به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، جناح راست سیاسی که در سال‌های پایانی دهه شصت و در جریان انتخابات مجلس سوم عرصه را به رقیب واگذار کرده بود، کوشید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن کرسی‌های انتخاباتی را از رقیب بازپس گیرد.

اختلاف نظر جریان راست با محوریت «جامعه روحانیت مبارز» و چپ‌ها که حول محور «مجمع روحانیون مبارز» گردآمده بودند، در پایان نخستین دهه انقلاب بر سر موضوعی چون نحوه نظارت شورای نگهبان در انتخابات، به نقطه عطفی در تحولات سال‌های بعد مبدل شد.

یک سال مانده به برگزاری انتخابات مجلس چهارم، شورای نگهبان اعلام کرد که «نظارت استصوابی» این نهاد «شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و رد صلاحیت کاندیداها می­ شود»؛ نظری که با استقبال جناح راست روبرو شد و اعتراض نیروهای چپ را برانگیخت.

نیروهای چپ با محوریت مجمع روحانیون مبارز علاوه بر اختلاف نظر با شورای نگهبان، اصلی ترین منتقدان دولت مرحوم آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» به شمار می‌آمدند و در رسانه‌های خود همچون روزنامه «سلام» سیاست های دولت سازندگی به ویژه در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد را مورد انتقاد قرار می‌دادند. این در حالی بود که راست‌ها با شعار پیروی از خط امام، اطاعت از رهبری و حمایت از هاشمی پا به میدان رقابت های انتخاباتی مجلس چهارم گذاشتند.

مجلس چهارم و پیروزی چشمگیر راست‌ها

رد صلاحیت بسیاری از چهره‌های شاخص جناح چپ از سوی شورای نگهبان باعث شد تا این جناح با حالتی قهرگونه از رقابت‌های انتخابات مجلس چهارم (فروردین ۷۱) کنار بکشد. به این ترتیب، راست‌ها با کسب حدود ۱۲۰ کرسی مجلس، اکثریتی نزدیک به سه برابر رقیب خود را به دست آوردند. در این میان، حدود یکصد کرسی هم به فراکسیون مستقل ها اختصاص یافت.

پیروزی جریان راست که در ائتلافی پیرامون جامعه روحانیت مبارز و با همراهی «جامعه اسلامی فرهنگیان»، «جامعه اسلامی دانشگاهیان»، «جامعه اسلامی مهندسین»، «جامعه زینب(س)»، «جامعه اصناف و بازار»،  «جامعه وعاظ تهران» و «جمعیت موتلفه اسلامی» صورت گرفت، منجر به شکل گیری «تشکل‌های اسلامی همسو» شد تا این عنوانِ نخستین ائتلاف پیروز راست‌های عرصه سیاست جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

شکل گیری راست مدرن

در پایان کار دولت پنجم این دیگر چپ‌ها نبودند که از سیاست های رئیس جمهوری وقت انتقاد می‌کردند بلکه در میان طیفی از راست‌ها نیز سیاست‌های توسعه‌ای دولت مرحوم هاشمی اعتراضاتی را برانگیخته بود.

افزایش شکاف طبقاتی، بی توجهی به تحقق عدالت اجتماعی، گسترش اشرافیت‌گرایی و رانت‌خواری در میان مدیران دولتی و افزایش تورم و فشارهای معیشتی مسائلی بود که باعث شد برخی چهره‌های جریان راست در قامت منتقدان مرحوم هاشمی بکوشند وی را به چالشی سیاسی بکشند.

هر چند تشکل‌های اصلی جریان راست چون جامعه روحانیت مبارز، موتلفه و «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» از نامزدی مرحوم هاشمی برای انتخابات ششم ریاست جمهوری اعلام حمایت کردند، اما نبود چپ‌ها در عرصه سیاست و انزوای آنان در کنار شعارهای انتخاباتی «احمد توکلی» اصلی‌ترین رقیب رئیس دولت پنجم مبنی بر عدالت‌گرایی، باعث کاهش مشارکت و نیز ریزش بخش مهمی از آرای آیت الله هاشمی شد.

با تشکیل دولت ششم، اختلافاتی میان نخبگان قوه مجریه و اکثریت مجلس چهارم نمود و بروز یافت که بیشتر در زمینه مسائل فرهنگی، فقرزدایی، اشتغال و ... بود.

در این زمینه، برخی ناظران با توجه به شرایط آن دوره می‌گویند نگرانی از ایجاد وضعیت تکصدایی و یکه تازی جناح راست باعث شد تا دولتی‌ها بکوشند دگرگونی‌هایی را در فضای سیاسی کشور به وجود آورند. از این منظر، در سال های منتهی به برگزاری انتخابات مجلس پنجم و سپس ریاست جمهوری هفتم، مواضع سیاسی مرحوم هاشمی به سوی نیروهای جناح چپ موسوم به خط امامی ها نزدیک شد.

