از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام واکنش نشان داده است.
در بیانیه وزیر خارجه انگلیس آمده است: «اقدامات اخیر ایران به وضوح تخطی از توافق هسته‌ای و خطری برای امنیت ملی ما محسوب می‌شوند. ما می‌خواهیم از طریق گفت‌وگوهای بین‌المللی راهی به جلو پیدا کنیم، اما لازم است ایران به تعهداتی که پذیرفته پایبند باشد و فوراً به پایبندی کامل [به برجام] بازگردد.»

واکنش آلمان
«هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان به سخنان امروز «علی‌اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره راه‌اندازی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژهای IR6 واکنش نشان داد.
به نوشته خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه آلمان مدعی شد اعلانیه ایران مبنی بر راه‌اندازی دستگاه‌های پیشرفته جهت سرعت بخشیدن به روند غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند توافق هسته‌ای برجام با قدرت‌های جهانی را به خطر بیندازد.
ماس که در یک کنفرانس خبری حضور داشت در پاسخ به سوالی درباره سخنان آقای صالحی گفت: «ایران، سانتریفیوژهای بسیار پیشرفته‌ای ساخته که با توافق هسته‌ای منطبق نیست. آنها اوایل ماه سپتامبر اعلام کردند که به توافق هسته‌ای پایبند نخواهند بود و ما فکر می‌کنیم این غیرقابل قبول است.»

منبع: خبرگزاری آریا

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

ایرانی‌هایِ توئیتر، جهرمی را سورپرایز کردند!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۰۲۲۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: واکنش گام چهارم برجام ایران

خبر بعدی:

