آفتاب‌‌نیوز :

روز جمعه تجمع‌های اعتراضی در برخی شهرهای ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین برگزار شد. این اعتراض ها امروز شنبه 25 آبان نیز ادامه و گسترش یافته است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روز جمعه در شهرهای اهواز، امیدیه، شوشتر، ماهشهر، بهبهان و خرمشهر در استان خوزستان و همچنین بیرجند، مشهد، سیرجان و شیراز برخی شهروندان نسبت به افزایش قیمت بنزین تجمع‌هایی اعتراضی برگزار کردند.

براساس گزارش‌ها، دسترسی شهروندان به اینترنت نیز در برخی شهرها دچار اختلال شده است.

براساس ویدئوها و تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده است، در این تجمع ها مردم شعارهایی در انتقاد از افزایش قیمت بنزین سر داده‌اند.

اعتراض در شیراز

اعتراض در بهبهان

اعتراض در اهواز

خبرگزاری فارس نیز در همین باره نوشته است: تجمعات اعتراضی به افزایش قیمت بنزین بعداز ظهر امروز جمعه در چند شهر کشور صورت گرفت که برخی از این تجمعات با پادرمیانی مردم و پلیس پایان یافت. در شهرهای خوزستان و سیرجان کرمان این اعتراضات بیشتر بوده است. در اهواز تجمعات ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفره در چند نقطه شهر برگزار شد که معترضین در واکنش به افزایش قیمت بنزین شعار می دادند.

بعضی از تجمعات با پادرمیانی مردم و پلیس پایان یافته اما همچنان در چند نقطه ترافیک ناشی از اعتراضات وجود دارد.

در مشهد نیز ترافیک ناشی از اعتراضات بنزین تعدادی از مردم و راننده ها گزارش شده است.

در سیرجان کرمان نیز اعتراضات مشابهی در حال برگزاری است. برخی رسانه‌ها مدعی شدند که یک نفر در این اعتراضات کشته شده است. فرماندار سیرجان این خبر را تائید کرده است.

خبرگزاری فارس نوشته است: عمده اعتراضات در دسته های حدودا ۵۰ تا ۱۵۰ نفره انجام شده است و تاکنون شعارهای سیاسی چندانی گزارش نشده و بیشتر اعتراضات و شعارها مربوط به افزایش دفعتی قیمت بنزین است.

همچنین براساس تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، یک پمپ‌بنزین در شهر سیرجان به آتش کشیده شده است.

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در بیرجند

حمله به یک انبار نفتی

خبرگزاری ایرنا نیز نوشته است: تغییرات در قیمت بنزین و سهمیه‌بندی اعمال شد سبب شد تا در برخی شهرها تجمع‌هایی شکل بگیرد. در مشهد از حدود ساعت ۱۹ آمدوشد کند خودروها و حضور ده‌ها نفر معترض در محدوده تقاطع بلوار وکیل‌آباد و خیابان دانشجو بود که با تذکرات پلیس و برخی شهروندان این اعتراض پایان یافت. در بیرجند نیز اعتراض‌های پراکنده‌ای در سطح شهر انجام شد. در سیرجان اما اعتراضات شدید بود و در این میان تهاجم عده‌ای از افراد، به انبار نفتی این شهر و با هدف آتش زدن آن، با واکنش نیروی انتظامی ناکام ماند.

در اهواز نیز تجمع شهروندان معترض به افزایش قیمت و توقف خودروها در دو خیابان این شهر باعث دشواری رفت و آمد شد که با تذکرات نیروی انتظامی تجمع پایان یافت. همچنین در محور شوشتر- دزفول نیز تجمع اعتراضی که همراه با دشواری رفت و آمد در محور شوشتر - دزفول بود تا پایان شب برطرف شد. در گچساران نیز مردم با تجمعی آرام در دوگنبدان به افزایش قیمت بنزین اعتراض کردند. مردم معترض در آبادان، خرمشهر و ماهشهر نیز در بخش‌هایی از شهر در اعتراض حضور یافتند. شیراز و بندرعباس نیز با تجمع محدودِ اعتراضی روبرو بود که تا پایان شب پایان یافت.

