پوریا فیروزنژاد: هنوز هم وقتی صحبت از روزهای آغازین جنگ، خاصه ۳۱ شهریور ۵۹ می شود، این سوال مطرح است که «چرا ارتش در جلوگیری از حمله عراق به ایران ناتوان ظاهر شد» و هربار نیز یک انگشت اتهام به سوی سیدمحمدغرضی استاندار وقت خوزستان نشانه گرفته می شود. ادعایی که از قضا ارتشی های آن روزها مطرح می کنند و شاهد مدعا را هم اعدام برخی افسران ارتش لشکر ۹۲ اهواز می دانند که باعث تضعیف ارتش در اهواز و ناتوانی از مقابله با حمله عراقی ها شد.

ناخدا هوشنگ صمدی، فرمانده گردان تکاوران نیروی دریایی (کلاه‌سبزها) نیز که چندی پیش مهمان کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین بود در بخش از گفتگوی خود بازهم به این ماجرا اشاراتی کرد و غرضی را مقصر اصلی تضعیف لشکر زرهی ۹۲ اهواز دانست. او گلایه می کرد از برخی تصمیمات گرفته شده درباره ارتش آنهم در روزهای ابتدایی بعد از انقلاب که بیشتر این نهاد نظامی را تضعیف کرد.

او از شهید صیاد شیرازی هم حرف زد و تاکید داشت از زمانی که شهید صیاد شیرازی به فرماندهی کل ارتش رسید اختلافات بین دو نهاد نظامی ارتش و سپاه روز به روز کمتر شده و پیوندی بین این دو نهاد برقرار شد.

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاین با هوشنگ صمدی، فرمانده گردان تکاروان را در ادامه بخوانید: 

*****

ناخدا صمدی! شما در مصاحبه‌ای گفته بودید که ارتش از اول جنگ با استراتژی جلو می‌رفت و به دنبال این نبود که خودش را به کشتن بدهد. سپاه هم، ارتش را مورد نقد قرار می‌داد و فرماندهانش می‌گفتند که ارتشی‌ها فقط می‌خواهند که سور و سات جنگ فراهم بشود و همه چی فراهم باشد تا وارد جنگ بشوند و تعدادی ارتش را منفعل می‌دانستند، در این برهه این انتقاد را چقدر به ارتش وارد می‌دانید و اینکه آیا ارتش با توجه به دانشی که داشت نمیتوانست از سپاه استفاده بهتری بکند؟

من کلا به هیچ وجه اینجور صحبت‌ها را در رابطه با ارتش قبول نمی‌کنم، من از شما می‌پرسم، سپاه در اول جنگ چقدر نیرو داشت و چه آموزشی داد و چه سلاحی داشت؟ در روز یکم مهر که وارد خرمشهر شدم خدا رحمت کند محمد جهان آرا را، همرزم عزیز من بود، وقتی من به دیدن این مرد رفتم، سپاه پاسداران خرمشهر بیست و هفت نفر آدم با تفنگ ژ۳ و ام۱  داشت، با این تفنگ‌ها نمی‌شود به جنگ با تانک رفت. ارتش هنوز خودش در سازمانش آر پی جی۷ نداشت. پرسنل من آموزش دیده سنگین بودند انواع تخصص‌ها را داشتند، جنگ در کوهستان، جنگ در دریا، جنگ در ساحل، جنگ در مناطق مسکونی، جنگ در کویر و.. وقتی ما وارد خرمشهر شدیم در اولین بررسی مقدماتی که اسم آن شناسایی دور افق است، به این نتیجه رسیدیم که باید سلاح ضد تانک زیاد داشته باشیم، چه از همه بهتر است؟ آر پی جی۷. از آر پی جی۷ من کلا دوازده قبضه داشتم و تقاضا کردم و دویست قبضه دیگر گرفتم، دویست ودوازده گروه شکار تانک را تشکیل دادم، به فرماندهان دستور دادم دویست نفر از داوطلبان بومی که دوره سربازی را گذرانده‌اند و آموزش رزم انفرادی را بلد هستند، به کار بگیرند.

