مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان گفت: پدافند قرارگاه جنوب غرب ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در ماهشهر با شلیک موشک این پهپاد ناشناس را ساقط کرده که لاشه آن در نیزارهای اطراف ماهشهر سقوط کرد. 

 

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی  

بیشتر بخوانید: کدام سامانه پدافندی، پهپاد متجاوز را سرنگون کرد؟ + فیلم

 

انتهای پیام/

توضیحات سرنگونی پهپاد متجاوز در حریم هوایی ماهشهر ار زبان غلامرضا شریعتی  + فیلم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارتباط ایرانیان با اینترنت جهانی قطع شده است

واکنش‌ها به گرانی بنزین| از مخالفت مراجع تقلید تا بی‌خبری نمایندگان مجلس

عکس| حسین ماهینی و همسرش در مراسم عروسی سیامک نعمتی

واکنش‌ها به گرانی بنزین| طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۲۳۷۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: پهپاد دانلود فیلم

خبر بعدی:

چرا زبان ایرانی‌ها با آمدن اسلام «عربی» نشد + سند

آنچنان که از منابع کهن می توان دریافت تا اواخر قرن اول هجری قمری، دیوان های حکومتی در داخل ایران به دست کارگزاران ایرانی اداره می شد و آنان دفترهای دیوانی را به زبان مادری خود می نوشتند.

به گزارش مشرق، کتاب «سبک شناسی تفصیلی نثر پارسی» کوششی است از سوی دکتر محمد غلامرضایی که آن را سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها منتشر کرده و در اختیار دانشجویان و عموم علاقمندان قرار داده است.

این کتاب در هشت بخش و سی فصل تدوین شده و به جز بخش نخست که کلیات است، در سایر بخش ها بر اساس تقسیم بندی زمانی و تاریخی، ابتدا درباره مسائل کلی مربوط به نثر هر دوره بحث کرده و سپس آثار مهم آن دوره را بررسی کرده است.

در این کتاب که ۸۵ متن منثور بررسی شده دکتر محمد غلامرضایی، استاد بازنشسته دانشگاه شهید بهشتی از تمام تلاش خود برای دقت و صحت مطالب بهره برده است.

این کتاب در ۵۸۴ صفحه وزیری به طبع رسیده و با قیمت ۴۲۰۰۰ تومان در اختیار علاقمندان است.

آنچه در ادامه می خوانید، بخشی از این کتاب در رابطه بین زبان های عربی و فارسی است.

هجوم تازیان به ایران و مسلمان شدن ایرانیان، هیچ گاه باعث تغییر زبان در ایران نشد؛ حال آنکه اقوام دیگری با پذیرفتن اسلام، به تدریج زبان اصلی خود را نیز فراموش کردند و زبان عربی را پذیرفتند. ایرانیان با پذیرفتن تدریجی دین اسلام به زبان و فرهنگ ملی خود پایبند ماندند و عموم آنان به همان زبان مادری خود سخن گفتند؛ اما خواص ایرانی، ضمن پایبندی به زبان و فرهنگ ملی خود، زبان عربی را بنا به ضرورت می آموختند.

آنچنان که از منابع کهن می توان دریافت تا اواخر قرن اول هجری قمری، دیوان های حکومتی در داخل ایران به دست کارگزاران ایرانی اداره می شد و آنان دفترهای دیوانی را به زبان مادری خود می نوشتند. در عصر امارت حجاج بن یوسف (۴۱-۹۵ ه.ق) بنا بر فرمان وی ابتدا در منطقه عراق عجم در دیوان های دولتی، زبان عربی جای فارسی را گرفت و مدتی بعد ۔ یعنی از حدود سال ۱۲۴ ه.ق - در خراسان نیز این تغییر ایجاد شد.

از این زمان به بعد، ایرانیانی که طالب همکاری با دیوانهای حکومتی بودند به ناچار عربی می آموختند (همان، ص۳۰۷-۳۱۴).

دلبستگی ایرانیان به دین جدید باعث علاقه آنان به زبان عربی - که زبان دینی به شمار می آمد . نیز می شد. خواص آنان به تدریج، آن چنان پیش رفتند و در عربی دانی مهارت یافتند که قواعد زبان عربی را جمع و تدوین کردند و پس از پیدایش نهضت علمی در دنیای اسلام در ترجمه و تدوین آثار علمی گوناگون مشارکت کردند و تمدن اسلامی را بنا نهادند.

همایی، در یکی از گفتارهای خود، آورده است اینکه می گویند، ایرانیان به عربی علاقه می ورزیدند بدان سبب که عربی زبان علمی دنیای اسلام بود، درست است، اما عامل مهم دیگری نیز در میان بود و آن اینکه زبان علمی و مهذب عربی را ایرانیان خود ساخته و پرداخته بودند، زبانی که با زبان محاوره رایج در میان تازیان تفاوت بسیار داشت؛ و چون این زبان پرداخته خود آنان بود به آن علاقه داشتند و در تقویت آن می کوشیدند (پژوهشگران معاصر، ج۸، ص ۳۲۹-۳۳۰). بدین ترتیب، بسیاری از دانشمندان ایرانی نه تنها در سده های آغازین پس از اسلام تا قرن
پنجم، بلکه تا ادوار بعدی نیز آثار علمی خود را به عربی پدید آوردند. به همین سبب، می بینیم که در زمینه های دینی چون تفسیر، حدیث، فقه، صرف و نحو، لغت عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه، طب، حکمت، اخلاق، نجوم و دیگر زمینه های علمی، مهم ترین آثار به همت آنان به عربی پدید آمده است.

