ام‌البنین خسروی کارآفرین ۲۳ ساله اهل روستای چشمه رچ از توابع شهر مود است که کار خود را با ۴ رأس گاو آغاز کرده و معتقد است فعل خواستن نه با یک جا نشستن بلکه با اراده، تلاش و مدیریت انجام می‌شود. ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۵ استانها خراسان جنوبی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، خراسان جنوبی استانی کویری و کم برخوردار است که چندین سال است خشکسالی و کمبود نزول باران زخم‌های زیادی را بر این استان نهاده که نیازمند توجه و تدبیر مسئولان است، چراکه کشاورزی سرد و بی‌رونق شده و باید مردمان این سرزمین برای کسب درآمد و مخارج زندگی از دیگر پتانسیل‌های استان استفاده کنند.

اگرچه این روزها در جنگ نرم و تحریم‌های اقتصادی دشمن به سر می‌بریم اما هنوز هم افرادی هستند که همچون هشت سال دفاع مقدس در امر مبارزه پیشتازی می‌کنند. این بار جوانان و نوجوانان ایران با راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصاد در راه مقاومت قدم گذاشته‌اند.

طرح‌های اشتغالزایی که امید را در دل مددجویان زنده می‌کند

با تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و محرومیت‌زدایی، بخشی از مسئولان استانی بر آن شدند که با اجرای پروژه‌های خرد و زودبازده و طرح‌های اشتغالزایی در مناطق محروم خراسان جنوبی، امید را به دل‌های خسته روستائیان بازگردانند و چراغ خوشبختی‌شان را برایشان روشن کنند. در این میان کمیته امداد امام خمینی (ره) از جمله دستگاه‌هایی است که در این زمینه ورود پیدا کرده و با اجرای طرح‌های اشتغالزایی امید را در دل مددجویان زنده کرده است.

یکی از فعالیت‌های اساسی کمیته امداد امام خمینی(ره)، اعطای تسهیلات خوداشتغالی به مددجویان و انجام فعالیت‌هایی است که به ایجاد روحیه خوداتکایی و اعتماد به نفس، علاقه و استقبال از کار منجر می‌شود به نحوی که افزایش حجم این گونه فعالیت‌ها در مقایسه با سال‌های قبل را می‌توان به عنوان نشانه‌ای از اهمیت این موضوع تلقی کرد.

بانوی کارآفرین سمنانی که رؤیای راه‌اندازی کارگاه گلیم‌بافی داردروایت تسنیم از بانوی کارآفرینی که با 50000 سرمایه شروع کرد؛ اشتغال‌زایی بدون ادعا برای 1000 بانووقتی بانوی کارآفرین سرخه‌ای هنر قدیمی حوله بافی را احیا می‌کند+ تصاویر

هدف این فعالیت‌ها کمک به درآمد خانوارها و ایجاد مشاغل مکمل برای بهبود رفاه خانوارهای تحت پوشش است بنابراین بررسی میزان استقبال و تمایل مددجویان نسبت به طرح‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد می‌تواند منجر به اثربخشی چنین طرح‌هایی در راستای توسعه کارآفرینی اقشار فقیر جامعه شود.

امروزه علاوه بر مردان، زنان نیز در امر اشتغال و مدیریت وارد شده و سعی دارند از این قافله عقب نباشند البته شکاف‌هایی در این زمینه وجود دارد اما باز هم می‌توان به موفقیت زنان در امر کارآفرینی امیدوار بود.

بانوی کارآفرینی که در چرخاندن چرخ اقتصاد نقش بسزایی دارد

ام‌البنین خسروی دختری 23 ساله، اهل روستای «چشمه رچ» از توابع شهر مود است که با وجود سن کمش با لبیک گفتن به فرمان مقام معظم رهبری در چرخاندن چرخ اقتصاد نقش بسزایی دارد.

وی که کار خود را با 4 رأس گاو آغاز کرده است، گاوداری را شغل لذت بخشی می‌داند در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: از سال 97 این کار را با خرید 4 رأس گاو آغاز کردم که متأسفانه یکی از گاوها تلف شد.

خسروی افزود: شغل پدرم گاوداری بود من همیشه بعد از تعطیل شدن مدرسه به گاوداری می‌آمدم و به پدرم کمک می‌کردم کم کم به این شغل علاقه‌مند شدم و قصد داشتم بزرگ که شدم شغل پدرم را ادامه دهم.

تولید روزانه 35 کیلو شیر در این کارگاه تولیدی کوچک

وی بیان کرد: برای راه‌اندازی این کارگاه 70 میلیون تومان وام 4 درصد خوداشتغالی از کمیته امداد دریافت کرده‌ام که 50 میلیون تومان برای خرید گاو و 20 میلیون تومان برای احداث دامداری بوده است.

