مشاهده اخبار داغ روز

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علاوه‌بر توجه دولت به گسترش و توسعه توانمندی علمی جمهوری اسلامی ایران، شایسته است تا سیاست‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به این عرصه نیز فراهم شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، یکصد و بیست‌وسومین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد و پیش از دستور جلسه، گزارش اخبار علم و فن‌آوری توسط دکتر قدسی‌پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فن‌آوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و آخرین آمار تولیدات علم و فن‌آوری جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت.در این رابطه با اشاره به گزارش استنفورد پیرامون فعالیت­‌های کمّی علمی در جمهوری اسلامی ایران و ارائه مستندات علمی ایران در مقایسه با برخی کشور‌های منطقه در سال­‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ خاطرنشان شد که خوشبختانه کیفیت مقالات علمی کشور نیز در جایگاه مناسبی در منطقه قرار دارد.

در این گزارش تأکید شد که جمهوری اسلامی ایران با حدود ۷۰ درصد استناد مقالات علمی و ۲۳.۵ درصد همکاری­‌های علمی بین­‌المللی و نیز ۰.۸۹ درصد تأثیر استنادی در جهان (میانگین استنادات یک کشور به میانگین استنادات جهان) دارای جایگاه مناسبی در منطقه است.
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی نیز در ادامه با اشاره به گزارش استنفورد پیرامون تولیدات علمی ایران خاطرنشان کرد: در گزارش استنفورد ۴۸۰ هزار مقاله بررسی شده و اعتراف می‌کند که حدود ۹۱ درصد مقالات کشور در مجلات دارای کیفیت منتشر شده است که این خود نشان­‌دهنده کیفیت تولید علم جمهوری اسلامی ایران است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در زمینهٔ هوافضا پروژه­‌های عظیمی در حال حاضر توسط امارات متحده عربی و عربستان سعودی در حال پیگیری است و با توجه به این‌که جمهوری اسلامی ایران پیشتاز جریان علمی در منطقه بوده است، برخی دیگر از کشور‌های منطقه نیز در تلاش هستند تا این پیشتازی را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند، لذا برنامه­‌ریزی مناسب در جهت حمایت از پیشتازی علم در جهان لازم است که توسعه یابد.

دکتر سعیدرضا عاملی نیز تصریح کرد: علاوه بر توجه دولت به گسترش و توسعه توانمندی علمی جمهوری اسلامی ایران، شایسته است تا سیاست‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به این عرصه نیز فراهم شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مهمترین سهم تحقیق و توسعه در کشور‌های پیشرفته دنیا متعلق به بخش خصوصی است و سهم اساسی ثبت نوآوری نیز متعلق به همین بخش است.

به گزارش ایسنا، دستور اول جلسه به ادامه بررسی سیاست­‌های اشتغال دانش­‌آموختگان اختصاص داشت. در همین رابطه دکتر زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در تدوین نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه­‌ای و مهارتی گفت: در این قانون ۸ رده برای مشاغل کشور در حوزه آموزش‌های مهارتی تعریف شده است.
وی افزود: خوشبختانه اخیراً آئین­‌نامه اجرایی آن توسط دولت ابلاغ شده و در حال حاضر توسط دبیرخانه­‌ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به فعالیت هستند.

در ادامه این جلسه، همچنین قرار شد با هماهنگی دبیرخانه مذکور، گزارشی در رابطه با اجرای سیاست­‌های اشتغال دانش­‌آموختگان در جلسات آینده ارائه شود.