عامل انتشار خبر جعلی دستگیر شد

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان نیز تصویری که با مضمون آتش زدن یک پمپ بنزین در بندرعباس در فضای مجازی منتشر شده را جعلی و غیر واقعی عنوان کرده و از دستگیری عامل انتشار آن خبرداد.

سرهنگ سعید شفیعی در این خصوص گفت: تصویری جعلی که در فضای مجازی تحت عنوان «آتش زدن پمپ بنزین بندر عباس» منتشر شد، صحت ندارد و در واقعیت این عکس متعلق به آتش سوزی یک پمپ بنزین در ایالت میسوری آمریکا در سال ۲۰۱۴ است. از زمان اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت سوخت تا کنون هیچ گونه مشکل امنیتی در این زمینه در استان گزارش نشده است.

ناجا: شرایط در کشور آرام است

مرکز اطلاع‌رسانی ناجا با اشاره به برخی اعتراضات و ناآرامی‌ها در شب گذشته در برخی مناطق کشور اعلام کرد: در حال حاضر شرایط آرام است و مشکل خاصی در کشور وجود ندارد. براساس این اطلاعیه افراد تجمع‌کننده در برخی نقاط مطالباتی داشتند که با آنها صحبت شده است و در حال حاضر مشکلی وجود ندارد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ با تصمیم اخیر سران قوا، بنزین از بامداد امروز جمعه سهمیه‌بندی شد. بر این اساس سهمیه شخصی خودروهای شخصی ماهانه ۶۰ لیتر در نظر گرفته شده است. قیمت بنزین سهمیه‌ای نیز لیتری ۱۵۰۰ تومان، بنزین غیرسهمیه‌ای لیتری ۳۰۰۰ تومان و بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.

همزمان دولت اعلام کرد برای جلوگیری از فشار اقتصادی به مردم، علاوه بر یارانه نقدی، مبلغ ۵۵ تا ۲۰۰ هزار تومان به خانواده های ۱ تا ۵ نفره پرداخت خواهد کرد.

ادامه اعتراضات در روز شنبه، 25 آبان

اعتراض مردم نسبت به افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای ایران امروز شنبه، 25 آبان نیز برگزار شده است.

براساس گزارش‌ها، در شهرهای کرمانشاه، کرج، سمنان، یاسوج، اراک، رشت، ساری، بابل، بوشهر، سنندج، خرم آباد، اصفهان، شیراز، ارومیه، تبریز و... مردم نسبت به افزایش قیمت بنزین تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

همچنین تجمعات پراکنده‌ای در برخی نقاط تهران برگزار شده است.

وزارت کشور: عده‌ای با پخش کلیپ‌های سنوات قبل، موجب ترویج فضای ناامنی می‌شوند

صیدال فعال، رئیس مرکز فوریت های امنیتی، اطلاعات و اخبار وزارت کشور در واکنش به اخبار اعتراض‌ها، اعلام کرد: پس از اجرای برنامه تغییر قیمت بنزین، زمینه سوءاستفاده و شایعه پراکنی عده ای در فضای مجازی ایجاد شده است و در این راستا معاندین نیز در جهت بزرگ نمایی رویدادها و برای دست یابی به اهداف ضد مردمی خود، اقدام به شایعه سازی و دروغ پراکنی می کنند.

فعال در همین زمینه ادامه داد: پخش کلیپ های مربوط به سنوات قبل در فضای مجازی از جمله این اقدامات است که این حرکت موجب ترویج فضای بی اعتمادی و ناامنی در سطح جامعه می شوند. به عنوان نمونه پخش کلیپ مربوط به چند مورد آتش سوزی سال های گذشته که ناشی از تحریق های غیرعمدی بوده، با ادعای کاملا دروغ آتش سوزی در پمپ بنزین در یک خیابان تهران و یا در یکی دو شهر دیگر، که همچنان که از سوی خبرگزاری های مختلف اعلام شد، به هیچ عنوان واقعیت ندارد.