خسروی به تولیدات شیر و فروش آن اشاره کرد و گفت: روزانه 35 کیلو شیر در این کارگاه تولید می‌کنیم که بالغ بر 70 هزار تومان شیر در روز به فروش می‌رسد.

هزینه‌ بالای علوفه مشکل اصلی دامداران

وی بیان کرد: هزینه خرید علوفه برای دام‌ها بالا است و روزانه 100 هزار تومان برای خرید کنسانتره هزینه می‌کنیم و یک سال است که بحث بیمه را انجام داده‌ایم اما هنوز بیمه نامه‌ای داده نشده که در این راستا درخواست می‌شود مسئولان مربوطه بررسی‌های لازم را انجام دهند.

این بانوی جوان امیدوار به کار و تلاش، کمبود فضا برای نگهداری گوساله را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و اظهار داشت: برای احداث مکانی برای نگهداری گوساله 10 میلیون تومان نیاز داریم که امیدواریم بتوانیم برای توسعه فضا تسهیلاتی از کمیته امداد دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه ماهیانه یک میلیون تومان اقساط پرداخت می‌کنم که به دلیل بالا بودن هزینه‌های خرید علوفه و غیره تاکنون دو قسط معوق دارم می‌گوید: در صورتی که بتوانم تسهیلات دریافت کنم فضای دامداری را توسعه خواهیم داد.

حمایت کمیته امداد از طرح‌های اشتغالزایی 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در بازدید از این کارگاه کوچک اقتصادی قول پرداخت دو قسط معوق این مددجو که بالغ بر یک میلیون تومان است را داد.

رضا سلم‌آبادی به منابع اشتغال روستایی اشاره و بیان کرد: امسال منابع اشتغال روستایی 54 میلیارد تومان بوده است که 57 میلیارد تومان طرح ثبت سامانه شده و همه طرح ها در کارگروه تصویب و به بانک‌ها ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه شاید برخی از متقاضیان نتوانند تسهیلات را دریافت کنند شرایط برای جایگزین شدن وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود یک‌هزار طرح اشتغال روستایی در سال جاری اجرا شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته 2 هزار و 800 شغل با پرداخت 52 میلیارد تومان در سطح استان انجام شده است خاطرنشان کرد: بخشی از مشاغل از محل بند ب تبصره 16 با اعتباری حدود 26 میلیارد تومان بوده است.

152 میلیارد تومان به اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی اختصاص یافت

سلم‌آبادی، سرانه پرداختی تسهیلات را در سال گذشته 20 میلیون تومان عنوان کرد و یادآور شد: سال گذشته تسهیلات تبصره بند ب تبصره 16 به طور کامل جذب شده است.

وی با بیان اینکه این امر نشان از همکاری بسیار خوب بانک‌ها دارد اظهار داشت: خراسان جنوبی در سال گذشته جزو 6 استان برتر در جذب اعتبارات بند ب تبصره 16 بوده است.

​​​​​​​مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال شاهد چند تغییر اساسی در تسهیلات اشتغال هستیم افزود: سال گذشته میزان اعتبار 52 میلیارد تومان و امسال 152 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی سرانه هر وام را در سال گذشته 20 میلیون تومان عنوان و خاطرنشان کرد: امسال سرانه هر وام 50 میلیون تومان است.

سلم‌آبادی گفت: در زمینه اشتغال روستایی از محل بند ب تبصره 16، صندوق امداد ولایت و از محل هم افزایی که امداد با بانک مهر در حال انجام است امید است بتوانیم به 152 میلیارد تومان برسیم.

​​​​​​​مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته تسهیلات برای اشتغال به غیر مدد جویان امداد تا 20 درصد متقاضیان بود گفت: با توجه به اینکه شرایط در خراسان جنوبی خاص است مجوز را گرفته‌ایم که بتوانیم تسهیلات اشتغال روستایی را برای امسال به تعداد غیر مددجوی بیشتری پرداخت کنیم.

انتهای پیام/ش

R41348/P4001/S6,56/CT7

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۷۰۷۹۱۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جو بایدن به دنبال بازگشت به برجام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران؛ چه کسانی ترسیده‌اند؟

فیلم| صف‌های طولانی مردم برای مرغ/ وزیر صنعت: ما مسئول گوشت و مرغ نیستیم

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

درحالی که خیلی‌ها به دنبال تهیه ماسک هستند ما در حال تمرین هستیم!/ تغییر سبک زندگی را مدیریت کردیم/ قایقران‌ها می‌توانند در ایام کرونا الگو باشند

خبر بعدی:

هویت و جایگاه خاص شهر مقدس قم به برکت بانوی کرامت است/مردم و مسئولان در حراست از هویت فرهنگی شهر قم بکوشند

حجت الاسلام ملک زاده گفت: هویت و جایگاه خاص شهر مقدس قم به برکت بانوی کرامت است و لذا مردم و مسئولان این شهر باید در حراست از هویت فرهنگی قم بکوشند.

