Web Analytics Made Easy - Statcounter

خبرگزاری میزان- دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب گفت: هفته کتاب از یک نهال نوپا به یک درخت تنومند و پُربار تبدیل شده است. حضور و مشارکت سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف از دوره اول هفته کتاب تا به بیست و هفتمین دوره آن قابل مقایسه نیست و ما در هر دوره شاهد حضور گسترده‌تر این سازمان‌ها در هفته کتاب هستیم. تاریخ انتشار: 14:56 - 19 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۵۵۹

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، نشست خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران امروز با حضور نیکنام حسینی‌پور؛ دبیر ببست و هفتمین هفته کتاب، مجتبی تبریزنیا؛ مشاوراجرایی خانه کتاب، علیرضا بهرامی؛ دبیر هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه، رسول رجایی؛ دبیر دومین جشنواره کتاب در فضای مجازی «صفحه خیال» و اصحاب رسانه در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!نیکنام حسینی‌پور در ابتدای این مراسم با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: هفته کتاب از یک نهال نوپا به یک درخت تنومند و پُربار تبدیل شده است. حضور و مشارکت سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف از دوره اول هفته کتاب تا به بیست و هفتمین دوره آن قابل مقایسه نیست و ما در هر دوره شاهد حضور گسترده‌تر این سازمان‌ها در هفته کتاب هستیم.

***مشارکت ۷۰ سازمان و نهاد در هفته کتاب

وی افزود: امسال بیش از ۷۰ نهاد و سازمان مختلف دولتی، غیردولتی و مردم نهاد در هفته کتاب مشارکت کردند و ما با رشد ۲۰ درصدی حضور سازمان‌ها در هفته کتاب مواجه بودیم که در سطح ملی با موضوع کتاب برنامه‌هایی برگزار می‌کنند. مطالبه اصحاب رسانه در بحث مشارکت سازمان‌ها و نهادها، حضور مردم و مردمی‌تر شدن هفته کتاب بود که ما سعی کردیم با حضور انجمن‌های قلم و نشر مردم را بیشتر در بحث کتاب و کتاب‌خوانی مشارکت دهیم.

حسینی‌پور با تاکید بر تمرکززدایی از فعالیت‌های هفته کتاب گفت: سعی کردیم از ظرفیت بالای استان‌ها جهت برگزاری برنامه‌ها استفاده کنیم و تمام برنامه‌ها را در تهران و محدود به یک استان نکنیم و به همین منظور، نهاد کتاب‌خانه‌ها برنامه تجلیل از کتاب‌داران برتر را در شهر یزد برپا کرد تا در جهت تمرکززدایی از فعالیت‌ها اقداماتی انجام شود.

***برگزاری هفته کتاب در ۱۲ کشور جهان

وی ادامه داد: همچنین درخصوص انتخاب شعار هفته کتاب «حال خوش خواندن» بحث‌های مختلفی وجود داشت که طی صحبت‌ها و گفتگو‌هایی که انجام شد قرار بر این شد که به دلیل حس و حال خوبی که این شعار در میان اهالی کتاب و نشر بوجود آورده است و همزمانی آغاز هفته کتاب با میلاد پیامبر (ص) شعار هفته کتاب همان شعار سال قبل باقی بماند تا حال خوش و انگیزه‌ای مضاعف به اهالی نشر تزریق کند.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب درباره نام‌گذاری هفته کتاب نیز باید گفت: روز‌های هفته کتاب در سالیان گذشته بر اساس اختتامیه فعالیت‌های سازمان‌ها و نهاد‌ها که با روز‌های هفته کتاب همزمان می‌شد، نام‌گذاری می‌شد، اما امسال رویکرد جدیدی جهت انتخاب نام هفته کتاب صورت گرفت و آن تلفیقی از اصل قراردادن بحث کتاب و کتاب‌خوانی با فعالیت‌های سازمان‌ها در هفته کتاب است.

حسینی‌پور با تاکید بر ضرورت توجه به کودکان و نوجوانان در هفته کتاب عنوان کرد: ما باید بتوانیم در حوزه کودک و نوجوان و تولید آثار در این حوزه‌ها تلاش کنیم و در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم تا نسلی کتاب‌خوان و فهیم در جامعه پرورش دهیم. البته یکی از اقدامات موثر در این زمینه کتاب محور شدن مدارس سراسر کشور است تا دانش‌آموزان باسوادی برای آینده بهتر جامعه پرورش پیدا کنند.

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به محدود نبودن هفته کتاب در داخل کشور بیان کرد: نگاه ما در هفته کتاب تنها محدود به درون مرز‌های جغرافیایی کشور نبود بلکه با همکاری سازمان فرهنگی ارتباطات اسلامی، همزمان با برگزاری هفته کتاب در ایران بیش از ۱۲ کشور اعم از قرقیزستان، ترکیه، مجارستان، اوگاندا، پاکستان و ... برنامه‌هایی، چون رونمایی از آثار ایرانی، دعوت از ایرانیان خارج از کشور جهت ترویج از فرهنگ کتاب‌خوانی و چگونگی همکاری ادبی متقابل میان کشور‌ها خواهند داشت.

وی در ادامه تاکید کرد: ما نباید بگذاریم که شکاف نسلی میان نسل سوم و چهارم ایرانیان خارج از کشور بوجود بیاید و باید آن‌ها را تشویق به مطالعه کتاب و فرهنگ ایرانیان داخل کشور کنیم.

***افتتاح دو کتابفروشی در یزد همزمان با آغاز هفته کتاب

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران درباره فعالیت‌های ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: ستاد هفته کتاب ضمن دارا بودن نقش تسهیل‌گری، از سازمان‌ها و نهاد‌ها جهت حضور و فعالیت در هفته کتاب حمایت می‌کند. ما در بحث اطلاع رسانی هفته کتاب نیز به مباحث ترویجی و فرهنگی کتاب و کتابخوانی می‌پردازیم و برعکس نمایشگاه کتاب که بر اقتصاد حوزه نشر تاکید دارد به بحث ترویج این فرهنگ توجه داریم.

نیکنام حسینی‌پور درباره افتتاحیه و برنامه‌های استان یزد در هفته کتاب نیز گفت: هفته کتاب از روز سه‌شنبه (۲۱ آبان‌ماه) با تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل (ره) و با حضور سازمان‌ها، نهاد‌ها و اصحاب رسانه در حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز می‌شود. افتتاحیه بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در استان یزد، پایتخت کتاب ایران با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام خواهد شد و برنامه‌هایی چون؛ ادای احترام به شهید آیت‌الله صدوقی، نواختن زنگ کتاب در مدارس، بازدید از کتاب‌خانه تخصصی قرآنی یزد، افتتاح دو کتاب‌فروشی، تجلیل از کتاب‌داران برتر و اختتامیه نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی از برنامه‌های استان یزد در هفته کتاب است.

***برگزاری طرح «کتابخانه همسایگی» در ۲۲ برج تهران

وی افزود: هماهنگی‌هایی با معاونت فرهنگی شهرداری، سازمان زیباسازی شهر تهران و سازمان مترو جهت برگزاری طرح «کتابخانه همسایگی» انجام شده است که ۲۲ برج با همکاری سرای محله در مناطق به قفسه کتاب تجهیز می‌شوند. همچنین، به مناسبت میلاد پیامبر (ص) جشنواره‌ای تحت عنوان «با کتاب محمد» برگزار می‌شود که از نویسندگانی که آثاری درباره حضرت محمد نوشته شده‌است، تجلیل خواهد شد.

حسینی‌پور با اشاره به برگزاری اختتامیه جشنواره مروجان کتابخوانی عنوان کرد: ششمین جشنواره تجلیل از مروجان کتابخوانی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی نیز از دیگر برنامه‌های سازمان‌ها در هفته کتاب خواهد بود. وزارت آموزش و پرورش نیز برنامه‌هایی، چون «۵۰ هزار نمایشگاه در ۵۰ هزار مدرسه» و همچنین جشنواره «دانایی و توانایی» که مسابقه کتابخوانی دانش‌آموزان است را در هفته کتاب برگزار می‌کند. در این مسابقه کتابخوانی ۵۰۰ هزار دانش آموز شرکت کردند و ۴۰۰ نفر در این مسابقه برگزیده شدند. اختتامیه این جشنواره روز یکشنبه (۲۶ آبان‌ماه) در کتابخانه ملی با حضور وزیر آموزش و پرورش جهت تجلیل از این دانش آموزان برتر برگزار می‌شود. برگزاری پنجمین کنگره متخصصان علوم ایران از دیگر برنامه‌هاست که کارگاه‌ها و نشست‌های علمی بسیاری با حضور ۶۰ سخنران در پنل‌های مختلف برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: دانشگاه شهید بهشتی نیز با همکاری و مشارکت جهاد دانشگاهی همایشی تحت عنوان همایش ادبیات کودک و نوجوان برگزار می‌کند. حدود ۸۶ مقاله توسط افراد مختلف در سطوح متفاوت به جشنواره ارسال شده که به مباحث ادبیات کودک و نوجوان پرداخته است و این همایش روز دوشنبه (۲۷ آبان‌ماه) در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. همچنین اختتامیه مسابقه «پوپک دانا» با مشارکت بانک صادرات از دیگر برنامه‌های ما در هفته کتاب است که در این مسابقه ۵۸۰ اثر به دست رسیده که ۱۴ برگزیده اصلی و ۱۰۰ برگزیده قابل تقدیر خواهد داشت.

***برگزاری دو همایش حقوق نشر در تهران و قم

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به برگزاری جلسات مرتبط با حلقه‌های نشر در هفته کتاب گفت: دو همایش با موضوع حقوق نشر و مالکیت معنوی روز شنبه (۲۵ آبان‌ماه) در تهران و استان قم برگزار می‌شود که دغدغه بسیاری از اصحاب رسانه و اهالی نشر و کتاب بوده است. همچنین جشن ملی مترجمان و مترجم محبوب من نیز با مشارکت هفته کتاب و انجمن ملی مترجمان روز جمعه (۲۴ آبان‌ماه) در فرهنگسرای اندیشه برگزار خواهد شد. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز برنامه‌هایی، چون اعزام نویسندگان به مدارس مختلف جهت گفتگو با دانش آموزان و معرفی کتاب‌های محبوب انجام می‌دهد که این برنامه در تمامی استان‌ها به غیر از استان تهران برگزار می‌شود.

***حمایت از ناشران و کتابفروشان استان‌های سیل‌زده

حسینی‌پور در ادامه نشست با اشاره به آسیب‌های جدی کتاب‌ها و کتاب‌فروشی‌های استان سیل‌زده تصریح کرد: با توجه به سیل استان لرستان و گلستان که تعدادی از کتابفروشی‌های آسیب دیدند، ما طرحی را تحت عنوان «همت عالی» تصویب کردیم که شهروندان بتوانند جهت خرید آثار آسیب‌دیده اقدام کنند و در راستای مسئولیت اجتماعی در این طرح حضور پیدا کنند.

***برگزاری پاییزه کتاب با حمایت شهرداری تهران

وی با اشاره به اجرای طرح پاییزه کتاب در هفته کتاب گفت: اولین دوره طرح پاییزه کتاب با هفته کتاب شروع شد. بر اساس جلسات و مکاتبات شکل گرفته با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل عدم روشن‌سازی بودجه وزارت‌خانه طرح پاییزه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار نمی‌شود، زیرا امکان تامین اعتبار توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود ندارد. به همین دلیل طی رایزنی‌هایی که با سازمان شهرداری تهران صورت گرفت مقرر شد یارانه‌های این طرح که به مانند گذشته ۲۰ درصد است، توسط سازمان شهرداری به کتابفروشان پرداخت شود. طرح‌های حمایت فصلی دغدغه خود اهالی خانه کتاب نیز است، اما دغدغه کتاب‌فروشان این بود که نباید مخاطب را به تخفیف و یارانه خرید کتاب عادت بدهیم.

وی ادامه داد: همچنین نشست‌هایی در طول هفته کتاب در سرای اهل قلم خانه کتاب همچون کارگاه و سمینار‌های طرح گرنت، تجلیل از نویسندگان کودک و نوجوان و رونمایی از آثار مشاهیر برگزار می‌شود.

حسینی‌پور در پاسخ به خبرنگاران درباره برگزاری طرح پاییزه و حمایت از کتابفروشی‌ها تصریح کرد: دغدغه‌های اهالی کتاب استان‌ها برای ما بسیار مهم است و ما تلاش می‌کنیم طرح‌های فصلی را نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور برگزار کنیم و با گفتگو‌های اقناعی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر سازمان‌ها انجام می‌دهیم، طرح‌های فصلی خرید کتاب ادامه‌دار باشند. طرح‌های فصلی امکان و قابلیت اجرایی در دیگر کشور‌های جهان را نیز دارند و اصحاب رسانه و تشکلات صنفی نشر باید این مطالبه را نه تنها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از دولت نیز داشته باشند تا ما بتوانیم از این طرح ضمن ادامه دار بودن آن حمایت کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین ما آمادگی داریم که لیست تمامی هزینه‌ها و کمک‌هایی که به نهاد‌ها و سازمان‌ها در هفته کتاب شده است را در سایت شفاف‌سازی کنیم و این هزینه‌ها را اعلام کنیم.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: هفته کتاب شهرداری تهران برنامه های هفته کتاب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizan.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری میزان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۵۷۴۵۴۷۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ورود «شهر شکل‌ها ۲» به کتابفروشی‌ها

جلد دوم کتاب «شهر شکل‌ها»، نوشته مونا جوان، تلاش دارد با به کار بردن شخصیت‌های جدید از تکرار بپرهیزد. این اثر برای کودکان از سوی جمکران منتشر شده است. - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جلد دوم کتاب «شهر شکل‌ها» با عنوان «کتابخانه دایره» به قلم مونا جوان و با تصویرگری لیلا حیدری توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر شد.

در معرفی این اثر آمده است: اشکال هندسی این‌بار سر از یک شهردرآورده‌اند. یک شهر کوچک اما خوشرنگ و پرماجرا. «شهر شکل‌ها» در جلد دوم خودش سراغ ماجراهای آقای دایره و کتابخانه گردش رفته است. گرچه ماجراهای آقای دایره ما را حسابی سرگرم کتاب می‌کند اما تصویرگری لیلی حیدری نقش بسزایی در موفقیت کتاب و همراه ساختن مخاطب داشته است.

جوان با چیدن ماجراهای ریز و درشت، پیش پای آقای دایره و دوستانش، ما را هم درون چالش‌های خوبی قرار داده‌ است. مخاطب با داستان کتاب به خوبی همراه می‌شود تا جایی که وقتی هنوز «آقای دایره» به کتابخانه‌اش نرسیده و ناگهان می‌بیند میخ‌های نجار شهرشان تمام شده، او هم دلمان می‌گیرد و دنبال راه چاره می‌گردیم.

«داستان مرد تنها» روایتی از تحول انسان

کتاب «شهر شکل‌ها» تلاش دارد صبر و بردباری، همکاری و همدلی و حتی حل مساله و چاره‌اندیشی را به کودکان آموزش دهد. از سوی دیگر، نویسنده کوشیده است با به کار بردن شخصیت‌های جدید، از تکراری بودن فضای کتاب بپرهیزد. در مجموعه «شهر شکل‌ها» بر خلاف دیگر کتاب‌ها، این اشکال هندسی هستند که نقش اول را ایفا می‌کنند و ماجرا را پیش می‌برند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: دایره و بیضی با کمک هم خیلی زود کار چیدن کیوی ها را تمام کردند. بیضی از کمک دوستش، دایره، شادمان بود. برای تشکر به او یک سبد بزرگ کیوی داد... .

جلد دوم کتاب «شهر شکل‌ها» با عنوان «کتابخانه دایره» از سوی انتشارات کتاب جمکران در 44 صفحه و با قیمت 65 هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها شده است.

انتهای پیام/

 

دیگر خبرها

  • برگزاری جلسه هماهنگی کارگروه بازی‌های آسیایی ناشنوایان
  • برگزاری نشست کاگروه برگزاری بازی های آسیایی ۲۰۲۴ ناشنوایان
  • مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «فتح خون» برگزار می شود
  • جشنواره «روستای دوستدار کتاب» در مازندران برگزار می شود
  • مصلی آماده میزبانی از نمایشگاه کتاب می‌شود
  • تقویت بنیان‌های فرهنگی در شهرستان فرخ‌شهر
  • برگزاری اردوی تیم‌های ملی هاکی بانوان و آقایان
  • برگزاری آیین سنتی جوی روبی در روستای کذاب
  • ورود «شهر شکل‌ها ۲» به کتابفروشی‌ها
  • ۱۰ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان تهران اضافه شد