رئیس مرکز فوریت های امنیتی، اطلاعات و اخبار وزارت کشور تصریح کرد: البته شهروندان، هر خبری که در فضای مجازی منتشر می‌شود را باور نمی کنند و حتماً نسبت به صحت و سقم اخبار تحقیق می کنند. طبیعتا اخبار موثق از سوی خبرگزاری‌های رسمی و پایگاه های معتبر خبری منتشر و یا بازنشر می شود. افرادی که اقدام به شایعه‌پراکنی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می کنند، از جمله مطابق با مواد ۷۴۴، ۷۴۵ و ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی، پاسخگوی اقدامات خود خواهند بود. مرکز فوریت های امنیتی، اطلاعات و اخبار وزارت کشور بر تمامی پدیده ها و حوادث امنیتی اشراف کامل، دقیق و سریع دارد.

ماشین آب‌پاش در اعتراضات بوشهر

یک کشته و چند زخمی در اعتراضات سیرجان

سرپرست فرمانداری سیرجان (استان کرمان) توضیحاتی در خصوص حوادث شب گذشته در این شهرستان داد.

"محمد محمودآبادی" در خصوص تجمعاتی که در شهرستان سیرجان طی شب گذشته پس از افزایش قیمت بنزین رخ داده گفت: متاسفانه عده‌ای از این تجمع مسالمت‌امیز سوء استفاده کردند و یکسری اموال عمومی را تخریب و به برخی پمپ بنزین‌ها خسارتی وارد کرده و قصد داشتند به مخازن اصلی شرکت نفت دسترسی داشته باشند و آنها را به آتش بکشند که با مقاومت نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج روبرو و عقب نشینی کردند.

سرپرست ویژه فرمانداری سیرجان ادامه داد: در این میان یکسری افراد مجروح شدند که در حال بررسی این موضوع هستیم که این افراد به چه شکل مجروح شدند و نمی‌توانیم با یقین صد در صدی گفت که با تیر مستقیم نیروهای امنیتی یا از جای دیگر مجروح شدند زیرا برخی‌ها از پشت و برخی نیز از بغل ضربه خوردند ضمن آنکه تاکید داریم که هیچ کدام از نیروهای امنیتی دستور شلیک مستقیم را نداشتند و فقط برای حفاظت از مخازن حساس سوخت کشور مجوز شلیک تیر هوایی را داشتند که این کار را نیز انجام داده‌اند. متاسفانه یک نفر در این ماجراها کشته شده اما هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر و اکنون در پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع هستیم و هر زمانی که دلیل فوت این شخص مشخص شود، اعلام خواهیم کرد ضمن آنکه باید عنوان کرد که این فرد از مردم عادی بوده است.

منبع: آفتاب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آفتاب» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۸۱۶۲۴۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

لاریجانی: هرگز نباید به برجام برگردیم

قیمت جدید جارو شارژی چقدر است؟

خبر بعدی:

پیش بینی مرکز پژوهش‌ها از تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸ چقدر بود؟

به گزارش «نماینده» مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان «بررسی ملاحظات اجرایی، آثار تورمی و پیامدهای رفاهی افزایش قیمت بنزین (ویرایش اول)» اعلام کرد: نتایج برآوردها نشان می‌دهد نرخ تورم ناشی از اجرای این سیاست حدود 5.2 درصد افزایش خواهد یافت که 3 درصد از آن مستقیم و 2.2 درصد از آن غیرمستقیم خواهد بود. با این حال بسته به قدرت قیمت‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی و انتظارات تورمی شکل گرفته در جامعه این نرخ حداقل 3.8 درصد و حداکثر 7 درصد خواهد بود.

گزارش مذکور که اولین گزارش بازوی کارشناسی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین در آبان ماه 1398 است، حدود یک هفته بعد از اجرایی شدن این سیاست توسط دولت با هدف نقد و بررسی جوانب مختلف این اقدام دولت و همچنین پیش بینی تبعات احتمالی آن تهیه شده بود ولی در روزهای اخیر و با گذشت زمان حدود یک سال از زمان تهیه آن، بالاخره مجوز انتشار عمومی پیدا کرد و رسانه ای شد.