"بورل " میراث برجام در اغما و اینستکس بدون ضمانت اجراست

مسئول جدید اتحادیه اروپا نانوا زاده‌ای اسپانیا تبار است که پیشتر وزیر خارجه این کشور بوده و امروز آنچه از عملکرد موگرینی به ارث برده است برجامی در حال اغما و اینستکسی بدون ضمانت اجرااست. گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، زهرا مهران راد " از همه کسانیکه در تبدیل اتحادیه اروپا به شریکی قابل اعتماد، ستون چند جانبه‌گرایی و مدافع سرسخت حقوق بشر تلاش کردند، متشکرم" این متن توئیتی است که موگرینی پس از۵ سال حضور به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کرد و از پایان دوران عملکرد خود در این نهاد خبر داد.دیپلمات موبلوند ایتالیایی که آنچه نام او را بیش از دیگران بر سر زبانها انداخت مذاکرات برجام بود.   * ارتباط موضوع پایان نامه موگرینی  با مسئولیت او در اتحادیه اروپا چه بود؟
دیپلمات ۵۱ ساله‌ای که رابطه دین و سیاست را به خوبی بلد است و " دین و سیاست" دقیقا موضوع پایان نامه او در د.وره ارشد است و شاید به همین دلیل شهریور ۹۳ و در اوج مذاکرات ایران و 1+5  به عنوان مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اروپایی‌ها انتخاب می‌شود تا شاید ایران را با محوریت حکومت اسلامی راحتتر آنالیز کند.
سیاستمداری که فعالیت سیاسی خود را در اوج نوجوانی و از ۱۵ سالگی آغاز می‌کند و در این هنگام هم عضو بخش جوانان حزب کمونیست ایتالیا می‌شود. از حدود ۲۰ سال فعالیت حزبی را آغاز کرده و در آستانه ۳۵ سالگی وارد پارلمان ایتالیا می‌گردد.
او در ادامه حیات سیاسی خود در سال ۲۰۱۳ وزیرخارجه ایتالیا شده و یکسال بعد در سال ۲۰۱۴ به عنوان مسئول سیاست خارجی اروپا انتخاب می‌شود.         در طول مدتی که موگرینی مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به عهده داشت دو بحران بزرگ را پشت سر می گذارد، اولی مسئله دخالت نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه و دیگر مسئله مهمتر برنامه هسته‌ای ایران است.   *موگرینی ملقب به "سیاستمدار خوش شانس" در اروپا
همسرموگرینی "متیو ربسانی" است که در یک موسسه مربوط به کودکان کار فعالیت می‌کند آن‌ها در یک کنفرانس اروپایی با یکدیگر آشنا می‌شوند و هم اکنون دو دختر به سن‌ها‌ی ۶ و ۱۲ سال دارند، فدریکا معتقد بوده یکی از والدین باید به خاطر فرزندان فداکاری کند و از کار بیرون از خانه انصراف دهد و در مقابل از کودکان نگهداری کند و از آنجا که او فرصت این کار را ندارد همسرش مسئولیت نگهداری از دختران را به عهده می گیرد به دلایلی از این قبیل فدریکا در بین مردم اروپا معروف به سیاستمدار خوش شانس می‌شود.
*"استاد گفتار درمانی"  با تلاش‌های کاغذی برای حفظ برجام خداحافظی کرد البته مواضع خانم مسئول در قبال برجام همواره یک بام وچند هوا بوده است وی در زمان خروج آمریکا از برجام در کنفرانس مطبوعاتی با چهره‌ای ظاهرا سخت و عصبانی تاکید می‌کند: ما متعهد و مصمم به حفظ این توافق هستیم و این کار را برای امنیت جمعی خود انجام می‌دهیم و اتحادیه اروپا در این زمینه به تعهدات خود پایبند است، این موضع مسئول اتحادیه اروپا عاقبت به طرحی موسوم به "اینستکس" منتهی می‌شود که مخلص کلام آن مسیری برای صادرات نفت ایران است اما اساسا وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان که جزء سهامداران اصلی اینستکس محسوب می‌شوند با محوریت رئیس اتحادیه اروپا  پا را فراتر از صدور بیانیه و مواضع کاغذی و توخالی نمیگذارند و به این ترتیب خانم موگرینی می‌شود "سردمدار واکنش‌های کلامی و استاد گفتار درمانی" درمورد آنچه ختم به ایران شود.   اما بالاخره پس از چهار قدمی که ایران در زمین کاهش تعهدات برجامی برمی دارد و واکنش‌های آمیخته با تهدید و ترعیب ایران از سوی اروپایی‌ها، زمان خداحافظی فدریکا با تمام  تلاش‌های کاغذی برای حفظ برجام نیز فرا می‌رسد.   *جانشین موگرینی؛ نانوا زاده‌ای که به خوبی اقتصاد می‌داند جانشین موگرینی پیرمردی اسپانیایی می‌شود که کمی بیشتر از 72 سال دارد. برعکس فدریکا که ادیان خوانده بود، اقتصاد خوانده و در شرایط حاکمیت تروریسم اقتصادی بر ایران احتمالا به درد بخورتر خواهد بود.       "نانوازاده ای" که دانشجوی نخبه دانشگاه مادرید بوده است و مانند بسیاری از دانشجویان چپ گرای اروپایی برای تحصیل عازم رژیم صهیونیستی می‌شود تا در کشتزار‌های تعاونی کیبوتص (نوعی دهکده اشتراکی) کارکند، همانجا با همسر خود که از یهودیان فرانسه است آشنا می شود و ازدواج می کند.   رئیس پارلمان اروپا در سالهای 2004  تا 2007 بوده است و بعد سکان وزارت خارجه اسپانیا را در دست می‌گیرد . مدتی از سیاست فاصله می‌گیرد و سپس با روی کارآمدن "پدرو سانچز" نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا مجددا به سطح بالای دیپلماسی این کشورقدم می گذارد.   *مسئول جدید اتحادیه اروپا میانه خوبی با "تصمیمات خرق عادت" ترامپ ندارد میگویند میانه خوبی یا تصمیات خرق عادت گونه پرزیدنت ترامپ ندارد و در بسیاری از مورد از جمله احداث دیوارتوسط آمریکا در مرز مشترک با مکزیک از منتقدین است و حتی درطعنه‌ای به این تصمیم گفته: آیا می‌دانید این بیابان چقدر بزرگ است؟  "بورل" از جمله معدود موافقین کاهش تعهدات برجامی ایران است، او در اوایل ماه می‌ سال جاری تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات تجاری خود را اقدامی درست و در چارچوب توافق هسته‌ای توصیف می‌کند.   اساسا «سوسیالیست‌های اسپانیا همواره کوشیده‌اند روابط خوبی با ایران داشته باشند و "جوزف بورل" نیز مواضع مثبتی درخصوص برنامه هسته‌ای ایران داشته و دارد.» البته نمی‌توان این موضوع را فراموش کرد که  بورل در بدترین وضعیت برجام، ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به دست گرفته است.   *تاکید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حمایت از برجام دیپلمات اسپانیایی تباراتحادیه اروپا  در نخستین موضع گیری خود نسبت به برجام در مصاحبه‌ای با روزنامه "ال‌پایس"، بدون اشاره به خروج آمریکا از برجام یا وعده‌های توخالی اروپا تنها با مخاطب قرار دادن ایران، گفت: «ما از مقام‌های ایرانی می‌خواهیم تا برای زنده نگه داشتن برجام، هر آنچه را می‌توانند انجام دهند. از بین بردن این توافق یک اشتباه بزرگ خواهد بود.»       وی همچنین در موضع گیری جدید در واکنش به نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز جمعه و در وین اتریش با حضور ایران و سایر طرف‌های توافق و اتحادیه اروپا برگزار شد، در صفحه توئیتر خود نوشت:       "برجام برای امنیت جهانی و عدم اشاعه هسته‌ای، حیاتی است. ما مسئولیت جمعی برای حفظ توافق با ایران داریم. پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک (برجام)، به عنوان هماهنگ کننده از اجرای کامل توافق و معکوس کردن روند منفی اخیر حمایت می‌کنم."   *"بورل" میراث برجام در اغما و اینستکس بدون ضمانت اجراست به هرحال آنچه در شرایط فعلی با اهمیت است حال وخیم شخص یرجام است. وخامت این توافقنامه به اندازه‌ای است که به نظر نمی‌رسد حتی روی کار آمدن یک سیاستمدار موافق برجام در قلب اتحادیه اروپا نیز بتواند به این جان ضعیف روحی بدمد و تحرکی در دیپلماسی اروپا ایجاد کند.     "بورل" هفتاد و چند ساله با تمام سیاست‌های موافق برجام در حالی میراث موگرینی را تحویل گرفت که برجام در حال اغما و اینستکس بدون ضمانت اجرا مقابل دیدگان او قرار دارد و تنها  گذر  زمان ثابت خواهد کرد که بورل تازه نفس اما کهنسال تا چه اندازه می‌تواند نقش مثبت و موثری در حفظ برجام و احیانا حیات بخشیدن به آن داشته باشد.  

