مشاهده اخبار داغ روز

سقوط بطئی و فرسایشی دولت و نظام سیاسی فعلی عراق به عنوان یک اولویت میان مدت و نه فوری در دستور کار عوامل خارجی قرار گفته است که امید است مردم و دولت عراق خود با تصمیمات اساسی و راهبردی و هوشمندانه زمینه برون رفت از این شرایط بحرانی را فراهم نمایند و ما نیز شاهدی عراقی آرام و باثبات باشیم .
جنوب نیوز: یکی از کشورهایی که این روزها چون ۴۰ سال گذشته مرکز ثقل تحولات و تحلیل های بین المللی قرا گرفته ، کشور عراق می باشد .کشوری که به جهت داشتن حدود ۱۱ درصد ذخایر نفت جهان یعنی چیزی حدود ۳۶۰ میلیارد ذخایر نفتی و فروش روزانه ۴/۶ میلیون بشکه نفت باید از شرایط بسیار خوبی برخوردار باشد که صد البته این روزها شرایط خوبی ندارد و علی رغم  بودجه ۱۱۲ میلیارد دلاری سال جاری خود ،  نه تنها نتوانسته کشور را از لحاظ اقتصادی سر و سامان بدهد بلکه با کسری ۲۳ میلیارد دلاری هم مواجه شده است . بطوری که هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون بیکار از جمعیت ۳۸ میلیونی عراق در شرایط سخت گذران زندگی دارند .

در این نوشتار کوتاه بر آن هستم که فقط به بخشی از علل  و عوامل  نارسایی ها و ریشه  بحرانهای اخیر عراق  با دو رویکرد داخلی و بین المللی اشاره داشته باشم که به شرح ذیل اشاره می نماییم .

۱ - وجود حدود ۱/۵  میلیون نفر نیروی مسلح حقوق بگیر در عراق و همچنین تعداد کارمندان دولتی که جایی برای نشستن هم در بعضی از موارد ندارند فشار بر اقتصاد عراق را دوچندان کرده است .

۲ - ضعف بودجه و هزینه گزاف جاری در دولت عراق که سالیانه حدود ۵۱ میلیارد دلار در این کشور  فقط صرف پرداخت حقوق کارکنان دولت می شود . 

۳  -  فساد اقتصادی بالا و سرسام آور در بین مقامات دولتی و حاکمیتی که بخش زیادی از بودجه دولتی را می ربایند بدون اینکه خدماتی به مردم فقیر و پایین دست عراق داده شود .

۴  - نرخ بالای بیکاری ۴۰ درصدی جوانان عراقی که ۷۰ درصد جمعیت کشور عراق را تشکیل می دهند .

۵ - نسل جوان عراق که ۷۰ درصد جمعیت کشور را در دست دارند خواستار سهم خواهی بیشتر در دولت و مملکت داری هستند که کارگزاران قدیمی اجازه میدان داری به انها نمی دهند .
۶ - تنوع و تکثر بیش از حد احزاب در عراق که مانع شکل گیری واقعی قدرت در عراق میباشند .‌بعنوان مثال بعد از گذشت ماهها از دولت عادل عبدالمهدی همچنان درگیری شدید برای گرفتن بعضی از وزارتخانه ها در کشور  میان احزاب وجود دارد .

۷ - سهم خواهی بیش از حد  قبایل و گروههای مذهبی از دولت مرکزی

۸ -  سازماندهی مجدد حزب بعثی توسط دختر صدام حسین ،  آمریکا و عربستان و حمایت آنها از جریانهای انحرافی مانند صرخی ها  و یمانی ها

۹- حمایت از نیروهای حشد الشعبی بعنوان یکی از شاخه های نظامی نیروهای مسلح عراق و ابلاغ چارت سازمانی انها

۱۰ - در بعد خارجی هم میتوان به سفر عادل عبدالمهدی به همراه اکثر وزرا به چین و خشم آمریکا از این سفر تجاری و سیاسی اشاره کرد .

۱۱ - سیاست استقلال گونه دولت مرکزی عراق در منطقه خلیج فارس و ایجاد تعادل ارتباطی با همه کشورهای منطقه  که این رویکرد به مذاق عربستان و اسرائیل خوشایند نمی باشد .

۱۲  - خرید تجهیزات نظامی از روسیه چون s ۴۰۰ که نگرانی عمیق برای آمریکا فراهم کرده است .
۱۳  - عدم پیوستن عراق  به اتحاد امنیت دریانوردی آمریکا در منطقه خلیج فارس 

۱۴  - عدم همراهی با تحریم های آمریکا علیه ایران

۱۵  - معرفی اسراییل به عنوان عامل حمله هوایی به حشد الشعبی عراق توسط دولت مرکزی
۱۶ -  راهبرد آمریکا و عربستان مبنی بر جدایی دولت عراق از محور مقاومت

۱۷ - کم رنگ کردن جایگاه استراتژیک و معنوی  ایران در کشور عراق با خلق بحران و انتساب آن به کشور ایران

۱۸ - تغییر پلکانی و فرسایشی دولت مرکزی با ایجاد بحرانهای بطئی و کند و نشان دادن اینکه   شیعیان توان مملکت داری در عراق را ندارند.

۱۹  -  بر هم زدن امنیت منطقه با محوریت عراق و ورود ساختارمند و مجدد آمریکا از پنجره عراق به خلیج فارس با نگرشی نو .

۲۰ - و استفاده از ظرفیت  امپریالیسم رسانه ای در عمق دادن به بحرانهای اخیر بدون در نظر گرفتن دو اصل صحت و دقت .