دستور دوم یکصد و بیست‌وسومین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، به موضوع آمایش آموزش عالی اختصاص داشت که در این رابطه دانشگاه پیام نور پیشنهادی برای تغییر در مناطق دسته‌بندی این دانشگاه ارائه داد.
دکتر سوزنچی، معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فن‌آوری با تبیین بند‌های مصوبه آمایش آموزش عالی کشور، خاطرنشان کرد: سیاست‌های آمایش آموزش عالی در ۱۰ منطقه دسته­‌بندی شده که در آن به ساماندهی مراکز دانشگاهی، مأموریت­‌گرایی دانشگاه­‌ها و موضوع سنجش و پذیرش توجه شده است.
وی با اشاره به تبصره دو ماده یک سیاست­‌های آمایش آموزش عالی کشور، گفت: تغییر در حوزه و تعداد مناطق دانشگاه پیام نور می­‌تواند به‌صورت ماده‌واحده با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شود.

دکتر محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور نیز گفت: دانشگاه پیام نور حدود ۴۳۰ هزار دانشجوی فعال و حدود ۱.۶ میلیون فارغ‌التحصیل داشته است.
وی افزود: این دانشگاه با ۴۹۴ واحد در سطح کشور و همچنین ۵۵ نمایندگی در ۴۳ دانشگاه بین المللی مشغول به فعالیت بوده است.

دکتر زمانی ادامه داد: در نیم‌سال تحصیلی ۹۹ - ۹۸ با برگزاری آزمون الکترونیکی صرفه­‌جویی حدوداً ۶ میلیاردی توسط این دانشگاه به‌دست‌آمده است.

راه‌اندازی ۱۸ مرکز نوآوری در استان‌ها، استقرار ۷۱ هسته نوآور، ۲۵ مرکز رشد و استقرار ۱۴۵ هسته فناور با مشارکت معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، از جمله مواردی بود که در رابطه با سیاست­‌های اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه پیام نور به آن اشاره شد.

دکتر کی­‌نژاد نیز در رابطه با این موضوع تصریح کرد: در بررسی تقسیم‌بندی مناطق پیشنهادی لازم است تا یک بررسی کارشناسی نیز در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد محمدیان نیز خاطرنشان کرد: مقوله منطقه­‌بندی مدنظر دانشگاه پیام نور بایستی همسو با سیاست‌های آمایش آموزش عالی کشور باشد و منطقه­‌بندی در کشور باید یکسان و واحد باشد، ضمن آن‌که تغییر در اساسنامه دانشگاه پیام ­نور بایستی در دستور جلسات ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و از مسیر بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.
دکتر جاسبی هم پیشنهاد کرد: دانشگاه پیام نور می­‌تواند با تمرکز در یک دانشگاه و تقویت مأموریت­‌های آموزش غیرحضوری خود، اقدام به فعالیت آموزشی در سطح جهان کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله ­العالی) در دانشگاه­‌ها نیز پیشنهاد کرد: دانشگاه پیام نور ملزم شود تا اصلاحات اساسنامه را در مقطع زمانی مشخصی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کند و پس از آن تصمیم جدی برای موضوع آمایش آموزش عالی و تقسیم­‌بندی مناطق توسط این دانشگاه گرفته شود.


دکتر عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام نور در حال حاضر نزدیک به ۳۸۰۰ عضو هیأت‌علمی و ۴۳۰ هزار دانشجو دارد و یکی از دانشگاه‌های معتبر و توانمند کشور است و تغییر در اساسنامه یا تقسیم‌بندی مناطق این دانشگاه به هیچ‌وجه نباید منجر به سست کردن برنامه‌ها و عملکرد این دانشگاه شود.
وی افزود: تغییرات اساسنامه‌ای که توسط دانشگاه پیام نور انجام شده است تا زمانی که در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب نرسد، پذیرفته نمی‌شود. از این­‌رو تنها اساسنامه گذشته دانشگاه پیام نور که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است را، به رسمیت می­‌شناسیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ماهیت فعالیت دانشگاه پیام نور فعالیت به‌عنوان یک دانشگاه الکترونیک بوده است و مطابق اساسنامه آن، نمی‌تواند در مقطع تحصیلات تکمیلی اقدام به پذیرش دانشجو کند.
وی افزود: اگر پیشنهادی برای تغییر در فعالیت یا بند‌های اساسنامه این دانشگاه وجود دارد بایستی به دبیرخانه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه شود تا از مسیر جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.
همچنین در پایان مقرر شد، درخواست آمایش منطقه‌ای دانشگاه پیام نور جهت بررسی دقیق‌تر به دبیرخانه ستاد نقشه جامعه علمی کشور ارجاع شود و اشکالات مطرح شده در جلسه مورد ملاحظه قرار گیرد.