هر تکاور ارتش ایران با ۵۰ نیروی عراقی برابری می کرد

جوانان بومی از سال ۵۸ جوانان تکاوران را می‌دیدند که چه کارهایی را می‌کنند بخاطر همین علاقه داشتند که لباس تکاوری را بپوشند و با تکاوران همرزم بشوند، من دستور دادم دویست نفر را به کار بگیرند و ملبس به لباس تکاوری و مجهز بشوند، چون رزم انفرادی را بلد هستند یک مرور کوتاه با آنها بکنید و کار با دو اسلحه را کامل به آنها یاد بدهید تا تیراندازی هم بکنند، یک آر پی جی۷ و یک تیربار ام جی، این دو اسلحه برای ما در منطقه بسیار کار ساز بود، وقتی من دویست و دوازده گروه شکار تانک داشتم ارتش عراق مجبور شد مسیرش را از جاده شلمچه عوض بکند و خودش را به بالای پلیس راه اهواز برساند.

در این مسیر که می‌خواست برود شما فکر کنید که چقدر تانک نفربر را کشتیم؛ مساله‌ای که در اینجا مهم بود این بود که فرمانده قبضه آر پی جی۷ باید یک آدم شجاع، دلیر و متعهد باشد چون بُرد این اسلحه سیصد و سی متر است، بهترین زمانی که می‌توان به هدف بزند در سیصد متری است، شما حساب کن که صمدی آر پی جی را به روی دوشش بگذارد و تا سیصد متری تانک برود، این کار آسانی نیست؛ روی تانک تیربار، نارنجک انداز و توپ دارد و دور و برش سرباز است، خیلی به آنجا رفتن کار سختی است ولی ما این کار را انجام دادیم، هر سی گروه شکار تانک یک افسر به بالای سرش داشت و خدمه این آر پی جی۷ ها از نیروهای مردمی بود، ما اینگونه با عراق رو به رو شدیم وگرنه نیروهای ما با نیروهای عراقی قابل مقایسه نبود. نه تجهیزاتمان و نه توپ خانه‌مان و نه پرسنل و نیروهایمان با هم قابل قیاس نبود، کارشناسان نظامی گفتند نیروهای ما یک به سی و پنج است، و من وقتی به نیروهایم می‌گفتم هر یک نفر شما به اندازه پنجاه نیروی عراقی هستید به آن قضیه مطمئن بودم و باور داشتم.

صیاد شیرازی  ارتش و سپاه را بهم پیوند داد/ برخی در داخل ارتش با نظرات او مخالف بودند اما...

نقش شهید صیاد شیرازی به عنوان فرمانده ارتش چقدر تاثیرگذار بود و  نگاه ارتشی‌ها به ایشان چه بود؟

زمانی که سانحه هواپیمای ۳۳۰ اتفاق افتاد و چند نفر از فرماندهان ارتش به شهادت رسیدند، مرحوم صیاد شیرازی که آن زمان سرهنگ بود به فرماندهی نیروی زمینی و بعد هم فرماندهی ارتش منصوب شد، ایشان کار مهمی را انجام دادند که واقعا کارساز بود، آن هم این بود که ارتباط بین ارتش و سپاه را بسیار مطمئن و همکاریشان را باهم پیوند دادند. بالاخره در جبهه اختلاف نظر پیدا می‌شود، مثلا وقتی دو واحد برای گرفتن یک هدف می‌روند هر فرماندهی میخواهد مطابق نظر خودش به جلو برود و نظر خودش را اعمال بکند، اختلاف نظر وجود دارد ولی اختلاف کار نیست، اگر هم اختلاف عقیده‌ای بود که مثلا این عملیات نباید انجام بشود از طریق ستاد ارتش حل می‌شد؛ صیاد شیرازی که خدا رحمتش کند یک ارتشی کامل بود و می‌دانست که دارد چه کار می‌کند،ممکن بود که در داخل ارتش تعدادی با نظرات ایشان مخالف باشند ولی اغلب و بیشترین موافق بودند، یعنی می‌خواهم بگویم از زمانی که ایشان به فرماندهی ارتش منصوب شدند کارهای زیادی انجام گرفت.