برآیند این وضعیت، نامزدی برخی مدیران دولتی یا به اصطلاح چهره‌های تکنوکرات (فن سالار) دولت ششم برای انتخابات مجلس پنجم بود که موجب شکل گیری «کارگزاران سازندگی» شد؛ تشکلی که با توجه به خاستگاه چهره های برجسته آن «جریان راست مدرن» خوانده می‌شد اما برخلاف خاستگاه دست راستی خود بیشتر با نیروهای خط امامی قرابت می‌یافت.

در میدان رقابت‌های انتخابات مجلس پنجم (اسفند ۷۴) ، در کنار چپ و راست و کارگزار، «جمعیت دفاع از ارزش های انقلاب» که داعیه دار جریان سوم نیروهای سیاسی بود وارد کارزار شد که نتیجه رقابت‌ها، مجلسی متفاوت از دوره قبل و متکثر بود.

در این انتخابات، جامعتین (جامعه روحانیت و جامعه مدرسین) بار دیگر با همراهی تشکل‌هایی چون موتلفه، جامعه زینب، جامعه وعاظ، جامعه اسلامی مهندسین، جامعه اسلامی کارمندان، جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی پزشکان و ... به میدان آمد که همچون گذشته بیشترین تعداد از نامزدهای اختصاصی متعلق به جامعه روحانیت مبارز بود. 

جریان راست هرچند توانست تا حد زیادی کرسی‌های خود را حفظ کند اما اقلیت قدرتمندی متشکل از کارگزارانی‌ها و نیروهای جناح چپ به مجلس راه یافتند.

با گشایش مجلس پنجم، حجت الاسلام «علی اکبر ناطق نوری» تنها با حدود ۱۰ رای بیشتر توانست بر رقیب خود «عبدالله نوری» غلبه کرده و ریاست خود را برای دوره ای دیگر تمدید کند؛ رقابتی که نشان داد تشکلی چون روحانیت مبارز دیگر همچون دوره قبل حرف اول و آخر را در خانه ملت نخواهد زد و با رقبایی جدی روبرو است.

تکرار تجربه مجلس سوم در دوره ششم

در حالی که بسیاری از ناظران، رئیس مجلس چهارم و پنجم را که برای انتخابات ریاست جمهوری هفتم نامزد شده بود، جانشین مرحوم هاشمی در راس قوه مجریه می پنداشتند، تحولات منتهی به خرداد ۷۶ به گونه ای دیگر رقم خورد.

مجموعه ای از عوامل سیاسی و اجتماعی در سال های میانی دهه ۷۰ باعث شد تا با توجه به مطالبات موجود در جامعه، شعارهایی حول محور توسعه و گشایش فضای سیاسی، آزادی بیان، ایجاد جامعه مدنی و ... از سوی نامزد نیروهای خط امامی برای انتخابات ریاست جمهوری مطرح شود.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هفتم در دوم خرداد سال ۷۶، پیروزی چشمگیر «سیدمحمد خاتمی» بود که به نقطه عطفی برای جریان چپ و حامیان کارگزارانی وی بدل شد. از آن پس بود که گروه های سیاسی طرفدار خاتمی خود را «دومی خردادی» خوانده و با توجه به شعارهای مبتنی بر مطالبه تغییر وضعیت موجود در عرصه های مختلف عنوان «اصلاح طلب» را برگزیدند.

نیروهای خط امامی که دیگر فراتر از تشکل های سنتی جریان چپ، نسل های تازه این جریان را در قالب احزابی چون «جبهه مشارکت» در کنار خود می‌دیدند روی موج گرایش اکثریت جامعه به شعارهای اصلاح طلبانه توانستند اکثریت کرسی های مجلس ششم را در انتخاباتی که دور اول آن بهمن ۷۸ و دور دوم اردیبهشت ۷۹ برگزار شد، به دست آوردند.

در این انتخابات، جامعه روحانیت مبارز با توجه به برآوردی که از فضای سیاسی کشور داشت از ارائه فهرست اختصاصی برای بسیاری از شهرها خودداری کرد و لیست این تشکل جناح راستی در پایتخت نیز موفقیتی به دست نیاورد. با کناره گیری مرحوم هاشمی به عنوان نامزد مورد حمایت کارگزارانی ها و جامعه روحانیت از جمع نمایندگان تهران، «غلامعلی حداد عادل» تنها چهره جریان راست بود که توانست از پایتخت به مجلس راه یابد.

در مجموع حدود دو سوم کرسی های مجلس به اصلاح طلب ها اختصاص یافت تا پس از هشت سال ریاست مجلس باز هم به «مهدی کروبی» برسد.