در بخش «چکیده» گزارش این مرکز پژوهشی با تاکید بر اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس همواره بر حرکت تدریجی به سمت تشکیل بازار مدیریت شده انرژی و حداقل کردن مداخلات سیاسی در قیمت با در نظر گرفتن ابعاد مختلف اصلاحات در این حوزه تأکید کرده، آمده است: «از طرف دیگر، این مرکز همواره بر این موضوع تأکید کرده که سیاست حمایتی، سیاستی مجزا از اصلاح قیمت‌هاست و باید طی یک سند جامع نقشه راهی برای اجرای سیاستهای حمایتی با هدف کاهش فقر وجود داشته باشد و اعطای وجه نقد به خانوارها در ازای افزایش قیمت را نمی‌توان برنامه‌ای در جهت کاهش فقر در نظر گرفت».

*تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر 7 درصد پیش بینی می‌شود

مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین در انتهای آبان ماه، پس از مدتها بحث در سطوح کارشناسی و سیاسی، به‌عنوان یک اقدام نقطه‌ای، که خود متأثر از چندین سال عدم اقدام و بی‌توجهی به توصیه‌های کارشناسی درباره اصلاح تدریجی قیمت حاملهای انرژی بود، صورت گرفت، اعلام کرده است:  «افزایش قیمت اخیر پانزدهمین افزایش قیمت بنزین در سال‌های پس از انقلاب اسلامی است. نتایج برآوردها نشان می‌دهد نرخ تورم ناشی از اجرای این سیاست حدود 5.2 درصد افزایش خواهد یافت که 3 درصد از آن مستقیم و 2.2 درصد از آن غیرمستقیم خواهد بود. با این حال بسته به قدرت قیمت‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی و انتظارات تورمی شکل گرفته در جامعه این نرخ حداقل 3.8 درصد و حداکثر 7 درصد خواهد بود. هرچند مقامات اجرایی اصرار دارند تا قیمت کالاها و خدمات درنتیجه اجرای سیاست ثابت بماند با این حال به‌نظر میرسد برای افزایش کارایی سیاست و عدم انحراف قیمتی قابل توجه، بایستی قیمت کالاها و خدمات متناسب با افزایش 50 درصدی قیمت بنزین سهمیه‌ای و سهم مستقیم و غیرمستقیم بنزین در هزینه تولید کالاها و خدمات، افزایش یابد».

*آثار رفاهی افزایش قیمت بنزین در آبان ماه 98 

در ادامه بخش «چکیده» گزارش بازوی کارشناسی مجلس درباره آثار رفاهی افزایش قیمت بنزین در آبان ماه 98 آمده است: «همچنین برآورد آثار رفاهی اجرای این سیاست نشان میدهد بجز سه دهک بالای درآمدی که جامعه هدف حمایتی این طرح نبوده‌اند، از بین هفت دهک اول 11 درصد خانوارها متضرر می‌شوند که این میزان در حدود 6.7 میلیون نفر از جمعیت کل کشور را تشکیل میدهد. همچنین بررسی میزان سود خانوارهای منتفع نشان میدهد در حالی که 91 درصد از خانوارهای متضرر کمتر از 5 درصد از هزینه‌هایشان ضرر میکنند، در طرف منتفعین، حدود 60 درصد از خانوارهای منتفع در هفت دهک اول درآمدی، بالاتر از 5 درصد از کل هزینه‌هایشان منفعت به‌دست میآورند. درواقع میزان منفعت نفع‌برندگان بیشتر از ضرر متضررین بوده و مقدار ضرر حاصله به نسبت کل درآمد خانوار رقم ناچیزی است.

شایان ذکر است ارزیابی‌های فوق مربوط به شرایطی است که تدابیر و برنامه‌ریزیهای لازم در مقام
اجرای این سیاست، به‌خوبی انجام شود و توجیه افکار عمومی نسبت به ضرورت و آثار مثبت و منفی
اصلاح قیمت حاملهای انرژی صورت گرفته باشد. در صورت عدم تمهید مقدمات مذکور و عدم کاربست تدابیر لازم، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی دارای هزینه‌های اجتماعی و سیاسی خواهد بود که ارزیابی آنها فراتر از اهداف گزارش حاضر است».