حجت الاسلام و المسلمین «محمد ملک زاده» در گفتگو با خبرگزاری شبستان در قم ضمن تسلیت رحلت شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه(س) اظهار داشت: در طول قرون مختلف بعد از وفات کریمه اهل بیت(ع) در این دیار مقدس تاکنون، شهر قم ملجأ و پناهگاه همه محبان و شیعیان بوده و به خصوص پس از تأسیس حوزه علمیه در اینجا به همت مرحوم آیت الله شیخ عبدالکریم حائری، به مرکز نشر جهانی معارف قرآن و اهل بیت(ع) تبدیل شد.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: بزرگان و شخصیت های مطرح علمی و فرهنگی و به خصوص دینی بسیاری در حرم مطهر حضرت معصومه(س) و اطراف حرم از جمله قبرستان شیخان ، مدفون هستند و هر کدام از این ها چهره های بزرگی بوده اند که افتخارشان این بوده که در سایه حرم ملکوتی دختر بزرگوار امام موسی بن جعفر(ع) زیسته اند.

 

استاد حوزه و دانشگاه همچنین گفت: خدای متعال به برکت بانوی کرامت، عزت و اعتبار و نعمت مهمی در اختیار مردم قم قرار داده و آنچه مهم است این که ما قدردان این نعمت باشیم و در حراست از آن بکوشیم.

 

وی افزود: لازمه قدردانی از این نعمت عظیم به این است که اولاً با عمل به دستورات قرآن و اهل بیت(ع) در عمل نشان دهیم که شیعه و محب خوبی برای حضرات معصومین(ع) هستیم و ثانیاً هم این که به قدر وُسع و توان خود در حفظ و حراست از شأنیت و جایگاه فرهنگی و مذهبی شهر مقدس قم به عنوان عُش آل محمد(ص) اهتمام بورزیم.

 

ملک زاده همچنین ابراز داشت: در شرایطی که متأسفانه در سال های اخیر، تا حدودی چهره و هویت فرهنگی و مذهبی قم خدشه دار شده و به دلایل مختلف شاهد هجمه فرهنگی دشمن و تشدید این روند هستیم، آن چه از مردم و مسئولان شهر و استان قم انتظار می رود این است که نگذارند هویت فرهنگی آشیانه اهل بیت(ع) دستخوش تغییراتی شود که زیبنده شهر حضرت فاطمه معصومه(س) نیست.

پایان پیام/414

دیگر خبرها

 • کارآفرین بسیجی که جهاد اقتصادی می کند
 • جایگاه همسر در زندگی مشترک چیست؟ + صوت
 • پرچم گنبد مطهر بانوی کرامت(س) در قم تعویض شد
 • آلومینیوم اراک - مس رفسنجان / گزارش زنده
 • افزایش سرانه فضای سبز در مناطق محروم روحیه امید و آرامش در مردم را تقویت می کند
 • پروژه‌های هلال احمر در خراسان جنوبی نیازمند اعتبارات ویژه است
 • دیدار استاندار خراسان جنوبی با رئیس جمعیت هلال احمر کشور
 • پرداخت ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات کارگشایی به مددجویان کمیته امداد
 • با «بانوی ملکوت» حضرت معصومه (س) را کمی بهتر بشناسیم
 • آپدیت جدید بازی Marvel’s Spider-Man Remastered مشکل مربوط به رست مود را حل می‌کند
 • ۸۰۰ سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند خراسان جنوبی اهدا می شود
 • پرداخت ۴ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی در شهرستان پلدشت
 • توزیع ۸۰۰ بسته معیشتی و لوازم‌التحریر در بین مددجویان منطقه دو یزد
 • هفته جهانی کارآفرین بزرگترین رویداد هماهنگی برای ترویج و ترفیع کارآفرینی در جهان است
 • ۱۸۰۰ فرصت شغلی برای مددجویان لرستانی ایجاد شد/ پرداخت تسهیلات کم‌بهره به تولیدکنندگان
 • کارآفرین موفقی بسیجی که ناامیدی را ضربه فنی کرد/ بدون داشتن سرمایه هم می‌توان کارآفرین بود
 • ۳۷۸ بازدید از طرح های اشتغال کمیته امداد شهرستان پاکدشت
 • به متقاضیان خرید وانت نیسان تسهیلات ارزان قیمت اعطاء می شود
 • ۱۵۷۶ فرصت شغلی در روستاها با تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد هرمزگان ایجاد شد