 صیاد شیرازی و محسن رضایی تا پایان جنگ اختلاف داشتند

 منتهی بعضی مواقع مثلا در عملیات بدر ما با هم اختلاف نظر داشتیم؛ صیاد شیرازی با آقای محسن رضایی اختلاف نظر داشتند، ایشان می‌گفتند که این عملیات اینجا نباید انجام بشود و او می‌گفت نه باید اینجا انجام بشود.شهید صیاد شیرازی می‌گفت اگراین عملیات اینجا انجام شود ما دوباره شکست خواهیم خورد،حتی کار به تهران کشید، سرگرد ذاکری افسر عملیاتاطلاعات لشکر نود و دو اهواز آن زمان یک ماموریتی پیدا کرد که به تهران بیاید و خودش را به دفتر امام برساند بگوید که ما این کار را کار مناسبی نمی‌دانیم و با این عملیات مخالف هستیم منتهی دستش به جایی نرسید و دست خالی برگشت. پیوندی که نیروی سپاه با نیروی ارتش در سال های بعد از ۶۱ اتفاق افتاد خیلی کار ساز بود منتهی باز هم می‌گویم در برخی موارد اختلاف‌نظر هم وجود داشت.

به لشکر ۹۲ اهواز اشاره کردید، شما در مصاحبه ای گفته بودید که آقای غرضی که آن موقع استاندار اهواز بود، چند روز بعد از کودتای نقاب، ۱۹ نفر از افسران ارشد لشکر نود و دو زرهی اهواز را در میدان صبحگاهی اعدام کردند. غرضی مدتی بعد در مصاحبه با یک رسانه تکذیب کردند و گفتند که هیچ اعدامی صورت نگرفته و خطاب به شما گفته بودند که اگر مدرکی موجود است رو کنید. مبنای آن ادعای شما چه بود؟ سندی وجود دارد؟

یک تعداد از عوامل نفوذی برای اینکه بتوانند پایگاه دریایی خرمشهر لشکر ۹۲ زرهی اهواز و پایگاه هوایی دزفول را تضعیف کنند دست به آن اقدام زدند، در واقع کار،کار دشمن بود. غرضی  بعد از کودتای نوژه  و اعدام تعدادی بیگناه از جمله فرمانده لشکر ۹۲ اهواز، شش تا هفت ماه در زندان بود و بعد اعلام کردند که بی‌گناه است.

محمد غرضی بیشترین سهم را در تضعیف ارتش داشت

ببینید این کودتا به هر ترتیبی که رخ  داد، ایشان به عنوان استاندار خوزستان ۳ نفر از فرماندهان پایگاه ها را عوض کرد، هم دریایی هم زمینی و هم هوایی. آقای شمخانی را فرمانده لشکر اهواز کرد، آقای محمد جهان‌آرا را فرمانده نیروی دریایی خرمشهر کرد، فرمانده پایگاه ششم دزفول را هم یک جوان دیگر گذاشت، من می‌خواهم بدانم که این آقا چه سمتی در ارتش داشت که این‌ها را عوض کرد؟ آیا فکر نکردند که ممکن است تضعیف روحیه شدیدی در بین پرسنل رزمنده به وجود بیاید؟ آیا به این فکر نکردند که دشمن از این وضعیت سواستفاده می‌کند؟ دشمن در پی این است که ارتش ما را تضعیف بکند، وقتی شما فرمانده لشکر را مثلا آقای شمخانی می‌گذارید، در آن زمان آقای شمخانی آموزشی ندیده بودند. درست است که ایشان یک انقلابی خیلی خوب است ولی تخصص ارتش را ندارد و همچنین آنهای دیگر؛ وقتی ایشان این کار را کرد  در حقیقت در تضعیف ارتش بیشترین سهم را داشت.

اگر ارتش ضعیف نمی‌شد والله عراق جرات حمله نداشت

 اسامی آن ۱۹ افسر هم موجود است که در اهواز در میدان صبحگاه اعدام شدند. حالا ایشان از من مدرک می‌خواهد؟ مگر من دادستانم که مدرک داشته باشم؟ اینها اعدام شدند و اسامی هم موجود است، اگر مدرک می‌خواهد به دادگاه برود و بپرسد که چه کسی اینها را محاکمه کرد و چه کسی حکم اعدام را صادر کرده است و چه کسی اینها را به دادگاه معرفی کرده است؛ بالاتر از شما مقامی در خوزستان بود؟ ایشان استاندار خوزستان بود و اگر قرار باشد کسی را به دادستانی معرفی کنند ایشان معرفی می‌کنند، ارتش یا شهرداری که معرفی نمی‌کند، سپاه هم که این کار را نمی‌کند، بالاترین مقام این کار را کرده است و این آدم‌ها هم اعدام شده‌اند.