در پایان این بخش از گزارش این مرکز پژوهشی بر این موضوع تأکید شده است که این مرکز تا قبل از اجرای سیاست فوق، در جریان ضوابط اجرایی مانند سهمیه‌های تعیین شده، نحوه توزیع منابع حاصله، نحوه شناسایی گروههای هدف، زمان اجرا و غیره قرار نداشت.

*هدف اصلی از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، اجرای سیاست‌های حمایتی نیست

در بخش «جمع بندی» گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: «از دیدگاه کارشناسی هدف اصلی از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، اجرای سیاست‌های حمایتی نیست. تنها یکی از دلایلی که برای توجیه لزوم اصلاحات قیمتی عنوان میشود سهم بالاتر استفاده خانوارهای پُردرآمد از انرژی و درنتیجه منتفع شدن آنها از قیمتهای پایین انرژی است. متأسفانه هم در سال 1389 و هم در سیاست اخیر اصل بر افزایش قیمتها و توزیع منابع حاصله قرار گرفته است».

*7 پیشنهاد مرکز پژوهش ها برای کاهش تبعات افزایش قیمت بنزین

بازوی کارشناسی مجلس در پایان این گزارش ضمن تاکید بر لزوم تغییر نگاه سیاستمداران کشور به مقوله بازار انرژی در ایران، نکاتی را جهت رفع نقایص این قبیل سیاستها و به‌منظور عدم تکرار اشتباهات بیان کرده که محورهای آن به شرح زیر است:

«1 . اجرای ضربتی سیاست حمایتی

2 . شفاف سازی مالی سیاست سهمیه‌بندی

3 . گفتگو با مردم

4 . برنامه‌ریزی برای شهرهای اقماری کلانشهرها

5 . حذف سهمیه خودروهای لوکس

6 . نظارت بر میزان افزایش قیمتها

7 . برنامه‌ریزی جهت کمک به خانوارهای متضرر در دهک‌های کم‌درآمد».

دیگر خبرها

 • کدام دولت رکوردار گرانی بنزین است؟  
 • مجروحیت دست کم ۳۷ پلیس فرانسه در جریان اعتراضات روز شنبه
 • حمله تروریست‌های داعش به نیروهای پلیس در الانبار عراق
 • ده‌ها کشته و زخمی در درگیری‌ متحدان امارات و عربستان در «أبین» در جنوب یمن
 • 7 کشته در تظاهرات الناصریه عراق
 • ۷ کشته و زخمی براثر انفجار در یک رستوران در ریاض
 • انفجار در پایتخت عربستان یک کشته و 6 زخمی بر جای گذاشت+عکس
 • انفجار در رستورانی در پایتخت عربستان/ یک کشته و ۶ زخمی
 • انفجار در رستورانی در ریاض یک کشته و ۶ زخمی بر جا گذاشت
 • کدام اقشار از سهمیه‌بندی بنزین بیشتر آسیب دیدند؟/جای خالی گفت و گو با مردم در اجرای طرح
 • ۷ کشته و زخمی در پی انفجار در رستورانی در ریاض
 • ۴ کشته و زخمی در تصادف جاده قائمشهر
 • دو کشته و زخمی بر اثر تیراندازی در مرکز خریدی در کالیفرنیا
 • تیراندازی در کالیفرنیا ۲ کشته و زخمی برجای گذاشت
 • بررسی طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار/ دلایل افزایش قیمت مرغ بررسی می شود
 • طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار و بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ در دستور کار کمیسیون‌های مجلس
 • کشته شدن ۱۵ جنگجوی طالبان در هرات
 • تیراندازی در مرکز خرید در کالیفرنیا / یک نفر کشته شد یک تن زخمی
 • تیراندازی در مرکز خریدی در کالیفرنیا با یک کشته و یک زخمی