در پایان این جلسه، پس از ارائه گزارشی از فعالیت­‌های اخیر بنیاد ملی نخبگان و اهتمام مقام معظم رهبری (مدظله­ العالی) به اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان توسط دکتر ستاری، معاون علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، قرار شد گزارش پیشرفت سند راهبردی کشور در امور نخبگان در جلسات آتی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه شود.

منبع: تابناک

عکس| سپهر حیدری و همسرش در حرم امام رضا

ماکارونی نخورید، سکته می‌کنید!

لباس خبرساز ایوانکا ترامپ در مراکش+تصاویر

خطر فروپاشی کامل "برجام" و تحریم روی تحریم| ادامه تردیدها درباره FATF چه هزینه‌هایی را به کشور تحمیل می‌کند؟

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۰۷۲۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: سانتریفیوژ IR 6 مهدی خدابخشی گام چهارم توافق ریاض کردستان سوریه بوریس جانسون غنی سازی اورانیوم حمیده زرآبادی شورای عالی انقلاب فرهنگی تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور سانتریفیوژ IR 6 مهدی خدابخشی گام چهارم توافق ریاض کردستان سوریه بوریس جانسون غنی سازی اورانیوم حمیده زرآبادی

خبر بعدی:

انتخاب واحد ۱۴ هزار دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان/ تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی 30 آبان ماه آغاز می شود

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان گفت: در حال حاضر انتخاب واحد ۱۱ هزار ۳۵۴ نفر قطعی شده که از این تعداد۵۸۷۰ نفر در مقطع کاردانی و ۵۴۸۴ نفر نیز در مقطع کارشناسی انتخاب واحد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان،مهدی قیصری با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۹۰ درصد دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان دیگر شاغل نیستند، اظهار کرد: سن ورود به دانشگاه‌های علمی کاربردی تغییر کرده است، پیش از این رسالت دانشگاه بیشتر بر جذب دانشجویان شاغل بود، اما در سال جاری اغلب ورودی‌ها سن کم داشتند و تازه از دبیرستان و هنرستان فارغ التحصیل شده بودند.

وی ادامه داد: در پذیرش مهر۹۸، در مقطع کاردانی و کارشناسی حدود ۱۴هزار دانشجو انتخاب واحد قطعی انجام داده‌اند که البته آمار ثبت نام شدگان از این تعداد بیشتر بود  و پس از تکمیل ظرفیت که 30 آبان ماه آغاز می‌شود، آمار نهایی دانشجویان جدید الورود مشخص خواهد شد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان افزود: در حال انتخاب واحد ۱۱ هزار ۳۵۴ نفر قطعی شده که از این تعداد۵۸۷۰ نفر در مقطع کاردانی و ۵۴۸۴ نفر نیز در مقطع کارشناسی انتخاب واحد کرده اند.