این تضعیف روحیه ارتش است، من به عنوان یک ستوان وقتی می بینم فرمانده گردان من دارد اعدام می‌شود چه روحیه‌ای ممکن است داشته باشم؟ چه جوری برای جنگ حاضر شوم؟ اینها تصمیماتی بودند که بدون توجه به وظیفه ارتش و موقعیت ارتش برای ارتش گرفتند و ارتش را به بدترین وضع ضعیف کردند، وگرنه اگر ارتش ما از بیست و دو بهمن تا سی و یک شهریور به همان حالت می‌ماند مگر عراق جرات حمله را پیدا می‌کرد؟ اگر هم حمله می کرد والله به جایی نمی‌رسید.

 23/ ۲۷۲۱۳

کد خبر 1313290

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: ارتش جمهوری اسلامی ایران سپاه پاسداران دفاع مقدس جنگ تحمیلی تیم ملی فوتبال ایران انتخابی جام جهانی 2022 ایالات متحده آمریکا سهمیه بندی بنزین خبرآنلاین دونالد ترامپ استان لرستان حسن روحانی عراق

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۷۹۹۱۹۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

استقرار بمب‌افکن‌های بی ۵۲ در خاورمیانه| اردک لنگ، قبل از ترک کاخ سفید چه برنامه‌ای دارد؟

افشاگری وزارت اطلاعات ایران علیه عربستان

وضعیت مترو تهران در اولین روز محدودیت های شدید کرونایی!

عکس| الهام علی اف، رئیس‌جمهور آذربایجان در تیررس تک‌تیراندازان ایران

بایدن آنتونی بلینکن را نامزد تصدی وزارت‌خارجه کرد

خبر بعدی:

«شارل دو گُل» مردِ شمشیر، قلم و سیاست

 پانصدونودوسومین شب از شب‌های بخارا که اختصاص به «شارل دوگل و ایران» به‌همراه یادی از کریم کشاورز داشت، غروب یکشنبه دوم آذر، به شیوه ضبط سخنرانی و پخش در وب‌سایت مجله بخارا و صفحه آن در شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.

امروز، ۲۲ نوامبر (دوم آذر) سالگرد تولد شارل دوگل (Charles de Gaulle) است. همچنین دوهفته قبل (۹ نوامبر)، سالگرد درگذشت او بود. در بین رهبران جمهوری فرانسه، دوگل و وزیر فرهنگش، آندره مالرو، روابط گسترده سیاسی - فرهنگی با ایران داشتند.

دوگل توانست امید را به جامعه برگرداند

در آغاز، «فیلیپ تیبو»، سفیر فرانسه در ایران گفت: سال ٢٠٢٠، صدوسی‌امین سالگرد تولد ژنرال دوگل در ٢٢ نوامبر ١٨٩٠، هشتادمین سالگرد فراخوان دوگل برای مبارزه با ارتش آلمان نازی در ١٨ ژوئن ١٩۴٠ و پنجاهمین سالگرد درگذشت او در ۹ نوامبر ١٩٧٠ است. مرد شمشیر، قلم و سیاست، نیم‌قرن پس از درگذشتش، همچنان در حافظه جمعی فرانسوی‌ها حضور دارد. کسی که به قول رومن گاری، خودِ فرانسه بود.

وی ادامه داد: او مرد شمشیر بود؛ چون از مبارزان جنگ جهانی اول بود ولی تجربه نظامی‌اش، به حضور او در دیگر صحنه‌های نبرد مانند لهستان و لبنان انجامید. او به درکی استراتژیک از نبردی مدرن دست یافته بود. این دیدگاه، یکی از منابع الهام تفکرات استراتژیک و آثار مکتوبی است که از او به جای مانده است. تفکری که باعث شد بتواند نقش ارتش را در تاریخ کشور ما ثبت کند و همچنین به نبرد مدرن بیاندیشد. اندیشه نبرد مدرن، که دوگل آن را جنگ مکانیزه می‌نامد، پیش‌آگاهی از دانش جنگ آینده به دست آورد. او در مدرن‌سازی ارتش فرانسه کوشیده و تلاش کرد تا ظرفیت عملیاتی، مکانیزه و زرهی ارتش مجهز شود و رابطه بین نیروی هوایی و زرهی را طراحی کرد. تفکیکی که مورد توجه استراتژیست‌های ارتش آلمان نازی نیز قرار گرفت. دوگل در می و ژوئن ١٩۴٠، در صحنه جنگ حضور داشت و حملات و ضدحملات پرشماری را برای مقابله با موج نیروهای مکانیزه آلمانی فرماندهی کرد. او به‌عنوان معاون وزیر جنگ، کوشید روند جریان فعالیت نظامی را بازتاب دهد.