در اوج قدرت‌نمایی نیروهایی که خود را اصلاح‌طلب خوانده و جناح مقابل را محافظه کار می‌نامیدند، واژه «اصولگرایی» عنوانی شد تا تشکل‌های اسلامی همسو را از پسِ یک ناکامی سیاسی، به سوی دوره ای تازه از سیاست‌ورزی سوق دهد؛ واژه ای که اصلی ترین دلیل گزینش آن تاکید بر اصول و ارزش های انقلابی و اسلامی و جلوگیری از انحراف از اصول یادشده بود.

برچسب‌ها اکبر هاشمی رفسنجانی احمد توکلی جامعه اسلامی مهندسین شورای نگهبان اصولگرایی جامعه اسلامی فرهنگیان سید محمد خاتمی جامعه روحانیت مبارز مجمع روحانیون مبارز حزب موتلفه اسلامی

منبع: ایرنا

کلیدواژه: اکبر هاشمی رفسنجانی احمد توکلی جامعه اسلامی مهندسین شورای نگهبان اصولگرایی جامعه اسلامی فرهنگیان سید محمد خاتمی جامعه روحانیت مبارز مجمع روحانیون مبارز حزب موتلفه اسلامی اکبر هاشمی رفسنجانی احمد توکلی جامعه اسلامی مهندسین شورای نگهبان اصولگرایی جامعه اسلامی فرهنگیان سید محمد خاتمی جامعه روحانیت مبارز مجمع روحانیون مبارز حزب موتلفه اسلامی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۷۲۲۹۱۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فیلم| ماجرای توهین بهاره رهنما به قوم لر

پارلمان علیه برجام و به دنبال حفظ تحریم‌ها؛ چرا خودزنی می‌کنیم؟

کنایه هاشمی‌طبا به قالیباف و مصوبه مجلس: کشور را گاز انبری محاصره کردند/ رییس جمهور بودم، طرح مجلس را عملیاتی نمی‌کردم و زندان را به جان می‌خریدم

شلیک سردار مجلس به قلب برجام| مین‌گذاری زمین دیپلماسی؛ حالا چه خواهد شد؟

حسرت تمام نشدنی رادوشوویچ در آسیا (عکس)

خبر بعدی:

تأسیس دانشگاه هسته‌ای «فخر ایران» پاسخی علمی به ترور شهید فخری‌زاده/ قطع رشته حیاتی این علم تحول‌آفرین باید ناممکن شود

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خبرگزاری کردپرس یادداشتی از محمدهادیفر منتشر کرده است که متن آن در ادامه می‌آید.

حذف تکراری دانشمندان هسته ای توسط  نظام سلطه در چند سال اخیر ظالمانه بوده است اما ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده اوج این جنایت بودکه غرور ملی ایرانیان را جریحه دار نمود خصوصا اینکه برای اولین بار آوازه خدمات این دانشمند ایرانی به گوش جهانیان می رسید که  نشان از غربت زمینی و قرابت آسمانی او بود.

ناشناخته بودن او بیانگر این بود که خدمات ایشان در کارگاه های علمی و پژوهشی اهمیت داشته که دشمنان اقدامات  او  را زیر نظر داشته و نهایتا در کمال دنائت در کنار خانواده، ایشان را بخاک و خون می کشانند.

 تکرار این ترورها نشان می دهد که کینه قدرت های متصلب از نخبگان ایرانی را پایانی نمی باشد. آسیب پذیری آنان بیشتر به علت اهمیت کار درعین قلت این دانش آموختگان می باشد. دستگاههای عملیات.روانی آمران  این ترورها درصدد معرفی دانش هسته ای  ایران یعنی دسترسی به بمب اتم می باشد. درحالیکه علوم هسته ای دریچه بزرگی پیش روی  بشریت گشوده که بسادگی قابل بستن نمیباشد.

 از تغییرات ژنتیک محصولات کشاورزی تا علوم پزشکی و انرژی های بازیافت پذیر تا مهندسی آنالیز مواد در بهبود شرایط زندگی بشر و هزاران کاربرد دیگر می تواند دست آوردی از انرژی هسته ای باشد که کاربرد نظامی بخش کوچکی از این دانش می باشد. حال از منظر نظامهای انحصار طلب جهانی دسرسی به این دانش برای کشورهای مستقل منوط به مجوز ازسوی آنان میباشد که این خود بدترین نوع ظلم به شعور بشریت بوده  و ناشی از خوی ماجراجویی رژیم های سلطه می باشد.