تأکید می کنیم آنچه گفتیم در میان خواص و اهل علم جریان داشته است و از میان همین گروه نیز فراوان اند کسانی که بعضی از آثار خود را به زبان فارسی پرداخته اند، یا یک کتاب را هم به عربی و هم به فارسی تألیف کرده اند؛ مانند ابوریحان بیرونی که التفهیم را هم به عربی و هم به فارسی تألیف کرده و ابن سینا که بیشتر آثارش به عربی است و دانشنامه علایی را به فارسی نوشته است و غزالی که احیاء علوم الدین را به عربی و کیمیای سعادت را در همان موضوع به فارسی تألیف کرده است؛ حال آنکه عموم مردم ایران هیچ گاه زبان خود را فراموش نکرده و به عربی سخن نگفته اند.

در سراسر ایران، در خراسان و نواحی مرکزی، غربی و جنوبی، افرادی بوده اند که به عربی هم شعر می سروده اند یا به عبارت دیگر دوزبانه بوده اند. در بثیمة الدهر ثعالبی نام و نشان کثیری از شاعران را می توان یافت که در خراسان و ماوراء النهر به عربی شعر می سروده اند (تاریخ زبان فارسی، خانلری، ج ۱، ص ۳۰۸). د

ر دوره های بعد نیز این گونه شاعران کم نبودند. اما در دیوان های دولتی به سبب آنکه حکومتی مرکزی در دنیای اسلام وجود داشت. یعنی خلافت عباسی - پیوسته زبان عربی به نوعی به کار می رفت. تقریبا همه وزیران و دبیران برجسته، عربی دانان ماهری نیز بوده اند.

ظاهرا تا زمان سلطنت محمود غزنوی دفترها و دیوانهای دولتی را به عربی می نوشته اند. در زمان حکومت وی، ابوالعباس فضل بن احمد اسفراینی - که تا سال ۴۰۱ هق وزارت محمود را برعهده داشت . از روی ایران دوستی دستور داد تا دیوان های دولتی را به فارسی بنویسند. اگرچه پس از زندانی شدن وی و به وزارت رسیدن احمد بن حسن میمندی وزارت میان سال های ۴۰۱-۴۱۶ ق) بار دیگر دفترها و دیوانها به عربی در آمد. پس از معزول شدن او، فارسی زبان رسمی دیوانی در دربار غزنوی شد و از آن پس هیچ گاه عربی جای آن را نگرفت (همان، ص ۳۱۱-۳۱۴).

با وجود این، رابطه فارسی و عربی همچنان ادامه یافت، زیرا علاوه بر وجود حکومت مرکزی در دنیای اسلام (خلافت بغداد) و ضرورت حضور دبیران و نویسندگان عربی دان در دربارها، سنت مکتب و مدرسه - که آموزش زبان و ادب عربی از پایه های آن بود- و رابطه زبان عربی با دین اسلام، از عواملی بود که این پیوند را حفظ می کرد و به ویژه در دوران هایی که عربی دانی و عربی مآبی بر سلیقه نویسندگان حاکم بود، واژه ها و ترکیب های عربی جواز ورود به فارسی می یافت.

دیگر خبرها

 • برگزاری کارگاه آموزشی کاربرد‌های پهپاد با حضور ۳۲ نفر از محیط بانان
 • گشت‌زنی یک پهپاد آمریکایی در ساحل سوریه
 • (تصاویر) سقوط درخت روی خودرو در خیابان شریعتی تهران
 • ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه کردستان افتتاح شد
 • لحظه زیبای بارش برف در منطقه چیتگر/ سقوط درخت برروی خودرو در خیابان شریعتی + فیلم و تصاویر
 • استفاده از پهپاد جهت اکتشافات معدنی برای نخستین بار در کشور
 • سقوط درخت برروی خودرو در خیابان شریعتی + تصاویر
 • حضور مدرسان ایرانی در دوره‌های مربیگری بدنسازی آسیا
 • پهپاد‌ها در خدمت مطالعات ژئوفیزیک در می‌آیند
 • انصارالله: حملات پهپادی را از سر می‌گیریم
 • ترافیک سنگین از ونک تا تجریش و جنوب به شمال شریعتی و چمران | کامرانیه و باهنر غیرقابل تردد
 • راه‌اندازی استودیو صدای مسافران در مترو پایتخت
 • استفاده از پهپاد برای اکتشافات معدنی کشور
 • محور مقاومت؛ کابوس قدرت‌های شرور و متجاوز
 • معترضان در شیلی با لیزرهای جیبی پهپاد پلیس را سرنگون کردند + فیلم
 • حریم آثار تاریخی گیلان تدوین می شود
 • سمپاشی مزارع از طریق پهپاد در فراشبند
 • انصارالله به عربستان و امارات هشدار داد
 • حملات ائتلاف سعودی علیه مناطق مسکونی یمن ادامه دارد