او افزود: این مرد سیاست، شمشیر و قلم، صفحات بسیاری را در وصف تفکر و بینش به رشته تحریر درآورد. او تحت تاثیر فرهنگ کلاسیک فرانسه و نیز علاقه‌مند سبک‌های اصیل فرانسه قرن هفدهم و خواننده جدی آثار شاتوبریان بود. دوگل وقایع‌نگاری‌های «خاطرات جنگ» و «خاطرات امید» را نوشت که معرف دیدگاه و فهم و درک او از فرانسه و نقش آن در میان ملت‌هاست. او برای رسالت نویسندگی‌اش ارزش فراوانی قائل بود. او در حالی درگذشت که تلاش می کرد آخرین جلدهای خاطراتش را بنویسد و همیشه قادر بود با چهره‌های برجسته ادبیات فرانسه ازجمله آندره مالرو و موریاک مراوده داشته باشد. این مرد قلم و اندیشه، بسیار تلاش می‌کرد دیدگاه خود از آنچه فرانسه می‌بایست باشد ترسیم کند. دوگل به‌عنوان دولتمرد به حفظ جمهوری و روحیه مقاومت پایبند بود. در ژوئن ١٩۴٠، در شرایطی که بسیاری ناامید شده‌اند و امید خود را باخته بودند، توانست امید را به جامعه برگرداند و به جامعه جهت بدهد و توانست جمهوری و پایه های اصلی دموکراسی را حفظ کند. او در پایان جنگ جهانی دوم دوباره جایگاه فرانسه را در جهان به آن بازگرداند و از سال ١٩۴۴ به بعد، جمهوری فرانسه را دوباره پایه‌ریزی کرد. او با به‌روزرسانی و مدرن کردن چارچوب این پایه‌ها و نهادهای کشورمان، حق رای زنان را ایجاد کرد و کشور را بر پایه نظام پارلمانی و دموکراتیک شکل داد. در سال ١٩۵٨ جمهوری پنجم فرانسه را بنیان نهاد، قانون اساسی آن را تدوین کرد که براساس نظام پارلمانیِ مدرن و خردگرایانه بود. در سال ١٩۶٢، با اضافه کردن اصل برگزاری انتخاب رئیس‌جمهور براساس رای مستقیم مردم، این نظام را گسترش داد. قاعدتاً این چارچوب قانونی توسط دوگل برای حفظ حاکمیت و استقلال فرانسه پایه‌ریزی شد. چه در رابطه با غرب وجه شرق؛ چه در به رسمیت شناختن چین و مائو و چه در زمینه گفت‌وگو با کشورهای بزرگ در دیدگاهی چندقطبی از جهان.

سفیر فرانسه در تهران، خاطرنشان کرد: دوگل در سال ١٩۶٣ سفری رسمی به تهران داشت و به مکزیک هم رفت و یا در پنوم پن، پایتخت کامبوج و کبک در کانادا سخنرانی‌هایی داشت که بیانگر اراده او در جهت گفت‌وگوی جهانِ چندفرهنگی و چندجانبه‌گرایی و به رسمیت شناختن نقش تمامی کشورها در جهان بود. به همراه کنراد آدناور، صدراعظم آلمان، معمار آشتی فرانسه و آلمان بود و همین همکاری، پایه‌گذار تشکیل اتحادیه اروپا شد. او روند استعمارزدایی را بین سال‌های ١٩۶٠ تا ١٩۶٢ انجام داد که با اعتراضات بسیاری همراه شد و نتایج مثبتی هم داشت و به فرانسه اجازه داد، دوران میراث استعماری خود را پشت سر بگذارد. او تلاش‌هایی هم در زمینه مدرن‌سازیِ اقتصادِ فرانسه کرد.