قیصری در ادامه به رسالت این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به دنبال افزایش مهارت آموزی دانشجویان است. به همین دلیل در پذیرش مهر امسال در دانشگاه جامع علمی کاربردی، پنج رشته غیر مهارتی ازجمله IT، حقوق، حسابداری و امور اداری که با استقبال دانشجویان هم مواجه بودند، حذف شدند و به جای آنها ۳۵ رشته مهارتی اضافه شده است. سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان در مورد مراکز حذف شده در استان اصفهان گفت: بنابر مصوبه شورای عالی اداری تعدادی از مراکز حتی با وجود فعالیت مناسب، به دلیل دولتی بودن حذف شدند. پس از آن، مراکز جایگزین معرفی شد، یکی مرکز نقش جهان که وابسته به سازمان میراث فرهنگی بود را با مرکزی به نام شرکت سیاحان که متعلق به خود میراث فرهنگی است، جایگزین کردیم تا رشته هایی که ریشه در فرهنگ و هنر اصفهان دارد را همچنان حفظ کنیم و دیگری مرکز بنیاد شهید است که جایگزین آن به نام مهد قرآن تعیین و موافقت اولیه صادر شده است. قیصری ادامه داد: رویکرد دانشگاه جامع علمی کاربردی به شکلی است که تنها با بخش خصوصی همکاری می کند و اصلا به دنبال حمایت و متولیگری بخش دولتی در آموزش نیست.رشته های این مراکز دقیقا به مرکز بعدی منتقل می‌شود و دیگر ماهیت آنها دولتی نیست. وی با بیان اینکه در دانشگاه علمی کاربردی بر رویداد های شتاب سرمایه گذاری می شود، اظهار کرد: رویدادهای شتاب بر اساس پتانسیل های هر منطقه برگزار می شود و حوزه فعالیت معاونت پژوهشی دانشگاه، کسب و کار   کارافرینی و اشتغال است. در این زمینه ها در رویداد های شتاب ایده های دانشجویان پرورانده می شود.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان همچنین از برگزاری جشن نودانشجویان ویژه جدیدالورود های دانشگاه علمی کاربردی خبر داد و گفت: این جشن روز چهارشنبه با هدف آشنایی نودانشجویان با اهداف دانشگاه علمی کاربردی برگزار خواهد شد و از آنجایی که هدف اصلی دانشگاه علمی کاربردی تربیت کارآفرین است در این جشن از کارآفرینان بزرگ اصفهان برای انتقال تجربه به دانشجویان دعوت کرده ایم.

 

 

بیشتر بخوانید: پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه جامع علمی و کاربردی نقش جهان اصفهان پذیرش ۵۵۲۷ استعداد درخشان در دانشگاه‌های کشور در سال ۹۶

دیگر خبرها

 • دانشگاه پیام نور به چه قیمتی خانه دوم دانشجویان را اجاره می‌دهد؟
 • سهم اشتغال زنان دارای تحصیلات عالیه نسبت به مردان کمتر است
 • ماهیت دانشگاه پیام نور بر مبنای مدیریت و آموزش سبز است
 • آماده‌سازی بسته حمایتی برای تسهیل و تسریع ازدواج در شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • تاریخ و نحوه ثبت‌نام بیمه تکمیلی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی اعلام شد
 • رشته مهندسی صنایع مبلمان ملایر هنوز دانشجو ندارد
 • تصویب ۲ پیشنهاد معاونت گردشگری در شورای عالی میراث‌فرهنگی
 • بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد خواستار حل مشکلات دانشجو معلمان شد
 • ۷۰ درصد دانشجویان وزارت بهداشت در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند
 • کاهش باروری، پیامدهای اجتماعی زیادی به همراه دارد
 • تحصیل ۷۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی در مقاطع تحصیلات تکمیلی
 • شرایط تبادل استاد و دانشجو برای دو دانشگاه خلیج فارس و کوردوبای اسپانیا فراهم شد
 • راهیابی دختران پیام‌نور زنجان به مسابقات ووشوی دانشجویان جهان
 • راهیابی ۲‌دانشجوی دختر پیام‌نور زنجان به مسابقات ووشوی دانشجویان جهان
 • از اعزام دانش آموزان به اردوی راهیان نور تا باز شدن پای زعفران به جلسه شورای فرهنگ عمومی
 • بازنگری در اساسنامه فرهنگستان‌ها به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع می‌شود
 • بنیاد حامیان دانشگاه تهران حدود ۱۴۰۰ دانشجو را بورسیه می‌کند
 • شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه فرهنگستان‌ها را بازنگری می‌کند
 • ثبت نام بیش از یک هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری