مشاهده اخبار داغ روز

سخنان ناامیدانه روحانی را نباید به پای کلیت نظام و کشور نوشت چرا که ظرفیت‌ها و اراده‌های کشور متفاوت از ظرفیت و اراده آقای روحانی است. ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲ سیاسی نظرات - اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور امروز با شرکت در نشست شورای اداری استان کرمان صحبت از کمبود منابع مالی در سال آینده کرد و اینکه در بودجه سال بعد 300 هزار میلیارد کسری داریم و دولت نمی‌داند چگونه باید آن را تامین کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه سالیانه کشور، حدود 450 هزار میلیارد تومان است که شاید امسال بیشتر هم شود و ما این پول را نیاز داریم تا در خزانه برای مصارف دولت و ارایه خدمات به مردم اعم از آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، حقوق کارمندان و بازنشستگان، رسیدگی به معلولان و اقشار کم‌درآمد و مجموع خدماتی که باید ارایه کنیم گفت: بدون پول که نمی‌شود کاری کرد و انجام امور نیاز به تأمین منابع دارد.

وی با بیان اینکه بالاترین مالیاتی که پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده می‌توانیم دریافت کنیم 150 هزار میلیارد تومان است و این سوال مطرح می‌شود که 300 هزار میلیارد تومان مابقی نیاز را دولت باید از کجا بیاورد، اظهار داشت: در حالی که گمرکات ما در مجموع حدود 20 هزار میلیارد تومان و یکسری درآمدهای متفرقه دیگر هم داریم، اما آن درآمد اصلی که کشور را اداره می‌کند، پول نفت است. اگر در شرایط عادی قرار داشتیم، سالانه 60 میلیارد دلار نفت می‌فروختیم و با تبدیل آن به ریال حدود 600 میلیارد تومان یعنی 2 برابر آنچه نیاز داشتیم به راحتی به دست می‌آوردیم.

سخنان رئیس‌جمهور در سفر چند روز اخیر به یزد و کرمان بازتاب‌های فراوان و انتقادآمیزی به‌همراه داشت. در حالی‌که اکثریت مردم انتظار داشتند وی به مناطق زلزله‌زده در استان آذربایجان شرقی سفر کند، تیم رسانه‌ای برای سفرِ یزد فضاسازی زیادی انجام داد که حکایت از صحبت‌های متفاوت رئیس‌جمهور داشت.

مواضع رادیکال وی و حمله به قوه قضائیه و اجرای عدالت درباره برخی مفسدان اقتصادی، حتی موجب انتقاد حامیان وی و برخی اصلاح‌طلبان نیز شد. محمود صادقی نماینده تهران در مجلس به رئیس‌جمهور متذکر شد که به‌جای حمله به قوه قضائیه باید با فساد در زیر مجموعه دولت برخورد کرد.

صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم اظهار داشت از 24 میلیون رای سال 96، الان روحانی 240 هزار رای هم ندارد و وی سرمایه اصلاح طلبان را هم سوزاند.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران نیز امروز در مصاحبه با روزنامه سازندگی با بیان اینکه در زمینه پاکدستی و به‌کارگیری آدم‌های صالح انتظار بیشتری از روحانی داشتیم، گفت: نباید در این سطح در دولت‌های ما آدم‌‌های آلوده وارد کار شود.

اظهارات روز گذشته وی درباره پیمان بستن پیامبر اکرم با کفار نیز واکنش مورخان و پژوهشگران تاریخ اسلام را در پی داشت و آن‌را تحریف مسلم سیره پیامبر و آیات قران دانستند.

اظهارات امروز رئیس جمهور درباره شرایط اقتصادی کشور نیز از چند جنبه قابل بررسی است. اولاً شرایط اقتصادی پیش‌آمده که کسری بودجه 300 هزار میلیارد تومانی را رقم زده است ناشی از مدیریت غلط اقتصادی دولت در 6 سال گذشته است و می‌توان این صحبت‌ها را اقرار رئیس جمهور در به تعطیلی کشاندن کشور توسط دولت دانست. روحانی و تیم اقتصادی وی از زمان روی کارامدن در سال 92 تمام تمرکز خود برای حل ادعایی مشکلات اقتصادی را به مذاکره بر سر پرونده هسته‌ای گره زدند تا جایی که رئیس جمهور در یک سخنرانی حتی حل مشکل آب خوردن را منوط به انجام توافق دانست. با امضای برجام این باور پیش آمد که اکنون زمان تحقق وعده‌های دولت روحانی در موضوعات اقتصادی است اما دستاورد تقریبا هیچ اقتصادی و در ادامه خروج رسمی آمریکا از برجام و همچنین تعلل اروپایی‌ها در انجام تعهدات‌شان مشکلات اقتصادی را تشدید کرد و در این شرایط نیز تیم اقتصادی دولت توجه جدی  به ظرفیت‌های داخلی نداشت و شرایط پیش آمده ماحاصل عملکرد ضعیف دولت و تیم اقتصادی است تا جایی که مسعود نیلی تئوریسین اقتصادی دولت و دبیرستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم استفعا داد و از همکاری با دولت کنار کشید.

دوم اینکه، سخنان ناامیدانه روحانی را نباید به پای کلیت نظام و کشور نوشت چرا که ظرفیت‌ها و اراده‌های کشور متفاوت از ظرفیت و اراده آقای روحانی است. پیروزی جبهه مقاومت بر داعش در جنگ سوریه، افزایش توان انصارالله یمن، اجرای گام‌های هسته‌ای ایران در تعلیق تعهدات برجامی که موجب عقب‌نشینی ترامپ از مواضعش شد و نیز تغییرات مثبتی که از چند ماه پیش در روند مسائل اقتصادی پیش آمده نشان می‌دهد ایران به‌‌رغم همه مشکلات دست برتر را در معادلات منطقه دارد تا جایی که ترامپ حتی نتوانست نسبت به سقوط پهپاد گلوبال هاوک توسط نیروهای سپاه در حریم هوایی ایران واکنشی نشان دهد.

حتی انفجار تاسیسات نفتی آرامکو عربستان از سوی انصارالله یمن نیز با انفعال آمریکا و عربستان روبه‌رو شد. سخنان اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با ترامپ و اعتراف به اینکه هژمونی غرب در جهان رو به پایان است و برخی از تصمیمات و اقدامات غلط کشورهای غربی ازجمله آمریکا موجب شده که برخی از واقعیت‌های ژئوپلیتیکی تغییر کند، نشان از شرایط نامساعد آمریکا است و اصطلاحا گوشه رینگ قرارگرفتن آن دارد.

منهای دولت که در 6 ساله گذشته عملکرد قابل دفاعی نداشته، مجموعه‌ی جمهوری اسلامی در برهه فعلی در شرایطی که آقای روحانی توصیف می‌کند به سر نمی‌برد و اگر ظرفیت دولت نیز به این ظرفیت و همت مردمی اضافه می‌شد قاعدتاً وضعیت به مراتب بهتر و قابل دفاع‌تر بود.

سوم اینکه، صحبت‌های امروز آقای روحانی روی دیگری هم دارد و آن گِرا دادن به دشمن برای افزایش فشارها است. آمریکا سال گذشته با خروج از برجام، اقدام به اعزام ناو هواپیمابر به خلیج فارس و تشدید تنش‌ها داشت و حتی پمپئو وزیر خارجه آمریکا شروط 12گانه‌ای برای مذاکره با ایران تعیین کرده بود اما با شروع اولتیماتوم‌های جمهوری اسلامی در اجرای گام اول، دوم، سوم و چهارم هسته‌ای ترامپ عملاً در یک بی‌عملی قرار گرفت و در سفر روحانی به مجمع عمومی سازمان ملل تقاضای دیدار با رئیس جمهور را داشت.  شرایط به گونه‌ای تغییر کرد که اندیشکده و شخصیت‌های قابل توجهی در خود غرب هم اذعان کردند که کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده و یا در آستانه شکست است.

حال در چنین شرایطی صحبت از کمبود بودجه و نبود امکان فروش نفت و مجموعه‌ی گزاره‌هایی که کشور را در یک شرایط آچمز و بن‌بست نشان می‌دهد موجب می‌شود تا دولت‌های غربی احساس کنند شرایط برای افزایش فشارها و آوردن دولت آمریکا به پای میز مذاکره مساعد است. اشتباهی که دولت تدبیر و امید یک‌بار در مرتکب شد و حسن روحانی در اوایل روی کار آمدنش در همایش پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز مدعی شد در شرایطی کار خود را آغاز کرده که با یک خزانه خالی و انبوهی از بدهکاری‌ها مواجه است. وی 22 مهر 92 و دو روز مانده به آغاز مذاکرات ایران و 1+5 در دانشگاه تهران بر تحت فشار بودن دولت تاکید داشت و این اظهارات به امیدواری کشورهای غربی برای تحت فشار قرار دادن ایران می‌افزود.

انتهای پیام/

R31462/P/S1/CT7

منبع: تسنیم

زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ اطلاعی از استیضاح ندارم

سفر مهم رئیس‌جمهور به ژاپن؛ روحانی در توکیو به دنبال چیست؟ خبری در راه است؟

محمدرضا حیاتی: خوانندگان پیش از انقلاب، به چه جرمی نمی‌توانند به کشور برگردند؟

پاسخ عباس عبدی به سردار جعفری؛ در ۴۰ سال گذشته مردم در انتخاب خود به خطا رفته‌اند؟

کدام مدارس فردا سه شنبه ۲۶ آذر تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۷۴۱۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

هاآرتص: ترامپ هنوز به دنبال مذاکره با ایران است / اسرائیل نگران ملاقات تبلیغاتی بین ترامپ و روحانی

رویداد۲۴ هارتص نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا این هفته دوباره ایده‌ای را مطرح کرد که در ماه‌های قبل به طور کامل فراموش شده بود: مذاکره با ایران. در تابستان امسال احتمال گفت و گوی مستقیم بین ایران و آمریکا توجه رسانه‌های دنیا را به خود جلب کرده بود. اما در ماه‌های اخیر آمریکا، اسرائیل و ایران بیشتر درگیر مسائل و چالش‌های داخلی شدند.

در ادامه این مطلب آمده است:، اما اواخر هفته گذشته اوضاع دوباره تغییر کرد. ایران یک دانشمند آمریکایی که از سال ۲۰۱۶ در این کشور بازداشت بود را آزاد کرد. آمریکا نیز در مقابل یک شهروند ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا زندانی شده بود را آزاد کرده است.

ترامپ بعد از مبادله زندانیان بین دو طرف در صفحه توییتر خود نوشت: «از ایران به خاطر این مذاکره منصفانه تشکر می‌کنیم. حالا دیدید که می‌توانیم با هم توافق کنیم!» این اولین بار از ماه اکتبر است که رئیس جمهور آمریکا بیانیه مثبتی را در مورد احتمال دست یابی به یک توافق جامع با ایران منتشر می‌کند. بیشتربخوانید: آیا مبادله زندانی‌ها بین ایران و آمریکا نتیجه «مذاکرات یک سال گذشته» است یا فضای سیاسی کنونی؟ چهار روز بعد از این توییت روزنامه وال استریت ژورنال بر اساس منابع نزدیک به دولت گزارش کرد که ترامپ برای مقابله با تهدیدات ایران اعزام ۱۴ هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه را در نظر گرفته است. البته پنتاگون این گزارش را انکار کرد. اما منابع نزدیک به کنگره آمریکا تایید کردند که اعزام نیرو‌های جدید به منطقه مورد بررسی قرار گرفته است.

سیاست دولت ترامپ در قبال خاورمیانه همچنان برای بسیاری از تحلیلگران سردرگم کننده است. پیش بینی کردن گام‌های بعدی ترامپ کار ساده‌ای نیست. تغییر سریع مواضع رئیس جمهور آمریکا چالش بزرگی برای دولت‌های خاورمیانه از جمله اسرائیل ایجاد کرده است.

بعد از برگزاری انتخابات سراسری اسرائیل در ماه سپتامبر، دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو برای مدت بیش از یک ماه به طور مستقیم تماسی با یکدیگر نداشتند. تحلیلگران اسرائیلی معتقدند بود که ترامپ از ناتوانی نتانیاهو در تشکیل دولت وحدت ملی ناامید شده است. به عبارت دیگر، رئیس جمهور آمریکا نتانیاهو را به عنوان بازنده‌ای تصور می‌کرد که باید از او دوری کند.

اما رهبران دو کشور دوباره در ماه نوامبر ارتباطات خود را از سر گرفتند. آن‌ها در هفته‌های اخیر دو بار به صورت تلفنی با یکدیگر صحبت کردند. نتانیاهو همچنین در اوایل ماه دسامبر برای ملاقات با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به پرتغال سفر کرد. یکی از منابع نزدیک به دو رهبر در مصاحبه با ما گفت که در واقع تغییری در روابط بین ترامپ و نتانیاهو در ماه‌های اخیر رخ نداده است.

ظاهرا نتانیاهو معتقد است که تنها در مواقع ضروری باید با رئیس جمهور آمریکا تماس بگیرد. نباید فراموش کنیم که ترامپ نیز در ماه‌های اخیر درگیر مسائل داخلی از جمله فرایند استیضاح در مجلس نمایندگان بوده است. او بخش قابل توجهی از زمان خود را به مجادله با رقبای خود در توییتر اختصاص می‌دهد.

دولت ترامپ اخیرا اعلام کرد که از این پس شهرک‌های ساخته شده در مناطق اشغالی را غیرقانونی در نظر نمی‌گیرد. نتانیاهو در تماس ماه گذشته خود به خاطر این موضوع از ترامپ تشکر کرد. این تصمیم می‌تواند از لحاظ سیاسی به بقای نتانیاهو کمک کند.

دو طرف ده روز قبل در مورد تهدیدات ایران گفتگو کرده بودند. نتانیاهو از ترامپ درخواست کرد که فشار‌ها علیه جمهوری اسلامی را افزایش دهد. به طور کلی اسرائیل از کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه تهران در طول دو سال گذشته راضی بوده است. اما این نگرانی هنوز وجود دارد که ترامپ تلاش‌های خود برای مذاکره با تهران را از سر بگیرد.

در حال حاضر تشکیلات سیاسی و امنیتی اسرائیل نگران یک توافق جدید بین آمریکا و ایران نیستند. آن‌ها می‌دانند که تحقق این سناریو محتمل نخواهد بود. ایران هیچ وقت با تمام درخواست‌های دولت ترامپ موافقت نخواهد کرد. ترامپ نیز در آستانه انتخابات سال آینده نمی‌تواند رویکرد خود در قبال تهران را تغییر دهد. او برای پیروزی در سال آینده به حمایت گروه‌های هوادار اسرائیل از جمله مسیحیان اوانجلیکال نیاز دارد.

در هر صورت مقامات اسرائیلی هشدار داده اند که حتی یک ملاقات تبلیغاتی بین ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران می‌تواند باعث کاهش فشار علیه تهران شود. رهبران اسرائیل تصور می‌کنند که موفقیت کمپین فشار ترامپ علیه تهران تنها وابسته به تحریم‌های اقتصادی نخواهد بود. اسرائیل به دنبال منزوی کردن تهران در سطح بین المللی است. ملاقات بین رهبران ایران و آمریکا می‌تواند این پیام را انتقال دهد که فشار‌های آمریکا موقتی خواهند بود.

در ماه سپتامبر امسال بعد از تلاش‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه احتمال دیدار بین روحانی و ترامپ افزایش کرد. به همین خاطر برخی شرکت‌های خارجی که در حال ترک کردن بازار ایران بودند به طور ناگهانی در تصمیم خود تجدید نظر کردند. ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا در مذاکرات خود با مقامات آمریکایی هشدار داده بود که ملاقات با حسن روحانی میتواند جنبه روانی کمپین فشار حداکثری را تضعیف کند. علاوه بر این، سران ایران میتوانستند علیرغم مشکلات اقتصادی آینده بهتری را برای مردم خود ترسیم کنند.

ظاهرا مایک پمپئو و دیگر مقامات دولت ترامپ نیز از نگرانی‌های اسرائیل آگاه هستند. اما رئیس جمهور آمریکا هنوز قانع نشده است. ترامپ در تابستان امسال حاضر بود که بدون هیچ پیش شرطی با حسن روحانی صحبت کند. البته در نهایت ایرانی‌ها پیشنهاد ترامپ برای ملاقات یا تمام تلفنی را رد کردند.

تابستان امسال موضوع دیگری نیز باعث ایجاد تنش بین اسرائیل و آمریکا شد. آمریکایی‌ها نسبت به حملات هوایی اسرائیل علیه برخی مواضع در داخل عراق عصبانی بودند. مطابق با گزارش‌های منتشر شده، در این حملات شبه نظامیان و محموله‌های سلاح مرتبط با ایران هدف قرار گرفته بودند. آمریکایی‌ها نگران بودند که این حملات به اقدامات تلافی جویانه علیه سربازان آمریکایی در عراق منجر خواهند شد.

پنتاگون در نهایت بیانیه‌ای را منتشر کرد و هر گونه دخالت آمریکا در این حملات را انکار کرد. دولت آمریکا نگران بود که عراقی‌ها خواستار خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور شوند. به نظر می‌رسد که انتقادات واشنگتن در نهایت تاثیرگذار بودند. از ماه سپتامبر امسال گزارشی در مورد حملات مشکوک در خاک عراق منتشر نشده است. منبع: انتخاب خبر های مرتبط

دیگر خبرها

 • بازار عراق مملو از کالاهای ایرانی است/ کمپین تحریم محصولات ایران توطئه جدید آمریکا و عربستان بود
 • امکان⁣ مشارکت در کمپین یلدا به خیر و خرید از تمام نقاط کشور فراهم شد
 • بیرانوند در راه آقا تختی ؛ بیرو به دنبال احیای کارخانه‌های تعطیل لرستان !
 • آغاز کمپین ماندگار شرکت مخابرات ایران با تاکید بر تنوع سرویس و ارتقای سرعت کاربران
 • همدلی و وفاق زمینه‌ساز انتخابات باشکوه و حداکثری خواهد بود
 • سفر رئیس‌جمهور به ژاپن ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد
 • نشنال‌اینترست: فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورد
 • نگرانی اسرائیل درباره دیدار احتمالی روحانی و ترامپ و توافقی تازه میان ایران و امریکا
 • توهم توافق خوب با فشار حداکثری!
 • احیای معادن کوچک، از حرف تا عمل/ اشتغال آفرینی و تامین مواد اولیه هدف اصلی فعال‌سازی معادن کوچک
 • ترامپ باید شکست استراتژی فشار علیه ایران را بپذیرد
 • بیرانوند، پیراهنش را برای احیای کارخانه‌های تعطیل لرستان اهدا کرد
 • توجه به توليد ملي در كمپين بزرگ اينستاگرامي
 • اذعان نشریه آمریکایی به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران
 • قطار مسجدهراسی به سوئد رسید/درخواست گروه‌های افراطی برای آتش زدن مساجد!
 • «فشار حداکثری» آمریکا علیه مردم عربستان
 • ادامه اعمال فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بعد از تبادل زندانی‌ها
 • آنکارا: فشار حداکثری بر ایران ثمری نداشته است
 • کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران نتیجه‌ای نداشته است