دیگر خبرها

 • دفاع دبیرکل سازمان ملل از ایران
 • فضای برجامی درآسمان سیاست ایران
 • دبیرکل سازمان ملل متحد: تحریم‌های آمریکا را برخلاف اهداف قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرد
 • سازمان ملل متحد تحریم‌های امریکا را برخلاف اهداف قطعنامه ۲۲۳۱ دانست
 • سازمان ملل متحد تحریم‌های آمریکا را برخلاف اهداف قطعنامه 2231 دانست
 • حامیان ترامپ برای خروج از برجام کدام کشورها بودند؟
 • کدام کشورها از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کردند؟
 • تجدید میثاق اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با آرمان های امام(ره)
 • گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای و دو موضوع غیرمنتظره
 • تجدید میثاق اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با آرمان‌های امام راحل
 • خروج تروئیکای اروپایی از برجام، هزینه ای مضائف برای ایران نخواهد داشت
 • لزوم تجدید نظر پرداخت مالیات در مناطق آزاد
 • درخواست ضدایرانی آمریکا از اروپا/ آخرین تلاش های اروپا برای حفظ برجام/ اعلام نارضایتی ایران از اروپا
 • بروجردی: امیدی به اجرای اینستکس نداریم/مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه دارد
 • بروجردی : ایران براساس برنامه خود اقداماتش در کاهش تعهدات برجامی را انجام می‌دهد
 • ایران براساس برنامه خود اقداماتش را در کاهش تعهدات برجامی انجام می‌دهد
 • گفت‌وگو|بروجردی: امیدی به اجرای اینستکس نداریم/مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه دارد
 • باید ایرانی‌ها را قانع کرد
 • بروجردی: ایران براساس برنامه خود اقداماتش را در کاهش تعهدات برجامی انجام می‌دهد