پس از ترور اخیر اقداتی برجسته ای از جمله مصوبه مجلس و ایجاد نفرت عمومی ایرانیان نسبت به آمران وعاملان این جنایت بود که می تواند شرط لازم مقابله با ترورهای سریالی باشد و تاحدودی این پیام به گوش جهانیان رسانده شد. به نظر می رسد سر این حقه جادویی علم هسته ای به همت دانشمندان متعهد ایرانی باز شده  و آثار و خدمات بی بدیل آن در همه جامعه منتشر گشته است  و کسی نمی تواند جلوی این مولود وحشی را بگیرد (چون در یک تعریف متفاوت گفته می شود علم مولود وحشی ست و در هر سرزمینی می تواند روئیده شود). ولی جای نگرانی آن وجود دارد که همچنان موتور ترور با شیوه های متعدد در این عرصه از حرکت باز نایستد. بنابراین شرط کافی مقابله علمی و عملی با این شیوه غیر انسانی گشودن دروازه این علم آینده دار با ایجاد دانشگاهی ویژه ای به نام «دانشگاه فخر ایران» مخصوص علوم هسته ای و شاخه های متنوع برای همیشه بر روی جوانان ایرانی باشد تا اینکه  کثرت فعالین این عرصه به حدی برسد که قطع رشته حیاتی این علم تحول آفرین ناممکن شود و دیگر شاهد خزان عمر جوانان نخبه علمی در این حوزه نباشیم.

چرا که شکار معدود انسان هایی برای وحوش بین المللی آسان خواهد بود اما  هرچند هم که قدرت تخریب و ترور قوی باشد نمی تواند یک مرکز بزرگ علمی با زیرشاخه های متنوع را حذف کند. بنابراین نهادینه کردن نهاد تولید علوم هسته ای می تواند جوابی سترگ و باصلابت به نظام سلطه جهانی و نیز صیانت از جوانان آینده ساز و توسعه جهشی کشور باشد این بنیان علوم بنیادی ملهم از بیانیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر استمرار فعالیت شهید فخری زاده می باشد که راه نیمه تمام این دانشمند متعهد ایرانی با اقتدار تکمیل شود تا اینکه در آینده دانش آموختگان این مکتب خود به  مولد علوم متنوع هسته ای تبدیل گردد.

 آمران این نحله خبیثه می دانند شکار معدود افراد به اتهام  تلاش برای رسیدن به سلاح هسته ای برایشان میسور است اما اگر این دانش به جریانی علمی تبدیل شود باهیچ مکانیزمی نمی توان آن را مهار کرد.. چنانچه استاد سخن، سعدی علیه رحمه در مناقب مقابله با حرکت جریانی سرودند؛

درختی که اکنون گرفتست پای/ به نیروی شخصی برآید زجای

وگرهمچنان روزگاری هلی/ به گردونش از بیخ برنگسلی

سرچشمه شاید گرفتن به بیل/ چوپرشد نشاید گرفتن به پیل

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • ارتش انگلیس هم متوجه بدعهدی آمریکا شد اما برخی در داخل هنوز امیدوارند/ جزییات تحول بزرگ در سیاست‌های نظامی متحد مشهور ایالات متحده +عکس
 • پرداخت حق آلایندگی تحول چشمگیری در خوزستان ایجاد می کند
 • پاسخ «عاشقانه» محسن هاشمی به سوالی در مورد انتخابات 1400!
 • منتقد، مطالبه‌گر و تحول‌خواه از ویژگی‌های دانشجو ایرانی است
 • تحول اساسی و جهش کیفی در حوزه زیرساخت های فنی رسانه ملی
 • دبیرخانه سنجش صلاحیت آموزش و پرورش استثنایی در خراسان رضوی مستقر شد
 • جایگزین وریا از لرستان می‌آید(عکس)
 • زیدان و تغییرات ترکیب رئال در بازی مرگ و زندگی
 • سامانه های جدید بورسی، تحول بنیادی در نظام بنگاه داری
 • پدر خواندگی معضل اصلی اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 !؟
 • تاملی درباره ادوار جنبش دانشجویی در کشور و اصفهان؛ از تقابل جریان ها در دهه 50 تا تحول در دانشجویان دهه 90
 • پدر خواندگی معضل اصلی اصلاح طلبان برا ورود به انتخابات 1400 !؟
 • ‌پورابوالقاسم به صنعت نفت آبادان پیوست
 • پدرخواندگی؛ مسئله اصلاحات این است؟
 • سناریوهای سه گانه اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟
 • فعال کردن ظرفیت‌های مغفول قانون اساسی از موفقیت‌های عدلیه در دوره تحول است
 • نان برخی در وجود تشنج است تا گفت‌وگو
 • عضو حقوقدان شورای نگهبان: فعال کردن ظرفیت‌های مغفول قانون اساسی از موفقیت‌های عدلیه در دوره تحول است
 • برجام ما را از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل نجات داد/ برخی طرح های مجلس نه تنها شأن اصولگرایی بلکه شأن نظام را زیر سوال می‌برد