در پایان باید مجددا تاکید نمایم که به نظر میاد که وجود بحرانهای اخیر در کشور عراق که بخشی از آن به عوامل داخلی چون فساد سیستماتیک  و لجام گسیخته اقتصادی مسولین عراقی برمیگردد و بخشی نیز ناشی از نقش عوامل خارجی چون آمریکا ، عربستان و اسراییل می باشد،  همه و همه برای تغییر نظام سیاسی در کشور عراق میباشد  .

به عبارتی سقوط بطئی و فرسایشی دولت و نظام سیاسی فعلی عراق به عنوان یک اولویت میان مدت و نه فوری در دستور کار عوامل خارجی قرار گفته است  که امید است مردم و دولت عراق خود با تصمیمات اساسی و راهبردی و هوشمندانه زمینه برون رفت از این شرایط بحرانی را فراهم نمایند و ما نیز شاهدی عراقی آرام و باثبات باشیم .
یادداشت: دکتر ایرج مزارعی، کارشناس مسایل نظامی و  استراتژیک و سیاست خارجی

منبع: جنوب نیوز

اینترنت در کدام شهرهای ایران وصل شده است؟

وضعیت به این وحشتناکی است؟ تداوم قطعی اینترنت توجیه‌پذیر است؟

چرا تصمیم‌گیری‌ها را عده‌ای دیگر انجام می‌دهند و سختی‌ها را مردم می‌کشند؟

تبعات قطع اینترنت جهانی در ایران؛ معاملات بازار سرمایه کاهش یافت| توضیحات وزیر ارتباطات

منبع این خبر، وبسایت www.jonoubnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۲۳۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

موسوی: دخالت در امور داخلی کشورها به رکن دوم سیاست خارجی آمریکا بدل شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد پس از خروج از معاهدات بین‌المللی، دخالت در امور داخلی سایر کشورها نیز اکنون به رکن دوم سیاست خارجی رژیم آمریکا بدل شده است. ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱ بین الملل دیپلماسی ایران نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه اعلام کرد پس از روند خروج از معاهدات بین المللی به عنوان یک ضد هنجار، دخالت در امور داخلی سایر کشورها نیز تبدیل به رکن دوم سیاست خارجی رژیم آمریکا شده است

سید عباس موسوی با اشاره به تصویب لایحه دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ در سنای آمریکا و دخالت آشکار در امور داخلی چین اظهار داشت: پس از روند خروج از معاهدات بین‌المللی به عنوان یک ضد هنجار، دخالت در امور داخلی سایر کشورها تبدیل به رکن دوم سیاست خارجی رژیم آمریکا شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه سرقت مفاهیم حقوق بشری، مشروعیتی برای سیاست خارجی گستاخانه آمریکا ایجاد نمی کند افزود: جمهوری اسلامی ایران تصویب لایحه دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ در سنای آمریکا را در این چارچوب ارزیابی نموده و قاطعانه محکوم می کند و هشدار می دهد روند نقض هنجارهای بین المللی از طریق اینگونه اقدامات توسط این رژیم تبدیل به یک تهدید جدی علیه ثبات بین المللی شده است.

یادداشت|تداوم مداخلات آمریکا در عراق؛ طرح آمریکایی انتخابات زودهنگامدست‌های آمریکایی از هنگ‌کنگ چه می‌خواهد/ دلایل کاخ سفید برای دخالت در شبه جزیره

انتهای پیام/.

R1535/P36446/S8,87,95,1128/CT12 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "آمریکا" سخنگوی وزارت خارجه

دیگر خبرها

 • روسیه: احتمال دخالت عوامل خارجی در ناآرامی‌های ایران وجود دارد
 • ریشه و پیشینه اختلاف رحیم‌پور ازغدی با روحانی
 • نقش عوامل محیطی در بروز سرطان
 • اختلاف‌ها تیشه به ریشه هندبال کشور زده‌است
 • شفاف سازی در صنعت بیمه ریشه اعتماد عمومی را مستحکم تر می کند
 • ۱۷۰۰ قانون در حوزه صنعت و تجارت!
 • وضعیت کارکنان خارجی در کشورهای اروپایی
 • دخالت در امور داخلی کشورها رکن دوم سیاست خارجی آمریکا است
 • دخالت بدل به رکن دوم سیاست خارجی آمریکا شده
 • گزارش | بررسی ریشه های اتفاقات عراق
 • دخالت در امور داخلی کشور‌ها تبدیل به رکن سیاست خارجی آمریکا شده است
 • دخالت در امور داخلی سایر کشور‌ها به رکن دوم سیاست خارجی آمریکا بدل شده است
 • موسوی: دخالت در امور داخلی کشور‌ها به رکن دوم سیاست خارجی آمریکا بدل شده است
 • موسوی: دخالت در امور داخلی سایر کشورها به رکن دوم سیاست خارجی آمریکا بدل شده است
 • نماینده مجلس: ریشه‌های بی‌ثباتی با انجام کارهای پژوهشی رفع شود
 • کمک ۲.۶ میلیارد دلاری جهانی برای ریشه‌کنی فلج اطفال
 • نبود تنوع و کیفیت پایین در سبد صادراتی غیرنفتی! / فرصت‌های تلف شده ارسال کالا در تجارت فرامرزی افزایش داشته است
 • دستمزد بازیگران هیچ سنخیتی با عوامل پشت دوربین ندارد
 • برای کاهش جمعیت کیفری باید کار ریشه‌ای کرد