دوگل شهرتِ محترمانه‌ای در ایران داشت

در ادامه، «فریدون مجلسی»، دیپلمات پیشکسوت وزارت امورخارجه اظهار داشت: پس از درگذشت دوگل، یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های مترو پاریس که به خیابان شانزه‌لیزه و دروازه آزادی می‌رسد، به نام او نامگذاری شد اما وقتی سال‌ها بعد از نوجوانی پرسیدند که نام دوگل را شنیده‌ای، گفت بله، همان که یک ایستگاه مترو به نام اوست. همین و بس! تاریخ می‌گذرد و فراموش می‌کند اما چیزهایی باقی می‌ماند.دوگل در نسل من و نسل قبل از من، شهرت محترمانه‌ای در ایران داشت. ایرانی‌ها مثل اغلب کشورهای آفریقایی و آسیایی استعمار را تجربه نکرده بودند. با اینکه تردید نداریم فرانسه کشور استعمارگری بود ولی در ایران چنین دیدگاهی نسبت به آن وجود نداشت. با وجود این، مردم ایران تلاش‌های آزادی‌خواهان مردم الجزایر را تعقیب می کردند. حرکت نهایی دوگل در برابر انقلاب الجزایر و پذیرش آن، اعتبار و خوش‌نامی به او داد.

وی بیان کرد: اهمیت او فقط در فرماندهی نظامی نبود. چون پدرش استاد ادبیات و فلسفه بود، وقتی به ارتش فرانسه پیوست نظامیِ فرهیخته‌ای بود که در ادبیات فرانسه روی او حساب می‌شد. در جنگ جهانی اول با درجه ستوانی شرکت کرد. وقتی مارشال پتن، فرانسه را تسلیم کرد، دوگل در برابرش قیام کرد و به الجزایر رفت. در آنجا با متفقین هماهنگ شد و در جنگ جهانی دوم با آنها همکاری کرد. در کنفرانس یالتا اما او را نپذیرفتند، چون فرانسه را دولت مهمی نمی‌دانستند. دوگل در برابر انگلیس ایستادگی کرد و همین هم، از دلایل محبوبیتش در ایران بود. وقتی فرانسه در کنار ایتالیا و آلمان، اتحادیه اروپا را تشکیل دادند، دوگل تا وقتی زنده بود، نگذاشت انگلیس در آنجا عضو شود. در برابر آمریکا هم استقلال نشان داد و فرانسه را از بخش نظامی ناتو خارج کرد.

مجلسی ادامه داد: دوگل وقتی به ایران آمد، جز دیدارهای سیاسی، یک کار مهم فرهنگی داشت؛ افتتاح مدرسه رازی. آنجا در آن زمان، یکی از مدرن‌ترین مؤسسات فرهنگی ایران بود که از دبستان تا دبیرستانِ دخترانه و پسرانه را داشت. برخلاف سایر قدرت‌های بزرگ که نفوذشان به‌خاطر قدرت استعماری بود، قدرت فرانسه بیشتر فرهنگی بود. پدران ما در مدرسه، زبان فرانسه خوانده بودند و غربی‌ها در ایران را به نام فرنگی می‌شناختند، یعنی فرانسوی، و این به‌سببِ عدم سابقه استعماری بود. سخنرانی‌های دوگل، هنوز در ادبیات سیاسی فرانسه باقی مانده است. اکنون نمی دانم نسل جدید ایران چه شناختی از دوگل دارند ولی وقتی ما جوان بودیم او مهم‌ترین رهبر خارجی بود. وقتی در می ۱۹۶۸، در مقابل او شورش بزرگی شد، او از اکثریت خاموش مردم فرانسه خواست به شانزده لیزه بیایند اما وقتی در رفراندوم، رای نیاورد استعفا کرد. وقتی حتی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کنونی فرانسه که وقتی او درگذشت، هنوز به دنیا نیامده بود، در پنجاهمین سال درگذشتش، به او ادای احترام کرد، نشان از بدرقه پایدار او دارد.

دوگل خط سوم بین شرق و غرب را شکل داد

مترجم و پژوهشگر اندیشه، آخرین سخنران بود: مردان بزرگ سیاست در این پنجاه‌سال ازبین رفته‌اند و آن‌زمان نمی‌دانستیم، دنیا چنان زیرورو می‌شود که سیاست‌مدارانِ درجه دو و سه روی کار می‌آیند. دوگل وقتی در جنگ جهانی دوم شهرت یافت، او را شارل بزرگ لقب می‌دادند  و به مرور مشهور شد. خودش در نوشته‌هایش، احساس می‌کرد مدافع فرانسه است و این در وجودش بود و احساس می‌کرد باید بالاسری کند. او نه‌فقط یک نظامی، که رهبر آزادی فرانسه بود که بعد رئیس‌جمهور فرانسه شد.

حامد فولادوند اظهار کرد: دوگل اهل ادب و هنر بود. قلم خوبی هم داشت و با برگسون و پگی و هانری بوردو آشنا بود. این سه بُعدِ نظامی، سیاسی و فرهنگیِ او مهم است و در تمام زندگی‌اش، این سه بُعد با نوساناتی قابل مشاهده است. نهضت مقاومت، سبب شد تا دوگل، دوگل شود. عوام‌فریب نبود که این در موضع‌گیری‌های سیاسی او منعکس می‌شود. او به‌مرور خط سوم بین شرق و غرب را شکل داد و نمی‌خواست انگلیس در بازار مشترک باشد چون معتقد بود انگلیسی‌ها قابل اعتماد نیستند و دیدیم که درست هم می‌گفت. در سازمان ملل هم چین را دوگل پشتیبانی می‌کرد. او اولین کسی بود که می‌گفت ما باید با آلمانی‌ها کنار بیاییم. او به شرایط زمانه توجه داشت و حتی فراتر از زمانه می‌رفت و تسلیم نمی‌شد. به همین دلیل هم هست که هنوز حرف‌هایش اهمیت دارد. در کانادا، سخنرانی کرد و گفت زنده‌باد کانادای آزاد زیرا می‌خواست از زبان فرانسه دفاع کند.

وی اضافه کرد: وقتی رخدادهای می ۱۹۶۸ اتفاق افتاد، ‌گفت من حاضرم اصلاحاتی انجام دهم ولی بی‌نظمی و آشفتگی هرگز. این جمله‌ها در نسل من مانده و در کشورهای جهان سوم منعکس شد. در آن یک ماه که کشور از دست دوگل خارج شد، من آنجا بودم. ما مخالف دوگل بودیم هرچند بعد از تجربه دانشجویی، دیگر فکر آن دوره را ندارم.

برچسب‌ها فرانسه شبهای بخارا فریدون مجلسی جنگ جهانی دوم الجزایر پاریس امانوئل مکرون ایران

دیگر خبرها

 • رهایی از اعدام بعد از 24 سال در آذربایجان غربی
 • (عکس) پدر و پسر آذربایجانی در جنگ قره باغ
 • جنگ در اتیوپی| تیگرای در پاسخ به ضرب‌الاجل «آبی احمد» فرودگاه «آکسوم» را نابود کرد
 • کارهای خیر «محسن چاوشی» و هوادارانش در اینستاگرام
 • عکس| تمرین نظامی مشترک ارتش لبنان و آمریکا
 • از شاهکار خلبانان ایرانی تا شاگردهای ناخلف آمریکایی
 • اعدام در آمریکا؛ دادگاه عالی با توقف روند اعدام‌های فدرال مخالفت کرد
 • کودتای خزنده در بازار کتاب کودک/ برخی می‌خواهند در خیابان انقلاب برج بسازند
 • پاره شدن طناب دار از گردن قاتل در زندان گرگان / 14 سال زندگی با ترس اعدام
 • میزگرد هوانیروز در تسنیم|از شاهکار خلبانان ایرانی تا شاگردهای ناخلف آمریکایی/ روز اول دفاع مقدس بکاو و بکش راه انداختیم
 • حسینی: با محرومیت آل‌‎کثیر، امیری و پهلوان ما را تضعیف کردند!/ سازمان لیگ پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کند
 • این قاتل پس از 24 سال اعدام نشد / پایان کابوس چوبه دار + عکس
 • ادعای غرضی درباره تعداد فرزندان مسئولان ساکن امریکا
 • احتمال تضعیف بیشتر دلار وجود دارد
 • «دِین» خاطراتی از بچه‌های مسجد جزایری اهواز در دوران دفاع مقدس
 • تلاش ترامپ برای انجام کودتای بدون خشونت از زبان جان بولتون
 • صداوسیما در تضعیف موسیقی ایرانی مقصر است؟
 • این فرمانده نظامی، نخبه توپخانه سپاه پاسداران بود /وقتی حسن از اهواز؛ بصره را زیر آتش می‌گیرد+تصاویر
 • خبر موشکی مهم از زبان فرمانده نیروی دریایی ارتش/ مقایسه قیمت ناوشکن ایرانی با نمونه های خارجی آن